FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula Stari Dojran 1981.

Go down 
+16
aleks
Max Blitz
Lala Basaid
pinz710m
milos 89/90
dinosaurus
Pero™
stari FAZAN
aleksa961
humka83
ZAGORAC
dojran
saban
Gringo
montoya
milutins
20 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
AutorPoruka
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime27.09.16 23:43

Zbunio si me malo sa duzinom rejona prema jugu, tj prema gr kamenu [You must be registered and logged in to see this link.].Inace gr kamen [You must be registered and logged in to see this link.] je bio najjuznija tacka SFRJ.
Kuda vam je isla patrolna staza?
Da li ste po izlasku iz karaule skretali desno prema Mrdaji, tj prema selu i skretali lijevo posle nekih 200-300 metara?
Ili ste odmah po izlasku i prelasku puta nastavljali pravo tik uz granicnu liniju?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Jose62
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2016-09-23

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.09.16 19:52

milutins (citat):
I ja sam bio oktobarska, prva studentska generacija vojnika.Jedno pitanje za tebe.
Na tabli u dnevnom boravku/ trpezariji imali ste izuzetno fino nacrtan gr kamen sa natpisom "Dobro nam dosli mladi granicari".Sa druge strane je bila nacrtana granicarska znacka- natpisa se ne secam.To smo mi od vas " prekopirali i uradili kod nas povodom dolaska nacelnika generalstaba gen pp Petra Gracanina.
Nas granicar je to uradio, Kraljevic Josip iz Zg.
Da li si ti to crtao, mislim kredama u boji to ?

PS: ko je bio desetar od oktobaraca? Da nije Mancev Vase?Zajedno smo dosli iz Skopja u prekomandu u Strumicu, zaboravio sam na koju je karaulu rasporedjen.
Vjeruj mi da se ne mogu sjetiti bas tih nekih crteza moguce je da sam i to radio, dosta toga je u zivotu toga bilo pa je skoro nemoguce sve zapamtiti. Mancev nije bio kod nas u to vrijeme bas mi je nepoznato to ime. Sjecam se da sam u Gevgeliju isao da kupujem taj slikarski pribor, isto znam da je komandir mornara stariji vodnik trazio da se uradi nesto i na njihovu temu mornarice pa je tako nastao i crtez broda cime je on naravno bio zadovoljan.Kod nas je cetni starjesina bio Zoran Sarvan koliko se sjecam, on je pravio raspored straze i gran. patrole.
Na vrh Go down
Jose62
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2016-09-23

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.09.16 20:04

Prilikom odlaska u patrolu isli smo pravo ne skretajuci lijevo uz samu granicu mada smo i tamo poneki puta isli ali vrlo rijetko, ja sam mislim samo dva puta tamo isao uz samu granicu. Koristili smo uglavnom ovu prvo navedenu rutu za patrolu, a gr. kamen 29 njega se dobro sjecam, on mi je bas ostao u sjecanju, je taj kamen nam je bio nekako orijentir kod davanja izvjestaja prilikom patroliranja, 80% desavanja i aktivnosti uglavnom zbivala su se upravo u i oko te lokacije. Perin vinograd je bio vrlo vazan kako bih rekao objekat u svemu ovome, bas je bio na pravom mjestu, oko tog vinograda ima isto nekih dogodovstina koje su se desavale u to vrijeme.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime26.12.16 16:55

Odlazak po civilku,septembar 1981.
Druze stariji vodnice trebao bih po civilku .Gdje si mislio kupiti je?U Gevgeliji druze SV.
U redu. Napise mi dozvolu.
Rano ujutro sutradan ukrcah se u autobus u St Dojranu,nisam niti nameravao za Gevgeliju,pravo za Skopje.putovanje je bilo prijatno,sedeo sam do vozaca i kroz razgovor putovanje preleti.
Pred vece stigoh nazad na karaulu.
Tek sto sam stigao primetih svetlo plavi tristac,KK je dolazio u neuobicajeno vreme,slutio sam neko zlo.
Docekah ga po PSu prodadoh raport i on me pozva u svoju kancelariju.
Osetih po glasu da je uzrujan.
Gde si bio danas?Isao po civilku druze SV.
Gdje?
Necu ga slagati pa sta bude.U Skopje sam isao druze SV.
Zasto mi nisi trazio objavu za Skopje,sta da te uhapsila vojna policija,mala tirada ljutitog KK.
Sve se dobro zavrsilo,osecao sam grizu savesti ali i ponos sto sam mu priznao odmah.

PS .Za moj put je saznao od vozaca autobusa,St Dojran je malo mjesto,svi se poznaju.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.12.16 14:23

Poz milutins ako si iz St.dojrana iso na Gevgeliju pa odande za Skoplje i ja sam kupio sivilku u Gevgeliju. Hteo sam da te pitam ja sam isao 1 u komandu u Stumicu morao sam da prenocim da bih preuzeo nesto to je bila smrt za mene Karaula je majka kasarna smrt da bih dobio od zastavnika kuvarske cipele odela itd.zastavnik je odmah ujutro dao sve i pare za put jer sam morao da zurim da uhvatim autobus u 08.30 i posle za Dojran nema nista do sutra dan u isto vreme tako je bilo 1987 polazak iz Strumice za Dojran.
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.12.16 14:28

Ja sam ovih dana zahvaljujucu jednom clanu foruma iz okoline karaule saznao meni veoma prijatne vijesti o mom KK SV Salevicu.
Nadam se da cu sa svojim komandirom vrlo brzo stupiti u kontant.
Dosta sam pisao o njemu,

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.12.16 19:58

milutins dali je taj clan iz okoline karaule iz Dojrana
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.12.16 20:09

Nije iz Dojrana,zivi u Gevgeliji ali poznaje taj kraj,osim toga ima prijatelja koji je komsija mome KK Salevicu.
Ti ono bjese na Jankovic karauli?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime28.12.16 21:00

Ja sam sa NIKOLIC KARAULE ali smo imali patrolu do Jankovic karaule morali smo da se javimo gore na karauli patrola 1 je isla do Jezera a patrola 2 do Jankovic karaule
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime10.07.17 19:03

"Maznuo " sliku sa facebook,slikano je na karauli Stari Dojran
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime11.07.17 22:29

milutins koja je ovo klasa staresinu znam dolazio je na moju karaulu a isao sam sa mojim vodnikom na satanke KPJ
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime12.07.17 3:05

Starjesina je KK Stari Dojran Niko Krnjic.On je inace iz mog sireg zavicaja-Bosanska Posavina.Na karauli je zamijenio mog KK Milana Salevica.Niko je moja generacija, rodjen 1961,zavrsio je SVSKOV u Sarajevu.Na karaulu je dosao iz Stipa.Prijatelj mi je na Facebook, pitacu ga za detalje. Inace je ljudina-pravi starjesina JNA,zivi i radi u Austriji,rado se sjeca vremena provedenog u S Dojranu.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime12.07.17 10:13

Reci mu da sam bio na Karaulu NIKOLIC i da mi je komandir Karaule bio VICENTIJEVIC PREDRAG i sta zna o njemu poz
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.02.18 7:29

milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.

Ja sam bio u Starom dojranu , 1973,tada je to bila komanda 5 gr.odsjeka a pokrivali smo 5 karaula od Jankovića, Bjelasice, Nikolić, Jezero Dub i Stojakovo.Ja sam bio vozač komandanta Petra Šimleše i često smo obilazili sve karaule, ali nije bila karaula Stari dojran koja se ovdje pominje...
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.02.18 7:34

Stari dojran 1973 -74 bila komadna 5 graničnog odsjeka, pokrivali smo karaule od Gevgelije do Bjelasice
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.02.18 12:32

Kosic Drago ja sam bio na Karauli Nikolic od maja 1987 do januara 1988 u moje vreme komanda Strumica dojranski pravac su bile Karaule DUB,STARI DOJRAN,DOJRANSKO JEZERO je bila na carini preko jezera moja karaula NIKOLIC pa JANKOVIC koja se satajala sa karaulom RAVNISTE koja je bila letnja Karaula na tromedji GR.BUG.YU.Imas moju karaulu na yu tube ukucaj karaula nikolic da se prisetis ako si dolazio.POZ
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.02.18 13:36

Mene zanima takaraula, jer nije bilo takve u moje vrijeme 1974 godine, znaci od kada ona postoji, pozdrav !!
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.02.18 17:37

Kosic Drago da se razumemo sluzio si 1974 mozda je komanda gr.oceka bila u Starom dojranu a kad je ta karaula dobila to ime neznam kada sam ja bio 1987 Strumica je bila komanda za 5 karaula na dojranskom pravcu i 5 karaula na bugarskom pravcu Novo selo gde je bio 1 granicni vod.Dali znas gde se nalazi karaula stari dojran
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: pitanje   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime27.02.18 10:17

[You must be registered and logged in to see this image.]dali je ovo ta karaula Stari dojran ??


milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime27.02.18 18:39

kosic drago (citat):
milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.

Ja sam bio u Starom dojranu , 1973,tada je to bila komanda 5 gr.odsjeka a pokrivali smo 5 karaula od Jankovića, Bjelasice, Nikolić, Jezero Dub i Stojakovo.Ja sam bio vozač komandanta Petra Šimleše i često smo obilazili sve karaule, ali nije bila karaula Stari dojran koja se ovdje pominje...
U pravu si, poručuje ti milutins.
Bila je karaula Stojakovo, oko 6km udaljena od jezera, a onda izgrađena Dojran na oko 800m od jezera i preuzela odgovornost karaule Stojakovo.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime27.02.18 18:44

Ne, Stojakovo je iza Duba prema Gevgeliji...to nam je bila zadnna karaula u nadoj zoni 5 gr. Odsjeka...
Na vrh Go down
aleks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 11
ČLAN OD: : 2016-06-20

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime24.03.18 18:52

Niko Krnjic je mozda sada ljudina ali  dok je bio na karauli sigurno nije.
Na vrh Go down
kosic drago
Gušter
Gušter
kosic drago


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2018-02-20
DOB : 73
M(j)esto Sarajevo

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Jučer sam bio nakon 40 godina u Starim dojranu, tadasnjoj komandi 5 gr.odsjeka...imam snimaka, objavicu naknadno...+   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.06.18 19:38

milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime23.06.18 22:20

kosic drago (citat):
milutins (citat):
Odmah iznad jezera,medju vinogradima .Ima li koga da je bio tamo 1981 god.

Drago.
Pišeš komentar na krivom mjestu.!!!!
Tu gdje ti pišeš je naslov teme.
Piši ispod na ovu veliku bijelu površinu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime16.01.24 21:35

Na ovoj temi sam započeo druženje sa vama na forumu. Ovdje ću i da završim.
Hvala adminima/vlasnicima fbpnjna na zadnjoj amnestiji. Bilo je lijepo ponovo se družiti sa svima vama.
Da ste mi svi živi,zdravi i uzbrdo brzi.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime02.04.24 13:03

Lala Basaid (citat):
Kosic Drago da se razumemo sluzio si 1974 mozda je komanda gr.oceka bila u Starom dojranu a kad je ta karaula dobila to ime neznam kada sam ja bio 1987 Strumica je bila komanda za 5 karaula na dojranskom pravcu i 5 karaula na bugarskom pravcu Novo selo gde je bio 1 granicni vod.Dali znas gde se nalazi karaula stari dojran
Evo nekakvog odgovara.
Karaula Stari Dojran pripadala je 36 Graničnom Odseku sa sjedištem u Strumici. Formacijski naš GO bio je u rangu pješadijskog bataljona na čijem je čelu za vrijeme moje graničarske službe bio Pukovnik Stojan Jovanov.
Zona odgovornosti moje karaule je bio rejon po dužini od nekih 6.5 km.
Znači mi graničari smo linijski obezbedjivali državnu granicu,preko dnevne zapovjesti.
Dubinski granicu su obezbedjivale obavještajne službe (OS) i kontraobavještajne službe (KOS) ,milicija ,savezni organi, i teritorijalna odbrana (TO).
Moja karaula je imala magacine naoružanja za TO,mogli smo naoružati nekih 150 vojnika,uglavnom pješadijskim naoružanjem,imali smo nešto i protivoklopnog oružja, ručne bacače,jedan minobacač i jedan bestrzajni top.
Mi graničari smo dužili lično naoružanje,papovke,AP M70, AP M72,kao i snajperima 7.9 mm sa optičkim nišanom.
Granična pravila i Dnevna Zapovijest su bila osnova naše granične službe.
Specifičnost rejona je bila u tome što se u njemu u toku dana nalazilo 50 ak civila,radnika Vinojuga iz Gevgelije ,imali su plantaže groždja.
Radili su u tim vinogradima,radno urijeme od izlaska do zalaska sunca.
I oni su bili faktor obezbedjenja granice,k dir karaule je odlazio kod njih,često smo (kada bi se požalili na kradju)postavljali zasjede na kritičnim mjestima.
Osim plantaže Vinojuga bilo je tu i individualnih obradivih površina ,plantaža groždja i lubenica. Vlasnici su to obradjivali,prodavali turistima. Nije ni njima bilo lako raditi na njivama a okolo granične patrole,rejonski stražari,zasjede,naoružani do zuba sa bojevom municijom.
Stari Dojran je bio turističko mjesto,u toku sezone imao je preko 10 000 turista,van sezone nekih 700-800 stanovnika.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula Stari Dojran 1981.   Karaula Stari Dojran 1981. - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula Stari Dojran 1981.
Na vrh 
Stranica 3/3Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3
 Similar topics
-
» Karaula Janković
» Komanda 5 gr.odsjeka STARI DOJRAN
» Karaula DUB
» KARAULA SOTINA 1981/82 GRANIČNI VOD MURSKA SOBOTA
» TRAZIM GENERACIJU GRANICARA STARU DOJRAN 1972-73.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: