FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice

Go down 
+44
bog
vojniks
013gonzo
arcibald01
tomerc
Torpedni čamac 223
BEOGRAD
ianmarkk
Patrolni
more6
Pera-Sopot
frkani
tuco
Stanko1
HogarViking
milutins
vladimir
patrolac
SveJug
semsudin
pelister1
pera84
Jozo Trklja
Kemo Specijalac
Minolovac
dojran
bojnik
dpuric
mornar71
lacoš
kapija
East&West
slovenec
flexi
Boske
Rade012
Max Blitz
Stazio
mgalic2
Matrix
Kaplar M
purger
alexandar
Vojnik Graničar
48 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20  Next
AutorPoruka
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 11, 2014 2:09 pm

ianmarkk (citat):
Bio unutra ni mesta za spavanje, mogo si samo sedet i prostorija neudobna i jedan mali wc za sranje i to uz sve ostale, dosta klaustrofobično  Exclamation

Spavalo se na smjene na onim smeđim klupicama sa strane.  Smile 

U zavisnosti od zadatka, posada je brojala četiri do šest članova. Za diverzantske zadatke u podmornici su se mogla nalaziti četiri člana posade i šest diverzanata, a podvodna autonomija sa deset ljudi je mogla biti 96 sati, uz 24 sata rezerve.
S podmornicama klase Una su se mogle postavljati i morske mine.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 11, 2014 2:12 pm


Fimić o podmornicama JRM s YT:






Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSat Jul 12, 2014 7:54 am

Kad bi diverzanti zapustili podmornicu ona nastavlja nazad i oni ako se vrate vrate se ako ne ...njihov problem.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 4:21 am

ianmarkk (citat):
Bio unutra ni mesta za spavanje, mogo si samo sedet i prostorija neudobna i jedan mali wc za sranje i to uz sve ostale, dosta klaustrofobično  Exclamation

A sta si ti ocekivao u obalskoj podmornici? Te podmornice nisu napravljene za dugu plovdbu, a i sama koncepcija JRM nije zahtevala iste. U najgorem slucaju podmornica bi bila u akciji nekoliko dana. Ako ikada imas priliku pogledaj Nemacke ili Americke podmornice iz WWII. One su bile na zadatku po nekoliko meseci, a posada je spavala izmedju torpeda. Jedino je kapetan imao svoju sobu, a ona moze da se poredi sa malo vecim ormarom.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 7:42 am

BEOGRAD (citat):
ianmarkk (citat):
Bio unutra ni mesta za spavanje, mogo si samo sedet i prostorija neudobna i jedan mali wc za sranje i to uz sve ostale, dosta klaustrofobično  Exclamation

A sta si ti ocekivao u obalskoj podmornici? Te podmornice nisu napravljene za dugu plovdbu, a i sama koncepcija JRM nije zahtevala iste. U najgorem slucaju podmornica bi bila u akciji nekoliko dana. Ako ikada imas priliku pogledaj Nemacke ili Americke podmornice iz WWII. One su bile na zadatku po nekoliko meseci, a posada je spavala izmedju torpeda. Jedino je kapetan imao svoju sobu, a ona moze da se poredi sa malo vecim ormarom.

očekivao sam barem nekoliko ležaja, da može oni koji su slobodni malo prileči, znam da su oni u drugim podmornicama bili dugo na moru, video jednu takvu....

Na vrh Go down
Pera-Sopot
Razvodnik
Razvodnik
Pera-Sopot


BROJ POSTOVA: : 244
ČLAN OD: : 2013-12-12
DOB : 65
M(j)esto Sopot Srbija

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 9:05 am

To nije za klaustofobične ljude....iako nisam, mislim da bi me teško naterali da uđem u to čudo, još da zaroni...ma begaj Very Happy

_________________
Svi smo mi ljudi,malo ko je čovek!
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 10:10 am

Pera-Sopot (citat):
To nije za klaustofobične ljude....iako nisam, mislim da bi me teško naterali da uđem u to čudo, još da zaroni...ma begaj Very Happy

Imaš pravo, šta kažeš na tenk pa i tamo je bilo uzko, malo mesta i to nije za klaustrofobične, i ja ne volim male prostorjie recimo liftove ali ipak sam preživio nije bilo lako ali  sunny
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 2:03 pm

ianmarkk (citat):
očekivao sam barem nekoliko ležaja, da može oni koji su slobodni malo prileči, znam da su oni u drugim podmornicama bili dugo na moru, video jednu takvu....

Pa, mogli su baš to, malo prileći, na onim klupama gdje se sjedi na slikama, kreveta nije bilo.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 5:47 pm

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
očekivao sam barem nekoliko ležaja, da može oni koji su slobodni malo prileči, znam da su oni u drugim podmornicama bili dugo na moru, video jednu takvu....

Pa, mogli su baš to, malo prileći, na onim klupama gdje se sjedi na slikama, kreveta nije bilo.

One klupe metalne uzke, ne bih ja, poludeo bi, ne možeš se ni protegnuti, idi jednog dana u muzej u Pivki, videt češ ...

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 6:27 pm

ianmarkk (citat):
One klupe metalne uzke, ne bih ja, poludeo bi, ne možeš se ni protegnuti, idi jednog dana u muzej u Pivki, videt češ ...

Je li vidiš da se moglo spavati u diverzantskoj podmornici, ti s neki razmaženko...  Smile 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da su podmorničari imali ono što se u civilstvu za određena zanimanja zvalo 'beneficirani radni staž'.

Naš kolega Minolovac bi možda znao više na što se sve odnosilo.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 7:22 pm

Ona tamo je rekla, da se nije moglo i ja sam jedva sedeo, to je napravljeno u reklamne svrhe hahahaha, kad su svi bili vani ili u wc-u  Idea
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 7:25 pm

Slike su iz veće podmornice, klase 'Sava':
(Izvor: podmornicar.si, slike Oman Ljuboslav.)

[You must be registered and logged in to see this image.]

Podmornica P-822 'Junak' drži jedan rekord - 1977. je izvela najduže ronjenje do tada (kao i do sada), od svih podmornica koje su bile u sastavu JRM. Ronjenje je trajalo 12 dana bez izlaska na površinu, i tom prilikom je preronila cijeli Jadran, od Istre do izlaska na Sredozemlje.
Izvodila se serija vježbi i pokusa čiji su ciljevi između ostalog bili - provjera psihofizičke izdržljivosti posade u tako specifičnim radnim i životnim uvjetima. Promatrala se mikroklima i njen utjecaj na posadu, tretiranje otpada, i vršila ispitivanja uređaja i opreme koji su razvijani za novu generaciju podmornica - P-831 'Sava' i P-832 'Drava'.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 7:28 pm

ianmarkk (citat):
Ona tamo je rekla, da se nije moglo i ja sam jedva sedeo, to je napravljeno u reklamne svrhe hahahaha, kad su svi bili vani ili u wc-u  Idea

Koja ONA pobogu?   Suspect  Shocked 

Neka od muzejskih vodiča za turiste?  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing 


Ove slike su autentične, iz privatnih arhiva podmorničara.  Exclamation

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 8:43 pm

Max Blitz (citat):
ianmarkk (citat):
Ona tamo je rekla, da se nije moglo i ja sam jedva sedeo, to je napravljeno u reklamne svrhe hahahaha, kad su svi bili vani ili u wc-u  Idea

Koja ONA pobogu?   Suspect  Shocked 

Neka od muzejskih vodiča za turiste?  Laughing  Laughing  Laughing  Laughing 


Ove slike su autentične, iz privatnih arhiva podmorničara.  Exclamation

Ova veča podmornica bolja, ima više mesta. U onoj u Pivki, jedva sem sedeo nisam nekako strašno velik a ne i mali 1,80 m, i stvarno u njoj bilo sve malo, i ne bi htio biti tamo. Ona je vodička za posetioce. Super su slike od ovih podmorničara. Na nemačkoj podmornici koju sam video i išao unutra, jeste malo mesta ali dosta više nego u Zeti.  podmornica

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeSun Jul 13, 2014 9:13 pm

Priručnik 'Upustvo za izvođenje obuke u individualnom spašavanju podmorničara pomoću opreme tipa ISP i ISP-60 na poligonu za ronjenje'.

[You must be registered and logged in to see this image.]

U Uputstvu su obrađene vježbe koje su podmorničari izvodili u ronilačkom ili podmorničarskom tornju u cilju individualnog ili kolektivnog spašavanja. Važno je naglasiti da se ovdje ne radi o ronjenju, i oprema se koristi smo za napuštanje podmornice, a ne za ronjenje.
Podmorničari kažu da nitko nikada nije izlazio iz podmornice u more, već su se vježbe odvijale isključivo u ovom tornju.
Postoji saturacijsko ronjenje u kojem se u more ulazi u velikoj dubini (čak do 500-tinjak m!) iz posebne komore, ali to je nešto sasvim drugo.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeMon Jul 14, 2014 3:05 am

Max Blitz (citat):
Postoji saturacijsko ronjenje u kojem se u more ulazi u velikoj dubini...

JRM se i ovim bavila, a malo se o tome zna, video je vrlo zanimljiv.
Brod u filmu je PS-12 'Spasilac'.




16.11.1984., u blizini otoka Mrtovnjaka u Murterskom moru dogodila se jedna od možda najvećih i potencijalno najopasnijih havarija u našim krajevima. Talijanski tanker 'Brigitta Montanari', izgrađen i prilagođen za prijevoz ukapljenih tereta, potonuo je na dubinu od 82 metra, zajedno sa svojim teretom od 1300 tona vinil-klorid-monomera (VCM-a), opasnog, otrovnog i zapaljivog plina.
Vađenju broda se pristupilo tek nakon više od dvije godine i nakon brojnih komplikacija, brod je konačno izvučen na površinu i otegljen u rezalište 1988.
U operaciji izvlačenja broda je sudjelovao i brod JRM PS-12 'Spasilac'.
Međutim, tijekom vađenja broda poginula su dva ronioca, a o svim okolnostima nesretnog slučaja se i dan-danas ne zna sve.

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeMon Jul 14, 2014 9:26 am

Max vidi se, da si bio u JRM, znaš ti dosta više o mornarici nego mi koji smo bili u tenku, pa tenk ne može da roni, malo može ali treba imati specialnu opremu.  tenk
Na vrh Go down
Patrolni
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2014-04-20
DOB : 53
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 15, 2014 9:26 pm

Milion puta sm u Lori prolzio kraj podmornica,jer je vez patrolaca bio odmah do njih...i na zalost nikad nisam ušao u nju....a mogao sam... Mad
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 15, 2014 9:38 pm

Patrolni (citat):
Milion puta sm u Lori prolzio kraj podmornica,jer je vez patrolaca bio odmah do njih...i na zalost nikad nisam ušao u nju....a mogao sam... Mad

Šteta, i ja sam bio mlad i glup i mislio sam, da če sve večito, da karje, kasno je sada.
Na vrh Go down
Patrolni
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2014-04-20
DOB : 53
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 15, 2014 9:40 pm

Da...i meni je žao....
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 15, 2014 10:04 pm

Par puta sam bio na podmornici, za vrijeme školovanja. Na starima tip 811 i tipu 821. Čini mi se da su ove starije bile komfornije, a sigurno su bile brže. Nikad nisam dobio želju da zaplovim na njima. Previše sam pročitao knjiga sa tom tematikom i nije mi se sviđala ideja da zaglavim kao štakor u limenom sanduku.
Svi članovi posada su bili dobrovoljci. Imali su beneficirani staž 18/12 za razliku od nas ostalih koji smo imali 15/12. Imali su posebnu, pojačanu ishranu, poseban dodatak na štetnost po zdravlje (doduše dobivali smo ga i mi strojari, ali manje) i imali su nekakve dane za oporavak, znam da su išli zimi na skijanje, da li 7, 10 ili 15 dana ne mogu tvrditi.
kad su se vraćali u Loru, izgledali su kao strašila, neobrijani, prljavi, šapke su im uvijek bile zgužvane, kao na filmu "Das Boot". Ipak, bilo je izraženo drugarstvo, bili su klapa, to se mora priznati. Mi smo ih zaj....... da od hrane nose samo čokoladu da bi što manje kenjali.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeWed Jul 16, 2014 10:06 am

Minolovac (citat):
Par puta sam bio na podmornici, za vrijeme školovanja. Na starima tip 811 i tipu 821. Čini mi se da su ove starije bile komfornije, a sigurno su bile brže. Nikad nisam dobio želju da zaplovim na njima. Previše sam pročitao knjiga sa tom tematikom i nije mi se sviđala ideja da zaglavim kao štakor u limenom sanduku.
Svi članovi posada su bili dobrovoljci. Imali su beneficirani staž 18/12 za razliku od nas ostalih koji smo imali 15/12. Imali su posebnu, pojačanu ishranu, poseban dodatak na štetnost po zdravlje (doduše dobivali smo ga i mi strojari, ali manje) i imali su nekakve dane za oporavak, znam da su išli zimi na skijanje, da li 7, 10 ili 15 dana ne mogu tvrditi.
kad su se vraćali u Loru, izgledali su kao strašila, neobrijani, prljavi, šapke su im uvijek bile zgužvane, kao na filmu "Das Boot". Ipak, bilo je izraženo drugarstvo, bili su klapa, to se mora priznati. Mi smo ih zaj....... da od hrane nose samo čokoladu da bi što manje kenjali.

U podmornici je neugodno pošto plovi u vodi i ako se nešto desi mislim mine, podvodne bombe i slično nema joj spasa, potone. Nije za ljudi sa klaustrofobijom i ne možeš prozor otvorit za svež vazduh. Sečam se filma "Das Boot" i čitao sam knjigu, nema tuširanja, umivanja, užaš, kakav smrad je to bio.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 12:22 am


Evo, Ianmarkk, tu ćeš u desetak minuta svašta (najosnovnije) saznat:




A svidjet će ti se i glazba...  Smile

Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:06 pm

Super video, svaka čast, a muzika je slična ko u filmu "Das Boot" ??!  Smile Nijednom nisam video podmornicu JNA ni u pristaništu, ni inače da izplovi. Pa ove naše podmornice i nisu bile slabe, ko zna gde su sve završile?  Sad  Nemačke su bile obojene sivo a naše plavo, ko more!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:16 pm

ianmarkk (citat):
... ko zna gde su sve završile?

Ianmarkk, obradili smo već na temi sudbinu ama baš svih podmornica ex-JRM.
I ne samo njih, nego i većine ostalih brodova.
Uzmi si malo vremena pa prođi temu.

Pa kad pročitaš, pitaj dalje jer se uvijek može nešto pitati.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:18 pm

Max Blitz (citat):
Ianmarkk, obradili smo već na temi sudbinu ama baš svih podmornica ex-JRM.
I ne samo njih, nego i većine ostalih brodova.
Uzmi si malo vremena pa prođi temu.

Pa kad pročitaš, pitaj dalje jer se uvijek može nešto pitati.

Znam, da su slabo završile to mi je jasno. Ne sve neke su obnovljene i to je super. Mislio sam koje železare i to, verovatno to sada niko ne zna više.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:22 pm

ianmarkk (citat):
Znam, da su slabo završile to mi je jasno. Ne sve neke su obnovljene i to je super. Mislio sam koje železare i to, verovatno to sada niko ne zna više.

E, sad, koje željezare su topile metal, mislim da i nije najbitnije.  Smile 
Ono što je rezano u Tivtu, išlo je valjda u Nikšić, ali ne mora ni to bit.
Brodovi su rezani i u Hrvatskoj, Turskoj i Albaniji, i o tome je bio riječi na temi.

Pojedini ogoljeni trupovi trunu negdje u kraj luka.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:24 pm

Max Blitz (citat):
E, sad, koje željezare su topile metal, mislim da i nije najbitnije.  Smile 
Ono što je rezano u Tivtu, išlo je valjda u Nikšić, ali ne mora ni to bit.
Brodovi su rezani i u Hrvatskoj, Turskoj i Albaniji, i o tome je bio riječi na temi.

Pojedini ogoljeni trupovi trunu negdje u kraj luka.

Nije najbitnije ali mene je intersiralo...... evo gledam slike i čitam sve što ste objavili o JRM  sunny
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:29 pm

pera84 (citat):
Prefarbati, nasminkati, usidriti u kraj luke i koristiti kao turisticku atrakciju. Zaposliti par "vodica" nekoliko na odrzavanju i prodaji karata. Malo "dosoliti" istorijske dogadjaje, zapadni turisti se pale na takve stvari.

Imaš pravo samo stranci to znaju dobro iskoristit, oni bi i gumenjak pokazivali, ko atrakciju ovi "bivši" naši, jišta ili vrlo malo, šteta! scratch
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:29 pm

ianmarkk (citat):
Nije najbitnije ali mene je intersiralo...... evo gledam slike i čitam sve što ste objavili o JRM  sunny

S metalom se poslije bave razni privatnici, kupci i nakupci, brod prođe više ruku, kako to već biva, ima i sive zone poslovanja, gdje ćemo se još i s tim bavit.  Very Happy
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:31 pm

Max Blitz (citat):
S metalom se poslije bave razni privatnici, kupci i nakupci, brod prođe više ruku, kako to već biva, ima i sive zone poslovanja, gdje ćemo se još i s tim bavit.  Very Happy

Pa sigurno nečemo se još time baviti, ko bi sve ove i znao  What a Face
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:46 pm

Evo ti pikanterija:

Podmornica P-831 'Sava' je išla u Tursku na rezanje a da s nje nije skinuta sva oprema koja nije metal - sekundarna sirovina.
I priča je da je ta oprema više vrijedila nego suma koja je dobijena za cijelu podmornicu u kompletu.
I naknadno su išli u Tursku neki ljudi iz Ministarstva obrane CG.
Zašto su išli ako je tamo trebao ići samo metal?
Na Palubi info su o tome raspravljali upućeni, pa nisu ništa sigurno zaključili.
Na vrh Go down
ianmarkk
Vodnik I klase
Vodnik I klase
ianmarkk


BROJ POSTOVA: : 508
ČLAN OD: : 2014-07-07
DOB : 60
M(j)esto Ljubljana

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 17, 2014 1:51 pm

Max Blitz (citat):
Evo ti pikanterija:

Podmornica P-831 'Sava' je išla u Tursku na rezanje a da s nje nije skinuta sva oprema koja nije metal - sekundarna sirovina.
I priča je da je ta oprema više vrijedila nego suma koja je dobijena za cijelu podmornicu u kompletu.
I naknadno su išli u Tursku neki ljudi iz Ministarstva obrane CG.
Zašto su išli ako je tamo trebao ići samo metal?
Na Palubi info su o tome raspravljali upućeni, pa nisu ništa sigurno zaključili.

Zašto su išli, ko bi znao a sigurno se isplatilo  Very Happy . Znači oprema je bila još u dobrom stanju ili toliko vredna pa makar bila loša. kad ovi ne znaju, kako bi mi?!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 22, 2014 1:14 am


U prvih 30-tak sekundi vidi se lansiranje torpeda iz podmornice i s TČ-a, lansiranje protubrodskih raketa itd...




Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 22, 2014 1:58 am

U povijesti pomorskog ratovanja zabilježen je prvi slučaj potapanja jedne podmornice od strane neke druge podmornice u vodama oko Palagruže.
Početkom kolovoza 1915. austrougarsko mornaričko zrakoplovstvo otkrilo je talijansku podmornicu 'Nereide' u zoni Palagruže, te je poslana podmornica U-5 (zapovjednik von Trapp) koja se tada nalazila u Puli. Zbog lakšeg kvara antene zaustavlja se u Komži na Visu i nakon popravki nastavlja put Palagruže.
Zbog neopreznosti talijanske posade (zastava je bila podignuta prije svitanja, a dio mornara je bio na obali), podmornica 'Nereide' je potopljena drugim torpedom ispaljenim s U-5.
1972. podmornica je izvađena, a ovo je fim o sudjelovanju JRM u toj akciji.




Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 22, 2014 10:03 pm

Stazio (citat):
Ovi brodovi su skupi u eksploataciji i VCG ih, najvjerovatnije, neće moći zadržati (već sada su bez posade - u rezervi).
U raznim stručnim (i manje stručnim) tekstovima bilo je različitih ideja za buduću upotrebu ovih brodova ali mislim da će biti prodati ili otići na rezanje.
pirat

I dalje su na vezu u Barsku luku i rdjaju.

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 12:29 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 12:45 am

Pula, Monumenti 1971., s fb...

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2369
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 3:10 am

SveJug (citat):
Stazio (citat):
Ovi brodovi su skupi u eksploataciji i VCG ih, najvjerovatnije, neće moći zadržati (već sada su bez posade - u rezervi).
U raznim stručnim (i manje stručnim) tekstovima bilo je različitih ideja za buduću upotrebu ovih brodova ali mislim da će biti prodati ili otići na rezanje.
pirat

I dalje su na vezu u Barsku luku i rdjaju.

Koliko sam upućen i ovi su kupljeni i dolaze u moje krajeve na proljeće ako ne i ranije.Na žalost kupuje ih onaj koji nije nikad bio čovjek ali je u njegovom posjedu većina nekadašnjeg ponosa Ratne Mornarice u savršenom stanju ali drugoj namjeni pa mi je opet u neku ruku drago..
Btw samo su dva broda na njegovom imenu i pod našom zastavom,ostali pod tuđim zastavama ali u njegovom vlasništvu - bolje rečeno kao i svugdje po svijetu: bolje biti bez ku..a nego bez sreće,pamet i završena osnovna škola su popratne nuspojave koje itekako uspijevaju..

_________________
RIJEČI KOJE NISU POPRAČENE DJELIMA,BEZNAČAJNE SU..
CHE ......    [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 3:49 am

SveJug (citat):
I dalje su na vezu u Barsku luku i rdjaju.

Nista ne brini, uvalice Milo to nekome kao muzejski eksponat. Laughing 
Ono sa podmornicama je bila genijalna ideja. Posto vise niko nece tu starudiju ni kao staro gvozdje, nacin da ih se resis je da ponudis nekome kao poklon. Very Happy
Od celokupne JNA flote mislim da su jedino Kotor i Pula jos uvek u plovom stanju.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 4:03 am

BEOGRAD (citat):
Nista ne brini, uvalice Milo to nekome kao muzejski eksponat.

Dio manjih brodova ex-JRM, barkasa, starih minolovaca i patrolnih čamaca klase Mirna su već u Hrvatskoj i plove kao turistički brodovi.
To je sve išlo nekim privatnim kanalima, očito Matrix zna detaljnije.  Smile 
Međutim, pročitao sam negdje da je Hrvatska nedavno (valjda ulaskom u EU) uvela neke restrikcije na uvoz plovila starijih od 20 godina, a sad trenutno ne mogu nać pobliže o tome.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 4:09 am

Max Blitz (citat):
Međutim, pročitao sam negdje da je Hrvatska nedavno (valjda ulaskom u EU) uvela neke restrikcije na uvoz plovila starijih od 20 godina, a sad trenutno ne mogu nać pobliže o tome.

Eto ti primera kako Evropa pokvari coveka. Do skoro je to bila prosecna starost automobila, a sada ni brodovi tih godina ne mogu da prodju. Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeFri Jul 25, 2014 4:16 am

BEOGRAD (citat):
Od celokupne JNA flote mislim da su jedino Kotor i Pula jos uvek u plovom stanju.

Od ex-JRM flote HRM koristi četiri patrolna broda klase Mirna, RToP-21 'Šibenik' (iste klase kao ove u Baru), BŠ-72 'Andrija Mohorovičić', BS-73 'Faust Vrančić' (ex-PS-12 'Spasilac'), pomoćni teretni brod PT-71, dva lučka remorkera klase LR-66, nekoliko desantno-jurišnih čamaca, barkasa i jahti.
Bilo je još nešto plovila koji su iskorišteni do maksimuma i rashodovani.
Izgrađeno je nekoliko novih većih plovila (dvije RToP, dva minopolagača, minolovac i školski brod jedrenjak) i kupljene su dvije raketne topovnjače.
Uskoro će se graditi još pet patrolnih brodova dužine 40-tak metara, brzine 28-30 čvorova i istisnine 220 tona.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeWed Jul 30, 2014 4:39 pm

Max Blitz (citat):
SveJug (citat):
Trudicu se ali je pak malo skakljivo ici oko vojne baze sa fotoaparatom.
Laughing Cool 
 
Evo SveJug, probaj malo iz bližeg slikati ove nove policijske glisere u Baru.
Ovdje su u društvu sa starim PČ-ima iz JRM, koji su kasnije neko vrijeme bili policijski brodovi, ali su očito svoje odslužili.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Malo jutros porosilo (citaj SAMO malo) i sada lose vreme za plazu pa napravili mali izlet ka tvdrdjavi Ratac i Sutomoru i eto sta vide.  [You must be registered and logged in to see this image.] 

Evo jedne u akciji:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeWed Jul 30, 2014 4:58 pm

SveJug (citat):
Evo jedne u akciji:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Bravo!  Very Happy 
To je novi policijski gliser izgrađen u brodogradilištu 'Montmontaža Greben' Vela Luka.
Ima još jedan:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Jesu li još tu negdje i stari patrolci PČ?

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 31, 2014 4:22 pm

Slike iz života u JRM....

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 31, 2014 8:34 pm

Mogao sam i filozofirat dok nisam vidio glave motora. Galeb.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 31, 2014 9:18 pm

Minolovac (citat):
Mogao sam i filozofirat dok nisam vidio glave motora. Galeb.

Bravo, po tko zna koji (ni prvi ni zadnji) put.  Very Happy 

A ovi što uče su pitomci?
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 31, 2014 9:40 pm

Ma pitomci nego što
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitimeThu Jul 31, 2014 10:01 pm

Vjerojatno pitomci, izraslije face, akademci. Na prvoj fotki pbb mi liči na Gorana Žanka, on je otišao na Galeb s minolovaca negdje 82/83. Bio je kdant na M144 i sudjelovao u potapanju M143 na Pomeni 1979.
Na vrh Go down
Sponsored content





Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice   Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice - Page 15 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice
Na vrh 
Stranica 15/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 9 ... 14, 15, 16 ... 20  Next
 Similar topics
-
» Brodovi i podmornice Jugoslavenske ratne mornarice
» IMENA BRODOVA JUGOSLOVENSKE RATNE MORNARICE...
» Ratni brodovi i podmornice izgrađeni u riječkom brodogradilištu DANUBIUS preteča 3. maja
» RTOP-405/406 kao patrolni brodovi
» Korištenje željeznice za vojne/ratne potrebe

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: