FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next
AutorPoruka
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime15.08.14 17:50

Max Blitz (citat):
Sad si tu nešto izdramatizirao, ali ako je, a očito da je, prešao sve granice u tom svom biznisu s ilegalcima, i bilo je ok da ga likvidiraju.
Šta ste vi tamo bili budale za zajebavanje?
Zakon je bio vrlo jasan i zapravo nema veze s JNA, JNA je tu servis.

Možeš i danas platit glavom na granici.
Gdje god su uniformirane osobe s oružjem, nisu one tu za ukras.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Još nisam naišao na ovome forumu da je netko napisao da je imao takav JNA zadatak.
Ali vidjet ćeš kako i zašto je JNA krenula u likvidaciju tog Slovenca.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime15.08.14 18:16

Stari od jedne moje poznanice (Riječanin) se bavio (relativno nedavno) tim poslom s ilegalcima. Talijani ga uhvatili nekoliko puta, pa se nekako izvlačio dok im nije dozlogrdilo, pa je pri zadnjem uhićenju bilo u upotrebi i oružje i evo ga sad tamo u bajbokani, malo duže je dobio.
I taj zatvor gdje je nije baš na glasu kao najslobodniji.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime18.08.14 14:29

Max Blitz (citat):
Sad si tu nešto izdramatizirao, ali ako je, a očito da je, prešao sve granice u tom svom biznisu s ilegalcima, i bilo je ok da ga likvidiraju.
Šta ste vi tamo bili budale za zajebavanje?
Zakon je bio vrlo jasan i zapravo nema veze s JNA, JNA je tu servis.

Možeš i danas platit glavom na granici.
Gdje god su uniformirane osobe s oružjem, nisu one tu za ukras.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da je bivša Jugoslavija imala i puno drugih načina kako da tome Slovencu stanu na kraj.
Volio bi i ja znati zašto su nas poticali da mi graničari to odradimo na taj način.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime18.08.14 14:35

Vojnik Graničar (citat):
Mislim da je bivša Jugoslavija imala i puno drugih načina kako da tome Slovencu stanu na kraj.
Volio bi i ja znati zašto su nas poticali da mi graničari to odradimo na taj način.

Je li ti kritiziraš ovdje svoju karaulu, svoju klasu graničara, svoje starješine, graničarsku službu u JNA ili bivšu državu i vojsku općenito? Budi malo određeniji.

Ako je to taj Perta kojeg ste spominjali malo je reć - niš' koristi za njega.

Je li on ukrao pušku s karaule?

Ajd' sad ukradi pušku vojniku ili policajcu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime23.08.14 19:04

Max Blitz (citat):

Je li ti kritiziraš ovdje svoju karaulu, svoju klasu graničara, svoje starješine, graničarsku službu u JNA ili bivšu državu i vojsku općenito?
Budi malo određeniji.
Ako je to taj Perta kojeg ste spominjali malo je reć - niš' koristi za njega.
Je li on ukrao pušku s karaule?
Ajd' sad ukradi pušku vojniku ili policajcu.

Hauc Rupert "Perta".
Nije bio u pitanju Hauc Rupert "Perta" koji je ukrao pušku iz karaule "Ceršak".
U pitanju je bio drugi slovenac.
Hauc Rupert "Perta" je bio najviše problem samim mještanima sela Ceršak.
"Perta" je nama u granični pojas ulazio vrlo, vrlo, vrlo rijetlo.
Toliko rijetko da sam ga ja jedini uhvatio u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
A i tada sam ga pustio jer kako mi je objasnio imao je namjeru osjeći jelku za Božić.
Bar mi je tako rekao.
A sad kakva mu je bila stvarna namjera pojma nemam.!
Nebitno.
Uglavno JNA je preko nas mladih i nadobudnih htjela se rješiti tog nepodobnog slovenca a Jugoslavija je u ono vrijeme imala svoje ljude koji su za nju to odrađivali kao ovaj.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime23.08.14 19:25

Vojnik Graničar (citat):
Uglavno JNA je preko nas mladih i nadobudnih htjela se rješiti tog nepodobnog slovenca a Jugoslavija je u ono vrijeme imala svoje ljude koji su za nju to odrađivali kao ovaj.

Ne vidim vezu između graničnog režima i propisa graničarske službe JNA i stvari (dobro poznatih) iz linka.  scratch 
Ne može se sve trpati u isti koš.
Po tebi je (a možda je i stvarno) trebalo jednostavno raspustiti graničnu službu i ostavit granicu otvorenom?
I da malo pogleda milicija/policija što se zbiva, kako je sad na A/SLO granici?
Problem ilegalaca je i danas prisutan i postoje službe koje se bave s tim, nije sve pušteno da radi tko što i kako hoće.

Ili hoćeš reć da vam je netko htio podmetnuti navodnog 'opasnog emigranta' pred cijevi??
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime27.08.14 9:43

Vojnik Graničar (citat):
Max Blitz (citat):

Je li ti kritiziraš ovdje svoju karaulu, svoju klasu graničara, svoje starješine, graničarsku službu u JNA ili bivšu državu i vojsku općenito?
Budi malo određeniji.
Ako je to taj Perta kojeg ste spominjali malo je reć - niš' koristi za njega.
Je li on ukrao pušku s karaule?
Ajd' sad ukradi pušku vojniku ili policajcu.

Hauc Rupert "Perta".
Nije bio u pitanju Hauc Rupert "Perta" koji je ukrao pušku iz karaule "Ceršak".
U pitanju je bio drugi slovenac.
Hauc Rupert "Perta" je bio najviše problem samim mještanima sela Ceršak.
"Perta" je nama u granični pojas ulazio vrlo, vrlo, vrlo rijetlo.
Toliko rijetko da sam ga ja jedini uhvatio u pokušaju ilegalnog prelaska državne granice.
A i tada sam ga pustio jer kako mi je objasnio imao je namjeru osjeći jelku za Božić.
Bar mi je tako rekao.
A sad kakva mu je bila stvarna namjera pojma nemam.!
Nebitno.
Uglavno JNA je preko nas mladih i nadobudnih htjela se rješiti tog nepodobnog slovenca a Jugoslavija je u ono vrijeme imala svoje ljude koji su za nju to odrađivali kao ovaj.

Sada je i mene počelo interesirati ko bi mogao biti taj švercer ljudima,ja sam tamo živeo pa pojma nemam,znam da su švercovali ljude,ali ko ... i da ja neko bio kod toga ranjen u ruku, nikada čuo.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime27.08.14 15:37

Sad će vojnik graničar to malo pojasniti!!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime29.08.14 21:31

miran cvilak (citat):

Sada je i mene počelo interesirati ko bi mogao biti taj švercer ljudima, ja sam tamo živeo pa pojma nemam, znam da su švercovali ljude, ali ko ... i da ja neko bio kod toga ranjen u ruku, nikada čuo.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Kad si spomenuo ovu pucnjavu sjetih se da te nešto pitam.
Tvoja kuća je od našeg zasjednog mjesta "Rupa" bila udaljeno oko 1500 metara zračne linije (ako se ne varam - slobodna procjena).
Ne mogu točno utvrditi ser se na ovome ( [You must be registered and logged in to see this link.] ) slovenskome zemljovidu pokvarila funkcija mjerenja razdaljine (ili sam ja zaboravio kako se to radi).!?
Ali nebitno.
Nego ovo me zanima to je dovoljna udaljenost da si ti mogao čuti kod svoje kuće kada smo mi graničari 1988 - 1989 godine na zasjednom mjestu "Rupa" pucali na prelaznike koji su pokušavali ilegalno prijeći državnu granicu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da si pucnjavu naročito noću mogao ćuti.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime30.08.14 1:16

Graničaru, naj jednom drugom forumu sam postavio slično pitanje. (priznajem varam vas, gledam i ostale). Mislio sam da če neko iz prakse odgovoriti nešto konkretnije. Nisam dobio konačni odgovor. 

Iz mog poznavanja fizike i zvuka: najvažnije je na koju stranu  duva vetar. Ako duva od puške prema Miranu, svašta može čuti, kilometrima daleko, ako duva u suprotnom pravcu, teško če čuti na 1,5 km. 

Druga stvar je okrenutost puške, mislim da je najglsnija ispred cevi, pa onda na desnoj strani kod zatvarača (tu sam ja zaradio i tinitus na levom uvu). Po nekim podatcima maximalna glasnost je 150 dB. Opet zavisi kde se meri. Glasnost bi morala opadati sa kvadratom udaljenosti. ALI:

Zavisi i od uslova, u šumi če više opadati zbog prepreka nego recimo po betonu ili asfaltu. Još če teže da se širi zvuk po snegu, ili po kiši. To če drastičnije da smanjuje jačinu zvuka. 

Još jedan faktor je okoljna galama. Ta može da ''zamaskira'' zvuk. Zato i noču u gradovima čujemo oddaljenije stvari nego danju. 

To bi bilo na brzinu sve, ima još detalja, ali su stvarno več detalji. Praktičan primer, ja dosta puta noču čujem vozove sa pruge koja je odaljena oko 1 km. Iako je kuča okrenuta od pruge. A i mnogo puta ne čujem ništa. 

A ona donja slika pucanja iz AK47, ja nikad nisam video ovakvu ''vatru'' iz usta cevi. Meni izgleda kao photoshop. Možda ne vidim dobro, ali puška mi izgleda zakočena, a ni čaude ne lete na sve strane, nego bi u ovom položaju letele direktno u glavu fotografa, a ne na sve strane pogotovo ne na levo od puške.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime30.08.14 20:35

Pero™ (citat):
Graničaru, naj jednom drugom forumu sam postavio slično pitanje. (priznajem varam vas, gledam i ostale). Mislio sam da če neko iz prakse odgovoriti nešto konkretnije. Nisam dobio konačni odgovor. 

Iz mog poznavanja fizike i zvuka: najvažnije je na koju stranu  duva vetar. Ako duva od puške prema Miranu, svašta može čuti, kilometrima daleko, ako duva u suprotnom pravcu, teško če čuti na 1,5 km. 

Druga stvar je okrenutost puške, mislim da je najglsnija ispred cevi, pa onda na desnoj strani kod zatvarača (tu sam ja zaradio i tinitus na levom uvu). Po nekim podatcima maximalna glasnost je 150 dB. Opet zavisi kde se meri. Glasnost bi morala opadati sa kvadratom udaljenosti. ALI:

Zavisi i od uslova, u šumi če više opadati zbog prepreka nego recimo po betonu ili asfaltu. Još če teže da se širi zvuk po snegu, ili po kiši. To če drastičnije da smanjuje jačinu zvuka. 

Još jedan faktor je okoljna galama. Ta može da ''zamaskira'' zvuk. Zato i noču u gradovima čujemo oddaljenije stvari nego danju. 

To bi bilo na brzinu sve, ima još detalja, ali su stvarno več detalji. Praktičan primer, ja dosta puta noču čujem vozove sa pruge koja je odaljena oko 1 km. Iako je kuča okrenuta od pruge. A i mnogo puta ne čujem ništa. 

A ona donja slika pucanja iz AK47, ja nikad nisam video ovakvu ''vatru'' iz usta cevi. Meni izgleda kao photoshop. Možda ne vidim dobro, ali puška mi izgleda zakočena, a ni čaude ne lete na sve strane, nego bi u ovom položaju letele direktno u glavu fotografa, a ne na sve strane pogotovo ne na levo od puške.
Jako teško da je Miran tu pucnjavu mogao čuti, pogotovo jer znam kakav je teren u Ceršaku prolazio sam tamo. Kad se kod nas na Špičniku tačnije na Ciringi desila pucnjava i ranjavanje a zračna udaljenost je otprilike ista, nema šume između, ni stražar niti bilo ko nije čuo ništa a ispaljeno je rafalno više od 20 metaka. Faktora je puno koji utiću na to.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime30.08.14 20:39

Pero™ (citat):

A ona donja slika pucanja iz AK47, ja nikad nisam video ovakvu ''vatru'' iz usta cevi.
Meni izgleda kao photoshop.
Možda ne vidim dobro, ali puška mi izgleda zakočena, a ni čaude ne lete na sve strane, nego bi u ovom položaju letele direktno u glavu fotografa, a ne na sve strane pogotovo ne na levo od puške.

Nisam siguran ali mislim da je na cijev zavidan onaj pojačivač trzaja kada se ispaljiva manevarska municija.
Možda je to utjecalo na veličinu plamena.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime30.08.14 21:06

Vježba!!!
SJP 

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime05.09.14 8:42

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Sada je i mene počelo interesirati ko bi mogao biti taj švercer ljudima, ja sam tamo živeo pa pojma nemam, znam da su švercovali ljude, ali ko ... i da ja neko bio kod toga ranjen u ruku, nikada čuo.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Kad si spomenuo ovu pucnjavu sjetih se da te nešto pitam.
Tvoja kuća je od našeg zasjednog mjesta "Rupa" bila udaljeno oko 1500 metara zračne linije (ako se ne varam - slobodna procjena).
Ne mogu točno utvrditi ser se na ovome ( [You must be registered and logged in to see this link.] ) slovenskome zemljovidu pokvarila funkcija mjerenja razdaljine (ili sam ja zaboravio kako se to radi).!?
Ali nebitno.
Nego ovo me zanima to je dovoljna udaljenost da si ti mogao čuti kod svoje kuće kada smo mi graničari 1988 - 1989 godine na zasjednom mjestu "Rupa" pucali na prelaznike koji su pokušavali ilegalno prijeći državnu granicu.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da si pucnjavu naročito noću mogao ćuti.

Graničaru naravno naravno da se čula pucnjava. Čuo sam je u Šentilju i onda kada sam bio u Ceršaku.Jako dobro se čulo pucanje noču.I sada kada lovci pucaju na životinje čujem pucnjavu ali to je sve ređe jer ima sve manje životinja u toj šumi.A možda sam čuo i tvoje pucanje.kažem možda.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime05.09.14 21:27

miran cvilak (citat):

Graničaru naravno da se čula pucnjava.
Čuo sam je u Šentilju i onda kada sam bio u Ceršaku.
Jako dobro se čulo pucanje noću.
I sada kada lovci pucaju na životinje čujem pucnjavu ali to je sve ređe jer ima sve manje životinja u toj šumi.
A možda sam čuo i tvoje pucanje, kažem možda.

I pretpostavio sam da se pucnjava čula sa zasjednog mjesta "Rupa".
Jer jednom kada sam ja noću pucao na ilegalne prelaznike to je čuo stražar ispred karaule "Ceršak".
Stražar je odmah izvijestio dežurnog karaule koji mi je iz karaule "Ceršak" odmah uputio izvanrednu patrolu u pomoć.
Naj kasnije zasjedno mjesto "Rupa" se nalazi na vrhu brda i u okolini nema većega.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tako da se pucnjava (naročito) rafalna morala čuti uokolo.
Iako nikada nisam bio ispred tvoje kuće ali mislim da se zasjedno mjesto "Rupa" nalazilo negdje ovdje (označeno strelicom).
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime08.09.14 7:05

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):

Graničaru naravno da se čula pucnjava.
Čuo sam je u Šentilju i onda kada sam bio u Ceršaku.
Jako dobro se čulo pucanje noću.
I sada kada lovci pucaju na životinje čujem pucnjavu ali to je sve ređe jer ima sve manje životinja u toj šumi.
A možda sam čuo i tvoje pucanje, kažem možda.

I pretpostavio sam da se pucnjava čula sa zasjednog mjesta "Rupa".
Jer jednom kada sam ja noću pucao na ilegalne prelaznike to je čuo stražar ispred karaule "Ceršak".
Stražar je odmah izvijestio dežurnog karaule koji mi je iz karaule "Ceršak" odmah uputio izvanrednu patrolu u pomoć.
Naj kasnije zasjedno mjesto "Rupa" se nalazi na vrhu brda i u okolini nema većega.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Tako da se pucnjava (naročito) rafalna morala čuti uokolo.
Iako nikada nisam bio ispred tvoje kuće ali mislim da se zasjedno mjesto "Rupa" nalazilo negdje ovdje (označeno strelicom).
Pravi si špijun graničaru Smile .Evo pronašao je i našu kuću n Google street wiew.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime09.09.14 20:51

miran cvilak (citat):
Pravi si špijun graničaru Smile.
Evo pronašao je i našu kuću na Google street wiew.

Miran.
Čudni su puti gospodnji.
Ali isto mislim da kad bi me danas netko doveo na ulaz u selo Ceršak mislim da nebi uspio iz prve pronaći put do karaule "Ceršak".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime09.09.14 21:21

Na jučerašnji dan 08.09.1988. godine oko 14:30 sati, došao sam u selo Ceršak i karaulu "Ceršak".
Prošlo je 26 godina od tog događaja ili 9497 dana.
Neke događanja iz tog vremena sam i zaboravio.

Kada je zadnje vrijeme u pitanju na ovoj temi pucnjava sjetih se i ovoga.
Miran.
Vjerojatno se po selu Ceršak pričalo da su graničari iz naoružanja vršili gađanje u blizini sela Ceršak.
Mene zanima gdje smo to izvodili ako možda znaš.!?

Na kraju graničarske obuke u karauli "Ceršak" imali smo zakazano gađanje iz oružja kojeg dužimo.
Tako je dana 21.09.1988. godine u jutarnjim satima u krug karaule "Ceršak" došao je ovakav vojni kamion te nas je sa komandirom karaule odvezao na gađanje.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U kamion smo ukrcali mete, daske na koje smo te mete pričvrstili i onda smo mi ušli.
Eeeeee sad je tu problem.
Pošto sam sjedio u kamionu dalje od stražnjeg otvora nisam imao dobar pogled kud se vozimo.
Zbog toga ja se ne mogu sjetiti gdje se je izvodilo to gađanje.
Ali mislim da smo kamionom krenuli onom cestom koja vodi prema mjestu Sladki Vrh.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vožnja nije trajala dugo, možda 15-ak minita (nisam siguran).
A onda smo došli u neko polje, neku ravnicu.
Znam kad smo gađali da smo pucali u smjeru istoka, jer je u tom smjeru bilo neko uzvišenje (nije bilo veliko možda 10-ak metara).
Tu sam ispalio ni manje ni više nego 9 metaka, ha ha ha ha ha....
Kaže komandir karaule Spasković Radoje imate 3 metka probna i 6 metaka za ocjenu.
Znam da je meta bila na udaljenosti od oko 100 metara.
Nakon pucnjave morali smo pokupiti sve čahure.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 12:41

Graničaru pojma nemam kde ste vi to vršili gađanje.opiši mi malo okolinu.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 12:51

miran cvilak (citat):
Graničaru pojma nemam kde ste vi to vršili gađanje.opiši mi malo okolinu.

Prema onome što je napisao,nekih 15 km od karaule.
Možda tamo gdje sad vježbaju lovci? Wink
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 13:18

15 minuta kamionom je do Sladkog vrha,tamo su lovci na brdu napucavali svoje puške,a 15 km istočno od karaule može biti Zgornja velka,kde imaju sada pucanje na glinene golubove.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 13:23

miran cvilak (citat):
15 minuta kamionom je do Sladkog vrha,tamo su lovci na brdu napucavali svoje puške,a 15 km istočno od karaule može biti Zgornja velka,kde imaju sada pucanje na glinene golubove.

Ima dvije varijante,ja mislim da je u pitanju Zgornja velka.
Sigurno će od tebe tražiti i slike obiju lokacija. Laughing
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 13:38

ZAGORAC (citat):
miran cvilak (citat):
15 minuta kamionom je do Sladkog vrha,tamo su lovci na brdu napucavali svoje puške,a 15 km istočno od karaule može biti Zgornja velka,kde imaju sada pucanje na glinene golubove.

Ima dvije varijante,ja mislim da je u pitanju Zgornja velka.
Sigurno će od tebe tražiti i slike obiju lokacija. Laughing
Nije mi jasno zašto ste išli na neko malo improvizovano strelište, nas su vodili na Radvanje kao i uvijek, a Ceršak nije do Maribora dalje od Špičnika.Na tom gađanju nismo mogli sakriti neki metak koji je uvijek čuvan na karauli kao rezerva ako neko izgubi ili ispali greškom, jer su nam dali obojenu municiju, a gore smo dužili mesinganu.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 13:41

[You must be registered and logged in to see this image.]

Možda mu pomogne ova slika?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime11.09.14 18:17

miran cvilak (citat):
Graničaru pojma nemam kde ste vi to vršili gađanje.
Opiši mi malo okolinu.

Miran.
Da i ja znam gdje smo vršili gađanje onda nebi tebe pitao, he he he he he...
Kažem ti da sam bio u kamionu ispod cerade, daleko od onog zadnjeg otvora, tako da od puta nisam vidio skoro ništa.
Naj kasnije taj "graničarski izlet" je trajao sa gađanjem možda 2 sata.
A u ta dva sata i pod tim uvjetima teško da se ičega mogu sjetiti, jer od tada je prošlo 26 godina.
Ja sam se pouzdao u to da su ljudi u Ceršaku i oko Ceršaka u međusobnim razgovorima tj. usmeno prenosili što je vojska radila tj. gdje su pucali, gađali mete itd..

Jer da se to događalo u mome selu teško da bi tako što prošlo nezapaženo.
Kod mene na selu se čovjek napije pa padne na pod.
Onda mu se rugaju da je skočila cesta i da ga je udarila u glavu, he he he he he he....
A o tome priča čitava općina a kako nebi selo.
A kako nebi pričali da dođe vojska i da negdje vrši gađanje.

Jer graničari iz karaule "Ceršak" ne izlaze iz karaule svaki dan da bi išli na gađanje u blizini Ceršaka.
To gađanje je morala proći svaka generacija graničara koja je dolazila u karaulu "Ceršak", tj. svaki 4 mjeseca.
A vjerojatno je Spasković Radoje imao neko "svoje mjesto" na koje je vodio graničare na gađanje.
A gdje je to on nas vodio......... pitaj boga mislim da to neću nikada saznati.
Baš sam gledao kartu područja i vidim da svugdje ima kuća tako da ne znam gdje bi moglo biti to mjesto.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime12.09.14 17:52

ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Možda mu pomogne ova slika?

Zagorac.
Nema koristi.
Možda sam i prošao pokraj te crkve ali sam bio u kamionu ispod cerade, daleko od onog zadnjeg otvora, tako da od puta nisam vidio skoro ništa.
Vjerojatno je komandir karaule "Ceršak" imao neko svoje mjesto na koje je vodio svaku generaciju graničara na gađanje a gdje je to bilo, mislim da neću više nikada saznati.
Glavnog aktera događaja više nema među nama.
A sumnjam da će netko znati i od graničara koji se tom prilikom bili sa mnom na gađanju.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime16.09.14 10:23

Vojnik Graničar (citat):
ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Možda mu pomogne ova slika?

Zagorac.
Nema koristi.
Možda sam i prošao pokraj te crkve ali sam bio u kamionu ispod cerade, daleko od onog zadnjeg otvora, tako da od puta nisam vidio skoro ništa.
Vjerojatno je komandir karaule "Ceršak" imao neko svoje mjesto na koje je vodio svaku generaciju graničara na gađanje a gdje je to bilo, mislim da neću više nikada saznati.
Glavnog aktera događaja više nema među nama.
A sumnjam da će netko znati i od graničara koji se tom prilikom bili sa mnom na gađanju.
Graničaru pravo da ti kažem u selu se malo pričalo o vašim aktivnostima toko da pojma nemam kde ste to vi vršili redovna gađanja.Ja sam bio ubeđen da ste išli u Maribor. Ali ču se malo raspitati možda neko zna,možda zna hčerka od Spaleta koja isto čita i prati taj forum,ili netko od stanovnika ceršaka koji isto čita taj foum .Pa ljudi molim javite se i pomozite razotkriti tu zagonetku.!!!!
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime17.09.14 19:13

šepa (citat):

Nije mi jasno zašto ste išli na neko malo improvizovano strelište, nas su vodili na Radvanje kao i uvijek, a Ceršak nije do Maribora dalje od Špičnika.
Na tom gađanju nismo mogli sakriti neki metak koji je uvijek čuvan na karauli kao rezerva ako neko izgubi ili ispali greškom, jer su nam dali obojenu municiju, a gore smo dužili mesinganu.

Šepa.
Od mene nitko nije tražio mišljenje, savjet i odobrenje gdje će mo mi (novopečeni JNA graničari) ići izvoditi gađanje iz vatrenog oružja.
O tome je odlučivao komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje.
Kako je on pronašao to (kako ti kažeš) improvizirano strelište na koje nas je vodio ja pojma nemam.
Uglavnom iz Graničnog odsjeka iz Maribora su nam na traženje komandira karaule nam uputili kamion da nas preveze do tog mjesta kojeg je odabrao komandir karaule.
Što znači da je komanda graničnog odsjeka znala što komandir karaule radi i zašto mu treba kamion.
Zašto nas komandir karaule nije vodio u Maribor u mjesto Radvanje gdje je bilo JNA strelište, ja pojma nemam.
Možda je tom prilikom bilo zauzeto, možda je ovako bilo jednostavnije, tko zna...
nažalost glavnog aktera ovog događaja više nema među nama.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime17.09.14 20:16

Vojnik Graničar (citat):

Šepa.
Od mene nitko nije tražio mišljenje, savjet i odobrenje gdje će mo mi (novopečeni JNA graničari) ići izvoditi gađanje iz vatrenog oružja.
O tome je odlučivao komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje.
Kako je on pronašao to (kako ti kažeš) improvizirano strelište na koje nas je vodio ja pojma nemam.
Uglavnom iz Graničnog odsjeka iz Maribora su nam na traženje komandira karaule nam uputili kamion da nas preveze do tog mjesta kojeg je odabrao komandir karaule.
Što znači da je komanda graničnog odsjeka znala što komandir karaule radi i zašto mu treba kamion.
Zašto nas komandir karaule nije vodio u Maribor u mjesto Radvanje gdje je bilo JNA strelište, ja pojma nemam.
Možda je tom prilikom bilo zauzeto, možda je ovako bilo jednostavnije, tko zna...
nažalost glavnog aktera ovog događaja više nema među nama.

Sećam se da su i nas dvojicu novih sa "92" odveli na to bojevo gađanje, nekih desetak dana posle prekomande i verujem da smi išli na to isto strelište, koje pokušavate da locirate. Znam da smo išli kamionima ka granici i da to nije bilo uređeno strelište.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime19.09.14 19:44

miran cvilak (citat):

Graničaru pravo da ti kažem u selu se malo pričalo o vašim aktivnostima tako da pojma nemam kde ste to vi vršili redovna gađanja.
Ja sam bio ubeđen da ste išli u Maribor.
Ali ču se malo raspitati možda neko zna, možda zna hčerka od Spaleta koja isto čita i prati taj forum, ili netko od stanovnika ceršaka koji isto čita taj foum.
Pa ljudi molim javite se i pomozite razotkriti tu zagonetku.!!!!

Miran.
Mislio sam da se znalo gdje graničari vrše gađanje istočno od sela Ceršaka.
Ali nemoj se truditi oko toga.
Da i pronađeš to mjesto teško da bi ga i prepoznao jer tu smo se zadržali možda 2 sata a od tada je prošlo 26 godina.

Znam da kad smo iskakali iz kamiona da smo bili na travnatoj površini.
Ne mogu se sjetiti koliko je tada cesta bila daleko od nas.
Nisam zapamtio nikakav značajni objekat ili nešto slično u blizini.
Okolica strelišta je bila takva da ako su mete bile u smjeru istoka (u smjeru 12 sati) iza naših leđa (u smjeru 19 sati) na udaljenosti od oko 400 metara (više manje) bilo nekoliko starih kuća prizemnica ispred kojih u tom trenutku nisam vidio nikoga.
Južno i zapadno od tih kuća je bila ravnica ili ja bi to opisao kao polje.
Prostor iza meta je bilo uzvišenje kao i lijevo od meta gdje je bila šuma.
Drugih detalja se na žalost ne mogu sjetiti.
A i od ovoga što sam opisao sumnjam da će bilo tko pogoditi gdje je to mjesto.
Uglavnom ne trudi se oko toga.
Nažalost glavnog aktera ovog događaja nema među nama.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime20.09.14 18:53

halo 92 (citat):

Sećam se da su i nas dvojicu novih sa "92" odveli na to bojevo gađanje, nekih desetak dana posle prekomande i verujem da smi išli na to isto strelište, koje pokušavate da locirate.
Znam da smo išli kamionima ka granici i da to nije bilo uređeno strelište.

Halo 92.
Daj me podsjeti gdje si to bio kada si išao na to kako ti kažeš "neuređeno strelište".
I jesi li sigiran da je to bilo istočno od karaula "Šentilj" i "Ceršak" tj. u smjeru Sladkog Vrha.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
halo 92
Desetar
Desetar



BROJ POSTOVA: : 280
ČLAN OD: : 2014-08-22
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime20.09.14 22:16

Vojnik Graničar (citat):

Halo 92.
Daj me podsjeti gdje si to bio kada si išao na to kako ti kažeš "neuređeno strelište".
I jesi li sigiran da je to bilo istočno od karaula "Šentilj" i "Ceršak" tj. u smjeru Sladkog Vrha.!?

Ne mogu biti sasvim siguran, ali ostalo mi je negde u malom mozgu da je to bilo između Šentilja i Ceršaka, možda i ka Slatkom vrhu. Bila je utrina, na mestima bilo je visoke trave, nije bilo kuća na vidiku,  mete smo sami postavljali, a samo gađanje je izvršeno po sistemu "daj da i to odradimo". Sve je vrlo kratko trajalo, ja sam zadužio neku PAP-ovku, tek reda radi da imam pušku i da ličim na vojnika, bitno je bilo da ispucamo jedan okvir, na rezultate gađanja niko nije posebno obraćao pažnju.
Ova vaša diskusija me je podsetila na drugo strelište na kome smo izveli bojevo gađanje "četa u napadu", na kraju obuke. To strelište je bilo isto u tom pravcu, samo mnogo veće, jer kada se četa rasporedi, to je po širini bar 500 metara, a mi smo prepešačili oko kilometar. Pošto se pucalo iz automatskog oružja plus mitraljezi, sigurno nije bilo kuća u krugu bar 5 km.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime22.09.14 15:59

[You must be registered and logged in to see this image.]

S N A J P E R I S T A

Ma kad smo kod pucanja u mete na tom zasada nepoznatom mjestu istočno od sela "Ceršak" da vam ispričam ovaj kratki događaj s tog mjesta.

Tog jutra kad su nas doveli na to gađanje istočno od sela Ceršak.
Izašli mi iz kamiona, postavili mete na udaljenosti od oko 100 metara i krećemo sa gađanje.
Tu sa nama je na gađanju bio i jedan graničara koji se zove Saša Radenković iz sela Mijatovac - Srbija, on je u karauli "Ceršak" bio kerovođa, a dužio je snajper.
Zalegao Saša na travu i sprema se za gađanje kad u jednom trenutku zove komandira karaule.
"Druže zastavniče da vas pitam, hoću li ja na snajpersku pušku postaviti optički nišan za gađanje".
Mi se jedva suzdržali da ne prasnemo od smijeha.
A komandir karaule vrti očima, pa mu kaže ne treba Radenkoviću ne treba tu je samo 100 metara udaljenosti, he he he he he...
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime22.09.14 16:36

Ajme majko ludega li čovika.......

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime23.09.14 13:44

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

S N A J P E R I S T A

Ma kad smo kod pucanja u mete na tom zasada nepoznatom mjestu istočno od sela "Ceršak" da vam ispričam ovaj kratki događaj s tog mjesta.

Tog jutra kad su nas doveli na to gađanje istočno od sela Ceršak.
Izašli mi iz kamiona, postavili mete na udaljenosti od oko 100 metara i krećemo sa gađanje.
Tu sa nama je na gađanju bio i jedan graničara koji se zove Saša Radenković iz sela Mijatovac - Srbija, on je u karauli "Ceršak" bio kerovođa, a dužio je snajper.
Zalegao Saša na travu i sprema se za gađanje kad u jednom trenutku zove komandira karaule.
"Druže zastavniče da vas pitam, hoću li ja na snajpersku pušku postaviti optički nišan za gađanje".
Mi se jedva suzdržali da ne prasnemo od smijeha.
A komandir karaule vrti očima, pa mu kaže ne treba Radenkoviću ne treba tu je samo 100 metara udaljenosti, he he he he he...

Graničaru pogledaj na karti  APAČE tamo je bilo strelište,ali je to od ceršaka kamionom jedno pola sata vožnje.Ali čuo sam da je vojska i tamo imala gađanje,ali neznam dali ovi iz CEršaka.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime23.09.14 17:23

miran cvilak (citat):

Graničaru pogledaj na karti  APAČE tamo je bilo strelište, ali je to od ceršaka kamionom jedno pola sata vožnje.
Ali čuo sam da je vojska i tamo imala gađanje, ali neznam dali ovi iz Ceršaka.
Miran.
Nemoj se truditi.
Ja jako malo podataka imam o tom mjestu gdje nas je vodio komandir karaule Spasković Radoje na bojevno gađanje.
Možda su iz komande graničnog odsjeka Maribor njemu dozvolili da on sam izabere neko sigurno mjesto na kojem će se vršiti bojevno gađanje graničara.
Gdje je to bilo.!?
Mislim da to nikada neću doznati.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime23.09.14 20:54

Kako to zar niste znali kamo idete????
To je malo čudno pa kaj je to trebala ostati nekakva vojna tajna???
Zar za to nije trebala nekakva zapovijed??

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime25.09.14 20:29

Gringo (citat):
Kako to zar niste znali kamo idete????
To je malo čudno pa kaj je to trebala ostati nekakva vojna tajna???
Zar za to nije trebala nekakva zapovijed??

1. Objasnio sam da sam bio u kamionu koji je bio natkriven ceradom tako da nisam mogao vidjeti gdje putujemo.
2. Nitko nije rekao da je to "vojna tajna".
   Nego je ispalo tako da od nas nitko nije pitao komandira karaule gdje idemo na gađanje tj. kako se zove to mjesto gdje se izvodi gađanje.
    Da sam znao da će mi to trebati nakon 26 godina na JNA Forumu potrudio bi ga se pitati i zapisati.
     Sada mislim da nikada neću saznati gdje je to bojevno gađanje izvršeno.
3. Svi novi graničari iz karaule "Ceršak" su generacijama nakon provedene graničarske obuke išli na bojevno gađanje a što se podrazumijeva da su za to znale odgovorne osobe iz Graničnog odsjeka Maribor.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime25.09.14 20:33

Vojnik Graničar (citat):
Gringo (citat):
Kako to zar niste znali kamo idete????
To je malo čudno pa kaj je to trebala ostati nekakva vojna tajna???
Zar za to nije trebala nekakva zapovijed??

1. Objasnio sam da sam bio u kamionu koji je bio natkriven ceradom tako da nisam mogao vidjeti gdje putujemo.
2. Nitko nije rekao da je to "vojna tajna".
   Nego je ispalo tako da od nas nitko nije pitao komandira karaule gdje idemo na gađanje tj. kako se zove to mjesto gdje se izvodi gađanje.
    Da sam znao da će mi to trebati nakon 26 godina na JNA Forumu potrudio bi ga se pitati i zapisati.
     Sada mislim da nikada neću saznati gdje je to bojevno gađanje izvršeno.
3. Svi novi graničari iz karaule "Ceršak" su generacijama nakon provedene graničarske obuke išli na bojevno gađanje a što se podrazumijeva da su za to znale odgovorne osobe iz Graničnog odsjeka Maribor.


Baš ste bili nezainteresirani, to baš ne ide uz službu koju ste obnašali. No
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime25.09.14 20:46

ZAGORAC (citat):

Baš ste bili nezainteresirani, to baš ne ide uz službu koju ste obnašali. No

Zagorac.
Ta operacija bojevnog gađanja je trajala oko 2 sata.
To je bilo 1988 godine tj. prije 26 godina.
Da sam danas graničar u karauli "Ceršak".
Da mi je digitalni fotoaparat.
Da je živ komandir karaule.
Puno toga bi ga pitao i slikao.!
Ali to je bilo 1988 godine a sad je 2014 godina.
Vrijeme brzo prolazi.
U prošlost se ne mogu vratiti.
Ne mogu je ni izmijeniti.
Dobro se nakon toliko godina ičega i sjetim.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3578
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime25.09.14 20:49

Sve u redu,lijepo se nečega prisjetiti nakon toliko godina.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 2:53

Vojnik Graničar (citat):


S N A J P E R I S T A

A i ovaj na fotografiji deluje na nekog internet snajperistu. Prst na obaracu, krije se iza neke zavese , a puska zakocena. Laughing
 Kod mene u bataljonu bio je jedan PM M72, koji je od silnih padova tokom obuke bio totalno rastimovan. Na gadjanju u Blokama, desetar nije mogao da zabije jedan metak u metu na 300m. Krene vodnik  da ga zeza, kad ono i on sa nula pogodaka. Nadje se tu i porucnik Crnogorac, a svi znaju da se tamo jos u pelenama puca, medjutim bez srece. Kapetani su vec imali vise mozga, pa nisu hteli da se blamiraju pred vojskom, tako da se tu zavrsilo.
Ja sam u prekomandi duzio M72, a da nikada iz njega nisam metka opalio. Very Happy
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 12:08

Sečate li se pločica Veska Ostojića ? danas smo se čuli preko FB-ja,dao sam mu link i prati taj forum.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 13:35

Gringo (citat):
Kako to zar niste znali kamo idete????
To je malo čudno pa kaj je to trebala ostati nekakva vojna tajna???
Zar za to nije trebala nekakva zapovijed??
 I ja neznam gde smo isli na gadjanje.Potrpali nas u voz ujutro u 4h  I nemam  pojima gde smo isli. po izlasku iz voza 2.5-3h  marsevskim korakom  do mesta za gadjanje.posle nazad na voz. kad smo stigli u kasarnu cizme skidas a carape nikako .svima noge krvave. ubile nas nove cizme. ujuto na smotri vise od pola voda se prijavilo za lekara.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 19:27

Gringo (citat):
Kako to zar niste znali kamo idete????
ZAGORAC (citat):
Baš ste bili nezainteresirani, to baš ne ide uz službu koju ste obnašali. No
vladimir (citat):

I ja neznam gde smo isli na gadjanje.
Potrpali nas u voz ujutro u 4h  i nemam  pojima gde smo isli.
Po izlasku iz voza 2.5-3h  marsevskim korakom  do mesta za gadjanje.
Posle nazad na voz.
Kad smo stigli u kasarnu cizme skidas a carape nikako.
Svima noge krvave.
Ubile nas nove cizme.
Ujuto na smotri vise od pola voda se prijavilo za lekara.

Eto nisam jedini koji nije znao gdje me je JNA vodila na bojevno gađanje.
Naj kasnije možda nam je komandir karaule i rekao to jutro ali u tome spremanju, ukrcavanju, putovanju sam zaboravio.
Tko će svaku njegovu rečenicu pamtiti i zapisivati.
Da sam ja znao da će na karauli "Ceršak" nakon 26 godina biti tema gdje smo išli na gađanje potrudio bi se da zapamtim gdje je to bilo.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 19:40

miran cvilak (citat):

Sečate li se pločica Veska Ostojića?
Danas smo se čuli preko FB-ja, dao sam mu link i prati taj forum.

Triput hura za zadnjeg graničara iz karaule "Ceršak" Veska Ostojića.
Ha ha ha ha ha...

Ovo je prilika da doznam kako je karaula "Ceršak" prestala postojati u ljeto 1991 godine.
Da saznam kako je on to vidio svojim očima.
Kako je bilo spavati u šatorima iza karaule.
Kako su "oni negraničari" spavali na podu u učionici.
Kako su se slagali sa njima.
Kako je vrt ispred karaule obrađivao.
Kako je stepenice koje vode od karaule do zasjednog mjesta "Dol" popravljao.
Kako je bilo na zasjednom mjestu "Rupa".
Kako je hranio svinje.
Kakva je bila naša prva susjeda baka "Katarina Hauc" u to vrijeme.
Možda on zna gdje je išao na bojevno gađanje nakon graničarske obuke.
I tko zna koliko još pitanja i potpitanja....
Ali naj bolje je postavljati pitanje po pitanje pa da vidimo dokle će nas to odvesti.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime26.09.14 20:48

miran cvilak (citat):
Sečate li se pločica Veska Ostojića ? danas smo se čuli preko FB-ja,dao sam mu link i prati taj forum.
Ako se dobro sječam sakrivene u neki uređaj na karauli Ceršak. Pozdrav Vesku Ostojiću, baš bi lijepo bilo iz prve ruke čuti kako su tamo završile.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime01.10.14 20:55

miran cvilak (citat):
Sečate li se pločica Veska Ostojića?
Danas smo se čuli preko FB-ja, dao sam mu link i prati taj forum.
šepa (citat):
Ako se dobro sječam sakrivene u neki uređaj na karauli Ceršak.
Pozdrav Vesku Ostojiću, baš bi lijepo bilo iz prve ruke čuti kako su tamo završile.

I ovog se sjetih.!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Također me zanima da li je Vesko bio u karauli kada su "oni negraničari JNA" došli sa helikopterom MI8 u karaulu "Ceršak".
Gdje je helikopter tada sletio.
Koliko je njih "negraničara JNA" iz helikoptera došlo u karaulu "Ceršak".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Gdje je završio "nestao" bestrzajni top koji je karaula "Ceršak" imala na raspolaganju".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jeste li koristili signalni pištolj M57 koji je također karaula "Ceršak" imala na raspolaganju, itd......
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime01.10.14 20:59

Vojnik Graničar (citat):

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jeste li koristili signalni pištolj M57 koji je također karaula "Ceršak" imala na raspolaganju, itd......
Jeli taj iz privatnog arsenala?Što mu bi sa cijevi?

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime01.10.14 21:10

Vojnik Graničar (citat):
Jeste li koristili signalni pištolj M57 koji je također karaula "Ceršak" imala na raspolaganju, itd......
lacoš (citat):
Jeli taj iz privatnog arsenala?
Što mu bi sa cijevi?
Lacoš.
Nije moj.
Pronašao ovdje.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 7 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 7/16Idi na stranicu : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 11 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: