FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

  Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)

Go down 
+18
Rade58
Kuhar-Debar.
ZAGORAC
Max Blitz
ercov54
Lala Basaid
Vojnik Graničar
Djida
Mikula 67
mureZE
tobra
PORUCNIK
Prke
brus
posavljak
gerard ford
bogdan Mrdja
milutins
22 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime02.08.18 9:33

Prke (citat):
Najtezi i najstmniji deo etape penjanja ...
Negde sam cak cetvoronoske isao zbog strmnine..
Odavde je najtezi prilaz ka vrhu Velikog Krcina.
Pogledajte...[/size]

Jeste li se ikada susretali sa Albanski vojnicima na vrhu planine ili na putu do vrha planine ili su to oni gospodski sve to prepuštali vama JNA graničarima.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime05.08.18 6:49

Za moje vreme 73/74  godine,bilo je par susreta na samoj granicnoj liniji sa komsijama!
Postujuci pravila predvidjena za takve slucajeve,samo vojnicki pozdrav,bez ikakvih drugih kontakata!
Bejahu to tad momci jako lose obuceni,sa starom uniformom i kineskim puskama,jer tad bejahu sasvim zatvoreni za bilo koga drugog,osim sa Kinom!
Prenosiose podatak od ranijih generacija da bilo slucajeva da se menjale cigarete prilikom susreta!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime05.08.18 9:16

ercov54 (citat):
Za moje vreme 73/74  godine,bilo je par susreta na samoj granicnoj liniji sa komsijama!
Postujuci pravila predvidjena za takve slucajeve,samo vojnicki pozdrav,bez ikakvih drugih kontakata!
Bejahu to tad momci jako lose obuceni,sa starom uniformom i kineskim puskama,jer tad bejahu sasvim zatvoreni za bilo koga drugog,osim sa Kinom!
Prenosiose podatak od ranijih generacija da bilo slucajeva da se menjale cigarete prilikom susreta!

Erciov54, ma zanima me da li su ti susreti bili baš na vrhu ove planine kako je vi zovete Veliki Krcin ili je to bilo negdje u podnožju.
Jer penjati se svaki dan na te visine, sumnjam da su to radili. Shocked
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.08.18 18:26

ercov54 (citat):
Kuhar prijatelju nas,meni jako zao sto nisi imao priliku izaci na reon i videti sve ove divne predele kojima mi svakodnevno prolazili,ali mladsi momak,vremena ima da i tu zelju sebi ispunis narednih godina,a garant nas Prke i MAX nikad nece propustiti da svake godine u avgustu obidju i cuvaju nase uspomene!
Upravo tako dok se zivo i sansa postoji,a nada umire zadnja.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.08.18 18:32

PORUCNIK (citat):
Strpljivo čekamo cheers
Nekaze se dzaba strpljen spasen. Smile
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime09.08.18 1:31

Vojnik Graničar (citat):
ercov54 (citat):
Za moje vreme 73/74  godine,bilo je par susreta na samoj granicnoj liniji sa komsijama!
Postujuci pravila predvidjena za takve slucajeve,samo vojnicki pozdrav,bez ikakvih drugih kontakata!
Bejahu to tad momci jako lose obuceni,sa starom uniformom i kineskim puskama,jer tad bejahu sasvim zatvoreni za bilo koga drugog,osim sa Kinom!
Prenosiose podatak od ranijih generacija da bilo slucajeva da se menjale cigarete prilikom susreta!

Erciov54, ma zanima me da li su ti susreti bili baš na vrhu ove planine kako je vi zovete Veliki Krcin ili je to bilo negdje u podnožju.
Jer penjati se svaki dan na te visine, sumnjam da su to radili. Shocked
Vojnice Granicaru!
Samo jednom imadoh srecu popetise na Golem Krcin,i vise nikad,jer izricito bejase zabranjeno petise na vrh!
Sama patrolna staza bejase u podnozju vrha!
A komsije sa druge strane granicne linije sretali na pristupacnijem delu granice!
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime22.08.18 10:29

Jos uvek stoji drvo sa mojim potpisom, ka Krcinu na patrolnoj stazi.Potpisao sam se daleke 1983 .. Ovo su taze slike 18.08.2018 zahvaljujuci mojim drugovima .... ,  ZIVELIII !!!
[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Lala Basaid
Vodnik
Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 453
ČLAN OD: : 2014-01-09

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime22.08.18 21:12

Pozdrav za Prketa i njegovog druga. Lala
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime30.08.18 1:18

"Moje"drvo,sa mojim potpisom i da ga bilo,odavno nebi bilo u stanju ovakvom poput Prketovih,verovatno u produktu sagorevanja pepela ili truljenja!42 godine ipak veliki period za opstanak ne samo drveta!
A i daljesam u tehnickom problemu,i manjka moja prica!
Valda nekad budem operativan!
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime30.08.18 2:38

ercov54 (citat):
"Moje"drvo,sa mojim potpisom i da ga bilo,odavno nebi bilo u stanju ovakvom poput Prketovih,verovatno u produktu sagorevanja pepela ili truljenja!42 godine ipak veliki period za opstanak ne samo drveta!
A i daljesam u tehnickom problemu,i manjka moja prica!
Valda nekad budem operativan!
Strpljivo čekamo da mašinerija proradi salutiranje

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime31.08.18 1:43

[You must be registered and logged in to see this image.]
Uz pozdrav za moje drage prijatelje da probam nesto opet raditi!Nadamse da tehnika nece zatajiti,ali i tehnika poput mene vremesna stara,i shodno tome,nikad se u nju nemozes uzdati Evil or Very Mad

Elem kad krenuh u ovu pricu,a na osnovu secanja,puno vremena proveo trazeci sliku stana KK iz mog vremena Miroslava Paunovica,ne zarad radoznalosti,vec da upotpunim i obogatim pricu,jer i za tu lokaciju vezume uspomene!
Kao sto vec puno puta rekoh,imalismo srecu da budemo granicari sa najboljim drugovima,u najboljem selu,sa najboljim mestanima!
Iako puno vremena proslo,iako se promenilo puno generacija,sto granicara sto mestana,ali i u ovim sadasnjim mladim narastajima ostala ljubav prema onom nasem vremenu!
Valda misleci da bi nas ta slika radovala momak se odvazi i posla puno slika sa raznom tematikom,i izmedju ostalih i zeljenu sliku stana KK!
Veliko hvala Spaju Ilkovskom na poklonjenim slikama!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime31.08.18 1:51

[You must be registered and logged in to see this image.]

Sadasnje stanje nase karaule!
Doduse iako promenila svoju namenu,za nas uvek ostaje nasa karaula!
[You must be registered and logged in to see this image.]



A ovo je stanje iz naseg vremena,iz vremena koje ostalo duboko u secanju,bar meni,kao dobar period mog zivota,a da nije bilo dobro,nebi ni mene bilo ovde!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime31.08.18 2:00

Vojnik Graničar (citat):
Erciov54, ma zanima me da li su ti susreti bili baš na vrhu ove planine kako je vi zovete Veliki Krcin ili je to bilo negdje u podnožju.

Planina je - Krčin.
Vrh je Golem ili Veliki Krčin.

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime31.08.18 6:40

Max Blitz (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Erciov54, ma zanima me da li su ti susreti bili baš na vrhu ove planine kako je vi zovete Veliki Krcin ili je to bilo negdje u podnožju.

Planina je - Krčin.
Vrh je Golem ili Veliki Krčin.

Zvanicnio ime planine je Golem Krcin!
A o i dali ima nekakav drugi naziv za sami vrh,nisam u toku,ali u pricama samih mestana ne pojavljujese nikakav drugi podatak!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime31.08.18 14:20

ercov54 (citat):
Zvanicnio ime planine je Golem Krcin!

Tako je, to je ime na makedonskom jeziku, ali vam u pisanjima fali kvačica na č, pa može unijeti zabunu, kako je mislim Graničaru. (I meni je.)

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime01.09.18 0:58

Max Blitz (citat):
ercov54 (citat):
Zvanicnio ime planine je Golem Krcin!

Tako je, to je ime na makedonskom jeziku, ali vam u pisanjima fali kvačica na č, pa može unijeti zabunu, kako je mislim Graničaru. (I meni je.)

Fali meni puno stosta Max,a kvacicu mozemo i zanemariti,koje doduse nema u ponudi na ovoj tastaturi sa kojom radim Rolling Eyes
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime01.09.18 2:05

[You must be registered and logged in to see this image.]
Pre 44 godine zadnji put imao znacku granicara u ruci!
Zahvaljujuci momcima iz neke druge price sa fb,dobiosam je opet za uspomenu i dugo secanje!
.
Na vrh Go down
Mikula 67
Podporučnik
Podporučnik
Mikula 67


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
BROJ POSTOVA: : 1546
ČLAN OD: : 2013-12-22
DOB : 57
M(j)esto Šabac

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime01.09.18 10:13

ercov54 (citat):
Pre 44 godine zadnji put imao znacku granicara u ruci!
Zahvaljujuci momcima iz neke druge price sa fb,dobiosam je opet za uspomenu i dugo secanje!
.

cheers  još samo da se organizuje ekskurzija do Bituše i misija je kompletna...

_________________
Koliko god bila varljiva, nada služi barem tome da nas ugodnim putem vodi do kraja života.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime02.09.18 2:20

Mikula 67 (citat):
ercov54 (citat):
Pre 44 godine zadnji put imao znacku granicara u ruci!
Zahvaljujuci momcima iz neke druge price sa fb,dobiosam je opet za uspomenu i dugo secanje!
.

cheers  još samo da se organizuje ekskurzija do Bituše i misija je kompletna...
A vec Prke dva puta bio na nasim terenima,mada ima iskrenih poziva od mestana da im se pridruzim u obilasku nasih predela koje u avgustu praktikuju za vreme praznika,zelja postoji,ali..........
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime03.09.18 23:03

[You must be registered and logged in to see this image.]

Karaula iz pravca kojim svako jutro KK Paunovic dolazio iz stana,a granicari cekali postojeni ispred karaule zarad pozdrava i smotre!
Hvala Biljani na divnoj slici!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime03.09.18 23:10


[You must be registered and logged in to see this image.]





"Branova"cesma,kraj same karaule,doduse u ovom stanju i izdanju uradjena u kasnijem periodu posle mene,a tad bejase jak izvor iz koga donosili vodu u momentima kad iste nestajalo u karauli!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime03.09.18 23:18

[You must be registered and logged in to see this image.]

I kojabi to prica bila o Bitusi,a ne posvetiti paznju zastitnom licu iste velikom Rastku Luzajicu!
Momak iz kasnije generacije,ali vec sam neke detalje primecivao i ranije,i uporedjivao sa detaljima iz mog vremena!
Malo neobicno da KK tolerisao npr granicara sa neurednom kosom,tj nepodsisanom po vojnickim pravilima!
Neznam kako to bilo u Prketovo vreme organizovano,ali u moje,dolazio momak sa makazama i priborom iz komande Debar i redovno odrzavao urednost glava granicara!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime03.09.18 23:33

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zaim Omerovic,dostavi svoju sliku sa drugovima slikana na jednom od dva balkona na karauli,a sudeci po rastinju,bice da balkon sa prilazne strane karaule!
Verovatno momci to slikali svojerucno,jer nama nije bilo dozvoljeno da bilo gde budemo slikani,osim na mestima gde komandir odredi,a to normalno van karaule!
Tad bilo organizovano slikanje sa slikarom iz Rostuse!
Dodje lik,i pocne serijsko slikanje! Rolling Eyes
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.09.18 10:24

ercov54 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

I kojabi to prica bila o Bitusi,a ne posvetiti paznju zastitnom licu iste velikom Rastku Luzajicu!
Momak iz kasnije generacije,ali vec sam neke detalje primecivao i ranije,i uporedjivao sa detaljima iz mog vremena!
Malo neobicno da KK tolerisao npr granicara sa neurednom kosom,tj nepodsisanom po vojnickim pravilima!
Neznam kako to bilo u Prketovo vreme organizovano,ali u moje,dolazio momak sa makazama i priborom iz komande Debar i redovno odrzavao urednost glava granicara!

Da tako je bilo i u nase vreme... Rasko i ja smo klasici ..Zajedno smo dosli iz Bitole.. A brica dolazio na karaulu i sisao sve po PS u... Rasko je mozda bio otsutan kad je Brico bio (verovatno)  afro afro afro
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.09.18 10:29

19.08.2017
Kad smo dosli do vrha VELIKOG KRCINA , zapalili smo svece u crkvu na vrhu koju  na taj dan tradicionalno posecuju i mestani . Nastavljam pricu ... Idemo ka rejonu...
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.09.18 10:34

Ceka nas put ...
Idemo meni poznatim stazama..
Iako su prosle 34 godine.
Idemo ... Po srtu... 
..prema severu
Najpre malo da prezalogajimo[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime10.09.18 22:51

Sta reci a ne osetiti uzbudjenje na vidjene slike!
Nezaboravan pogled koji se pruza iznad oblaka u nedogled!
Vec pricah da sam imao srecu i cast da budem na istom mestu poput vas dvojice momaka!
Godine svoje cine,ali secanje ostaje!
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime20.09.18 15:40

Prke (citat):
Ceka nas put ...e ljepota zaista,netaknuti dio prirode.
Idemo meni poznatim stazama..
Iako su prosle 34 godine.
Idemo ... Po srtu... 
..prema severu
Najpre malo da prezalogajimo[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime06.10.18 22:43


[You must be registered and logged in to see this image.]



"Jesilise naljutila Zoro,sto ti nisam dolazio skoro,
 radno vreme,pa se nema kade,
 evo Zoro dosaosam sade"

Kaze stih iz jedne stare pesme,doduse ne starije od mene,a i nisam bas puno radan istini za volju,ali opet tehnika me zeza,doduse kad covek ostari,sve ga zajebava Twisted Evil

Elem nas drug prijatelj Riste Stefanovski prosledi sliku sa njegovog izlaska nasim stazama ka Krcinu!
Malo neobicno da iznad patrolne staze uziva povece stado ovaca,sto u staro vreme bilo nezamislivo!
Ulazak u granicni pojas niko osim granicara nije mogao proci,ali novo vreme,nova i pravila,iliti biva,bez pravila Rolling Eyes
Ali u citavoj prici i jedno olaksanje iliti radovanje!
Na moje pitanje Risti-jesulu to nase ovce-odgovori potvrdno,i tad se vracaju secanja!
Na cisto prijateljsko druzenje sa cobanima na bacilima pre izlaska na reon!
Na od srca poklanjano ono sto cobani i imali,a to je mleko i sir!
Ali vredniji bio srdacan razgovor,i osecanje da si drag tim mestanima!

Valda bude jos slika,a sa slikama naviru i secanja! scratch
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.10.18 14:37

ercov54 (citat):

[You must be registered and logged in to see this image.]



"Jesilise naljutila Zoro,sto ti nisam dolazio skoro,
 radno vreme,pa se nema kade,
 evo Zoro dosaosam sade"

Kaze stih iz jedne stare pesme,doduse ne starije od mene,a i nisam bas puno radan istini za volju,ali opet tehnika me zeza,doduse kad covek ostari,sve ga zajebava Twisted Evil

Elem nas drug prijatelj Riste Stefanovski prosledi sliku sa njegovog izlaska nasim stazama ka Krcinu!
Malo neobicno da iznad patrolne staze uziva povece stado ovaca,sto u staro vreme bilo nezamislivo!
Ulazak u granicni pojas niko osim granicara nije mogao proci,ali novo vreme,nova i pravila,iliti biva,bez pravila Rolling Eyes
Ali u citavoj prici i jedno olaksanje iliti radovanje!
Na moje pitanje Risti-jesulu to nase ovce-odgovori potvrdno,i tad se vracaju secanja!
Na cisto prijateljsko druzenje sa cobanima na bacilima pre izlaska na reon!
Na od srca poklanjano ono sto cobani i imali,a to je mleko i sir!
Ali vredniji bio srdacan razgovor,i osecanje da si drag tim mestanima!

Valda bude jos slika,a sa slikama naviru i secanja! scratch
Izgleda da su danas granice sigurne i bez graničara scratch

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime07.10.18 14:49

PORUCNIK (citat):
Izgleda da su danas granice sigurne i bez graničara scratch

Ne zaboravite današnju sofisticiranu tehnologiju, mislim da se može vidjeti prolazi li 'miš', a onda je stvar procjene, te politike, kako i gdje (ne mora biti na graničnoj liniji) reagirati.
Dobro to ne može biti svuda 100%, ali je ukupna kontrola i nadzor granica sada bolji.

Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime09.10.18 16:11

Prelijepi stihovi i odlomci prijatelju moj,lijepa sjecanja se ne brisu.


"Jesilise naljutila Zoro,sto ti nisam dolazio skoro,
 radno vreme,pa se nema kade,
 evo Zoro dosaosam sade"

Kaze stih iz jedne stare pesme,doduse ne starije od mene,a i nisam bas puno radan istini za volju,ali opet tehnika me zeza,doduse kad covek ostari,sve ga zajebava Twisted Evil

Elem nas drug prijatelj Riste Stefanovski prosledi sliku sa njegovog izlaska nasim stazama ka Krcinu!
Malo neobicno da iznad patrolne staze uziva povece stado ovaca,sto u staro vreme bilo nezamislivo!
Ulazak u granicni pojas niko osim granicara nije mogao proci,ali novo vreme,nova i pravila,iliti biva,bez pravila Rolling Eyes
Ali u citavoj prici i jedno olaksanje iliti radovanje!
Na moje pitanje Risti-jesulu to nase ovce-odgovori potvrdno,i tad se vracaju secanja!
Na cisto prijateljsko druzenje sa cobanima na bacilima pre izlaska na reon!
Na od srca poklanjano ono sto cobani i imali,a to je mleko i sir!
Ali vredniji bio srdacan razgovor,i osecanje da si drag tim mestanima!

Valda bude jos slika,a sa slikama naviru i secanja! scratch[/quote]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime09.10.18 18:50

PORUCNIK (citat):
Izgleda da su danas granice sigurne i bez graničara scratch
Max Blitz (citat):
Ne zaboravite današnju sofisticiranu tehnologiju, mislim da se može vidjeti prolazi li 'miš', a onda je stvar procjene, te politike, kako i gdje (ne mora biti na graničnoj liniji) reagirati.
Dobro to ne može biti svuda 100%, ali je ukupna kontrola i nadzor granica sada bolji.
Nemojte se zavaravati.
Nema te tehnike, vojske i policije koja može zaustaviti ulazak u državu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime09.10.18 21:39

Vojnik Graničar (citat):
Nemojte se zavaravati.
Nema te tehnike, vojske i policije koja može zaustaviti ulazak u državu.

To je jasno i nije to pitanje, nego bih pitao evo konkretno jesi li bolje tj. bi li bolje čuvao granicu ti i tvoja ekipa onda, odnosno dio granice u "toj i toj" dužini ili bi se bolje taj komad terena nadzirao tehnologijom plus plaćeni ljudi.

Probaj i zanemariti ovo sadašnje izvanredno stanje s migrantima, nego promatraj u nekom redovnom mirnodopskom kontekstu.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime11.10.18 11:18

Max Blitz (citat):

To je jasno i nije to pitanje, nego bih pitao evo konkretno jesi li bolje tj. bi li bolje čuvao granicu ti i tvoja ekipa onda, odnosno dio granice u "toj i toj" dužini ili bi se bolje taj komad terena nadzirao tehnologijom plus plaćeni ljudi.

Probaj i zanemariti ovo sadašnje izvanredno stanje s migrantima, nego promatraj u nekom redovnom mirnodopskom kontekstu.

Uništit ćemo ljudima temu na karauli "Bituše".
Pustimo ih neka pišu o njihovoj karauli.
Naša tema je zaključana.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime11.10.18 11:51

Vojnik Graničar (citat):
Uništit ćemo ljudima temu na karauli "Bituše".
Pustimo ih neka pišu o njihovoj karauli.
Naša tema je zaključana.

U pravu si, mada nisam shvatio onu temu kao nešto posebno "moju", a i bolje da je zatvorena jer se nema tu što više posebno za reći, osim prenostiti ovakve i onakve konkretne vijesti s portala.
Zanima(o) me, ako me što tu još zanima, tehnički aspekt kontrole granice, pogotovo u slučaju težeg planinskog terena, ne druge dileme jer ih (više) nemam.

Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime18.10.18 22:57

Max Blitz (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Uništit ćemo ljudima temu na karauli "Bituše".
Pustimo ih neka pišu o njihovoj karauli.
Naša tema je zaključana.

U pravu si, mada nisam shvatio onu temu kao nešto posebno "moju", a i bolje da je zatvorena jer se nema tu što više posebno za reći, osim prenostiti ovakve i onakve konkretne vijesti s portala.
Zanima(o) me, ako me što tu još zanima, tehnički aspekt kontrole granice, pogotovo u slučaju težeg planinskog terena, ne druge dileme jer ih (više) nemam.

Momci nema nikakvog unistavanja teme!
Vredi ponekad i napraviti izlet,proviriti kroz prozor:lol:
A sto se tice samog obezbedjenja granice u slucaju Bituse,zbog konfiguracije terena, zimi zbog prevelikog snega nije bilo ni potrebe obezbedjivati fizicki granicu,a vremenima bez snega  samo tokom dana bilo izvodljivo kretatise tim terenima!
A po nekim saznanjima sad obezbedjenje radi policija iz Rostuse,ali nema ni potrebe,jer sudeci po slikama i pricama naseg Prketa,ide kud ko zeli !
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime19.10.18 8:35

Kad smo krenuli ka severu po srtu, cilj mi je bio da idemo do letnje karaule i da sidjemo sa one strane terena ka karauli, preko- dva drveta i krecana tako su se u moje vreme 1983 godine nazivali mesto zasede (dva drveta) i krecana prolazna tacka.
Ali... najpre letnja karula...
Max me pitao jos na pocetku - Jeli mnogo daleko ?. 
Ja sam naravno odgovorio - ...nije [You must be registered and logged in to see this image.]Smile .
Idemo... Prepoznacete terene gde ste nekada isli... 
Ja i Max smo 2015-te dosli samo do crkvice ispod Krcina, dok ovog puta smo prespavali kod crkvice, popeli se na Krcin i idemo kompletno patrolnom stazom...teka da vas potsetim da ova moja prica ima tok... 
19.08.2017 godine. Predivan dan. Granica sa Albanijom. Sve je isto kao onda 1983 ... a opet nije..

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime28.10.18 1:14

Prke (citat):
Kad smo krenuli ka severu po srtu, cilj mi je bio da idemo do letnje karaule i da sidjemo sa one strane terena ka karauli, preko- dva drveta i krecana tako su se u moje vreme 1983 godine nazivali mesto zasede (dva drveta) i krecana prolazna tacka.
Ali... najpre letnja karula...
Max me pitao jos na pocetku - Jeli mnogo daleko ?. 
Ja sam naravno odgovorio - ...nije [You must be registered and logged in to see this image.]Smile .
Idemo... Prepoznacete terene gde ste nekada isli... 
Ja i Max smo 2015-te dosli samo do crkvice ispod Krcina, dok ovog puta smo prespavali kod crkvice, popeli se na Krcin i idemo kompletno patrolnom stazom...teka da vas potsetim da ova moja prica ima tok... 
19.08.2017 godine. Predivan dan. Granica sa Albanijom. Sve je isto kao onda 1983 ... a opet nije..

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Danima gledam ove divne vredne slike!
Secanja osvezena kao da sam juce bio na rejonu,na ovom rejonu kojimse upravo krecu dva odvazna momka Prke i MAX
Doduse VI se krecete opusteno slobodno,bez straha i zebnje da ne napravite granicni incident dohvatiti ma kojim delom sebe,ili cime,komsijsku teritoriju!
patrolna staza jos uvek sveza,ali verovatno je odrzavaju planinari i nasi iz Bituse!
Prke druze i prijatelju!
Svo ovo vreme nisam smeo da te pitam jesteli isli ka letnjoj karauli,sve sa zebnjom da cu dobiti odrecan odgovor,ali mom uzbudjenju nema kraja rekavsi da krecete ka letnjoj karauli!
Za taj deo rejona vezume vise uspomena i dani provedeni,jer pretezno dobijao taj rejon za obezbedjivanje!
a bejase jako puno dana u patroli,jer bila praksa;straza kod karaule,sutradan patrola,zatim redarstvo oko ciscenja u karauli i pripremu drva za kuhinju i zimi za ogrev,dan odmora,pa ponovo opet,straza patrola,i tako u nedogled!
Ali nista ne bejase tesko naporno,jer udjes u ritam,i uz sjajne momke granicare,i izuzetni komandni kadar nista nije bilo naporno!
Mogu ja jos dugo analizirati divne slike,ali neka ostane za drugu priliku!
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime29.10.18 13:45

ercov54 (citat):
Prke (citat):
Kad smo krenuli ka severu po srtu, cilj mi je bio da idemo do letnje karaule i da sidjemo sa one strane terena ka karauli, preko- dva drveta i krecana tako su se u moje vreme 1983 godine nazivali mesto zasede (dva drveta) i krecana prolazna tacka.
Ali... najpre letnja karula...
Max me pitao jos na pocetku - Jeli mnogo daleko ?. 
Ja sam naravno odgovorio - ...nije [You must be registered and logged in to see this image.]Smile .
Idemo... Prepoznacete terene gde ste nekada isli... 
Ja i Max smo 2015-te dosli samo do crkvice ispod Krcina, dok ovog puta smo prespavali kod crkvice, popeli se na Krcin i idemo kompletno patrolnom stazom...teka da vas potsetim da ova moja prica ima tok... 
19.08.2017 godine. Predivan dan. Granica sa Albanijom. Sve je isto kao onda 1983 ... a opet nije..

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Danima gledam ove divne vredne slike!
Secanja osvezena kao da sam juce bio na rejonu,na ovom rejonu kojimse upravo krecu dva odvazna momka Prke i MAX
Doduse VI se krecete opusteno slobodno,bez straha i zebnje da ne napravite granicni incident dohvatiti ma kojim delom sebe,ili cime,komsijsku teritoriju!
patrolna staza jos uvek sveza,ali verovatno je odrzavaju planinari i nasi iz Bituse!
Prke druze i prijatelju!
Svo ovo vreme nisam smeo da te pitam jesteli isli ka letnjoj karauli,sve sa zebnjom da cu dobiti odrecan odgovor,ali mom uzbudjenju nema kraja rekavsi da krecete ka letnjoj karauli!
Za taj deo rejona vezume vise uspomena i dani provedeni,jer pretezno dobijao taj rejon za obezbedjivanje!
a bejase jako puno dana u patroli,jer bila praksa;straza kod karaule,sutradan patrola,zatim redarstvo oko ciscenja u karauli i pripremu drva za kuhinju i zimi za ogrev,dan odmora,pa ponovo opet,straza patrola,i tako u nedogled!
Ali nista ne bejase tesko naporno,jer udjes u ritam,i uz sjajne momke granicare,i izuzetni komandni kadar nista nije bilo naporno!
Mogu ja jos dugo analizirati divne slike,ali neka ostane za drugu priliku!

Tako je.. Nista nije bilo tesko tih dana...
Ti kazes da si cesce isao po rejonu ka letnjoj karauli. Ja naprotiv .. Mnogo bolje se secam rejona ka Dzinovoj cesmi i Krcinu a manje je u memoriji ostalo nesto o terenu ka letnjoj karauli... 
Sve u svemu ja i MAX smo resili da obidjemo ceo rejon , nekadasnjim patrolnim stazama, a dopustili smo sebi da se krecemo cak i na albansku teritoriju sto je i za moje vreme kao granicar bilo nezamislivo. Sad se granica gotovo i ne cuva , sreli smo cak na nekoliko mesta albance stocare kako pasu stoku na nasoj (MK) teritoriji...
Idemo ka letnjoj karauli..
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime29.10.18 14:24

Evo slike ka dolini Radike... 
Predivan pogled i osecaj, koji se ne zaboravlja ...
Onda evo opet nekoliko obelezja koje nismo znali sta znace...Kasnije smo dobili neku informaciju da je to obelezen teren izmedju stocara...

[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime29.10.18 18:40

Stočari imali (i imaju) svoje granice, Prke?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Prke
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Prke


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 992
ČLAN OD: : 2014-11-26
DOB : 60
M(j)esto Berovo

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime30.10.18 10:25

PORUCNIK (citat):
Stočari imali (i imaju) svoje granice, Prke?
 
I meni je bilo cudno.. Ali mestani su nam dali takav odgovor..
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime04.11.18 23:39

Prke (citat):
PORUCNIK (citat):
Stočari imali (i imaju) svoje granice, Prke?
 
I meni je bilo cudno.. Ali mestani su nam dali takav odgovor..
Da to ima neke logike i to bi vise bile kao neke medje koje mozda jedino oni stocari razumiju ali u svakom slucaju veoma zanimljivo.
Na vrh Go down
Kuhar-Debar.
Podporučnik
Podporučnik
Kuhar-Debar.


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1419
ČLAN OD: : 2015-01-21
M(j)esto BIH-USA.

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime04.11.18 23:42

ercov54 (citat):
Max Blitz (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Uništit ćemo ljudima temu na karauli "Bituše".
Pustimo ih neka pišu o njihovoj karauli.
Naša tema je zaključana.

U pravu si, mada nisam shvatio onu temu kao nešto posebno "moju", a i bolje da je zatvorena jer se nema tu što više posebno za reći, osim prenostiti ovakve i onakve konkretne vijesti s portala.
Zanima(o) me, ako me što tu još zanima, tehnički aspekt kontrole granice, pogotovo u slučaju težeg planinskog terena, ne druge dileme jer ih (više) nemam.

Momci nema nikakvog unistavanja teme!
Vredi ponekad i napraviti izlet,proviriti kroz prozor:lol:
A sto se tice samog obezbedjenja granice u slucaju Bituse,zbog konfiguracije terena, zimi zbog prevelikog snega nije bilo ni potrebe obezbedjivati fizicki granicu,a vremenima bez snega  samo tokom dana bilo izvodljivo kretatise tim terenima!
A po nekim saznanjima sad obezbedjenje radi policija iz Rostuse,ali nema ni potrebe,jer sudeci po slikama i pricama naseg Prketa,ide kud ko zeli !
Ma nema ni govora o nekom unistavanju naprotiv male iznimke su opravdane i dobro dosle,Bituse ce postojati dokle i mi postojimo,zivjeli.
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime24.11.18 0:02

[You must be registered and logged in to see this image.]



Vec par puta govorih da smo imali veliku cast biti ponajpre vojnici nase JNA,a biti granicar bejase uzviseno cenjeno,jer granicar i nije mogao biti svako!
A mi sa Bituse imalismo srecu sto bili bas granicari u istoimenom selu,jer puno znaci kad dodjes u sredinu gde na svakom koraku osecas da si cenjen i voljen!
Tako je bilo u moje vreme davnih 73/74 godine,a po pricama mladjih kolega Prketa i kuhara,koji puno mladji od mene,ista paznja i njima posvecivana!
Elem da secanja i dalje traju,govore i prijateljstva sa divnim mestanima Bituse i danasnjih dana!
Preturaju ljudi po svojim fijokama,traze uspomene iz tih dana zajednickog zivota druzenja i prijateljstva!
Dobismo sliku nase karaule sa posvetom!
-Poranesnata karaula vo Bituse,vo edna dalecna zima,od arhivata na Mojso Fidanoski-
Na moje pitanje za datiranje slike,dobih odgovor da slika iz 71/73,nije bas precizna,ali nama puno vredi,pogotovu mojoj generaciji,jer ukoliko ne sitnicarimo godina gore dole,iz naseg vremena je!
Veliko hvala drugu Fidanoski!
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime24.11.18 0:20

[You must be registered and logged in to see this image.]

Bistra,velelepna planina koju gledasmo svakog jutra naspram karaule!
Nesto mi ove slikice bas minijaturne,iako se ubih pokusavajuci da ih povecam,ali izgleda sve se poistovetili samnom!
Mali ja,pa samim tim i sve ostalo oko i iza mene minijaturno Rolling Eyes

Ukoliko neko od kolega moze da pripomogne savetom oko fotki,biobih zahvalan!
Uz napomenu,bilo koju opciju da unesem oko velicine slike,uvek isti format!
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime24.11.18 7:07

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
ercov54
Kapetan
Kapetan
ercov54


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3738
ČLAN OD: : 2013-12-01

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime26.11.18 0:20

Gosn Porucnice,iliti Generale,hvala na ucinjenom,ali bolje bi lezao savet kako da to svojerucno odradim,jer dosadasnji nacin rada ne daje zeljene rezultate!
Sasa bi mogao posvetiti koji minut ovom izazovu!
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime26.11.18 9:03

ercov54 (citat):
Gosn Porucnice,iliti Generale,hvala na ucinjenom,ali bolje bi lezao savet kako da to svojerucno odradim,jer dosadasnji nacin rada ne daje zeljene rezultate!
Sasa bi mogao posvetiti koji minut ovom izazovu!
Imaš li neki program za obradu fotografija?
Na primjer - ACDSee Photo Manager. Tu ima opcija Resize, kojom možeš uvećati fotku.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Sponsored content





 Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)    Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme) - Page 4 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula BITUŠE 73/74 (sesti dio teme)
Na vrh 
Stranica 4/6Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-
» Karaula BITUŠE 73/74 (drugi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (peti dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (prvi dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula BITUŠE 73/74 (treći dio teme)

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: