FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime24.07.15 13:52

I kod nas su se koristile slicne metode za prisivanje dugmeta na mesto na brzinu i u kriticnim situacijama (pred smotru i sl).

Kod nas su vise isle metalne spajalice za papir.

Sibica je bila "privremena mera", i to samo kad otpadne jedno dugme, kao maska da je dugme na mestu (tako pricvrsceno dugme nije imalo funkciju zakopcavanja).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Kidanje dugmadi u JNA.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime24.07.15 16:25

šepa (citat):

Kod nas su desetari u Melju imali neki glupi fol sa dugmadima.
Uhvati te za dugme jakne i pita treba li ti ovo, ako kažeš treba otkine ga i kaže evo ti ga zašij ga, a ako kažeš ne treba svejedno ga otkine pa kad ti ne treba...
U ovoj gluposti je prednjačio onaj luđak Nuhanović, i do kraja obuke je puna četiri mjeseca to njemu bilo smiješno
Šepa.
Eto ti si u kasarnu "Tone Tomšič" došao poslje mene ali mogu ti reći da dok sam ja bio u kasarni nikad nitko od desetara nije nikome namjerno kidao dugmad.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime24.07.15 16:45

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):

Kod nas su desetari u Melju imali neki glupi fol sa dugmadima.
Uhvati te za dugme jakne i pita treba li ti ovo, ako kažeš treba otkine ga i kaže evo ti ga zašij ga, a ako kažeš ne treba svejedno ga otkine pa kad ti ne treba...
U ovoj gluposti je prednjačio onaj luđak Nuhanović, i do kraja obuke je puna četiri mjeseca to njemu bilo smiješno
Šepa.
Eto ti si u kasarnu "Tone Tomšič" došao poslje mene ali mogu ti reći da dok sam ja bio u kasarni nikad nitko od desetara nije nikome namjerno kidao dugmad.

Očigledno je da je Fazliju imao savim drugačije iskustvo. lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Zašivanje dugmadi bakrenom žicom   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime24.07.15 19:26

halo 92 (citat):
Očigledno je da je Fazliju imao savim drugačije iskustvo. lol!
Tko zna možda su se desetari baš na Fazliu iživljavali u kasarni kidajući mu dugmad sa jakne pa momak odlučio da skrati sebi muke i dugmad "zašio" bakrenom žicom.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Ideje vojnika Fazliu-a   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime26.07.15 7:27

halo 92 (citat):
Očigledno je da je Fazliju imao savim drugačije iskustvo. lol!
O vojniku Fazliu imam još jedan događaja.
Radi se o tim njegovim idejama koje su ga "pucale" dok je bio u karauli "Ceršak".
To je zadnji događaj kojeg se sjećam i u kojem je on sudjelovao.
Tako da bi se sa vojnikom Fazliu "oprostio" sa tim događajem jer o njemu više nemam što napisati niti se mogu sjetiti nečega u čemu je on sudjelovao a da bi bilo zanimljivo.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime27.07.15 17:03

Ipak je najbolji "konac" bio mikrokabel od maljutke...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Vojnici i maljutka u JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime31.07.15 19:47

[You must be registered and logged in to see this image.]

zastavnik (citat):
Ipak je najbolji "konac" bio mikrokabel od maljutke...
Maljutku nitko od moje klase uživo (a i umrtvo) nije ni vidio te 1988/1989 godine u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" a pogotovo u karauli.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Vojnik Fazliu - karaula "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime31.07.15 20:46

halo 92 (citat):

Mislio sam pre svega, da li se i pre toga ponašao agresivno, da li je bio nervozan, da li je bio sklon izazivanju tuča i tome slično.
Ili je samo nastalo jedno "kvrc" u glavi?

Prosto ti zavidim što imaš taj dnevnik iz vojske. Smile

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zadnja priča o vojniku Fazliu iz karaule "Ceršak".

Kad je moja klasa došla u karaulu "Ceršak" još je bilo ljeto.
Mi mladi i nadobudni graničari smo tek došli u karaulu, dok su tih prvih dana iz karaule odlazili kućama stariji vojnici koji su odslužili svoj vojni rok.
Klasa vojnika Fazliu-a je "preuzela vlast" nad karaulom kao stari i iskusni graničari.
Onda je došla jesen.
Iza jeseni je polako ali sigurno dolazila zima.
Vojnik Fazliu se očito bojao zime.
Bojao sam se i ja Slovenske zime.
Prije nego sam dobio poziv za JNA molio sam boga da me ne pošalju u Sloveniju jer ću gore zalediti.
Bio sam spreman otići u JNA bilo gdje na prostoru Jugoslavije samo nikako u Sloveniju.
Ja koji dolazim sa mora gdje je uvijek toplije nego gore u Sloveniji.
Ali JNA me baš pošalje gore po šumama i gorama.

Vojnik Fazliu se želio osigurati za predstojeću Slovensku zimu.
I tako naš glavni lik Fazliu javlja svojima na Kosova da je u Sloveniji - Ceršaku - Karauli, hladno i da se to ne da izdržati.
Naš glavni lik Fazliu je od svoje obitelji zatražio da mu poštom u karaulu "Ceršak" upute jedan odjevni predmet da bi mu bilo toplije.
Kada je paket sa Kosova stigao vojnik Fazliu je otišao u poštanski ured u centru Ceršaka i preuzeo ga te ga donio u karaulu.

(Ovom prilikom se zahvaljujem jednom članu F.B.P.N. JNA koji mi je pomogao pronaći sliku takvog odjevnog predmeta)

I tako dok je u karauli bio prisutan komandir karaule "Ceršak" zastavnik I klase Spasković Radoje, vojnik Fazliu nikada taj odjevni predmet nije nosio da ga vidi komandir karaule.
Bojao se je reakcije komandira karaule.
Ali pošto je karaula mala.
Pošto je uvijek bilo onih koji bi komandiru karaule rekli sve što treba i sve što ne treba.
Tako je komandir karaule "Ceršak" od nekoga od vojnika ili desetara doznao da je vojnik Fazliu putem pošte od kuće dobio odjevni predmet kojeg nosi po karauli.
I igrom slučaja to jutro ja se nađem na 1 katu karaule kad čujem da se komandir karaule dere na sav glas; "Gdje je Fazliu, gdje je Fazliu".!
Kao da se kolju dva lava.
Ja mislim da ga se čulo i u pola sela Ceršak.
Komandir karaule ulazi u sobu u kojoj se nalazio vojnik Fazliu.
Fazliu je u tom trenutku sjedio na svome krevetu i naslonio se leđima na zid, na sebi je imao JNA jaknu (kao na slici) uredno zakopčani sa opasačom i oprtačima a preko nje je imao taj odjevni predemt kojeg ovom prilikom nije ni navukao već se sa njim samo ogrnuo.
Ne znam kako se taj odjevni predmet zove ali sam zapamtio kako izgleda.
Mislim da je tako što po Kosovu u civilstvu uobičajno ali nešto tako nositi u JNA je van svake pameti.
Tako se komandir karaule dere na vojnika Fazliu-a:
"Bog te jebo što je ovo, što si to obukao, odmah skidaj to sa sebe, bogamu jebem pa nismo mi čobani pa ćemo to nositi u vojsci, da si to odnio na poštu i vratio svojima kući".

O kojem se odjevnom predmetu radi evo slika.

[You must be registered and logged in to see this image.]

I tako naš glavni junak Fazliu nikada više nije obukao ovaj "čobanac".!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime31.07.15 21:00

Vojnik Graničar (citat):
Pošto je uvijek bilo onih koji bi komandiru karaule rekli sve što treba i sve što ne treba.

Interesantno.
Kod nas nije bilo cinkaroša u Kumboru.
Imali smo svašta po kasetama, npr: fotoaparati, walkmani, tranzistori, kasetofoni, komadi svakakve civilne odjeće (ne puno, a smjeli smo imat civilnu trenerku i drugu sportsku opremu za sport); bilo je tu i tamo travice za razonodu, isto ne puno... Smile
Imam neki osjećaj da naše starješine nisu pridavale pažnju ako bi netko i cinkao za nevedeno, a taj pristup je bio i najbolji.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime31.07.15 21:28

Vojnik Graničar (citat):


[You must be registered and logged in to see this image.]


taj odevni predmet se kod nas zove kožuh ... izmedju ostalih nose ga i cobani, uglavnom stariji ljudi na selu.

U zadnje vreme se retko vidja kozna varijanta, vise je kombinacija platno + krzno
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Civilna odjeća u JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime01.08.15 19:59

Max Blitz (citat):

Interesantno.
Kod nas nije bilo cinkaroša u Kumboru.
Imali smo svašta po kasetama, npr: fotoaparati, walkmani, tranzistori, kasetofoni, komadi svakakve civilne odjeće (ne puno, a smjeli smo imat civilnu trenerku i drugu sportsku opremu za sport); bilo je tu i tamo travice za razonodu, isto ne puno... Smile
Imam neki osjećaj da naše starješine nisu pridavale pažnju ako bi netko i cinkao za nevedeno, a taj pristup je bio i najbolji.
Imao sam i ja civilne termos čarape.
Ali se one nisu vidjele ispod JNA hlača.
A imali smo u karauli i jedan jako loš fotoaparat, radio kasetofon i za njih komandir karaule nikada nije doznao.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Čobanski kožuh za potrebe graničara JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime02.08.15 19:12

Kemo Specijalac (citat):

Taj odevni predmet se kod nas zove kožuh ... izmedju ostalih nose ga i cobani, uglavnom stariji ljudi na selu.

U zadnje vreme se retko vidja kozna varijanta, vise je kombinacija platno + krzno

Specijalac imaš jedan plisić za čobanski "Kožuh" kojeg je nosio Fazliu graničar JNA iz karaule "Ceršak".
Iako nismo imali ovaca i koza na raspolaganju.! Very Happy
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime02.08.15 21:27

nisam uspeo da pronadjem tacan lokalni naziv za kozuh iz njegovih krajeva.
Opsti naziv za takve odevne predmete bez rukava je Jelek, a sa rukavima Xhaketa (žaket).

U Srbiji se koristio i stariji turski naziv Ćurak (çurak).
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Čobanski kožuh za potrebe graničara JNA   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime02.08.15 22:12

Kemo Specijalac (citat):
Nisam uspeo da pronadjem tacan lokalni naziv za kozuh iz njegovih krajeva.
Opsti naziv za takve odevne predmete bez rukava je Jelek, a sa rukavima Xhaketa (žaket).
U Srbiji se koristio i stariji turski naziv Ćurak (çurak).
Nema veze.
Zna se o čemu se radi, čobanski kožuh.

Jedine životinje koje smo imali kod karaule su bili ovi mladići.!!!
Bilo ih je 10-ak.
I ja sam imao prilike da se o njima brinem.
Nije tu bilo baš puno posla.
Sve se svodilo na to očisti svinjac i daj im jesti.
Nekoliko puta su svinje znale otvoriti same vrata svinjca i prošetati uokolo.
A onda trka, hvataj ih, vračaj ih u njihovu rezidenciju.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jedan slovenac mi je poslao i slike tog svinjca.
Samo moram ih pronaći pa ću da ih postavim ovdje, da vidite gdje je JNA uzgajala svinje za svoje potrebe.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime04.08.15 10:03

JNA nije bila samo potrošač. Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime04.08.15 15:25

Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime04.08.15 15:55

halo 92 (citat):
Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?
Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane. Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda. Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile. Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše. I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics. Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime05.08.15 20:18

šepa (citat):
Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane. Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda. Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile. Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše. I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics. Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju

A čime su ih hranili? Samo pomijama iz kuhinje, ili su dobijale i neku "pojačanu" ishranu? Ako su ih odvezli, tj.ako ih nisu ostavili vama "na milost i nemilost", onda je više nego sigurno da nisu išle na visinske pripreme za predstojeću košarkašku sezonu, već u klanicu. Da li je taj deo mesa, koji ste dobili, bio u okviru redovnog sledovanja, ili ste to dobili van toga, da možda raspalite roštilj ili nešto slično?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 7:49

halo 92 (citat):
šepa (citat):
Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane. Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda. Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile. Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše. I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics. Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju

A čime su ih hranili? Samo pomijama iz kuhinje, ili su dobijale i neku "pojačanu" ishranu? Ako su ih odvezli, tj.ako ih nisu ostavili vama "na milost i nemilost", onda je više nego sigurno da nisu išle na visinske pripreme za predstojeću košarkašku sezonu, već u klanicu. Da li je taj deo mesa, koji ste dobili, bio u okviru redovnog sledovanja, ili ste to dobili van toga, da možda raspalite roštilj ili nešto slično?
Hranili su ih ostacima iz kuhinje a da li je dostavljana još neka hrana za svinje zaista se ne sječam. Mi ništa od tog mesa nismo dobili jer svinje nisu bile ugojene, valjda nismo dostigli neki limit, od roštilja ni traga.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Farma u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 19:38

zastavnik (citat):

JNA nije bila samo potrošač.
Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.

Kod karaule "Ceršak" smo imali 10 svinja za uzgoj.
Ispred karaule smo imali vrt i u njemu smo imali rajčice, krastavce, paprike, mrkve, kapulu, selen, petrusimul, i drugog se ne mogu sjetiti.

Ovog ostalog što si nabrojio nikada vidio.
Ne znam kako je bilo kod drugih karaula, kasarni itd...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Tko se brinuo oko JNA svinja   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 19:42

šepa (citat):

Mi smo na Špičniku imali svinje bilo ih je 5-6 komada, a zadužen za njih je bio magacioner, odnosno vojnik koji je još bio zadužen da ide po poštu, pere veš, loži vatru u kotlovnici zimi i vodi računa o magacinu hrane.
Sječam se da je od majske klase 1988/89 to bio vojnik iz Zadra, Galešić Davor, a poslije njega od maja do septembra Grbonošić Marko iz Beograda.
Dok sam ja bio na karauli došli su po te svinje i odvezli iz pretpostavljam na klanje, a ako se dobro sječam karaula bi dobila neki dio mesa u ovisnosti koliko su se ugojile.
Sječam se dobro komentara jednog vojnika zvao se Nedeljko mislim da je bio iz Čapljine, kaže druže vodniče Gale ih taman naučio da ne jedu a oni ih odvedoše.
I naše su svinje bježale iz svinjca i obično se zadržavale na košarkaškom igralištu pa ih neko nazvao Boston Celtics.
Pisao sam već o tome, jedanput su se upitile prema granici pa smo trčali za njima da ne pređu u Austriju.  
Šepa.
Tako je bilo i u karauli "Ceršak".
Za svinje je bio zadužen magacioner - skladištar.
Jedino da je bio zauzet sa nečim drugim pa bi ga netko od graničara zamjenio oko čišćenja i hranjenja svinja.
Bilo je i dobrovoljaca koji bi se javili za čišćenje svinjca.
I ja sam to znao uraditi, nije bilo teško.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Svinjac kod karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 20:03

Evo od ovoga Slovenca sam dobio slike svinjca kod karaule "Ceršak".
On se zove Boris Cehner.
Mobilizirao sam ga nekoliko dana prije nego je krenuo na proputovanje graničnim pojasom uz karaulu "Ceršak".

[You must be registered and logged in to see this link.]

Evo prve slike svinjca kod karaule "Ceršak".
U njemu je živjelo 10 svinja.
Gore u daljini se vidi karaula.
Ovim puteljkom uz svinjac smo ozlazili i dolazili iz patrola i zasjeda.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Svinjac kod karaule "Ceršak"    Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 20:06

Ovako to izgleda sa prednje strane.
Ukoliko me pamčenje ne vara tu sa desne strane svinjca je bila vodovodna cijev na koju je bilo prikljulčeno gumeno crijevo sa kojim sam znao prati svinjac.
A i kupati svinje ha ha ha ha....

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 20:15

A ovako to izgleda slikano s gornje strane.
Ova kućica koja se nalazi uz svinjac sa gornje strane (sa jednim prozorom i jednim vratima) je bila namjenjena za skladištenje hrane za svinje.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Kućica za skladištenje hrane svinja.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime06.08.15 20:30

Evo kućice za skladištenje hrane za svinje malo izbliza.
Ne znam kako se ovaj krov zove u drugim krajevima ali ovdje kod mene sam čuo naziv "ternita".
Kažu da je rađena od azbesta i da je jako štetna.

Ponekada bi graničari koji ne bi išli u patrole i zasjede a ne bi smjeli ostati u karauli prenoćili u tom objektu.
Tako si mogao čuti sa jedne strane zida se čuje roktanje svinja a sa druge hrkanje graničara.!!!  Very Happy

Tamo sa desna strane u daljini se vidi Austrija.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Tko je bio zadužen za hranjenje i čišćenje svinja kod karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime07.08.15 6:58

halo 92 (citat):

Video sam da su pojedine karaule u GO Maribor imale svinje, bilo bi interesantno da neko od graničara sa tih karaula napiše koju reč o tome, čime su ih hranili, da li je neko imao posebno zaduženje da brine o svinjama i na kraju krajeva, da li su ikada probali pečenje od tih svinja?

Svinje u karaulu „Ceršak“.
Ja kada sam došao u karaulu „Ceršak“ stvarno sam se iznenadio kada sam vidio da JNA tj. graničari imaju svinjac i u njima 10 svinja.
Nisam mogao vjerovati da se vojska bavi sa svinjogojstvom.
Nisam mogao vjerovati da JNA tj. graničari imaju i vrt u kojem imaju zasađeno povrće kao što su rajčice, paprike, mrkve, selen, petrusimul, salatu, (sad se ne mogu sjetiti je li još nečega bilo).
Glavna osoba koja se brinula za svinje je bio magacioner – skladištar karaule „Ceršak“ ja kad sam došao to je bio vojnik Slovenac - Marijan Bevk.
Iza Slovenca je bio Srbin Radmanović Stanoje moja klasa.
Njihov jedan od zadataka je bio da se brinu i o JNA svinjama, ha ha ha ha ha…
Nasmijao sam se sam sebi kako sam ovo napisao.
Znači osim svinja, skladištar se brinuo i o skladištu u kojem je bilo svega od naoružanja i opreme do hrane.
Također je skladištar brinuo da raspored koji je komandir karaule napisao prepiše u posebnu knjigu kao i sva događanja koje se dese na granici.
Skladištar se brinuo i o kotlovnici karaule kao i o pranju veša.
Jedina pogodnost koju je imao je bila ta da nije išao u patrole i zasjede.
Uglavnom on je bio glavna i odgovorna osoba koja se brinula o JNA svinjama.
Međutim taj zadatak (kako bi se u narodu reklo) nije bio sveto pismo.
Ukoliko je skladištar zauzet uvijek je netko od vojnika uskakao dobrovoljno ili po naredbi da nahrani ili očisti JNA svinje.
I ja sam se ponekad javljao da bi ih očistio i nahranio.
Draže mi je bilo slušati njih nego slušati dernjavu po karauli.
Uz svinjac je bilo gumeno crijevo tako da bi vrlo brzo uz mlaz vode očistili njihovu nastambu.
Meni je bio gušt i njih naprskati vodom.
Interesantno je da su i muslimani čistili svinje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Što su svinje jele.
Znam da je bilo kukuruza, eh sada pošto ovdje gdje ja živim nema svinja i takve hrane ja ne znam kako se ta hrana zove.!?
Jedna je bila debljine kao ljudski prst i bila je dužine oko 2-3 cm, a koja je bila nekako tamno sive boje ako sam dobro zapamtio (gledao sam na internetu mislim da se zove rezanci), također je bila neka smjesa e sad nisam siguran ali mislim da je to dobiveno mljevenjem žita ili tako neke žitarice ta hrana se zvala mekinje.
Svinje smo također hranili i sa ostacima hrane koju graničari nisu pojeli mada toga nije baš bilo puno je se nismo razbacivali hranom.
Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.
Svinje se nisu ubijale u karauli „Ceršak“.
U mom dnevniku piše da je dana 20.2.1989. ponedjeljak došao kamion iz Murske Sobote da preuzme naših 10 JNA svinja.
Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.
Onda smo vidjeli da je krepala.
Tada smo je izvukli iz kamiona i ostavili je ispred svinjca.
Kamion je sa ovih 9 svinja otišao a ova krepana je ostala.
A onda sam ja sebi malo dao oduška.
Kada je svinja ohladila okrenuo sam je na leđa tako da su joj noge stajale ravno u zraku.
Onda sam sa strane svinje stavio dvije cjepanice da je tako drži u tom položaju, ha ha ha ha…
Sutra tj. 21.02.1989. god. u krug karaule je došao kamion koji je preuzeo krepanu svinju o odvezao je.
Gdje su je odvezli i što će sa njom uraditi ne znam
Možda će napraviti hranu za pse.!?
Ne bih se iznenadio.
E sada kako sam ja doznao te JNA svinje su odvezene u tu tvornicu za obradu mesa u Morsku Sobotu a JNA bi od njih dobivala konzerve ili suhomesnate proizvode.
Tako da od naših svinja nitko ni komadića mesa nije provao.
Do kraja moga služenja JNA tj. do 11.05.1989. god. nije dovezena nova klasa graničarskih JNA svinja ha ha ha ha…
Eto tokom moga služenja JNA doživio sam dva puta da su svinje pobjegle iz svinjca i to 24.1.1989. god. i  12.2.1989. god..
Nekako bi otvorile vrata i izišle bi vani.
Mi se nismo trebali brinuti kao Šepa da nam svinje ne pobjegnu u Austriju jer granica je bila daleko od karaule i stvarno bi svinje trebale imati sreće da pogode gdje će preći granicu.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.08.15 21:22; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime07.08.15 12:31

Vojnik Graničar (citat):
zastavnik (citat):

JNA nije bila samo potrošač.
Proizvodilo sa za svoje potrebe gotovo 40% hrane - od uzgoja junadi i svinja do proizvodnje pšenice i kukuruza, krompira, voćarstvo itd.
Svaka karaula je imala svoju mini farmu za vlastite potrebe.

Kod karaule "Ceršak" smo imali 10 svinja za uzgoj.
Ispred karaule smo imali vrt i u njemu smo imali rajčice, krastavce, paprike, mrkve, kapulu, selen, petrusimul, i drugog se ne mogu sjetiti.

Ovog ostalog što si nabrojio nikada vidio.
Ne znam kako je bilo kod drugih karaula, kasarni itd...
I mi smo imali vrt i u njemu uzgajali povrće, a šta je selen i petrusimul???
Da zaboravio sam, u neposrednoj blizini karaule Špičnik postojala je vojna ekonomija, tačnije farma junadi na kojoj je radilo nekoliko vojnika, naravno uzgajali su junad za potrebe ishrane JNA. Nalazila se na pola puta od karaule prema cesti Zgornja Kungota-Granični prelaz Jurij
Potražio sam da te ne zamaram petrusimul je peršun, a selen ima narodni naziv miloduh, sličan je listu celera, čuo sam za miloduh ali mi ga ne koristimo, dok celer svakako koristimo kao i peršun u juhama.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime07.08.15 14:25

Vojnik Graničar (citat):
Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.

Jasno je zašto niste dobili ni komadić mesa...

Vojnik Graničar (citat):
Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.
Onda smo vidjeli da je krepala.

... kada je ovako završio vaš deo mesa.
lol! lol! lol!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Celer i Peršin iz vrta karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime07.08.15 20:50

šepa (citat):

I mi smo imali vrt i u njemu uzgajali povrće, a šta je selen i petrusimul???
Da zaboravio sam, u neposrednoj blizini karaule Špičnik postojala je vojna ekonomija, tačnije farma junadi na kojoj je radilo nekoliko vojnika, naravno uzgajali su junad za potrebe ishrane JNA.
Nalazila se na pola puta od karaule prema cesti Zgornja Kungota-Granični prelaz Jurij
Potražio sam da te ne zamaram petrusimul je peršun, a selen ima narodni naziv miloduh, sličan je listu celera, čuo sam za miloduh ali mi ga ne koristimo, dok celer svakako koristimo kao i peršun u juhama.

Šepa.
Pravi si graničarski kuhar.!!!
Eto da me ne mučiš sam si pronašao nazive.
Da ti pravo kažem je ih baš ne raspoznajem.

Ali evo dvije slike.
Na prvoj mislim da se radi o celeru.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na drugoj mislim da se radi o peršimu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ako sam falio promjenit ću slike.
Ponavljam ja ih baš ne razlikujem ali znam da se koriste u kuhinju za dodatak jelima.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA svinje - Graničari - Morska Subota - Meso - delicije   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime08.08.15 12:15

Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.

halo 92 (citat):

Jasno je zašto niste dobili ni komadić mesa...

Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.
Onda smo vidjeli da je krepala.

halo 92 (citat):

... kada je ovako završio vaš deo mesa.
lol! lol! lol!


A što da kažem
Mi dali sve od sebe da ih čistino, hranimo, da se udebljaju a očito da su drugi od njih spremali delicije.
Sad mi dođe da odem gore u Mursku Sobotu da im vratim milo za drago.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.08.15 21:20; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 10:36

[You must be registered and logged in to see this image.]



Graničaru ajde probaj pogoditi šta je u tom krugu?
Na vrh Go down
duci64
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 208
ČLAN OD: : 2012-08-15
DOB : 60
M(j)esto NOVI KNEZEVAC

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 18:57

čini mi se da je slika sluzbenog psa pozdrav od graničara iz debra
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Izrešetani zid na svinjcu kod karaule "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 20:03

[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):
Graničaru ajde probaj pogoditi šta je u tom krugu?

Imam orginalnu sliku pa sam je u mogučnosti povečati.
E pa gledajući ove rupice po zidu to može biti samo od jednoga.
Netko od vas je ovdje izvodio gađanje iz pušaka ili pištolja.
Drugu varijantu ne znam.!?
Da nisi pucao iz moga puškomitraljeza.!!!  Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Grafiti na karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 20:07

duci64 (citat):
Čini mi se da je slika sluzbenog psa pozdrav od graničara iz debra.
Duci64.
Karaula "Ceršak" nije imala niti jedan jedini grafit kako na karauli tako i na ovome svinjcu.
Prve JNA grafite u životu sam vidio na karauli "Drenok" u Makedoniji kada ih je postavio graničar Zagorac.
To izgleda ovako.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 21:11

Vojnik Graničar (citat):
Mada smo imali te svinje i mada smo se o njima brinuli od njih nismo ni jedan komadić mesa dobili.

halo 92 (citat):

Jasno je zašto niste dobili ni komadić mesa...

Međutim dok smo izvlačili iz svinjca te svinje i utvarali ih u kamion jedna svinja je u kamionu legla na pod i nije se dizala na noge.
Onda smo vidjeli da je krepala.

halo 92 (citat):

... kada je ovako završio vaš deo mesa.
lol! lol! lol!


A što da kažem
Mi dali sve od sebe da ih čistino, hranimo, da se udebljaju a očito da su drugi od njih spremali delicije.
Sad mi dođe da odem gore u Morsku Subotu da im vratim milo za drago.
Murska Sobota bo pravilno.Mogoče si se zatipkal.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime09.08.15 21:23

mirko bratuš (citat):
Murska Sobota bo pravilno.
Mogoče si se zatipkal.

Ispravio.
Malo se zaletio, Murska - Morska - Sobota - Subota.... Very Happy
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime10.08.15 10:12

Vojnik Graničar (citat):
mirko bratuš (citat):
Murska Sobota bo pravilno.
Mogoče si se zatipkal.

Ispravio.
Malo se zaletio, Murska - Morska - Sobota - Subota.... Very Happy
Ne zamjeri mu on je dečko sa mora zato piše Morska Sobota.
A vidi molim te i Subota je napisao, e za ovo nemam objašnjenje  Rolling Eyes
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime10.08.15 12:27

šepa (citat):
A vidi molim te i Subota je napisao, e za ovo nemam objašnjenje  Rolling Eyes

Subota na slovenskom je - sobota. Smile
(dan u tjednu)
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime11.08.15 8:52

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):
Graničaru ajde probaj pogoditi šta je u tom krugu?

Imam orginalnu sliku pa sam je u mogučnosti povečati.
E pa gledajući ove rupice po zidu to može biti samo od jednoga.
Netko od vas je ovdje izvodio gađanje iz pušaka ili pištolja.
Drugu varijantu ne znam.!?
Da nisi pucao iz moga puškomitraljeza.!!!  Very Happy

[You must be registered and logged in to see this image.]



Opet si u pravu graničaru.Neko je vežbao gađanje na svinjcu karaule. Ali to nisam bio ja sigurno,još je kod nas prevruče ,a i kod Mure je šuma tako da se tamo težko prolazi,tako da gađanja iz tvog PM-a još jedno vreme neče biti he he he
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Morska Sobota -   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime11.08.15 21:31

šepa (citat):

Ne zamjeri mu on je dečko sa mora zato piše Morska Sobota.
A vidi molim te i Subota je napisao, e za ovo nemam objašnjenje  Rolling Eyes

Šepa, Šepa...
Da nije bilo Mirka Bratuša ne bi ni primjetio da sam krivo napisao ime grada Murska Sobota. Very Happy
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Pištolji M57 - 7,62 mm - u karauli "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime11.08.15 21:48

miran cvilak (citat):

Opet si u pravu graničaru.
Neko je vežbao gađanje na svinjcu karaule.
Ali to nisam bio ja sigurno, još je kod nas prevruče ,a i kod Mure je šuma tako da se tamo težko prolazi, tako da gađanja iz tvog PM-a još jedno vreme neče biti he he he

[You must be registered and logged in to see this image.]

Boris Cehner je zaslužan za slike svinjca kod karaule "Ceršak" kao i dobru rezoluciju slika.
Možeš točno prebrojati koliko je metaka ispaljeno.

Mislim da je ipak ovo gađano iz pištolja a ne iz puške.!!? Suspect
Jer rupe od metka su nekako male.

I mi smo u onome metalnome kontejneru imali pištolje ako se ne varam radilo se o pištoljima M75, kalibar 7,62 mm.
Mislim da ih je bilo oko 10-ak.
Nikada ih nismo koristili.
Vidio sam ih samo jednom kada je došla kontrola iz graničnog odsjeka Maribor da izvrši kompletan popis opreme koju ima karaula "Ceršak" na raspolaganju.
Pištolje smo izvadili iz tog metalnog kontejnera u poslagali smo ih na asfalt pored kontejnera skupa sa mecima.
Pištolji su bili puni masti vjerojatno su ih spremili da dugo godina leže u skladištu.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime12.08.15 8:24

Vojnik Graničar (citat):




Možeš točno prebrojati koliko je metaka ispaljeno.

Mislim da je ipak ovo gađano iz pištolja a ne iz puške.!!? Suspect
Jer rupe od metka su nekako male.



Mislim da krivo misliš.  Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime19.08.15 20:35

ZAGORAC (citat):
Mislim da krivo misliš.  Wink
Nema veze.
Pucali sa pištoljem ili sa puškom, pošteno su izrešetali zid starog svinjaca.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nego Miran, deder da se narodna vlast iz Šentilja pozabavi sa tim tko je to do zuba naoružan u Ceršaku.!  Very Happy
Tko to još moj puškomitraljez skriva u potkrovlju kuće. Very Happy


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 20.08.15 14:40; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime19.08.15 21:11

Vojnik Granicar ko zna gde je tvoj puskomitraljez  mozda je do sada stigao I u Afriku.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime20.08.15 14:26

vladimir (citat):
Vojnik Granicar ko zna gde je tvoj puskomitraljez  mozda je do sada stigao I u Afriku.
 E i to je moguće. Ovaj komentar me podsjetio na pregled naoružanja koje je obavljano na karauli. Pregledala se oštećenost cijevi i sl. mislim izražena u procentima, a za svaku pušku je komandir priložio propratnu dokumentaciju na kojoj je navedeno kretanje tog komada oružja od proizvodnje pa dalje. I pazi sad-moja puška- broj 64046 je prije karaule Špičnik bila u nekoj Vojnoj pošti na Brionima?!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA graničari i oružje u Austriji.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime20.08.15 16:15

vladimir (citat):
Vojnik Granicar ko zna gde je tvoj puskomitraljez  mozda je do sada stigao I u Afriku.

A što da kažem.
Većina oružja je ostala u karauli "Ceršak" i to je preuzela teritorijalna obrana.
Samo je nekoliko graničara svoje oružje odnijelo u Austriju.
I tu se naoružanju gubi svaki trag.
Baš bi volio da se javi netko od tih graničara da vidimo što je bilo sa oružjem.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime20.08.15 16:31

jedan broj granicara je presao u Madjarsku  a kasnije su vozom prebaceni u  Suboticu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA oružje za Austrijski muzej   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime20.08.15 20:31

vladimir (citat):
Jedan broj granicara je presao u Madjarsku  a kasnije su vozom prebaceni u  Suboticu.

To mi je poznato.
Mene zanima je li oružje završilo u nekom Austrijskom muzeju kao uspomena na bivšu SFRJ i granične jedinice JNA.! Very Happy
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime20.08.15 21:37

Vrlo zanimljivo, ograđujem se u startu, nemislim da "diram rane", ali svakako je zanimljivo, kako vojnik graničar sme da prenese automatsko oružje preko granice i da ga sa istim oružjem vrate u drugu zemlju u sred početka problema. U to vreme je moj stari uzeo kamion u lizing od firme gde je radio i kamion je mobiliziran al ga je vozio naš kum, i sećam se da je vozio iz Slovenije selidbe oficirskih porodica za Srbiju, na kraju su neki kamioni bili blokirani, i morali su morem na Crnu Goru da se vrate. malo off topic, ali molim vas, ako neko zna, a verujem da zna, interesuje me odgovor na početak mog mog izlaganja, Hvala Vam drugari
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime21.08.15 0:18

Srdjan Radovanov (citat):
Vrlo zanimljivo, ograđujem se u startu, nemislim da "diram rane", ali svakako je zanimljivo, kako vojnik graničar sme da prenese automatsko oružje preko granice i da ga sa istim oružjem vrate u drugu zemlju u sred početka problema.

Koliko ja znam ti koji su išli prako Mađarske, išli su bez oružja.
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 14 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 14/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: