FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo

Go down 
+33
Sloba1
zdra69
PORUCNIK
rcenta7
Elpenor
Laki Beograd
splićo_august84
kajla70
Levajac
gostilj
NELE.R
013gonzo
arcibald01
nepisMan
aleksa
Gringo
Četni evidentičar
žare
Melly
Kemo Specijalac
zastavnik
Max Blitz
East&West
Colonelo54
Zemunac
dpuric
SveJug
jure17
nikapika
alexandar
purger
BORUTUS
graba 84/85
37 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
graba 84/85
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2012-11-02

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime02.11.12 10:51

centar veze vp 5000, 1984/1985
Na vrh Go down
BORUTUS
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2013-03-02
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.06.13 15:17

Ima li nekog, ko je bio kao rezervni oficir(starešina) u VP 5000. Oni koji su bili tamo, znaju što pitam.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.06.13 15:23

BORUTUS (citat):
Ima li nekog, ko je bio kao rezervni oficir(starešina) u VP 5000. Oni koji su bili tamo, znaju što pitam.

Reci i nama da i mi znamo  Very Happy
Prvi puta vidim "okruglu" vojnu poštu  Shocked ima li to neko značenje?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
BORUTUS
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2013-03-02
DOB : 73
M(j)esto Ljubljana

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.06.13 19:10

Taj odgovor dao bi ti svaki referent (organ) bezbednosti (KOS-ovac ili bezbednjak) u jedinicama od ranga bataljona na više. VP 5000 bila je nastavni centar Službe Bezbednosti (popularno KOS).
Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.06.13 19:41

U stvari "VP5000" je sifrirani , ili kodni naziv OBSC u Pancevu.....
Brat Sadama, Huseina, Abu Nidal iz PLO, zatim Abu Abas.....su samo neka strana "cuvena' imena koja su zavrsila obuku u Pancevu!!!
Na vrh Go down
nikapika
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-09-13

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime13.09.13 14:41

služio u vp 5000 od marta 1984 do septembra..vod vojne policije kod st.vodnika Koprivice.ima li nekoga iz toga vremena
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 9:05

Kao pripadnik Vojne policije bio sam u V.P. 5000 nekoliko puta po nekim zadacima. Naravno kao običan vojnik rukovodio sam se zlatnim pravilom: "ne pitaj previše i radi što ti se kaže".

Poznato mi je da su oficiri, ali i neki pitomci ŠRO iz jedinica Vojne policije bili na obuci u OBŠC u V. P. 5000.

Osim toga čuo sam priče da su se tamo osim domaćih kadrova školovali i kadrovi državnih sigurnosti iz drugih zemalja, najviše iz zemalja pokreta nesvrstanih kao i onih iz “progresivnih oslobodilačkih pokreta”.

Eto učinilo mi se zanimljivim otvoriti ovu temu...
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 9:23

jure17 (citat):
Kao pripadnik Vojne policije bio sam u V.P. 5000 nekoliko puta po nekim zadacima. Naravno kao običan vojnik rukovodio sam se zlatnim pravilom: "ne pitaj previše i radi što ti se kaže".

Poznato mi je da su oficiri, ali i neki pitomci ŠRO iz jedinica Vojne policije bili na obuci u OBŠC u V. P. 5000.

Osim toga čuo sam priče da su se tamo osim domaćih kadrova školovali i kadrovi državnih sigurnosti iz drugih zemalja, najviše iz zemalja pokreta nesvrstanih kao i onih iz “progresivnih oslobodilačkih pokreta”.

Eto učinilo mi se zanimljivim otvoriti ovu temu...
 
Imali ste obuku za vojnu policiju ili pak za specijalne namene? Nesecam se da sam vidjao vojnu policiju po Pancevu?! Smile
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 9:54

Koliko se secam na temi o V Policiji  bilo je nekoliko postova o VP 5000. Ukratko to je bio Centar za obavestajno-bezbednosnu obuku OS SFRJ.
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 10:40

SveJug (citat):
jure17 (citat):
Kao pripadnik Vojne policije bio sam u V.P. 5000 nekoliko puta po nekim zadacima. Naravno kao običan vojnik rukovodio sam se zlatnim pravilom: "ne pitaj previše i radi što ti se kaže".

Poznato mi je da su oficiri, ali i neki pitomci ŠRO iz jedinica Vojne policije bili na obuci u OBŠC u V. P. 5000.

Osim toga čuo sam priče da su se tamo osim domaćih kadrova školovali i kadrovi državnih sigurnosti iz drugih zemalja, najviše iz zemalja pokreta nesvrstanih kao i onih iz “progresivnih oslobodilačkih pokreta”.

Eto učinilo mi se zanimljivim otvoriti ovu temu...

Imali ste obuku za vojnu policiju ili pak za specijalne namene? Nesecam se da sam vidjao vojnu policiju po Pancevu?! Smile
 
Ja sam bio pripadnik 24. bataljona Vojne policije iz Kragujevca, a u V.P. 5000 sam bio par puta po zadacima, na dan-dva.
U Pančevu nismo imali obuku, barem ne mi obični vojnici.

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 13:38

VP 5000 Pančevo je bila na listi mogućih prekomandi i naših Bilećanaca.
Posle obuke u ŠROP Bileći , išli su na doobuku za vojnu policuju ili diverzante, pa u trupu na stažiranje.
Pričali su nam da su uslovi tamo fantastični.
Na žalost ne poznajem nikog ko je bio tamo. O samoj obuci ne znam ništa.
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 14:04

Zemunac (citat):
VP 5000 Pančevo je bila na listi mogućih prekomandi i naših Bilećanaca.
Posle obuke u ŠROP Bileći , išli su na doobuku za vojnu policuju ili diverzante, pa u trupu na stažiranje.
Pričali su nam da su uslovi tamo fantastični.
Na žalost ne poznajem nikog ko je bio tamo. O samoj obuci ne znam ništa.

Poznato mi je da su neki "staže" iz Bileće prije dolaska u našu jedinicu (Vojna policija) išli mjesec dana na obuku u Pančevo.
Nisu baš bili pričljivi o tom dijelu svoje obuke.

Isto tako sjećam se "staža" koji su došli direktno iz Bileće, bez da su išli na obuku u Pančevo...taj dio mi nije bio jasan.

Na vrh Go down
Colonelo54
Gušter
Gušter
Colonelo54


BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2013-03-14

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 21:22

Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

_________________
Otvaraj se SMB kapijo da izadje ko je odsluzio
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 21:36

Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

тачка-točka-pika-точка cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 23:27

East&West (citat):
Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.
тачка-točka-pika-точка cheers 
 
 
 
scratch 
Hm, kad oficiri ovako mudro hoće stavit točku na temu, mora da je tu bilo štošta tajnovito.
Stoga, baš zato navalite s pikanterijama...Laughing
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 23:36

Kolege su u pravu sto se tice namene - bio je to nastavni centar poput mnogih drugih.Mistifikacija (ako je bilo) nastala je kao posledica sadrzaja koji su u tom centru izucavani . Ne zaboravimo, obavestajno-bezbednosni poslovu u SFRJ i JNA (kao i svugde), obavijeni su bili velom tajne.Mada, pouzdano znam, da se na kursevima jednostavno pekao zanat za odredjenu vrstu duznosti - nista posebno.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime24.09.13 23:41


Evo pitanje: Koliko je tu bilo nesvrstanih i takvog društva na obuci koje je tražila CIA, Mossad i slične udruge građana...? Laughing
 
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 8:01

Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

Colonelo, kao šti si i mogao vidjeti "MISTIČNA I MISTERIOZNA" je u naslovu moje teme o VP 5000 u navodnicima... jer i ja mislim da se OBŠC jednim dijelom mistificira kao i sve druge slične teme.
A opet...nije baš da i nema razloga za to affraid

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 10:24

Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Colonelo54 (citat):
Cemu ovolika "mistifikacija" OBSC pancevo ili ti VP 5000? Pa to je bio obicni nastavni centar za obavestajno bezbednosni kadar JNA. Tu su postojali razni kursevi za obavestajce, bezbednjake, policajce, radio izvidjace, komandire izvidjackih, diverzantskih i policijskih jedinica. Tu su se i obucavali navedeni profili stranih armija, uglavnom nesvrstani. I to je to, nema potrebe za "mistifikacijom", obican nastavni centar.

тачка-točka-pika-точка cheers 
 
scratch 
Hm, kad oficiri ovako mudro hoće stavit točku na temu, mora da je tu bilo štošta tajnovito.
Stoga, baš zato navalite s pikanterijama...Laughing
 
Maxi, želio sam staviti tačku na "mističnost" ili mističnost na nešto o čemu su podaci javni, a u slučaju VP5000 su više nego javni. Ako ima pikanterija samo vi raspalite.
Što se tiče pisanja  tabloida?? Valjda je jasno da oni ne tragaju za istinom, svesni da cenjeno čitateljstvo čezne za pikanterijama, a ne za istinom. Naravno, ne treba zanemariti i njihovu želju za dizanjem tiraža. Osim navedenoga SD u svom tekstu  onako Ampa-san i perfidno, već u naslovu svojim čitaocima sugeriše teroristički karakter njima susedne države i njenu  povezanost sa međunarodnim terorizmom. Novinar SD navodi ime slovenačkog generala koji je sedeo  u klupi sa najpoznatijim svetskim teroristom. Ne verujem da je taj podatak  lično proverio sa pomenutim generalom? Međutim, mogao je "in vivo" od  jednog generala HV, inače sugrađanina, saznati sa kime je ovaj sedeo u klupi tokom obuke u OBŠC.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 10:58

Ne bih želio staviti točku na ovako zanimljivu temu, iako se slažem da njena "MISTIČNOST I MISTERIOZNOST" možda postoji samo u navodnicima...

Ali...mislim da bi trebali staviti točku na neke druge stvari... o "kvaliteti" citiranog članka iz Slobodne dalmacije najbolje govore komentari (normalnih) čitalaca koji se nalaze ispod istog članka. Neću ulaziti u druge detalje, ali taj članak nije pripremljen i napisan po osnovnim pravilima novinarske struke...TOČKA

U OBŠC su svojevremeno sjedili mnogobrojni pripadnici svih "naroda i narodnosti" i mnogi od njih sada obnašaju visoke dužnosti u sličnim službama u svojim sadašnjim državama. Ništa čudno radi se o "zanatu" koji su svojevremeno izučili i sada to znanje koriste tamo gdje jesu...TOČKA


jure17: komentar modifikovan dana: 25.09.13 11:21; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 11:03

.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 13:51

"jure17" ne samo da se slažem u potpunosti, već u skladu sa pravilima foruma od mene plus

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 15:04

Ups, nisam, htio dizat neke tenzije, nego se prvenstveno našalit, pa mi to izgleda nije najbolje uspjelo.Very Happy 
Slobodna Dalmacija je dnevni list u Hr, nekad bolji, nekad lošiji.
Inače kad god stavljam linkove na dnevne novine, ne smatram to konačnom istinom, nego sirovim materijalom za diskusiju.
Naslovi su najčešće bombastični i pretjerani.
Ako niste znali, naslove članaka ima pravo postavit urednik novina, a ne novinar koji je pisao članak, a taj opet to radi zbog dizanja naklade (zahtijev vlasnika) ili dnevno-političkih potreba...
 
 
Evo još nekih pitanja, sad malo ozbiljnije: Very Happy 
- Je li sa strane JNA odnosno države SFRJ postojao neki filter koji bi ipak selektirao poslane ljude kod nas na obuku da se zaista ne provuče neki terorist? Ili se ta pitanja uopće nisu postavljala i sve je bilo prepušteno prijateljskim zemljama (većinom s Bliskog Istoka, kako sam shvatio). Tj., jesu li to za nas bili sve 'borci za slobodu', bez razlike?
 
- Koliko je obuka bila prilagođena njihovim specifičnim potrebama i okolnostima? Budući da njihova borba uključuje neke nama strane i nekonvencionalne načine (npr. bombaši samoubojice).
 
- Koliko je uopće takvih ljudi na obuci bilo? Je li obuka bila besplatna ili se plaćala? Čime?... naftom? Very Happy

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime25.09.13 23:29

"Max Blitz" sve o.k. nisi uopće dizao tenzije, već si htio potaknuti diskusiju.
Slobodna Dalmacija je dnevni list koji je nekada U Dalmaciji prodavao oko 100 000 primjeraka dnevno, odrastao sam uz njega i nekako sam "emotivno vezan" za te novine. Zato...općenito govoreći...nikad ništa kontra "Slobodne", ali ovaj članak... već sam sve rekao.

Sa ovim svojim TOČKAMA sam samo htio odrediti fer i korektne granice razgovora o ovoj zanimljivoj temi.

Nego...ajd' sad dosta filozofije i da vas čujem šta imate reći o ovim zanimljivim stvarima koje je "Max Blitz" napisao?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime27.09.13 23:08

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Pančevo 1990. Opasni momci na slici bi trebali bit iz ove VP... Smile 

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime28.09.13 16:31

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Pančevo 1990. Opasni momci na slici bi trebali bit iz ove VP... Smile 

Izgleda i da jesu opasni Very Happy  Pogledaj ovu dvojicu sa strane kako se udaljili i sa respektom ih gledaju. Smile

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime28.09.13 22:02

U VP 5000 Pančevo nisu obučavani vojnici, tako da po logici stvari vojska sa slike nije iz ove vojne pošte.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 0:12

East&West (citat):
U VP 5000 Pančevo nisu obučavani vojnici, tako da po logici stvari vojska sa slike nije iz ove vojne pošte.
 
 
Malo sam pogledao po netu ima li još ovakvih fotografija, i pronašao ovu, s dodatkom:
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 0:34

Znači, pitomci četvrte godine Srednje vojne škole iz Sarajeva. Protivteroristička specijalnost.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 0:37

East&West (citat):
Znači, pitomci četvrte godine Srednje vojne škole iz Sarajeva. Protivteroristička specijalnost.
 
 
 
Na dodatnoj obuci u OBŠC Pančevo?
Da, vide im se pitomačke oznake na ramenima kad se bolje pogleda.
Opasni neki podoficiri onda, nije to bila samo teoretska nastava u učionicama. Smile
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 9:14

Od kada su to pitomci 4. godine SVŠ išli na dodatnu obuku u Pančevo? Ja kad sam išao u SVŠ toga nije bilo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 11:52

zastavnik (citat):
Od kada su to pitomci 4. godine SVŠ išli na dodatnu obuku u Pančevo?
 
 
Saznat ćemo... možda Colonelo zna...
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 16:38

zastavnik (citat):
Od kada su to pitomci 4. godine SVŠ išli na dodatnu obuku u Pančevo?
 
Sad baš ako je bitna godina za pitomce SVŠ to ne znam. Međutim, znam da su pitomci  VA KoV  još 1977. godine četvrtu godinu nastavljali u OBŠC Pančevo, na specijalistčkoj obuci iz oblasti  bezbednosti i zaštite.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 21:37

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Uz ovu fotografiju na stranicama SVŠ Sarajevo kratko piše:
36. klasa (vojna policija) OBŠC Pančevo - na polaganju vozačkog ispita u Kraljevu, mart 1991. god.
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Uz fotografiju piše: kurs VP oficiri u OBŠC Pančevo 1982.
 
E, sad ja laički pitam: Jesu li na donjoj fotografiji svi oficiri dragi nam 'kosovci'?
Je li i koliko pitomaca SVŠ Sarajevo kasnije bilo 'kosovaca', ili ih njihov boravak u Pančevu nije prvenstveno za to obučavao?
Nadam se da je jasno što sam želio pitati. Sigurno ne imena i prezimena ljudi na slikama. Very Happy

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 22:53

Hahahaha, Maxi
Ti prvo dobio zvanje Načelnika bezbednosti/sigurnosti, a sad moraš i školu završiti Laughing 
 
Naravno da na donjoj slici nisu svi "kosovci".  KOS "kosovci" i onako je pežorativni naziv, relikt prošlosti.
 
U ovom jedinstvenom centru  čije ime (Obaveštajno bezbednosni) govori sve, obavljano je školovanje, obuka i osposobljavanje  starešina različitih specijalnosti za dužnosti u dve važne delatnosti JNA.
 
Šta je ovde interesantno? Dok  je u 99% savremenih armija obaveštajno bezbednosni rad bio pod "istom kapom" na svim nivoima komandovanja, u JNA je obaveštajni sektor bio odvojen od sektora bezbednosti, a postojao je jedinstveni-zajednički centar za osposobljavanje kadrova??  
 
Znamo da se obaveštajni sektor uglavnom bavi prikupljanjem podataka o protivniku. U jedinicama JNA, od taktičkog do strategijskog nivoa,  za zadatke i poslove iz oblasti obaveštajne delatnosti  postojali su stručni i izvršni organi. Načelnici, pomoćnici, referenti u komandama i komandiri-komandanti izviđačkih (i diverzantskih )  jedinica.
 
Nadležnost, poslovi i zadaci Organa bezbednosti su nešto obimniji i ne bih sada elaborirao. U glavnom , organizacija rukovođenja i komandovanja organima bezbednosti je slična, znači deli se na stručne i izvršne. Načelnici, pomoćnici, referenti, odnosno komandiri-komandanti policijskih, protivterorističkih i drugih srodnih jedinica.
 
Prema tome, sva  lica predviđena za postavljenja na dužnosti u organima bezbednosti, kao  i obaveštajnim organima JNA, obučavana su-osposobljavana su u OBŠC Pančevo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime29.09.13 23:27

East&West (citat):
Prema tome, sva lica predviđena za postavljenja na dužnosti u organima bezbednosti, kao i obaveštajnim organima JNA, obučavana su-osposobljavana su u OBŠC Pančevo.
 
 
 
Ok, hvala na iscrpnom odgovoru, iako mi i dalje nije sasvim jasno što su tu radili pitomci SVŠ (ili dio njih)?
Da, dobro pitanje: svi ili dio njih??
Samo segment obavezne nastave, ili je cijela klasa ili pojedinci koji su išli u OBŠC bila raspoređena na dužnosti koje ste opisali?
Znači nisi mogao i obavještavati i 'kontraobavještavati' Smile, nego ili jedno ili drugo...
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.09.13 0:38

Evo i odgovor koji sam ja dobio od jednog kolege putem elektronske pošte:
"poslednjih nekoliko klasa su se školovale za vojnu policiju, izviđačke jedinice i jedinice elektronskog izviđanja - u okviru SVŠ KoV. Vojna policija i izviđači u 5000 Pančevo a elektronsko izviđanje u Beogradu u ŠCV. Starije klase, pa i ja, su upućivane na visemesečne kurseve u Pančevo, nakon završenog školovanja."
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.09.13 1:06

Max Blitz (citat):
East&West (citat):
Prema tome, sva lica predviđena za postavljenja na dužnosti u organima bezbednosti, kao i obaveštajnim organima JNA, obučavana su-osposobljavana su u OBŠC Pančevo.
 
Ok, hvala na iscrpnom odgovoru, iako mi i dalje nije sasvim jasno što su tu radili pitomci SVŠ (ili dio njih)?
Da, dobro pitanje: svi ili dio njih??
Samo segment obavezne nastave, ili je cijela klasa ili pojedinci koji su išli u OBŠC bila raspoređena na dužnosti koje ste opisali?
Znači nisi mogao i obavještavati i 'kontraobavještavati' Smile, nego ili jedno ili drugo...
 
Max, teme o rodovima i službama  JNA smo već prošli, ipak da ponovimo. SVŠ Sarajevo je školovala  mlađe oficire svih rodova (kao i nekoliko službi) KoV. Školovanje je bilo zajedničko-opšte mislim tri godine u Sarajevu i specijalističko - jedna godina u školskim centrima. Ovo za vreme ukoliko nisam u pravu neka me "zastavnik " ispravi.
 
Prema tome, kao što su pitomci roda Artiljerija četvrtu godinu išli na specijalizaciju u AŠC Zadar, ili kao što su pitomci OMJ četvrtu godinu išli na specijalizaciju u ŠC OMJ Banja Luka (da druge ne nabrajam), tako su i pitomci SVŠ ili dio njih predviđeni za službu u obaveštajnim i bezbednosnim organima ili izviđačkim jedinicama, jedinicama VP četvrtu godinu išli na specijalizaciju u OBŠC Pančevo. Slično je bilo i sa pitomcima VA.
 
Max, težište obaveštajnog sektora je prikupljanje podataka o protivniku i to rade svi obaveštajci, od nivoa običnog vojnika,  do nivoa vojnog atašea. Delatnosti  sektora bezbednosti  su daleko šire. Naravno da je težište ovog sektora kontra obaveštajni rad, ali tu su i opšti i pravni vojno policijski poslovi, borba protiv svih vidova terorizma i kriminala, uključujući i privredni kriminal, zaključno sa najsitnijim krađama. Pretostavljam da karikiraš ovo obavještavati i 'kontraobavještavati' , ipak pojašnjenje: Svako radi svoj posao, ali se dobijeni podaci na određenom nivou komandovanja objedinjavaju, proveravaju, analiziraju i koriste u daljem radu. Naravno da je konači cilj i jedne i druge delatnosti osiguravanje što povoljnijeg položaja za svoju jedinicu.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.09.13 1:15

Pa kad budete šturi u nekim odgovorima, potrudim se da budete opširniji. bom  
Evo ovakvi se odgovori traže, tko nije znao, sad će znat. Smile
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.09.13 1:34

Max Blitz (citat):
Pa kad budete šturi u nekim odgovorima, potrudim se da budete opširniji. bom  
Evo ovakvi se odgovori traže, tko nije znao, sad će znat. Smile
 
Polako radimo na "demistifikaciji" , step by step!? Laughing Laughing
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.09.13 9:00

East&West (citat):
Prema tome, kao što su pitomci roda Artiljerija četvrtu godinu išli na specijalizaciju u AŠC Zadar, ili kao što su pitomci OMJ četvrtu godinu išli na specijalizaciju u ŠC OMJ Banja Luka (da druge ne nabrajam), tako su i pitomci SVŠ ili dio njih predviđeni za službu u obaveštajnim i bezbednosnim organima ili izviđačkim jedinicama, jedinicama VP četvrtu godinu išli na specijalizaciju u OBŠC Pančevo. Slično je bilo i sa pitomcima VA.
 
U redu, evo male ispravke i dodatka:
U SVŠ KoV su se školovali pitomci za podoficire rodova KoV, znači ne svih rodova, prve dve godine, kao i pitomci intendantske SVŠ. Posle dve godine opšteg školovanja raspoređivali su se po rodovima i u intendantsku službu. Pešadija je ostajala sledeće dve godine u Sarajevu, artiljerija i ARJ PVO su takođe ostajali treću godinu u Sarajevu, a zatim odlazili u Zadar, OMJ je 3. i 4. godinu završavala u Banja Luci, inžinjerija u Karlovcu, veza i EI i PED u Beogradu i ABHO u Kruševcu. Intendanti su takođe ostajali u Sarajevu u InSVŠ.
Što se tiče školovanja u OBŠC, podoficiri su se do zaključno sa 34. klasom SVŠ, školovali kroz specijalističke višemesečne kurseve, a od 35. klase u 4. godini u OBŠC. Uglavnom su to bili pešadinci, iako je bilo i ostalih rodova, a verovatno i iz RM  i Rv i PVO, jer OBŠC je bio intervidovski centar, kao što je to bila i InSVŠ.

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime03.10.13 12:03

East&West (citat):
Max, teme o rodovima i službama  JNA smo već prošli, ipak da ponovimo. SVŠ Sarajevo je školovala  mlađe oficire svih rodova (kao i nekoliko službi) KoV. Školovanje je bilo zajedničko-opšte mislim tri godine u Sarajevu i specijalističko - jedna godina u školskim centrima. Ovo za vreme ukoliko nisam u pravu neka me "zastavnik " ispravi.

Prema tome, kao što su pitomci roda Artiljerija četvrtu godinu išli na specijalizaciju u AŠC Zadar, ili kao što su pitomci OMJ četvrtu godinu išli na specijalizaciju u ŠC OMJ Banja Luka (da druge ne nabrajam), tako su i pitomci SVŠ ili dio njih predviđeni za službu u obaveštajnim i bezbednosnim organima ili izviđačkim jedinicama, jedinicama VP četvrtu godinu išli na specijalizaciju u OBŠC Pančevo. Slično je bilo i sa pitomcima VA.

Max, težište obaveštajnog sektora je prikupljanje podataka o protivniku i to rade svi obaveštajci, od nivoa običnog vojnika,  do nivoa vojnog atašea. Delatnosti  sektora bezbednosti  su daleko šire. Naravno da je težište ovog sektora kontra obaveštajni rad, ali tu su i opšti i pravni vojno policijski poslovi, borba protiv svih vidova terorizma i kriminala, uključujući i privredni kriminal, zaključno sa najsitnijim krađama. Pretostavljam da karikiraš ovo obavještavati i 'kontraobavještavati' , ipak pojašnjenje: Svako radi svoj posao, ali se dobijeni podaci na određenom nivou komandovanja objedinjavaju, proveravaju, analiziraju i koriste u daljem radu. Naravno da je konači cilj i jedne i druge delatnosti osiguravanje što povoljnijeg položaja za svoju jedinicu.
 
Hvala na detaljnom objašnjenju "East&West"!
Nije mi do kraja jasan (možda je do mene scratch ) ovaj dio o obavještajnom radu. Bio sam vojni policajac u JNA i poznato mi je da je (bar u moje vrijeme) svaka jedinica Vojne policije, iako je imala svoju posebnu zapovjednu strukturu u stvari bila "pod ingerencijom" nadležnog Organa Bezbjednosti u korpusu kojem je pripadala. Znam iz vlastitog iskustva da je moja jedinica za OB radila na zadatcima koji se tiču kontra obavještajnog rada i uobičajenih vojno policijskih poslova.
Da li je OB bio zadužen i za obavještajni rad? Ako nije tko se time bavio i na kojoj razini zapovjedanja? Naravno pitanje je za sve vas koji znate nešto o tome.

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime03.10.13 22:49

jure17 (citat):
Da li je OB bio zadužen i za obavještajni rad? Ako nije tko se time bavio i na kojoj razini zapovjedanja? Naravno pitanje je za sve vas koji znate nešto o tome.
 
Već sam pisao da su u JNA obaveštajni i bezbednosni sektor funkcionisali nezavisno jedan od drugoga. Izuzetak je bio  nivo bataljona,  gde su ove delatnosti  objedinjene kroz funkciju "pomoćnika komandanta bataljona za obaveštajno-bezbednosne poslove". Na višim  nivoima komandovanja ( združeno taktičkim, operativnim i strategijskim - puk-bigada, divizija, korpus, armija) organi bezbednosti su bili vezani direktno za komandanta jedinice, najčešće "Pomoćnik komandanta za bezbednosne poslove", koji je za poslove bezbednosti na raspolaganju imao jedinicu vojne policije. Za razliku od organa bezbednosti, obaveštajni organi su bili vezani za načelnika štaba, recimo " Pomoćnik načelika štaba za obaveštajne poslove".  Za poslove prikupljanja podataka o neprijatelju PNŠ za ObP na raspolaganju je imao izviđačku jedinicu. Od nivoa komandovanja zavisili su brojnost i opremljenost izviđačke jedinice, kao i način izviđanja- prikupljanja podataka. I dok je na nižim nivoima komandovanja sve zavislilo od "ličnog uvida" izviđača, na višim nivoima bili su zastupljeni sofisticiraniji oblici izviđanja na daljinu (radio i TV izviđanje, radio prisluškivanje, bespilotne letelice, uključujući izviđačku avijaciju).

Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.10.13 8:11

Hvala "East&West"! Nisu mi bili do kraja jasni upravo ovi detalji, sada mi je "leglo".
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime14.10.13 3:08

Negde sam procitao da su i pojedine staresine granicne sluzbe (komandire karaula), njihove komande slale na obuku (kurs) u vp 5000 Pancevo.

Teorijski i prakticni deo. Teorija - politicko vaspitanje, pravila pogranicnog rezima. Praksa - sve ono sto je taj komandir morao da prenese na svoje vojnike granicare u daljem sluzenju : zaseda, postupci rejonskog strazara i strazara kod karaule...zaustavljanje, legitimisanje, pretresanje, vezivanje (ako je potrebno), sprovodjenje, upotreba oruzja...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime14.10.13 22:45

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Polaznici kursa oficira vojne policije (30. klasa, sept. 1977.- feb. 1978.).
Sa slušaocima su i nastavnici i oficiri iz komande OBŠC.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime04.11.13 13:53

U Obavještajno-bezbjedonosnom školskom centru u Pančevu (formiran 1964. godine u Kovinu, a radom u Pančevu započeo 1975.) je u razdoblju od 1979. do 1989. na različitim tečajevima bilo ukupno 12.265 polaznika iz SFRJ, a u razdoblju od 1960. do 1986. školovao je preko 800 stranih slušatelja iz deset zemalja i četiri oslobodilačka pokreta. Među njima neki su kandidati prethodno već bili na školovanju u SSSR-u, Velikoj Britaniji, Francuskoj, Čehoslovačkoj i dr.
 
U SSNO, Obaveštajno-bezbedonosni školski centar, potpukovnik Radivoje Anđelković: 'Delovanje blokovskih obaveštajnih službi prema SFRJ i oružanim snagama preko neutralnih i nesvrstanih zemalja, Bilten Generalštaba OS SFRJ broj 60, Vojna tajna - Strogo poverljivo, Beograd, mart 1988., autor spominje i: "...kompromitovanje naše zemlje u vezi sa međunarodnim terorizmom."
 
Izvor: SSNO, Uprava bezbednosti, pukovnik Milenko Milčanović: 'Školovanje starešina u OBŠC za obaveštajne organe, organe bezbednosti i specijalne jedinice u OS SFRJ', Bilten Generalštaba OS SFRJ broj 68, VT-SP, Beograd, juni 1990.
Izvor: S. Kovačev, Z. Matijaščić, J. Petrović: 'Nastavno-obrazovni resursi i kapaciteti JNA', str. 70, znanstveni rad, Zagreb 2006.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Melly
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-11-21
DOB : 53
M(j)esto Koper, Slovenija

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime21.11.13 21:10

Posle Bileće (100. klasa, septembar 1989 mart 1990) bio sam još mesec dana u V.P.5000/3 Pančevo, dodatna obuka za KV vojne policije.

Pozdrav iz Slovenije

Mellors

VES 54164
Na vrh Go down
žare
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-02-03
DOB : 64
M(j)esto Ljubljana

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.12.13 1:22

Evo i mog malog doprinosa o Pančevačkoj kasarni odnosno OBC.
Ničeg posebnog tamo nije bilo, tamo su se školovali bezbednosni i obaveštajni oficiri, mlađi oficiri pa i građanska lica na službi u JNA. Bio sam polaznik trimesečnog kursa radio-izviđanja, pošto sam bio zaposlen kao radio-prisluškivač.
Za vreme kursa video sam i nekoliko jedinica veličine voda iz Afrike. Ne sećam se iz koje države su bili, ali oni su bili obučavani za rad na nekakvim uređajima koje je SFRJ proizvela i prodala tim državama ili  pokretima. Momci su bili interesantni, a dolazili su praktično sa fronta - u početku su se na zvuk vojnih aviona (Batajnica, stalno su nad Beogradom kružila dva aviona) bacali na zemlju. Navika.
Znam da su bili tamo i razni diverzanti, uglavnom nikakve mistike. Jedino što se u ono vreme o svemu govorilo, da je konspirativno - nama su zbranjivali da govorimo o radio-prisluškivanju, jer da je međunarodnim ugovorima zabranjeno iako se zna da postoji. A onda sam jedno jutro na vestima čuo, kako je M. Tacher otpustila 20 radio prisluškivača...
Pojam vojne tajne je u JNA bio poprilično zanimljiv, što u mojim očima ne umanjuje njen ugled.

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 59
M(j)esto ZAGREB

"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime30.12.13 12:47

žare (citat):
pa i građanska lica na službi u JNA

Ako nije problem pojasni malo.
Da li se tu radi izričito o civilima koji su radili u kasarnama koji su trebali proći uz već predhodnu provjeru i neku osnovnu obuku?

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Sponsored content





"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo   "MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo Icon_minitime

Na vrh Go down
 
"MISTIČNA I MISTERIOZNA" V.P. 5000 Pančevo
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» SVAŠTARA
» Aerodrom Pančevo VP 4310, VP 3106
» Pančevo kasarna Stevica Jovanović VP 2015
» Pančevo 4310/5 i /7 klasa 90/91
» kasarna Stevica Jovanovic, Pancevo

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA
 :: SR SRBIJA :: SAP VOJVODINA
-
Idi na: