FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pula - Katarina, mornarička pešadija

Go down 
+116
damjan72
pera84
barbican
Nikica1973
oktagon
dunja963
Berač šparuga na utvrdama
vojniks
semsudin
Charapan
Jaroslav
pula84
PORUCNIK
drzarkoff
Simonoski
slonche
aries
misamld
BORKO
opatija
jun87
toni105
Kapetan56
trc 79/80
Komandni vod
taneski goran
petrovic mirko
DŠKM
Zoran.jancevski
navyblue
Suljić Irfan
zastavnik
vlado nikolovski
goran9030
beka bucan
kasup
sulja
Mile65
pulajna
Smoki
split
mornar71
Katarina 1983
scout88
Minolovac
Vojnik Graničar
Brajić
dpuric
BRKA
milutins
Radovan Radovanovic
Rasko'
Blagoje
Neša
more6
toma82
lacoš
Anes suno secondo
Djole71
Alef
marioslo
janeztrdi
damjan 72
kg-88
MUSHOKI
SveJug
flexi
missar
lutfi m
kapija
dragisa lazic
davor1
Max Blitz
Stazio
vojnik231
slisko
brioni 82
Gringo
Milan1
vickyvicky
bežigrad
vadragan
Mikoyan
milan55
vladimir era uzice
Boban88
maks
vladimir
vlade021
alexandar
Slaviša Makso
Kap. Stanimirović
generacija80
johnny b
pelister1
dragnik
marinac
mario5
slavi
rade09
vojnik1984
Korto
Prasac
m@x
Gerr
Giuliano
nesa65
bravid
mgalic2
Marduk
BUNKERMAN
purger
mad-max
VBČ
kole
madamov
120 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime05.01.13 2:31

milan55 (citat):
Pozdrav drugari.
Ja sam se ranije malo ovde oglasavao, ali posto ne vidim da se moji klasici javljaju, ja ucutao. Ja sam aprila 1979 dosao na Katarinu, a posle 5 meseci otisao na Brione, mornaricka pesadija.To je jedna krtatka prica i ne znam da li bi se trebala otvarati nova tema.
Pozdrav.

Milane, iskreno, ovdje je rijetko da ti se jave baš klasići. Velik je svijet, puno je vremena prošlo, mi smo pomalo u godinama kad više nismo internet frikovi. Obzirom koje godine si služio, ta vjerojatnost je još i manja... ipak nikad se ne zna.
Zašto u međuvremenu ne bi sudjelovao na forumu družeći se sa ostalim bivšim pripadnicima JNA? Ima raznih tema, i sasvim općih....
Što se tiče konkretno mornaričke pješadije... ja sam služio u mornarici, ali ne u MP. To nije isto, jasno.
Volio bih da netko napiše općenito o MP u JNA i JRM, koje su sve takve jedinice bile i gdje. Nigdje nisam našao na sistematizirane podatke. Ima nešto po drugim forumima i općenito člancima po internetu, ali nigdje sve pregledno i jasno.
Zato mi je padala na pamet neka nova tema, znači općenito o MP. Možda stvarno nije potrebno, ali bih volio neka iskustva čitati na jednom mjestu. Preleti po forumu, pogledaj teme, napiši nešto gdje želiš. Pisao sam općenito o MP na temi 'Komandni most...' Arrow

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime05.01.13 9:51

Pozdrav za Milana i Maxa.Što st tiče jedinica mp u JNA verovatno si ro već pročitao na nekom od foruma a što se tiče iskustava ona su mnogobrojna bar sa moje tačke gledišta i njima bi izazvao samo komentare sa vojničkog stanovišta što moraš priznati nije dovoljno stručno bez namere da to mišljenje omalovažavam.Za Milana važi da pročita privatnu poruku.Srdačan pozdrav.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime05.01.13 10:55

Kap. Stanimirović (citat):
Pozdrav za Milana i Maxa.Što st tiče jedinica mp u JNA verovatno si već pročitao na nekom od foruma a što se tiče iskustava ona su mnogobrojna bar sa moje tačke gledišta i njima bi izazvao samo komentare sa vojničkog stanovišta što moraš priznati nije dovoljno stručno bez namere da to mišljenje omalovažavam.Za Milana važi da pročita privatnu poruku.Srdačan pozdrav.

Pozdrav druže kapetane!
Čitao sam i na forumima i u raznim člancima, ali kao što kažem, sve je nekako zbrda-zdola, nisam našao lijepo sistematski napisano, koje su sve jedinice bile i u kojim mjestima, odnosno bazama. (Zašto to ne napisati na ovom forumu.) Što se osobnih iskustava tiče i ona su dobro došla u svakom slučaju i ne očekuje se da budu stručna, već onako iz individualnih priča, kakva i trebaju biti.
Također je jasno da više znanja i iskustva imaju bivši aktivni oficiri u takvim jedinicama, nego momci na odsluženju vojnog roka.
Zašto ne izazvati komentare, pričamo o svemu na forumu, velika većina je dobronamjerna i znatiželjna, a svatko ipak nekako više voli istaknuti svoju ulogu u vojsci, to je ljudski i normalno, ako je s mjerom. MP je svakako bila jedna od elitnijih postrojbi u JNA kako god to netko okarakterizirao.

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime05.01.13 21:17

Kap. Stanimirović (citat):
Pozdrav za Milana i Maxa.Što st tiče jedinica mp u JNA verovatno si ro već pročitao na nekom od foruma a što se tiče iskustava ona su mnogobrojna bar sa moje tačke gledišta i njima bi izazvao samo komentare sa vojničkog stanovišta što moraš priznati nije dovoljno stručno bez namere da to mišljenje omalovažavam.Za Milana važi da pročita privatnu poruku.Srdačan pozdrav.

Pridružujem se Max-ovoj molbi da ponešto pročitamo iz prve ruke. I ja sam dosta pročitao po drugim forumima ali mi je ostalo nekako nepovezano. Ili se struktura često mjenjala ili ne mogu pohvatati konce. (Trebinje, Šibenik pa Pula ali nije isto kao u Trebinju, dosta nejasno).  cheers
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime06.01.13 12:37

Za Milana.Ovo je druga privatna poruka koju ti šaljem.Idi na osnovnu stranu foruma i pogledaj na vrhu gde piše privatne poruke i pogledaj.Prosto neznam u čemu je problem??
Na vrh Go down
davor1
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 55
M(j)esto Brinje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime08.01.13 18:45

Dam mi se mže netko da javi iz klase šro mart 1989. Zadar, komandir voda je bio poručnik Marijan Cikuš
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime08.01.13 23:08

Davore, dobro došao na forum!
Predstavi se na temi ŠRO Zadar, otvorene su takve, ovdje ti je mornarička pješadija iz Pule! Very Happy
Na vrh Go down
dragisa lazic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-11

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime11.01.13 3:32

POZDRAV ZA VLADIMIRA STANIMIROVICA I BLAGOJEVIC MAKSU! BIO SAM CLAN TE CETE I TOG VODA!? BRAJIC RANKO JE POGINUO 93 MISLIM KAO PRIPADNIK BANJALUCKOG KORPUSA!???DRAGISA LAZIC
Na vrh Go down
dragisa lazic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-11

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime11.01.13 4:17

90/30/62 posle 90/30/20 kod Prsic Backa i Ignjatovic Drage...vojna ekspedicija bejah postar blagajnik bog ce ga znati sta sam sve tu radio. Mislim da bi klasa 84 avgust trebala da me se seca odlicno!? Cetnim catama sam izdavao postu a pakete vojsci licno. Imao sam dozvolu za grad neogranicenu, to je bre bilo tada NESTO!!! HAHA POZDRAV p.s. NEK JE SLAVA BRAJIC RANKU BEZ OBZIRA DAL NEKOM BIO SABORAC IL NEPRIJATELJ U OVOM GLUPOM RATU!
Na vrh Go down
kapija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 28
ČLAN OD: : 2013-01-18
DOB : 54
M(j)esto PTUJ

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime25.01.13 18:52

Cool mikoyan ,ove slike su mi sve poznate kao stražar sam sve obilazio,vidim da si iz Pule pa bi te moliomo, ako možeš staviti kojo fotko i od pekare kdje je bio sveži hljeb pa kojo od prijavnice da se malo sječam kdje sam proživijo novu godinu javascript:emoticonp('Cool')lp.
Na vrh Go down
lutfi m
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime25.01.13 21:28

ja sam sluzio vijsku u puli veliki btijuni lpa pv0 1984 85 pozdrav svim bivsim vojnicima
Na vrh Go down
lutfi m
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime25.01.13 21:31

kapetan bio je vojislav zelic pozdrav kapetanu ako je negde
Na vrh Go down
lutfi m
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime25.01.13 21:40

ima li neko iz klase januar 1984 pula kasarna 1 maj katarina artileria(pvo) bio je i jedan vojnik so mene iz beograda mile stojkovic a nas kapetan je bio vojislav zelic pozdrav svima
Na vrh Go down
missar
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
missar


BROJ POSTOVA: : 735
ČLAN OD: : 2012-05-21
DOB : 70

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula, Katarina, mornarička pešadija    Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime27.01.13 0:44

lutfi m (citat):
ima li neko iz klase januar 1984 pula kasarna 1 maj katarina artileria(pvo) bio je i jedan vojnik so mene iz beograda mile stojkovic a nas  kapetan je bio vojislav zelic pozdrav svima

lutfi m, dobro došao na forum. Pozdrav tebi i uključi se na forum , dok neko od tvojih ne naiđe. Do tada , druži se sa nama... Laughing
cheers
Na vrh Go down
lutfi m
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime27.01.13 18:17

hfala vam pozdrav svima u forumu
Na vrh Go down
lutfi m
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-01-25

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime31.01.13 22:10

pozdrav svim bivsim vojnicima januarske klase 1984 85 kasarna 1 maj pula katarina(pvo) kapetan je bio vojislav zelic stari vodnik radovan zavisic
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 0:13

Drugovi koji ste služili u mornaričkoj pješadiji, imam jednu molbu i prijedlog. Pokušavao sam prikupiti podatke o organizacijsko-formacijskoj strukturi jedinica mornaričke pješadije u JNA (JRM), ali mi nije uspjelo, odnosno samo djelomično. Na jednom drugom forumu sam pronašao neke podatke, pa sam ovako u jedan post stavio sve zanimljivo. Ovo bi netko upućen i kome se da, trebao malo bolje sistematizirati. Ni na tom drugom forumu se forumaši nisu oko svega složili.

Dakle, podaci o mornaričkoj pješadiji:

5. Vojnopomorski sektor - Pula; 5. motorizirana pješadijska brigada Pula, 139. brigada mornaričkog pješaštva
8. Vojnopomorski sektor - Šibenik; 11. brigada mornaričkog pješaštva, 12. amfibijska brigada Šibenik
9. Vojnopomorski sektor - Boka (Kumbor); 24. motorizirana pješadijska brigada
107. mješovita artiljerijska brigada Trebinje
108. brigada obalne obrane (?)

Zatim jedan forumaš tamo kaže:
"Na otoku Veliki Brijun je početkom 80-tih bio baziran veći dio mornaričko-desantnog bataljona, točnije 2. i 3. četa, prateća četa sa PO (BsT) i MB (82 mm) vodovima, zatim inžinjerijski vod i pozadina.

Postojala je i mornaričko priobalna diverzantska pješadija stacionirana na Lastovu."

Zatim, dalje netko kaže:
"JNA je imala u svome sastavu desantno mornaričku pješadiju i to 2 bataljona, jedan se nalazio u Trebinju, a drugi u Šibeniku. To su bili centri gdje je vršena obuka, a odatle su nakon 6 mjeseci koliko je trajala faza obuke, bili prekomandirani u druge brigade kao istureni vodovi. Tako su i u Puli i drugim kasarnama bile viđane samo male formacije. Ova dva bataljona su se smjenjivala svakih 6 mjeseci u punoj borbenoj gotovosti i pokrivala su kompletno područje jadranskih otoka i priobalja. U svome sastavu su imale sva sredstva podrške počev od kamiona, desantno mornaričkih čamaca, brodova i helkoptera."

Zatim se spominju pripadnici diviziona pomorskih diverzanata stacionirani u Divuljama. Opremljeni do 'bola', helikopter Mi-8, brzi desantni čamci, gumeni čamci, jahaća torpeda mokrog tipa za jednog i dva diverzanta, barkase, puch-ovi, BOV, lanseri raketa TOW, itd.
Znam da mornarička pješadija i pomorski diverzanti nisu isto!

Za Pulu se još kaže:
"Pula je također imala bataljon mornaričke pešadije koji je bio stacioniran na Katarini sa pogledom na Brijune. Bile su dvije klase, junska i decembarska, a prekomande nije bilo. Ratna zastava pulskog bataljona je bila zastava tadašnje Titove garde, a obuka je trajala 10 mjeseci. Prvih šest kao gušteri, dok se drugi dio obuke ponavljao sa novom generacijom. Bataljon je imao tri čete plus mješovitu minobacačku. Bataljon MP je koristio klasično naoružanje tadašnje JNA, ali za razliku od drugih jedinica imao je bojeva gađanja sa svim onim što je JNA imala u svoim magacinima, od čuvene M-48 pa na gore....."

Naravno da su vremenom nastupale promjene u organizacijskoj strukturi, kao i u samom nazivu jedinica. Predlažem da se o ovome raspravlja na temi:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Može se otvoriti i posebna tema samo o mornaričkoj pješadiji općenito, bez obzira gdje je tko služio. Neka ova tema ostane samo sa one koji su služili u Puli na Katarini, da ne smetamo ostale koji ne žele širiti priču, nego samo žele sresti klasiće ili samo one sa služenja vojnog roka na Katarini.
Very Happy
Na vrh Go down
dragisa lazic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-11

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 1:02

Da se umesam a da ne uvredim nekog! To sa marincima je cista glupost tada bila, na Katarini nije bilo samo oklopnih jedinica a o postojanju marinaca je bila samo masta tad vrha JNA. Katarina je bila vrlo cudna kasarna moram da primetim iako u nijednoj drugoj nisam sluzbovao. Tada te 84-85 pod komandom pukovnika Pere Kodze i njegovog zamenika Branka Kravica nista se nije radilo sve same neke gluposti. Obuka je apsolutno bila podredjena vesu strelca mislim br 11101. Sta reci nego fala sreci. Backo Prsic i Ignjatovic Drago me uzese pod svoje skute i odase mnoge tajne koje vojnik ne bi smeo da zna. Znao sam da cenim to pa sam sa sljivom sve vratio. Secam se svega i svacega takva mi je uloga bila dodeljena opet na sranje ne na znanje, obuka koju sam izbegao je bila bzvz cista pesadijska-prasinarska, sve rodove sam poznavao, sa svima imao direktan kontakt, niko nista posebno nije radio niti vezbao dase ne lazemo. Mogu samo da nas zamislim na recimo nekom ozbiljnom vojnom zadatku. Kap. Stankovic ako ne gresim komandant za bezbednost nesto kao komesar za vreme NOB-a je bio strah i trepet za sve osim za mene i moja dva gore pomenuta Zastavnika, nisam im cin pomenuo. E sad da je bilo druzenja bilo je i to u patos...kaki crni nacionalizam svi smo bili isto.AJD NASTAVICE SE ...........HEHEHE

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 10:55

Pozdrav forumašima.Pročitao sam poslednje komentare i prihvatam utiske i iskustvo pojedinaca.Odlučio sam da se ne javljam i ne odgovaram na komentare jer ne želim da širim priču jer se prilikom iznošenja tvrdnji trebe držati činjenica koje vojničkom sastavu objektivno nisu bile dostupne.Želim samo da opovrgnem tvrdnju što se obuke tiče da je ista bila veoma sadržajna i veoma složena.Obuka je trajala 5 meseci 22 dana i imala je tri faze.Da bi bilo jasnije bez iznošenje detalja ista se satojaja iz pojedinačne,odelenjske,vodne,četne i na kraju bataljonske sa taktičkim vežbama sa bojevim gadjanjima odelenjem,vodom,čete i bataljonom uz učešće na združenim taktičkim vežbama.U toku trajanja obuke informacije radi izvršeno je oko 7o bojevih i pripremnih gađanja ličnim i kolektivnim naoružanjem.Toliko od mene.Po ovom pitanju zaista se ne želim javljati.SRDAČAN POZDRAV.Na kraju iz iskustva znam kad vojnik kaže da mu je u vojsci bilo super uglavnom znači da se u toj jedinici nisu poštovala osnovna vojnička pravila za šta su u velikoj meri bile odgovornr starešine.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 12:56

Kap. Stanimirović (citat):
Pozdrav forumašima.Pročitao sam poslednje komentare i prihvatam utiske i iskustvo pojedinaca.Odlučio sam da se ne javljam i ne odgovaram na komentare jer ne želim da širim priču jer se prilikom iznošenja tvrdnji trebe držati činjenica koje vojničkom sastavu objektivno nisu bile dostupne.Želim samo da opovrgnem tvrdnju što se obuke tiče da je ista bila veoma sadržajna i veoma složena.Obuka je trajala 5 meseci 22 dana i imala je tri faze.Da bi bilo jasnije bez iznošenje detalja ista se satojaja iz pojedinačne,odelenjske,vodne,četne i na kraju bataljonske sa taktičkim vežbama sa bojevim gadjanjima odelenjem,vodom,čete i bataljonom uz učešće na združenim taktičkim vežbama.U toku trajanja obuke informacije radi izvršeno je oko 7o bojevih i pripremnih gađanja ličnim i kolektivnim naoružanjem.Toliko od mene.Po ovom pitanju zaista se ne želim javljati.SRDAČAN POZDRAV.Na kraju iz iskustva znam kad vojnik kaže da mu je u vojsci bilo super uglavnom znači da se u toj jedinici nisu poštovala osnovna vojnička pravila za šta su u velikoj meri bile odgovornr starešine.

Pozdrav druže kapetane!
Vaše je potpuno pravo da sudjelujete u diskusujama na forumu onim intenzitetom kojim vi želite.
U vašem postu sam samo boldao dvije stvari s kojima se nikako ne bih složio.
Prvo je da zadržavate za sebe stvari koje iz nekih razloga ne želite podijeliti sa nama (i to je vaše potpuno pravo), ali onda dijelom nismo ravnopravni sudionici, a zaboravljate da smo u međuvremenu i mi postali barem 41-godšnjaci i više sa određenim životnim iskustvom i saznanjima iz drugih izvora. Ovdje valjda ta iskustva sabiremo na neku hrpu, da se banalno izrazim. JNA više nema druže kapetane, a i ni vojnih tajni.
Također se ne slažem ni onim drugim boldanim, ali to ne bih posebno objašnjavao jer je stvar individualnog iskustva. Imao sam oficire koji su me zainteresirali za materiju kojom sam se bavio za vrijeme vojnog roka, a ne da me godinu dana maltretraju nekim drilom iz priručnika. ( A treba i priručnik, jasno!)

Na koncu konca, moja namjera na temi nije bila secirati obuku mornaričke pješadije u Puli (mada sve zanimljivo u vezi toga rado pročitam). Htio sam da netko tko zna konačno sredi podatke o organizacijsko-formacijskoj strukturi jedinica MP u JNA, dakle ono što se odnosi na formu, a ne sadržaj. Sadržaj bi bio već druga i posebna tema, a skužio sam da vi o tome želite sa svojim vojnicima isključivo na PP, kao da će nam sutra pokucat na vrata KOS JNA. E, na sreću, neće više.

Na forumu vrlo konstruktivno sudjeluje nekoliko aktivnih starješina JNA, vjerojatno ste primjetili. Zar bi se trebali držati rezervirano i sa strane, ne razumijem? Nekad se i zezamo, nekad i ne, kako kad. Ljudi su zanimljivi i pristupačni, ne ponašaju se kao neka posebna izdvojena kasta. Ali drže nivo i dignitet pri tome, ne može se osporiti! Neko moguće vrijeđanje ili omalovažavanje oficira koji sudjeluju u raspravama bismo spriječili mi forumaši u startu, bez brige.
Sve najbolje i ne zamjerite nešto, sudjelujte na forumu na način koji vi želite, ne mislim vas potezati za rukav ili prozivati, moje namjere su pozitivne. Svako dobro. Slobodno i na PP ako želite, bez ustručavanja, mada nisam bio MP.

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 13:38

Razlog mog komentara nije bila namera da omalovažim ničiji stav a posebno vojnički na kojim naravno imaju pravo.U pravu sam kada kažem da vojničkom sastavu objektivno nisu bile dostupne odredjene informacije jer su u to vreme bile pod oznakom Vojna Tajna.Sada te informacije nemaju nikakav značaj jer pripadaju prošlosti i spadaju u sveru polemike koja je nepotrebna.U to vreme govoreći iz svog ugla mp a posebno 139.gbrmp imala je i izvršavala više namenske i specifične zadatke i to veoma uspešno i malo koja jedinica JNA ovog ranga nije se mogla meriti.Dalja priča izazvala bi mnoge komentare u kojima ne želim da učestvujem jer još uvek osećam pripadnost toj jedinici i u ovim godinama.Zsmetao mi je samo komentar da se sa šljivom sve rešavalo? možda kao i tajne? što me je iritiralo i izazvalo moju reakciju.Ono što sam u predhodnom komentaru izrekao tvrdim odgovorno.Nije mi pšopznato koji se to starešina pored mene javio na forumu? POZDRAV.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 14:03

Spominjala se rakija na mnogim temama, pa što sad.
Bilo je i toga u JNA, ali nije presudno za forum i ni za jednu temu.
Žao mi je da malo aktivnije ne pratite i neke druge teme, jer ima zanimljivih, poučnih i zabavnih sadržaja.
Od aktivnih starješina na forumu, svakodnevno sudjeluje bivši kap.I kl. 'East&West' (kasnije i više po činu), 'Zastavnik' (koji se i javno predstavio imenom i prezimenom na posredan način!.... i svaka mu čast na tome). Pogledajte temu 'srednja vojna škola SVŠ Sarajevo'. Vidjet ćete nekoliko njegovih fotografija. I 'East&West' je postavio nekoliko svojih fotografija iz pitomačkih dana na temi 'Zašto ste upisali VA (školu)...'. Čini mi se i da je novi član 'strela' oficir, mada se još nije tako predstavio. Nećemo nagađati previše...
Vrlo je aktivan i 'Pukovnik', u stvarnosti umirovljeni pukovnik HV-a. Bio je aktivan i 'Bojnik', vjerojatno malo odmara trenutno, neko vrijeme ga nema.
Prošarajte forumom, kad ćete imati vremena, toplo preporučujem, naći ćete i gluposti, šala, zezanja, ali i vrlo ozbiljnih i konstruktivnih diskusija. Nemojte se sramit, što bi se reklo. Very Happy
A očite provokacije jednostavno ignorirajte! Ako ih bude....

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 15:10

Kap. Stanimirović, poslao sam vam odgovor na vašu PP, pa vidim da ne putuje do vas, molim provjerite inbox, možda je pun. Pozdrav!
Na vrh Go down
dragisa lazic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-01-11

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime02.02.13 20:01

Ha. Pa ja sam se predstavio punim imenom i prezimenom, i lepo na pocetku rekao da ne uvredim nekog. Htedoh reci da su kojim slucajem Italijani okupirali i zauzeli Mali Losinj recimo pa sad mi kao neku invaziju i iskrcavanje izvedimo da bi se podavili. Eto. Takodje me za katarinu vezu jako lepe uspomene i ja sam kao i neki od ovde prisutnih bio vec dva puta u Puli. Pricam o vremenu posle 91. E sad sljiva i staresine tj ponasanje? Pa ja ovde pominjem dva zastavnika u tom kontekstu...A zastavnici ko zastavnici.... bas pokusavam da se setim nekog ko nije voleo sljivu al ne ide mi...

Grof 203 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime03.02.13 0:48

Pitao sam oficira s foruma zna li nešto više o organizacijskoj shemi MP, pa sam samo dobio kratak odgovor:

139. Brigada mornaričke pešadije iz Pule i 472. mornaričko desantna brigada iz Trebinja ne spadaju u istu kategoriju jednica ni po namjeni ni po specijalnostima i to nije nikakva tajna....

Kojoj namjeni, kojim specijalnostima.....? Question

Ukratko bi odgovor bio da je pulska mornarička pješadija bila namijenjena obrani od mornaričkog desanta, a trebinjska napadu, odnosno izvršenju desanta.

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime21.02.13 1:44

Evo jedne lepe fotografije sa Katarine, a sto se tice mornaricke pesadije u JNA to je bila u sustini obicna pesadija sto se tice obuke samo prilagodjena terenu na kome je morala izvrsavati zadatke, to znaci desant na ostrva ili obalu. Nije to bila neka specijalna formacija u JNA.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime21.02.13 1:51

Zdravo Flexi! Very Happy
Znači li to da sam krivo napisao u prethodnom postu? Surprised
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime21.02.13 13:27

flexi (citat):
Sto se tice mornaricke pesadije u JNA to je bila u sustini obicna pesadija sto se tice obuke samo prilagodjena terenu na kome je morala izvrsavati zadatke, to znaci desant na ostrva ili obalu. Nije to bila neka specijalna formacija u JNA.

Prema drugim izvorima, mislim da je priča je ipak malo kompleksnija: Zadaci 139. gbrmp (gardijska brigada mornaričke pješadije) su bili više namjenski, od protokolarnih zadataka, vršenja službe stražarskog osiguranja obalnog ruba otočja Brijuni uz rezidencije, sudjelovanje u obliku borbene grupe operativno taktičkog i raznorodnog sastava na permanentnim vježbama kombinacijom HD na otkrivanju i uništavanju TDG skoro na cijelom sjevernom primorju. Ne zapostavljajući TV i ZTV u ulozi pomorskih desanata na više otoka od Dugog Otoka, Molata, Suska, Ilovika, Unija, koristeći kao desantna sredstva DJČ-e, DTM-e, PO, itd. Išlo se i na logorovanje u zimskim uvjetima na Poček u Sloveniju i mnoge druge, što govori o složenosti zadataka kojih je bilo na pretek.... To je ukupno uzevši, iskustva pojedinih klasa ročnika se sigurno razlikuju u pojedinostima.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime21.02.13 22:13

flexi (citat):
Evo jedne lepe fotografije sa Katarine

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na fotografiji je prikazana Komanda, u pozadini jedno skladište, 5. četa plovnih sredstava i sportska dvorana dok je veći dio tj. jedan bataljon sa mad-om, prištapskim i jedinicama logistike sa restoranom bio prekoputa mosta. Smješteni su bili u dvije kasarne i nekoliko skliadišta. Tamo je bio vojnički klub i servis.
Bio sam na obuci relativno blizu Katarine, na Fizeli (izdvojeni objekt Muzila). U mornarici, ne u mp, ali smo dolazili u kontakt s tim vojnicima. Pričali su da je obuka je bila vrlo složena. Jedan mali detalj, naizgled minoran. Do najbližeg strelišta Valdebek marširalo se pješice oko 10 km i to bar jednom tjedno, a za ostala spec. bojeva gađanja se išlo na strelešte Banjole, također pješice oko 17 km jednom tjedno, zajedno sa komandantom jedinice i komandirima vodova na čelu kolone.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime22.02.13 5:48

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 13.02.14 5:52; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
rade09
Gušter
Gušter
rade09


BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2011-05-13
DOB : 64
M(j)esto Beograd

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime28.02.13 11:44

Dugo nisam posećivao forum pozdrav svima poseban pozdrav kap.Stanimiroviću.
09.02.1980 Obukli me u "Rojcu"zaprašili i prvu noć prenoćili
10.02.1980 postrojeni na poligonu bura duva oči da ispadnu ošišani sa uprtačina žutim ko limun.Nailazi kap.Stanimirović izdaleka uočljiv manekenske građe obrijan 2 mm ispod kože za njim trag neke dobre kolonjske vode.Približava se i gleda me pravo u oči na korak od mene ja zbunjen procedim " Dobro jutro".
Kad odjednom lavina-"gde ti je kapa -odkle si - ruke iz džepova -mirno-nisam ti ja mama da mi kažeš dobro jutro.-pozdravi starešinu, gde je tvoj desetar.Nauči ovog beogradskog maminog sina kako se starešina pozdrvlja.Ja se skamenio .Ode skide se se do pola i na čelu kolone radi fiskulturu sa nama vrlo često.
10.4.1980 .Poziv sa gornje prijavnice "došla ti je poseta".idem lakim korakom iako me ubio PM (13.50 kg +rap-ašovčić-maska-šatorsko krilo ) koji sam nosio dva puta dnevno do "hidrobaze"čini mi se još me bole kosti od njega idem uzbrdo do kapije nikad stići.Preko puta stražare malo naviše sto sa dve klupe sedi moja devojka(sad mi je supruga imamo dve kćeri).Skukutila  se, klatila se vozom iz Beograda pa presedanje pa dok je našla gde smo itd.Pozdravismo se ,moja prva poseta, posedesmo malo.Čavrljamo ko golupčići lica nam ozarena.Razgovor prekinu dežurni iz staržare.-Vojniče dođi ovamo-.Uđem u stražaru kad tamo sedi kap.Stanimirović sa dva vojnika.-Ko ti je ovo vojniče obrati mi se Stanimirović Devojka odgovorih a odakle je došla-iz Beograda odgovorih.Ti znaš da još nemaš pravo na prenoćište reče.Znam odgovorih.Dežurni gde su one objave da napišemo mi ovom vojniku prenoćište, ati idi se presvuci u izlazno odelo i reci dezurnom dole u kasarni da ako mu nešto nije jasno neka me pozove ovde u stražaru.
Zbog tog gesta ostao sam mu večno zahvalan.Za sve ove godine sam se pitao gde je i šta radi kap.Stanimirović. Konačno sad imam priliku da  Vam se zahvalim za nešto što nije baš bilo po PS-u a meni je neizmerno značilo i dubko i neizbrisivo se urezako u sećanje.
15.06.1980 u međuvremenu umro Tito ,pripravnost i ostalo logorovanja na rtu kamenjak.Voleo Stanimirović da puca iz mog PM-a stavimo svaki treći svetleći metak pa gađamo bojevo noćno, ma bilo tu svašta mogu roman da pišem. Posle obuke odem na Brione  i zaglavim kao kinooperater da puštam vojsci filmove u vojničkom klubu ma bila je to prava vojska. Vi se sigurno Druže kapetane I klase ne sećste toga ,na kraju i nije bitno .Važno je da se ja sećam.

Na vrh Go down
kapija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 28
ČLAN OD: : 2013-01-18
DOB : 54
M(j)esto PTUJ

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime28.02.13 17:28

rade09 tako je sječanja su nezaboravna i tako neka i ostane i ja neču zaboravit ove kasarne,ako se ne motim nekoliko klasa prije mene je služio u ovoj kasarni i dražen petrovič,89 je bio u isti spvači sobi savo koji je igrao košarko za crveno zvezdo
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: odgovor   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime28.02.13 19:17

Pozdrav za Raseta.Poslao sam ti privatnu poruku.
Na vrh Go down
rade09
Gušter
Gušter
rade09


BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2011-05-13
DOB : 64
M(j)esto Beograd

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime28.02.13 19:40

Poštovani druže kapetane video sam Vašu poruku.Svakako ću Vam se javti.Rade puškomitraljezac.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime28.02.13 21:09

Rade09 pročitao sam pažljivo tvoj post i dirnula me tvoja priča, tvoje jasno sjećanje na nju, kao i gesta Kap. Stanimirovića.
Takvih događaja iz prave JNA i one kakva je svuda trebala biti, se ovdje većina nas, nadam se, rado sjeća. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 4:15

Slike s neta: Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]
Imali ste ovakve uniforme svi?.............. Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 15:21

Slike su lepe,samo me zanima da li su to moji vojnici? i ako jesu iz kog voda?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 15:46

Kap. Stanimirović (citat):
Slike su lepe,samo me zanima da li su to moji vojnici? i ako jesu iz kog voda?

Dobar dan druže kapetane, lijepo vas je vidjeti na forumu, ovako malo javno! Very Happy

Ne znam, zato sam i stavio slike na ovu temu da se možda netko prepozna, slike su na netu, ne pišu drugi detaljniji podaci. Uglavnom je komentirana uniforma, odnosno ova kombinacija uniforme. Nije se do kraja došlo do nekog točnog zaključka u kojem periodu i gdje se noslila ovakva uniforma. Oprečni su podaci. Zato sam mislio da se ovdje kaže nešto više općenito o tome tko zna. Very Happy
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 17:46

Nisam ni ja siguran.Predpostavljam da je to bilo vrlo kratko nakon smrti E.Kardelja gde je moja jed.bila u združenom odredu JNA i bila pohvaljena kao najbolja jedinica.Mojim vojnicima na čast.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 17:50

Inače vlada misterij u vezi uniforme mornaričke pješadije.
Ispada da je nisu svi imali ovakvu u svim bazama i u svim periodima služenja, kao i oznake na rukavu.
Možete li o uniformama MP općenito nešto više reći? Very Happy
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 17:59

Ono što ja mogu reći je da su pešadijske jedinice u sastavu 139.gbrmp imale navedenu uniformu dok su pripadnici mor.jed.nosile mornarsku a rodovi primer jed.art.konkretno mad SMB sa šapkama i gardijskom značkom velikom i malom koja je bila za uspomenu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 18:18

U redu druže kapetane, iako neki ljudi na drugim mjestima dosta različito komentiraju ove uniforme, izgleda da je važno gdje je tko bio i u kojem periodu jer se to mijenjalo vremenom.

Za neku usporedbu, ovo su mornaričke ratno-radne uniforme iz moje jedinice VP 6018 Kumbor, '87.g. Napominjem da nismo bili mornarička pješadija. Uprtače također nismo svakodnevno nosili. Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]

Još slika iz moje jedinice, kao i drugih mornarskih uniformi imate na:

[You must be registered and logged in to see this link.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 27.04.14 6:06; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 19:06

Max Blitz (citat):
Inače vlada misterij u vezi uniforme mornaričke pješadije.
Ispada da je nisu svi imali ovakvu u svim bazama i u svim periodima služenja, kao i oznake na rukavu.
Možete li o uniformama MP općenito nešto više reći? Very Happy

Moj surak je sluzio 1983-84 u Trebinje i nosio je ovu uniformu. Secam se da je pricao nesto o mornarickoj pesadiji. Ako ovo nije "pravo mesto" neka neko prebaci.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime19.03.13 22:15

Slažem se mojim dolaskom na Brione 1975.g.moji vojnici su nosili mornaričku uniformu a oslovljani su kao vojnici,mali paradoks.Ja sam lično imao komplet mornaričku belu,teget i kaki kao i SMB,dok je radno ratna bila SMB sa titovkom kasnije zamenjena beretkom i svim već ranije rečenim obeležjima.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime20.03.13 17:02

Od kud i od kada bi mogle biti ove fotografije:


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime20.03.13 17:35

Nisam siguran.Ono što fotografija pokazuje po pitanju uniforme radi se izvršenju taktičkog desanta u rano proleće ili u jesen a ploviča su DJČ sa br. od 617 do 619.Takvih vežbi je bili tokom cele godine duž severnog jadrana od Cresa,Molata,Dugog i ostalih otoka kao duž cele Istarske obale,samostalno ili u sklopu ZTV.
Na vrh Go down
Kap. Stanimirović
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 77
ČLAN OD: : 2011-12-13

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime20.03.13 17:38

Što se godina tiče dok sam ja bio KČ to je period 1979 do 1985
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime20.03.13 18:03

Kap. Stanimirović (citat):
Nisam siguran.Ono što fotografija pokazuje po pitanju uniforme radi se izvršenju taktičkog desanta u rano proleće ili u jesen a ploviča su DJČ sa br. od 617 do 619.Takvih vežbi je bili tokom cele godine duž severnog jadrana od Cresa,Molata,Dugog i ostalih otoka kao duž cele Istarske obale,samostalno ili u sklopu ZTV.

Ove dvije slike se inače mogu naći na netu, ali barem ja nisam našao neke detaljnije podatke u vezi njih, pa me baš zanima.
Izgleda da su izrezane iz časopisa 'Front' ili 'Narodna armija'.
Nisam uspio doći do članka koji je sigurno bio uz te fotografije.
Bio bi vjerojatno zanimljiv. Idea
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime20.03.13 21:28

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Iako se vidi samo mali dio broda mislim da je u pitanju DTM a ne DJČ.
Do 1976 -'77, kada su uvedeni u upotrebu DJČ, DTM (Desantni Tenkonosac - Minopolagač) je bio glavno desantno sredstvo JRM, građeni su od 1951 -'57 na osnovu sličnih njemačkih plovila iz II sv. rata, ukupno 11 komada.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime21.03.13 7:36

Jos jedna slika o Katarini.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Sponsored content





Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pula - Katarina, mornarička pešadija
Na vrh 
Stranica 6/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 11 ... 17  Next
 Similar topics
-
» Mornaricka pesadija Trebinje 1988\89
» KATARINA I MONUMENTI - HOTELI
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: