FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 PJEŠADIJA

Go down 
+34
Konda1203
Vozač 7036
Sloba1
jnatoma
013gonzo
M53
golubcanin
BEOGRAD
Gringo
Vojnik Graničar
Stazio
dpuric
Srdjan Radovanov
vargas
arcibald01
Matrix
Jozo Trklja
pukovnik
milutins
humka83
lacoš
mirko bratuš
Colonelo54
dinosaurus
SveJug
saban
Max Blitz
Pero™
ZAGORAC
East&West
pera84
zastavnik
Zemunac
Puky
38 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
AutorPoruka
Vozač 7036
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 29
ČLAN OD: : 2020-02-06
DOB : 66
M(j)esto Ljubljana

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeMon Jul 26, 2021 11:45 am

milutins (citat):
Na granici 1981 nije bilo sinjela-samo vindjakne-objasnjenje KK je bilo"Vi ste ambasadori svoje zemlje,uvijek morate na terenu biti u svecanoj uniformi"
Ja sam u januaru 1981 u Skopju imao vindjaknu kao svecanu-izlazak u grad i odlazak na odsustva
Ja sam bio u ŠTIP, VP 7036/7, 7. april 1981 - 22. marec 1982. Pešadija, kamionđija. Oficiri: Ralić, kapetan Stojan Timov, Drago Samarđija, pukovnik Aškrabič, general Blagoje Adžić.
Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Snajper   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeWed Oct 27, 2021 8:27 pm

Pozdrav svim članovima foruma. Veliki sam simpatizer vojske i mnogo vremena već čitam na ovom forumu razne teme.
Čitajući, zainteresovao sam se o oružju pješadije, tj o snajperskim puškama, njihovoj upotrebi, efektu u borbi, načinu upotrebe itd. I da li se snajper koristio samostalno? Npr, snajperista samotnjak ili nešto slično. Pozdrav

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeFri Oct 29, 2021 8:02 pm

Pozdrav i tebi, i dobro nam došao na forum. 
Što se tiče snajperiste u JNA, to bi mogao odgovoriti onaj u čijoj je jedinici bilo takvih. Kod mene (u JNA) nije bilo snajpera i snajperista, pa ti ne mogu dati informaciju iz prve ruke. 
Ipak, o snajperima možeš saznati u drugim temama. Ako se ne varam, bilo je nekih članaka u "Vojnim zanimljivostima". 
Naravno, ako ti imaš nešto što misliš da bi bilo zanimljivo, a da je u skladu sa pravilima ovog foruma, rado ćemo pročitati i prokomentirati. Slobodno se uključi u naše teme i rasprave. 
salutiranje

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago and Konda1203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 8:19 am

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo nešto za kolegu Gorane. Ovo su sve snajperske puške, kojima je rukovao bivši snajperist u spec.jedinicama/ postrojbama policije, a prve dvije s lijeva na desno su bas puske kojima se služila policija u RH. Sad vise nisu u sastavu naoružanja, koliko znam.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 8:28 am

Da, inače su snajperske puške u sastavu specijalni jedinica. To je sada dostupno na većini društvenih mreža, oficijalnim stranicama mup-ova itd. Mene je interesovalo prevashodno upotreba snajperskog naoružanja u prethodnom periodu, JNA-i, kasnije u različitim vojskama , pa i u proteklim ratnim dešavanjima u bivšoj Jugoslaviji.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 1:10 pm

Shvatio sam ja što tebe zanima, no ja bih se ograničio na period JNA. 
Na žalost, u mojoj jedinici nije bilo snajpera, iako sam siguran da je naš izviđački vod morao imati u svom sastavu takvo naoružanje. 
Osim toga, vjerojatno je i u onih nekoliko bataljona pješadije bilo formacijski postavljeno da bude neki dobar strijelac sa ovakvom stvarčicom. 
U kasnijem periodu imam ponešto iskustva s tim naoružanjem, ali ne bih to opisivao kako mi administrator ne bi arhivirao post jer nema veze sa forumom Smile

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 1:24 pm

Konda1203 (citat):
Da, inače su snajperske puške u sastavu specijalni jedinica. To je sada dostupno na većini društvenih mreža, oficijalnim stranicama mup-ova itd. Mene je interesovalo prevashodno upotreba snajperskog naoružanja u prethodnom periodu, JNA-i, kasnije u različitim vojskama , pa i u proteklim ratnim dešavanjima u bivšoj Jugoslaviji.

Poštovani kolega. O ratnim događanjima ne bih pisao jer ovdhe ina članova koji su u istima sudjelovali na raznim stranama, pa tako i vlasnik ovih pušaka. Možemo komentirati Jna i period do 18.07.1991. A zbog vrijeđanja bilo cijih osjecaja to ovdje ne radimo.
Osobno nisam bio snajperist imoje znanje o takvom i sličnom oružju proizlazi iz činjenice sto sam se godinama bavio streljaštvom pa je vlasnik tih pušaka također sa mnom u klubu. Imao sam prilike pucati iz svih pušaka na slici. No, ono sto znam jest, da je jedno pucati u papirnatu metu a drugo, u živu metu. To zadnje mogu samo iznimno mentalno jake i jako dobro uvježbane osobe.
U Jna su bili sami snajperisti odn.nisu imali pomagača.
Moj kolega je u spec.jedinicama djelovao u pravilu sam, a samo iznimno je imao osmatrača koji je kao i on bio snajperist, a to su činili kad su tražili drugog snajperista. U životu nisam vidio čovjeka koji je brže gađao živu metu u pokretu...nikada. I uvijek bi pogodio. Sad govorimo o lovu. Nisam lovac, ali sam mu pravio društvo i ostao sam zaprepašten.. Dužio je ovu krajnje lijevo, tzv.mali SSG 308 Winchester. On je prirodno talentiran strijelac, a sada se u miru natječe u disciplinama velikog kalibra vojničke i jurišne puške te u snajperskim disciplinama to su udaljenosti od 300 m na dalje u odnosu na metu i sve su iz ležećeg stava. Kod nas se u RH jednom godisnje održava natjecanje snajperista bivših ili sadasnjih, vojnih, policijskih ili ovih iz klubova i zove se," Grom". Obično se održava u Rijeci ili Osijeku. Bio sam nekoliko puta pozvan( nema takmičenja bez poziva) i to su sve posebni tipovi...rekao bih freeckovi za puške...imaju puške od 5.000 eur pa do 35.000 i više eura..ovisno o opremi, optici, posebnim okidačima, šinama i koječemu drugom. Ja sam se svojedobno natjecao u zračnoj i vojničkoj, jurišnoj i malojalibarsooj pušci i sukl.rezultatima sam i dobivao pozive za ta natjecanja.

goran9030 and Konda1203 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 3:23 pm

Hvala na odgovoru. U suštini, ta informacija vezano za samostalno delovanje snajper u JNA je bilo ono što me je interesovalo, jer do sada sam čitao i shvatio da snajperista djeluje u sastavu odeljenja ili voda. Znači bilo je i samostalno delovanja. A nisam mislio da niko bukvalno kaže ja sam tu i tu, tada i tada.. I smatram da da je delovanje snajpera nešto što može doneti prevagu u samom napadu ili odbrani.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 3:28 pm

Evo..unesi u Google.."Grom Osijek".
Svakako da takvi strijelci donose prevagu. U tome i jest bit
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 3:32 pm

Moj kolega o kojem sam pisao je imao 24 potvrđena pogotka...od njega sa nasih prostora ex Jugoslavije nitko nije bolji. To mu kazu kolege iz drugih Republika..jer se oni svi međusobno poznaju ili su culi jedni za druge..kako rekoh..to su posebni tipovi osobnosti.

Zaboravio sam napisati jos nesto važno: Snajperisti i svi natjecatelji u preciznom gađanju ne koriste indzstrijski proizvedenu municiju, nego svoju, koju sami proizvedu. Nije isto pucati po vjetru ili po velikoj vrućini. Za takve stvari je najbolja samostalno izrađena municija sa kojom se mora i trenirati, te se za svaki metak vodi i Dnevnik gađanja...a to su tek perverzije..no o tome drugom prilikom. Nadam se da sam bio od neke koristi..

Konda1203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 4:35 pm

Hvala na odgovorima. I mislio sam da je sve to "nauka". Nadam se da ću jednom imati priliku da vidim kako sve to izgleda na nekom strelištu ili takmičenju.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 8:40 pm

Konda1203 (citat):
Hvala na odgovorima. I mislio sam da je sve to "nauka". Nadam se da ću jednom imati priliku da vidim kako sve to izgleda na nekom strelištu ili takmičenju.

Da. Ne znam odakle si,ali prvo moras proći tzv.školu streljaštva da naučis osnove vatrenog oružja, da se znas kretati i ponasati se na strelištu. Kod nas u Hrvatskoj je to obavezno
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 9:46 pm

Doktor Živago (citat):
Konda1203 (citat):
Hvala na odgovorima. I mislio sam da je sve to "nauka". Nadam se da ću jednom imati priliku da vidim kako sve to izgleda na nekom strelištu ili takmičenju.

Da. Ne znam odakle si,ali prvo moras proći tzv.školu streljaštva da naučis osnove vatrenog oružja, da se znas kretati i ponasati se na strelištu. Kod nas u Hrvatskoj je to obavezno

A mozes doci i kod cica Pere.
Odes u Walmart, kupis farmerke, kantu farbe za stolariju, pjenu za brijanje, dvije kile paradajza, usisivac i PAPovku. Sve u jedna kolica. Laughing

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 10:14 pm

Ne brini za to. Obuku streljaštva sam davno prošao. I ova priča nema veze sa osnovnom niti naprednom obukom streljaštva ili ponašanja na strelištu. Samo sam hteo da mi neko ko je imao iskustva sa navedenim oružjem imao dodira, da mi detaljnije objasni efekat delovanja. A ako te bude interesovalo osnove streljaštva, ponašanja na strelištu ili bezbedno rukovanje oružjem, javi se.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 11:16 pm

Onda smo nas trojica kolege instruktori..neka..
Na vrh Go down
Konda1203
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-10-27

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 11:39 pm

I da, prvo treba proći obuku rukovanja vatrenim naoružanjem. A nisam siguran da ima škola streljaštva. 🙄 To možda kod vas u Hrvatskoj.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeSun Oct 31, 2021 11:54 pm

Svaki streljački klub ima školu streljaštca koja je obvezna za sve koji zele imati..mi kazemo kontrolirati oružje.
I to rade posebni instruktori.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 46
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 55
M(j)esto Doboj

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeFri Nov 05, 2021 5:47 pm

Са снајпером су се обућавали војници како коме западне ВЕС, а говорио је у пола гласа ст.водник да од тога нема ништа да су код Амера снајперисти наредници професионалци. Кад је почео рат упао сам у јединицу гдје су били већином резервисти који су служили у морнарици, па је критеријум за снајперисти био ко је био ловац. Пошто нису имали обуку , зезнули су се да скину гувену облогу са оптике и добили разбијену аркаду или плави круг око ока. Можда сам и ја ушао у статистику тог Грома пошто ме нашао снајпер кад сам запалио цигарету на стражи. Сијевнуло ми пред очима три ме дана болила глава.
Na vrh Go down
IgorK
Razvodnik
Razvodnik
IgorK


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 201
ČLAN OD: : 2016-02-15

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeFri Nov 05, 2021 7:10 pm

[You must be registered and logged in to see this link.]
priročnik ostrostrelcev SV
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitimeFri Nov 05, 2021 8:44 pm

Ja sam mislio da je čitava tema puno jednostavnija, kad ono postoji i prava pravcata knjiga o snajperistima. 
Priznajem da mi je zanimljiv već sam početak i podatak da je prvi snajperista bio David, a njegov potvrđeni pogodak - Golijat Smile
No, ipak tvrditi da je zbog strijelaca Luja XIV teška konjica postala nepotrebna i zastarjela - mislim da je pretjerano. Negdje prije sam pročitao da je razlog nestanku oklopnika bio izum engleskog dugog luka, a prethodno da je novi način ratovanja i taktike doveo do toga. 
No, kako bilo, svakako će biti zanimljivo pročitati ovo štivo Smile

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Sponsored content





PJEŠADIJA - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: PJEŠADIJA   PJEŠADIJA - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
PJEŠADIJA
Na vrh 
Stranica 4/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-
» Strumica, rujan (septembar) 1979. pješadija
» Ramiz Sadiku Prizren VP 4445/6-3 pješadija 87/88
» Niš, kasarna Stevan Sinđelić
» Postojna "Milovan Saranovic", 1976/1977 Pjesadija

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
VOJNA PLATFORMA
 :: Kopnena vojska
-
Idi na: