FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Svadbarski kupus

Go down 
+12
goran9030
Doktor Živago
Neue Welle
zokika
alexandar
Bogart
pera84
Gringo
dpuric
Max Blitz
Kemo Specijalac
Pero™
16 posters
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime02.11.12 8:58

Neznam kde da stavim, na koji deo foruma, pa sam dao ovde. Treba mi pomoč.
 
Nisam profesionalni kuvar i SH mi nije prvi jezik, ali želeo bi da stavim recept slovenačku stranu sa receptima. Svima kojim sam skuvao ovo se sviđalo, pa što da ne delim sa drugima.
 
Pitanje: ko (ili šta) su svadbari (po čemu je dobio kupus ime) ?
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime02.11.12 16:16

Pero™ (citat):
Neznam kde da stavim, na koji deo foruma, pa sam dao ovde. Trba mi pomoč.

Nisam profesionalni kuvar i SH mi nije prvi jezik, ali želeo bi da stavim recept slovenačku stranu sa receptima. Svima kojim sam skuvao ovo se sviđalo, pa što da ne delim sa drugima.

Pitanje: ko (ili šta) su svadbari (po čemu je dobio kupus ime) ?


svadbari su ljudi koji prave i ucestvuju na svadbi, vencanje, poroke...


"se kuha na porokah"

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime02.11.12 16:58

Stavi Pero na slovenskom, razumjet ćemo Very Happy . Tko ne razumije neka ugugla prijevod! cheers

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime02.11.12 18:24

Svadba u Srbiji ne moze se zamisliti bez svadbarskog kupusa koji se priprema na sledeci nacin

Potrebno kiseli kupus, govedje ili junece meso, slanina,suva svinjska rebra, zaprska

U zemljani lonac redja se red kupusa, red mesa (slanine, rebara) i zaprske, pa tako do vrha. Malo se posoli (posto su suva rebra i slanina slani), lunac primakne vatri, umerenoj i povremeno okrece bar jedno 8-10 sati. To je svadbarski kupus (preporucuje se da se jede sa projom - hlebom od kukuruznog brasna) Nadam se da sam pomogao.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime02.11.12 18:28

To bi vrijedilo probati, zvuči vrlo primamljivo i kukuruznim kruhom čisti se probava!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 2:59

Može, jeo sam to već na jednoj svadbi. Dobro si Pero stavio, u KANTINU. Daj nam i slovenski recept, baš me zanima. Ako stavljaš tekst iz knjige valjda smije na slovenskom, zašto ne bi smjelo. A, generalštab?
Na vrh Go down
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 3:56

Samo navali Pero. Ne govorim svaki jezik iz bivse Juge al' jedem iz svakog lonca. Laughing

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 6:24

Pero™ (citat):
Neznam kde da stavim, na koji deo foruma, pa sam dao ovde. Trba mi pomoč.

Nisam profesionalni kuvar i SH mi nije prvi jezik, ali želeo bi da stavim recept slovenačku stranu sa receptima. Svima kojim sam skuvao ovo se sviđalo, pa što da ne delim sa drugima.

Pitanje: ko (ili šta) su svadbari (po čemu je dobio kupus ime)?
Svadbari su svatovi, kao sto ti rekose ljudi ovde - to su ucesnici u svabama, u svatovskim veseljima koja organizuju mladenci kada stupaju u brak. A svadbarski kupus je jedna od glavnih atrakcija na svadbama u Srbiji, doduse kod mene na severu ga ne spremaju, ali u ostalim krajevima je to tradicionalno jelo i gurmani ga cene. Pored sarme svadbarski kupus je najbolje jelo od kiselog kupusa i mesa. U pravom svadbarskom kupusu dve trecine sastojaka je razno meso, a samo jedna trecina je kiseli kupus, dakle klopao bi ga i onaj ko ne obozava kiseli kupus. Very Happy Nevolja je sto je previse kalorican, to je masno i zacinjeno jelo. Nikada ga nisam jeo, nisam bas nesto isao po svatovima, a ni u kafane i restorane ne zalazim preterano.

Ne moras taj naziv da prevodis, to je kao brend, ime koje samo po sebi govori, npr. kao sto ne prevodis ni rec "sarma". Very Happy
Ako bas moras lakse je prevesti naziv "svadbarski kupus" nego naziv "sarma", setite se koliko su se osamdesetih godina Sarajlije mucile da objasne Bono Voksu sta je sarma, neki "pametnjakovici" su je preimenovali na engleskom kao "ejsid kebidz rols"... Laughing

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 21:17

Ma jezik je najmanji problem.........razumecemo se mi Wink
Sta bi bilo da treba da se prevodi ono BRE.........to ne prevede niko Wink Malo sale....
Uz Puricev recept bih dodao sledece.......postoji varijanta gde se od mesa stavlja SAMO OVCETINA! I to sto starija i sto masnija!!!!!!!Suvovina nije za ovu kombinaciju, ona ide u PROKULE...Ili se lonac stavi u zar, ili na sporet i dugo, dugo krcka......Provereno sto puta!!!!!!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 21:37

Hvala svima na pomoči. Nisam bio baš na 100% jer na Youtube su svatbari uglavnom muzičari...

@ Max Blitz: moja generacija ovde još uvek zna taj stari jezik, u Ljubljani smo mogli da gledamo TV Zagreb, na more smo odlazili na Hrvatsku, najbolja literatura je bila na SH - stripoteka, Đubox, Alan Ford... Pročitao sam dosta stručne literature a i običnih knjiga... Filmi se nisu prevodili, nego titlovali - kako češ da prevedeš: crko da bog da (ko to tamo peva) Izgubi se šala. 1

Sad neznam koliko klinci i klinke znaju, žive u drugim vremenima.

@ dpuric: ja ga pravim u običnom ''rostfraj'' loncu, ne solim ga i bez zapržke. Znam šta je proja, volim balkansku kuhinju. A kupus je dobar i sa hlebom, recimo svežom lepinjom.

@ Max Blitz: ja stavim odprilike 50% mesa, znači kila kupusa, pola kile mesa + suvo meso po ukusu. meso odprilike 50-50 goveđeg i svinjskog. Ne mora da je mastno, tako da može da bude dosta zdravo. Dodajem nešto naseckanog crnog luka, malo mlevene paprike, po potrebi malo operem kupus. Valjda da se pravi i od običnog kupusa. Bez soli, jer je kupus i suvo meso slano, ali može po želji, lakše je dosoliti, nego odsoliti.

Uglavnom bazira na tradicionalnim receptima koji se nađu pretragom Google. Kuvam od prilike 4-5 sati, na običnom plinu, a moglo bi i na struji, vrlo polako, tek toliko da krčka. Pazi da ne nestane tečnosti, jer če da ''zagori''. Jela ''na kašiku'' su obično još bolja drugi dan, a ono što ostane može i da se smrzne.

@ Bogart: Nisam još siguran dali ču prevoditi ime. Da, neke hrane su se ovde uhvatile, kao da su naše. Recimo sarme za novu godinu, piknik bez žara ne postoji više. peku se čevapi, pljeskavice, ražnjiči.... za sve to se upotrebljavaju balkanska imena. A imali smo i mi pokušaja novih imena, uglavnom posle odcepljenja iz Juge, recimo čevapčiče su želeli da prevode u lulčke (mislim da svi znate šta je to lol! )

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime04.11.12 22:16

Prvo da se izvinim Hrvatima (i Srbima), što upotrebljavam ime Srbsko-Hrvatski (skračeno SH). Znam da oba naroda imaju neke reči drugojačije, znam da svi sad traže neki svoj nacionalni identitet, ali mene su učili da je to SH jezik. A imam i jednu knjigu Avgusta Šenoe odštampana još odpilike 1900 na Hrvatskoj... pa po njegovom pisanju se ne može reči on je Hrvat, a svi znamo da je bio. Ali molim ostavite politiku za neki drugi forum!!!!

@ aleksandar: kod nekih recepta ne možeš ništa da promeniš, kod nekih možeš. Recimo kod nas je takvo jelo; Mineštra, kde može da se stavlja sve i svašta. Recepte si sami potražite, ali čete teško nači 2 ista (osim ako su prepisani).

Izbor mesa i masnoča je po volji kuvara. Prvi put sam stavio i jagnjetinu, ali pošto se dugo kuva izgube/izmešaju se ukusi. Poslednji put kad sam pravio svadbarski kupus kupio sam več nasečeno meso za gulaš, pa je bilo vrlo malo posla a i dosta nemastno. I svinjsko meso je zdravo ako se odseče ona bela mast okolo, i suva rebarca uvek kupujem da su što manje mastna. Zapravo, ja samo da vidim mastno več dobijem 2-3 kg. Tako da svadbarski kupus može da bude i zdrava hrana. Skoro je prostije da se pravi od ''prosto ko pasulj'' i dosta brzo, jedino što mora dugo da se kuva. Ali za to vreme možete da radite druge stvari, samo malo od vremena do vremena preverite količinu tečnnosti i to je sve.



goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime05.11.12 9:47

pera84 (citat):
Samo navali Pero. Ne govorim svaki jezik iz bivse Juge al' jedem iz svakog lonca. Laughing
To i ja velim !!!! lol!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime05.11.12 17:37

@ dpuric: ja ga pravim u običnom ''rostfraj'' loncu, ne solim ga i bez zapržke. Znam šta je proja, volim balkansku kuhinju. A kupus je dobar i sa hlebom, recimo svežom lepinjom.

Moze,zasto da ne ali je ukus kupusa iz zemljanog lonca neponovljiv. Pa jos kad ga sutradan podgrejes...

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime05.11.12 17:41

Pero™ (citat):
Izbor mesa i masnoča je po volji kuvara. Prvi put sam stavio i jagnjetinu, ali pošto se dugo kuva izgube/izmešaju se ukusi. Poslednji put kad sam pravio svadbarski kupus kupio sam več nasečeno meso za gulaš, pa je bilo vrlo malo posla a i dosta nemastno. I svinjsko meso je zdravo ako se odseče ona bela mast okolo, i suva rebarca uvek kupujem da su što manje mastna. Zapravo, ja samo da vidim mastno več dobijem 2-3 kg. Tako da svadbarski kupus može da bude i zdrava hrana. Skoro je prostije da se pravi od ''prosto ko pasulj'' i dosta brzo, jedino što mora dugo da se kuva. Ali za to vreme možete da radite druge stvari, samo malo od vremena do vremena preverite količinu tečnnosti i to je sve.

Posto se u Srbiji osim na svadbama ovo jelo uglavnom jede u zimskom periodu kada se ina;e jede kaloricnija hrana kazu * sto masnije to bolje, da preliva mast preko brade* E, ko ima holesterol on treba da jede dijetalnu hranu.

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime05.11.12 18:16

Ja bih samo janjetinu kao dijetno jelo,....ako smijem pridružiti!!! lol!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart


BROJ POSTOVA: : 435
ČLAN OD: : 2012-06-07

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime08.11.12 2:38

Gringo (citat):
Ja bih samo janjetinu kao dijetno jelo,....ako smijem pridružiti!!! lol!
Zdravlje je najbitnije! Laughing I ja bi slicno izabrao. Mada, priznajem da sam uvek zeleo bar da probam taj cuveni svadbarski kupus, pa nek ide zivot... Very Happy
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime16.04.13 18:30

Evo da se ja javim u vezi kupusa.

Posle dužeg vremena i usavršavanja jela odlučio sam da napišem recept. Več prvog dana počeli da dolaze pozitivni komentari. I tako treba! Ako nas je politika razdvojila, neka nas bar hrana udružava.

Recept je ovde, inače ovo je jedna od najčitanijih strana sa kuvarskim receptima u Sloveniji.

[You must be registered and logged in to see this link.]

Nešto se još trudim da mi administracija vrati originalno ime recepta. Ipak je to kao ime. Sličan primer, svi mi znamo šta je pasulj, da je to ime recepta i da nije fižol ili grah. Ne mora sve da se prevodi.

I hvala SVIMA na pomoči.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime29.04.13 8:55

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime29.04.13 8:57

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zokika
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 607
ČLAN OD: : 2013-10-10
DOB : 67
M(j)esto SG - SLO

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.11.13 18:56

Ove godine sam bio ovde. Nije baš recept za pripremo, več spremljeno za jelo.
Verujem, da je bilo ovdje dosta i ostalih članova foruma.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Neue Welle
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2009-09-12

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime12.11.13 21:29

da li ima neko recept za kiseli kupus?
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime12.11.13 22:10

Zokika, zanimljivo, nisam znao. Kod nas imamo nešto slično, ali drugi sastojci: festival praženega krompirja (tenstan/dinstan/restan - izberi jezik koji ti odgovara Wink  )
 
Neue Welle, ima puno načina. Kod nas u Sloveniji je tradicionalno kao prilog mesu, recimo kobasicama.
 
Po dosta prostom receptu, prvo malo opran da izgubi deo kisline, prepraži se ga malo na ulju ili masti, dolije vodu i prokuva da omekša, naravno narezan na sitno. Po potrebi malo soli ili vegete i sličnog.
 
E sad počinju komplikacije.
 
Može i da se prvo prepraži malo luka/kapule, po želji nekoliko slanine, doda kupus, zalije sa supom ili doda u vodu kocka, po želji može da se doda šargarepa, može da se napravi na kraju zaprška sa brašnom i uljem, moše samo škrob (gustin) sa vodom, može da se doda lovor/lorber, može paradajz/rajčica koncetrat, biber, ljuta paprika, itd...
 
Tradicionalna hrana u Sloveniji je i Jota, sastojci: Kiseli kupus (ili repa), braon pasulj, suva rebra, krompir na kockice (neki ga ispuste), isto naseckan kupus, ali krompir treba da se kuva odvojeno, doda se ga kasnije. Inače če zbog kiseline ostati čvrst. Začini, kocka ili so, biber, češnjak/beli luk, lovor/lorber, možda paradajz u tubi. Deo krompira može da se ispasira da se dobije gustina jela.
 
A možeš da potražiš i recepte po internetu za segedin/sekelji kupus i podvarak.

Na vrh Go down
zokika
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 607
ČLAN OD: : 2013-10-10
DOB : 67
M(j)esto SG - SLO

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime12.11.13 23:16

Pero, to traje tri dana (petak do nedelje). Ja i sin smo bili suboto na veče i to sa drugom iz Kragujevca. U stvari smo bili sa sinom malo na izletu po Srbiji (Sremski front, BG, Kragujevac, Kovin).

A Mrčajevci, majni grad sa jednom ulicom od cca 500m. Sa svake strane na 10m gostiona... pa vidi se na snimku. A uveče Guča u malom. Nema da nema, može samo da nestane.

Kod povratka sam za mog dobrog kolega dovezao zemljani lonac 35l. Več ga je pripremio za kuvanje...
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime12.11.13 23:52

Zokika...
 
jeli sam ja propustio da si iz SLO ili si kasnije dodao. Nema ni veze, mani bi bilo lakše da pričamo na slo, ali ajde da koristimo zvanični jezik foruma i JNA, da podelimo iskustva sa prijateljima iz drugih republika.
 
Ja bi želeo da odem na roštiljadu u Leskovcu, koja je početkom septembra, pa da kasnije produžim do karaule na bugarskoj granici. Naravno sa mojom boljom polovinom, da joj pokažem o čemu pričam JNA priče i traume.  Sa ovim autom što ga imam sada nebi ni blizu došao, kamo li vožnja po terenu. Nebi ona mogla toliko prešetati, a pitanje je dali bi ja (nisam isti kao kad sam imao 20 godina)?
 
Tako da moram u troškove nabavke nekog ozbiljnog 4x4, servis, registracija, itd...
 
Ova kupusijada izgleda zanimljivo, ipak bi vredelo ogleda, i Guča je na neki način zanimljiva, puno zbog muzike, ne slušam redovno takvu muziku, ali ipak mi se dopadne, ako je odsvirana od srca.
 
Evo muzička želja za tebe, spoj balkana i Peruja
 

 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime07.09.20 11:27

Također niti slavonska svadba ne može biti niti se može zamisliti bez prave Slavonske sarme.
Iako, sarma je samo jedan od slijedova.
Prvo juha, zatim kuhano povrće oi meso iz juhe, potom njezino veličanstvo sarma, nakon toga u pravilu odojak i pečena janjetina, ako umjesto navedenog mesa ide svakako meso,a to su šnicle, odresci i sl. i na kraju mladenačka torta i kolači.
Kupus je domaći, a sastojci su juneće i svinjsko miješano mljeveno meso, sol, papar, suha dimljena slanina, rebarca i na kraju zaprška.
Pripremu je već netko od kolega spomenuo pa neću ponavljati.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime07.09.20 11:33

Također je netko tražio recept za kiseli kupus, odn. kako kiseliti kupus.
Obzirom da je u mojoj kući to moja zadaća, ukratko ću objasniti.
Kupim 430-40 kg kupusa u glavicama.
Odaberem 15 tak glavica, ogulim prljave i loše dijelove i nožem izvadim srčiku, odn. korijen kupusa i u tu rupu naspem sitne soli.
Kod nas se kupi u poljo apoteci vreća za kupus plastična, ja uzmem dvije, stavim jednu u drugu i poredam obično 3 glavice jedna do druge, tako da otvro bude okrenut jedna prema drugoj, ili gore, a u prostor između stavljam naribani kupus ( sa ribeža) i povremeno solim, i malo u ruku stavim papar u zrnu i suhi kukuruz u zrnu. Kukuruz se stavlja da kupus kada se ukiseli ima lijepu žutu boju.
Dobro se vreća na vrhu zaveže konopom i stavi u neku plastičnu posudu a na vrh stavim nešto teško, obično kamen.
Drži se tako 20 tak dana, kada se mora provjeriti da li je kupus pustio svoj sok, a ako je suho, na vrh se doda malo obične vode, da prekrije vrh i opet se zaveže i ostavi. To je sva mudrost i najjeftinija varijanta
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 21:42

Ljudi moji, baš sam ogladnio dok sam čitao prethodne postove. Šteta što je tema stara, ali možda će se još netko priključiti, pa da je nastavimo. 
Pero, ako budeš čitao - jelo sa običnim ("slatkim") kupusom i raznim mesom u zemljanom loncu povremeno napravim, a to poznajem kao "bosanski lonac".
Nego, da se vratim na prethodni post koji je napisao Doktor Živago... 
Davno je bilo, ali se sjećam da smo nekada kiselili kupus u drvenim kacama. Kupus u glavicama se upravo tako pripremao kao što ga Doktor i danas radi, a između se ribao kupus, solio i ja kao najmlađi sam ga gazio. I tada smo dodavali malo kukuruza u zrnu, radi boje - da kupus bolje požuti. 
Danas kupus kiselimo u plastičnim bačvama, na isti način i nema tu nikakvih promjena. 
Jedino što smo uveli (a to bi moglo nekome poslužiti kao koristan savjet) je ribani kupus u vrećicama. 
Naime, kupus koji naribamo, nasolimo u jednoj posudi, pa se onda taj kupus natrpa u plastične vrećice (mogu one koje služe za zamrzivač) i vrećica se zatvori. Možete koristiti veće i manje vrećice, ovisno koliko kupusa želite da bude unutra. Onda se vrećica izbuši onom velikom iglom za pletenje ili nožem, pa se vrećice poslažu oko glavica da popune prostor. 
Dalje je sve isto, nalije se voda i stavi poklopac da kupus ostane ispod vode. 
Zašto kupus u vrećice? E zato da ga kod vađenja lakše izvadite. Kako su vrećice izbušene, voda slobodno cirkulira unutra i kupus se ukiseli, a kad se izvadi lako se ocijedi i ne moraš ga juriti po bačvi Smile
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 21:58

Citat :
 I tada smo dodavali malo kukuruza u zrnu, radi boje - da kupus bolje požuti. 

Vidio (zivio) sam u Sandzaku, gdje stavljaju cveklu.
Ne mijenja primjetno boju kupusa al zato rasol bude ciklama.
Ili sto bi moj pokojni otac rek'o, k'o kurvanjske gace.  Laughing
Siromah, osim par osnovnih (a i tu je bio daltonista) nikako se nije snalazio medju bojama.
Pa je onda opisivao i povlacio paralelu sa stvarima u prirodi, kako se cega sjecao.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 22:15

pera84 (citat):
Citat :
 I tada smo dodavali malo kukuruza u zrnu, radi boje - da kupus bolje požuti. 
Ili sto bi moj pokojni otac rek'o, k'o kurvanjske gace.  Laughing
Zanimljiviju usporedbu davno nisam čuo ni vidio:)
Inače, za ciklu/cveklu nikad nisam znao da se dodaje u kiseli kupus. 
Da li se kuhala ili se stavljala sirova? Je li bila tu samo radi boje rasola ili je i ona bila jestiva?
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 22:20

Stavljala se oprana, sirova i izrezana na krupnije komade.
Da li se jela, to ti ne znam. Mozda neko i jest, al' ja nisam cuo.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 22:34

Baš nešto razmišljam šta bi se desilo da ja ove godine gurnem par komada cikle kad niko ne vidi?
Možda bi za koji mjesec čitali o nekom tipu kojeg su izmasakrirali ukućani Very Happy

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime11.09.20 23:17

Hahaha..dobra ideja..bilo bi tu svega..lud si

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 12:05

Ipak je najbolja prirodna boja plavog kupusa za boju rasola.
Ali, ove zime sumnjam da ću biti mamuran.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 12:09

To nikad ne znamo unaprijed

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 12:14

Ma kad je bal, nek je bal. Evo pronašao sam jednu finu plastičnu kantu i u nju ću ove godine staviti 2 glavice kupusa, nešto ribanca i komad-dva cikle. Tek da se proba. 
Ako preživim eksperiment, bit ćete obaviješteni o rezultatu Smile

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 12:19

Pa ti baš ne odustaješ lako. Ovo sa ciklom...ma u stvari...sve će se to pojesti. Ajd, baš me zanima, kako će ispasti.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 13:07

Ja sam ti kao dizelaš. Teško se palim, sporo ubrzavam, ali kad krenem teško se zaustavljam jer nemam kočnice

_________________
In medias (t)res...

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 57
M(j)esto Vinkovci

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime14.09.20 14:41

Istina. Stavio sam temu..novu..naravno..no za sad nema diskusije..vidjet cu..mozda su malo stidljivi..a slaba je i posjećenost..barem se meni tako čini
Na vrh Go down
The author of this message was banned from the forum - See the message
The author of this message was banned from the forum - See the message
destilator
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2012-11-25

Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime27.09.24 21:24

Kupusa mi je dosta od vojske.
Na vrh Go down
Sponsored content





Svadbarski kupus Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Svadbarski kupus   Svadbarski kupus Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Svadbarski kupus
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: KULINARSTVO I GASTRONOMIJA
-
Idi na: