FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+29
mirko bratuš
humka83
Matrix
SveJug
Pero™
miran cvilak
Stazio
kaplar
Max Blitz
Boske
missar
nerona
warpaint
Profa
FOSIL
purger
dixi
šepa
Mateo Žižić
Kemo Specijalac
pera84
ZAGORAC
Nik
graničar šentilj
vladimir
Gringo
alexandar
jelen pivo
Vojnik Graničar
33 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
AutorPoruka
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime28.08.13 20:09

Napravljen je i specijalni sir za upotrebu u granicnoj sluzbi JNA...GRANICAR Smile

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Graničarski sir   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime30.08.13 9:38

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Specijalac.
Gledam ovaj sir "Graničar" pa se pitam hoće li se tko javiti od pripadnika JNA pa da kaže da je JNA uzgajala krave, ovce i koze.
Znam da je JNA ponegdje uzgajala svinje ali da se još netko javi pa da kaže da je JNA uzgajala i krave, ovce i koze...
Onda bi mogao povjerovati da je ovaj sir pravi "Graničarski Sir", he he he he he
Jedino da nisu muzli ženske svinje tj. gude, he he he he
Mislim da sam negdje na internetu vidio sliku da su pripadnici JNA u nekoj kasarni imali košnice sa pčelama, tako da se nebi čudio da se netko javi da je čuvao krave, ovce i koze.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime30.08.13 23:33

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Specijalac.
Gledam ovaj sir "Graničar" pa se pitam hoće li se tko javiti od pripadnika JNA pa da kaže da je JNA uzgajala krave, ovce i koze.
Znam da je JNA ponegdje uzgajala svinje ali da se još netko javi pa da kaže da je JNA uzgajala i krave, ovce i koze...
Onda bi mogao povjerovati da je ovaj sir pravi "Graničarski Sir", he he he he he
Jedino da nisu muzli ženske svinje tj. gude, he he he he
Mislim da sam negdje na internetu vidio sliku da su pripadnici JNA u nekoj kasarni imali košnice sa pčelama, tako da se nebi čudio da se netko javi da je čuvao krave, ovce i koze.
Mi smo na Špičniku imali svinjac i svinje, a 500 metara prema Juriju je bila vojna ekonomija, zapravo farma bikova, ne vjerujem da su ih muzli i pravili sir hehehehh. Tamo je radilo nekoliko vojnika i jedanput smo sa ručnim kolicima išli na tu farmu nas dvojica graničara da dovezemo kruh za karaulu jer su idioti iz Maribora sledovanje kruha ostavili na farmi a nisu mogli tih 500 metara dovesti ga na karaulu.E da je to samo 500 metara ne bi bio problem, nego je povratak uzbrdo.E sad zamislite 100 vekni kruha u šatorskom krilu pa u kolicima dva vojnika tegle uzbrdo-ludnica.Jedanput smo od tih momaka sa farme dobili pun paket onih "kremipana" i "napolitanki" za marendu, otkud im to ne znam, ali po to smo rado otišli.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime31.08.13 0:24

Graničaru...

na obuci su billi iznad kasarne polja kukuruza i grožđa. Generacija pre mene je rekla da su jih pokupljali. Čuo sam i da su bili nekde svinjci i štale. O tome i zvanično nekat ti kažu drugi što su zvanično dužili JNA kao oficiri/podoficiri.

Mi smo na karauli dužili svinju, hranili smo je sa ostatcima naše hrane, da ne ide sve u bacanje. Kad se dosta udebljala, sledile su šnicle... Kasnije smo dobili i zečeve, ali mislim da taj eksperiment nije baš najbolje uspeo.Mlade zečiče su nam pojele podlasice. Iako smo probavali da se jih rešimo, nije uspevalo.

Čuo sam i da bi kao karaule morale da uzgajaju svoje povrče, ali je bila klima i nadmorska visina preloša za neko ozbiljno uzgajanje povrča.
Na vrh Go down
Goran67
Džomba
Džomba
Goran67


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 116
ČLAN OD: : 2011-07-17
DOB : 57
M(j)esto Zrenjanin

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime01.09.13 19:44

Nadomak Ilirske Bistrice, u blizini izdvojenog objekta Špilja nalazila se vojna farma na kojoj su se gajile svinje i ovce. Tu farmu zapravo nikada nisam ni video ali smo se mi, sa izdvojene straže, ponekad čuli sa "farmerima" preko indukcionog telefona koji nam je bio jedina veza. Jednom sam se susreo sa jednim odbeglim stanovnikom te farme, sa jednom ovcom. Taj događaj sam opisao ovde:  
[You must be registered and logged in to see this link.]  

Da li je neko muzao te ovce, nemam pojma.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Poštanska papirnata vrećina za držanje kovanica   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime04.09.13 21:24

miran cvilak (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

A tu je bila vaša čuvena telefonska govornica, iz koje ste se javljali kući.
Sada u vreme mobitela nije više potrebna pa je bila srušena.
 

Miran.
Rekao si mi da stranice karaule "Ceršak" čita i Slavica Spasković.
Kada smo kod telefonske govornice i kod pošte u mjestu Ceršak u kojoj je radila i Slavica Spasković.
Evo izvukao sam iz svoje arhive i ovaj mali detalj koji sam sa sobom ponio kući iz mjesta Ceršak tj. iz poštanskog ureda.
Ovo mi je dala Slavica Spasković.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Kada bi došli do pošte tražili bi od nje da nam papirnate novce zamjeni za kovanice koje smo ubacivali u telefonski aparat da bi mogli telefonirati kući.
I tako je ova papirnata vrećica preživjela Spavicu, mene, JNA, Ceršak i tako sve do dana današnjega punih 8882 dana ili 24 godine, 3 mjeseca, 24 dana otkako sam otišao iz mjesta Ceršaka.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime04.09.13 23:05

Vojnik Graničar (citat):
Gledam ovaj sir "Graničar" pa se pitam hoće li se tko javiti od pripadnika JNA pa da kaže da je JNA uzgajala krave, ovce i koze.

Znam da je JNA ponegdje uzgajala svinje ali da se još netko javi pa da kaže da je JNA uzgajala i krave, ovce i koze...
Mislim da sam negdje na internetu vidio sliku da su pripadnici JNA u nekoj kasarni imali košnice sa pčelama, tako da se nebi čudio da se netko javi da je čuvao krave, ovce i koze.
 
Nisam čuvao krave, ali je bila farma krava na poluotoku Muzilu unutar vojne zone kod Pule. Nešto sam o tome rekao na temi 'Fizela-Pula' na RM. Tamo sam bio na temeljnoj obuci.
Krave su bile na slobodnoj ispaši, pa smo se često susretali s njima... Very Happy 
Jednom smo ih, po specijalnom zadatku, razvijeni u strijelce, skupljali u krdo, valjda da utvrde točno brojno i zdravstveno stanje. To se radilo periodično, jer krave izgleda nisu ni noćile u štalama, ali sve detalje o ovome ne znam.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Graničari jedu na terenu   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime09.09.13 10:25

ZAGORAC (citat):
Svinjetina i salama iz skladišta hrane.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Kada smo kod hrane i graničara.
Evo zahvaljujući mome glavnom dopisniku iz Šentilja dobio sam ovu sliku.
Miran živio 100 godina i još + 10, ...he he he

Kako su se na terenu hranili graničari iz karaule "Ceršak".
Mislim da nije potrebno puno objašnjavati jer se vidi iz priloženoga.
Ovo je slikano na zasjednom mjestu "Rupa".
I nakon toliko godina, tu se još vide tragovi graničnih jedinica JNA koji su tu živjeli, radili a bogami i jeli.
Nije se peklo ali se je jelo ovo.
Možda je u generacijama prije moje ili poslje moje bilo i pečenja ali ja to nisam imao prilike vidjeti.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 09.09.13 19:33; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime09.09.13 14:24

Vojnik Graničar (citat):
Specijalac.
Gledam ovaj sir "Graničar" pa se pitam hoće li se tko javiti od pripadnika JNA pa da kaže da je JNA uzgajala krave, ovce i koze.
Znam da je JNA ponegdje uzgajala svinje ali da se još netko javi pa da kaže da je JNA uzgajala i krave, ovce i koze...
Onda bi mogao povjerovati da je ovaj sir pravi "Graničarski Sir", he he he he he
Jedino da nisu muzli ženske svinje tj. gude, he he he he
Mislim da sam negdje na internetu vidio sliku da su pripadnici JNA u nekoj kasarni imali košnice sa pčelama, tako da se nebi čudio da se netko javi da je čuvao krave, ovce i koze.
 


Koliko mi je poznato, pri intendantskoj upravi je postojao odsek za pčelarstvo. To znam jer je '87 na administrativnom kursu bio jedan major (ne mogu da se setim imena) iz tog odseka - mislim da je čak bio načelnik odseka. Inače se u slobodno vreme bavio pčelarstvom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime09.09.13 15:01

zastavnik (citat):
Koliko mi je poznato, pri intendantskoj upravi je postojao odsek za pčelarstvo. To znam jer je '87 na administrativnom kursu bio jedan major (ne mogu da se setim imena) iz tog odseka - mislim da je čak bio načelnik odseka. Inače se u slobodno vreme bavio pčelarstvom
 
Major Naum Bandžov, ovdje sam stavio video s YT o njemu:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime09.09.13 19:19

Max Blitz (citat):
zastavnik (citat):
Koliko mi je poznato, pri intendantskoj upravi je postojao odsek za pčelarstvo. To znam jer je '87 na administrativnom kursu bio jedan major (ne mogu da se setim imena) iz tog odseka - mislim da je čak bio načelnik odseka. Inače se u slobodno vreme bavio pčelarstvom
 
Major Naum Bandžov, ovdje sam stavio video s YT o njemu:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Hvala što si me potsetio. Zajedno smo završili administrativni kurs '87. godine u Beogradu.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Slušanje radio prijemnika u karauli   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 10:22

ZAGORAC (citat):
Na karauli Drenak 82" i 83", omiljena emisija mi je bila "Pomorska večer", super se čulo!
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

 
Kad smo kod slušanja glazbe sa radio uređaja u karauli pa da i ja nešto napišem u vezi toga.
 

 
Ovu pjesmu od ove pjevačice (Tanita Tikaram) nemam u kompjutoru, niti me ikada želja povuče da je tražim da je čujem.
Ovaj video spot nikada nisam pogledao do kraja.
Pitate se zašto sam je uopće i postavio na stranice ovoga foruma.!?
 
Godine 1988/1989 kad sam bio na karauli "Ceršak" V.P 5457 - Granični odsjek Maribor, u graničnim jedinicama JNA tu sam pjesmu toliko puta čuo na radio prijemniku, toliko mi se urezala u sjećanje i toliko me je puta "ispratila" na teren u obilazak granice.  
Tako kad je i dan danas slučajno čujem na radio prijemniku odmah mi sjećanje vrati na tu 1988/1989 godinu i na provedeno vrijeme u karauli i JNA te na odlazak u noć u patrole i zasjede.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6179
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 22:01

Vojnik Graničar (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Specijalac.
Gledam ovaj sir "Graničar" pa se pitam hoće li se tko javiti od pripadnika JNA pa da kaže da je JNA uzgajala krave, ovce i koze.
Znam da je JNA ponegdje uzgajala svinje ali da se još netko javi pa da kaže da je JNA uzgajala i krave, ovce i koze...
Onda bi mogao povjerovati da je ovaj sir pravi "Graničarski Sir", he he he he he
Jedino da nisu muzli ženske svinje tj. gude, he he he he
Mislim da sam negdje na internetu vidio sliku da su pripadnici JNA u nekoj kasarni imali košnice sa pčelama, tako da se nebi čudio da se netko javi da je čuvao krave, ovce i koze.
 mesto gde se proizvodi ovaj sir zove se Granice bilzu Mladenovca 40km od Beograda I nema nikakve veze sa JNA  I granicnom sluzbom

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 23:09

Vlado, Vlado... zar ne razumeš malo šale i sarkazma. Naravno ako piše d.o.o. i da je slikano u vitrini trgovine, da je iz kasnijih vremena.

Inače postojao je i graničarski sir! Ali i za drugu vojsku, stavljali su ga u jednu vrstu SDO. Razz 
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 23:12

Pero™ (citat):
Vlado, Vlado... zar ne razumeš malo šale i sarkazma. Naravno ako piše d.o.o. i da je slikano u vitrini trgovine, da je iz kasnijih vremena.

Inače postojao je i graničarski sir! Ali i za drugu vojsku, stavljali su ga u jednu vrstu SDO. Razz 
A kakav je to sir od "PARENOG TESTA", to piše na deklaraciji, nikada nisam tako nešto čuo??
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 23:16

Pero™ (citat):
Vlado, Vlado... zar ne razumeš malo šale i sarkazma. Naravno ako piše d.o.o. i da je slikano u vitrini trgovine, da je iz kasnijih vremena.

Inače postojao je i graničarski sir! Ali i za drugu vojsku, stavljali su ga u jednu vrstu SDO. Razz 
Ja takav SDO nisam sreo u JNA, ali sam u njima sretao sardine mislim čak iz šezdesetih godina.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime13.09.13 23:43

vladimir (citat):
mesto gde se proizvodi ovaj sir zove se Granice bilzu Mladenovca 40km od Beograda I nema nikakve veze sa JNA  I granicnom sluzbom
 


Naravno da nema veze sa JNA...slikao sam ga ovih dana u vitrini ...interesantan mi je bio naziv...mislim da nije bilo nikakvog krsenja pravila time sto sam taj post napisao...ako neko misli suprotno, obrisacu
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6179
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime14.09.13 9:14

malo reklame za mlekaru Granice nista nesmeta.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime14.09.13 10:32

šepa (citat):
Pero™ (citat):
Vlado, Vlado... zar ne razumeš malo šale i sarkazma. Naravno ako piše d.o.o. i da je slikano u vitrini trgovine, da je iz kasnijih vremena.

Inače postojao je i graničarski sir! Ali i za drugu vojsku, stavljali su ga u jednu vrstu SDO. Razz 
Ja takav SDO nisam sreo u JNA, ali sam u njima sretao sardine mislim čak iz šezdesetih godina.
 


Ja sam ga potrefio, nešto između Zdenka sira za mazanje i pravog sira. Nije bio lošeg ukusa.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Traka dežurnog karaule "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime15.09.13 8:44

TRAKA DEŽURNOG KARAULE "CERŠAK".
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Pošto sam bio dežurni karaule "Ceršak" po pravilu sam morao na lijevoj ruci tj. na nadlaktici nositi crvenu traku koja se spajala na sistem čička.
Žao mi je i dan danas što nisam donio čitavu traku sa sobom kući iako sam to mogao.
Što se u stvari dogodilo.
Jednog dana komandir karaule je vidio da traka dežurnog karaule je dotrajala, pokidana, stara, te je otišao u skladište i donio je novu traku i dao mi je da je nosim a staru traku da bacim.
I tu je bila moja greška.
Tada ja kao dežurni karaule nisam imao što da radim pa sam ja sa makazama isjekao ovaj znak koji se je nalazio na traki dežurnog karaule  i zadržao sam ga za sebe za uspomenu.
Mogao sam zadržati i čitavu traku i nitko se nebi bunio.
Ali meni palo na pamet da uzmem samo ovaj znak.
I tako je taj znak i dan danas kod mene kući.
I nekidan ga je odnesem kod jednog mog prijatelja da mi ga skenira.
A ja izmislim u "FotoShop-u" crvenu pozadinu koja predstavlja tu traku dežurnog karaule.
I evo trake dežurnog karaule "Ceršak".
Ovo postavljam ovdje da podsjeti sve graničare koji su bili dežurni u karauli "Ceršak" da ovo je originalni znak dežurnog karaule iz 1988/1989 godine.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime19.09.13 12:09

Takve trake mi nismo nosili.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Traka dežurnog karaule "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime19.09.13 12:26

ZAGORAC (citat):
Takve trake mi nismo nosili.
Zagorac.
Dobro si rekao.
Jedna vojska, a tako različita.
Da čujem kakve su kod vas bile trake koje je nosio dežurni karaule "Drenok".!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime19.09.13 12:28

Dok sam ja bio "dolje",ne sjećam se nikakvih traka.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime19.09.13 13:36

ZAGORAC (citat):
Dok sam ja bio "dolje",ne sjećam se nikakvih traka.

To je bilo samo na "Ceršaku", obilježe dežurnog da se ne izgubi, heheh.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Traka dežurnog karaule "ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime20.09.13 9:17

šepa (citat):
To je bilo samo na "Ceršaku", obilježe dežurnog da se ne izgubi, heheh.
 

Šepa.
Ali trake dežurnoga karaule nije bilo ni kod tebe u karauli "Špičnik".!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime20.09.13 13:49

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
To je bilo samo na "Ceršaku", obilježe dežurnog da se ne izgubi, heheh.
Šepa.
Ali trake dežurnoga karaule nije bilo ni kod tebe u karauli "Špičnik".!?
 
Šalio sam se bilo je, ista ona koju si ti isjekao.Ali rekao si da si bio dežurni, kod nas su dežurni bili samo desetari koliko se ja sječam i nisu išli u patrole ili vrlo rijetko.
Kod nas je uveden i požarni koji je boravio u hodniku ispred dežurane i prostorije sa oružjem, a zapravo je vodnik to uveo da bi što manje vojnika u slobodno vrijeme bilo besposleno. Glavni fol sa tim požarnim je bio da na komadu čebeta dimenzija cca 50x50 cm "pleše" i glanca hodnik do usijanja.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Dežurni karaule "Ceršak"   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime21.09.13 12:57

šepa (citat):

To je bilo samo na "Ceršaku", obilježe dežurnog da se ne izgubi, heheh.
Šalio sam se bilo je, ista ona koju si ti isjekao.
Ali rekao si da si bio dežurni, kod nas su dežurni bili samo desetari koliko se ja sječam i nisu išli u patrole ili vrlo rijetko.
Kod nas je uveden i požarni koji je boravio u hodniku ispred dežurane i prostorije sa oružjem, a zapravo je vodnik to uveo da bi što manje vojnika u slobodno vrijeme bilo besposleno.
Glavni fol sa tim požarnim je bio da na komadu čebeta dimenzija cca 50x50 cm "pleše" i glanca hodnik do usijanja.
 
 
Šepa, pa ovako.
Baš sam se pitao da li je tako bilo i u ostalim karaulama.
Ja sam bio obični mali vojnik graničar u karauli "Ceršak".
I po naređenju komandira karaule bio sam i dežurni karaule iako je u karauli bilo i desetara.
Nisam bio jedini vojnik graničar koji je bio dežurni karaule "Ceršak" bilo ih je još.
Da li su svi vojnici bili i dežurni karaule, mislim da nisu.
Recimo znam za vojnika Ibov Mustafa iz Makedonije, on nije bio dežurni karaule.
Zašto.
Pa zato jer u njega komandir karaule nije imao povjerenja.
Drugo, on je čitavo vrijeme tvrdio da ne zna pisati.!?
Kako je komandir karaule mogao takvog vojnika staviti da bude dežurni karaule.
Nevjerojatno, a znao je igrati na karte za novac a ne zna pisati.!
Koliko je bilo desetara u karauli "Ceršak", mislim da su bila 4 desetara.
Desetari nisu imali tu privilegiju da ne idu u patrole i zasjede.
Tu nije bilo popusta od strane komandira karaule prema desetarima.
Jedino mislim da nikada nisu bili na straži oko karaule "Ceršak".
Možda su nekada nekoga zamijenili ali tu ih komandir karaule nije stavljao na raspored.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime21.09.13 17:59

Evo premotavam film i sječam se samo jedne patrole u kojoj sam bio pratilac desetaru Eminu Rekiću zajedno sa vojnikom Markom Grbonošićem, ali to mora biti među prvima jer Emin je bio majac a Marko je ubrzo postavljen za magacionera. Ovaj desetar Stanišić Saša čiju sliku imam sa slomljenom nogom nikada meni nije bio vođa siguran sam, a Nebojša Petrović komedijaš sa štulama takođe mi nije bio vođa, znači išli su rijetko ili nikako. Pa vidi u periodu od dolaska u januaru do skidanja majaca bila su samo dva desetara, poslije takođe dva do septembra, jednostavno nisu ni mogli ići. Znam sigurno da vojnici nisu dežurali, ja nisam, i nikad nisam vidio vojnika da npr. prenosi dnevnu zapovjed komandi graničnog odsjeka a to se radilo svaki dan itd. Vjerovatno smo imali i manje ljudstva na karauli.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Požarni u karauli "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime22.09.13 20:29

šepa (citat):

Šalio sam se bilo je, ista ona koju si ti isjekao.
Ali rekao si da si bio dežurni, kod nas su dežurni bili samo desetari koliko se ja sječam i nisu išli u patrole ili vrlo rijetko.
Kod nas je uveden i požarni koji je boravio u hodniku ispred dežurane i prostorije sa oružjem, a zapravo je vodnik to uveo da bi što manje vojnika u slobodno vrijeme bilo besposleno.
Glavni fol sa tim požarnim je bio da na komadu čebeta dimenzija cca 50x50 cm "pleše" i glanca hodnik do usijanja.
Šepa.
Požarni kod oružja u karaulam graničnog odsjeka Maribor je uveden nakon slučaja kada je poginuo vojnik u karauli "Alfonz Šarh".
Ja kada sam došao u karaulu "Ceršak" nije bilo požarnog kod oružja.
Oružje je stajalo u hodniku karaule u soškama i nitko ga nije nadzirao.

A što se tiče glancanja hodnika karaule, to požarni kod nas nije radio.
Karaula se glancala svakog radnog dana ujutro a ponekada i u poslijepodnevnim satima.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 12:48

Pošto Slavka nije došla na forum da vam ispriča zašto Spale nije voleo Pertla,ja ču to uraditi.
Graničaru pričao si ovde da je pre tebe u karauli jedan vojnik načinio samoubojstvo,a razlog je bio što ga je ostavila cura.Ali nikad ti Spale nije rekao zašto! Zato što je bio pijan ko motka,a stvar e od početka izgledala ovako.
Taj je vojnik tog dana sa jednim drugarom bio u gradu MB.I on je več znao da ga je cura ostavila.I kad su se vračali iz grada zaustavili su se u gostioni "TEXAS" tako smo je zvali (a imaš je na slici pored pošte)na jedno piče.I tada je tu bio i Pertl koji je stupio sa njima u razgovor.I posle nekoliko popitih piča je Perta pozvao oba vojnika svojoj kuči na još koje piče.Onaj drugi vojnik nije hteo i otišao je u karaulu ,a vojnik kojeg je ostavila cura pošao je sa njime.I kod pertla kod kuće popili su puno rakije,i kada je jadan vojnik došao u karaulu poludio je zbog alkohola uzeo pušku,i kod namere da se ubije probao ga je sprečiti drug koji je bio tog dana sa njime u gradu,pa je i njega ranio a sebe je ubio.
tako da je Pertl tim svojim činom napijanja vojnika bio i neposredno kriv za tu nepotrebnu smrt.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Kako je poginuo Makedonac u karauli "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 18:52

miran cvilak (citat):
Pošto Slavka nije došla na forum da vam ispriča zašto Spale nije voleo Pertla,ja ču to uraditi.
Graničaru pričao si ovde da je pre tebe u karauli jedan vojnik načinio samoubojstvo,a razlog je bio što ga je ostavila cura.
Ali nikad ti Spale nije rekao zašto!
Zato što je bio pijan ko motka,a stvar e od početka izgledala ovako.
Taj je vojnik tog dana sa jednim drugarom bio u gradu MB.
I on je več znao da ga je cura ostavila.
I kad su se vračali iz grada zaustavili su se u gostioni "TEXAS" tako smo je zvali (a imaš je na slici pored pošte)na jedno piče.
I tada je tu bio i Pertl koji je stupio sa njima u razgovor.
I posle nekoliko popitih piča je Perta pozvao oba vojnika svojoj kuči na još koje piče.
Onaj drugi vojnik nije hteo i otišao je u karaulu ,a vojnik kojeg je ostavila cura pošao je sa njime.
I kod pertla kod kuće popili su puno rakije, i kada je jadan vojnik došao u karaulu poludio je zbog alkohola uzeo pušku, i kod namere da se ubije probao ga je sprečiti drug koji je bio tog dana sa njime u gradu,pa je i njega ranio a sebe je ubio.
Tako da je Pertl tim svojim činom napijanja vojnika bio i neposredno kriv za tu nepotrebnu smrt.
 

Miran.
Imam još pitanja za tebe, nemoj bježati dok ih sve ne ispucam.!!!
Ovo što si mi ispričao kako se je Makedonac ubio na ulazu u karaulu "Ceršak" to nam komandir karaule nije rekao.
Preko toga je preskočio.
Možda je i bolje tako.
Tko zna kako bi tko od nas tada mladih i nadobudnih na to reagirao.
Isto kao što nam nije rekao za onu dvojicu ubijenih ilegalnih prelaznika koje si vidio mrtve u tvornici lepenke "Ceršak".
A što se tiče krivca.
Hm, hm, hm.
Tu su krivi svi.
Vojnik koji je ostao piti sa Pertom u njegovoj kući.
Vojnik koji je ostavio kolegu sa Pertom.
Dežurni karaule koji nije poduzeo ništa kada je vojnik došao pijan u karaulu.
Kao i svi vojnici koji su vidjeli da je pijan a i oni nisu ništa poduzeli.
Tako da nije samo Petra tu krivac.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 19:38

Graničaru neču ti pobeči ,dok ne završim vojni rok,ali nije bilo pitanja za mene pa sam malo ušutio.
A za Petla sam napisao da je neposredno kriv ,što znači da snosi deo krivice za taj tragični događaj,i koliko sam ga ja znao nikad nije pokazao da mu je za to žao,čak nitko od nas do sada kada nam je Slavka to rekla nije znao.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 22:13

Mirane, neznam dali si izabrao pravu reč - neposredno.

Po mom mišljenju Pertl jeste bio u lancu događaja, ali nije isključivo njegova odgovornost ako uopšte ima neku odgovornost. Da se nije to desilo, bio bi frajer da je častio vojsku. Kako se događalo ispade da je on kriv za to. Mislim da nije.

Nekome pomogne da se dobro napije pa da prespava brige, neko može i trezan da se ubije. To je bio problem graničara i straže da smo uvek imali oružje i municiju. Moglo se desiti bilo kde i na bilokakav način.

Žao mi je tog vojnika, neka počiva u miru, ali samoubistva su se dešavala, a dešavaju se i u civilstvu. Nismo svi isti, nekoga neke stvari pogode više, nekoga manje.


PS: Ipak pozovi Slavku da nam se pridruži barem za krače vreme, bilo bi zanimljivo čuti kako je izgledalo biti dete ''vojnog lica'' u manjem kraju na granici. Možda zna i još nešto oko granice što još nismo čuli, iako Ti i Graničar te puno rekli/napisali.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 23:11

miran cvilak (citat):
Pošto Slavka nije došla na forum da vam ispriča zašto Spale nije voleo Pertla,ja ču to uraditi.
Graničaru pričao si ovde da je pre tebe u karauli jedan vojnik načinio samoubojstvo,a razlog je bio što ga je ostavila cura.Ali nikad ti Spale nije rekao zašto! Zato što je bio pijan ko motka,a stvar e od početka izgledala ovako.
Taj je vojnik tog dana sa jednim drugarom bio u gradu MB.I on je več znao da ga je cura ostavila.I kad su se vračali iz grada zaustavili su se u gostioni "TEXAS" tako smo je zvali (a imaš je na slici pored pošte)na jedno piče.I tada je tu bio i Pertl koji je stupio sa njima u razgovor.I posle nekoliko popitih piča je Perta pozvao oba vojnika svojoj kuči na još koje piče.Onaj drugi vojnik nije hteo i otišao je u karaulu ,a vojnik kojeg je ostavila cura pošao je sa njime.I kod pertla kod kuće popili su puno rakije,i kada je jadan vojnik došao u karaulu poludio je zbog alkohola uzeo pušku,i kod namere da se ubije probao ga je sprečiti drug koji je bio tog dana sa njime u gradu,pa je i njega ranio a sebe je ubio.
tako da je Pertl tim svojim činom napijanja vojnika bio i neposredno kriv za tu nepotrebnu smrt.
 


Ljudi nekad zaista na glup način izgube život, i ono što im u momentu izgleda bezizlazna situacija, ubrzo postane banalna stvar koja nije vrijedna ni dobrog pijanstva a kamoli samoubistva. Ipak čudno je kako su neki momci zaista nezreli i labilni prolazili sve te kontrole i dospjevali na karaulu gdje je vjerovatno najlakše u cijeloj JNA bilo doći do oružja i municije.Mislim da sam na svojoj stranici pisao o jednom desetaru koji je došao u maju 1989. na Špičnik i stalno je dolazio u konflikte, i čak nekoliko puta potezao pušku na vojnike, žalio se na neke privatne probleme kod kuće, i nije dugo ostao na karauli, prekomandovan je, ali mislim da i nije bilo puno slučajeva pogibije koliko je neodgovornog ponašanja sa oružjem bilo, bar za mojih osam mjeseci na Špičniku.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime25.09.13 23:41

U martu je kao regrut dosao kod nas vojnik kome se ne secam imena i prezimena, ali se secam detalja kao npr Hugo Boss sako sa podvrnutim rukavima do iznad lakata, pogled takav kao da mu lake droge nisu strane...ukratko, pokusaj onog sto se zove " smekerski izgled" Smile

posto sam retko dolazio u maticnu jedinicu, nisam obracao paznju na mladu vojsku tako da se negde izgubio u masi; posle nekog vremena sam cuo za njega da je izasao u grad, i pokusao da ilegalno predje granicu u nekom od vasih rejona, u civilu.
cuo sam price da se dosta sigurno kretao putevima kojim je isao...navodno su ga uhvatili granicari...

Vojnice Granicaru, Sepa, i oni granicari sa karaule Sentilj...pitanje:

da li ste za taj dogadjaj culi? orijentaciono vreme dogadjaja je maj-jul 88.
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 19:34

Zaboravio sam odgovoriti na pitanje sa stranice 60.


miran cvilak: komentar modifikovan dana: 26.09.13 19:37; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 19:36

Vojnik Graničar (citat):
KAKO JE UMRO DRUG TITO U KARAULI „CERŠAK“.!?
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Gledajući ovu sliku pošte koja se nalazi u mjestu Ceršak na krovu pošte sam vidio ove zvučnike koje vjerojatno služe za uzbunjivanje ljudi zbog prirodne ili ratne opasnosti.
Volio bi da me Miran opovrgne ali ovih zvučnika nije bili tu 1988/1989 godine.
Uglavnom to me je podsjetilo na ovaj događaj koji ću vam sad ispričati.
 
 
"Graničaru to nisu zvučnici to su sirene za uzbunjivanje naroda.Sada se upotrebljavaju ako izbije nekde neka vatra,ako naraste Mura pa preti opasnost od poplava, i da ne "zarđaju" puštaju alarm svake subote u 12 časova."

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 20:35

miran cvilak (citat):
Vojnik Graničar (citat):
Gledajući ovu sliku pošte koja se nalazi u mjestu Ceršak na krovu pošte sam vidio ove zvučnike koje vjerojatno služe za uzbunjivanje ljudi zbog prirodne ili ratne opasnosti.
"Graničaru to nisu zvučnici to su sirene za uzbunjivanje naroda.
 

 
Vi pričate o istom, sirena mora imat zvučnik da bi se glasno čula. Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Sirene za uzbunjivanje u mjestu Ceršak.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 21:30

miran cvilak (citat):
"Graničaru to nisu zvučnici to su sirene za uzbunjivanje naroda.
Sada se upotrebljavaju ako izbije nekde neka vatra, ako naraste Mura pa preti opasnost od poplava, i da ne "zarđaju" puštaju alarm svake subote u 12 časova."
 


Kako god okrenili pogodio sam i ja a pogodio si i ti čemu služe ti zvučnici - sirene.
Miran, samo me jedna stvar zanima.
Ti sirena tu nije bilo 1988/1989 godine ako se ne varam.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 26.09.13 21:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Sirene za uzbunjivanje u mjestu Ceršak.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 21:32

Max Blitz (citat):
Vi pričate o istom, sirena mora imat zvučnik da bi se glasno čula. Very Happy
 


Max, ma pogodio sam i ja a pogodio je i Miran čemu to služi.
Samo smo ja i on to opisali na svoj način.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 21:38

Graničaru u godini kada si ti služio sirene za uzbunjivane su bile u tvornici ceršak i na Onom velikom bloku u Ceršaku.A kada su ih stavili na poštu ne mogu ti tačno reči.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Sirene za uzbunjivanje u mjestu Ceršak.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 21:46

miran cvilak (citat):
Graničaru u godini kada si ti služio sirene za uzbunjivane su bile u tvornici ceršak i na Onom velikom bloku u Ceršaku.
A kada su ih stavili na poštu ne mogu ti tačno reči.
 
 
 
Znam da se sirena čula u krugu tvornice lepenke u Ceršaku, kada smo odavali počast drugu Titu.
A drugu sirenu u mjestu Ceršak tada nisam čuo da je svirala.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Sirene za uzbunjivanje u mjestu Ceršak.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 21:49

Miran znaš što me zanima.
Kada je svirala zadnji put sirena u Ceršaku u počast drugu Titu.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Bijeg JNA vojnika preko granice SFRJ.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime26.09.13 22:15

Kemo Specijalac (citat):
U martu je kao regrut dosao kod nas vojnik kome se ne secam imena i prezimena, ali se secam detalja kao npr Hugo Boss sako sa podvrnutim rukavima do iznad lakata, pogled takav kao da mu lake droge nisu strane...ukratko, pokusaj onog sto se zove " smekerski izgled" Smile

Posto sam retko dolazio u maticnu jedinicu, nisam obracao paznju na mladu vojsku tako da se negde izgubio u masi; posle nekog vremena sam cuo za njega da je izasao u grad, i pokusao da ilegalno predje granicu u nekom od vasih rejona, u civilu.
cuo sam price da se dosta sigurno kretao putevima kojim je isao...navodno su ga uhvatili granicari...

Vojnice Granicaru, Sepa, i oni granicari sa karaule Sentilj...pitanje:

Da li ste za taj dogadjaj culi?
Orijentaciono vreme dogadjaja je maj-jul 88.
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Specijalac.
Ovako.
U to vrijeme koje ti spominješ maj, jun i jul (svibanj, lipanj i srpanj), ja sam bio u kasarni "Tone Tomšič" u Mariboru.
Što se tada događalo na državnoj granici ja pojma nisam imao.
Da li je taj vojnik pokušao prijeći državnu granicu u graničnom odsjeku Maribor, također ne znam.
Znam da bi mu naj lakše bilo prijeći granici na području karaula Šentilj i Ceršak, jer iz Maribora autobusi i vlak voze često prema graničnom prijelazu Šentilj.
E sad kad je došao do graničnog prijelaza Šentilj.
Kuda je on dalje krenuo, teško je reći.
Vjerojatno je krenuo kroz šumu.
Na koga je naišao to je sada pitanje.
Da li je došao do zasjednog mjesta "Rupa" područje odgovornosti karaule "Ceršak" ili je naišao na zasjedno mjesto "Bunker - Ježevi" područje odgovornosti karaule "Šentilj" to je teško reći.
Ja od svojih i karauli nikada nisam doznao da su uhvatili nekoga bjegunca iz JNA.
Postoji mogućnost da su ga i uhvatili i da je on bio u civilu.
Tada mi tu puno ne razbijamo glavu.
Zovemo nadležnu policijsku stanicu kao što je bila za moju karaulu "Šentilj-Pesnica" oni dođu vozilom i odvedu ga u stanicu na ispitivanje.
Pitanje je da li je tek tada u stanici priznao da je pripadnik JNA koji je pobjegao iz JNA i pokušao ilegalno prijeći državnu granicu.
Uglavnom mi u karauli oko toga nismo puno razbijali glavu.
Policija je imala više mogućnosti da provjere to što im je on rekao.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime27.09.13 8:34

Kemo Specijalac (citat):
U martu je kao regrut dosao kod nas vojnik kome se ne secam imena i prezimena, ali se secam detalja kao npr Hugo Boss sako sa podvrnutim rukavima do iznad lakata, pogled takav kao da mu lake droge nisu strane...ukratko, pokusaj onog sto se zove " smekerski izgled" Smile

posto sam retko dolazio u maticnu jedinicu, nisam obracao paznju na mladu vojsku tako da se negde izgubio u masi; posle nekog vremena sam cuo za njega da je izasao u grad, i pokusao da ilegalno predje granicu u nekom od vasih rejona, u civilu.
cuo sam price da se dosta sigurno kretao putevima kojim je isao...navodno su ga uhvatili granicari...

Vojnice Granicaru, Sepa, i oni granicari sa karaule Sentilj...pitanje:

da li ste za taj dogadjaj culi? orijentaciono vreme dogadjaja je maj-jul 88.

Nisam čuo za ovaj događaj, ja sam došao u JNA u septembru, ali svejedno nikada nisam čuo za to. Ali me podsjetilo na nešto što je moj drug uradio kad su mu došli roditelji u posjetu.Željeli su da sjednu negdje u prirodu na travu pa tražeći takvo mjesto u okolini Maribora odvezli su se do rejona karaule Šentilj(naravno nisu znali gdje su).Kad su se fino smjestili na nekoj livadi odjednom su graničari sa Šentilja bili oko njih sa uperenim cijevima, sreća pa je on bio u uniformi inače bi bili privedeni, ovako su samo morali da se udalje iz graničnog pojasa.Nedavno mi je to ispričao uz kafu pa sam se dobro nasmijao.Inače je bio vezista u Graničnom odsjeku.
A sad jedno pitanje za graničare; da li ste i vi morali još u kasarni predati pasoše ako ste ih imali, jer od nas su to tražili, pa mi je vračen na dan skidanja iz JNA?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA vojnici vraćaju pasoše -putovnice.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime27.09.13 9:38

šepa (citat):
Nisam čuo za ovaj događaj, ja sam došao u JNA u septembru, ali svejedno nikada nisam čuo za to.
Ali me podsjetilo na nešto što je moj drug uradio kad su mu došli roditelji u posjetu.
Željeli su da sjednu negdje u prirodu na travu pa tražeći takvo mjesto u okolini Maribora odvezli su se do rejona karaule Šentilj(naravno nisu znali gdje su).
Kad su se fino smjestili na nekoj livadi odjednom su graničari sa Šentilja bili oko njih sa uperenim cijevima, sreća pa je on bio u uniformi inače bi bili privedeni, ovako su samo morali da se udalje iz graničnog pojasa.
Nedavno mi je to ispričao uz kafu pa sam se dobro nasmijao.
Inače je bio vezista u Graničnom odsjeku.
A sad jedno pitanje za graničare; da li ste i vi morali još u kasarni predati pasoše ako ste ih imali, jer od nas su to tražili, pa mi je vračen na dan skidanja iz JNA?
 

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Šepa.
Ja pasoš-putovnicu nisam nikada imao.
Nemam je ni danas.
Što će to bivšem JNA graničaru.
Ja prelazim granice bez pasoša, he he he he...
Tko me može zaustaviti.
I 1988/1989 godine sam ulazio u Austriju bez pasoša, tako da to mogu i dans.
I ti si ulazio u Austriju bez pasoša i slikao si se na Austrijskom teritoriju.
Ja sam ulazio u Bosnu i Hercegovinu bez pasoša i to u uniformi, he he he he
Još sam prošao pored njihove granične kontrole i nitko mi nije ništa rekao.
Došao sam do neke trgovine, ušao u trgovinu, svi me trgovini u čudu gledaju, kupio što mi je trebalo, opet prošao pored granične kontrole i vratio se na početnu poziciju.
A da li me je netko pitao od službenih osoba iz JNA da li imam pasoš te da im ga predam dok odslužim JNA vojni rok ne mogu se sjetiti.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime27.09.13 9:44

Max Blitz (citat):
Vi pričate o istom, sirena mora imat zvučnik da bi se glasno čula. Very Happy
 


Pogrešno, zvučnik je zvučnik, a sirena je sirena. Sirene su bile mehaničke i stvarale su ton (zvuk) presecanjem struje vazduha. Sećate se ručnih sirena za uzbunu? Velike električne sirene su radile na istom principu.
Ono na zgradi pošte su zvučnici koji su imali ulogu sirena, ali su bili višestruko skuplji. Za razliku od sirena, mogli su se koristiti i za glasovno obaveštavanje.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime27.09.13 12:14

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
Nisam čuo za ovaj događaj, ja sam došao u JNA u septembru, ali svejedno nikada nisam čuo za to.
Ali me podsjetilo na nešto što je moj drug uradio kad su mu došli roditelji u posjetu.
Željeli su da sjednu negdje u prirodu na travu pa tražeći takvo mjesto u okolini Maribora odvezli su se do rejona karaule Šentilj(naravno nisu znali gdje su).
Kad su se fino smjestili na nekoj livadi odjednom su graničari sa Šentilja bili oko njih sa uperenim cijevima, sreća pa je on bio u uniformi inače bi bili privedeni, ovako su samo morali da se udalje iz graničnog pojasa.
Nedavno mi je to ispričao uz kafu pa sam se dobro nasmijao.
Inače je bio vezista u Graničnom odsjeku.
A sad jedno pitanje za graničare; da li ste i vi morali još u kasarni predati pasoše ako ste ih imali, jer od nas su to tražili, pa mi je vračen na dan skidanja iz JNA?
[You must be registered and logged in to see this image.]

Šepa.
Ja pasoš-putovnicu nisam nikada imao.
Nemam je ni danas.
Što će to bivšem JNA graničaru.
Ja prelazim granice bez pasoša, he he he he...
Tko me može zaustaviti.
I 1988/1989 godine sam ulazio u Austriju bez pasoša, tako da to mogu i dans.
I ti si ulazio u Austriju bez pasoša i slikao si se na Austrijskom teritoriju.
Ja sam ulazio u Bosnu i Hercegovinu bez pasoša i to u uniformi, he he he he
Još sam prošao pored njihove granične kontrole i nitko mi nije ništa rekao.
Došao sam do neke trgovine, ušao u trgovinu, svi me trgovini u čudu gledaju, kupio što mi je trebalo, opet prošao pored granične kontrole i vratio se na početnu poziciju.
A da li me je netko pitao od službenih osoba iz JNA da li imam pasoš te da im ga predam dok odslužim JNA vojni rok ne mogu se sjetiti.

Pa za prelazak Bosansko-Hrvatske granice do ulaska Hrvatske u EU nikada i nije trebao pasoš i ja sam prelazio sa osobnom/ličnom kartom, e sad kad si ti prelazio i u kakvoj uniformi to ne znam.U prošlosti su u ovu zemlju ulazile mnoge uniforme, vojske, policije i slično, sa oružjem ili bez. Pravo da ti kažem i nije mi poznato kakva su pravila za ulazak lica koja su u nekoj uniformi, ima li tu nekih ograničenja.Neposredno nakon odsluženja JNA viđao sam neke od naših oficira iz Maribora u Austriji u kupovini, naravno u civilu.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Graničari karaule "Ceršak" i Hauc Rupert - Perta.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime30.09.13 21:19

Pero™ (citat):
Mirane, neznam dali si izabrao pravu reč - neposredno.
Po mom mišljenju Pertl jeste bio u lancu događaja, ali nije isključivo njegova odgovornost ako uopšte ima neku odgovornost.
Da se nije to desilo, bio bi frajer da je častio vojsku.
Kako se događalo ispade da je on kriv za to.
Mislim da nije.
Nekome pomogne da se dobro napije pa da prespava brige, neko može i trezan da se ubije.
To je bio problem graničara i straže da smo uvek imali oružje i municiju.
Moglo se desiti bilo kde i na bilokakav način.
Žao mi je tog vojnika, neka počiva u miru, ali samoubistva su se dešavala, a dešavaju se i u civilstvu.
Nismo svi isti, nekoga neke stvari pogode više, nekoga manje.
PS: Ipak pozovi Slavku da nam se pridruži barem za krače vreme, bilo bi zanimljivo čuti kako je izgledalo biti dete ''vojnog lica'' u manjem kraju na granici.
Možda zna i još nešto oko granice što još nismo čuli, iako Ti i Graničar te puno rekli/napisali.
 

 
Pero™.
Da je JNA zaratila te 1988/1989 godine mi graničari bi imali posla ratovati samo sa Hauc Rupert - Pertom.
Njemu je bila suđena karaula "Ceršak", graničari i granične jedinice JNA.
Kako god okreneš uvijek je Perta bio u igri na ovaj ili onaj način.
I mislim da bi mi izgubili igru sa njim.
On je uvijek bio korak ispred nas.
Nitko mu nije uspio stati na kraj.
On je imao svoju igru i taktiku za koju mi nismo imali rješenja.
Ali smo mi graničari imali sa Hauc Rupert - Pertom jedan veliki problem.?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime01.10.13 1:35

Graničaru, ja ti verujem, verujem u svemu što si napisao, ali uvek ima i neka druga strana, ili deo priče što nije nikome rečen. Ja se trudim biti objektivan, ali teško je to.

Da je taj Perta bio nešto posebno i kao što si ti napisao ''uvek je bio u igri na ovaj ili onaj način'' znači dosta. Da mu niko nije uspeo stati na kraj... i tako dalje. Znači bio je problem, ali kod nas se granica smatrala dosta oštrije, znači pucanje i metak. Dali je to pravilno, zavisi sa koga stališta gledaš, kod nas je bilo normalno da se ne prave gluposti i da smo mi graničari bili zakon na granici.

Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 19 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 19/20Idi na stranicu : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: