FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 KARAULA KRVAVI POTOK

Go down 
+15
Sloba1
kruner
Rizzo
sekulic
djurap
mulalic(muki)
šepa
ZAGORAC
Max Blitz
SZ
Vojnik Graničar
purger
Kemo Specijalac
Pero™
Dime Todorovski
19 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime29.03.14 1:10

Ja sam bio Komandir karaule Krvavi Potok u periodu 1988 godine do jula. 1991 godine. Zivio sam u Kozini. Moja i jos pet karaule su jedini ostali pod JNA, za vreme rata u Slovenii. Ucestvovao sam u izvlachenje poginulih na karaule Skofie. Inace, bez obzir sto se zove Kravi potok, to je jedno prelepo mesto. Imali smo odlicnau saradnja sa meshtanima, zato i dok je bio rat, branilu su nas komshii. Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca. I one slike koi su na zidu sekam se uradio ih je destar DESPOT DUSKO iz Vojvodine. Ima jos jedna slika nacrtana na celom zidu u kancelarii komandira, zove se "BORBA PETLOVA" Voleo bi neko ko je bio na Krvavi potok da se javi. Pozdrav svima!!!

vladimir, Vojnik Graničar and mad-nier vole ovaj upis

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime29.03.14 2:28

Druže Todorovski, drago mi je da se je javio neki KK. Napišite još neka prijatna iskustva sa života na karuli. Ovde smo zasad samo vojnici, a možda bi bilo zanimljivo čuti i sa ''druge strane''

Pozdrav sa bugarske granice.


Pero
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime29.03.14 19:40

Dime Todorovski (citat):
Ja sam bio Komandir karaule Krvavi Potok u periodu 1988 godine do jula. 1991 godine. Zivio sam u Kozini. Moja i jos pet karaule su jedini ostali pod JNA, za vreme rata u Slovenii. Ucestvovao sam u izvlachenje poginulih na karaule Skofie. Inace, bez obzir sto se zove Kravi potok, to je jedno prelepo mesto. Imali smo odlicnau saradnja sa meshtanima, zato i dok je bio rat, branilu su nas komshii. Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca. I one slike koi su na zidu sekam se uradio ih je destar DESPOT DUSKO iz Vojvodine. Ima jos jedna slika nacrtana na celom zidu u kancelarii komandira, zove se "BORBA PETLOVA" Voleo bi neko ko je bio na Krvavi potok da se javi. Pozdrav svima!!!

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dime Todorovski,
Pretpostavljam da su to ove slike na zidu karaule koje pominjes.

Posto si dugo vremena bio tamo "na licu mesta" zamolio bih te da pronadjes i objavis lokacije karaula tvog odseka koje su mi problem da ih pronadjem: Orlek, Beka, Osp; bilo da ih obelezis na mapi, bilo da napises koordinate; olaksace mi posao pronalazenja slika.

Podrazumeva se da ocekujemo i interesantne postove i price o tvom sluzbovanju na karauli.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime29.03.14 20:37

Kako imamo nešto podataka o istoimenoj karauli odvajamo je kao zasebnu cijelinu.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime30.03.14 16:50

Dime Todorovski (citat):
Ja sam bio Komandir karaule Krvavi Potok u periodu 1988 godine do jula. 1991 godine.
Zivio sam u Kozini.
Moja i jos pet karaule su jedini ostali pod JNA, za vreme rata u Slovenii.
Ucestvovao sam u izvlachenje poginulih na karaule Skofie.
Inace, bez obzir sto se zove Kravi potok, to je jedno prelepo mesto.
Imali smo odlicnau saradnja sa meshtanima, zato i dok je bio rat, branilu su nas komshii.
Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca.
I one slike koi su na zidu sekam se uradio ih je destar DESPOT DUSKO iz Vojvodine.
Ima jos jedna slika nacrtana na celom zidu u kancelarii komandira, zove se "BORBA PETLOVA" Voleo bi neko ko je bio na Krvavi potok da se javi.
Pozdrav svima!!!

Dime Todorovski.
Dobro došao na stranice F.B.P.N. JNA.!!!

Ovo te moram pitati.!?
Kažeš ovo: "Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca.
Dime, pošto si kao komandir karaule "Krvavi potok" bio u dodiru sa više informacija nego obični vojnici da te ovo pitam.!?
Da li znaš koja je karaula u "Ljubljanskom korpusu" imala naj više hvatanja ilegalnih prelaznika.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
SZ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2014-03-31

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime01.04.14 23:53

Kemo Specijalac (citat):
Dime Todorovski (citat):
Ja sam bio Komandir karaule Krvavi Potok u periodu 1988 godine do jula. 1991 godine. Zivio sam u Kozini. Moja i jos pet karaule su jedini ostali pod JNA, za vreme rata u Slovenii. Ucestvovao sam u izvlachenje poginulih na karaule Skofie. Inace, bez obzir sto se zove Kravi potok, to je jedno prelepo mesto. Imali smo odlicnau saradnja sa meshtanima, zato i dok je bio rat, branilu su nas komshii. Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca. I one slike koi su na zidu sekam se uradio ih je destar DESPOT DUSKO iz Vojvodine. Ima jos jedna slika nacrtana na celom zidu u kancelarii komandira, zove se "BORBA PETLOVA" Voleo bi neko ko je bio na Krvavi potok da se javi. Pozdrav svima!!!

[You must be registered and logged in to see this image.]


Dime Todorovski,
Pretpostavljam da su to ove slike na zidu karaule koje pominjes.

Posto si dugo vremena bio tamo "na licu mesta" zamolio bih te da pronadjes i objavis lokacije karaula tvog odseka koje su mi problem da ih pronadjem: Orlek, Beka, Osp; bilo da ih obelezis na mapi, bilo da napises koordinate; olaksace mi posao pronalazenja slika.

Podrazumeva se da ocekujemo i interesantne postove i price o tvom sluzbovanju na karauli.

Meni se čini da ovo nije karaula "Krvavi Potok"....Bio sam neki dan....

Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime02.04.14 1:02

Ovo je sigurno, 120 % karaula Krvavi Potok, mada je sad zapustena, proslo je 20 godina. Mnogo je generacija vojnika i staresina proslo u tu karauli. Opet ponavljam da sam imao izuzetnu suradnju sa susedima. Posebno bih napomenio Zorko i Srecko. I dan danas se cujemo. Kad je bio rat, oni su sprecili da nam iskluce struju, vodu i telefone. Cak je kuchi Zorka vodili smo pregovare sa TO Slovenije. Ali ta saradnja je trajala nekoliko godina u nazad. Vise puta su seljani zvali da e muva neki ilegalac  u Nasirec, Krvavi Potok.
Dan prije rata, 24,juna 91 ja sam pio pivo sa Komandirom policije na preminu. Dogovorili smo se da oni postve svoju zastavu i tablu, a nasa (SFRJ) da ostane. I tako dok se svuda ratovalo, mi smo pili hladno pivo. Ama jebi ga, neko  je prijavio u Kopru i dosli su specijalce. Bila neka vrucina, a vidim lezi jedan policajac koji me dva puta kaznio. To mi je bilo milo. Onda pregvori, a moja kolega sa brda postavi bestrzajan top, ama bez mne. I ja ga zovem i pitam ga jel spremno, a on mi odgovara nisanim u pepeljaru koamndira policije. I tako onda dosli haubicki divizion iz istrice i polocajce su povukli.

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime02.04.14 6:12

Dime Todorovski.
Nikako iz tebe izvući traženi odgovor.!?

Kažeš ovo: "Inace mogu da se pofalim da smo bili drugi u Ljubljanskom korpusu po hvatanje ilegalaca".
Dime, pošto si kao komandir karaule "Krvavi potok" bio u dodiru sa više informacija nego obični vojnici da te ovo pitam.!?
Reci mi koje su 3 karaule u "Ljubljanskom korpusu" imala naj više hvatanja ilegalnih prelaznika.

1. mjesto ?
2. mjesto je tvoja karaula Karaula Krvavi potok.
3. mjesto ?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime02.04.14 6:21

Je li postojala neka okvirna kvota ilegalaca koja se morala uloviti?

Kao tjedna ili mjesečna norma?

Da ne bi viši nadređeni ili netko prigovarao da se ništa ne radi...
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 0:35

Lakse malo Admine!!
Treba vremena da se setim. Od 1991 gdine do 2011 godine prosao sam 5 (pet) ratova. Slovenija, Hrvatska, malo u Bosni, u Makedonii a slag je bio Avganistan. Da vas podsetim: Tito je ucestvovao u dva rata pa ostao Predsednik i jos stoi na moju karaulu, a ja pet.
Inace po ilegalaca redosled je:
1. Sentilj,
2. Krvavi Potok,
3. Lipica...
Nije bilo norme za hvatanje ilegalaca, ali bilo je dobro uhvatiti sto vise. To je bilo kao neki dzoker kad neko dojde u kontroli. U proseku smo hvatali po dva ilegalaca dnevno. Mi ih uhvatimo, policija ih preuzme, sud ih kazni i oni opet na granicu. Bilo je to jada i beda, iz istocnih zemalja. Ali jebi ga, to ti je to.
Kod moih suseda karaule T.Tomsic i Beka hvatali su jedan do dva godisnje i to je bilo opsto veselje, slikanje... Cak su moji vojnici i razmenjvali jedan ilegalac za gajbu piva.ha ha. To ti je saradnja.
A gde je ona mapa da obelezem karaule, a evo redosled:
1. Tone Tomsic,
2. Krvavi Potok,
3. Beka, smo je zvali ali ime od nekog narodnog heroja,
4. Osp.
5. Plavlje,
6. Skofije,
7. Bozici,
8. Hrvatini
0. Debeli rtich, nijr bilo karaula, bilo je vojno odmaralste i nase omiljeno mesto. Inace cela granica je bila oko 30 tak kilometra, ja sam obezbedivao 1920 metara od GK 80.15 do GK 82
Jel ste sad zadovoljni!!!
Pozdrav!!!! Smile

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 0:39

I kad ke da dobijem cin, jos  sam guster. Guster sam bio daleke 1986 godine....
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 0:43

Dime Todorovski (citat):
A gde je ona mapa da obelezem karaule...

Pozdrav Dime, ovdje ti je karta s karaulama:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Na forumu se napreduje brojem postova, sa 50 ćeš bit džomba, sa 100 razvodnik, itd...  Smile 
Nema protekcije nikome po tom pitanju...  Very Happy
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 1:00

Rekao sam ja ono o Tito. Ja sam sad zastavnik I klasa, pa dal ce docekam zastavnik II klase.
Pozdrav.
Laku nok  Evil or Very Mad
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 1:21

Dime Todorovski (citat):
Rekao sam ja ono o Tito. Ja sam sad zastavnik I klasa, pa dal ce docekam zastavnik II klase.

Dime, izgledaš mi ljut...  Smile 

Ovdje ti je sve o rangovima na forumu, tj. forumskim činovima:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Ima na forumu još starješina, i to do čina bivšeg aktivnog pukovnika.
I svi su uredno počeli s pisanjem kao gušteri.  Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 13:07

Dime Todorovski (citat):

Lakse malo Admine!!
Treba vremena da se setim.
Od 1991 gdine do 2011 godine prosao sam 5 (pet) ratova.
Slovenija, Hrvatska, malo u Bosni, u Makedonii a slag je bio Avganistan.
Da vas podsetim: Tito je ucestvovao u dva rata pa ostao Predsednik i jos stoi na moju karaulu, a ja pet.
Pozdrav!!!! Smile

Dime Todorovski - zastavniče I klase.
Ma mi smo strpljivi ali smo se zabrinuli za tebe gdje si nestao, he he he he.....

Imao si naj krvaviju karaulu na prostoru bivše Jugoslavije.!!
Za nešto krvavije još nisam čuo.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 13:12

Dime Todorovski (citat):
Rekao sam ja ono o Tito.
Ja sam sad zastavnik I klasa, pa dal ce docekam zastavnik II klase.
Pozdrav.
Laku nok Evil or Very Mad

Druže Dime Todorovski - zastavniče I klase.!
Evo ja bi ti poklonio moj čin ako generalštab to prihvati i ako tebi to što znači.

Po imenu i prezimenu i po pisanju vidim da si iz Makedonije.
Sjetih se nečega da te pitam, je li ti stvarao problem jezik u komunikaciji sa Slovencima koji su živjeli oko karaule ili su bili u doticaju sa karaulom "Krvavi potok".!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 16:07

Pozdrav za Dimeta,

Dime Todorovski (citat):
redosled:
1. Tone Tomsic,
2. Krvavi Potok,
3. Beka, smo je zvali ali ime od nekog narodnog heroja,
4. Osp.
5. Plavlje,
6. Skofije,
7. Bozici,
8. Hrvatini

Jedno pitanje...nije iz razloga da tebe dopunjujem i ispravljam, vec da proverim da nisam ja opet negde pogresio u imenovanju i postavljanju slika karaula Smile

gde je u ovom spisku karaula u mestu Mihele/Nasirec; (vojnici su je zvali Vencekov Mlin)

ovde su njene slike koje sam nasao na internetu i objavio u temi...
[You must be registered and logged in to see this link.]


Sto se tice lokacija karaula za koje sam te pitao, ne moras se muciti da obelezavas na onoj mapi; sasvim je dovoljno da nam posaljes ovde link sa Google mape; mogu ti u PP poslati kako se to radi...

npr. lokacija tvoje karaule Krvavi Potok je na ovom linku: [You must be registered and logged in to see this link.]

ukoliko postoji snimljena fotografija, takodje se prikazati :

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 23:09

Karaula Vencekov Mlin, nije bila u nas bataljon  odnosno granicni odred prije Kozina, a kasnije Snezana.  Sto se odnosi na sela MIhele i Nasirec kao i Krvavi potok bili su u zoni karaule Krvavi potok.
Nek me ostali izvinu, ali s ciljem da skupim koi post vise, odgovaram samo na jedno pitanje Smile 
P.S. Hvala druze KONTRA -ADMIRAL za poklon cina, ali ja ne bi u oficere  Smile  Smile  
Znati onu izreku: Sta vojnik ne sme da kazhe, oficer mu ne dolikuje, to kaze podoficer, atek zastavnik I klase, ehhe...
Pozdrav svima!!!
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 23:10

Admine gde si nasao ovu sliku,  [You must be registered and logged in to see this link.], ode moja plinska stanica Sad
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 23:37

Dime Todorovski (citat):
Admine gde si nasao ovu sliku,  [You must be registered and logged in to see this link.], ode moja plinska stanica Sad

Na Google Maps...poceo je da radi Google Street View za SLoveniju, tako da su mnoge ulice obuhvacene.

S obzirom da su mnoge karaule na tom odseku bile u naseljenim mestima ili blizu, imamo srece da danas mozemo da ih vidimo na Google fotografijama; tako da mozemo da vidimo tvoju karaulu Krvavi Potok iz raznih uglova;

Kad budes imao vremena napisi malo o zgradama karaule Krvavi Potok - je li ova druga zgrada bez osmatracnice bila magacin, trpezarija?


Sto se tice karaule Mihele/Nasirec (Vencekov mlin) - cudno mi je da se ona nalazi u rejonu sela Mihele, a nije ti poznata.
Meni je cudno da je relativno daleko od same granice.
Verovatno je napustena pre tvoje sluzbe.
Ili su je zvali nekako drugacije.

njena lokacija je ovde: [You must be registered and logged in to see this link.] ; blizu sela Mihele, zapadno na putu ka selu Beka

na mapi se na tom mestu nalazi ova fotografija:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime03.04.14 23:58

U pravu si. Ta karaula je bila odavno napustena. U Beka negde 1980 godine izgradena e nova karaula "BEKA" i tada ceo personal je presao od karaule Mihele na karaulu Beka.Posle toga nije bila u funkcii, osim za oni GRANICARE koi su spavale tamo, dok su bili na sluzbi Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 0:32

Dime Todorovski (citat):
I kad ke da dobijem cin, jos  sam guster. Guster sam bio daleke 1986 godine....

Dime ne sekiraj se.

Ja sam ovde ne zbog nekog broja napisanoga, ne zbog nekog imaginarnog čina, ne zbog neke forumske reputacije, nego da se preko interneta družim sa dobrim ljudima, da se malo odkačim od svakodnevnih problema i da podeli iskustvo kako je bilo nekada služiti JNA. Kao što vidiš nije bilo svima isto. A ponekad ima i nešto zanimljivije, kao recimo o hrani i sličnim civilskim užitcima.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 0:47

Max Blitz (citat):
Je li postojala neka okvirna kvota ilegalaca koja se morala uloviti?

Kao tjedna ili mjesečna norma?

Da ne bi viši nadređeni ili netko prigovarao da se ništa ne radi...

Max, nije bilo kvota, moralo se SVE pohvatati što je htelo preči ilegalno preko granice.

U okviru naše komande najviše prelaženja granice je bilo blizu graničnog prelaza. Tamo kde sam ja bio nije bilo nikakvih prelaza koje bi mi primetili. Recimo zimi bi ostali tragovi, ali toga nije bilo. Bili smo isuviše visoko i bogu iza nogu. IPAK neko je morao da čuva i taj deo granice.

Ove karaule što jih je naveo Dime su bile sve blizu graničnih prelaza. Potraži po mapi. Što je bilo više i nedustupačno, manje je bilo prelaza. A i da hočeš neki put ne možeš da pokrivaš svaki metar terena.

Niko nam nije prigovorio da nismo nikoga uhvatili, KK je poneki put pogledao dvogledom na deo terena koji se video sa karaule dok je bio sneg, ništa se nije videlo, osim da smo MI bili tamo. Na ''mojoj'' karauli nismo primetili nikakav prelaz.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 4:19

Pero™ (citat):
Max, nije bilo kvota, moralo se SVE pohvatati što je htelo preči ilegalno preko granice.

He,  da ste vi na istočnoj granici uhvatili sve, kao što kažeš, Dime i Vojnik Graničar na zapadnoj ne bi imali posla.  Smile 

Ispada da smo Italiji i Austriji besplatno čuvali granice od ilegalnih useljenika.
Baš zanimljivo.  Very Happy 

Koliko je uopće bilo prebjega na Zapad s jugo državljanstvom, ako ih je bilo (80-tih)?
(Ne znam je li bilo potrebe tako prelaziti granicu kad smo mogli gdje god.)

Kriminalci su imali svoje metode, oni prelaze preko civilnih cestovnih prijelaza kao i svi ostali.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK    KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 9:40

Pero™ (citat):
Max, nije bilo kvota, moralo se SVE pohvatati što je htelo preči ilegalno preko granice.
Max Blitz (citat):

He,  da ste vi na istočnoj granici uhvatili sve, kao što kažeš, Dime i Vojnik Graničar na zapadnoj ne bi imali posla.  Smile 
Ispada da smo Italiji i Austriji besplatno čuvali granice od ilegalnih useljenika.
Baš zanimljivo.  Very Happy
Koliko je uopće bilo prebjega na Zapad s jugo državljanstvom, ako ih je bilo (80-tih)?
(Ne znam je li bilo potrebe tako prelaziti granicu kad smo mogli gdje god.)
Kriminalci su imali svoje metode, oni prelaze preko civilnih cestovnih prijelaza kao i svi ostali.

To sam se ja uvijek pitao.!
Pa zar je moguče da je Jugoslavija bila tako "šuplja" na istoku pa je toliko ljudi ilegalno ulazilo u Jugoslaviju i pokušavalo ponovno ilegalno prijeći zapadnu granicu Jugoslavije tj. izići iz iste.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 11:18

Vojnik Graničar (citat):
To sam se ja uvijek pitao.!
Pa zar je moguče da je Jugoslavija bila tako "šuplja" na istoku pa je toliko ljudi ilegalno ulazilo u Jugoslaviju i pokušavalo ponovno ilegalno prijeći zapadnu granicu Jugoslavije tj. izići iz iste.!

Sigurno vam nije došao nitko tko bi ušao između E-23 i E-27.  Smile
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 11:48

Vojnik Graničar (citat):
To sam se ja uvijek pitao.!
Pa zar je moguče da je Jugoslavija bila tako "šuplja" na istoku pa je toliko ljudi ilegalno ulazilo u Jugoslaviju i pokušavalo ponovno ilegalno prijeći zapadnu granicu Jugoslavije tj. izići iz iste.!

Ne vjerujem da su oni na istoku ulazili ilegalno, moguće da su u Jugoslaviju ulazili legalno a onda dolazili do nas na zapadu.Ne sječam se kakav je režim vladao na istočnim granicama, ali vjerujem da Rumunima, Bugarima itd. nije trebala viza za Jugoslaviju.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 13:08

ZAGORAC (citat):
Sigurno vam nije došao nitko tko bi ušao između E-23 i E-27.  Smile

Zato su mogli slobodno preko područja odgovornosti karaule "Đepište".
To je ovako opisao graničar St.djole:
st.djole (citat):
Mnogo pitaš, bratac; ne trese me demencija, volim čitati, čak mi je služba (posao) na neki način vezana za svakodnevno čitanje, ali toga što ti pitaš, pa ako je i pričao vodnik, a verovatno jeste, nema šanse da se setim.
Veliki javašluk i nemar je vladao bar na našoj karauli.
Rejon je reto ko obilazio.

Ja sam mnogo dana proveo na straži iznad karaule, jer sam bio spor, te su me  oslobodili obilaska rejona (Lala iz Vojvodine:mali, debeo i spor...) a to su idealne sposobnosti za stražu...žao mi je, ne mogu ti pomoći.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 15:36

šepa (citat):
Ne vjerujem da su oni na istoku ulazili ilegalno, moguće da su u Jugoslaviju ulazili legalno a onda dolazili do nas na zapadu.
Ne sječam se kakav je režim vladao na istočnim granicama, ali vjerujem da Rumunima, Bugarima itd. nije trebala viza za Jugoslaviju.

Šepa.
I ta varijanta postoji.
Jugoslavija sa nekim zemljama nije imala takozvani "vizni režim" sa kojima su naprimjer zapadne zemlje imale.
Kada bi građani tih zemalja ušli u Jugoslaviju (naprimjer kao turisti) tad bi promijenili svoj plan tj. cilj su im bili zemlje zapada.
Tada bi odlazili u Sloveniju a pošto (zapadne zemlje) takve nebi primali oni bi se odlučili na ilegalno prelaženje granice između Jugoslavije i Austrije, Jugoslavije i Italije...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 16:05

Da se tema ne pretvori u općenito razmatranje pitanja sigurnosti granice, ali ću ipak pitati:

Koliko je prebjezima bila zanimljiva Grčka kao put na Zapad (hm...  scratch  Smile) preko Yu ?

Je li bila propusnija naša granica u tom smislu ili albansko-grčka, odnosno bugarsko-grčka?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 18:07

U rejonu komande naših karauli najviše ilegalaca su uhvatili u blizini graničnog prelaza. Ja sam bio daleko od tamo, i u razmerno visokim brdima.

Bugari su dosta dobro čuvali svoju granicu da ljudi ne beže napolje, po nekim delovima su imali i duple grnice, kad neko misli da je več prešao... čap, pa ga uhvati druga patrola. Civili su imali zabranu kretanja pri granici. Nikad nisam video  nikog, osim na nekoliko kilometara. Ni graničari zvanično nebi smeli prilaziti granici. Kako su opravdali prelazak preko prekopanog pojasa neznam, valjda su i oni imali neku foru, kao ''bilo nešto sumljivo''

Mnogi iz istočne Europe su dobili izlaznu vizu, ali važila je samo za Jugu. Neki su je stvarno iskoristili samo za turizam, pa ko se ne seča Čehoslovaka i Poljaka što su na kraju letovanja rasprodajali robu što su je jeftino kupili kuči. Ali ipak mnogi su ostavili ovde automobile i pokušali da prebegnu na zapad. Nekad je bila Slovenija puna ostavljenih kola od ljudi iz istočne Europe.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 19:10

Pero™ (citat):
Mnogi iz istočne Europe su dobili izlaznu vizu, ali važila je samo za Jugu.

Nisu svi 'istočni turisti' bili u istom rangu.

Mogu sa sigurnošću reći da sam za vrijeme Yu viđao po obali dosta turista Čeha i Slovaka.
Nešto manje Mađara, još manje Poljaka i Istočnih Nijemaca, ali je bilo i njih.
(Ti istočni turisti su plaćali smještaj prema cijenama za domaće goste. Bilo bi tu dosta detalja o kojima sad ne znam dovoljno i na što se sve odnosilo, ali su bile drugačije pojedine tarife da domaće i strane zapadne goste.)

Rumunjske i bugarske turiste nisam nikada vidio na moru. Ni Rusa (i ostalih naroda iz SSSR-a) se ne sjećam.
Čini mi se da sam prve rumunjske automobile vdio kad je pao Ceausescu, znači pred sam slom socijalizma u Europi.

Znači da Rumunji i Bugari nisu nikako mogli preko granice (ili vrlo teško), a ovi ostali nisu ilegalno prelazili preko istočnih granica jer ni oni nisu za tim imali potrebu ili im je bilo daleko i komplicirano.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 19:57

Max Blitz (citat):
Da se tema ne pretvori u općenito razmatranje pitanja sigurnosti granice, ali ću ipak pitati:

Koliko je prebjezima bila zanimljiva Grčka kao put na Zapad (hm...  scratch  Smile) preko Yu ?

Je li bila propusnija naša granica u tom smislu ili albansko-grčka, odnosno bugarsko-grčka?

Mislim da bi to trebalo pitati graničare koji su bili na Jugoslovensko - Grčkoj granici.
Pa da vidimo koliko su imali slučajeva hvatanja prebjega.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3574
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 20:17

Vojnik Graničar (citat):
Max Blitz (citat):
Da se tema ne pretvori u općenito razmatranje pitanja sigurnosti granice, ali ću ipak pitati:

Koliko je prebjezima bila zanimljiva Grčka kao put na Zapad (hm...  scratch  Smile) preko Yu ?

Je li bila propusnija naša granica u tom smislu ili albansko-grčka, odnosno bugarsko-grčka?

Mislim da bi to trebalo pitati graničare koji su bili na Jugoslovensko - Grčkoj granici.
Pa da vidimo koliko su imali slučajeva hvatanja prebjega.!?

Najvjerojatnije nijedan. Smile
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 22:48

Tada u Jugoslavii mogao je da udje svako i iz Istoka i iz Zapada, normalno sa pasos. To je bilo legalno. I mi smo mogli da putujemo svuda u Evropi. medjutim iz istoka (Turska, Avganistan, Bugarska, Romanija, Irak, Iran...) nisu mogli da idu u Zapad bez vize. I zato su dolazili do Ljubljane, tu su imali vodichi i oni ih dovedu do granice. Uzmu im novac i poshaljih pored puta u Italii. Trst je bio 10 kilometra od granice. Italjani nisu cuvali granicu kao mi, nego u dubini. A kad udju u Italii onda nema vise granice. Najvishe su ishli u Nemacku.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 22:57

Dime, da li ste ponekad hvatali svercere?

Prvenstveno mestane koji su van granicnog prelaza pokusavali da u Jugoslaviju unesu vecu kolicinu neke trazene svercovane robe (farmerke, kafa)?
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 22:58

Jednom mesecno smo imali sastanak  analiza u komandi. Ilegalce koi su prebegli granicu a uhvatili ih Italjani, vracani su nazad i preuzimala ih nasa granicna policija. Normalno sa spiskom, a taj spisak stizao je u komandi. I onda je bilo peglanje i ribanje. Tacno su pisali kod kog kamenja kada su uhvaceni....
Ali Balkanac ne bi bio Balkanac ako nema resenja. Uz pomoc PIVO ROGONJA ( zlatorog) i VEKIJA smo resavali i taj problem. Tako da kad su Italjani dovodili prebegnule na granice da ih nasa policija preuzme, oni bi javili meni, ja prijavim da sam uhvatio ilegalce, a spisak bacimo u korpu u kafanu. Sto bi se reklo dve u jedno. Jebi ga svaka skola se plaka!!
Inace hvatalo se oko 40 do 50% od ilegalaca!!!
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime04.04.14 23:05

Sverceru su bili pretezno iz Bosne i Srbije. Svercovali su najvise farmerke i kozne jakne. U secanje mi je ostao jedan Bosanac. Zvao se Mujo i bio je iz Doboja. On je bio rekorder, na sebe je imao 11 farmerice, sedam kosulje i pet kozne jakne. Malo je smesno. On je prosao granicu, ali kao sto mi je rekao, od strah, uhvatio ga je proliv. I dok on je poskidao sve te farmerice, strazar ga primeti i mi ga uhvatimo. Kad je poceo da se skida, i ostao u gache nije ga bilo 60 kg. Smile
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime05.04.14 0:52

Dime, na ovoj priči sam se dobro nasmejao.

Inače poblastice za hvatanje švercera je imala i policija u unutrašnjosti. Sečam se jednog slučaja kad su zaustavili jednog nasuprot gimnazije kde sam bio, otvorili mu haubu, pa počeli da mu vade kafu. Mi smo crkavali od smeha dok su vadil, 1,2,3-šta Suspect  još nije kraj? Izvadili su nekde 15-20 kg kafe.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime05.04.14 21:29

Max Blitz (citat):
Da se tema ne pretvori u općenito razmatranje pitanja sigurnosti granice, ali ću ipak pitati:

Koliko je prebjezima bila zanimljiva Grčka kao put na Zapad (hm...  scratch  Smile) preko Yu ?

Je li bila propusnija naša granica u tom smislu ili albansko-grčka, odnosno bugarsko-grčka?

Ja ne vjerujem da su Albanska ili Bugarska granica bile propusnije, iskreno nikada o Grčkoj nisam razmišljao kao o "zapadu", pa tako vjerovatno ni ljudi iz Rumunije kojih je tada bilo najviše (mada je Grčka od 1981.god. članica EU a npr. Austrija od 1995.kada naših karaula više nije ni bilo).Ipak je ljepše razmišljati o Njemačkoj, Austriji ili Švicarskoj nego o Grčkoj kao destinaciji u koju bi bježao.A možda su čuli onu našu staru izreku "propao ko' Grčka" koja je sada došla na svoje.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 0:18

[You must be registered and logged in to see this link.]
Ovo je bila napustena karaula Kokos/ Nalazila se pomedju karaule LIPICE i karaule TONE TOMSIC. Ali sad vidim da j u odlicnom stanju i da je u upotrebi.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 0:35

[You must be registered and logged in to see this link.]
Karaula LIPICA iz Granicni odsek Sezane. Pod brojem 61.
Pametni Slovenci pa uradile CASINO. Smile
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 0:41

[You must be registered and logged in to see this link.]
U ovu zgradu zivila moja malenkost...
Malp se fasada raspala, ako ovo vide moji kolegi Biro Josip, Puhanic Zvonko i Stevovic Dragoljub inace moi komshi odma da to okrece Smile
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 0:48

za Kokos nisam bio siguran iz kog je perioda...a Lipicu sam vec stsvljao slike...dobro je sto si stavio link na lokaciju, koristice.
Bilo bi dobro ako mozes da oznacis lokacije Osp i Beka; i jos neke koju sam mozda prevideo.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 0:58

[You must be registered and logged in to see this link.]
OVO JE KOMANDA GRANICNOG ODSEKA KOZINA!!!!! Kasnije granicna ceta, koja je ostala za vreme i posle rata!!!
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 1:31

[You must be registered and logged in to see this link.]
Ovo je karaula BEKA. Malo istorije: Karauala je sagradjena nova, tako da su vojnici iz sare kataule Mihele presli u karauli Beka. Inace pravo ime karaule je bilo KARAULA RADO PEHACEK. Komandir je bio stari vodnik Biro Josip. Bili smo susedi i na karaulama i u zgrade gde smo zivili u Kozini. Bio je dobar covek pred se drug. Opsesija mu je bilo auto:FICHO. Uvek je takvo auto ima. Sad je u penzii i zivi u Kozini. Kad je bio rat predao se Slovencima i zajebao me jel mi je presekao desni kraj. Bili su ludi vreminja.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 1:39

Dime Todorovski (citat):
neko  je prijavio u Kopru i dosli su specijalce. Bila neka vrucina, a vidim lezi jedan policajac koji me dva puta kaznio.

Da li se tada desilo da je jedan od tih milicionera, trazeci zaklon, skocio u zaklon gde je vec bio neki vojnik? i da su preplasili jedan drugog, ali , na srecu, obojica ostali hladnokrvni?
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 1:50

Nije to kod mene bilo. Mi smo zauzeli zaklone jos ujutro. Sekam se kod table SFRJ, postavio sam vojnika slovenca, zvao se Pesak Ivan, a policajci-specijalci bili su na asfaltu. A bila je neka vrucina, milina da ih gledas.
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 2:01

Pod brojem 65, bila je karaula KASTELAC, u blizini se nalazi stari grad SOCERB. Komandir karaule bio je Stojkovski Ljupco. Karaula je jedna od shest koi su ostali pod JNA posle rata na citavoj granici prema Italii i Austrije. Moj zemljak je sad u penzii i zivi u Veles, Makedonija.
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Dime Todorovski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 53
ČLAN OD: : 2014-03-24
M(j)esto Skopje, Makedonija

KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime06.04.14 2:01

Dosta je za veceras. Pozdrav!!!!
Na vrh Go down
Sponsored content





KARAULA KRVAVI POTOK Empty
KomentarNaslov komentara: Re: KARAULA KRVAVI POTOK   KARAULA KRVAVI POTOK Icon_minitime

Na vrh Go down
 
KARAULA KRVAVI POTOK
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula Nikolić Dojransko jezero
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula 'Žirovnica' 90/91

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: