FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime05.10.14 19:13

miran cvilak (citat):

Graničaru pravo da ti kažem u selu se malo pričalo o vašim aktivnostima toko da pojma nemam kde ste to vi vršili redovna gađanja.
Ja sam bio ubeđen da ste išli u Maribor.
Ali ču se malo raspitati možda neko zna, možda zna hčerka od Spaleta koja isto čita i prati taj forum ili netko od stanovnika ceršaka koji isto čita taj foum.
Pa ljudi molim javite se i pomozite razotkriti tu zagonetku.!!!!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tko bi rekao da je jedna mala karaula "Ceršak" tako čitano štivo na internetu, ha ha ha ha ha....
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime07.10.14 9:45

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Sečate li se pločica Veska Ostojića?
Danas smo se čuli preko FB-ja, dao sam mu link i prati taj forum.
šepa (citat):
Ako se dobro sječam sakrivene u neki uređaj na karauli Ceršak.
Pozdrav Vesku Ostojiću, baš bi lijepo bilo iz prve ruke čuti kako su tamo završile.

I ovog se sjetih.!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Također me zanima da li je Vesko bio u karauli kada su "oni negraničari JNA" došli sa helikopterom MI8 u karaulu "Ceršak".
Gdje je helikopter tada sletio.
Koliko je njih "negraničara JNA" iz helikoptera došlo u karaulu "Ceršak".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gdje je završio "nestao" bestrzajni top koji je karaula "Ceršak" imala na raspolaganju".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jeste li koristili signalni pištolj M57 koji je također karaula "Ceršak" imala na raspolaganju, itd......


Graničaru na 2 pitanja ti mogu ja odgovoriti. Na prvo pitanje neznam odgovor,bestrzajni top je ostao uništen na brdu kod rupe iznad graničnog prelaza,a njegov zatvarač nađen je na Karauli Ceršak.A raketni pištolji upotrebljavali su se jako puno koristili kada se vojska ukopavala, i danas se tamo mogu nači čahure ispaljenih raketa Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime07.10.14 23:13

miran cvilak (citat):

Graničaru na 2 pitanja ti mogu ja odgovoriti.
Na prvo pitanje neznam odgovor
, bestrzajni top je ostao uništen na brdu kod rupe iznad graničnog prelaza, a njegov zatvarač nađen je na Karauli Ceršak.
A raketni pištolji upotrebljavali su se jako puno koristili kada se vojska ukopavala, i danas se tamo mogu nači čahure ispaljenih raketa Very Happy Very Happy

Miran.
Mislim da bi od Veska Ostojića puno toga mogli saznati kako su izgledali zadnji dani karaule "Ceršak".
Također me zanima da li su iz metalnog kontejnera izvadili svo naoružanje i opremu.
Koja su zadnja naređenja "komande" dobivali iz graničnog odsjeka Maribor.
Što je radio zadnji komandir karaule "Ceršak".
Je li u karauli bilo svađe, nesloge, odbojanja komandi, itd...
Tko je odlučivao gdje će tko spavati u karauli i oko karaule.
Jesu li zadnjih dana u patrolu i zasjedu vodili JNA pse.

[You must be registered and logged in to see this image.]

I još puno toga...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime07.10.14 23:24

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Graničaru na 2 pitanja ti mogu ja odgovoriti.
Na prvo pitanje neznam odgovor
, bestrzajni top je ostao uništen na brdu kod rupe iznad graničnog prelaza, a njegov zatvarač nađen je na Karauli Ceršak.
A raketni pištolji upotrebljavali su se jako puno koristili kada se vojska ukopavala, i danas se tamo mogu nači čahure ispaljenih raketa Very Happy Very Happy

Miran.
Mislim da bi od Veska Ostojića puno toga mogli saznati kako su izgledali zadnji dani karaule "Ceršak".
Također me zanima da li su iz metalnog kontejnera izvadili svo naoružanje i opremu.
Koja su zadnja naređenja "komande" dobivali iz graničnog odsjeka Maribor.
Što je radio zadnji komandir karaule "Ceršak".
Je li u karauli bilo svađe, nesloge, odbojanja komandi, itd...
Tko je odlučivao gdje će tko spavati u karauli i oko karaule.
Jesu li zadnjih dana u patrolu i zasjedu vodili JNA pse.



I još puno toga...


Službene pse.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime14.10.14 11:49

Miran Cvilak ponovno u akciji.
Tijekom obilaska graničnog pojasa koji je bio pod nadležnosti karaule "Ceršak" kod zasjednog mjesta "Rupa" pronašao je ovo.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Pa Miran Cvilak kaže:

miran cvilak (citat):
Juče pronašao na bivšem .......
Ništa naročito ,ali .......................................... skoro stradao.

Netko tko ne zna radi se o metku za signalni pištolj M57 kalibra 26 mm.
U narodu poznat kao "raketni pištolj", tj. ovakav.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Karaula "Ceršak" je raspolagala sa jednim takvim signalnim pištoljem.
On je bio smješten u podrumu karaule "Ceršak" u jednoj prostoriji koja se nalazila negdje ispod ulaznih vrata karaule.
Ta prostorija nije imala prozora.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Interesantno je da taj pištolj mi graničari JNA iz karaule "Ceršak" nikada nismo koristili.
Baš nikada za potrebe osiguranja državne granice.
Taj "raketni pištolj M57" je korišten u mjestu Ceršak samo jednom prilikom.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime14.10.14 12:22

Vojnik Graničar (citat):

[You must be registered and logged in to see this image.]
Pa vidi se da je taj metak ispaljen upravo iz  pištolja sa ovakvom cevi:
miran cvilak (citat):
Citat :


[You must be registered and logged in to see this image.]
Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime16.10.14 8:32

[You must be registered and logged in to see this image.]



Graničaru avtor ove slike tvrdi da je slikana 1988 godine na karauli Ceršak.A ja mislim da to nije tačno. Tamo nije bilo ni jedne zgrade sa ovakvim dimnjakom ili možda grešim ?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime16.10.14 11:31

miran cvilak (citat):

Graničaru autor ove slike tvrdi da je slikana 1988 godine na karauli Ceršak.
A ja mislim da to nije tačno.

Tamo nije bilo ni jedne zgrade sa ovakvim dimnjakom ili možda grešim ?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Nisam se trebao ni truditi odgovarati na ovo tvoje pitanje kada si već ti na njega odgovorio.
Upravu si u krugu karaule "Ceršak" nije bilo takvog objekta koji je imao takav dimnjak.
Druga stvar moglo se pretpostaviti gledajući ovu fotografiju da je bilo u pitanju svečana obaveza a to se održavalo jedino u kasarnama.
Toga u karauli "Ceršak" nije bilo.
Ali vidim po ovome da na internetu ima još jedan čitač koji prati zanimljivosti iz karaule "Ceršak".
O ovoj slici sam pisao na stranicama kasarne "Tone Tomšič".
Da ne prepisujem o toj slici sve piše [You must be registered and logged in to see this link.] (prvi komentar).
Ova fotografija je slikana u Mariboru u kasarni "Franc Rozman Stane" takozvana "Kadetnica" na ovoj pisti.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 16.10.14 11:42; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime16.10.14 11:42

Ima ih puno iz Ceršaka i okoline koji prate ovaj forum naročitu ovu temu
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime16.10.14 11:46

miran cvilak (citat):
Ima ih puno iz Ceršaka i okoline koji prate ovaj forum naročitu ovu temu
Miran.
Kad uhvatim malo vremena ovih dana ću se potruditi napisati kako je jedan i jedini put upotrebljen signalni pištolj M57 (raketni pištolj) u Ceršaku.
Nije to neki bog zna kakav događaj ali eto i to je zapisano u mom JNA dnevniku.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime16.10.14 21:01

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.!
Prije nego napišem kada smo u Ceršaku samo jednom upotrebljavali signalni pištolj M57, da te nešto pitam.
Toga sam se danas sjetio.
Znaš li možda jesu li JNA graničari prije nego sam ja došao u karaulu "Ceršak" (znači prije 1988 godine), ikada upotrebljavali "raketni pištolj" u selu Ceršak.!?
Tj. da se iz njega pucalo a da to nije bilo za potrebe osiguranja državne granice.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime22.10.14 8:04

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.!
Prije nego napišem kada smo u Ceršaku samo jednom upotrebljavali signalni pištolj M57, da te nešto pitam.
Toga sam se danas sjetio.
Znaš li možda jesu li JNA graničari prije nego sam ja došao u karaulu "Ceršak" (znači prije 1988 godine), ikada upotrebljavali "raketni pištolj" u selu Ceršak.!?
Tj. da se iz njega pucalo a da to nije bilo za potrebe osiguranja državne granice.!?



To ti ne mogu reči graničaru,ni za novu godinu onda nije se ispaljivalo raketa ko sada.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime22.10.14 19:09

miran cvilak (citat):
To ti ne mogu reči graničaru, ni za novu godinu onda nije se ispaljivalo raketa ko sada.

Miran evo ti odgovora na moje pitanje.
Kad ovo pročitaš rečeš mi da li se tako što događalo dok si i ti živio u Ceršaku.

UPOTREBA SIGNALNOG PIŠTOLJA U CERŠAKU

Karaula „Ceršak“ je imala na raspolaganju jedan signalni pištolj „M57“.
Pištolj je bio smješten u podrumu karaule „Ceršak“ u jednoj prostoriji koja se nalazila ispod ulaznih vrata karaule.
Ta prostorija nije imala prozora a pištolj je bio smješten u svoju futrolu a futrola je bila obješena za neku metalnu zakačku koja se nalazila na stropu prostorije.
Mi graničari iz karaule „Ceršak“ taj signalni pištolj nismo nikada nosili na teren tj. na osiguranje državne granice.
Zašto ga nismo nosili.!?
Vjerojatno iz jednog jedinog razloga.
Zapadna granična linija koju je osiguravala karaula „Ceršak“ a koju smo mi uvijek osiguravali je bila pod gustom šumom.
Sama ta šuma bi ometala ispaljivanje raketa iz signalnog pištolja „M57“.
Postojala je mogućnost da se raketa odbije od grana te da zapali krošnju stabla i došlo bi do požara.
A tu nije bilo vatrogasnih sredstava kojim bi mi mogli gasiti taj požar.
Naj kasnije ta vatra ako pređe na teritorij Austrije opet bi izazvao problem, naj kasnije to bi bio incident gdje je JNA izazvala požar.
Zbog toga taj signalni pištolj nismo nikada nosili sa sobom u osiguranje granice Jugoslavije.
Ali…..
Jedan jedini put je komandir karaule „Ceršak“ Spasković Radoje upotrijebio signalni pištolj „M57“ a da se nije radilo o osiguranju državne granice.

To se dogodilo 01.05.1989. godine negdje oko 18 sati.
Komandir karaule je odredio da za taj dan bude lozinka: Busola – Bugojno.
Danas je praznik rada tj. 1. svibnja - maja.
Komandir karaule je sa sobom iz karaule poveo nas nekoliko graničara.
Sa sobom je ponio signalni pištolj „M57“ i za njega 15 metaka (raketa), također smo sa sobom ponijeli i nekoliko starih novina.
Otišli smo do obližnjeg smetlišta.
Kad smo tu došli nismo nikoga zatekli od ljudi iz mjesta Ceršak.
Tu smo sakupili veću količinu drva i nekoliko guma od vozila koje smo nabacali na jednu hrpu.
Međutim od samog polaska iz karaule počela je padati kiša.
Sva drva su bila mokra od kiše.
Tada je komandir karaule odnekud donio istrošeno motorno ulje.
To je vjerojatno on stavio kad je mijenjao ulje u svome automobilu baš za ovakve potrebe.
Zatim smo ispod tih drva ugurali starih novina koje smo donijeli iz karaule.
Nakon toga smo sa tim starim motornim uljem polijevamo ta drva.
Iz nekoliko pokušaja smo uspjeli zapaliti drva.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kada se vatra rasplamsala komandir karaule iz futrole vadi signalni pištolj „M57“ i iz njega je ispalio 15-ak raketa u bojama žuta, crvena zelena, bijela.
Sve ih je ispalio u smjeru graničnog prijelaza Šentilj.
Pucnjava iz signalnog pištolja je tada privukla pažnju oko 6-7 mlađih ljudi iz Ceršaka.
Očito da većinu ljudi iz Ceršaka nije baš zanimao praznikom rada 1 svibnja - maja.
Jedino iz Ceršaka koji je držao do tog praznika je bio Spasković Radoje koji je to proslavio u JNA stilu.
To je bilo jedan jedini put da je upotrebljen signalni pištolj iz karaule „Ceršak“.
Deset dana nakon ovoga događaja tj. 11.05.1989. godine ujutro ja sam zauvijek otišao iz karaule „Ceršak“ i JNA.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 24.10.14 18:56; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 11:29

Vojnik Graničar (citat):
...

Tvoje objašnjenje zašto se nije upotrebljavao signalni pištolj mi zvuči kao da se radi o romanu, pa se mora malo pojačati zaplet. Signalni pištolj se upotrebljava samo u izuzetnim situacijama i verujem da je to bilo propisano nekim pravilnikom. Ono što osnovna logika nalaže je da, ako je recimo karaula u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, pištolj se mora upotrebiti da bi se dozvala pomoć, ako ne postoji drugi način. U tim momentima najmanje se brine o tome da li će raketa izazvati požar, ili međudržavni sukob oko požara i eventualne štete. Sam si rekao da ste palili vatru na otvorenom i to još u kišovitom danu. To je još jedan razlog koji ne ide u prilog tvojoj teoriji o požaru, odnosno signalna raketa je mogla biti ispaljena i kada pada kiša, pa onda ne bi bilo opasnosti od požara, ili je mogla biti ispaljena zimi, dok je svuda okolo sneg, što opet znači da nema bojazni od požara. Mislim da je razlog trivijalniji, jednostavno nije bilo potrebe da se signalni pištolj upotrebljava. I taj dan, kada je upotrebljen, to je učinjeno zato što se to nekome prohtelo (komandiru karaule), a ne zato što je to bilo potrebno. Signalne rakete se u vojsci ne upotrebljavaju za slavlje (nije to fudbalska utrakmica, a vojnici nisu huligani), već ima svoju određenu namenu. Verujem da naprosto karaula nije bila u takvoj opasnosti da bi se pomoć mogla jedino tražiti ispaljivanjem signalne rakete. Trebalo bi tome dodati i to da bi komandir karaule u tom slučaju morao da opravda ispaljivanje, a to je već mnogo papirologije, gubljenje vremena, možda "ribanje" od strane nadređenih starešina iz komande, moguća neka kazna, a to već sve ode u p.m. Lakše je svake godine bilo prepisati samo brojno stanje inventara od prošle godine i  time izbegneš svaku dalju za*ebanciju.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 12:44

halo 92 (citat):
Vojnik Graničar (citat):
...

Tvoje objašnjenje zašto se nije upotrebljavao signalni pištolj mi zvuči kao da se radi o romanu, pa se mora malo pojačati zaplet. Signalni pištolj se upotrebljava samo u izuzetnim situacijama i verujem da je to bilo propisano nekim pravilnikom. Ono što osnovna logika nalaže je da, ako je recimo karaula u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, pištolj se mora upotrebiti da bi se dozvala pomoć, ako ne postoji drugi način. U tim momentima najmanje se brine o tome da li će raketa izazvati požar, ili međudržavni sukob oko požara i eventualne štete. Sam si rekao da ste palili vatru na otvorenom i to još u kišovitom danu. To je još jedan razlog koji ne ide u prilog tvojoj teoriji o požaru, odnosno signalna raketa je mogla biti ispaljena i kada pada kiša, pa onda ne bi bilo opasnosti od požara, ili je mogla biti ispaljena zimi, dok je svuda okolo sneg, što opet znači da nema bojazni od požara. Mislim da je razlog trivijalniji, jednostavno nije bilo potrebe da se signalni pištolj upotrebljava. I taj dan, kada je upotrebljen, to je učinjeno zato što se to nekome prohtelo (komandiru karaule), a ne zato što je to bilo potrebno. Signalne rakete se u vojsci ne upotrebljavaju za slavlje (nije to fudbalska utrakmica, a vojnici nisu huligani), već ima svoju određenu namenu. Verujem da naprosto karaula nije bila u takvoj opasnosti da bi se pomoć mogla jedino tražiti ispaljivanjem signalne rakete. Trebalo bi tome dodati i to da bi komandir karaule u tom slučaju morao da opravda ispaljivanje, a to je već mnogo papirologije, gubljenje vremena, možda "ribanje" od strane nadređenih starešina iz komande, moguća neka kazna, a to već sve ode u p.m. Lakše je svake godine bilo prepisati samo brojno stanje inventara od prošle godine i  time izbegneš svaku dalju za*ebanciju.
lol!
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 12:57

Kolege ime pištolja,signalni pištolj,ne znači da se tim pištoljem mogu samo slati signali,tj signalne rakete raznih boja.
Tim pištoljem mogu se ispucavati i rakete za osvjetljenje prostora po mraku.
Po meni logika bi bila da se pištolj nosi na nočnim obilascima u tu svrhu.
Mislim da JNA nije baš bila opremljena nočnim okularima pa mi nije jasno zašto se teren nebi osvjetljavao svjetlečim raketama u slučaju potrebe. scratch

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 15:03

lacoš (citat):
Kolege ime pištolja,signalni pištolj,ne znači da se tim pištoljem mogu samo slati signali,tj signalne rakete raznih boja.
Tim pištoljem mogu se ispucavati i rakete za osvjetljenje prostora po mraku.
Po meni logika bi bila da se pištolj nosi na nočnim obilascima u tu svrhu.
Mislim da JNA nije baš bila opremljena nočnim okularima pa mi nije jasno zašto se teren nebi osvjetljavao svjetlečim raketama u slučaju potrebe. scratch

Lepo so rekao "u sličaju potrebe". Očigledno da te potrebe nije bilo.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 19:58

halo 92 (citat):

Tvoje objašnjenje zašto se nije upotrebljavao signalni pištolj mi zvuči kao da se radi o romanu, pa se mora malo pojačati zaplet.
Signalni pištolj se upotrebljava samo u izuzetnim situacijama i verujem da je to bilo propisano nekim pravilnikom.

Ono što osnovna logika nalaže je da, ako je recimo karaula u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, pištolj se mora upotrebiti da bi se dozvala pomoć, ako ne postoji drugi način. U tim momentima najmanje se brine o tome da li će raketa izazvati požar, ili međudržavni sukob oko požara i eventualne štete. Sam si rekao da ste palili vatru na otvorenom i to još u kišovitom danu. To je još jedan razlog koji ne ide u prilog tvojoj teoriji o požaru, odnosno signalna raketa je mogla biti ispaljena i kada pada kiša, pa onda ne bi bilo opasnosti od požara, ili je mogla biti ispaljena zimi, dok je svuda okolo sneg, što opet znači da nema bojazni od požara. Mislim da je razlog trivijalniji, jednostavno nije bilo potrebe da se signalni pištolj upotrebljava. I taj dan, kada je upotrebljen, to je učinjeno zato što se to nekome prohtelo (komandiru karaule), a ne zato što je to bilo potrebno. Signalne rakete se u vojsci ne upotrebljavaju za slavlje (nije to fudbalska utrakmica, a vojnici nisu huligani), već ima svoju određenu namenu. Verujem da naprosto karaula nije bila u takvoj opasnosti da bi se pomoć mogla jedino tražiti ispaljivanjem signalne rakete. Trebalo bi tome dodati i to da bi komandir karaule u tom slučaju morao da opravda ispaljivanje, a to je već mnogo papirologije, gubljenje vremena, možda "ribanje" od strane nadređenih starešina iz komande, moguća neka kazna, a to već sve ode u p.m. Lakše je svake godine bilo prepisati samo brojno stanje inventara od prošle godine i  time izbegneš svaku dalju za*ebanciju.

Halo 92.
Da te nešto pitam.
Po ovome tvome odgovoru pretpostavljam da imaš nekog iskustva iz JNA po pitanju upotrebe signalnog pištolja M57 kalibar 26mm.
Pa kažeš ovo: "Signalni pištolj se upotrebljava samo u izuzetnim situacijama".
Znači li to da graničari JNA nisu imali potrebe da nose i upotrebljavaju signalni pištolj M57.
Imaš li nekog iskustva iz JNA kada je došlo do pucanja iz signalnog pištolja M57.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 21:23

Vojnik Graničar (citat):

Halo 92.
Da te nešto pitam.
Po ovome tvome odgovoru pretpostavljam da imaš nekog iskustva iz JNA po pitanju upotrebe signalnog pištolja M57 kalibar 26mm.
Pa kažeš ovo: "Signalni pištolj se upotrebljava samo u izuzetnim situacijama".
A mene zanima koje su to izuzetne situacije kada je JNA mogla pucati iz signalnog pištolja M57.
Znači li to da graničari JNA nisu imali potrebe da nose i upotrebljavaju signalni pištolj M57.
Imaš li nekog iskustva iz JNA kada je došlo do pucanja iz signalnog pištolja M57.

Video si u tekstu da se pozivam na osnovnu logiku, a ne na pravilnik, jer ga ne poznajem, ali sigurno postoji. (Jedno od prvih pravila koje sam naučio u vojsci je da svaka stvar za nešto služi, samo je pitanje za šta. A za sve postoji pravilo službe kako se koristi. To valjda svi znamo.)
Naravno da se upotrebljava u izuzetnim situacijama, pa i sam si to potvrdio, za sve vreme tvog boravka na karauli upotrebljen je samo jednom, u izuzetnoj situaciji, komandir karaule je bio izuzetno raspoložen za za*ebanciju.
To nije bio deo standardne opreme i naoružanja vojnika graničara, pa prema tome njegova upotreba je bila ograničena. A i kada malo bolje razmislim, a zašto bi graničari i nosili taj pištolj? Ako vide nekog ilegalca, onda im ne treba pištolj (već su ga videli, šta ima još i da ga osvetljavaju), ako ilegalac vidi njih onda im tek ne treba pištolj jer oni i ne znaju da su viđeni. Da jave da su u opasnosti? Ako te pet punih okvira ne spasu, signalni pištolj sigurno neće, jer sto pedeset i jedan ispaljeni  metak se odlično čuje, tako da signalni pištolj u tom smislu ništa ne rešava. Da ispaljuješ signalnu raketu ka Austriji nisi smeo. Tako da ne vidim zašto bi taj pištolj bio potreban graničarima. (Osim za proslavu 1.maja  Very Happy ).
Moje iskustvo sa tim pištoljem je vrlo skromno, ako se dobro sećam jednom je upotrebljen kada su nam dali uzbunu i odveli nas negde prema granici (dok sam još bio na obuci) i kada su nam objašnjavali da nam je to ratni raspored, tj. da ćemu tu, zaustaviti neprijatelja dok se ne uspostavi odbrana Ljubljane (u prevodu, pokazali su nam naša večna lovišta). Tada su nam kobajagi demonstrirali i upotrebu tog pištolja, tj. hteli su da nam pokažu kako se noću sve vidi, pa tako i neprijatelj, ali je mali problem što i neprijatelj u tom slučaju vidi nas, pa je poželjno da svoje d*pe držimo bliže zemlji (i glavu, оф корс). Drugi put sam video demonstraciju tog pištolja kada smo se igrali crvenih i plavih, pa su ispalili raketu, negde kod Slovenske Bistrice,  da vide položaje neprijatelja (sad se baš ne sećam da li smo mi bili crveni ili plavi, ali se saćam da smo mi bili neprijatelji). Bilo je super, videli smo razne boje po nebu, a mi smo se videli kao da je dan. Jedino nismo videli položaje one druge strane, jer je ispred nas bila šuma.
Dakle, ako hoćeš pravu informaciju kako se upotrebljavao taj pištolj po PS moraće neko drugi da ti odgovori,ko to zna.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 22:38

halo 92 (citat):

Video si u tekstu da se pozivam na osnovnu logiku, a ne na pravilnik, jer ga ne poznajem, ali sigurno postoji.
(Jedno od prvih pravila koje sam naučio u vojsci je da svaka stvar za nešto služi, samo je pitanje za šta.
A za sve postoji pravilo službe kako se koristi.
To valjda svi znamo.)
Naravno da se upotrebljava u izuzetnim situacijama, pa i sam si to potvrdio, za sve vreme tvog boravka na karauli upotrebljen je samo jednom, u izuzetnoj situaciji, komandir karaule je bio izuzetno raspoložen za za*ebanciju.
To nije bio deo standardne opreme i naoružanja vojnika graničara, pa prema tome njegova upotreba je bila ograničena.
A i kada malo bolje razmislim, a zašto bi graničari i nosili taj pištolj?
Ako vide nekog ilegalca, onda im ne treba pištolj (već su ga videli, šta ima još i da ga osvetljavaju), ako ilegalac vidi njih onda im tek ne treba pištolj jer oni i ne znaju da su viđeni.
Da jave da su u opasnosti?
Ako te pet punih okvira ne spasu, signalni pištolj sigurno neće, jer sto pedeset i jedan ispaljeni  metak se odlično čuje, tako da signalni pištolj u tom smislu ništa ne rešava.
Da ispaljuješ signalnu raketu ka Austriji nisi smeo.
Tako da ne vidim zašto bi taj pištolj bio potreban graničarima.
(Osim za proslavu 1.maja  Very Happy ).
Moje iskustvo sa tim pištoljem je vrlo skromno, ako se dobro sećam jednom je upotrebljen kada su nam dali uzbunu i odveli nas negde prema granici (dok sam još bio na obuci) i kada su nam objašnjavali da nam je to ratni raspored, tj. da ćemu tu, zaustaviti neprijatelja dok se ne uspostavi odbrana Ljubljane (u prevodu, pokazali su nam naša večna lovišta). Tada su nam kobajagi demonstrirali i upotrebu tog pištolja, tj. hteli su da nam pokažu kako se noću sve vidi, pa tako i neprijatelj, ali je mali problem što i neprijatelj u tom slučaju vidi nas, pa je poželjno da svoje d*pe držimo bliže zemlji (i glavu, оф корс). Drugi put sam video demonstraciju tog pištolja kada smo se igrali crvenih i plavih, pa su ispalili raketu, negde kod Slovenske Bistrice,  da vide položaje neprijatelja (sad se baš ne sećam da li smo mi bili crveni ili plavi, ali se saćam da smo mi bili neprijatelji). Bilo je super, videli smo razne boje po nebu, a mi smo se videli kao da je dan. Jedino nismo videli položaje one druge strane, jer je ispred nas bila šuma.
Dakle, ako hoćeš pravu informaciju kako se upotrebljavao taj pištolj po PS moraće neko drugi da ti odgovori,ko to zna.

Halo92.
Znanja radi.
Graničari iz karaule "Šentilj" su često koristili taj signalni puštolj M57, iako ti smatraš da taj pištolj graničarima nije bio potreban.
Naj češće su ga 1988/1989 godine (dok sam ja bio graničar u karauli Ceršak) upotrebljavali kod zasjednog mjesta "Ježevi" to ti je    ovdje.    
Zasjedno mjesto "Ježevi" koje je bilo pod nadležnošću karaule "Šentilj" a oko 100 metara zračne linije od zasjednog mjesta "Rupa" koja je bila pod nadležnošću karaule "Ceršak".
Ako se ne varam ti si vrlo kratko bio u karauli "Šentilj" ali očito nisi imao prilike to vidjeti i doznati od graničara iz te karaule.
Kako kaže član F.B.P.N. JNA:
lacoš (citat):

Kolege ime pištolja, signalni pištolj, ne znači da se tim pištoljem mogu samo slati signali, tj signalne rakete raznih boja.
Tim pištoljem mogu se ispucavati i rakete za osvjetljenje prostora po mraku.

Po meni logika bi bila da se pištolj nosi na noćnim obilascima u tu svrhu.
Halo92, ovo što navodi Lacoš je točno i zbog takvih stvari su ga graničari iz karaule "Šentilj" i nosili.
Nosili su ga i zbog još jednog razloga.
A to je ono zbog čega ga mi nismo mogli nositi a to je da je zasjedno mjesto "Ježevi" ispred sebe imalo veliku livadu i raketa je mogla da posluži svrsi da osvijetli prostor a mogli su i da signaliziraju svojima u karauli što se događa a i mala je bila šansa da zapale šumu i ono naj bitnije raketa je uvijek letjela u dubinu teritorija Jugoslavije.
Osim toga i član F.B.P.N. JNA Šepa je nosio signalni pištolj M57 u obilazak granice.
Iako kako ti kažeš:
halo 92 (citat):

Ono što osnovna logika nalaže je da, ako je recimo karaula u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, pištolj se mora upotrebiti da bi se dozvala pomoć, ako ne postoji drugi način.
Sada bi se Šepa ovdje nasmijao u vezi ove tvoje izjave o pozivanju pomoći i karauli koja je u opasnosti.

Ispaljivanje signalne rakete iz pištolja M57 u šumi nema svrhe.
Kažem ti možeš izazvati požar.
Druga stvar (iz osobnog iskustva) je to da ta raketa i ako bi prošla kroz krošnju stabla nebi obasjavala teren jer bi lišće stvaralo sjenu na tlu.
Ja ne znam kako da ti dočaram situaciju kako sam ja to doživio u šumu na zasjednom mjestu "Rupa".
Kad je raketa u zraku a ja u šumi ta raketa se kreće zrakom na na tlu u šumi nemaš čisto osvjetljenje već se sve miče kako raketa pada.
Svjetlost je mala, isprekidana, nepravilna i čitavo vrijeme u pokretu.
U takvoj situaciji ništa ne možeš normalno vidjeti.
Znači trebao bi imati neku ravnicu bez šume a toga je kod zasjednog mjesta "Rupa" bilo na jednom mjestu a to ti je ovdje.
Međutim ti bi trebao izići na čistinu otkriti svoj položaj i tada pucati u zrak.
To nije valjalo.
Graničari iz karaule "Šentilj" na zasjednom mjestu "Ježevi" su imali savršen položaj za zasjedu i ispaljivanje tih signalnih raketa i oni su to koristili kad im je god trebalo.
U ratnim situacijama ti si te rakete mogao ispaljivati čisto da bi dao doznanja neprijateljima da si budan, da si tu, da ništa ne prepuštaš slučaju, da ti je sve sumnjivo, da pratiš situaciju na terenu itd...
Ali u šumi to nema velikog efekta.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 23:09

Vojnik Graničar.
Odlično smo se razumeli. Od trinaest karaula u GO Maribor, samo je jedna karaula upotrebljavala taj pištolj i to iz dva vrlo prosta razloga, oko kojih smo se složili: svakodnevno su imali ilegalne prolaznike i trebalo ih je sve pohvatati i imali su čist prostor koji je dozvoljavao da signalna raketa ima pravi efekat.
Kada sam navodio "signalni pištolj" smatrao sam da se podrazumeva da on služi i za osvetljavanje terena  i da to nema potrebe da posebno naglašavam. Još sam i opisao demonstaciju tog pištolja na vežbi crveni-plavi.
Na Šentilju sam, kao i na ostalim karaulama, proveo jednu noć i to je sve. Jedina moja prednost u odnosu na vas koji ste bili na karaulama je što sam ja bio u svim karaulama i prošao celu graničnu liniju. Peške. (*ebote, ko onaj kapetan u "Lepa sela lepo gore" što je peške nosio štafetu).
Ne bi se samo Šepa nasmejao i ja se sam smejem, jer ne vidim čemu bi taj pištolj bio od koristi u sred šume, u bespuću, osim eventualno da neko pokuša da dozove pomoć ukoliko bi sto hiljada miliona razjarenih Austrijanaca žednih krvi navalilo na karaulu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime23.10.14 23:51

halo 92 (citat):
Vojnik Graničar.
Odlično smo se razumeli.

Od trinaest karaula u GO Maribor, samo je jedna karaula upotrebljavala taj pištolj i to iz dva vrlo prosta razloga, oko kojih smo se složili: svakodnevno su imali ilegalne prolaznike i trebalo ih je sve pohvatati i imali su čist prostor koji je dozvoljavao da signalna raketa ima pravi efekat.
Kada sam navodio "signalni pištolj" smatrao sam da se podrazumeva da on služi i za osvetljavanje terena  i da to nema potrebe da posebno naglašavam.
Još sam i opisao demonstaciju tog pištolja na vežbi crveni-plavi.
Na Šentilju sam, kao i na ostalim karaulama, proveo jednu noć i to je sve.
Jedina moja prednost u odnosu na vas koji ste bili na karaulama je što sam ja bio u svim karaulama i prošao celu graničnu liniju.
Peške. (*ebote, ko onaj kapetan u "Lepa sela lepo gore" što je peške nosio štafetu).
Ne bi se samo Šepa nasmejao i ja se sam smejem, jer ne vidim čemu bi taj pištolj bio od koristi u sred šume, u bespuću, osim eventualno da neko pokuša da dozove pomoć ukoliko bi sto hiljada miliona razjarenih Austrijanaca žednih krvi navalilo na karaulu.
Halo92.
Da se razumijemo ti si mogao ispaliti tu raketu i u šumi čisto ono demonstracije sile ili nekog zaplašivanja.
Samo bi ona vjerojatno udarila u naj bliže stablo ili neku granu i pala bi na pod.
I što bi vidio.
Vidio bi sve ono od tebe do te rakete koja gori na zemlji a sve što je iza nje od bljeska nebi vidio ništa.

Kao što sam rekao signalni pištolj se upotrebljavao u karauli "Šentilj" a graničari iz karaule "Špičnik" u kojoj je bio naš Šepa su ga i nosili na teren ali ga nisu upotrebljavali.

Žao mi je što nisam zapamtio ali graničari iz karaule "Šentilj" su baš po raketama koje bi ispalili znali što se događa na terenu.
Zapamtio sam da crvena raketa znači da je netko ranjen ili ubijen.
Ostale boje nažalost nisam zapamtio.!
A i ovi graničari iz karaule "Šentilj" ovdje dođu brzo a još brže otiđu, pa nemam koga pitati.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 8:24

Vojnik Graničar (citat):
halo 92 (citat):
Vojnik Graničar.
Odlično smo se razumeli.

Od trinaest karaula u GO Maribor, samo je jedna karaula upotrebljavala taj pištolj i to iz dva vrlo prosta razloga, oko kojih smo se složili: svakodnevno su imali ilegalne prolaznike i trebalo ih je sve pohvatati i imali su čist prostor koji je dozvoljavao da signalna raketa ima pravi efekat.
Kada sam navodio "signalni pištolj" smatrao sam da se podrazumeva da on služi i za osvetljavanje terena  i da to nema potrebe da posebno naglašavam.
Još sam i opisao demonstaciju tog pištolja na vežbi crveni-plavi.
Na Šentilju sam, kao i na ostalim karaulama, proveo jednu noć i to je sve.
Jedina moja prednost u odnosu na vas koji ste bili na karaulama je što sam ja bio u svim karaulama i prošao celu graničnu liniju.
Peške. (*ebote, ko onaj kapetan u "Lepa sela lepo gore" što je peške nosio štafetu).
Ne bi se samo Šepa nasmejao i ja se sam smejem, jer ne vidim čemu bi taj pištolj bio od koristi u sred šume, u bespuću, osim eventualno da neko pokuša da dozove pomoć ukoliko bi sto hiljada miliona razjarenih Austrijanaca žednih krvi navalilo na karaulu.
Halo92.
Da se razumijemo ti si mogao ispaliti tu raketu i u šumi čisto ono demonstracije sile ili nekog zaplašivanja.
Samo bi ona vjerojatno udarila u naj bliže stablo ili neku granu i pala bi na pod.
I što bi vidio.
Vidio bi sve ono od tebe do te rakete koja gori na zemlji a sve što je iza nje od bljeska nebi vidio ništa.

Kao što sam rekao signalni pištolj se upotrebljavao u karauli "Šentilj" a graničari iz karaule "Špičnik" u kojoj je bio naš Šepa su ga i nosili na teren ali ga nisu upotrebljavali.

Žao mi je što nisam zapamtio ali graničari iz karaule "Šentilj" su baš po raketama koje bi ispalili znali što se događa na terenu.
Zapamtio sam da crvena raketa znači da je netko ranjen ili ubijen.
Ostale boje nažalost nisam zapamtio.!
A i ovi graničari iz karaule "Šentilj" ovdje dođu brzo a još brže otiđu, pa nemam koga pitati.
Mi smo na Špičniku taj pištolj nosili ponekad ako bi u dnevnoj zapovjesti pisalo da neka patrola ponese pištolj "kao sredstvo veze", a zaista ga nismo nikad upotrijebili.Sa vezom smo imali problema na Špičniku, zapravo je i nismo imali, a sumnjam da bi neko primjetio raketu i da smo je nekad ispalili, kad nismo čuli rafal od dvadesetak metaka ko bi primjetio raketu.Pisao sam o tom pištolju na stranici karaule, sječam se da je komandir na obuci demonstrirao ispaljivanje rakete, i tom prilikom je rekao da ne smijemo gađati prelaznika s njom jer je to nehumano, ali o nekim signalima raznih boja i osvjetljivanju terena nije bilo riječi kao i mogućnosti da se zapali šuma i sl. Sumnjam i da bi neko baš pogodio granu i izazvao požar, nije bilo baš neke guste šume kod nas.Znam samo da ga baš i nismo voljeli nositi, na polasku je bio težak 1kg a na povratku 3kg, pored rapa i puške samo nam je smetao.Te neuobičajene stvari je komandir koristio kad bi dolazio u kontrolu da vidi čitamo li mi uopšte zapovjest (maskirna uniforma ili dvogled noću, signalni pištolj, radio stanica koja ne radi i sl.) i sam sam pao na maskirnoj uniformi, bilo mi je smiješno kad sam pročitao da je obučem u ponoć a u kontroli me izribao jer je nisam obukao. Na kraju mislim da smo 90% stvari na rejonu rješavali sami u momentu kad se dese, veza, signali ili pomoć drugog je bila sekundarna stvar i nismo se oslanjali na to, kako je vrijeme odmicalo rutina i iskustvo su bili najbolji pratioci.
Na vrh Go down
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 13:15

Vojnik Graničar (citat):

Halo92.
Znanja radi.
Graničari iz karaule "Šentilj" su često koristili taj signalni puštolj M57, iako ti smatraš da taj pištolj graničarima nije bio potreban.
Naj češće su ga 1988/1989 godine (dok sam ja bio graničar u karauli Ceršak) upotrebljavali kod zasjednog mjesta "Ježevi" to ti je    ovdje.    
Zasjedno mjesto "Ježevi" koje je bilo pod nadležnošću karaule "Šentilj" a oko 100 metara zračne linije od zasjednog mjesta "Rupa" koja je bila pod nadležnošću karaule "Ceršak".
Ako se ne varam ti si vrlo kratko bio u karauli "Šentilj" ali očito nisi imao prilike to vidjeti i doznati od graničara iz te karaule.
Kako kaže član F.B.P.N. JNA:

Znanja radi, taj pištolj uopšte graničarima nije bio potreban, osim u izuzetnim situacijama i to samo na jednoj karauli.


Vojnik Graničar (citat):

Osim toga i član F.B.P.N. JNA Šepa je nosio signalni pištolj M57 u obilazak granice.
Iako kako ti kažeš:
halo 92 (citat):

Ono što osnovna logika nalaže je da, ako je recimo karaula u neposrednoj opasnosti iz bilo kog razloga, pištolj se mora upotrebiti da bi se dozvala pomoć, ako ne postoji drugi način.
Sada bi se Šepa ovdje nasmijao u vezi ove tvoje izjave o pozivanju pomoći i karauli koja je u opasnosti.

Evo šta Šepa kaže na ovo:
šepa (citat):
Mi smo na Špičniku taj pištolj nosili ponekad ako bi u dnevnoj zapovjesti pisalo da neka patrola ponese pištolj "kao sredstvo veze", a zaista ga nismo nikad upotrijebili.

Ovo mi je posebno zanimljivo:
šepa (citat):
Sa vezom smo imali problema na Špičniku, zapravo je i nismo imali, a sumnjam da bi neko primjetio raketu i da smo je nekad ispalili, kad nismo čuli rafal od dvadesetak metaka ko bi primjetio raketu.Pisao sam o tom pištolju na stranici karaule, sječam se da je komandir na obuci demonstrirao ispaljivanje rakete, i tom prilikom je rekao da ne smijemo gađati prelaznika s njom jer je to nehumano, ali o nekim signalima raznih boja i osvjetljivanju terena nije bilo riječi kao i mogućnosti da se zapali šuma i sl. Sumnjam i da bi neko baš pogodio granu i izazvao požar, nije bilo baš neke guste šume kod nas.Znam samo da ga baš i nismo voljeli nositi, na polasku je bio težak 1kg a na povratku 3kg, pored rapa i puške samo nam je smetao.Te neuobičajene stvari je komandir koristio kad bi dolazio u kontrolu da vidi čitamo li mi uopšte zapovjest (maskirna uniforma ili dvogled noću, signalni pištolj, radio stanica koja ne radi i sl.) i sam sam pao na maskirnoj uniformi, bilo mi je smiješno kad sam pročitao da je obučem u ponoć a u kontroli me izribao jer je nisam obukao. Na kraju mislim da smo 90% stvari na rejonu rješavali sami u momentu kad se dese, veza, signali ili pomoć drugog je bila sekundarna stvar i nismo se oslanjali na to, kako je vrijeme odmicalo rutina i iskustvo su bili najbolji pratioci.

A evo šta sam ja napisao:
halo 92 (citat):

To nije bio deo standardne opreme i naoružanja vojnika graničara, pa prema tome njegova upotreba je bila ograničena. A i kada malo bolje razmislim, a zašto bi graničari i nosili taj pištolj? Ako vide nekog ilegalca, onda im ne treba pištolj (već su ga videli, šta ima još i da ga osvetljavaju), ako ilegalac vidi njih onda im tek ne treba pištolj jer oni i ne znaju da su viđeni. Da jave da su u opasnosti? Ako te pet punih okvira ne spasu, signalni pištolj sigurno neće, jer sto pedeset i jedan ispaljeni  metak se odlično čuje, tako da signalni pištolj u tom smislu ništa ne rešava.

Zaključak, da je pištolj bio potreban onda bi ga graničari nosili sa sobom.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 19:29

halo 92 (citat):
Znanja radi, taj pištolj uopšte graničarima nije bio potreban, osim u izuzetnim situacijama i to samo na jednoj karauli.

Halo 92.
Ovo je jedan tvoj interesantan zaključak.
Po tebi je ovaj signalni pištolj M57 trebala koristiti samo karaula "Šentilj" i niti jedna druga karaula graničnog odsjeka Maribor.
Dobro neka bude tako kako ti kažeš.
Zašto ga je "Šepa" nosio u patrolu i zasjedu ako mu nije bio potreban.
Druga stvar nisi nikada pitao našega "Šepu" koliko je njemu puta u graničnom pojasu prilikom hvatanja ilegalnih prelaznika zatrebao taj signalni pištolj.
Koliko si ti tijekom obilaska državne granice kojeg je dužio granični odsjek Maribor uhvatio ilegalnih prelaznika.
Dali si ikada bio u prilici da ti taj signalni pištolj zatreba tijekom tog tvoga obilaženja državne granice kojeg je dužio granični odsjeka Maribor.


halo 92 (citat):
Zaključak, da je pištolj bio potreban onda bi ga graničari nosili sa sobom.
Rekao sam svoje razloge zašto ga mi iz karaule "Ceršak" nismo nosili u patrolu i zasjedu.
Postoji mogućnost da je u nekim prijašnjim generacijama graničara, komandir karaule imao nekih loših iskustava sa tim signalnim pištoljem pa ga zato nije nama davao na raspolaganje.
Čak i ovom prilikom kad je slavio praznik rada 1.5.1989. godine kod sela Ceršaka, on je sam iz signalnog pištolja M57 pucao, nije nama dao priliku da ispalimo ni jednu jedinu raketu u zrak.
Nama je i u patrolama i zasjedama bila potrebna i radio stanica koju je karaula "Ceršak" imala na raspolaganju.
Ali su te radio stanice bile pokvarene pa ih zbog toga nismo ni nosili na teren a iste nikada nitko nije došao popraviti.
Zbog toga mogu slobodno reći da je bio odgovoran komandir karaule Spasković Radoje.
On je mogao od odgovornih osoba u graničnom odsjeku Maribor zatražiti da nam poprave radio stanice.
Zašto to nikada nije uradio.
Ne znam.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 20:45

Vojnik Graničar (citat):

Halo 92.
Ovo je jedan tvoj interesantan zaključak.
Po tebi je ovaj signalni pištolj M57 trebala koristiti samo karaula "Šentilj" i niti jedna druga karaula graničnog odsjeka Maribor.
Dobro neka bude tako kako ti kažeš.
Zašto ga je "Šepa" nosio u patrolu i zasjedu ako mu nije bio potreban.
Druga stvar nisi nikada pitao našega "Šepu" koliko je njemu puta u graničnom pojasu prilikom hvatanja ilegalnih prelaznika zatrebao taj signalni pištolj.
Koliko si ti tijekom obilaska državne granice kojeg je dužio granični odsjek Maribor uhvatio ilegalnih prelaznika.
Dali si ikada bio u prilici da ti taj signalni pištolj zatreba tijekom tog tvoga obilaženja državne granice kojeg je dužio granični odsjeka Maribor.

Ne po meni, već po tebi i svima ovde koji su o tome pisali. Svi smo se složili da, osim karaule Šentilj, ni jedna druga karaula nije upotrebljavala taj pištolj. Čovek koji je bio na Špičniku tome još dodaje da je nosio taj pištolj, ali mu nikada nije bio potreban, šta više predstavljao im je opterećenje u nošenju. Ja sam postavio pitanje da li iko zna kako je regulisano nošenje signalnog pištolja po PS-u, ali ovde niti imamo PS, niti iko zna šta u njemu piše o tome. Tako da možemo samo da nagađamo i prizivamo osnovnu logiku (iliti zdravu pamet) i dopunjujemo je sopstvenim iskustvom. A osnovna logika kaže da ako niko, osim jedne karaule, nije koristio signalni pištolj, onda on nikome nije ni bio potreban. Da jeste bio potreban, onda bi ga neko sigurno koristio, kao Šentilj (izuzetak koji potvrđuje pravilo). Šepa lepo kaže da je nosio pištolj samo kada se to izričito naredi dnevnom zapovešću, dakle retko i po posebnom naređenju. Opet prizovemo osnovnu logiku koja nam kaže da to znači da se taj pištolj ne nosi kao deo opreme vojnika graničara osim kada se to posebno ne naredi. Što opet potvrđuje da taj pištolj graničarima nije bio potreban. Ti sam potvrđuješ da ti taj pištolj nije bio potreban i navodiš razlog, (šuma, mogućnost izazivanja požara...) i da je za vreme tvog boravka na karauli upotrebljen samo jednom, kada je komandir karaule izvodio performans proslave 1.maja.
Ja nisam "obilazio" državnu granicu, ja sam je samo jednom prošao, 110 km peške, od karaule do karaule, od Gornje Radgone do Brezovnika, jedna patrola sa jedne karaule me preda drugoj patroli sa druge karaule i tako redom. Dakle, ja nisam bio u prilici da hvatam ilegalne prelaznike, kao i ogromna većina graničara sa mariborske GO. Opet za razliku od većine graničara sa mariborske GO, ja sam bar video kako oni (ilegalni prelaznici) izgledaju i to sam već opisivao. Ogromnoj većini vojnika graničara vojni rok na granici je prošao a da nisu ni videli ilegalnog prelaznika.
Radeći u sred Melja mogao sam da upotrebim taj pištolj iz istog razloga kao i tvoj komandir karaule, s tom razlikom što bi mene odveli u košulji bele boje, koja se zakopčava na leđima. Ko zna, da sam znao gde stoji možda bih proverio i kako radi.

Vojnik Graničar (citat):
Rekao sam svoje razloge zašto ga mi iz karaule "Ceršak" nismo nosili u patrolu i zasjedu.
Postoji mogućnost da je u nekim prijašnjim generacijama graničara, komandir karaule imao nekih loših iskustava sa tim signalnim pištoljem pa ga zato nije nama davao na raspolaganje.
Čak i ovom prilikom kad je slavio praznik rada 1.5.1989. godine kod sela Ceršaka, on je sam iz signalnog pištolja M57 pucao, nije nama dao priliku da ispalimo ni jednu jedinu raketu u zrak.
Nama je i u patrolama i zasjedama bila potrebna i radio stanica koju je karaula "Ceršak" imala na raspolaganju.
Ali su te radio stanice bile pokvarene pa ih zbog toga nismo ni nosili na teren a iste nikada nitko nije došao popraviti.
Zbog toga mogu slobodno reći da je bio odgovoran komandir karaule Spasković Radoje.
On je mogao od odgovornih osoba u graničnom odsjeku Maribor zatražiti da nam poprave radio stanice.
Zašto to nikada nije uradio.
Ne znam.

Ovo boldovano me podsetilo na "Maratonce...", (prosto ne mogu da odolim a da ne pitam), " a jel` pogodio vazduh"? Da li su komandira zvali Laki Topalović?
Trebalo je da ga pitate i za ispaljivanje raketa, da se i sami oprobate, kao i za radio stanice. Mislim da bi bilo ludo kada bi počelo dozivanje "soko zove orla, prijem".
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 20:47

Zanimivo, ko berem kaj vse se je počelo v JNA skoraj 15 let potem ko sem jaz služil vojsko. V mojem času nikomur na kraj pameti ne bi prišlo, da bi streljal s signalno pištolo, ker je vedel, da bi naslednji trenutek končal vojaško kariero in šel v zapor.

Se še spomite dogodka z neke naše ladje ko so se mornarji malo napili in za novo leto pričeli v zrak spuščati rakete. In potem je na pomoč prišla ameriška vojaška ladja. Veste kako se je končalo, pa je šlo za trgovsko ladjo. 

V času ko sem jaz služil JLA smo zelo malo uporabljali signalne pištole, mogoče na kakšni večji vaji, običajno smo uporabljali radiopostaje (RUP 2a in RUP 2b ter RUP 3).

Kaj vem, mogoče pa 15 let za mano JLA ni bila več tista JLA , ki sem jo jaz poznal. Čeprav mislim, da ni bilo tako, moram povedati, da sem bil vsako leto na vojaških vajah vsaj dva krat in pred tem vedno en teden do 10 dni na pripravah na vaje pa moram reči, da nisem opazil, da bi vojska ravnala mimo "pravil službe"
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 22:24

Halo92 (citat):
Svi smo se složili da, osim karaule Šentilj, ni jedna druga karaula nije upotrebljavala taj pištolj.
Halo92.
Ja nisam nigdje napisao da ni jedna druga karaula graničnog odsjeka Maribor nije upotrebljavala signalni pištolj M57.
To ne mogu potvrditi.
Od svih karaula ovdje na forumu je možda pisano od 5 karaula dok ostali još nema tako da ne znamo kako je kod njih bilo po tom pitanju.
Halo92 (citat):
Čovek koji je bio na Špičniku tome još dodaje da je nosio taj pištolj, ali mu nikada nije bio potreban, šta više predstavljao im je opterećenje u nošenju.
To što kaže Šepa da mu je signalni pištolj bio opterećenje u nošenju, naravno.
Da mu je bilo potreban onda mu nebi bilo opterećenje za nošenje.
Halo92 (citat):
Ja sam postavio pitanje da li iko zna kako je regulisano nošenje signalnog pištolja po PS-u, ali ovde niti imamo PS, niti iko zna šta u njemu piše o tome.
Pravilo službe o upotrebi signalnog pištolja M57, vjerojatno postoji, da li ga je netko postavljeno negdje na internet, sumljam.
Halo92 (citat):
A osnovna logika kaže da ako niko, osim jedne karaule, nije koristio signalni pištolj, onda on nikome nije ni bio potreban.
Ja se ove tvoje logike nebi držao.
Jer graničari iz karaule "Ceršak" su jednu noć imala problem.
Kad je došlo do pucnjave na zasjednom mjestu "Rupa" oni su mislili da sam ja u toj pucnjavi ubijen.
Logika kaže da sam imao signalni pištolj mogao sam im signalizirati sa nekog otvorenog prostora da sam živ i da nema problema a ne da oni iz karaule šalju pojačanje jer su smatrali da sam ubijen.
Halo92 (citat):
Opet prizovemo osnovnu logiku koja nam kaže da to znači da se taj pištolj ne nosi kao deo opreme vojnika graničara osim kada se to posebno ne naredi.
I radio stanica nije bila dio opreme vojnika i opet su je graničari nosili i bez naređenja.
Kad su se pokvarile radio stanice logika bi bila da nosimo signalni pištolj jer je to jedino sredstvo s kojim smo mogli sa vrha brda poslati neki signal graničarima u karauli.
Halo92 (citat):
Dakle, ja nisam bio u prilici da hvatam ilegalne prelaznike, kao i ogromna većina graničara sa mariborske GO.
E pa vidiš Halo92, ja sam uhvatio 17 ljudi u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
Od tih 17 ljudi koje sam uhvatio, jedan vodič (osoba kojoj su platili da ih ilegalno prebaci preko državne granice) mi je uspio pobjeći.
Imao sam prilike na jednoj čistini tražiti ilegalne prelaznike koji su zalegli u nisko raslinje i tada bi mi dobro došao ta signalni pištolj.
Ali ga nisam imao.
Jer je nečija logika bila jača od naše stvarnosti i potrebe.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime24.10.14 23:39

Vojnik Graničar (citat):
Halo92.
Ja nisam nigdje napisao da ni jedna druga karaula graničnog odsjeka Maribor nije upotrebljavala signalni pištolj M57.
To ne mogu potvrditi.
Od svih karaula ovdje na forumu je možda pisano od 5 karaula dok ostali još nema tako da ne znamo kako je kod njih bilo po tom pitanju.

Utvrdili smo da je jedino Šentilj upotrebljavao taj pištolj, što je logično. Ne znam šta bi recimo na "Šarhu" radili sa tim pištoljem, kada su graničari ionako svaku noć umesto na stazi, provodili u obližnjem seniku spavajući.

Vojnik Graničar (citat):
To što kaže Šepa da mu je signalni pištolj bio opterećenje u nošenju, naravno.
Da mu je bilo potreban onda mu nebi bilo opterećenje za nošenje.

Pa u tome i jeste poenta, nije mu bio uopšte potreban. To ti pričam sve vreme.
Vojnik Graničar (citat):
Pravilo službe o upotrebi signalnog pištolja M57, vjerojatno postoji, da li ga je netko postavljeno negdje na internet, sumljam.

Dok ne ustanovimo šta kaže PS možemo samo da špekulišemo, što bi rekli Englezi "mož da bidne, al ne mora da znači".


Vojnik Graničar (citat):
Ja se ove tvoje logike nebi držao.
Jer graničari iz karaule "Ceršak" su jednu noć imala problem.
Kad je došlo do pucnjave na zasjednom mjestu "Rupa" oni su mislili da sam ja u toj pucnjavi ubijen.
Logika kaže da sam imao signalni pištolj mogao sam im signalizirati sa nekog otvorenog prostora da sam živ i da nema problema a ne da oni iz karaule šalju pojačanje jer su smatrali da sam ubijen.
Drago mi je da si potvrdio ono što ja govorim sve vreme, dakle tebi je bio potreban jednu noć. Da je tebi i ostalim graničarima trebalo često, onda bi taj pištolj nosili uvek sa sobom. Pošto je očigledno prethodno iskustvo na karauli govorilo da je taj pištolj nepotreban, onda ga niste ni nosili.
E sad o ovom boldovanom, ne mogu da verujem da si ovo napisao. Na granici došlo do pucnjave, a ti bi ispalio raketu da se vojska ne "cima" bez potrebe?! Pa valjda je obavezno da  na svaku pucnjavu vojska u karauli hvata oružje i kreće u akciju. Šta bi inače vojska radila na granici? Još nešto, drago mi je da potvrđuješ moju "logiku" da su pucnji dovoljno moćno sredstvo "komunikacije", tako da raketa i nije neophodna.

Vojnik Graničar (citat):
I radio stanica nije bila dio opreme vojnika i opet su je graničari nosili i bez naređenja.
Kad su se pokvarile radio stanice logika bi bila da nosimo signalni pištolj jer je to jedino sredstvo s kojim smo mogli sa vrha brda poslati neki signal graničarima u karauli.

I ostaje otvoreno moje pitanje tebi, zašto niste pitali komandira karaule da popravi radio stanice.

Vojnik Graničar (citat):
E pa vidiš Halo92, ja sam uhvatio 17 ljudi u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
Od tih 17 ljudi koje sam uhvatio, jedan vodič (osoba kojoj su platili da ih ilegalno prebaci preko državne granice) mi je uspio pobjeći.
Imao sam prilike na jednoj čistini tražiti ilegalne prelaznike koji su zalegli u nisko raslinje i tada bi mi dobro došao ta signalni pištolj.
Ali ga nisam imao.
Jer je nečija logika bila jača od naše stvarnosti i potrebe.

Da li si uhvatio tih 17 ljudi? Jesi. Dakle, moglo se i bez pištolja. Da ti je tih sedamnaestoro pobeglo, onda bi mogao da kažeš da si imao taj pištolj to se ne bi desilo.

Da se razumemo, ako je vama na granici taj pištolj bio preko potreban, zašto jednostavno niste tražili da ga nosite sa sobom?
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.10.14 11:50

[You must be registered and logged in to see this image.]




Evo a ovo je moj signalni,tek toliko da za novu godimu ispalim koju raketu Smile
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.10.14 11:58

[You must be registered and logged in to see this image.]

Prošli sam puta nakon dugo vremena ušao u karaulu,i napravio telefonom nekolika slika. Jako loše,ali bok+lje to nego ništa.A graničer če pogoditi šta je na njima.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.10.14 16:07

[You must be registered and logged in to see this image.]

miran cvilak (citat):
Evo a ovo je moj signalni, tek toliko da za novu godimu ispalim koju raketu Smile

Miran ovaj signalni pištolj nije JNA proizvodnje ali očito da može koristiti JNA metke (rakete).
Gdje kupuješ za njega ove rakete i koja je cijena.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.10.14 17:07

UNUTRAŠNJOST KARAULE "CERŠAK" V.P. 5457

Zahvaljujući Miranu Cvilku a i ovome privatnom poduzetniku koji je dopustio ulazak i slikavanje bivše karaule "Ceršak" evo nekoliko slika njene unutrašnjosti.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovako.
Ovo je srednja prostorija u prizemlju karaule sa južne strane, to je nekada bila soba gdje su graničari spavali.
Tu prostoriju odaje ovo proširenje koje je ovaj privatnik napravio ispod nekadašnjeg prozora.
U toj sobi sam se ja i Shabani Iljaz 17.1.1989. god. utorak sakrili kada nam je iz Maribora iz kasarne "Tone Tomšič" u kontroli došao kapetan Milić Mile.
Evo skice kreveta i sobe gdje smo se skrivali ja i Shabani Iljaz u toj sobi.

[You must be registered and logged in to see this image.]

A ovo je ta soba gledajući je izvana.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo bi trebala biti trpezarija u karauli "Ceršak".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Buni me na onome zidu u daljini onaj (otisak) kao da je tu nekad bila nekakva ploča.
Kad sam ja bio u karauli "Ceršak" 1988/1989 godine toga tu nije bilo.
Ovo je bila naj veća prostorija u karauli "Ceršak".
Tu je komandir karaule nama novim JNA graničarima držao nastavu i obuku koju smo morali proći da bi postali JNA graničari.
Sjetih se jednog detalja tkoji se dogodio u toj trpezariji na obuci, ha ha ha ha....

Držao nam je nastavu o graničarima i KNOJ-u.
I taj "Korpus narodne obrane Jugoslavije" sa tim nam je zastavnik I klase Spasković Radoje odmah poćeo puniti glavu kad smo došli na karaulu "Ceršak".
Pa po sto puta "KNOJ" "KNOJ" "KNOJ", a zanimljivo je kad nam je diktirao  značenje KNOJ-a kao i "odlike" vojnika graničara , kao: da su hrabri, neustrašivi, snalažljivi, puni samopouzdanja, domišljati....... itd, a onda bi odjednom zastao i prasnio bi u smijeh zbog toga a mi bi se također smijali za njim.!
Očito je imao graničara u prijašnjim generacijama koji su bili velika suprotnost svim gore nabrojanim odlikama.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Ova slika kao da je slikana kod stepeništa ali gdje.!?
Vidim da je tu nekakav električna instalacija......!?
Ovo bi moglo biti u prizemlju karaule "Ceršak" kod stepeništa koje dolaze od glavnog ulaza i koje idu na 1 kat karaule.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo je lako pogoditi.
Metalne stepenice za penjanje u potkrovlje karaule "Ceršak" i osmatračnicu.
Gore u potkrovlje sam prije odlaska iz karaule sakrio šatorsko krilo u namjeri da ga ponesem kuću.
Ali na kraju se ispostavilo da sam iz karaule imao puno važnijih stvari za ponijeti kući i da više nije bilo mjesta za šatorsko krilo, tako da je ostalo gore u potkrovlju karaule.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo može pogoditi svaki graničar koji je bio u karauli "Ceršak".
Glavna ulazna vrata.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 26.10.14 18:55; prepravljeno ukupno 3 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.10.14 18:59

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]




Evo a ovo je moj signalni,tek toliko da za novu godimu ispalim koju raketu Smile






Ovo je licenčna kopija H&K raketnog pištolja kalibra 4 to je 26.5mm.To je standardni kalibar svih vojičkih raketno-signalnih pištolja. A rakete prodaju skoro sve radnje sa oružjem,a ove vojne JNA prodaje REBEC iz Postojne a komad je između 1,5 do 2 eura. A slike si pogodio sve ,nemam šta da dodajem.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime26.10.14 18:58

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Sjetih se da te nešto pitam.
Gledajući ovu sliku koju si snimio u karauli "Ceršak" vidim da je netko koristio baterijsku lampu za osvjetljavanje prostora.
Pa zar u karauli "Ceršak" sada nema struje.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime26.10.14 19:13

arcibald01 (citat):
Zanimivo, ko berem kaj vse se je počelo v JNA skoraj 15 let potem ko sem jaz služil vojsko.
V mojem času nikomur na kraj pameti ne bi prišlo, da bi streljal s signalno pištolo, ker je vedel, da bi naslednji trenutek končal vojaško kariero in šel v zapor.

Se še spomite dogodka z neke naše ladje ko so se mornarji malo napili in za novo leto pričeli v zrak spuščati rakete.
In potem je na pomoč prišla ameriška vojaška ladja.
Veste kako se je končalo, pa je šlo za trgovsko ladjo.
V času ko sem jaz služil JLA smo zelo malo uporabljali signalne pištole, mogoče na kakšni večji vaji, običajno smo uporabljali radiopostaje (RUP 2a in RUP 2b ter RUP 3).
Kaj vem, mogoče pa 15 let za mano JLA ni bila več tista JLA , ki sem jo jaz poznal.
Čeprav mislim, da ni bilo tako, moram povedati, da sem bil vsako leto na vojaških vajah vsaj dva krat in pred tem vedno en teden do 10 dni na pripravah na vaje pa moram reči, da nisem opazil, da bi vojska ravnala mimo "pravil službe"

Signalni pištolj se koristio radi osiguranja državne granice a ne radi neke zajebancije.
Ne računajući ovo što je komandir karaule pucao iz njega za praznik rada 01.05.1989. godine.
Kad gledaš na to graničari iz karaule "Šentilj" su na njihovom zasjednom mjestu "Ježevi" pucali iz signalnog pištolja i njima je bio potrebam a 100 metara dalje na zasjednom mjestu "Rupa" koja je bila pod odgovornošću karaule "Ceršak" tu nije trebao.!?
Malo glupasto zar ne.
I naj gora stvar kad sam došao u karauli "Ceršak" radile su nam radio stanice pa smo mogli komunicirati sa karaulom a nedugo nakon toga su se pokvarile i više ih nismo nosili.
Jedina naprava u tom trenutko sa kojom smo mogli komunicirati sa karaulom je bio taj signalni pištolj kojeg nam nikada nije dao na upotrebu.
Vjerojatno je komandir karaule imao sa tim signalnim pištoljem nekih loših iskustava u prijašnjim generacijama.
Kao na primjer ovaj slučaj koji se dogodio u karauli "Drenok" u Makedoniji a kojeg opisuje član F.B.P.N. JNA konjevodac koji je porijeklom iz Slovenije.

konjevodac (citat):
Zagorac, dali ste vi na granico iznosili signalni pištolj  „M57“. Mi smo imali s tim pištoljem jedno zanimljivo anekdotu.
Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL.
Igrala su, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj.
Pobedio je i upucao u njega.
Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala.
U to vreme smo spavali.
Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti.
Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika.
Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama.
Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik.
Pravi šok.
Neki so se sakrili izpod kreveta.
Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime26.10.14 20:27

Citat :


konjevodac (citat):

Kolega iz Šibenika je posle dolazka iz rejona u noči s drugim kolegom zaigrao igru OK CORRAL.
Igrala su, ko če prije povuči pištolj ali moj Šibenik je zaboravio, da ima u pištolju signalni naboj.
Pobedio je i upucao u njega.
Srečom, ga je pogodio u stomak a raketa se odbila na pod, kdje se je aktivirala.
U to vreme smo spavali.
Kad se čuo pucanj smo bili 100 posto ubeđeni, da smo napadnuti.
Upucani je vrištao, raketa gorela u hodniku, sve je bilo u dimu, a mi panika.
Znate, oružje je bilo na hodniku a mi u spavaonama.
Neki so iztrčali preko prozora da bi  se dokopali oružja, a niko nije pokušao u hodnik.
Pravi šok.
Neki so se sakrili izpod kreveta.
Srečom, panika je završila kad su naj stražari ubedili, da nismo napadnuti.
In potem? Je kdo moral na raport?

Zanimive zgodbe, pred časom se je v neki naši družbi fant hvalil kako je bil pri ameriških tjulnjih. Vso obuko je naredil tako rekoč z levo roko. Potem pa je na neki vaji moral jesti kobilice pa je rekel, da ne bo več tjulnj. In v čem je poanta, fant je star krepko čez 28 let in napol slep tako, da še za slovensko vojsko ni bil sposoben zaradi vida. Je pa govoril kar prepričljivo in seveda mislil, da mu vsi verjamejo.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime28.10.14 7:00

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Sjetih se da te nešto pitam.
Gledajući ovu sliku koju si snimio u karauli "Ceršak" vidim da je netko koristio baterijsku lampu za osvjetljavanje prostora.
Pa zar u karauli "Ceršak" sada nema struje.!?



Nema graničaru.Ti znaš da je struja za karaulu bila iz Tvornice Ceršak.sada tvornica više ne daje struju đabe kao onda,a ko če je platiti.? Question
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime28.10.14 13:56

miran cvilak (citat):

Nema graničaru.
Ti znaš da je struja za karaulu bila iz Tvornice Ceršak sada tvornica više ne daje struju đabe kao onda, a ko če je platiti.? Question

Ostade moja karaule i bez struje.
U mrklom mraku.
Miran nemoj slučajno ovima dolje iz tvornice davati moju adresu i podatke otkuda sam ja.
Jer poslat će mi račun da platim struju za 1988/1989 godinu kad sam ja bio u karauli "Ceršak", ha ha ha ha ha....
Pa kako jadni privatnik može poslovati u karauli bez struje.
A jesu li karauli "Ceršak" isključili i vodu jer na ovoj slici vidim da u jednom kutu stoji plastična boca (mislim da je radenska 3 srca).!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime28.10.14 14:28

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Nema graničaru.
Ti znaš da je struja za karaulu bila iz Tvornice Ceršak sada tvornica više ne daje struju đabe kao onda, a ko če je platiti.? Question

Ostade moja karaule i bez struje.
U mrklom mraku.
Miran nemoj slučajno ovima dolje iz tvornice davati moju adresu i podatke otkuda sam ja.
Jer poslat će mi račun da platim struju za 1988/1989 godinu kad sam ja bio u karauli "Ceršak", ha ha ha ha ha....
Pa kako jadni privatnik može poslovati u karauli bez struje.
A jesu li karauli "Ceršak" isključili i vodu jer na ovoj slici vidim da u jednom kutu stoji plastična boca (mislim da je radenska 3 srca).!?
Ako ništa drugo, moj Špičnik je danas ljepši, restoran, hrana  i piće, vinogradi i zelenilo, predivan pogled a ima i struje.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime31.10.14 9:38

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Nema graničaru.
Ti znaš da je struja za karaulu bila iz Tvornice Ceršak sada tvornica više ne daje struju đabe kao onda, a ko če je platiti.? Question

Ostade moja karaule i bez struje.
U mrklom mraku.
Miran nemoj slučajno ovima dolje iz tvornice davati moju adresu i podatke otkuda sam ja.
Jer poslat će mi račun da platim struju za 1988/1989 godinu kad sam ja bio u karauli "Ceršak", ha ha ha ha ha....
Pa kako jadni privatnik može poslovati u karauli bez struje.
A jesu li karauli "Ceršak" isključili i vodu jer na ovoj slici vidim da u jednom kutu stoji plastična boca (mislim da je radenska 3 srca).!?



Graničaru,taj privatnik u karauli ne radi ništa,nego je ima kao skladište za piljevinu iz koje posle radi Brikete za grijanje.Dok je bilo struje iz tvornice imao je tamo neku mašinu ,a sada to radi kod svoje kuče. Imaš pravo nema ni vode više u karauli.Tamo su samo zidovi koji sa vremenom propadaju.A struju ti nečemo računati,jer je tvoju struju platila ondašnja država he he he .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime31.10.14 16:00

miran cvilak (citat):

Graničaru, taj privatnik u karauli ne radi ništa, nego je ima kao skladište za piljevinu iz koje posle radi Brikete za grijanje.
Dok je bilo struje iz tvornice imao je tamo neku mašinu ,a sada to radi kod svoje kuče.
Imaš pravo nema ni vode više u karauli.
Tamo su samo zidovi koji sa vremenom propadaju.
A struju ti nečemo računati, jer je tvoju struju platila ondašnja država he he he .
[You must be registered and logged in to see this image.]

Karaula "Ceršak" sada bez struje i vode.
Sada je karaula u ovakvom stanju dušu dala da bude leglo paukova i kojekakvih kukaca, ha ha ha ha...
I te 1988/1989 godine JNA je mislila na štednju struje tako da u krugu karaule "Ceršak" JNA nije postavila niti jedno svjetlo koje bi osvjetljavalo krug karaule.
Mrak je bio sa svih strana karaule.
Koliko je to sa jedne strane bilo dobro da nas "neprijatelj" noću ne promatra i prati s druge strane je bilo i loše jer ni mi nismo dobro vidjeli.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime31.10.14 16:34

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran nisi mi na ovo odgovorio.
Dok si živio u Ceršaku je si li imao prilike vidjeti - čuti da je komandir karaule "Ceršak" prije 1988 godine u Ceršaku proslavljao praznik rada 1. svibnja - maja na način kako sam ja opisao na ovoj stranici:
[You must be registered and logged in to see this link.] .
Ili je to bio izuzetak kojem sam ja imao prilike prisustvovati.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime03.11.14 8:15

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran nisi mi na ovo odgovorio.
Dok si živio u Ceršaku je si li imao prilike vidjeti - čuti da je komandir karaule "Ceršak" prije 1988 godine u Ceršaku proslavljao praznik rada 1. svibnja - maja na način kako sam ja opisao na ovoj stranici:
[You must be registered and logged in to see this link.] .
Ili je to bio izuzetak kojem sam ja imao prilike prisustvovati.



graničaru nisam čuo za taj događaj ,ali nisam ga ni video jer onda sam več bio u Šentilju.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime03.11.14 20:33

Vojnik Graničar (citat):

Miran nisi mi na ovo odgovorio.
Dok si živio u Ceršaku je si li imao prilike vidjeti - čuti da je komandir karaule "Ceršak" prije 1988 godine u Ceršaku proslavljao praznik rada 1. svibnja - maja na način kako sam ja opisao na ovoj stranici:
[You must be registered and logged in to see this link.] .
Ili je to bio izuzetak kojem sam ja imao prilike prisustvovati.
miran cvilak (citat):
Graničaru nisam čuo za taj događaj ,ali nisam ga ni video jer onda sam več bio u Šentilju.
Miran, znam da si mi rekao da si 1988/1989 godine već živio u Šentilju.
Interesiralo me je da li je takva proslava prvog maja u Ceršaku bila neka tradicija ili je komandir karaule tada 1.5.1989. godine bilo dobre volje pa je sa nama napravio takvu proslavu 1. svibnja-maja.
Ali nema veze idemo dalje.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime03.11.14 20:44

šepa (citat):

Mi smo na Špičniku taj pištolj nosili ponekad ako bi u dnevnoj zapovjesti pisalo da neka patrola ponese pištolj "kao sredstvo veze", a zaista ga nismo nikad upotrijebili.
Sa vezom smo imali problema na Špičniku, zapravo je i nismo imali, a sumnjam da bi neko primjetio raketu i da smo je nekad ispalili, kad nismo čuli rafal od dvadesetak metaka ko bi primjetio raketu.
Pisao sam o tom pištolju na stranici karaule, sječam se da je komandir na obuci demonstrirao ispaljivanje rakete, i tom prilikom je rekao da ne smijemo gađati prelaznika s njom jer je to nehumano, ali o nekim signalima raznih boja i osvjetljivanju terena nije bilo riječi kao i mogućnosti da se zapali šuma i sl.
Sumnjam i da bi neko baš pogodio granu i izazvao požar, nije bilo baš neke guste šume kod nas.
Znam samo da ga baš i nismo voljeli nositi, na polasku je bio težak 1kg a na povratku 3kg, pored rapa i puške samo nam je smetao.
Te neuobičajene stvari je komandir koristio kad bi dolazio u kontrolu da vidi čitamo li mi uopšte zapovjest (maskirna uniforma ili dvogled noću, signalni pištolj, radio stanica koja ne radi i sl.) i sam sam pao na maskirnoj uniformi, bilo mi je smiješno kad sam pročitao da je obučem u ponoć a u kontroli me izribao jer je nisam obukao.
Na kraju mislim da smo 90% stvari na rejonu rješavali sami u momentu kad se dese, veza, signali ili pomoć drugog je bila sekundarna stvar i nismo se oslanjali na to, kako je vrijeme odmicalo rutina i iskustvo su bili najbolji pratioci.
Šepa.
Ispaljivanje raketa iz signalnog pištolja u nekoj boji te koja boja što znači to može biti dogovor između komandira karaule i graničara.
Značenje ispaljene rakete u nekoj boji ne moraju biti na razini čitave JNA.
Tako su i u karauli "Šentilj" radili.
Očito da je kod njih crvena raketa značila da graničar na terenu ima problem.!
Znam, da su ispaljivali rakete i u kombinacijama, samo sam zaboravio značenje boja...
Trebalo bi pitati nekoga od šentiljaca da nam objasne kakav je bio dogovor oko ispaljivanja raketa u bojama.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime21.11.14 18:09

miran cvilak (citat):

Graničaru autor ove slike tvrdi da je slikana 1988 godine na karauli Ceršak.
A ja mislim da to nije tačno.

Tamo nije bilo ni jedne zgrade sa ovakvim dimnjakom ili možda grešim ?

Miran.
Reci autoru graničarskih (JNA) slika da ja imam još nekoliko slika iz karaule "Ceršak" koje još nisam postavio na ovome forumu (ustvari nigdje na internetu) te postoji mogućnost da je čak i on autor nekih od tih slika.!
Ali nažalost ja tog čovjeka koji nas je to jutro slikavao ispred karaule ne mogu se sjetiti kako je izgledao i kako se zove.
Te 1988 godine on je možda imao 45-50 godina, bio je oko 180 cm visine, mršav i to je sve što sam zapamtio o njemu.
I znam da smo nakon nekoliko dana u karauli sakupljali novce da bi mu platili izradi tih slika.

Ali prvo za tebe imam napisati neke zaostatke-dugovanja.
Moram uzeti malo vremena pa da ti opišem događaj o našoj susjedi Katarini Hauc, Spasković Radoju i kontroli iz graničnog odsjeka Maribor.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime25.11.14 8:49

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Graničaru autor ove slike tvrdi da je slikana 1988 godine na karauli Ceršak.
A ja mislim da to nije tačno.

Tamo nije bilo ni jedne zgrade sa ovakvim dimnjakom ili možda grešim ?

Miran.
Reci autoru graničarskih (JNA) slika da ja imam još nekoliko slika iz karaule "Ceršak" koje još nisam postavio na ovome forumu (ustvari nigdje na internetu) te postoji mogućnost da je čak i on autor nekih od tih slika.!
Ali nažalost ja tog čovjeka koji nas je to jutro slikavao ispred karaule ne mogu se sjetiti kako je izgledao i kako se zove.
Te 1988 godine on je možda imao 45-50 godina, bio je oko 180 cm visine, mršav i to je sve što sam zapamtio o njemu.
I znam da smo nakon nekoliko dana u karauli sakupljali novce da bi mu platili izradi tih slika.





Ali prvo za tebe imam napisati neke zaostatke-dugovanja.
Moram uzeti malo vremena pa da ti opišem događaj o našoj susjedi Katarini Hauc, Spasković Radoju i kontroli iz graničnog odsjeka Maribor.



Pitaj boga ko bi to mogao slikati.Tu sam sliku pronašao na internetu tako da neznam za autora.
A priče čekam,i onu kod onog izvorčiča koji sam tražio pa ga više nema. Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime27.11.14 17:52

KATARINA HAUC   i   SPASKOVIĆ RADOJE
protiv
KONTROLE GRANIČNIOG ODSJEKA MARIBOR



Bivša JNA se trudila da ima sve pod kontrolom i na broju.
Međutim vodstvo te JNA nikako nije shvaćala da je to u jednu ruku nemoguće izvesti.
Zašto.
Jednostavno i slikovito kazano to ispada ovako.
Ja kao obični JNA vojnik graničar sam neke svoje nedostatke i neispravnosti skrivao od svog nadređenog desetara, dežurnog karaule, skladištara, komandira karaule, svih mogućih JNA kontrola…
Znači svi moji nadređeni iz karaule „Ceršak“ nisu nikada znali sve o meni i mojim neispravnostima.
Tako ni ja nisam znao za sve njihove neispravnosti.
Zanimljivo je to što se i sam komandir karaule „Ceršak“ Spasković Radoje ponašao na isti način kao i mi obični vojnici graničari.
Nitko nije želio da se njegovi nedostaci vide.
Svatko od nas je želio ostaviti dobar dojam pred svojim nadređenim.
Nije to neki bog zna kakav događaj ali eto ja sam imao to prilike vidjeti kako i komandir karaule to radi.
Njemu je u tome JNA skrivanju pomogla naša prva susjeda baka Katarina Hauc.
Što je komandir karaule uradio.

Dana 18.4.1989. godine bio sam dežurni u karauli „Ceršak“.
Komandir karaule je odredio da za taj dan bude lozinka:  Visak – Varaždin.
Tokom jutra smo putem telefona obaviješteni da će sutra 19.4.1989. godine u karaulu „Ceršak“ iz graničnog odsjeka iz Maribora doći kontrola opreme koju duži karaula.
Komandir karaule „Ceršak“ nas je čitavi dan tjerao da karaulu uredimo i da se spremimo za dolazak kontrole.
Dok smo mi čistili karaulu , komandir karaule je izišao iz kruga karaule i otišao je do naše prve susjede bake Karatine Hauc.
Sreo je odmah tu ispred njene kuće.
Tu su se dogovarali.
Nakon što joj je Spasković Radoje iznio svoj plan Katarina Hauc je tada otišla u svoju kući.
Spasković Radoje je čekao ispred.
Kada je iz kuće izišla Katarina Hauc sa Spasković Radojem je krenula u njenu (šupu-drvarnicu) koja se nalazila odmah iza njene kuće (od kapije karaule Ceršak oko 10-ak metara).

(Ovo je ta drvarnica - šupa, u nju se ulazilo sa druge strane)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Nakon 1-2 minute Katarina Hauc odlazi u svoju kuću a komandir karaule se vrača u krug karaule.
Tražio je da mu se odmah javi skladištar - magacioner karaule.
Tom prilikom je glavni po tom pitanju bio vojnik Srbin porijeklom iz Bosne i Hercegovine a zvao se je Radmanović Stanoje.

(Ovo je skladištar - magacioner Radmanović Stanoje)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Otišli su u podrum karaule i nije ih bilo 30-ak minuta.
Nakon nekog vremena iz podruma karaule Radmanović Stanoje iznosi u plastičnim korpama neke stvari.
(ne znam hoćete li razumjeti ovaj izraz korpa).
Da pojasnim što je to korpa vjerujem da se takve plastične korpe i danas koriste.
A te 1988/1989 godine u takvim korpama su nam pekari dostavljali kruh u karaulu „Ceršak“.
Ja i danas vidim da se ovdje gdje ja živim pekari u istim korpama razvoze kruh po trgovinama.
Uglavnom Radmanović Stanoje i Spaskoić Radoje su sa prvom tom plastičnom korpom punom stvari krenuli u šupu-drvarnicu vlasništvo Katarina Hauc te su u nju ostavili tu korpu punu stvari.
Iz karaule su iznijete 2-3 pune korpe stvari koje su ostavljene u šupi-drvarnici Katarine Hauc.
Kad je sve iznijeto iz karaula Spasković Radoje je u prisutnosti Katarie Hauc zaključao šupu-drvarnicu i vratio joj je ključ.
Radmanović Stanoje se je vratio u karaulu a Spasković Radoje je ostao razgovarati sa Katarinom Hauc.
Spasković Radoje je uz pomoć bake Katarine Hauc sakrio sve iz karaule „Ceršak“ što kontrola graničnog odsjeka iz Maribora nije smjela vidjeti.

Dana 19.04.1989. godine srijeda, bio sam dežurni karaule „Ceršak“.
Komandir karaule „Ceršak“ Spasković Radoje je odredio da za današnji dan bude lozinka: Košulja – Kakanj.
Vršili smo posljednje pripreme za dolazak kontrole iz graničnog odsjeka Maribor.
Dobili smo informaciju iz karaule „Šentilj“ da su kod njih a da poslije dolaze kod nas u karaulu „Ceršak“.
Kad su došli u karaulu „Ceršak“ društvo je bilo raznoliko.
Došli su da dva vozila a iz njih su izišli 2 kapetana, 3 potpukovnika, 1 pukovnik i dva vojnika vozača.
Komandir karaule je ispred karaule „Ceršak“ predao raport oficirima o stanju u karauli i na terenu, koliko nas ima , koliko imamo na terenu trenutno patrola i zasjeda itd..
Odmah su krenuli sa pregledom opreme koje duži karaula „Ceršak“.

Jedan od tih oficira je nas graničare okupio ispred karaule oko stolova koji su bili kod vrta ispod stabala.
Da bi nas malo „omekšao“ od ovakvog „visokog društva“ prvo se sa nama počeo zezati.
Prvo mu je za oko zapeo tamnoputi graničar Ibov Mustafa.

(Ovo je vojnik Ibov Mustafa)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Čovjek koji je bio iz Makedonije a porijeklom je Turčin.
Pa ga oficir pita: Jesi li se oženio, kaže Ibov jesam, sa koliko godina, Ibov sa 15 godina, neka neka pa tako ćeš ako nastaviš imati čitavo minobacačko odjeljenje, a onda oficir skupa sa nama prasne u smijeh, ha ha ha ha ha ha …..
A onda nam je govorio kako moramo baratati sa vatreni oružjem.
Kako moramo biti oprezni, kako rukovanjem vatrenim oružjem može biti opasno.
Tako nam je pričao o jednom događaju koji se dogodio u graničnom odsjeku Kozina (na granici sa Italijom) kad je poginuo jedan JNA graničar u trpezariji baš zbog toga što se nije pridržavao propisa.
Uglavnom kada su JNA oficiri pregledali u karauli sve što ih je zanimalo otišli su dalje.
Nikada nisu doznali da ih je naš komandir karaule „Ceršak“ Spasković Radoje sa našom prvom susjedom bakom Katarinom Hauc  prevario na način da im je iz karaule „Ceršak“ iznio stvari koje oni nisu smjeli vidjeti u karauli.!!!
Tako se ponašala čitava JNA od vrha do dna.
Svatko je svakoga varao.
Zato je i propala, ha ha ha ha ha ha…..
A onda negdje oko 18:30 sati od strane tih oficira koji su nam bili u kontroli u karauli putem sredstva veze naredili su komandiru karaule da vojskom pojačamo osiguranje državne granice.!?
A ona opet u 19:30 sati ponovno oficiri nam javljaju da se prekine sa pojačanim osiguranjem državne granice.!?


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 27.11.14 20:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime27.11.14 19:42

Vojnik Graničar (citat):
...

E *ebiga, taman sam očekivao da ćeš na kraju reći "...a onda sam ih na polasku pitao da li su videli i šupu baba Katarine".
To bi bila prava scena. U trenutku bi svi zanemeli, "čula" bi se neprijatna tišina, pogledi bi se polako uprli u komandira Radoja. Mislim da bi njegova reakcija bila vrlo, vrlo zanimljiva. O baba Katarini i da ne govorim.
Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 8 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 8/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: