FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+29
mirko bratuš
humka83
Matrix
SveJug
Pero™
miran cvilak
Stazio
kaplar
Max Blitz
Boske
missar
nerona
warpaint
Profa
FOSIL
purger
dixi
šepa
Mateo Žižić
Kemo Specijalac
pera84
ZAGORAC
Nik
graničar šentilj
vladimir
Gringo
alexandar
jelen pivo
Vojnik Graničar
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next
AutorPoruka
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime14.06.12 22:31

...."utvrdjuju gradivo" je pod znacima navoda.........a najbolje bi bilo kada bi nam nako iz MORNARICE , a pri tome da je ziveo u unutrasnjosti, rekao gde mu je bio vojni raspored i zaduzenje u civilstvu.....mislim da bi nam bilo jasnije ovo zaista nelogicno rasporedjivanje.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime15.06.12 11:41

Citat :
Arrow Arrow Arrow VLADIMIR...!!! sunny bounce

Splite meni nije jasno kako neko ko je ceo zivot proveo na moru nije u JNA bio mornar nego granicar.
Primera radi moj skolski drug je bio podmornicar iako pre toga nikad nije video more a bogami ni posle toga.

Arrow VLADIMIRE...!!! Very Happy Smile Laughing

Arrow Da ti pravo kažem ne znam ni ja kakva su to bila JNA pravila, da li je uopće i bilo takvih pravila, tko je po tom pitanju vedrio i oblačio u JNA.
Arrow Mene sa mora poslali po šumama i gorama Mariborskog graničnog odsjeka i sela Ceršak.
Arrow Kad sam saznao da idem u Sloveniju prvo što mi je kroz glavu prozijalo je bilo: snijeg, zima, hladnoća....
Arrow Ali dobro sam ja to prošao, sreća nije bilo "Igmanskih marševa", znali smo mi Komunističku Jugoslaviju prepustiti u božje ruke a mi se pobrinuti za sebe...
Arrow Sad kada sam ovo napisao sjetio sam se jedne pjesme grupe "PRLJAVO KAZALIŠTE" koja se zove "LUPI PETAMA" pa kaže "O Bože čuvaj ti naše golubove i sirotinju, Jer bogati se i onako za sebe pobrinu"..
Arrow Tako smo se i mi pobrinili za sebe jer su se oni koji su nas tu poslali ionako za sebe pobrinuli...
Arrow Poslušaj tu pjesmu..!!!


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 18.06.12 7:55; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime15.06.12 21:55

Prljavo kazalište.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime16.06.12 7:24

purger (citat):
Prljavo kazalište.


Arrow Je generale, upravu si, falio sam napisati, ustvari mislio sam napisati Arrow "Prljavo kazalište" samo ne znam kako sam uspio napisati "Parni Valjak", dogodi se.!!!!
Arrow Rekli bi oni u visokom društvu Arrow "Ispravak netočnog navoda".!!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime16.06.12 9:06

Splite ovo me potseca na vreme kad smo isli u prekomandu.Makedonci su trazili iskljucivo prekomandu u kasarne koje su na moru.pita ih kapetan zasto. druze kapetane nikad nismo videli more i odose na more.mozda su ovi tvoji iz Splita mislili da volis slovenacke sume i gore.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime17.06.12 4:23

Vojnice Splite Granicaru, nagradjujem te izlaskom u grad...ceo dan


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime19.06.12 8:39

Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Arrow Vojnice Splite Granicaru, nagradjujem te izlaskom u grad...ceo dan. Very Happy Smile Laughing

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Arrow Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce
Arrow Pa zahvaljivam na nagradnom izlasku u grad MARIBOR.!!!
Arrow Za nas graničare toga nije bilo.!!! Evil or Very Mad No
Arrow Mi ne poznajemo izraz Arrow Arrow Arrow "Nagradni izlazak u grad".!!!
Arrow Dok sam ja bio na Arrow Arrow Arrow Karauli "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina, nitko nikada nije dobio nagradni izlazak u grad.
Arrow Nama je bila nagrada kada ne bi izlazili na granicu, kada ne bi išli noću u zasjede, kada se ne bi na granici smrzavali, to nam je bila naj veća nagrada..!!!
Arrow A pošto sam ja prvi graničar na F.B.P.N. JNA koji je dobio nagradni izlazak u grad.
Arrow Ja ti za nagradu mogu jedino povečati reputaciju sa Arrow 9 na Arrow 10, i to smatraj obavljenim.!!! Very Happy Smile Laughing bounce

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime19.06.12 16:29

Jesi li provalio ciji je ovo potpis na dozvoli za izlazak?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 7:21

Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Arrow Jesi li provalio ciji je ovo potpis na dozvoli za izlazak? Very Happy Smile Laughing

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Ne mogu dešifrirati No Suspect , ovako izgleda kao da su sama slova u i koje slovo a....!? Suspect Shocked
Arrow Nebi se iznenadio da se nisi ti sam potpisao... Very Happy Smile Laughing bounce
Arrow Mislim da su oficiri vama u kasarni "Franc Rozman Stane" (Kadetnica) davali ove dozvole prazne pa da se oni ne muče ispisivati to ste vi sami ispisivali i potpisivali, he he he Basketball bounce Very Happy Smile
Arrow Čim me pitaš da li znam čiji je potpis mislim da je od neke osobe koju bi ja trebao poznavati.!!!
Arrow Pa da pokušam od prve.!!!
Arrow Da nije od generala JNA Vukašina Vilotića koji mi je dao 7 dana nagradnoga, jer sam "zarobio" na granici 14 rumunja, 2 albanca i 1 srbina iz Beograda u pokušaju ilegalnog prelaska SFRJ granice....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 12:42

Citat :
Nebi se iznenadio da se nisi ti sam potpisao...


nisam, ne pisem ja tako lepo...zapravo sam i zaboravio da pisem olovkom otkad postoje kompjuteri Smile . Dozvolu za izlazak si dobio u autenticnom stanju, a prema pecatu i ostalim okolnostima trebalo bi da je potpisao neki oficir granicnog voda MB granicnog odseka ; ja ih ne znam, nijednom se ne secam prezimena, jer sam slabo zalazio u kasarnu Tone Tomsic. Pa sam mislio da bi ti to mozda znao jer poznajes prezimena komandira tamo.


Citat :
Mislim da su oficiri vama u kasarni "Franc Rozman Stane" (Kadetnica) davali ove dozvole prazne pa da se oni ne muče ispisivati to ste vi sami ispisivali i potpisivali, he he he


sto se tice moje jedinice gde sam bio na obuci i gde sam se vodio, dozvole su drzane STROGO iza 3 brave, a tako su se i izdavale...evidenticar je trebao da ih ima nekoliko blanko potpisanih za iznimne slucajeve poseta vikendom itd.

Ja sam u pocetku imao proceduru jednom mesecno, radi izdavanja iste ovakve dozvole, samo sa rokom vazenja od mesec dana, i sa vremenom 00-24h; kao razlog, navedeno je: Vojni Orkestar. isto kao i ostali clanovi vojnog orkestra, imao sam tu dozvolu, svi su znali da je imam, a niko nikad nije trazio da je pokazem...


Citat :

Da nije od generala JNA Vukašina Vilotića

nije Smile ... generali koliko znam nisu davali dozvole za izlazak (za admirale ne znam), a potpis generala Vilotica sam dobro poznavao u to vreme; i njega licno, jer je zeleo da upozna clanove vojnickog kluba i orkestra...
btw, on je u mojoj klasi imao rodjenog sestrica, tj, bio je ujak jednom vojniku iz cete veze ... momak je bio i ostao operski pevac, i nije se koristio privilegijama ujaka komandanta korpusa; posle obuke zadovoljio se time da radi u garnizonskoj biblioteci i da sastavlja, rastavlja i vodi hor kad je trebalo napraviti priredbe; njega cesto vidjam slucajno jer stanuje blizu mene




Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 12:48

Vojnik Graničar (citat):

Arrow Da nije od generala JNA Vukašina Vilotića koji mi je dao 7 dana nagradnoga, jer sam "zarobio" na granici 14 rumunja, 2 albanca i 1 srbina iz Beograda u pokušaju ilegalnog prelaska SFRJ granice....


zanima me jedna stvar:

- da li je tada proslo sve mirno, ili su ilegalci pokusali otpor?

- sta se radilo sa stvarima nadjenim kod ilegalaca, hladnim i vatrenim oruzjem, kakva je bila procedura?



Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 18:20

Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Arrow Dozvolu za izlazak si dobio u autenticnom stanju, a prema pecatu i ostalim okolnostima trebalo bi da je potpisao neki oficir granicnog voda MB granicnog odseka ; ja ih ne znam, nijednom se ne secam prezimena, jer sam slabo zalazio u kasarnu Tone Tomsic. Pa sam mislio da bi ti to mozda znao jer poznajes prezimena komandira tamo. Exclamation Question

Arrow Zanima me jedna stvar:
- da li je tada proslo sve mirno, ili su ilegalci pokusali otpor?
- sta se radilo sa stvarima nadjenim kod ilegalaca, hladnim i vatrenim oruzjem, kakva je bila procedura? Exclamation Question

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Za pečat na dozvoli vidim da je isti kao na mojoj karauli "Ceršak" tj. V.P. 5457 Maribor.!!!
To nije potpis moga komandira karaule Zastavnika I klase Spasković Radoja...
Ne znam kakav su pečat imali u graničnom vodu koji je bio smješten u Maribor u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.
Za desetak dana ću objaviti jednu rečenicu rukom pisanu od strane moga komandira karaule Zastavnika I klase Spasković Radoja..
To sam spomenio i generalu Aleksandru Obradoviću..
Taj tekst je stvarno čudno napisan a na dnu toga teksta se nalazi pečat moje karaule i potpis Spasković Radoja...
Nevjerojatno je kako je on to napisao.!!!
Mislim da bi ga se odrekao i Vuk Karađić kad bi znao da je to pisao njegov zemljak srbin, he he he he he

Arrow A sada PRVA CRTA OBRANE JUGOSLAVIJE..!!!!
Pa bilo je pucnajve, zamisli sebe da šetaš šumom u gluho doba noći i u sred šume u mraku iza nekog stabla se netko izdere na tebe "STOJ" a onda strka, te od jednom rafalna pucnjava..!!
Pa da si od čelika rastopio bi se od straha...
Nitko nikada prema meni nije pružio otpor, mada je uvijek postojala ta mogučnost.
Arrow Arrow Arrow Uvijek nas je Komandir karaule Zastavnik I Klase Spasković Radoje upozoravao na oprez prilikom zaustavljanja ilegalnih prelaznika ili osoba koje zateknemu u graničnom pojasu. Exclamation Exclamation Exclamation No
Kako im prići, kako ih pretresti, itd...
Ali mi smo uvijek bili u predsnoti.!!!
Nama je oružje uvijek bilo spremno za upotrijebiti ga, metaka smo imali sasvim dovoljno 120 komada za moj puškomitraljez.
Dok su ga prelaznici morali kriti i od nas i od policije i od građana.
Ako bi se kod njih pronašle neke stvari koje su zabranjene ili opasne to bi jednostavno oduzeli (jednostavno) lako je reći jednostavno ali to je trebalo učiniti.
Ako te netko ne bi poslušao kao naprimjer mene jedan srbin iz Beograda, kada sam mu rekao da spusti na zemlju torbu da vidim što nosi sa sobom te da pođe sa mnom na karaulu "Ceršak" pa on počme mudrijati, a ja tada opalim jedan rafal iznad njega i tu je kraj razgovora i uvjeravanja.!!
Onda te sluša ko mala curica, možeš sa njim što te volja...
Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed
JNA nije imala nikakvu potvrdu o privremeno oduzetim predmetima, možda su to imali JNA policajci a mi na karauli nismo.!!!
Kada ga privedemo u karaulu "Ceršak" zovemo komandu Mariborskog graničnog odsjeka a oni izvještavaju nadležnu policijsku postaju u ovom slučaju policijsku postaju "Šentilj-Pesnica" koji sa svojim vozilom dođu na karaulu "Ceršak" preuzmu stvari i osobu i odvedu ga u svoju policijsku postaju i tamo ga obrađuju.
Takva je procedura bila kod nas, vjerojatno je tako i kod ostalih na karaulama.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 18:57

Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Arrow Dozvolu za izlazak si dobio u autenticnom stanju, a prema pecatu i ostalim okolnostima trebalo bi da je potpisao neki oficir granicnog voda MB granicnog odseka ; ja ih ne znam, nijednom se ne secam prezimena, jer sam slabo zalazio u kasarnu Tone Tomsic. Pa sam mislio da bi ti to mozda znao jer poznajes prezimena komandira tamo. Exclamation Question

Arrow Zanima me jedna stvar:
- da li je tada proslo sve mirno, ili su ilegalci pokusali otpor?
- sta se radilo sa stvarima nadjenim kod ilegalaca, hladnim i vatrenim oruzjem, kakva je bila procedura? Exclamation Question

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Za pečat na dozvoli vidim da je isti kao na mojoj karauli "Ceršak" tj. V.P. 5457 Maribor.!!!
To nije potpis moga komandira karaule Zastavnika I klase Spasković Radoja...
Ne znam kakav su pečat imali u graničnom vodu koji je bio smješten u Maribor u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.
Za desetak dana ću objaviti jednu rečenicu rukom pisanu od strane moga komandira karaule Zastavnika I klase Spasković Radoja..
To sam spomenio i generalu Aleksandru Obradoviću..
Taj tekst je stvarno čudno napisan a na dnu toga teksta se nalazi pečat moje karaule i potpis Spasković Radoja...
Nevjerojatno je kako je on to napisao.!!!
Mislim da bi ga se odrekao i Vuk Karađić kad bi znao da je to pisao njegov zemljak srbin, he he he he he

Arrow A sada PRVA CRTA OBRANE JUGOSLAVIJE..!!!!
Pa bilo je pucnajve, zamisli sebe da šetaš šumom u gluho doba noći i u sred šume u mraku iza nekog stabla se netko izdere na tebe "STOJ" a onda strka, te od jednom rafalna pucnjava..!!
Pa da si od čelika rastopio bi se od straha...
Nitko nikada prema meni nije pružio otpor, mada je uvijek postojala ta mogučnost.
Arrow Arrow Arrow Uvijek nas je Komandir karaule Zastavnik I Klase Spasković Radoje upozoravao na oprez prilikom zaustavljanja ilegalnih prelaznika ili osoba koje zateknemu u graničnom pojasu. Exclamation Exclamation Exclamation No
Kako im prići, kako ih pretresti, itd...
Ali mi smo uvijek bili u predsnoti.!!!
Nama je oružje uvijek bilo spremno za upotrijebiti ga, metaka smo imali sasvim dovoljno 120 komada za moj puškomitraljez.
Dok su ga prelaznici morali kriti i od nas i od policije i od građana.
Ako bi se kod njih pronašle neke stvari koje su zabranjene ili opasne to bi jednostavno oduzeli (jednostavno) lako je reći jednostavno ali to je trebalo učiniti.
Ako te netko ne bi poslušao kao naprimjer mene jedan srbin iz Beograda, kada sam mu rekao da spusti na zemlju torbu da vidim što nosi sa sobom te da pođe sa mnom na karaulu "Ceršak" pa on počme mudrijati, a ja tada opalim jedan rafal iznad njega i tu je kraj razgovora i uvjeravanja.!!
Onda te sluša ko mala curica, možeš sa njim što te volja...
Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed
JNA nije imala nikakvu potvrdu o privremeno oduzetim predmetima, možda su to imali JNA policajci a mi na karauli nismo.!!!
Kada ga privedemo u karaulu "Ceršak" zovemo komandu Mariborskog graničnog odsjeka a oni izvještavaju nadležnu policijsku postaju u ovom slučaju policijsku postaju "Šentilj-Pesnica" koji sa svojim vozilom dođu na karaulu "Ceršak" preuzmu stvari i osobu i odvedu ga u svoju policijsku postaju i tamo ga obrađuju.
Takva je procedura bila kod nas, vjerojatno je tako i kod ostalih na karaulama.!!!
Kladio bih se da je ovo potpis komandira graničnog voda iz Melja Zastavnika Slađe Sladojevića.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 19:14

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Kladio bih se da je ovo potpis komandira graničnog voda iz Melja Zastavnika Slađe Sladojevića. Suspect No Embarassed bounce

Arrow ŠEPA..!!! sunny bounce
Arrow Možda ovo i je potpis komandira graničnog voda iz Melja Zastavnika Slađe Sladojevića, samo tko će došifrirati što piše.!!! Suspect No pale Embarassed
Arrow Vidiš ja tome Zastavniku (Slađe Sladojevića) nisam zapamtio ime i prezime.!!! Suspect No
Arrow Kad bi ja ujutro prije postrojavanja i dizanja zastave prolazio pokraj graničnog voda on je uvijek sjedio ispred te zgrade na stolici, nikada ga nisam vidio na postrojavanju. Suspect No
Arrow A pričalo se tada za njega da je mogao trčati jako dugo i da je davao svakome vojniku nagradno tko ga pobjedi u trčanju.!!! Twisted Evil bounce
Arrow Od moje klase se nije našao nitko Suspect No tko bi izišao na megdan pred toga junaka cheers , he he he he he.... Very Happy Smile
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 21:51

Ma slusajte vas dvojica ....Splite i Kemo...........posto je na ovoj dozvoli ime vojnika ....vojnik granicar , a taj je na Forumu, znaci da mu je neko sa foruma potpisao dozvolu......Ja mislim da je general purger... Wink
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 22:13

aleksandar obradovic (citat):
Ma slusajte vas dvojica ....Splite i Kemo...........posto je na ovoj dozvoli ime vojnika ....vojnik granicar , a taj je na Forumu, znaci da mu je neko sa foruma potpisao dozvolu......Ja mislim da je general purger... Wink


cuo si i video, VOjnik Granicar...mozes slobodno u grad...dozvola je legalna Smile

kasarnu Melje mozes slobodno da posetis jer tamo vise nema striptiz bara Martin Krpan, privremeno je zatvoren Smile

dom JNA je sad Narodni dom, te vise tamo nema jeftinog Laskog piva, samo da znas

a one bashte pored reke Drave rade jos uvek, tamo mozes slobodno, nije vise zabranjeno za vojsku

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime20.06.12 22:36

Vojnik Graničar (citat):

Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed





pitao sam zato sto sam se setio da nam je , kao klincima, jedan stariji momak pricao da je kao granicar u Slo, imao susret i ulovio dvojicu...

kod jednog je nasao pistolj, a kod drugog bokser...

pistolj je prijavio i predao, a bokser precutao, zadrzao i posle ga doneo kuci...

pa se pitam: sta bi se desilo da se slucajno taj drugi izlajao za oduzeti bokser?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime22.06.12 8:20

Vojnik Graničar (citat):


Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed


Citat :
Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Pitao sam zato sto sam se setio da nam je , kao klincima, jedan stariji momak pricao da je kao granicar u Slo, imao susret i ulovio dvojicu...

kod jednog je nasao pistolj, a kod drugog bokser...

pistolj je prijavio i predao, a bokser precutao, zadrzao i posle ga doneo kuci...

pa se pitam: sta bi se desilo da se slucajno taj drugi izlajao za oduzeti bokser?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce

Pa ovako.!!! Shocked Rolling Eyes Razz
Arrow Ja tokom "zarobljavanja" ilegalnih prelaznika nisam nikada naišao na nekoga što je sa sobom nosio hladno ili vatreno oružje.
Jesam jednom sreo jednog iz sela "Ceršak" koji se je zvao "PERTLA" točnije RUPERT HAUC nosio je sa sobom sjekiru išao je posjeći jelku za Božić.!!!
Taj tvoj prijatelj je do toga boksera mogao doći na 100 drugi načina.
Ako bi se postavilo pitanje gdje je "nestalo" to hladno oružje on je mogao reći da je vjerojatno tokom privođenja negdje ispao.
Ko će dokazati da nije.!!!
U ratovima su povjest pisali pobjednici, he he he he he Exclamation Rolling Eyes Wink Very Happy Smile
Taj ilegalni prelaznik je gubitnik, a više se je vjerovali pobjednicima nego gubitnicima.!!!
Možda bi se na tog graničara tada izderao Mad Razz Komandir karaule i na tome bi sve završilo. Exclamation
Spomenio bi da su ti ilegalni prelaznici toliko zbunjeni događajem, tj. "zarobljavanjem" da oni više ne znaju gdje im je glava a gdje rep.
Mogao je taj graničar natjerati toga ilegalnog prelaznika što ga je "zarobio" da vlasnik baci taj bokser negdje u šumu i izmisliti mu priću da zbog njega može u zatvor pa tome ilegalnom prelazniku nikada ne bi palo na pamet da ikome spomene da ga je imao.
Graničar je mogao sutradan doći po bokser i uzetiga ako mi je do njega stalo. Suspect Twisted Evil
Kažem ti mi smo u toj šumu u selu "Ceršak" bili kao Robih Hud , država u državi, imali smo ovlasti kao i policija, i nikada nitko ništa nije pitao dok smo mi tu demonstrirali silu.!!!
To je bilo kao ono:
Arrow Arrow Arrow član. 1 - JNA je u pravu.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Arrow Arrow član 2 - ako JNA nije u pravu pogledaj član 1.!!!! Embarassed Suspect No pale
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime22.06.12 8:34

aleksandar obradovic (citat):
Ma slusajte vas dvojica ....Splite i Kemo...........posto je na ovoj dozvoli ime vojnika ....vojnik granicar , a taj je na Forumu, znaci da mu je neko sa foruma potpisao dozvolu......Ja mislim da je general purger... Wink

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow Arrow Arrow Generale podpukovniće Aleksandre Obradoviću.!!!! sunny bounce

Arrow Nebi se ja iznenadio da to nije tvoj potpis na "Dozvoli za izlazak van kruga kasarne".!!! No Suspect
Arrow I ti si po Sloveniji išao po šumama i gorama.!!! Twisted Evil
Arrow Pa je vjerojatno ostalo par komada neispunjenih obrazaca do današnjih dana... Very Happy Smile
Arrow Samo bi trebalo dati vještaku Suspect Suspect Suspect da vidi da li je to tvoj potpis i enigma je riješena.!!! scratch No Suspect Very Happy Smile
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime22.06.12 18:27

Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar (citat):


Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed


Citat :
Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Pitao sam zato sto sam se setio da nam je , kao klincima, jedan stariji momak pricao da je kao granicar u Slo, imao susret i ulovio dvojicu...

kod jednog je nasao pistolj, a kod drugog bokser...

pistolj je prijavio i predao, a bokser precutao, zadrzao i posle ga doneo kuci...

pa se pitam: sta bi se desilo da se slucajno taj drugi izlajao za oduzeti bokser?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce

Pa ovako.!!! Shocked Rolling Eyes Razz
Arrow Ja tokom "zarobljavanja" ilegalnih prelaznika nisam nikada naišao na nekoga što je sa sobom nosio hladno ili vatreno oružje.
Jesam jednom sreo jednog iz sela "Ceršak" koji se je zvao "PERTLA" točnije RUPERT HAUC nosio je sa sobom sjekiru išao je posjeći jelku za Božić.!!!
Taj tvoj prijatelj je do toga boksera mogao doći na 100 drugi načina.
Ako bi se postavilo pitanje gdje je "nestalo" to hladno oružje on je mogao reći da je vjerojatno tokom privođenja negdje ispao.
Ko će dokazati da nije.!!!
U ratovima su povjest pisali pobjednici, he he he he he Exclamation Rolling Eyes Wink Very Happy Smile
Taj ilegalni prelaznik je gubitnik, a više se je vjerovali pobjednicima nego gubitnicima.!!!
Možda bi se na tog graničara tada izderao Mad Razz Komandir karaule i na tome bi sve završilo. Exclamation
Spomenio bi da su ti ilegalni prelaznici toliko zbunjeni događajem, tj. "zarobljavanjem" da oni više ne znaju gdje im je glava a gdje rep.
Mogao je taj graničar natjerati toga ilegalnog prelaznika što ga je "zarobio" da vlasnik baci taj bokser negdje u šumu i izmisliti mu priću da zbog njega može u zatvor pa tome ilegalnom prelazniku nikada ne bi palo na pamet da ikome spomene da ga je imao.
Graničar je mogao sutradan doći po bokser i uzetiga ako mi je do njega stalo. Suspect Twisted Evil
Kažem ti mi smo u toj šumu u selu "Ceršak" bili kao Robih Hud , država u državi, imali smo ovlasti kao i policija, i nikada nitko ništa nije pitao dok smo mi tu demonstrirali silu.!!!
To je bilo kao ono:
Arrow Arrow Arrow član. 1 - JNA je u pravu.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Arrow Arrow član 2 - ako JNA nije u pravu pogledaj član 1.!!!! Embarassed Suspect No pale
Ova priča o oružju i boxeru me podsjetila na ono što je meni rečeno od strane predpostavljenih po dolasku na karaulu, a vezano za pravila službe u 100-metarskom pojasu.

1.NEMA KOMANDE "STOJ"!
2.NEMA KOMANDE "STOJ PUCAT ĆU"!
3.POSTOJI SAMO KOMANDA "STOJ-PUCAM"

AKO TI PRELAZNIK IZ PRAVCA AUSTRIJE BJEŽI U UNUTRAŠNJOST NAŠE TERITORIJE PRATIŠ GA DOK POLICIJA ILI DRUGA JEDINICA NE PREUZME GONJENJE!(AKO GA ODMAH NE USPIJEŠ SAVLADATI)

PRELAZAK IZ JUGE VAN NE POSTOJI-AKO UBIJEŠ U 100 METARSKOM POJASU TO NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM

AKO UBIJEŠ NA TERITORIJI AUSTRIJE TIJELO UVUČEŠ NA NAŠU TERITORIJU I OPET NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM
PRIČAO SAM TI DA SMO SLIČAN SLUČAJ IMALI, ZNAM SAMO DA DVOJICU VOJNIKA VIŠE NISMO VIDJELI. I TAČNO JE U GRANIČNOM POJASU JNA JE UVIJEK U PRAVU.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime24.06.12 17:12

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Ova priča o oružju i boxeru me podsjetila na ono što je meni rečeno od strane predpostavljenih po dolasku na karaulu, a vezano za pravila službe u 100-metarskom pojasu.

1.NEMA KOMANDE "STOJ"!
2.NEMA KOMANDE "STOJ PUCAT ĆU"!
3.POSTOJI SAMO KOMANDA "STOJ-PUCAM"

Arrow AKO TI PRELAZNIK IZ PRAVCA AUSTRIJE BJEŽI U UNUTRAŠNJOST NAŠE TERITORIJE PRATIŠ GA DOK POLICIJA ILI DRUGA JEDINICA NE PREUZME GONJENJE!(AKO GA ODMAH NE USPIJEŠ SAVLADATI).. Suspect Shocked Cool Embarassed No pale

PRELAZAK IZ JUGE VAN NE POSTOJI-AKO UBIJEŠ U 100 METARSKOM POJASU TO NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM

AKO UBIJEŠ NA TERITORIJI AUSTRIJE TIJELO UVUČEŠ NA NAŠU TERITORIJU I OPET NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM
PRIČAO SAM TI DA SMO SLIČAN SLUČAJ IMALI, ZNAM SAMO DA DVOJICU VOJNIKA VIŠE NISMO VIDJELI. I TAČNO JE U GRANIČNOM POJASU JNA JE UVIJEK U PRAVU.

Arrow ŠEPA...!!! sunny bounce
Ovo što si napisao u vezi ilegalnih prelaznika koji bi ušli iz Austrije tada na teritorij Jugoslavije je u potpunosti točno.!!! Exclamation
I nas je sa tim brusio čitavo vrijeme komandir karaule "Ceršak" Zastavnik I klase Spasković Radoje.!!! Twisted Evil Rolling Eyes Wink Exclamation
Samo kada bolje pogledaš ono kako kažeš: Arrow Arrow Arrow "Dok policija i druge jedinice ne preuzmu gonjenje".!! Shocked Suspect No pale Embarassed !
E tu je problem. Embarassed No Suspect
Sam si vidio da su nam radio stanice bile u rasulu, kako i kome javiti ako trčiš za njim, ako ga pratiš, ili ćeš ga pratiti ili odustati i otići do prvoga telefona i javiti policiji što se desilo.!!!
A dok ti telefoniraš on može otići gdje ga je volja..!!!
To je JNA lijepo kazala Razz samo to nije izvedivo Suspect No , zato se je i Jugoslavija raspala Smile , jer su mislili da su sve predvidjeli Rolling Eyes pa je pukla tamo gdje je najtanja.!!! Very Happy Smile
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime26.06.12 14:43

šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar (citat):


Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed


Citat :
Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Pitao sam zato sto sam se setio da nam je , kao klincima, jedan stariji momak pricao da je kao granicar u Slo, imao susret i ulovio dvojicu...

kod jednog je nasao pistolj, a kod drugog bokser...

pistolj je prijavio i predao, a bokser precutao, zadrzao i posle ga doneo kuci...

pa se pitam: sta bi se desilo da se slucajno taj drugi izlajao za oduzeti bokser?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce

Pa ovako.!!! Shocked Rolling Eyes Razz
Arrow Ja tokom "zarobljavanja" ilegalnih prelaznika nisam nikada naišao na nekoga što je sa sobom nosio hladno ili vatreno oružje.
Jesam jednom sreo jednog iz sela "Ceršak" koji se je zvao "PERTLA" točnije RUPERT HAUC nosio je sa sobom sjekiru išao je posjeći jelku za Božić.!!!
Taj tvoj prijatelj je do toga boksera mogao doći na 100 drugi načina.
Ako bi se postavilo pitanje gdje je "nestalo" to hladno oružje on je mogao reći da je vjerojatno tokom privođenja negdje ispao.
Ko će dokazati da nije.!!!
U ratovima su povjest pisali pobjednici, he he he he he Exclamation Rolling Eyes Wink Very Happy Smile
Taj ilegalni prelaznik je gubitnik, a više se je vjerovali pobjednicima nego gubitnicima.!!!
Možda bi se na tog graničara tada izderao Mad Razz Komandir karaule i na tome bi sve završilo. Exclamation
Spomenio bi da su ti ilegalni prelaznici toliko zbunjeni događajem, tj. "zarobljavanjem" da oni više ne znaju gdje im je glava a gdje rep.
Mogao je taj graničar natjerati toga ilegalnog prelaznika što ga je "zarobio" da vlasnik baci taj bokser negdje u šumu i izmisliti mu priću da zbog njega može u zatvor pa tome ilegalnom prelazniku nikada ne bi palo na pamet da ikome spomene da ga je imao.
Graničar je mogao sutradan doći po bokser i uzetiga ako mi je do njega stalo. Suspect Twisted Evil
Kažem ti mi smo u toj šumu u selu "Ceršak" bili kao Robih Hud , država u državi, imali smo ovlasti kao i policija, i nikada nitko ništa nije pitao dok smo mi tu demonstrirali silu.!!!
To je bilo kao ono:
Arrow Arrow Arrow član. 1 - JNA je u pravu.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Arrow Arrow član 2 - ako JNA nije u pravu pogledaj član 1.!!!! Embarassed Suspect No pale
Ova priča o oružju i boxeru me podsjetila na ono što je meni rečeno od strane predpostavljenih po dolasku na karaulu, a vezano za pravila službe u 100-metarskom pojasu.

1.NEMA KOMANDE "STOJ"!
2.NEMA KOMANDE "STOJ PUCAT ĆU"!
3.POSTOJI SAMO KOMANDA "STOJ-PUCAM"

AKO TI PRELAZNIK IZ PRAVCA AUSTRIJE BJEŽI U UNUTRAŠNJOST NAŠE TERITORIJE PRATIŠ GA DOK POLICIJA ILI DRUGA JEDINICA NE PREUZME GONJENJE!(AKO GA ODMAH NE USPIJEŠ SAVLADATI)

PRELAZAK IZ JUGE VAN NE POSTOJI-AKO UBIJEŠ U 100 METARSKOM POJASU TO NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM

AKO UBIJEŠ NA TERITORIJI AUSTRIJE TIJELO UVUČEŠ NA NAŠU TERITORIJU I OPET NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM
PRIČAO SAM TI DA SMO SLIČAN SLUČAJ IMALI, ZNAM SAMO DA DVOJICU VOJNIKA VIŠE NISMO VIDJELI. I TAČNO JE U GRANIČNOM POJASU JNA JE UVIJEK U PRAVU.

Lakše malo, pa poubijati ćete sve živo. Samo pazite da vam ne nestane streljiva! Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime26.06.12 16:56

ZAGORAC (citat):
šepa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Vojnik Graničar (citat):


Arrow Arrow Arrow Pitaš kakva je procedura sa oduzetim oružjem ili nekim opasnim stvarima. Exclamation Exclamation Exclamation No pale Embarassed


Citat :
Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Pitao sam zato sto sam se setio da nam je , kao klincima, jedan stariji momak pricao da je kao granicar u Slo, imao susret i ulovio dvojicu...

kod jednog je nasao pistolj, a kod drugog bokser...

pistolj je prijavio i predao, a bokser precutao, zadrzao i posle ga doneo kuci...

pa se pitam: sta bi se desilo da se slucajno taj drugi izlajao za oduzeti bokser?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce

Pa ovako.!!! Shocked Rolling Eyes Razz
Arrow Ja tokom "zarobljavanja" ilegalnih prelaznika nisam nikada naišao na nekoga što je sa sobom nosio hladno ili vatreno oružje.
Jesam jednom sreo jednog iz sela "Ceršak" koji se je zvao "PERTLA" točnije RUPERT HAUC nosio je sa sobom sjekiru išao je posjeći jelku za Božić.!!!
Taj tvoj prijatelj je do toga boksera mogao doći na 100 drugi načina.
Ako bi se postavilo pitanje gdje je "nestalo" to hladno oružje on je mogao reći da je vjerojatno tokom privođenja negdje ispao.
Ko će dokazati da nije.!!!
U ratovima su povjest pisali pobjednici, he he he he he Exclamation Rolling Eyes Wink Very Happy Smile
Taj ilegalni prelaznik je gubitnik, a više se je vjerovali pobjednicima nego gubitnicima.!!!
Možda bi se na tog graničara tada izderao Mad Razz Komandir karaule i na tome bi sve završilo. Exclamation
Spomenio bi da su ti ilegalni prelaznici toliko zbunjeni događajem, tj. "zarobljavanjem" da oni više ne znaju gdje im je glava a gdje rep.
Mogao je taj graničar natjerati toga ilegalnog prelaznika što ga je "zarobio" da vlasnik baci taj bokser negdje u šumu i izmisliti mu priću da zbog njega može u zatvor pa tome ilegalnom prelazniku nikada ne bi palo na pamet da ikome spomene da ga je imao.
Graničar je mogao sutradan doći po bokser i uzetiga ako mi je do njega stalo. Suspect Twisted Evil
Kažem ti mi smo u toj šumu u selu "Ceršak" bili kao Robih Hud , država u državi, imali smo ovlasti kao i policija, i nikada nitko ništa nije pitao dok smo mi tu demonstrirali silu.!!!
To je bilo kao ono:
Arrow Arrow Arrow član. 1 - JNA je u pravu.!!! Very Happy Smile Laughing
Arrow Arrow Arrow član 2 - ako JNA nije u pravu pogledaj član 1.!!!! Embarassed Suspect No pale
Ova priča o oružju i boxeru me podsjetila na ono što je meni rečeno od strane predpostavljenih po dolasku na karaulu, a vezano za pravila službe u 100-metarskom pojasu.

1.NEMA KOMANDE "STOJ"!
2.NEMA KOMANDE "STOJ PUCAT ĆU"!
3.POSTOJI SAMO KOMANDA "STOJ-PUCAM"

AKO TI PRELAZNIK IZ PRAVCA AUSTRIJE BJEŽI U UNUTRAŠNJOST NAŠE TERITORIJE PRATIŠ GA DOK POLICIJA ILI DRUGA JEDINICA NE PREUZME GONJENJE!(AKO GA ODMAH NE USPIJEŠ SAVLADATI)

PRELAZAK IZ JUGE VAN NE POSTOJI-AKO UBIJEŠ U 100 METARSKOM POJASU TO NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM

AKO UBIJEŠ NA TERITORIJI AUSTRIJE TIJELO UVUČEŠ NA NAŠU TERITORIJU I OPET NIJE VIŠE TVOJ PROBLEM
PRIČAO SAM TI DA SMO SLIČAN SLUČAJ IMALI, ZNAM SAMO DA DVOJICU VOJNIKA VIŠE NISMO VIDJELI. I TAČNO JE U GRANIČNOM POJASU JNA JE UVIJEK U PRAVU.



Lakše malo, pa poubijati ćete sve živo. Samo pazite da vam ne nestane streljiva! Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink
Pa u pravu si ja sam pomislio da su Šentilj i Ceršak u Afganistanu.Iskreno osim tog jednog slučaja mi na Špičniku nismo pucali, a nismo nikog ni uhvatili, ako ne računamo par turista koji onako u šetnji zalutaju koji metar.Ja sam na jednog tipa Austrijanca slučajno naletio i samo ga natjerao natrag preko crte, taman posla da ga vucam za sobom po rejonu.Meni je bilo interesantnije zaspati na sijeniku ili svratiti kod Anice na kafu i telefon, oni će ionako pokušavati dok ne pređu.Ali ovako su nas zaista filovali pričama kosovci, dođe ti da sve pobiješ na rejonu lol!

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.    Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime28.06.12 8:34

Citat :
Arrow Arrow Arrow ZAGORAC - KARAULA "DRENAK"...!!! sunny bounce

Arrow Lakše malo, pa poubijati ćete sve živo. Samo pazite da vam ne nestane streljiva! Suspect


Arrow ZAGORAC..!!! sunny bounce
Pa neboj se za metke.!!! Smile
Bar je njih u JNA bilo koliko hoćeš.!!!
Da nije bilo nas gore u Sloveniji, Jugoslavija se nikada ne bi raspala.!!!
Ovako možeš nama biti zahvalan što smo joj mi potkopali temelje.!!!
Arrow Ni jedna karaula na Makedonskoj granici nije prešla u ruke teritorijalne obrane Makedonije. No pale Embarassed
Jugoslavija kad je počela pucati, je pukla na karaulama "Šentilj" i "Ceršak".!!!
Tu je slomila svoju kičmu.
I nikada se nije oporavila.!!!
Arrow Po vama dolje ona bi bila još živa... he he he he Smile Very Happy
Dobro da smo do ovoga došli našao sam na internetu opis kako je pala karaula "Ceršak" i o tome uskoro.!!!
Točno znam dan kada je prestala postojati moja karaula "Ceršak" to je opisivao jedan slovenac koji je sudjelovao u osvajanju karaule.
Dao sam tekst jednom Slovencu da mi ga pokuša prevesti , pa kad bude gotovo vidjet ćeš kako je karaula "Ceršak" bačena na koljena.
Isti dan je prvo pala karaula "Šentilj" a zatim karaula "Ceršak"..
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime28.06.12 21:18

SPLITE pusti ti price za malu decu.Slovenci imaju svoju pricu a ORF ili Austriska drzavna televizija svoje snimke.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime29.06.12 10:04

Citat :
Arrow Arrow Arrow VLADIMIR...!!! sunny bounce

Arrow SPLITE pusti ti price za malu decu. Smile Smile
Arrow Slovenci imaju svoju pricu a ORF ili Austriska drzavna televizija svoje snimke. Suspect No Embarassed

Arrow VLADIMIR.!!! sunny bounce
Arrow Daj mi pošalji adresu na kojoj si našao te snimke, to me jako zanima, možda ima i moja karaula.!!! No
Arrow Da vidim: Arrow "Čija majka crnu vunu prede".!!! Smile Smile Smile
Arrow A ovo što kažeš da su priče, mislim da ima istine i na jednoj i na drugoj strani, samo su moji na karauli Arrow "Ceršak" Twisted Evil Smile napravili naj pametnije za razliku od karaule Arrow "Šentilj" Embarassed Crying or Very sad Sad ...!!! bounce



Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime29.06.12 18:55

granični prelaz Holmec .danas u 18 h 30 min na HRT prikazan je snimak predaje vojnika JNA na ovom granicnom prelazu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.    Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime04.07.12 13:42

Arrow Slobodno mogu da kažem da je Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina, naj čitanija karaula na prostorima bivše Jugoslavije tj. na prostorima novonastalih balkanskih zemalja.!!! Smile Very Happy Smile Very Happy bounce bounce
Arrow Sa današnjim danom ima Arrow 7000 pregleda.!!! Smile Very Happy bounce

Arrow Druga je Karaula Arrow "Drenak" 1982/1983 godina , koja se nalazi u Makedoniji na Albanskoj granici a koja Arrow ima 6889 pregleda.!!! Smile Very Happy bounce

Arrow Treća je Karaula Arrow "Vič" V.P.7646 - granicni odsek Dravograd - 1986 - 1987 godina koja Arrow ima 6333 pregleda.!!! Smile Very Happy bounce



[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 1:30

Vojnik Graničar (citat):

Arrow Te 1988 godine kada sam bio u JNA u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, ja i moje odjeljenje smo bili raspoređeni za obranu tog doma JNA u gradu Mariboru.!!! Smile Very Happy
Arrow Ali opet ta jadna JNA mene i moje odjeljenje nikada nije odvela do tog doma JNA da nam pokaže ljudu ovo je dom JNA to će te vi braniti ako dođe do nekih problema.!!! No Suspect Embarassed
Arrow Tako da ja taj dom JNA nisam nikada u životu vidio Shocked Cool iako sam bio raspoređen da ga branim od unutrašnjeg i vanjskog neprijatelja.!!! Smile bounce

sto ukratko znaci: da je neko napao Dom JLA od maja do septembra, ja i moja vojna formacija se ne bi bas dobro proveli....Smile

na srecu, dom JLA su napadale samo ucenice koje su zivele u internatu kod kasarne Vojvoda Misic, ucenice Lesarske sole (obrada drveta Smile ), ucenice iz skolskog doma Ruse...


nego, pade mi na pamet ovo da te pitam:

- ti si dosao maja u JNA, a na karaulu otisao vec septembra...septembarci iz Melja su u prekomandu na karaule isli januara...

obuka pesadije prvog bataljona 8164/10 u kasarni Slava Klavora, i posle preseljenja u kasarnu Kadetnica, trajala je 5 meseci i 22 dana...dve klase, mart i septembar...

vi ste imali maj, novembar, i ko zna koliko jos klasa...

Zasto je vasa obuka bila kraca u odn. na obuku obicne pesadije?

Kakva je bila vasa pesadijska obuka, i da li je pesadijska obuka II motorizovanog bataljona vp 8164/20 bila drugacija od pesadijske obuke prvog bataljona 8164/10?

Da li je vasa obuka u sebi imala nesto specificno za granicarsku sluzbu?

Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 148
ČLAN OD: : 2012-04-26

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 17:01

Što se tiče pada karaula i početka kraja naše nam bivše i zajedničke države mogu samo jedno reći,nije pala karaula ili klekla kako se gore navodi,mi smo svi pali a ona je ostala na svome mjestu samo u nekom novom ruhu i dalje će postojati a mi se trebamo zapitati šta je sa nama ,kako smo,jesmo li mi ostali ljudi?Sa ovom porukom ne želim nikoga vrijeđati samo iznosim svoj komentar i mišljenje a svako od nas treba sam sebi postaviti pitanje i naći odgovor u svemu ovome pa će znati pravo stanje stvari.Srušena je jedna država i njeni temelji na čemu je počivala,dobro nije nam valjala po našem mišljenju a kakvo je sada stanje stvari da li mislite da je sada nešto bolje nego što je bilo,došli sunovi-isti ljudi, izmislili nove-iste zakone koje su iskopirali od starih pa napravili nove i nastavili svoje samovlašće tako da ne vidim neku veliku razliku između onog tada i ovog sada i zato se često pitam tko je pao i tko je klekao mi ili zgrade koje su naši stari nekad izgradili pa su nam nešto skrivile te smo ih porušili u nadi da ćemo mi mlađi izgraditi još bolje. Sad

Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2012-02-19

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 18:46

FOSIL (citat):
Što se tiče pada karaula i početka kraja naše nam bivše i zajedničke države mogu samo jedno reći,nije pala karaula ili klekla kako se gore navodi,mi smo svi pali a ona je ostala na svome mjestu samo u nekom novom ruhu i dalje će postojati a mi se trebamo zapitati šta je sa nama ,kako smo,jesmo li mi ostali ljudi?Sa ovom porukom ne želim nikoga vrijeđati samo iznosim svoj komentar i mišljenje a svako od nas treba sam sebi postaviti pitanje i naći odgovor u svemu ovome pa će znati pravo stanje stvari.Srušena je jedna država i njeni temelji na čemu je počivala,dobro nije nam valjala po našem mišljenju a kakvo je sada stanje stvari da li mislite da je sada nešto bolje nego što je bilo,došli sunovi-isti ljudi, izmislili nove-iste zakone koje su iskopirali od starih pa napravili nove i nastavili svoje samovlašće tako da ne vidim neku veliku razliku između onog tada i ovog sada i zato se često pitam tko je pao i tko je klekao mi ili zgrade koje su naši stari nekad izgradili pa su nam nešto skrivile te smo ih porušili u nadi da ćemo mi mlađi izgraditi još bolje. Sad
Samo bih se osvrnuo na tezu o dolasku novih-starih ljudi. Ovi su još puuuuno gori. Krade se nemilice. Sada je potrebno za posao u WC-u biti politički podoban, pa uzmite samo što se događa u HR kada dođe koja vlast. U bih bi najisplativiji posao bio praviti zatvore, jer ako se tu počne hapsiti neće doteći smještajni kapaciteti svih nekadašnjih vojarni. Nažalost ne vidim budućnosti za našu djecu. Tema možda nije primjerena, ali sam se nadovezao na dio Fosilovog posta.

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 18:52

Slazem se...... ali .......nije mestooo.. silent silent silent
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 19:22

Citat :
Arrow Arrow Arrow VOJNIK GRANIČAR - KARAULA "CERŠAK"...!!! sunny bounce

Arrow Te 1988 godine kada sam bio u JNA u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, ja i moje odjeljenje smo bili raspoređeni za obranu tog doma JNA u gradu Mariboru.!!! Smile Very Happy
Arrow Ali opet ta jadna JNA mene i moje odjeljenje nikada nije odvela do tog doma JNA da nam pokaže ljudu ovo je dom JNA to će te vi braniti ako dođe do nekih problema.!!! No Suspect Embarassed
Arrow Tako da ja taj dom JNA nisam nikada u životu vidio Shocked Cool iako sam bio raspoređen da ga branim od unutrašnjeg i vanjskog neprijatelja.!!! Smile bounce

Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Što ukratko znaci: da je neko napao Dom JLA od maja do septembra, ja i moja vojna formacija se ne bi bas dobro proveli....Smile

na srecu, dom JLA su napadale samo ucenice koje su zivele u internatu kod kasarne Vojvoda Misic, ucenice Lesarske sole (obrada drveta Smile ), ucenice iz skolskog doma Ruse...

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce

E moj SPECIJALAC, takva ti je bila ta JNA.!!!
Njena sposobnost i organizacija je bila nikakva.!!!
Zato je i propala.
A ti si bio u velikoj opasnosti u to vrijeme tj. od 19.5.1988. do 8.9.1988. god., da se što zagužvalo u tome domu JNA od nas takozvanih "Branioca doma JNA" nisi mogao očekivati ništa, kako će mo te braniti kada i ne znamo No gdje je taj dom JNA kojega moramo braniti.
Ali vidim da si se ti snalazio i bez nas "Branioca doma JNA".!!!
I bilo ti je bolje nego da smo mi došli.
Eh da ti se bilo vratiti u to vrijeme.!!!
Tebi bi bilo dobro.!!!
Arrow Samo bi ja volio izbjeći, zasjede, šumu, granicu, zimu, kontrole, noćne smjene, stražu itd... Embarassed pale No Suspect
Ali što je tu je..
Nekad bilo sada se spominjalo.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 19:46

Kemo Specijalac (citat):

na srecu, dom JLA su napadale samo ucenice koje su zivele u internatu kod kasarne Vojvoda Misic, ucenice Lesarske sole (obrada drveta Smile ), ucenice iz skolskog doma Ruse...


Specijalac, jel' makar bilo kol'ko mrtvih i ranjenih u tim napadima??? lol! lol! lol!

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 20:20

Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Nego, pade mi na pamet ovo da te pitam: Exclamation Question Shocked Rolling Eyes Suspect No Embarassed pale
Ti si dosao maja u JNA, a na karaulu otisao vec septembra...septembarci iz Melja su u prekomandu na karaule isli januara...
obuka pesadije prvog bataljona 8164/10 u kasarni Slava Klavora, i posle preseljenja u kasarnu Kadetnica, trajala je 5 meseci i 22 dana...dve klase, mart i septembar...
vi ste imali maj, novembar, i ko zna koliko jos klasa...
Zasto je vasa obuka bila kraca u odn. na obuku obicne pesadije?
Kakva je bila vasa pesadijska obuka, i da li je pesadijska obuka II motorizovanog bataljona vp 8164/20 bila drugacija od pesadijske obuke prvog bataljona 8164/10?
Da li je vasa obuka u sebi imala nesto specificno za granicarsku sluzbu?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce
Arrow U JNA sam došao 19.5.1988. god. u Maribor u kasarna "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 u takozvani II motorizovani bataljon.
U kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 sam dana 8.9.1988. god. ujutro dobio prekomandu te sam prebačen na karaulu "Ceršak" na granicu sa Austrijom, što je spadalo pod Granični odsjek Maribor.
U kasarnu "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 iza nas su došli vojnici u 9 mjesecu 1988. god. među njima je bio i član ovoga foruma "ŠEPA" sa karaule "ŠPIČNIK" a po karaulama su raspoređeni početkom 1 mjeseca 1989. god..
Kakva je bila obuka 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10, ja nemam pojma.!
U čemu se razlikovala od nas u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, također nemam pojma, jednostavno nisam imao pristup njihovim planovima obuke niti smo se susretali niti znam u čemu je razlika i je li uopće bilo neke razlike.
To što su onu u 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10 imali obuku od 5 mjeseci i 22 dana, baš i mene zanima što su to radili.!?
Zašto je naša obuka bila od 19.5.1988 do 8.9.1988. god. a ne duža, Specijalac ne znam, ja niti sam pravio planove niti sam donosio odluke niti sam odobravao niti vodio obuku, o tome su drugi odlučivali i razbijali glavu.
Pitaš kakva je bila obuka II motorizovanog bataljina kasarne "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20 godine 1988 sa kojima sam i ja bio i da li je imala nešto specifično za graničarsku službu.!!???
Ja ne vidim ništa posebno da smo radili a da druga vojska to isto nije radila, jednostavno ništa kako ti kažeš "specifično" za graničarsku službu.
Neko vrijeme sam se po forumu svađao sa članom foruma "VLADIMIROM" u vezi bacanja bojevne ručne bombe.
On mi tvrdi da JNA nije obučavala vojnike sa bojevnim bombama pa mi je rekao da to nije istina.
Tek kada je član foruma "ZAGORAC" to isto spomenio onda se "Vladimir" povukao u zadnje redove foruma.!!
Mi nismo znali što će sa nama biti do možda jedno 1 mjesec dana prije kraja te obuke i onda su nas jednog dana skupili u prostorije trpezarije i tu su nam prikazali film kojeg je proizvela mislim "Zastava Film" a film je prikazivao rad graničnih jedinica, život na karaulama i sve u vezi toga...
Ako nešto nisam spomenio mogu dopuniti drugom prilikom.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Profa
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2012-02-19

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 21:15

Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Nego, pade mi na pamet ovo da te pitam: Exclamation Question Shocked Rolling Eyes Suspect No Embarassed pale
Ti si dosao maja u JNA, a na karaulu otisao vec septembra...septembarci iz Melja su u prekomandu na karaule isli januara...
obuka pesadije prvog bataljona 8164/10 u kasarni Slava Klavora, i posle preseljenja u kasarnu Kadetnica, trajala je 5 meseci i 22 dana...dve klase, mart i septembar...
vi ste imali maj, novembar, i ko zna koliko jos klasa...
Zasto je vasa obuka bila kraca u odn. na obuku obicne pesadije?
Kakva je bila vasa pesadijska obuka, i da li je pesadijska obuka II motorizovanog bataljona vp 8164/20 bila drugacija od pesadijske obuke prvog bataljona 8164/10?
Da li je vasa obuka u sebi imala nesto specificno za granicarsku sluzbu?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce
Arrow U JNA sam došao 19.5.1988. god. u Maribor u kasarna "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 u takozvani II motorizovani bataljon.
U kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 sam dana 8.9.1988. god. ujutro dobio prekomandu te sam prebačen na karaulu "Ceršak" na granicu sa Austrijom, što je spadalo pod Granični odsjek Maribor.
U kasarnu "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 iza nas su došli vojnici u 9 mjesecu 1988. god. među njima je bio i član ovoga foruma "ŠEPA" sa karaule "ŠPIČNIK" a po karaulama su raspoređeni početkom 1 mjeseca 1989. god..
Kakva je bila obuka 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10, ja nemam pojma.!
U čemu se razlikovala od nas u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, također nemam pojma, jednostavno nisam imao pristup njihovim planovima obuke niti smo se susretali niti znam u čemu je razlika i je li uopće bilo neke razlike.
To što su onu u 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10 imali obuku od 5 mjeseci i 22 dana, baš i mene zanima što su to radili.!?
Zašto je naša obuka bila od 19.5.1988 do 8.9.1988. god. a ne duža, Specijalac ne znam, ja niti sam pravio planove niti sam donosio odluke niti sam odobravao niti vodio obuku, o tome su drugi odlučivali i razbijali glavu.
Pitaš kakva je bila obuka II motorizovanog bataljina kasarne "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20 godine 1988 sa kojima sam i ja bio i da li je imala nešto specifično za graničarsku službu.!!???
Ja ne vidim ništa posebno da smo radili a da druga vojska to isto nije radila, jednostavno ništa kako ti kažeš "specifično" za graničarsku službu.
Neko vrijeme sam se po forumu svađao sa članom foruma "VLADIMIROM" u vezi bacanja bojevne ručne bombe.
On mi tvrdi da JNA nije obučavala vojnike sa bojevnim bombama pa mi je rekao da to nije istina.
Tek kada je član foruma "ZAGORAC" to isto spomenio onda se "Vladimir" povukao u zadnje redove foruma.!!
Mi nismo znali što će sa nama biti do možda jedno 1 mjesec dana prije kraja te obuke i onda su nas jednog dana skupili u prostorije trpezarije i tu su nam prikazali film kojeg je proizvela mislim "Zastava Film" a film je prikazivao rad graničnih jedinica, život na karaulama i sve u vezi toga...
Ako nešto nisam spomenio mogu dopuniti drugom prilikom.!!!

Splićo, vezano za bojeve ručne bombe: nisam naišao na tu tvoju prepisku, ali znam da ni mi nismo bacali bojeve. Istina, bio je nekakav upaljač koji je aktiviran udarom, dakle klasična priča, a nakon toga se čulo pištanje, kao u prave bombe. Mogu ti reći da je bilo prilično realistično, ali naravno da nije bilo eksplozije.
Nas su, recimo, iako sam bio vezista, obučavali stavljati PT mine, prave, sa pravim upaljačima, tanjurače. Tko je htio - mogao je odustati. Mislim da je samo jedan od nas 100tinjak rekao da se ne osjeća sposobnim. Ali nije bilo baš rizično osim ako ti se upaljč zaglavi prilikom navijanja, onda si morao stati, ništa na silu, izviti ga, očistiti navoje, pa ponovo...

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 21:42

Ja sam delom vojnog roka bio u VP 8164/10-2, prva ceta prvog motorizovanog bataljona, na obuci...

u drugom vodu je bilo dosta intendanata, radna ekipa, magacioneri, trpezarci, itd...kojima je osnovna obuka trajala 2 meseca 22 dana...mene su stavili u I vod gde je obuka bila puna, 5 i 22

s obzirom na svoju delatnost, dosta puta sam bio odsutan sa obuke...prosao sam skoro sva bojeva gadjanja, paljenje stapina, i BOMBU Smile

...u oktobru smo imali 20ak dana terena na Pivki, kao fazani, pred ucesce u Zdruzenoj taktickoj vezbi JESEN 87...na tom terenu smo imali neku vrstu skracene obuke, od svega po malo, da bi mogli ucestvovati na vezbi (odeljenje, vod, ceta....u napadu i odbrani, sadejstvo pesadije i tenka), tako da me je to spaslo da dobijem Ves Smile

tako da ti ni ja ne mogu reci puno o obuci prvog bataljona

sa nasim bataljonom, u logoru na Pivki, bila je i jedna ceta tvog bataljona, septembarci; pretpostavljam da je obuka i uloga Drugog bataljona bila ista kao i Prvog...sem davanja vojnika u granicni odsek i karaule.

Melje je davalo vojnike NA granicu....sa granice su dolazili kod nas

pojedinci koji su iz nekih razloga prekomandovani sa granice, redovno su prekomandovani u nasu Prvu cetu (pisao sam o tome u temi Slava Klavora, Ilija zvani "Madjup" koji se lose starao o svinjama na karauli Smile ) ; kasnije je dosao i jedan vojnik Albanac, sa kapom siltericom, niko nije znao odakle i zasto, do kraja vojnog roka je blejao po kantini i spavaoni, pevao albanske izvorne pesme i pisao pisma, nista drugo Smile



Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime05.07.12 22:20

s obzirom da sam detinjstvo i skolu proveo u gradu na 12 km od granice sa Bugarskom (granicni prelaz Vrska Cuka, Връшка чука ), cesto su nas kao klince sa skolom vodili za neki veci praznik na karaulu...onda bi za nas decu i omladince, granicari odigrali predstavu Smile , tj pokaznu vezbu - kako oni postupaju kad opaze nekog da hoce da predje granicu...

za tu priliku bi neko od vojnika, obucen u jagnjecu bundu, glumio prelaznika, a pozitivci su bili obicno dva vojnika i pas nemacki ovcar Smile ...

mi deca i omladinci smo to nazvali Vuk i Jagnje, i znalo se da uoci Prvog maja ili 29. novembra idemo na karaulu da gledamo Vuk i Jagnje Smile Smile Smile


reci mi, da li ste i vi na karauli Cersak izvodili nesto slicno za decu, omladinu, i gradjanstvo uoci velikih praznika?

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: ručna bomba   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime06.07.12 0:03

Profa (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Citat :
Arrow Arrow Arrow KEMO SPECIJALAC - BEOGRAD...!!! sunny bounce

Nego, pade mi na pamet ovo da te pitam: Exclamation Question Shocked Rolling Eyes Suspect No Embarassed pale
Ti si dosao maja u JNA, a na karaulu otisao vec septembra...septembarci iz Melja su u prekomandu na karaule isli januara...
obuka pesadije prvog bataljona 8164/10 u kasarni Slava Klavora, i posle preseljenja u kasarnu Kadetnica, trajala je 5 meseci i 22 dana...dve klase, mart i septembar...
vi ste imali maj, novembar, i ko zna koliko jos klasa...
Zasto je vasa obuka bila kraca u odn. na obuku obicne pesadije?
Kakva je bila vasa pesadijska obuka, i da li je pesadijska obuka II motorizovanog bataljona vp 8164/20 bila drugacija od pesadijske obuke prvog bataljona 8164/10?
Da li je vasa obuka u sebi imala nesto specificno za granicarsku sluzbu?

Arrow SPECIJALAC...!!! sunny bounce
Arrow U JNA sam došao 19.5.1988. god. u Maribor u kasarna "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 u takozvani II motorizovani bataljon.
U kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 sam dana 8.9.1988. god. ujutro dobio prekomandu te sam prebačen na karaulu "Ceršak" na granicu sa Austrijom, što je spadalo pod Granični odsjek Maribor.
U kasarnu "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 iza nas su došli vojnici u 9 mjesecu 1988. god. među njima je bio i član ovoga foruma "ŠEPA" sa karaule "ŠPIČNIK" a po karaulama su raspoređeni početkom 1 mjeseca 1989. god..
Kakva je bila obuka 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10, ja nemam pojma.!
U čemu se razlikovala od nas u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3, također nemam pojma, jednostavno nisam imao pristup njihovim planovima obuke niti smo se susretali niti znam u čemu je razlika i je li uopće bilo neke razlike.
To što su onu u 1 bataljona u kasarni Slava Klavor V.P. br. 8164/10 imali obuku od 5 mjeseci i 22 dana, baš i mene zanima što su to radili.!?
Zašto je naša obuka bila od 19.5.1988 do 8.9.1988. god. a ne duža, Specijalac ne znam, ja niti sam pravio planove niti sam donosio odluke niti sam odobravao niti vodio obuku, o tome su drugi odlučivali i razbijali glavu.
Pitaš kakva je bila obuka II motorizovanog bataljina kasarne "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20 godine 1988 sa kojima sam i ja bio i da li je imala nešto specifično za graničarsku službu.!!???
Ja ne vidim ništa posebno da smo radili a da druga vojska to isto nije radila, jednostavno ništa kako ti kažeš "specifično" za graničarsku službu.
Neko vrijeme sam se po forumu svađao sa članom foruma "VLADIMIROM" u vezi bacanja bojevne ručne bombe.
On mi tvrdi da JNA nije obučavala vojnike sa bojevnim bombama pa mi je rekao da to nije istina.
Tek kada je član foruma "ZAGORAC" to isto spomenio onda se "Vladimir" povukao u zadnje redove foruma.!!
Mi nismo znali što će sa nama biti do možda jedno 1 mjesec dana prije kraja te obuke i onda su nas jednog dana skupili u prostorije trpezarije i tu su nam prikazali film kojeg je proizvela mislim "Zastava Film" a film je prikazivao rad graničnih jedinica, život na karaulama i sve u vezi toga...
Ako nešto nisam spomenio mogu dopuniti drugom prilikom.!!!

Splićo, vezano za bojeve ručne bombe: nisam naišao na tu tvoju prepisku, ali znam da ni mi nismo bacali bojeve. Istina, bio je nekakav upaljač koji je aktiviran udarom, dakle klasična priča, a nakon toga se čulo pištanje, kao u prave bombe. Mogu ti reći da je bilo prilično realistično, ali naravno da nije bilo eksplozije.
Nas su, recimo, iako sam bio vezista, obučavali stavljati PT mine, prave, sa pravim upaljačima, tanjurače. Tko je htio - mogao je odustati. Mislim da je samo jedan od nas 100tinjak rekao da se ne osjeća sposobnim. Ali nije bilo baš rizično osim ako ti se upaljč zaglavi prilikom navijanja, onda si morao stati, ništa na silu, izviti ga, očistiti navoje, pa ponovo...
Splićanin je u pravu, bacali smo bojeve ručne bombe, takozvane "kašikare", na poligonu Radvanje. Sječam se da smo prije bojeve bombe imali vježbe bacanja bombe na malom poligonu u blizini kasarne "Tone Tomšić", zvao se Hrib. Da razjasnim o čemu se radi.Naime ovo što se gore pominje udarac pa šištanje, to je neki stari model bombe, mislim da je kašikara M75. To probno bacanje se izvodilo sa čeličnom košuljicom bombe bez eksplozivnog punjenja ali je upaljač bio bojevi i prilično glasno eksplodira.Poslije svakog bacanja desetari bi skupili bombe i uvrtali nove upaljače, pa smo bacanje ponavljali.
Nakon nekoliko takvih proba išli smo na poligon koji je zaista bio veliki i opremljen za sve vrste gađanja(tamo smo još palili ekploziv sa sporogorućim štapinom, ispaljivali tromblonske mine sa puške, radili napad na tenk T55, pa i bacali tu bombu itd.)
Na poligonu je vod bio u podzemnom rovu sa desetarima kod izlaza i sandukom punim bojevih bombi. U udaljenom rovu u obliku slova U je čekao komandir čete u mom i Splićinom slučaju poručnik Šokec Marijan.Kad bi se čula eksplozija desetar je davao bombu slijedećem vojniku i on bi zajedno sa bombom u ruci trčao do rova nekih 50-ak metara, ulazio bi kod komandira i po njegovoj komandi "bombu pripremi"(izvlačio osigurač a prethodno stisnuo kašiku prema unutrašnjosti dlana), zatim "bombu bacaj", zamahnuo i bacio bombu na blagu padinu ispred rova. Bomba se bacala iz dijela rova koji je bio zavijen, a krakovi slova U su trebali poslužiti kao zaklon ako nekom bomba ispadne u rov, toga srećom kod nas nije bilo ali u Splićinoj generaciji jeste.
Por. Šokec je bio vojničina i ulijevao je sigurnost, ali je isto tako rekao da ako neko ne smije baciti neka mu kaže u rovu, bacit će je on i niko neće znati. Ja sam je bacio. Još jedna zanimljiva stvar, a Splićo će potvrdit, tek kad se vratiš u zemunicu skontaš da ti je osigurač još uvijek oko kažiprsta lijeve ruke, i tako se zapravo znalo ko je bacio a ko nije, jer od treme tu omčicu jako stisneš i ne puštaš, tek poslije shvatiš da je imaš.

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime06.07.12 8:00

probno bacanje se izvodilo sa čeličnom košuljicom bombe bez eksplozivnog punjenja ali je upaljač bio bojevi i prilično glasno EXPLODIRA.// Upravo tako, takvu smo bombu bacali a ne bojevu. izgleda da to vazi samo za veziste.
Na vrh Go down
Profa
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2012-02-19

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime06.07.12 9:02

vladimir (citat):
probno bacanje se izvodilo sa čeličnom košuljicom bombe bez eksplozivnog punjenja ali je upaljač bio bojevi i prilično glasno EXPLODIRA.// Upravo tako, takvu smo bombu bacali a ne bojevu. izgleda da to vazi samo za veziste.
Moguće da je bila i eksplozija, ne mogu se sada sjetiti. Ali je, bila je čelična košuljica, upaljač se nakon svega mijenjao, pa nanovo...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime06.07.12 20:54

Citat :
Arrow Arrow Arrow PROFA...!!! sunny bounce

Arrow Splićo, vezano za bojeve ručne bombe: nisam naišao na tu tvoju prepisku, ali znam da ni mi nismo bacali bojeve.
Istina, bio je nekakav upaljač koji je aktiviran udarom, dakle klasična priča, a nakon toga se čulo pištanje, kao u prave bombe.
Mogu ti reći da je bilo prilično realistično, ali naravno da nije bilo eksplozije.
Nas su, recimo, iako sam bio vezista, obučavali stavljati PT mine, prave, sa pravim upaljačima, tanjurače.
Tko je htio - mogao je odustati.
Mislim da je samo jedan od nas 100tinjak rekao da se ne osjeća sposobnim.
Ali nije bilo baš rizično osim ako ti se upaljč zaglavi prilikom navijanja, onda si morao stati, ništa na silu, izviti ga, očistiti navoje, pa ponovo...


[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow PROFA...!!! sunny bounce
Arrow Ovakve ručne bombe smo mi bacali na poligonu u Mariboru tj. prije nego smo poslani na karaule.!!!
Arrow Bilo je bombi koji nisu ni eksplodirali pa je čitavu noć te bombe koje nisu eksplodirale čuvala vojska do sutradan kada je tu došao pirotehničar koji je te bombe (nisam siguran ili deaktivirao ili uništio na mjesti pronalaska)... pale Embarassed No
A to što nisi našao gdje sam ja pisao o bacanju tih ručnih bombi i gdje smo se ja i VLADIMIR prepucavali oko toga možeš pronaći na ovoj stranici:
Arrow [You must be registered and logged in to see this link.] ....
A možeš pogledati kako je bacao ručnu bojevnu bombu član foruma ZAGORAC u Makedoniji - Karaula "DRENAK", to možeš pronaći na ovoj stranici:
Arrow [You must be registered and logged in to see this link.] ...
Nevjerojatno je to što to bacanje ručne bojevne bombe svi komentiraju meni na mojim stranicama da nije istina da sam bacao pravu bojevnu bombu.
Dok graničaru ZAGORCU koji je to isto radio nitko ništa nije komentirao niti mu je tko prigovorio nešto u vezi toga.!!!???
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime06.07.12 21:43

Citat :
Arrow Arrow Arrow ŠEPA - KARAULA "ŠPIČNIK"...!!! sunny bounce

Arrow Arrow Arrow Splićanin je u pravu Smile Very Happy bounce , bacali smo bojeve ručne bombe, takozvane "kašikare", na poligonu Radvanje.
Sječam se da smo prije bojeve bombe imali vježbe bacanja bombe na malom poligonu u blizini kasarne "Tone Tomšić", zvao se Hrib.
Da razjasnim o čemu se radi.Naime ovo što se gore pominje udarac pa šištanje, to je neki stari model bombe, mislim da je kašikara M75.
To probno bacanje se izvodilo sa čeličnom košuljicom bombe bez eksplozivnog punjenja ali je upaljač bio bojevi i prilično glasno eksplodira.
Poslije svakog bacanja desetari bi skupili bombe i uvrtali nove upaljače, pa smo bacanje ponavljali.
Nakon nekoliko takvih proba išli smo na poligon koji je zaista bio veliki i opremljen za sve vrste gađanja(tamo smo još palili ekploziv sa sporogorućim štapinom, ispaljivali tromblonske mine sa puške, radili napad na tenk T55, pa i bacali tu bombu itd.)
Na poligonu je vod bio u podzemnom rovu sa desetarima kod izlaza i sandukom punim bojevih bombi.
U udaljenom rovu u obliku slova U je čekao komandir čete u mom i Splićinom slučaju poručnik Šokec Marijan.
Kad bi se čula eksplozija desetar je davao bombu slijedećem vojniku i on bi zajedno sa bombom u ruci trčao do rova nekih 50-ak metara, ulazio bi kod komandira i po njegovoj komandi "bombu pripremi"(izvlačio osigurač a prethodno stisnuo kašiku prema unutrašnjosti dlana), zatim "bombu bacaj", zamahnuo i bacio bombu na blagu padinu ispred rova.
Bomba se bacala iz dijela rova koji je bio zavijen, a krakovi slova U su trebali poslužiti kao zaklon ako nekom bomba ispadne u rov, toga srećom kod nas nije bilo ali u Splićinoj generaciji jeste.
Por. Šokec je bio vojničina i ulijevao je sigurnost, ali je isto tako rekao da ako neko ne smije baciti neka mu kaže u rovu, bacit će je on i niko neće znati.
Ja sam je bacio.
Još jedna zanimljiva stvar, a Splićo će potvrdit, tek kad se vratiš u zemunicu skontaš da ti je osigurač još uvijek oko kažiprsta lijeve ruke, i tako se zapravo znalo ko je bacio a ko nije, jer od treme tu omčicu jako stisneš i ne puštaš, tek poslije shvatiš da je imaš.

Arrow ŠEPA...!!! sunny bounce
Ovo si napisao kao da si mene pitao, kao da smo taj trenutak skupa bili na poligonu za bacanje bombi.!!
I meni je isto rekao poručnik Marijan Šokec, ako te strah ja ću je baciti, ja sam mu rekao nije me strah ja ću je baciti, kaže on hajde baci je za "Hajduka".
Ja sam taj osigurač od upaljača bombe bio donio kući ali je nestao nakon nekog vremena.!!!

Arrow Uglavnom ŠEPA za ovaj tekst od mene večares imaš jedan Arrow + i reputaciju ti podižem sa Arrow 7 na Arrow 8...!!!


Ali nisam zaboravio moram još odgovoriti:
Arrow VLADIMIRU - Za gađanje mete na 150 metara.
Arrow ZAGORCU - Za vojničke plače.
Arrow KEMI SPECIJALCU - Za djecu na karauli.
Morat će te sačekati dok naoštrim olovku.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime07.07.12 17:44

Granicar, 100% si u pravu. Bacao sam istu ovakvu, BOJEVU!! Mi smo cak imali i stojece siluete, 6-7 rasprsenih u krugu mozda desetak metara precnika.

imas plus za sliku.
Na vrh Go down
warpaint
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2009-05-14
DOB : 52

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime08.07.12 12:41

I mi smo bacali tako skolske kako i bojeve bombe. Bojeve cak na nekom improviziranom poligonu (iskopan zaklon navrh neke skoro pa okomite padine), jer smo vec bili na "terenu", pa su oficiri zurili, da nas sto pre nauce svim mogucim tehnikama ubijanja neprijateljske zive sile...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - Mariborski granični odsjek - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime08.07.12 16:43

Citat :
Arrow Arrow Arrow PERA 84 - KONTRA ADMIRAL...!!! sunny bounce


Arrow Granicar, 100% si u pravu. bounce
Arrow Bacao sam istu ovakvu, BOJEVU!!
Arrow Mi smo cak imali i stojece siluete, 6-7 rasprsenih u krugu mozda desetak metara precnika.
Arrow Imas plus za sliku. Smile Very Happy bounce

Arrow PERA 84, hvala za Arrow + za temu bacanje ručne bojevne bombe M75...!!!
Ovo što si spomenio Arrow "Mi smo čak imali i stoječe siluete, 6-7 raspršenih u krugu možda desetak metara prečnika.", toga kod mene nije bilo.
Ja pamtim da sam iz betonskog rova vidio na udaljenosti oko 50 metara neko grmlje visine oko 4-5 metara a između te šume i betonskog rova bila je zemljana površina koja je bila izrovana od eksplozija tih bojevnih ručnih bombi M75. Embarassed No pale
Arrow Sječam se da nakon eksplozije te bombe M75 se je uokolo Arrow Arrow Arrow čulo padanje gelera tj. kuglica koje je ta bomba M75 sadržavala u sebi. Shocked Rolling Eyes Suspect Embarassed No pale

[You must be registered and logged in to see this image.]

Graničar Arrow "ŠEPA" sa karaule Arrow "ŠPIČNIK" je rekao ovo: Arrow Arrow Arrow "U udaljenom rovu u obliku slova U je čekao komandir čete u mom i Splićinom slučaju poručnik Šokec Marijan".
Arrow Taj betonski rov je izgledao ovako.!!! Smile Very Happy


[You must be registered and logged in to see this image.]

Strelica 1: Tu se je ulazilo u rov u kojem me je čekao poručnik Marijan Šokec.
Veliko skovo P: To je pozicija na kojoj je stajao poručnik Marijan Šokec.
Veliko slovo V: To je pozicija na kojoj je stajao vojnik koji je bacao bojevnu ručnu bombu M75.
Strelica 2: Tu je bila jedna strmina vjerujem da joj je svrha bila da ako vojniku slučajno ispadne iz ruke ručna bojevna bomba M75 da će je poručnik brzinski ubaciti u tu strminu ili da će vojnika gurnuti da upadne u tu strminu da bi ga zaštitio od eksplozije.
Strelica 3: U tome smjeru se je bacala ročna bojevna bomba M75.
To je moje mišljenje ako netko zna nešto drugo o namjeni te strmine neka se izjasni jer bi i ja to volio saznati.!!!
Arrow Arrow Arrow I za kraj Arrow PERA 84 evo i ja tebi za danas uzvračam sa jednim Arrow + za tvoje bacanje ručne bojevne Arrow bombe M75, te ti tako reputaciju podižem sa Arrow 23 na Arrow 24.!!! Smile Very Happy


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 12.07.12 8:45; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
The author of this message was banned from the forum - See the message
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime21.07.12 9:42

MOJE ČESTITKE, druže ZASTAVNIĆE!!!!! cheers cheers cheers
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime21.07.12 14:58

Citat :
Arrow Arrow Arrow NERONA.!!! sunny bounce

Arrow Vojnik Graničar svaka ti dala kak si se lepo potrudil! Smile Very Happy bounce

[You must be registered and logged in to see this image.]


Arrow NERONA...!!! sunny bounce
Arrow Reklo bi se nekada davno Arrow "Služimo narodu"...!!! Smile Very Happy bounce
Arrow Ima ih na Arrow Arrow Arrow F.B.P.N. JNA i bolji od mene što se tiče uređivanja stranica i teksta.!!! Twisted Evil Shocked Smile bounce Suspect




Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime21.07.12 15:23

Citat :
Arrow Arrow Arrow ZAGORAC - KARAULA "DRENAK"...!!! sunny bounce

Arrow MOJE ČESTITKE, druže ZASTAVNIĆE!!!!! cheers cheers cheers

[You must be registered and logged in to see this image.]

Arrow ZAGORAC...!!! Smile Very Happy bounce
Evo došao sam do čina Arrow zastavnika JNA.!!! Smile Very Happy bounce Cool
Vidim da me i ti polako sustižeš.!!! Twisted Evil
Mada ja još nisam sustigao svoga komandira karaule Arrow "Ceršak" Zastavnika I klase Spasković Radoja.!!! Evil or Very Mad Suspect
Ti si svoga komandira karaule "Drenak" odavno sustigao.
Da Gavro zna kako si napredaovao nitko sretniji od njega, rekao bi ovo je moja škola.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 4/20Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 12 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Sladki Vrh'

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: