FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.

Go down 
+22
zokika
halo 92
East&West
zastavnik
mpanovic
Stazio
miran cvilak
Šentilj 88/89
vladimir
SveJug
posavljak
Nik
Max Blitz
Pero™
Gringo
graničar šentilj
VBČ
purger
Kemo Specijalac
ZAGORAC
Vojnik Graničar
šepa
26 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime16.07.12 19:41

purger (citat):
Analizom ratnih zbivanja nećemo daleko  No

Slažem se, meni je samo bilo interesantno da je naš komandant(vojnika graničara i moj), poslije došao na službu u njegov grad. Na kraju krajeva to nije ni bitno, kad bi pratili svačiji put tokom ratnih zbivanja zaista ne bi stigli daleko.Pozzz
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime17.07.12 19:20

šepa (citat):

Slažem se, meni je samo bilo interesantno da je naš komandant (vojnika graničara i moj), poslije došao na službu u njegov grad.
Na kraju krajeva to nije ni bitno, kad bi pratili svačiji put tokom ratnih zbivanja zaista ne bi stigli daleko.
Pozzz

Arrow Nas je samo zanimalo da li se radi o istom kapetanu I klase Velimiru Bajatu koji je sa nama bio u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" - V.P. 8164/20-3 - godina 1988.!
Arrow Morat će mo se još strpiti dok ne dođe netko tko ga poznaje i tko je bio sa njim u Splitu ako se radi o istoj osobi o kojoj govorimo tj. pišemo.
Arrow Nas ne zanima njegov ratni put i tome slično samo nas zanima da li se rdai o istoj osobi.. Rolling Eyes Shocked Twisted Evil Suspect No

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
VBČ
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
VBČ


Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 13122
ČLAN OD: : 2009-05-01

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.07.12 1:04

Diskusije u vezi s problemima ishrane u JNA su kao zasebna tema prebačene u kantinu: [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
graničar šentilj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2011-10-27

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.07.12 14:04

Pozdrav svima.
Šepa tebi posebno,ja sam bio na karauli Šentilj,a ne na Slatkom vrhu.
Išli smo zajedno u Ljubljanu i odlično se sjećaš svih detalja,a što se tiče onog marša bilo je to u Lenart,tadašnji ogrug Lendava i bilo je jako hladno,a jeli smo jabuke kojih je bilo u izobilju.
Onaj momak skojim smo se družili u Ljubljani je čini mi se bio iz Dervente,ali već je prošlo 23 godine pa se baš najbolje i ne sjećam...
Na vrh Go down
graničar šentilj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 12
ČLAN OD: : 2011-10-27

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.07.12 14:11

Vojnik Graničar (citat):
ŠEPA...!!!        

Potrudio sam se i malo sam listao dnevnik.!!!
I pronašao sam ovo.!!!
Dana 7.3.1989. god. utorak, svanio je sunčan dan.  
Jutros je ispred karaule "Ceršak" došao kamion iz Mariborskog graničnog odsjeka.
U kamionu su se nalazili graničari i njihovi psi.
Sa karaule "Ceršak" se u kamion ukrcao jedan graničar (kerovođa) i njegov pas.
Komandir karaule je odredio da to bude vojnik       KAIŠIĆ (ime ne znam).        
Nakon što su se ukrcali u kamion odvezeni su u Ljubljanu gdje će se vršiti obuka vojnika - kerovođa i njihovih pasa.
Dana 27.3.1989. god. ponedjeljak, jutros je bila magla.  
Navečer je iz Ljubljane na karaulu "Ceršak" sa kamionom dovezen graničar - kerovođa Kaišić i njegov pas.
Sa njim je kamionom došao i kapetan Živadonović.
Usput je na karauli održao sastanak na kojem je iznosio situaciju na Kosovu.
Također je govorio i o upotrebi vatrenog oružja.

ŠEPA, ispada da smo se vidjeli ispred karaule "Ceršak".
Sada je na tebi da se pokušaš sjetiti ovog kerovođe KAIŠIĆA koji je sa tobom išao u Ljubljanu na obuku službenih pasa.!!!

Mislim da je sa nama sa karaule Ceršak bio vojnik Cvetković inače moj drug iz kasarne melje,ali nisam siguran
sjećam se te vožnje u kamionu pod ceradom,psi su imali brnjice ali veoma često su nasrtali jedan na drugoga,režali i srali kao grlice...

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.07.12 15:04

graničar šentilj (citat):
Pozdrav svima.
Šepa tebi posebno,ja sam bio na karauli Šentilj,a ne na Slatkom vrhu.
Išli smo zajedno u Ljubljanu i odlično se sjećaš svih detalja,a što se tiče onog marša bilo je to u Lenart,tadašnji ogrug Lendava i bilo je jako hladno,a jeli smo jabuke kojih je bilo u izobilju.
Onaj momak skojim smo se družili u Ljubljani je čini mi se bio iz Dervente,ali već je prošlo 23 godine pa se baš najbolje i ne sjećam...

Pozdrav i tebi, drago mi je da si živ i zdrav. Pa tačno je prošlo je puno godina pa mi se ponešto i pomiješalo, bio sam ubijeđen da si bio na Slatkom vrhu, sad više nije ni važno.Pročitao sam ranije tvoje komentare ali nisam ni pretpostavio da si ti. U svakom slučaju pozdravljam te, čujemo se.

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Dan Graničara 15.August   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime13.08.12 21:14

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime13.08.12 21:20

Bravo šepa cheers ,postavi još,samo da nebudu "mutne"! sunny
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime13.08.12 21:22

ZAGORAC (citat):
Bravo šepa  cheers ,postavi još,samo da nebudu "mutne"! sunny

ovo je bilo hitno sa fotke na mobitel, bez skenera, biće bolje
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.08.12 21:52

Šepa,iscurile mi oči,ali slika nema...... No
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.08.12 10:28

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Arrow ŠEPA..!!! sunny bounce  Smile  Very Happy
Ko je na ovoj slici.!!??? Exclamation Question  Suspect  No
Je li ova slika doista ovako mutna ili je to zbog tvoga mobitela.!? Exclamation Question
A nisi nam objasnio ni gdje je slikano, kao ni bilo što u vezi natpisa na onoj tabli, u vezi ove rampe ili bilo što oko nastanka ove fotografije.!!??
Daj se malo potrudi šteta da o tome ništa ne znamo.!!! Rolling Eyes Shocked


Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.08.12 23:04

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]


Arrow ŠEPA..!!! sunny bounce Smile Very Happy
Ko je na ovoj slici.!!??? Exclamation Question Suspect No
Je li ova slika doista ovako mutna ili je to zbog tvoga mobitela.!? Exclamation Question
A nisi nam objasnio ni gdje je slikano, kao ni bilo što u vezi natpisa na onoj tabli, u vezi ove rampe ili bilo što oko nastanka ove fotografije.!!??
Daj se malo potrudi šteta da o tome ništa ne znamo.!!! Rolling Eyes Shocked
Ovo sam ja na fotografiji a ona nije ovako mutna nego sam papirnu fotografiju snimio mobitelom. Fotografija je snimljena na malograničnom prelazu CIRINGA kod graničnog kamena 92 na rejonu prema Šentilju. Na velikoj tabli iza mojih leđa naravno piše Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, a drug koji je slikao mislim da je bio desetar Nebojša Petrović, sa aparatom naravno stoji na Austrijskoj strani. Ovo je bilo najosjetljivije mjesto na našim rejonima jer se na obje strane moglo preći autom a rampa je bila zaključana samo katancom ( Slovenci kažu "obešanka").Na ovom mjestu se odigrao i onaj incident o kojem sam ranije pisao kada je vojnik iz graničnog voda izrešetao prelaznike rafalom. Prelaz je dva dana sedmično radio kao međunarodni prelaz za građane iz graničnog pojasa kada bi policija bila na prelazu a ostalo vrijeme je bio "naš". Desno od mene je bio policijski kiosk, a iznad u šumi rov u kojem sam proveo noći i noći.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine    Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime19.08.12 8:09

Citat :
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo sam ja na fotografiji a ona nije ovako mutna nego sam papirnu fotografiju snimio mobitelom.
Fotografija je snimljena na malograničnom prelazu CIRINGA kod graničnog kamena 92 na rejonu prema Šentilju.
Na velikoj tabli iza mojih leđa naravno piše Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, Arrow Arrow  Arrow a drug koji je slikao mislim da je bio desetar Nebojša Petrović, sa aparatom naravno stoji na Austrijskoj strani. Smile Very Happy  bounce
Ovo je bilo najosjetljivije mjesto na našim rejonima jer se na obje strane moglo preći autom a rampa je bila zaključana samo katancom ( Slovenci kažu "obešanka").
Na ovom mjestu se odigrao i onaj incident o kojem sam ranije pisao kada je vojnik iz graničnog voda izrešetao prelaznike rafalom.
Prelaz je dva dana sedmično radio kao međunarodni prelaz za građane iz graničnog pojasa kada bi policija bila na prelazu a ostalo vrijeme je bio "naš".
Desno od mene je bio policijski kiosk, a iznad u šumi rov u kojem sam proveo noći i noći.
 
Arrow  Arrow  Arrow ŠEPA...!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Od mene sutra imaš jedan veliki + [You must be registered and logged in to see this image.]za ilegalni prelazak vojnika JNA na teritorij Austrije i slikavanje sa Austrijske strane.!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Samo Šepa daj potrudi se valjda netko u Zenici ima skener.
Nije to danas neki luksuz, volio bi te tvoje slike viditi ali ne ovako mutne.!!!
Prošetak do neke firme privatne, državne neko ga sigurno ima i te slike skeniraj pa da vidimo kako je bilo na karauli "ŠPIČNIK"...


Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime19.08.12 22:36

Vojnik Graničar (citat):
Citat :
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo sam ja na fotografiji a ona nije ovako mutna nego sam papirnu fotografiju snimio mobitelom.
Fotografija je snimljena na malograničnom prelazu CIRINGA kod graničnog kamena 92 na rejonu prema Šentilju.
Na velikoj tabli iza mojih leđa naravno piše Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, Arrow Arrow Arrow a drug koji je slikao mislim da je bio desetar Nebojša Petrović, sa aparatom naravno stoji na Austrijskoj strani. Smile Very Happy bounce
Ovo je bilo najosjetljivije mjesto na našim rejonima jer se na obje strane moglo preći autom a rampa je bila zaključana samo katancom ( Slovenci kažu "obešanka").
Na ovom mjestu se odigrao i onaj incident o kojem sam ranije pisao kada je vojnik iz graničnog voda izrešetao prelaznike rafalom.
Prelaz je dva dana sedmično radio kao međunarodni prelaz za građane iz graničnog pojasa kada bi policija bila na prelazu a ostalo vrijeme je bio "naš".
Desno od mene je bio policijski kiosk, a iznad u šumi rov u kojem sam proveo noći i noći.

Arrow Arrow Arrow ŠEPA...!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Od mene sutra imaš jedan veliki + [You must be registered and logged in to see this image.]za ilegalni prelazak vojnika JNA na teritorij Austrije i slikavanje sa Austrijske strane.!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Samo Šepa daj potrudi se valjda netko u Zenici ima skener.
Nije to danas neki luksuz, volio bi te tvoje slike viditi ali ne ovako mutne.!!!
Prošetak do neke firme privatne, državne neko ga sigurno ima i te slike skeniraj pa da vidimo kako je bilo na karauli "ŠPIČNIK"...
Ma čovječe imam ga ja u kancelariji, jednostavno zaboravim. Bićeeeeeeee!!!!

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime20.08.12 10:26

Arrow Arrow Arrow ŠEPA...!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Evo od mene danas imaš jedan veliki + [You must be registered and logged in to see this image.]za ilegalni prelazak vojnika JNA na teritorij Austrije i slikavanje sa Austrijske strane.!!![You must be registered and logged in to see this image.]
Arrow Arrow Arrow Tako ti reputaciju podižem sa Arrow 10 na Arrow 11.!!! Smile Very Happy bounce
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime27.08.12 9:47


 
Arrow  Arrow  Arrow ŠEPA...!!! [You must be registered and logged in to see this image.]
Vi sa karaule "ŠPIČNIK" ste u uniformi i naoružani prelazili graničnu liniju između Jugoslavije i Austrije i slikavali ste se sa njihova teritorija.!! [You must be registered and logged in to see this image.]
A pogledaj Shocked ovu snimku graničari Sjeverne Koreje i Južne Koreje..!!! Exclamation Shocked
Nikome ne pada na pamet da pređe graničnu liniju.!!!
Ma ni da pokušaju nešto takvo.
Ali i oni se slikavaju za uspomenu [You must be registered and logged in to see this image.]        , obrati pažnju pred kraj snimka kako jedan po jedan dolazi do granične linije dviju država te se slikavaju.!! [You must be registered and logged in to see this image.]   


Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: slikanje na granici   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime27.08.12 18:54

Vojnik Graničar (citat):


Arrow Arrow Arrow ŠEPA...!!! [You must be registered and logged in to see this image.]
Vi sa karaule "ŠPIČNIK" ste u uniformi i naoružani prelazili graničnu liniju između Jugoslavije i Austrije i slikavali ste se sa njihova teritorija.!! [You must be registered and logged in to see this image.]
A pogledaj Shocked ovu snimku graničari Sjeverne Koreje i Južne Koreje..!!! Exclamation Shocked
Nikome ne pada na pamet da pređe graničnu liniju.!!!
Ma ni da pokušaju nešto takvo.
Ali i oni se slikavaju za uspomenu [You must be registered and logged in to see this image.] , obrati pažnju pred kraj snimka kako jedan po jedan dolazi do granične linije dviju država te se slikavaju.!! [You must be registered and logged in to see this image.]
Ovo je igra živaca, a jesi li primjetio kako ovaj iz Sjeverne Koreje kaže svom drugu "kad se onaj Šepa sa Špičnika mogao slikati preko granice možemo i mi ovdje na samoj liniji, neka ovi Južnjaci gledaju", a mi imamo i SAMSUNG aparat.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457,Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime28.08.12 19:43

Citat :
VOJNIK GRANIČAR



Arrow  Arrow  Arrow ŠEPA...!!! [You must be registered and logged in to see this image.]
Vi sa karaule "ŠPIČNIK" ste u uniformi i naoružani prelazili graničnu liniju između Jugoslavije i Austrije i slikavali ste se sa njihova teritorija.!! [You must be registered and logged in to see this image.]
A pogledaj Shocked ovu snimku graničari Sjeverne Koreje i Južne Koreje..!!! Exclamation Shocked
Nikome ne pada na pamet da pređe graničnu liniju.!!!
Ma ni da pokušaju nešto takvo.
Ali i oni se slikavaju za uspomenu [You must be registered and logged in to see this image.]        , obrati pažnju pred kraj snimka kako jedan po jedan dolazi do granične linije dviju država te se slikavaju.!! [You must be registered and logged in to see this image.]   
Citat :

ŠEPA...!!!

Ovo je igra živaca, a jesi li primjetio kako ovaj iz Sjeverne Koreje kaže svom drugu " Arrow Arrow  Arrow  No  pale  Embarassed kad se onaj Šepa sa Špičnika mogao slikati preko granice možemo i mi ovdje na samoj liniji, neka ovi Južnjaci gledaju", a mi imamo i SAMSUNG aparat.
 
ŠEPA...!!!  [You must be registered and logged in to see this image.]
Arrow Pade mi na pamet Rolling Eyes kao si ovo rekao imaš li možda koju sliku Shocked da si se ti slikao na teritoriju Austrije Smile Very Happy  bounce .!!!???


Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.09.12 10:45

šepa (citat):
ZAGORAC (citat):
Bravo šepa  cheers ,postavi još,samo da nebudu "mutne"! sunny

ovo je bilo hitno sa fotke na mobitel, bez skenera, biće bolje

Što je šepa? Spavaš?
Neću valjda ja da čuvam i vašu granicu?  scratch
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.09.12 14:10

Ma ipak si ti graničar ....U Duši!!!! Very Happy

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.09.12 14:21

Samo uspomene.....ništa drugo!
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.09.12 14:27


Dok živimo mi, živjeti će i naše uspomene, a one nam u životu jedino i ostaju!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime04.05.13 7:15

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Za ovo pitanje je kriv Kemo Specijalac.
Prije nego sam iznenada otišao na dugoooootrajni godišnji odmor nešto sam primijetio ali te tada nisam upio pitati.
Pogledaj sliku ove: "Dozvola za vanredni izlazak van kruga kasarne za.....".
Na njoj piše u rubrici vojna pošta i mjesto ovo: "V.P. 5457 Maribor".
Kad vidiš moja karaula "Ceršak" se vodila pod istom vojnom poštom i istim mjestom, tako se i tvoja karaula vodila pod istom vojnom poštom i mjestom.
Sad mi nije jasno, da li su sve karaule u Graničnom odsjeku Maribor imale pečat i oznaku V.P. 5457 Maribor.
Ako je to tako onda ova dozvola može biti izdana u bilo kojoj karauli Graničnog odsjeka Maribor.
 
I druga stvar.
Jedva ti pronašao karaulu.
Nikada niže nije kotirala.
Prvo sam pomislio da si je izbrisao a onda vidim da moram prelistati drugu stranu Slovenije i nađem je negdje na sredini druge stranice.
Ovo je nedopustivo.!!
He he he he he

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime04.05.13 8:38

Pitanje za Šepu ili Graničara

Nikako da dešifriram ove škrabotine... Nekde od gore, do datuma, još malo nagađam, ali šta piše dole

Razlog izlaska: Dobra sestra? Stvarno, ozbiljno pitanje šta je bio razlog?

Kde je čin i ime starešine, da nije samo prezime Paunovič?

Inače koliko imam sreče u životu, ja takve dozvole nisam video. A po pokupljanje pošte za karaulu kad smo odlazili, dozvola nam je bio AP M70 sa jednim okvirom municije. Verovatno toga kod vas nije bilo.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime04.05.13 13:47

Pero™ (citat):
Razlog izlaska: Dobra sestra? Stvarno, ozbiljno pitanje šta je bio razlog?

Ovo bi Pero definitivno mogao za nekoga bit razlog da ti da izlazak !! Laughing Laughing
Ali piše - 'Poseta sestre', vidio sam odmah, nije baš tako nečitljivo. Very Happy
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime05.05.13 20:04

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Za ovo pitanje je kriv Kemo Specijalac.
Prije nego sam iznenada otišao na dugoooootrajni godišnji odmor nešto sam primijetio ali te tada nisam upio pitati.
Pogledaj sliku ove: "Dozvola za vanredni izlazak van kruga kasarne za.....".
Na njoj piše u rubrici vojna pošta i mjesto ovo: "V.P. 5457 Maribor".
Kad vidiš moja karaula "Ceršak" se vodila pod istom vojnom poštom i istim mjestom, tako se i tvoja karaula vodila pod istom vojnom poštom i mjestom.
Sad mi nije jasno, da li su sve karaule u Graničnom odsjeku Maribor imale pečat i oznaku V.P. 5457 Maribor.
Ako je to tako onda ova dozvola može biti izdana u bilo kojoj karauli Graničnog odsjeka Maribor.

I druga stvar.
Jedva ti pronašao karaulu.
Nikada niže nije kotirala.
Prvo sam pomislio da si je izbrisao a onda vidim da moram prelistati drugu stranu Slovenije i nađem je negdje na sredini druge stranice.
Ovo je nedopustivo.!!
He he he he he
Kako ti čovjeka znaš zaposliti, cijeli dan tražim vojnu knjižicu jer samo u njoj imam taj pečat, ali nigdje da je nađem, vjerovatno je i ona odslužila svoje. Ovakvu dozvolu sam na karauli vidio samo 3-4 puta jer sam rijetko izlazio, jer je naš odlazak sa Špičnika bilo malo putovanje, pa mi se baš i nije išlo u Maribor često, mislim da sam o tome već pisao.
A što se tiče druge stvari, u pravu si, ulazio sam na forum često ali pisao veoma rijetko, čak sam jedanput pokušao izbrisati svoje postove i ugasiti profil ali nisam uspio, nekako mi se činilo neko vrijeme da stvari idu u smjeru koji mi se nije svidio. Ali dobro, ostao sam dužan one skenirane fotke od samog početka, pa nastavit ću uskoro. pozz

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime05.05.13 20:15

Pero™ (citat):
Pitanje za Šepu ili Graničara

Nikako da dešifriram ove škrabotine... Nekde od gore, do datuma, još malo nagađam, ali šta piše dole

Razlog izlaska: Dobra sestra? Stvarno, ozbiljno pitanje šta je bio razlog?

Kde je čin i ime starešine, da nije samo prezime Paunovič?

Inače koliko imam sreče u životu, ja takve dozvole nisam video. A po pokupljanje pošte za karaulu kad smo odlazili, dozvola nam je bio AP M70 sa jednim okvirom municije. Verovatno toga kod vas nije bilo.

Kad malo bolje pogledam ovaj potpis čini mi se da je na početku veliko "A", pa onda prezime, ne znam. Inače kod nas je poštu, ložionu, pranje veša, skladište hrane i hranjenje životinja (svinja) obavljao jedan vojnik kome je to bilo zaduženje i nije išao u patrole, a za poštu mu nije trebala dozvola niti AK 47, jer smo bili obavezni nositi oružje samo kroz granični pojas, a karaula je bila izvan 100 m, tako da je prema selu išao u šetnju do pošte.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime06.05.13 8:55

šepa (citat):

Kako ti čovjeka znaš zaposliti, cijeli dan tražim vojnu knjižicu jer samo u njoj imam taj pečat, ali nigdje da je nađem, vjerovatno je i ona odslužila svoje.
Ovakvu dozvolu sam na karauli vidio samo 3-4 puta jer sam rijetko izlazio, jer je naš odlazak sa Špičnika bilo malo putovanje, pa mi se baš i nije išlo u Maribor često, mislim da sam o tome već pisao.
A što se tiče druge stvari, u pravu si, ulazio sam na forum često ali pisao veoma rijetko, čak sam jedanput pokušao izbrisati svoje postove i ugasiti profil ali nisam uspio, nekako mi se činilo neko vrijeme da stvari idu u smjeru koji mi se nije svidio.
Ali dobro, ostao sam dužan one skenirane fotke od samog početka, pa nastavit ću uskoro. pozz

Ja ovakvu dozvolu u karauli "Ceršak" nisam nikada vidio.
Kad bi moji išli u grad išli bi bez dozvole.
A mogu ti reći da se baš nije ni išlo u grad.
Prvo što je daleko, drugo komplicirano je putovati, treće, komandir karaule je trebao dati odobrenje, četvrto morao si imati neki razlog zašto ideš u grad, peto, gledalo se da u grad ne ide oni koji moraju u patrole i zasjede, i možda još koji razlog kojeg se sada ne mogu sjetiti.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 30.05.13 12:51; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime13.05.13 21:56

šepa (citat):
Pa da naravno za ovim stolom, ali najčešče onako s nogu.
Nije bilo razloga za odmaranje jer je to blizu karaule.
Ali stari Lovrenčič je bio i malo sentimentalan prema nama jer je u to vrijeme i on imao sina na odsluženju vojnog roka, a drugi je bio tu.
E taj drugi je jedanput organizovao party u ovoj kući.
Na špičnik je sa susjednog Gaja prekomandovan vojnik ne mogu se sjetiti imena, bio je iz Pančeva i svirao je harmoniku.
Kažnjen je jer je našao djevojku tamo i onda sa njenim društvom bježao sa karaule, a ovaj Lovrenčičev sin je bio dio tog društva,tako da se priča seli na Špičnik.
Dolazim ja jednu noć iz patrole oko 02,00 h i ne zatičem stražara na ulazu.
Zvonim (imali smo zvono na uglu karaule kojim pozivaš dežurnog na grudobran, mada smo oružje najčešće praznili u hodu), niko ne izlazi.
Ulazimo nas dvojica u karaulu i nema žive duše unutra.
Čovječe hiljadu upitnika iznad glave, šta se dešava gdje su jel' uzbuna koji li je vrag.
Izađemo van stojimo pred karaulom kad ono dopire zvuk harmonike odnekud.
VJEROVALI ILI NE, SVI, AMA SVI SU OTIŠLI KOD LOVRENČIČA.
Ne trebam govoriti kako su se napili.
Zaista sad kad mislim šta se gore dešavalo dobro niko od nas nije nastradao.(tada je majska generacija 1988. već otišla sa karaule)

Šepa.
Da ne zaspeš na straži i rejonu.
Ovo te nisam pitao.
Kada ste bili ovako veliki prijatelji sa obitelji Lovrenčič i kada ste odlazili kod njih na kojekakve proslave.
Zanima me da li su oni dolazili u karaulu ""Špičnik" isto kao i vi kod njih i kakvim povodom.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.05.13 8:23

Vojnik Graničar (citat):
Šepa.
Da ne zaspeš na straži i rejonu.
Ovo te nisam pitao.
Kada ste bili ovako veliki prijatelji sa obitelji Lovrenčič i kada ste odlazili kod njih na kojekakve proslave.
Zanima me da li su oni dolazili u karaulu ""Špičnik" isto kao i vi kod njih i kakvim povodom.
 
Samo jedanput za dan Graničara 15.08.1989. ali tada je bilo kod nas na ručku oko dvadesetak mještana i gostiju sa Špičnika, poslužili smo im vojnički grah, a da se pohvalim ja sam ga skuhao. Poslije kuhara koji se zvao Landeka Ivica i skinuo se negdje u aprilu jer je dobio značku primjeran vojnik(majska klasa), ja sam kuhao par mjeseci i bio dobar jer to volim, došao nam je novi kuhar koji bi po današnjim mjerilima dobio epitet terorista jer nas je trovao svojim kuhanjem, pa je komandir taj zadatak za praznik povjerio meni. E sječam se da nam je dolazila jedna gospođa iz susjedstva, njoj se ne sječam imena te nam pripremala palačinke (u zamjenu za ono "Alpsko mlijeko" koje smo dobijali za međuobrok, dopunu ili kako se to već zvalo, ne sječam se), a ta ista gospođa nam je jedanput pripremila srneći gulaš, kada smo od lovaca dobili polovinu srne. To je bio prvi i jedini put da sam jeo meso divljači i nije bio loš. Drugi civili nisu dolazili na karaulu, iako su postojale dvije kuće udaljene samo 20 metara od karaule.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.05.13 8:54

Svaka čast,kuhar je stvarno bio pravi vojnik,pa da dobije značku primjernog vojnika.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime14.05.13 18:11

šepa (citat):
Samo jedanput za dan Graničara 15.08.1989. ali tada je bilo kod nas na ručku oko dvadesetak mještana i gostiju sa Špičnika, poslužili smo im vojnički grah, a da se pohvalim ja sam ga skuhao.
Poslije kuhara koji se zvao Landeka Ivica i skinuo se negdje u aprilu jer je dobio značku primjeran vojnik (majska klasa)

Ma da te pitam ovaj Ivica Landeka.
Je li on dobio značku primjeran vojnik u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru ili tu na karauli "Špičnik.
Dok sam ja bio u kasarni "Tone Tomšič" niti jedan vojnik iz moje 2 čete nije dobio značku primjeran vojnik.
Očito da nitko od nas budući čuvara Jugoslavije po mjerilima komande bataljuna nije zaslužio da dobije znački primjeran vojnik.
Mislim da bi bilo pametnije komandi bataljuna u kasarni da su vojnicima po četama rekli tko bude naj bolji vojnik da će dobiti značku primjeran vojnik jer bi sa tim potakli vojnike da budu bolji i da daju sve od sebe te bi možda kod nekih vojnika stvorili poticaj za radom i disciplinom.
Sjećam se da su u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" tada značke primjerni vojnik dobila dva brata koji su bili desetari u 1 četi.
Bilo ih je još ali se ostalih ne mogu sjetiti.
A ta dva brata su derala tu 1 četu od mila do nedraga.
Sjećam se da su ih tjerali da vikendom peru borbene rance, pa sam gledao kako te borbene rance koje su oprali vješaju po ogradi voznog parka da se na suncu suše.
Bilo je još njihovih desetarskih bisera.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.05.13 8:04

Vojnik Graničar (citat):
Ma da te pitam ovaj Ivica Landeka.
Je li on dobio značku primjeran vojnik u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru ili tu na karauli "Špičnik.
Dok sam ja bio u kasarni "Tone Tomšič" niti jedan vojnik iz moje 2 čete nije dobio značku primjeran vojnik.
Očito da nitko od nas budući čuvara Jugoslavije po mjerilima komande bataljuna nije zaslužio da dobije znački primjeran vojnik.
Mislim da bi bilo pametnije komandi bataljuna u kasarni da su vojnicima po četama rekli tko bude naj bolji vojnik da će dobiti značku primjeran vojnik jer bi sa tim potakli vojnike da budu bolji i da daju sve od sebe te bi možda kod nekih vojnika stvorili poticaj za radom i disciplinom.
Sjećam se da su u Mariboru u kasarni "Tone Tomšič" tada značke primjerni vojnik dobila dva brata koji su bili desetari u 1 četi.
Bilo ih je još ali se ostalih ne mogu sjetiti.
A ta dva brata su derala tu 1 četu od mila do nedraga.
Sjećam se da su ih tjerali da vikendom peru borbene rance, pa sam gledao kako te borbene rance koje su oprali vješaju po ogradi voznog parka da se na suncu suše.
Bilo je još njihovih desetarskih bisera.

Ivica je značku dobio na karauli na prijedlog našeg komandira Suljkanovića, nije ni mogao dobiti u kasarni "Tone Tomšić" jer su kuhari dolazili u prekomandu iz drugih mjesta. A što se tiče ovih desetara, njih se ne sječam, ali se jako dobro sječam onog luđaka Nuhanovića, a znaš ga i sam.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.05.13 16:25

šepa (citat):
Poslije kuhara koji se zvao Landeka Ivica i skinuo se negdje u aprilu jer je dobio značku primjeran vojnik(majska klasa)
ZAGORAC (citat):
Svaka čast, kuhar je stvarno bio pravi vojnik, pa da dobije značku primjernog vojnika.

Šepa.
Dok ne pronađeš vojnu knjižici koju si zagubio u kući i dok ne vidiš na pečatu pod kojom se vojnom poštom vodila tvoja karaula "Špičnik", ovo te moram pitati.
Svidilo se to tebi ili ne.
Reci mi kakvo je tvoje mišljenje o tome da kuhar u karauli "Špičnik" dobije značku primjeran vojnik.
Zamisli.
Kuhar dobio značku primjeran vojnik.
Zar netko od vas koji ste derali granicu Jugoslavije od mila do nedraga, po svim vremenskim uvjetima nije zaslužio značku primjeran vojnik nego je komandir karaule daje kuharu.
Kuhar koji i ne zna što je granica, patrola, zasjeda......

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.05.13 17:37

Vojnik Graničar (citat):
Šepa.
Dok ne pronađeš vojnu knjižici koju si zagubio u kući i dok ne vidiš na pečatu pod kojom se vojnom poštom vodila tvoja karaula "Špičnik", ovo te moram pitati.
Svidilo se to tebi ili ne.
Reci mi kakvo je tvoje mišljenje o tome da kuhar u karauli "Špičnik" dobije značku primjeran vojnik.
Zamisli.
Kuhar dobio značku primjeran vojnik.
Zar netko od vas koji ste derali granicu Jugoslavije od mila do nedraga, po svim vremenskim uvjetima nije zaslužio značku primjeran vojnik nego je komandir karaule daje kuharu.
Kuhar koji i ne zna što je granica, patrola, zasjeda......
 
Druže vojniče graničaru, dozvolite da se obratim.
 
To i ja mislim, kod nas su status primeran vojnik dobivali desetari. A u stvari je bilo važno 15 dana skračenja. Desetari nisu ni išli u patrole, nisu ni radili neke fizičke radove, nisu ni bili na straži...
 
Prvi kuvar je bio fenomen, hrana kao da smo u hotelu, pa posle neko vreme ništa, pa dođe drugi, pa da stvarno i taj bi mogao među teroriste. Ako nas taj nije otrovao sa prevelikom količinom soli, niko nas nebi. Posle se malo smirio kad smo ga sterali da jede ono što nam je skuvao.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.05.13 17:40

Vojnik Graničar (citat):
Kuhar dobio značku primjeran vojnik.
Zar netko od vas koji ste derali granicu Jugoslavije od mila do nedraga, po svim vremenskim uvjetima nije zaslužio značku primjeran vojnik nego je komandir karaule daje kuharu.
Kuhar koji i ne zna što je granica, patrola, zasjeda......

Oprostite graničari što se miješam, ali ako je dobro kuhao ja bi mu dvije značke dao.
A tko može platit dobar ukusan obrok (ako je bio) nakon ovog svega što si nabrojao: ...granica, patrola, zasjeda...

Slično je bilo s kuharom na brodu - dobar kuhar - bog i otac, zakon, svi su mu se klanjali i bili mu dobar drug. Very Happy

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime15.05.13 21:54

Max Blitz (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Kuhar dobio značku primjeran vojnik.
Zar netko od vas koji ste derali granicu Jugoslavije od mila do nedraga, po svim vremenskim uvjetima nije zaslužio značku primjeran vojnik nego je komandir karaule daje kuharu.
Kuhar koji i ne zna što je granica, patrola, zasjeda......

Oprostite graničari što se miješam, ali ako je dobro kuhao ja bi mu dvije značke dao.
A tko može platit dobar ukusan obrok (ako je bio) nakon ovog svega što si nabrojao: ...granica, patrola, zasjeda...

Slično je bilo s kuharom na brodu - dobar kuhar - bog i otac, zakon, svi su mu se klanjali i bili mu dobar drug. Very Happy

Slažem se sa ovim komentarom, na kraju krajeva i kuhar je bio vojnik i svoje obaveze je obavljao dobro pa je valjda zato i dobio značku, a koliko je vrijedio, vidjeli smo kad je otišao. Ovaj koji je došao u julu jednostavno nije imao smisla za taj posao, stalno je bio na udaru kako nas graničara tako i komandira, a eto njemu nisam ni ime zapamtio. Možda je razlog za dodjelu značke kuharu bio i taj što smo svi mi imali prekršaje, bilo da nas kontrole ne nađu na rejonu ili raporti zbog kojekakvih gluposti koje smo radili, tako da je izbor možda bio logičan, iako bi se složio i sa vojnikom graničarom, zaista smo nekad bili opterećeni na granici.

Na vrh Go down
Nik
Razvodnik
Razvodnik
Nik


BROJ POSTOVA: : 225
ČLAN OD: : 2012-01-12

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime16.05.13 0:03

Koliko ja vidim to je izgleda bio obicaj nagradjivati kuvare jer i kod mene na karauli Vič - granicni odsek Dravograd kuvar je dobio 15 dana nagradnog odsustva.
Secam se da je  i kuvar pre njega dobio  takodje 15 dana nagradnog odsustva!
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 61
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime16.05.13 15:28

Pozdrav za "peru" (čiji su komentari jako dobri) i ostale drugove graničare. Mislim da su neki kuvari graničari su dobijali priznanja i zbog toga jer su sarađivali sa starješinama karaula oko nelegalnog uzimanja sledovanja hrane (naročito mesa) od sledovanja vojnika a sledovanja su bila jako velika, jer su čak i graničarski psi dobijali sledovanje u kvalitetnom mesu. U to sam se imao prilike uvjeriti vidjevši kako su juneće polutke odvožene autom iz karaule u privatne svrhe a to se moglo uraditi jedino u saradnji sa kuvarima koji su dužili hranu karaule i određivali kada i koliko će mesa biti stavljeno u obrok vojnika. Nažalost bilo je i toga.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime18.05.13 1:27

Kuvar:

obuka: guljenje krompira i prežderavanje mesa. Na toplom
Granica: uvek na toplom, za rad se znali radni sati, pomagao mu u kujni još pekar. Bez opasnosti za život

Vojnik:
obuka: skoro celu jesen napolju, gađanje non stop, pravom ili manevarskom (zaradio tinnitus... HVALA! ostače mi ceo život za uspomenu) šetanja, trčanja, puzanja, logorovanja na -20, marš 40 km, gas maske, suzavci, itd...

Granica, ustajanje noču, nikad redovnog spavanja cele noči, patrole po snegu, magli, kiši, temperature do -30 uz vetar, hrana kako kad zavisi od kuvara, čiščenje snega po celi dan, radovi na terenu leti, šetanje po 20-30 km na dan, uvek sa oružjem, i da nebi niko pucao na nas mogle se desiti nezgode.

Svi smo mi morali da kvalitetno izvršavamo zadatke, e sad koliko šta vredi odlučite sami. Naravno dobar kuvar puno vredi.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime19.05.13 16:14

posavljak (citat):
Pozdrav za "peru" (čiji su komentari jako dobri) i ostale drugove graničare.
Mislim da su neki kuvari graničari su dobijali priznanja i zbog toga jer su sarađivali sa starješinama karaula oko nelegalnog uzimanja sledovanja hrane (naročito mesa) od sledovanja vojnika a sledovanja su bila jako velika, jer su čak i graničarski psi dobijali sledovanje u kvalitetnom mesu.
U to sam se imao prilike uvjeriti vidjevši kako su juneće polutke odvožene autom iz karaule u privatne svrhe a to se moglo uraditi jedino u saradnji sa kuvarima koji su dužili hranu karaule i određivali kada i koliko će mesa biti stavljeno u obrok vojnika.
Nažalost bilo je i toga.

Posavljak.
Pa hajde da i to što si naveo malo protresemo kroz sito i rešeto.
Ne znam kakvog ti iskustva imaš po tome pitanju ali volio bi da nam o tome nešto napišeš na svojoj karauli pa da nešto i mi o tome pročitamo.
A evo jedno pitanje za Šepu.
Deder Šepa izvijesti me o ovome što je napisao Posavljak da su komandiri karaula nosili svojoj kući hranu iz karaule.
Kakvo je iskustvo kod tebe bilo po tom pitanju dok si ti bio u karaulu "Špičnik".

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime20.05.13 11:29

Vojnik Graničar (citat):
Posavljak.
Pa hajde da i to što si naveo malo protresemo kroz sito i rešeto.
Ne znam kakvog ti iskustva imaš po tome pitanju ali volio bi da nam o tome nešto napišeš na svojoj karauli pa da nešto i mi o tome pročitamo.
A evo jedno pitanje za Šepu.
Deder Šepa izvijesti me o ovome što je napisao Posavljak da su komandiri karaula nosili svojoj kući hranu iz karaule.
Kakvo je iskustvo kod tebe bilo po tom pitanju dok si ti bio u karaulu "Špičnik".

Za osam mjeseci provedenih na karauli tako nešto nisam vidio, a naš komandir nije imao auto, sve što je eventualno mogao ponijeti stalo bi i onu oficirsku kožnu torbu, a to je ništa. Što se tiče mesa, ono je dolazilo zaleđeno u komadima od 2,5-3 kilograma koliko je otprilike potrebno za jedan obrok(mislim da je sledovanje bilo 80 grama mesa za ručak).Ja sam dužio psa i tačno je, potpuno isto meso je dobijao i pas.Kruh je nama na karaulu dostavljan jedanput mjesečno onako povezan "higijenski" u šatorsko krilo, te bi ga zaledili u škrinje koje su bile u podrumu.E sad, ovdje se pominje kako je kuhar dužio hranu i određivao koliko će mesa biti stavljeno u obrok. To na Špičniku nije bio slučaj, naime pisao sam već, jedan vojnik kojeg smo zvali kurir pored ložione, svinja, odlazaka po poštu, pranja veša itd. je takođe dužio magacin hrane i za isti je odgovarao.Svako veče je bio  dužan pogledati specifikaciju namirnica po jelovniku za taj datum i sve to izvaditi da se odmrzne do jutra, uključujuću i određenu količinu kruha. Jelovnik je bio "vječan", napravljen za 30 dana i samo bi se ponavljao.Sjetih se da je riba, smrznuti oslić, dolazio u bloku od nekih 20-ak kilograma i kad je bio na jelovniku otpili bi komad pilom za drva
Mijenjao sam boju teksta pa sad mislim da imam duplo, bar kod mene na ekranu.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime20.05.13 11:37

šepa (citat):
Za osam mjeseci provedenih na karauli tako nešto nisam vidio, a naš komandir nije imao auto, sve što je eventualno mogao ponijeti stalo bi i onu oficirsku kožnu torbu, a to je ništa. Što se tiče mesa, ono je dolazilo zaleđeno u komadima od 2,5-3 kilograma koliko je otprilike potrebno za jedan obrok(mislim da je sledovanje bilo 80 grama mesa za ručak).Ja sam dužio psa i tačno je, potpuno isto meso je dobijao i pas.Kruh je nama na karaulu dostavljan jedanput mjesečno onako povezan "higijenski" u šatorsko krilo, te bi ga zaledili u škrinje koje su bile u podrumu.E sad, ovdje se pominje kako je kuhar dužio hranu i određivao koliko će mesa biti stavljeno u obrok. To na Špičniku nije bio slučaj, naime pisao sam već, jedan vojnik kojeg smo zvali kurir pored ložione, svinja, odlazaka po poštu, pranja veša itd. je takođe dužio magacin hrane i za isti je odgovarao.Svako veče je bio  dužan pogledati specifikaciju namirnica po jelovniku za taj datum i sve to izvaditi da se odmrzne do jutra, uključujuću i određenu količinu kruha. Jelovnik je bio "vječan", napravljen za 30 dana i samo bi se ponavljao.Sjetih se da je riba, smrznuti oslić, dolazio u bloku od nekih 20-ak kilograma i kad je bio na jelovniku otpili bi komad pilom za drva
Mijenjao sam boju teksta pa sad mislim da imam duplo, bar kod mene na ekranu.
 
Pametno si uradio.  Smile

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.05.13 5:31

posavljak (citat):

Pozdrav za "peru" (čiji su komentari jako dobri) i ostale drugove graničare.
Mislim da su neki kuvari graničari su dobijali priznanja i zbog toga jer su sarađivali sa starješinama karaula oko nelegalnog uzimanja sledovanja hrane (naročito mesa) od sledovanja vojnika a sledovanja su bila jako velika, jer su čak i graničarski psi dobijali sledovanje u kvalitetnom mesu.
U to sam se imao prilike uvjeriti vidjevši kako su juneće polutke odvožene autom iz karaule u privatne svrhe a to se moglo uraditi jedino u saradnji sa kuvarima koji su dužili hranu karaule i određivali kada i koliko će mesa biti stavljeno u obrok vojnika.
Nažalost bilo je i toga.
 
šepa (citat):

Za osam mjeseci provedenih na karauli tako nešto nisam vidio, a naš komandir nije imao auto, sve što je eventualno mogao ponijeti stalo bi i onu oficirsku kožnu torbu, a to je ništa.
Što se tiče mesa, ono je dolazilo zaleđeno u komadima od 2,5-3 kilograma koliko je otprilike potrebno za jedan obrok(mislim da je sledovanje bilo 80 grama mesa za ručak).
Ja sam dužio psa i tačno je, potpuno isto meso je dobijao i pas.
Kruh je nama na karaulu dostavljan jedanput mjesečno onako povezan "higijenski" u šatorsko krilo, te bi ga zaledili u škrinje koje su bile u podrumu.
E sad, ovdje se pominje kako je kuhar dužio hranu i određivao koliko će mesa biti stavljeno u obrok.
To na Špičniku nije bio slučaj, naime pisao sam već, jedan vojnik kojeg smo zvali kurir pored ložione, svinja, odlazaka po poštu, pranja veša itd. je takođe dužio magacin hrane i za isti je odgovarao.
Svako veče je bio  dužan pogledati specifikaciju namirnica po jelovniku za taj datum i sve to izvaditi da se odmrzne do jutra, uključujuću i određenu količinu kruha.
Jelovnik je bio "vječan", napravljen za 30 dana i samo bi se ponavljao.
Sjetih se da je riba, smrznuti oslić, dolazio u bloku od nekih 20-ak kilograma i kad je bio na jelovniku otpili bi komad pilom za drva.
 
Pas evo došao je red da i ja nešto kažem u vezi (kako kaže Posavljak) nelegalnog uzimanja sljedovanja hrane.
Kod mene u karauli "Ceršak" nisam imao prilike nikada vidjeti da je komandir karaule Spasković Radoje uzimao meso i druge prehrambene artikle te da ih je nosio svojoj kući.
Ovo što kaže Šepa, "sve što je eventualno mogao ponijeti stalo bi i onu oficirsku kožnu torbu".
Ponavljam ja nikada nisam vidio komandira karaule da nosi kući meso koje je bilo namijenjeno za vojnike u karauli.
E sad da li je njemu bilo dovoljno iz skladišta uzeti recimo 2 kila mesa i da ga stavi u tu svoju torbu te da ga odnese kući i od toga napravi gulaš, juhu ili neki drugi specijalitet to ne znam.
Ali sam želio reći ako netko želi uzeti meso njemu je dosta i ta torba i dosta mu je 2 kila mesa.
Tko od nas danas sprema 2 kila mesa za ručak, večeru itd...
I 1 kilo mesa je dovoljno.
E sad je pitanje koliko on to puta može uzeti meso iz skladišta karaule a da se to ne primijeti.
Mora se računati i to da je netko od vojnika uvijek na vikendu, netko je otišao na redovni, nekad se podjeli i SDO itd...
Naj bolje bi to mogao procijeniti kuhar ili netko tko vodi skladište hrane.
Samo sam želio reći da ne treba po meso dolaziti autom dosta je (rekao bi Šepa) ona oficirska kožna torba.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime21.05.13 22:45

Izgleda da je "Gavro" za ove gore bio gospodin.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime22.05.13 9:25

ZAGORAC (citat):
Izgleda da je "Gavro" za ove gore bio gospodin.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Hajde Zagorac nemoj sada ti hvaliti svoga komandira karaule "Drenok" Gavru.
Njemu je bilo daleko putovati sa konjem Brnjom pa možda zato nije iz skladišta karaule uzimao i nosio meso svojoj kući.
Ali ne bi dao ruku da to nije radio zimi kada se meso nije moglo na putu pokvariti.
Možda ti to nisi primijetio.
Ipak tko je imao više iskustva u karauli „Drenok“ nego on.
Imao se on vremena u tome obučiti i ispraksirati, otpratio je on generacija i generacija graničara iz karaule.
Znao je on kako to obaviti i kada to obaviti.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime22.05.13 10:15

Vojnik Graničar nepreteruj u glupostima. oficir JNA krade kilo mesa od vojnika???? ako vec pises o svom zastavniku koji je odavno preminuo pisi sa malo vise postovanja bar je takav red .
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime22.05.13 10:32

vladimir (citat):
Vojnik Graničar nepreteruj u glupostima.
oficir JNA krade kilo mesa od vojnika????
ako vec pises o svom zastavniku koji je odavno preminuo  pisi sa malo vise postovanja bar je takav red.

Vladimire, nisam nigdje rekao da je Gavro ili Spasković Radoje krao meso.
Naročito da je krao od vojnika.
Samo je bila tema da li se to radilo i da li se to moglo uraditi.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime22.05.13 14:04

Ja nekako imam osječaj da se to ipak nije radilo.
Bilo je to ipak neko drugo vrijeme i čisto sumnjam s obzirom na posljedice i neku moralnu vertikalu koja se očekivala od tih ljudi da bi se riskiralo.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "ŠPIČNIK" VP-5457, Granični odsjek Maribor Sept. 1988-1989. godine   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime22.05.13 15:02

posavljak (citat):

Pozdrav za "peru" (čiji su komentari jako dobri) i ostale drugove graničare.
Mislim da su neki kuvari graničari su dobijali priznanja i zbog toga jer su sarađivali sa starješinama karaula oko nelegalnog uzimanja sledovanja hrane (naročito mesa) od sledovanja vojnika a sledovanja su bila jako velika, jer su čak i graničarski psi dobijali sledovanje u kvalitetnom mesu.
U to sam se imao prilike uvjeriti vidjevši kako su juneće polutke odvožene autom iz karaule u privatne svrhe a to se moglo uraditi jedino u saradnji sa kuvarima koji su dužili hranu karaule i određivali kada i koliko će mesa biti stavljeno u obrok vojnika.
Nažalost bilo je i toga.

purger (citat):
Ja nekako imam osječaj da se to ipak nije radilo.
Bilo je to ipak neko drugo vrijeme i čisto sumnjam s obzirom na posljedice i neku moralnu vertikalu koja se očekivala od tih ljudi da bi se riskiralo.

Tu temu je pokrenuo graničar posavljak.
Ja ne znam kako je kod njega bilo ali i ja bi volio to znati.
A da je komandir moje karaule znao iskoristiti JNA u privatne svrhe, znao je...
A graničaru posavljaku ću postaviti pitanje tamo na njegovoj karauli pa da vidim kakvog on ima iskustva u tome.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.   Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989. - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
Na vrh 
Stranica 2/7Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.
» Karaula 'Brezovnik' 1988/1989

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: