FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Ohrid graničari

Go down 
+69
pera84
Exoo
Iki
babic borislav
aronija
Asko1
PORUCNIK
BaneNis
Tibor Nagy
flegma
Davor K
Boris Kuhar
yugraničar
sasa todorovic
budimir damjanovic
Milos Zemunac
vujanov
dpuric
livno ohrid
arso64
granica-pula
DEJAN DESETAR
Lala Basaid
Desetar Begić
Zoran Stankovic
liman kaba
terrra
Andro
humka83
zebra
MATEJ
fantom971
erni
Djuric Dragoljub
dinosaurus
emir
Pero™
Vojnik Graničar
Kemo Specijalac
saban
felix ćato
Stazio
labuniste85
kobac
gigi63
duci64
blok 45
zuludelta
Kerin Uroš
Dzomba
Mitraljezac
zile007
Gringo
Stranac
Djekic
magacioner
mali vlaj 90
Sinisa Misovic Vrbas
ZAGORAC
jelen pivo
REZERVISTA
Bero
Dejan-Obrenovac
purger
radojejovanovic
mgalic2
nenad sinik
jezda
milan67
73 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
AutorPoruka
gigi63
Gušter
Gušter
gigi63


BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-03-25
M(j)esto Zagreb

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime14.04.13 19:51

ZAGORAC (citat):
Mislio sam da je E-29,znam kakav je teren od E-27 pa prema Lakavici. Zato sam zaključio, imajući u vidu udaljenost,da bi E-29 trebao biti tamo gdje su šumarci,a između njih male livadice.
Dalo se to vidjeti dalekozorom sa onog brda,vidljivog na jednoj od slika koje sam postavio.

Kad gledam tvoje slike strašno mi je krivo što nisam bio gore. Jel se mogla vidjeti naša karaula? Mi smo ti gore bili strašno raspušteni ( bar moja klasa koji smo došli u 12. mj. "82.). Poručnik nije dolazio cijelu zimu, jer se do nas, kad je pao snijeg, moglo samo pješice. Čak su i našeg konja Bidžu jedva nekako morali odvesti u štale na Frangovo, jer nije htio hodati po snijegu. Po sljedovanje namirnica smo hodali 10 km do sela Jablanica dokle je stigao "dajc". Naš poručnik je imao kancelariju na Labuništu i kontaktirali smo telefonom na okretanje, a žica je bila sprovedena onako kroz šumu ,gdje nije bilo stupova, samo po drveću, 12 km i krpana na tisuću mjesta. To je ekipa znala iskoristiti za odlazak do jablanice po cugu tako da je netko iz patrole prekinuo vezu negdje blizu pa je ml. vodnik odmah poslao vezistu i još dvojicu snjim da nađu prekid. Uglavnom hodalo se svukud, u selo udućan, kod obližnjeg čobana na rakiju, postavljale zamke za zečeve brale gljive, a najmanje u patrolu.
Na vrh Go down
kobac
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-04-15
M(j)esto Zagreb

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime15.04.13 12:41

zile007 (citat):
Pozdrav, drugari!
Služio sam u VP 7059 Ohrid, klasa septembar 89/90 kod kap Kemo Đozo. Da li ima neko iz tog vremena?

Ja sam bio kod Keme u Ohridu 89/90.



Na vrh Go down
kobac
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2013-04-15
M(j)esto Zagreb

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime15.04.13 12:43

Mitraljezac (citat):
Još jedna septembarac iz klase 89/90 kod kapetana Keme Đoze.
Pozdravljam sve drugare koji se sećaju tih lepih dana.
Komadant Stjepan Pazdrijan, pa Maucker, pa tereni, pa karaula Mires...
Ko se seća neka se javi!!!
Pozdrav

Klaso, javljam se!  Wink
I ja sam bio mitraljezac u prvom vodu kod Keme Đoze.  Smile

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime15.04.13 14:46

Postaviti ću sliku sa dijelom rejona karaule lakavica.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime21.04.13 19:23

[You must be registered and logged in to see this image.]


gigi63,

Vojnik,kao i sve iza leđa desetara je na području odgovornosti tvoje karaule Lakavica!


purger: komentar modifikovan dana: 21.04.13 19:42; prepravljeno ukupno 1 puta (Reason for editing : purger resize)
Na vrh Go down
gigi63
Gušter
Gušter
gigi63


BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2013-03-25
M(j)esto Zagreb

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Zagorac   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime21.04.13 20:02

ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

gigi63,

Vojnik,kao i sve iza leđa desetara je na području odgovornosti tvoje karaule Lakavica!

Prekrasno je , Znači slikano je od kamena E-27, jel to negdje 2200 m nadmorske? Ipak se ne vidi moja karaula, moralo bi se još spustiti.
one bijele planine u pozadini, pretpostavljam da su u Albaniji, iznad sela Stebleve koje smo stalno nadgledali s kamena E-29/19.
Naš dio granice je bio kao poluotok izbočen prema Albaniji, da smo s dva osmatračka mjesta(E-29/19 i E-29/21) dosta toga mogli nadzirati.
Vidio sam te slike na Drenku, ja imam nešto slika s rejona lakavice ali su vrhovi taj dan bili u gustim oblacima, a nemam ni jednu sliku karaule.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime21.04.13 22:30

gigi63 (citat):
Prekrasno je , Znači slikano je od kamena E-27, jel to negdje 2200 m nadmorske? Ipak se ne vidi moja karaula, moralo bi se još spustiti.
one bijele planine u pozadini, pretpostavljam da su u Albaniji, iznad sela Stebleve koje smo stalno nadgledali s kamena E-29/19.
Naš dio granice je bio kao poluotok izbočen prema Albaniji, da smo s dva osmatračka mjesta(E-29/19 i E-29/21) dosta toga mogli nadzirati.
Vidio sam te slike na Drenku, ja imam nešto slika s rejona lakavice ali su vrhovi taj dan bili u gustim oblacima, a nemam ni jednu sliku karaule.

Nadmorska visina je tu negdje,mislim da nije 2200 m.
Mi smo često ulazili u vašu zonu odgovornosti,sve na vrh onog brdašca koje se ne vidi do kraja,vidi se samo početak uzbrdice na slici.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime10.05.13 13:08

Nema ni ovdje nikoga,čak nema ni Bidže.
Ili su u Jablanici ili kod čobana,samo rejon nitko ne čuva.
Nema veze,dio bumo odradili mi sa karaule Drenak,neće biti prvi put.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime22.05.13 12:31

gigi63 (citat):
Prekrasno je , Znači slikano je od kamena E-27, jel to negdje 2200 m nadmorske? Ipak se ne vidi moja karaula, moralo bi se još spustiti.
one bijele planine u pozadini, pretpostavljam da su u Albaniji, iznad sela Stebleve koje smo stalno nadgledali s kamena E-29/19.
Naš dio granice je bio kao poluotok izbočen prema Albaniji, da smo s dva osmatračka mjesta(E-29/19 i E-29/21) dosta toga mogli nadzirati.
Vidio sam te slike na Drenku, ja imam nešto slika s rejona lakavice ali su vrhovi taj dan bili u gustim oblacima, a nemam ni jednu sliku karaule.

Pogledaj topografsku kartu, E-27 i E-27/4 su na visini 2040-2060 metara.
Na vrh Go down
labuniste85
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-06-02
DOB : 58
M(j)esto Beograd

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime02.06.13 12:44

Danas sam otkrio ovaj forum! Ja sam klasa '84 Ohrid, desetar/mladji vodnik na karauli Labunište, kod porucnika Miloša Vlahovića, "Peško" smo ga zvali...
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime02.06.13 13:29

labuniste85, dobro došao. cheers
Na vrh Go down
felix ćato
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-09-30

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime30.09.13 18:17

Dejan-Obrenovac (citat):
milan67 (citat):
pa karaula cafasan je bila sledeca caraula do moje  Very Happy  a inace tri siljka je bila kaznena karaula  Laughing
i film karaula je tu i snimam po galicici i to bas na ovoj karauli gde bio nesa
sto kazu u vojsci bilo super to lazu vec neko vise neko manje najeb... onda mi na karauli smo extra prolazili! Very Happy Very Happy
 
bez uvrede ali malo si zaboravio, izmedju carine i cafasana su bile jos dve karaule, jedna na ohridskom jezeru gde je bilo i vojno odmaraliste, oni su imali kratak reon i bila je jos jedna iznad na galicici a na njoj je i sniman pomenuti film.

To su bile karaule Sv. Naum(Vasko Karangeleski) i Ljubanište. Ljubanište je selo podno Galičice i karaula je blizu istoga u nizini, a samo rejon na Galičici. Točno je da smo imali najkraći rejon na Sv Naumu, ali da se nismo ljeti kupali na plaži odmarališta, nije istina.
Pozdrav svim septembarcima 87.godine sa sv. Nauma. Također pozdrav i istoj klasi sa karaule Gornja Belica, di sam bio zadnja 2 mjeseca...i svima ostalima.
Vidim na gugle earth da je na sv. Naumu napravljen međudržavni prijelaz, ali karaulu nisu srušili Smile

Na vrh Go down
felix ćato
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2013-09-30

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime30.09.13 18:36

blok 45 (citat):
ja sam bio na karauli sveti naum januarska klasa 87 vasko karangeleski se zvala karaula lepo je bilo i onda sad je sigurno još lepše

hej ..bok, ja sam ti bio septembarac 87, fazan kad i ti džomba na istoj karauli...poručnik Naum M. je bio zbilja perfektan čovjek...a Đoni najbolji i najpametniji pes..imam neke fotke di mi skida kapu...kak je tek bilo dobro kad ste vi prešli doma...ludnica:), sve puno turista ljeti...na recepciji je stražar bio pun pljuga i pijače( Grci hodočasnici su uredno donirali Marlboro i Metaxu) svaki dan: pa kupanje...puni kamp po ljeti...

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime04.10.13 11:24

[You must be registered and logged in to see this image.]

gigi63, prepoznaješ ovo?

Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime04.10.13 16:08

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime04.10.13 18:40

Je li ovo takodje neki vojni objekat koji je bio tamo u blizini?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Vojnik krivo stavio gajke na opasač.   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime05.10.13 6:41

Ovaj sa lijeve strane na slici ima jedan problem.
Još nije naučio kako se na opasač stavljaju gajke.
Jedna mu je sa jedne strane opasača a druga sa druge strane opasača, he he he he
Ponovno ga treba vratiti na obuku.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime05.10.13 11:04

saban (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Čizme su zakon,prave "prašinarke",nema boljih!
šaban, to je pista u Ohridu?

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime05.10.13 13:39

Mi smo jih zvali pešadinke, ja sam bio jedan zadnjih u kasarni sa njima. Ostali su imali modernije, đombe su me gledale po pisti kakve privilegije imam i pričali kako če jih ukrasti.

Najbolje su bile ujutru, dok su ostali trčali na pranje zuba itd, ja sam još nekoliko minuta poležao, došao da perem zube kad nije bilo više gužve, završio na brzinu, navukao čizme dok su jih drugi još zakopčvali... Moram opet da izračunam koliko sam više preležao od drugih na račun čizmi.

Na žalost sam morao da jih razdužim odlaskom na karaulu, kad sam dobio dva para ganc novih čizmi.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime05.10.13 14:36

sto se tice pesadinki ,jesu dobre cizme,nosio sam ih nekoliko meseci
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime14.11.13 9:23

Kemo Specijalac (citat):
Je li ovo takodje neki vojni objekat koji je bio tamo u blizini?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ima li ovo veze sa bivšom JNA,možda zna gigi63.

Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2013-11-27
DOB : 55
M(j)esto Velika Kladusa

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime27.11.13 19:46

zile007 (citat):
Pozdrav, drugari!
Služio sam u VP 7059 Ohrid, klasa septembar 89/90 kod kap Kemo Đozo. Da li ima neko iz tog vremena?

ja sam sluzio 88-89 u ceti kapet.Keme .prva ceta.prvi vod.prvo odjeljenje i prvi vojnik koji je u svojoj klasi dosao u cetu ,perkomandu sam dobio na karaulu djepiste a posle toga po kazni na karaulu strezimir tzv VUKOVI SA STREZIMIRA

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime02.12.13 14:47

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dečki,ovo je vaše!

Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2013-11-27
DOB : 55
M(j)esto Velika Kladusa

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime02.12.13 20:02

ZAGORAC (citat):
Dečki,ovo je vaše!

ako se nevaram mislim da je ovo Korab vrh
Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2013-11-27
DOB : 55
M(j)esto Velika Kladusa

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime02.12.13 20:06

Dejan-Obrenovac (citat):
milan67 (citat):
da se prebacimo ovde gde mu je mesto Very Happy
Obrad je bio legenda od komandira on je nam znao i mater da opsuje sou sa njim je bio! mi krenemo u patrolu i zavrsimo kod todora u selu napijemo se nemozemo da dodjemo u karaulu on posalje pinc po nas kad se otreznimo on nista ali i on pio dosta!
steta sto nisi bio leti tu na karauli kupas se svaki dan pa smo isli u otesevo a radilo i ono odmaraliste pored karaule radilo samo leti!
proso sam ti i ja od golem grada i konjskog onog starog sto je bio sam u selu  i E1 -E10 cisto iz radoznalosti ali smo na 10 isli sa pincom
jesteli nastavili tradiciju da svakog vozaca zovete tocak   Laughing

A pa taj matorac je zesca legenda, sam u selu, a kucice kao iz bajke. Neverovatno. Kao da je vreme stalo.
Ja sam na desetku isao po kazni uglavnom i jedini sam kako kazu u istoriji Carine koji je tamo bio vise od 20 puta. Uzas Smile
Priroda fenomenalna sto jeste - jeste. Jednom sam sa dva slovenca bio u patroli, desetka naravno, zima, sneg nevidjen a slovenac vodja patrole i na kraju
zalutamo jedno 20km u Albaniju. Eh, dogodovstina koliko hoces. Kad se samo setim. Karaula je stvarno nesto posebno.
Kupao sam se na Prespi, gde to da omasim Smile cak sam 91 isao na odmor u Otesevo nekih desetak dana.

Cudno da ste mogli zalutati u albaniju em sto je bio meki pojas a zatim na dosta mjesta zica pa bunkeri nije mi jasno

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 1:01

emir (citat):
meki pojas
posavljak (citat):
Prije i posle žice bio je "meki pojas" koji se redovno održavao (oranje, tanjiranje, brnanje i sl.) tako da praktično nije bio moguć naš kontakt sa bugarskim graničarima jer bi se vidjeli otisci stopala i sl. Moglo se samo povremeno vidjeti kako njihovi graničari na konjima pregledaju pojas uz žicu i kontrolišu dali je bilo povrede njihovog graničnog pojasa.

dosta granicara sa albanske i bugarske granice spominje meki pojas...bilo ga je i na madjarskoj granici na nekim mestima, a cujem, i na rumunskoj ponegde.

Cilj postojanja ovog mekog pojasa je, zakljucujemo, da prebeg ostavi tragove u toj mekoj zemlji.

Naisao sam na ovaj nacin pokusaja varke u "mekom pojasu":

[You must be registered and logged in to see this image.]

kao sto se vidi, sandale sa odozdo montiranim zivotinjskim papcima...covek hoda i ostavlja tragove zivotinje u "mekom pojasu"

Konkretni predmeti su uhvaceni i izlozeni u jednoj madjarskoj pogranicnoj jedinici, ali, ne sumnjam da je slicnih primera bilo na svim granicama sa mekim pojasom...

Da li ste vi, ohridski granicari, nailazili na nesto slicno, ili culi za nesto slicno?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Ohrid graničari    Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 1:10

Kemo Specijalac (citat):
Cilj postojanja ovog mekog pojasa je, zakljucujemo, da prebeg ostavi tragove u toj mekoj zemlji.

Naisao sam na ovaj nacin pokusaja varke u "mekom pojasu":

kao sto se vidi, sandale sa odozdo montiranim zivotinjskim papcima...covek hoda i ostavlja tragove zivotinje u "mekom pojasu"  

Zanimljivo.
Čega se ljudi sve ne dosjete.
Samo me jedna stvar ovdje zanima a to je da tragovi ovih "papaka" u zemlji neće ostati baš normalno kako životinja hoda već će se vidjeti da su tragovi nenormalni, tj. grupirani a što kod životinje nije običaj.!!!
Ustvari nije nikada običaj.
Sa ovim životinjskim sandalama će tragovi ostati uvijek u istim razmacima i odmah će se vidjeti da tu nije nešto uredu a i pritisak čovjeka bi tu dasku sigurno doveo do zemlje te bi otisak ostao na zemlji.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 1:49

Izgleda da je to samo primena jedne od ideja u obuci lovackih pasa; postoje cipele sa papcima, ili se papci montiraju :

[You must be registered and logged in to see this image.]

Begunci iza gvozdene zavese su se samo setili kako to da primene u drugoj prilici.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 7:17

emir (citat):
ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Dečki,ovo je vaše!

ako se nevaram mislim da je ovo Korab vrh

Ne,to je Crni kamen,32.granični odsjek Ohrid.
Pogledaj karaulu Drenak,tamo ti je Korab vrh,granični kamen je dosta oštečen na slici.

Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 12:11

Zagorac sa velikim interesovanjem pratim vašu temu jer smo mi kao izvidjači zaposedali dve karaule na Albanskoj granici.To su bile takozvane letnje mada smo i zimi provodili dosta vremena.Karaule su se zvale Orčuša i Planeja.Uz našu obuku koja se vršila sećam se da smo vršili i obezbedjenje državne granice....neznam iz kog razloga ali nema veze.
Hteo sam da te pitam na kojoj karauli je sniman film ''Karaula'' ako je uopšte bila postojeća..
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 13:56

Vidi podforum FILMOVI.
Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2013-11-27
DOB : 55
M(j)esto Velika Kladusa

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime03.12.13 20:58

ZAGORAC (citat):
Ne,to je Crni kamen,32.granični odsjek Ohrid.
Pogledaj karaulu Drenak,tamo ti je Korab vrh,granični kamen je dosta oštečen na slici.

Ja sam na vrhu Koraba bio 5 puta jer je pripadao karauli strezimir a najvise smo gore isli zbog planinara koji su dolazili da osvoje vrh pa smo morali biti obezbedjenje jer je na samom vrhu koraba bio granicni kamen,a najsmjesnije je bilo kad se krene oni kao planinari kondiciono spremni i nakon dva ili tri sat hoda ali pod nasim tempom popadaju ko muhe ,tako smo isto radili sa mladom vojskom(sisama tako smo zvali gustere)
 a to se tad zvalo rasturanje

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime04.12.13 7:01

emir,na stranicama karaule Drenak ti je slika sa Koraba,vidi jeli to taj kamen.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime04.12.13 7:57

[You must be registered and logged in to see this image.]

Šteta što se ne vidi broj,nadam se da će taj kamen netko prepoznati.Mislim da pripada karauli južno od Lakavice.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime06.12.13 9:55

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo vam selo Mali Vlaj!

Na vrh Go down
emir
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2013-11-27
DOB : 55
M(j)esto Velika Kladusa

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime06.12.13 19:19

ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo vam selo Mali Vlaj!

davno je bilo ali ovo je selo slicno selu gdje je bila karaula djepiste

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime06.12.13 20:33

emir (citat):
ZAGORAC (citat):
Evo vam selo Mali Vlaj!

davno je bilo ali ovo je selo slicno selu gdje je bila karaula djepiste

U pravu si,postaviti ću i Džepište.

Na vrh Go down
Djuric Dragoljub
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2014-03-18

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime18.03.14 22:10

Pozdravza sve granicare.Ja sam Djuric Dragoljub.Sluzio JNA na karauli Sv.Naum od maja89 do januara 90.Nosim veoma lepe uspomene.Stvarno smo uzivali.Ako ima jos neko da je bio na istom mestu neka se javi.Pozdrav svima
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime18.03.14 22:12

Dobrodošao Dragoljube.

 cheers
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime24.03.14 12:39

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dio zone odgovornosti karaule Lakavica.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime24.03.14 13:16

emir (citat):
ZAGORAC (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo vam selo Mali Vlaj!

davno je bilo ali ovo je selo slicno selu gdje je bila karaula djepiste

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo je Džepište.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime24.03.14 13:22

[You must be registered and logged in to see this image.]

Džepište sa druge strane..
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime24.03.14 13:24

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo je slikano skoro pa iz DEBRA.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime26.03.14 13:47

[You must be registered and logged in to see this image.]

Vi sa Lakavice,to je vaš kamen,znate oznaku?
Na vrh Go down
erni
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2014-04-05
DOB : 55

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime05.04.14 22:45

dugovi graničari-zdravo.jel ima neko iz karaule labuništa klasa 88-89 maj molim da se ovim putem javi.inače ja sam ernest lepoša iz slovenije.komandir karaule bio je branković bru  nk iz beograda a i moji najbolji drugovi nasković nenad i petrović predrag bili su iz beograda.obuku sam završio u ohridu u artiljerijskim raketnim jedinicama kod kapetana bede sandora ,drugi divizion.bilo je naravno i drugih drugova iz svih republika naše juge.evo nekih koje se sečam,blizanci jovica i toplica iz knjaževca,mikas slaven iz zadra ,lošonci mihael negde iz vojvodine,ćiro telegrafista,donev zoran iz okoline strumice i još mnogo njih kojih se eto na žalost više ne sečam.ajde klaso poćni da se javljaš.
Na vrh Go down
fantom971
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2014-05-17

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime17.05.14 19:11

I ja sam bio isto tamo,jedno veme na galicici u nekom lovackom domu ja mislim a glavna karaula nam je bila gornja belica. To je bilo 1991, inace dosli smo iz bitolja kao intrventni vod granicara zbog zatvaranja rejona!! pozdrav svima Very Happy
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime27.06.14 8:54

[You must be registered and logged in to see this image.]

Crni kamen
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime27.06.14 8:55

[You must be registered and logged in to see this image.]

Koja je karaula bila nadležna za Crni kamen?
Na vrh Go down
MATEJ
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2014-07-22
M(j)esto Železniki, SLOVENIJA

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime22.07.14 22:35

ZAGORAC (citat):
Koliko je karaula imao Vaš granićni odsjek?
Dali je netko bio na Lakavici?
Bio na Lakavici 86
LP, Matej
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime22.07.14 22:41

MATEJ (citat):
ZAGORAC (citat):
Koliko je karaula imao Vaš granićni odsjek?
Dali je netko bio na Lakavici?
Bio na Lakavici 86
LP, Matej

Tri godine kasnije od mene.(bio sam na susjednoj karauli)
Koje su ti bile susjedne karaule?
Na vrh Go down
Sponsored content





Ohrid graničari - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Ohrid graničari   Ohrid graničari - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Ohrid graničari
Na vrh 
Stranica 2/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-
» Ohrid graničari
» Ohrid 89/90
» Ohrid 90/91 maj
» Isufi Šerif
» Ohrid

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: