FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Titova garda

Go down 
+120
Natalina
arcibald01
petarcerovic
BojanB
Milan Smiljanic
Sabahudin_zukorlic
andrej72
Novkomik
Karoly Ada
mele
Sajo Prijepolje
KalF70
Centro
zeko1953
Goran Uca
Telegrafist II
milicasarson
ALEKSANDAR DIKIC
Edin Avdagic
hrzakis
Erman Mehmedovic
noni
semsudin
pera84
zmanic
Sloba1
milutins
Gorica 660
M.No
andy72
zeljkob
Neven Pendelj
brba
sead
vojak
Gubec
Nes1980
stojna
013gonzo
gardista
tomican
vladimir
Treci Vod 4795/7-3
Kuhar-Debar.
NELE.R
davorv
PORUCNIK
avala89
curan
bst
bataljonzaobezbeđenje
peroz
franko
lacoš
Jozo Trklja
more6
flexi
bl1967
Gringo
ivica35
gardista 76 i 77 god
axel
m52
fed77
chato
BEOGRAD
Ogulin
Delic dusan
Vejnovic
EdinN
Jelenko
milan
pričalo
Pera-Sopot
majeric
87decembar
88/89
BANEx
edin
Brzina 86/7
Jankov
jagodina
East&West
Pero™
panco
Vinko Lavrič
ZAGORAC
gardista86/87
gardist vipava
challenger
pedja1985
alexandar
franc debeljak
Kemo Specijalac
pukovnik
SveJug
dpuric
Max Blitz
Aleksander Lukic
bernard
velibor
Stazio
missar
ristic65
kameni1967
generacija62
Gardista89
temerinac
Vojnik Graničar
Kolekcionar08
vlado
tihi
purger
Nikolco
istrijan71
Bojan Majerič
tako
mgalic2
titov gardist
gardist
124 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
AutorPoruka
brba
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2015-12-28

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime28.12.15 18:41

kameni1967 (citat):
klasa 85-86 (decembarci)

4795/6-1 komandir voda neki slovenac por.Pliško,nezaboravni desetar POV-a Ljupčo Trajkovski,

u vodu legende akile crnogorac,kunac iz splita,dejan savić nišlija,narančić stojan.tereni veliko gradište kod požarevca o ostala jna sranja,
poslije obuke uvalili mi čvarke na silu meni,savići i narančiću i poslali kod stojmirovića u 5-1,zapovjednik voda neki debeli seronja ristić koji je na terenu dobio hemoroide pa ga poslali nazad,siroče.

sjeća li se neko toga

OJLA generacija

Sam sem služil6-1. Premeščen v 5-3. Če vidiš se javi.
LP Branko
Na vrh Go down
brba
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2015-12-28

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime02.01.16 21:19

milan (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.] 

Pozdrav svim gardistama posebno generaciji decembar 85/86, 4795/6-2, protivoklopni vod.

Oj Milan. Sva ista generacija. Jz sem bil v 5-3. javi se kaj
Na vrh Go down
brba
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2015-12-28

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime02.01.16 21:22

pukovnik (citat):
Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

'Prepakivanje' po visini, prsti u pete...

I nije dobro. Sedmi u vrsti se provukao ili oficir nije primjetio kako mu stoji akslbender. Twisted Evil
Ko sem jaz služil ssmo počast dajali z M 70 ne z PAPovkami. Pa ne vidim dobro. Se mi zdi da na šapkah nimajo več zvezde ????
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime02.01.16 21:47

brba (citat):
Ko sem jaz služil ssmo počast dajali z M 70 ne z PAPovkami.
Se mi zdi da na šapkah nimajo več zvezde ????

Točno, taj detalj je drugačiji, drugo je isto.
M-70 je također bila u počasnoj gardi, no, poslije je vraćena PAP-ovka jer jednostavno bolje/ljepše paše, a i lakše je "manevriranje" s njom u vježbi, (kako se ono zove), mislim egzercir.

M-70 je trebalo pokazat svijetu i pohvalit se kad se pojavila, kasnije nije više toliko bila interesantna kad su je "svi" imali.
Na vrh Go down
brba
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2015-12-28

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime08.01.16 12:38

Sem generacija december 85. Služil v 6-1 nato prekomanda v 5-3. Če je kdo iz te generacije naj se javi. Imam veliko fotografij iz kasarne in iz terena. Lepo pozdravljeni vsi
Na vrh Go down
brba
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2015-12-28

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime08.01.16 12:47

Gardista89 (citat):
služio sam u Beogradu 89-90 VP 4795 diverzant. Vodnik Ivanuš Marko  i p-poručnik zvani Dedica
oj. Vodnik Ivanuša. A je bil iz Ptuja. Je bil premeščen leta 86 v našo četo.5-3.
Na vrh Go down
Neven Pendelj
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2016-02-21

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime21.02.16 3:12

Ima li neko da je služio 1990/1991 u Beogradu (Titova garda) ?
I. motorizovana gardijska brigada
Na vrh Go down
curan
Gušter
Gušter
curan


BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2014-06-23
DOB : 67
M(j)esto Zavidovići

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime17.03.16 15:04

Pozdrav GARDO:
Šta je ovo. Kao da su svi pomrli iz klase MAJ 77. TITOVA GARDA bataljon veze, II četa veze, kod komandira čete, kapetan I klase Džambas Ostoja. "IMA LI KO ŽIV".
Nije valjda da sam jedini ostao u životu.
Na vrh Go down
zeljkob
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2016-04-16

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime16.04.16 22:22

Pozdrav svima
Jun 91 -maj 92 4795/8-4, Avala, komandir voda porucnik Cvijanovic Predrag, Vukovar, Dedinje, ceta vojne policije komandir cete Zunic Zoran

Zeljko
Na vrh Go down
andy72
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-05-01

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime01.05.16 6:35

zdravo andrej klasa decembar 90/služio na dedinju četa veze ako je bio neko tamo neka se javi
Na vrh Go down
andy72
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-05-01

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime01.05.16 6:35

da popravim še en podatek vp 4795/3
Na vrh Go down
titov gardist
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2011-07-13
M(j)esto trnovo pri gorici

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime01.05.16 10:30

Vinko Lavrič (citat):
titov gardist (citat):
Lep pozdrav jaz sem Meničanin Joško sluzil sem jla v Beogradu v kasarni marsala Tita na dedinju generacija 85-86 vp.4795l 6-2 mene zanima ce se bo kdo javil iz te generacije prezivel sem na grobu bivsega marsala 93 dni pocastna straza  videl sem tudi Fidel Kasatra  in mnogo drugih drzavnikov  bilo je lepo lp Josko

Jaz sem služil 4795 6-5  istega leta . bi se mogla poznati . od kje si ti


Lep pozdrav oprosti ker ti komaj sedaj posiljam odgovor na tem forumu nisem bil vec kot 2,
do 3 leta jaz sem iz Trnovega pri gorici bili smo skupaj z Potocnik Milanom in Ujcic Igorjem druge pa nisem nasel na forumu
Na vrh Go down
pričalo
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2013-12-27
DOB : 58

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Zastavnik Trkulja   Titova garda - Page 6 Icon_minitime17.06.16 22:23

Pera-Sopot (citat):
ivica35
Jel si bio kod zastavnika Trkulja Koste?
 Zastavnik Kosta Trkulja je bio komandir moga III voda generacija jun 1986/87 , naj bolji oficir koji je zemljom hodao. Bio sam mehanizovana četa sa u kasarni ,,Vasa Čarapić" preko puta VMA.
Na vrh Go down
M.No
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 74
ČLAN OD: : 2014-07-30

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime27.06.16 17:06

Mene,kao i  mnoge ljude zanima kakva su zaduzenja vojnika u gardi,sta oni uopce rade,kako se odnosilo prema gardistima.Kakva je bila izobrazba(obuka) vojnika garde i kakvu su oni opremu zaduzivali? Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 14:53

Evo jedne slike iz 1980 i neke godine iz Kuće cvijeća koja je slikana za vrijeme samog čina smjene počasne straže. Možda se neko od vojnika i prepozna  Very Happy

SMJENA POČASNE STRAŽE
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 15:17

Nikada nisam bio u kuci cvijeca, moram priznati da izgleda impresivno.Da li je ovo straza bila non stop 24 h/365 dana?

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 16:19

Ja se kao dječak sjećam neka svoja 3 odlaska u Kuću cvijeća u periodu od 1982 do neke 1985/6 godine. Uvijek je bila ovako uredna i sve kako se kaže max po PS-u. Kao djeca iz osnovne škole kada smo obilazili stazom koja je vodila oko groba J.B.Tita nismo smjeli se ni okrenuti i pogledati u tamna stakla koja su bila tu sa strane jer smo mislili da nas neko posmatra iza tih tamnih stakala. Jednom smo se zadesili kada je bila baš ovakva smjena straže i djelovalo je jako impresivno. Ja sam JNA služio na sasvim drugoj strani ali mi je moj prvi komšija koji je 1983/84 godine služio JNA u Titovoj Gardi i bio u pačasnoj straži pričao kako su stražarili. Otprilike je ovako išlo, stražariš 15 minuta, zatim odmaraš 45 minuta i tako valjda nekoliko krugova pa onda veća pauza od nekoliko sati i sve to traje nekoliko dana. Ne bih htio dalje jer stvarno nisam siguran i ne sjećam se detalja osim ovog od 15 min straže pa 45 min odmora ali sam siguran da ima ovdje gardista koji su davali počasnu stražu i koji znaju tačno kako je sve išlo. Još mogu napisati što mi je rekao da kada recimo dođe Jovanka Broz na grob da se smjena straže ne mijenja nego da se svo vrijeme stražari dok ona ne ode a to je važilo i za razne delegacije i ostale službene posjete. Ovaj cvijetni vrt su održavale obično žene  koje su bile u vojsci zaposlene kao građanska lica u JNA. To je otprilike sve čega se mogu sjetiti iz njegove priče kao i to da naveče od ne znam tačno koliko sati pa do jutra nisu 4 vojnika na straži nego po dvojica koja polako u sinhroniziranom laganom hodu idu sa jednog kraja prostorije do druge.

Opet kažem, ima sigurno gardista koji znaju mnogo bolje i u svakom slučaju autentičnije podatke da napišu od mene.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 22:20

Gorica, to sto si napisao su, otprilike, i moja saznanja o nekadasnjoj pocasnoj strazi u kuci cvijeca.
Da strazari povremeno ne trepnu, covjek bi mislio da su lutke obucene u uniforme.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 23:10

S obzirom da sam ja 71" godište ja sam tamo negdje par godina pred odlazak u JNA u koju sam otišao u decembru 1989 godine volio slušati od starijih kako je u vojsci tako da sam dosta toga čuo o raznim rodovima u vojsci a najviše me je se dojmio rod graničara ali to nije tema sada i za ovo mjesto. Takođe sam dosta razgovarao kao što sam već napisao u prethodnom postu sa komšijom koji je bio Titov gardist i koji mi je pokazao i nekih 10 tak slika koje su slikane za vrijeme njegovog davanja počasne straže. Po njegovoj priči bio je neki zastavnik koji ih je slikavao i kasnije je te slike prilično skupo im naplaćivao. Sjećam se recimo na jednoj slici mi je pokazao vojnika iz počasne straže koji nije iz nekog razloga (vjerovatno zbog visine) mogao davati počasnu stražu ali je zamolio dežurnog oficira da za vrijeme vikenda kada nema oficira bude bar u jednoj smjeni počasne straže na Titovom grobu jer bi to za njega kako je rekao bila velika sramota vratiti se u svoje mjesto u okolici Niša da nema slike sa počasne straže a služio je u Titovoj Gardi a uz to mu je djed još bio nosioc nekog velikog ordena da li iz perioda 1. ili 2. svjetskog rata. 

Meni je lično tada u tom periodu bila velika zagonetka da li su vojnici u počasnoj straži u svojim PAP puškama nosili municiju odnosno da li su puške bile napunjene. Kada sam to pitao svog komšiju gardistu prije nego mi je odgovorio malo je zbunjeno zastao i odgovorio "Nije bitno!". Meni je to tada izgledalo kao neka velika vojna tajna i nisam ga više o tome ni ispitivao a kasnije sam saznao da ne samo da puške nisu bile napunjene odnosno da su bile prazne nego da su svim puškama koje su bile korištene za počasnu stražu i ostale svečane dočeke raznih delegacija bile izvađene udarne igle tako da nije bilo teoretske šanse da se iz tih pušaka može opaliti metak.

Opet naglašavam da sam sve to čuo a sada koliko je to opet tačno i vjerodostojno može potvrditi, poreći ili eventualno ispraviti samo onaj ko je bio u to vrijeme sami učesnik tih događanja.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 23:19

Gorica 660 (citat):
...a kasnije sam saznao da ne samo da puške nisu bile napunjene odnosno da su bile prazne nego da su svim puškama koje su bile korištene za počasnu stražu i ostale svečane dočeke raznih delegacija bile izvađene udarne igle tako da nije bilo teoretske šanse da se iz tih pušaka može opaliti metak.

Ne znam iz prve ruke, ali mi se ovo čini sasvim logičnim, taman posla da je bilo i najmanje šanse za neki incident.
Naoružanog osiguranja je sigurno bilo, ali ne tako uočljivog i ne od vojnika na služenju vojnog roka, kad je navedeno u pitanju.

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime14.07.16 23:56

Max Blitz (citat):
Gorica 660 (citat):
...a kasnije sam saznao da ne samo da puške nisu bile napunjene odnosno da su bile prazne nego da su svim puškama koje su bile korištene za počasnu stražu i ostale svečane dočeke raznih delegacija bile izvađene udarne igle tako da nije bilo teoretske šanse da se iz tih pušaka može opaliti metak.

Ne znam iz prve ruke, ali mi se ovo čini sasvim logičnim, taman posla da je bilo i najmanje šanse za neki incident.
Naoružanog osiguranja je sigurno bilo, ali ne tako uočljivog i ne od vojnika na služenju vojnog roka, kad je navedeno u pitanju.

Sklon sam da vjerujem da su pocasni strazari uzimali spremljene puske iz soski i nisu mogli znati da li je bilo ili nije municije u njima.
Ne vjerujem da su na liniji ravnanja, poslije smjene, praznili oruzje.
Ne znam elaborat straze za to "strazarsko mjesto". Bilo bi interesantno cuti nekog ko je to iskusio.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime15.07.16 0:05

Tita su u stvarnosti čuvali ovako odjeveni odabrani oficiri i pripadnici SUP-a, ovo sve drugo je bilo za ukras i paradu...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime15.07.16 2:11

Max Blitz (citat):
Tita su u stvarnosti čuvali ovako odjeveni odabrani oficiri i pripadnici SUP-a, ovo sve drugo je bilo za ukras i paradu...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Bas tako, garda je ukras i parada, zna se ko cuva drzavnike.Zamisli dolazi u posjetu neki kralj ili americki predsjednik a garda do zuba naoruzana

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime15.07.16 15:11

Ja sam negdje imao odnosno imam i sad čini mi se posljednje dopunjeno izdanje Pravila službe OS (JNA) SFRJ iz 1986 godine izdanog od SSNO-a. U njemu je između ostalog na zadnjoj stranici bila skica sa svim označenim detaljima davanja počasne straže u Kući cvijeća. Pronaći ću tu knjižicu pa ću skenirati tu skicu i postaviti je ovdje. Sam taj da ga nazovem "fenomen" počasne straže u Kući cvijeća koliko sam ja primjetio od svog samog početka odnosno od trenutka sahranjivanja J.B.Tita pa do kraja kada je ukinuta (mislim da je ukinuta kada je JNA prestala postojati odnosno kada je se očela zvati VJ) nije bila uvijek ista odnosno mijenjala je se vjerovatno dok se nije našao neki "pravi" sistem stražarenja-davanja počasne straže. U jednoj knjizi o J.B.Titu koju imam u svojoj kolekciji recimo ima slika dvojice podoficira-zastavnika kako na samom ulazu u unutrašnjost zgrade daju počasnu stražu i to okrenuti jedan prema drugom odnosno licem u lice i naravno sa PAP puškama o desnom ramenu, kasnije su bila po dvojica vojnika na početku uske mermerne staze koja vodi prema grobu i okrenuti su prema ulazu u Kuću cvijeća a na jednoj slici su recimo takođe dva vojnika i to skroz iza groba na onoj kružnoj stazi kuda smo svi mi kao posjetioci prolazili pa tek onda ova straža sa po četiri vojnika u smjeni i to dvojica naprijed i dvojica nazad pored samog mermernog kamena. Sami čin vježbanja davanja počasne straže je rađen u kasarni na Dedinju odnosno "Maršalci" gdje je na poligonu bio nacrtan tačan raspored unutrašnjosti Kuće cvijeća (ovo takođe prenosim od istog izvora kao i u pethodnim postovima) i gdje je se vježbalo sve do u najmanje detalje. Takođe da ovom prilikom ne zaboravim jedan zanimljiv detalj a to je da u slučaju da nekom od vojnika u toku tih 15 min straže pozli, dođe mučnina, nesvjestica ili bilo kakav drugi zdravstveni problem a da ga ne može izdržati trebao je pokazati dva ispružena prsta desne ruke kojom je držao remen puške i to bi bio znak i upozorenje vojniku naspram njega da mu nije dobro i da trebaju onda postupiti kako im je bilo određeno, da budem iskren ne znam tačan postupak, da li je u pitanju prekid stražarenja ili nešto drugo slično stvarno ne znam, znam da mi je takođe rekao komšija da prilikom stražarenja u toku ljetnog perioda, a znamo da je iznad groba stakleni krov, jedan vojnik jednostavno se onesvijestio i pao i da su odmah i njih ostala trojica a i iz druge smjene straže zajedno sa oficirom dežurnim koji je tu bio non stop u Kući cvijeća odmah iznijeli vojnika a druga smjena vojnika je nastavila sa počasnom stražom.

Evo slika ispod koje pokazuju različite lokacije Gardista na počasnoj straži :


1.
[You must be registered and logged in to see this image.]
2.
[You must be registered and logged in to see this image.]
3.
[You must be registered and logged in to see this image.]
4.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Što se tiče samog obezbjeđenja Josipa Broza Tita za vrijeme njegovog života nedvojbeno je da su ga obezbjeđivali njemu najodaniji ljudi odnosno oficiri Gardijske brigade koja je bila nasljednica Prateće čete Vrhovnog štaba, nije dolazilo u obzir da bi mogao neki vojnik na odsluženju vojnog roka biti u neposrednom Titovom obezbjeđenju i pored toga što su u Gardu išli regruti koji su bili provjereni na sve moguće načine i obično su bili iz "proleterskih" i SKOJ-evskih porodica.
Tako i na ovoj gore slici gdje se vidi nekoliko muškaraca u civilnom odijelu koji su predstavljeni kao Titovo obezbjeđenje (što i jesu zapravo) ja sam ubijeđen da je riječ o dobro odabranim oficirima Gardijske brigade, ne znam baš koliko je sama tadašnja Savezna SDB imala ulogu u obezbjeđivanju Tita s obzirom da nakon afere "Ranković" Tito i nije baš imao povjerenja ni u RSUP-ove ni SSUP-ove što se tiče samog njegovog obezbjeđenja, uvjek je se govorilo da je imao neograničeno povjerenje u šefa svog obezbjeđenja generala Milana Žeželja, komandanta Gardijske brigade koji je uzgred budi rečeno imao velikih problema sa Jovankom Broz koja ga je kontinuirano pokušavala riješiti sa te dužnosti i to joj je kasnije i uspjelo (doduše, ne njezinom zaslugom nego spletom za nju sretnih okolnosti)) kada je 1960 godine J.B.Tito bio na Pagu i kada mu je pored svog njegovog potpuno zbunjenog i pogubljenog obezbjeđenja prišao Paški poštar, zagrlio ga i izljubio a posljedica svega toga je bila smjena generala Žeželja koji je prebačen za komandanta graničnih jedinica.

Bilo kako bilo, koliko god gledao bezbroj slika na kojima je Tito u raznim posjetama gradovima SFRJ, ne mogu a da ne primjetim da niti jednog ni približno istog tjelohranitelja mogu prepoznati kao što se to može vidjeti danas pored svih političara i naših regionalnih a i svjetskih. Ovi danas se primjete na kilometar dok pored Tita vidite nekoliko da ih nazovem običnih ljudi i možda dva do tri max oficira i to je sve naravno ne računajući ogromne mase ljudi od 7 do 97 godina koji skandiraju "Mi smo Titovi, Tito je naš"  Laughing


Gorica 660: komentar modifikovan dana: 15.07.16 18:41; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3650
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime15.07.16 16:03

Vrlo dobar clanak, mislim da istinito prikazuje jedno vrijeme, politiku i JBT u tom kontekstu.Vjerovatno cu kada nadjem vremena opisati to ali sa iseljenicke tacke gledista.
Odnosno prikazati manje vise razmisljanja politicke i ekonomske emigracije " bratskog naroda" kojemu pripadam u periodu od 1963 do smrti JBT.Naravno bez trunke nacionalizma, sve po PS.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime02.08.16 20:56

Slikano u novembru 1990 godine, kasarna "Maršal Tito" na Dedinju, ešaloni Garde JNA postrojeni u čast dana jedinice :


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime07.08.16 12:38

Već u nekoliko navrata hoću da postavim pitanje svima koji su na forumu odnosno onima koji imaju neka saznanja ili iskustva o toj situaciji a sve nekako zaboravim. Prije nego počnem ne znam da li je već postojano pitanje u nekoj drugoj od mnogih tema foruma ali ja sam evo odlučio ovdje da ga smjestim s obzirom da je Garda nekako na jedan način specifična i najbliža tome jer se služila isključivo u Beogradu a koliko imam saznanja u nekim ranijim godinama je bila jednim dijelom obuka i u Valjevu ali se opet išlo u prekomandu u Beograd kasnije (neka mi ne zamjeri neko ako griješim odnosno ako sam dobio pogrešne informacije).

Svi manje više znamo da je bila nemoguća misija služiti JNA u svom matičnom mjestu (gradu, opštini i sl.), vjerovatno da postoje urbane legende kod mnogih nas pa će neko reći moj prijatelj, rođak, tetak, stric i sl. su služili kod kuće iz ovog ili onog razloga, 10-15 km od kuće i tako dalje i tako bliže, zanima me zaista da li neko ima stvarna saznanja ili iskustva o nečemu takvom da je služio ili kod kuće odnosno u matičnom mjestu stanovanja ili u neposrednoj blizini. Titovu Gardu JNA sam naveo jer ne znam da li je i koliko je bilo moguće da regrut iz Beograda služi Gardu u Beogradu, jesu li regruti Beograđani bili "zakinuti" da ne mogu služiti u toj jedinici samo zato jer su iz istog grada gdje je jedinica smještena, a ako jesu mogli služiti da li su za njih recimo postojala neka posebna pravila izlazaka u grad i sl. s obzirom da su onda svakodnevno mogli ići kući i uživati u porodičnom okruženju i na taj način bili u dosta povlaštenijem položaju od ostalih vojnika !?

Ja sam konkretno služio 2 mjeseca (period obuke) udaljen od kuće nekih 90 tak km i za svaki vikend sam išao kući (naravno protiv svih propisa službe), dođu roditelji u nedjelju ujutro po mene kao da me izvode na cijeli dan u grad a mi odemo kući i onda me naveče pred sami kraj izlazka vrate u kasarnu. Nakon 2 mjeseca obuke otišao sam u prekomandu u grad koji je udaljen od mog matičnog mjesta nekih 350 km.

To i nije neka pretjerano velika kilometraža za ono vrijeme s obzirom da su ljudi znali služiti vojni rok u JNA udaljenosti od kuće i po 1000 km.

Ako administratori smatraju da ovo moje pitanje spada u neku drugu ili već postojanu temu neka je slobodno prebace, samo bih volio iskreno da se javi svako onaj ko ima konkretna saznanja ili iskustva i sa obrazloženjem naravno.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime25.08.16 13:42

Titova Garda JNA, pretpostavljam 198? i neka godina...

[You must be registered and logged in to see this image.]
.....................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
panco
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-09-20
DOB : 51
M(j)esto strumica

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime28.08.16 23:15

Neven Pendelj (citat):
Ima li neko da je služio 1990/1991 u Beogradu (Titova garda) ?
I. motorizovana gardijska brigada
8-5 cetvrta ceta,kapetan Esad Paldum,decembarska klasa
lol!
Na vrh Go down
panco
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2013-09-20
DOB : 51
M(j)esto strumica

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime28.08.16 23:21

Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime01.09.16 10:29

panco :
"Sa Avale zvone zvona,policiskog bataljona
seca se neko????"
.......

Pozdrav Panco, koja si bio vojna pošta, VP 1702 ili VP 4795 ? Imaš li koju sliku/slike pa da ih prikačiš da vidimo naravno ako nije problem !? Moj školski drug je služio u Gardijskoj vojnoj policiji ali je bio moja klasa odnosno kada si ti došao on je već bio kući, decembar 89/90 god.

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Jelenko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-05-04

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime15.09.16 12:23

dpuric (citat):
[You must be registered and logged in to see this link.], dobro dosao na forum!
Zdravo 
88/89 decembar , 6 meseci Dedinje poručnik Popović Cvijo , 6meseci SSNO kod kapetana Karanovića.
lp
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime08.10.16 20:41

Prilično zavidno uređena Kuća cvijeća, skoro kao u najboljim svojim danima....

[You must be registered and logged in to see this image.]
..............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime09.10.16 7:12

Служити у гарди и школи рез. официра, у мом месту била је велика част и престижног карактера... И, сада ми у ушима одзвања ехо из тих доба на помен кад неко служи у гарди. Што се тиче служења и километраже удаљења, ево једног примера. Човек из Шибеника служио самном у истој јединици, исти вод, спаваона у Задру ШРО, а то је мала близина до куће, међутим, када је завршио ШРО није све испало идеално, јер су га бацили да стажира ни мање ни више него у Ђаковицу на Косово. То је јако тешко поднео јер са лепоте мора и близине родне груде, бацили га на заостали део Космета. Кукао је стално, каже да је тамо као у 15 веку, у односу на благодети и лепоте свога Шибеника и Задра, али тако му се заломило. Са једног дела га бацили на други, не знам у км. али сигурно има више стотина километара. Ипак, спојио је нека наградна и одсуство, тако нешто и изашао пре мене из ЈНА и још дошао да ме посети у ту исту касарну у Задру где смо заједно били 6 месеци.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime09.10.16 11:08

Sloba1 (citat):
Служити у гарди и школи рез. официра, у мом месту била је велика част и престижног карактера... И, сада ми у ушима одзвања ехо из тих доба на помен кад неко служи у гарди. Што се тиче служења и километраже удаљења, ево једног примера. Човек из Шибеника служио самном у истој јединици, исти вод, спаваона у Задру ШРО, а то је мала близина до куће, међутим, када је завршио ШРО није све испало идеално, јер су га бацили да стажира ни мање ни више него у Ђаковицу на Косово. То је јако тешко поднео јер са лепоте мора и близине родне груде, бацили га на заостали део Космета. Кукао је стално, каже да је тамо као у 15 веку, у односу на благодети и лепоте свога Шибеника и Задра, али тако му се заломило. Са једног дела га бацили на други, не знам у км. али сигурно има више стотина километара. Ипак, спојио је нека наградна и одсуство, тако нешто и изашао пре мене из ЈНА и још дошао да ме посети у ту исту касарну у Задру где смо заједно били 6 месеци.

Po meni (na stranu ideološka i politička opredjeljenja i stavove o prošlosti) bi bilo jako lijepo vidjeti i danas u ovakvo uređenoj Kući cvijeća Gardijsku počasnu stražu.

Iskreno smatram da to ne predstavlja neki problem za VS ni u financijskom niti nekom drugom pogledu, samo eto...malo truda i to je to  sunny
................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime09.10.16 14:32

Nije problem, i ovako su već tamo i nema šta da košta. Naprave se smene i to ide svojim tokom i samo se smenjuju. Međutim, to sada u ovim uslovima političkim, u Srbiji, nema šansi da prođe. Takvo došlo doba.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime09.10.16 19:32

Kompleks na Dedinju odnosno Kuća cvijeća i muzej 25. maj spadaju u Muzej istorije Jugoslavije ako se ne varam, počasna straža u Kući cvijeća spada u sastavni dio zadnjih 10 godina SFRJ tako da i političari ne bi trebali imati problema sa tim. U Moskvi na glavnom trgu Ruska Garda i dan danas daje počasnu stražu isto kao i u vrijeme SSSR-a kojeg nema isto koliko i Jugoslavije i opet nisu ništa promijenili. Iste uniforme, ista petokraka i mislim da je čak ista i državna himna. 
Ne bi trebalo im biti teško ugledati se na Ruse...barem mislim tako  Laughing
........

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 9:49

Gorica 660 (citat):
Evo jedne slike iz 1980 i neke godine iz Kuće cvijeća koja je slikana za vrijeme samog čina smjene počasne straže. Možda se neko od vojnika i prepozna  Very Happy

SMJENA POČASNE STRAŽE
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo je uslikano u prolece 1986. Na slici su vojnici iz generacije Avgust 1985. Poznajem vecinu sa slike i zelim im sve najbolje!
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 9:58

Zaboravih da se predstavim: 
Zoran Manić, 
klasa avgust 85
u prvom delu 5/1 prvi vod.  Stojmirović, Lončarević, Grozdić, 
kad su mi nakačili čvarke: 5/2 drugi vod, kod Karanovića.

Kačiću slike ovih dana, baš imam zavidnu kolekciju. Setićete se mnogi koji su bili u JNA u proleće '86 (nadam se).

Pozdrav svima !!!
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:02

Citat zmanic :
Ovo je uslikano u prolece 1986. Na slici su vojnici iz generacije Avgust 1985. Poznajem vecinu sa slike i zelim im sve najbolje!
...................


Slika je inače prije nekih 10 tak godina bila na razglednicama koje su se dijelile posjetiocima Kuće cvijeća, da kažemo tako bila je službeni reklamni materijal.
...................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:08

zmanic (citat):
Zaboravih da se predstavim: 
Zoran Manić, 
klasa avgust 85
u prvom delu 5/1 prvi vod.  Stojmirović, Lončarević, Grozdić, 
kad su mi nakačili čvarke: 5/2 drugi vod, kod Karanovića.

Kačiću slike ovih dana, baš imam zavidnu kolekciju. Setićete se mnogi koji su bili u JNA u proleće '86 (nadam se).

Pozdrav svima !!!

Baš mi je drago da se neko osim mene sjetio da postuje slike ovdje, morati ćeš mislim sačekati nekih 7 dana da bi kao novi član mogao postovati, ja ću takođe u međuvremenu pronaći slike sa Dedinja generacije 89/90 godine pa ću ih postaviti naravno a mislim da ću uspjeti doći do takođe jedne privatne kolekcije iz 1983 godine gdje je baš slikan trenutak smjene počasne straže kao na onoj gore slici što sam je postavio svojevremeno koju si komentarisao.
.............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:14

Ma smene su svi videli itd ...

Ovo je retka fotografija:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:19

Na slici sam ja po polaganju cveća 4. maja 1986. godine, rano ujutru pre drugih zvaničnih delagacija.
U smeni su baš ekipa sa sklike koju sam citirao.

Naime, u to vreme hiljade ljudi je odavalo poštu i dolazilo na taj dan u KC. Ali je ne mali broj sa svih strana slao novac da se u njihovo ime položi cvet, buket .... Mislim da se radilo o stotinama hiljada dolara, maraka, lira ....

U njihovo ime određivan je svake godine po jedan vojnik iz sastava počasne straže koji je polagao cveće u ime svih jugoslovena. 
Te 1986. ta čast pripala ne meni. I dan danas sam vrlo ponosan na to.

Posle sam bio junak dana, išao po televizijma, davao intervijue .... itd ...


zmanic: komentar modifikovan dana: 12.10.16 18:07; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:21

I ovo je veoma retko:
Počasna smena u sobi za odmor:
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 10:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
ovo pokazujem često kad se priča o onome vojska i tregeri. Da dužili smo i tregere !
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 11:21

zmanic :
"I ovo je veoma retko:
Počasna smena u sobi za odmor:
.............


To je odmor bio za vrijeme pretpostavljam 15 min straže a 45 min odmor, mislim da je tako nekako išlo do večernjih sati a u večernjim satima lagani hod dvojice vojnika okolnom stazom pa tako do jutarnjih sati !?


Ova soba za odmor, je li to soba kada se ulazi u Kuću cvijeća pa odmah ona prva vrata desno u predvorju gdje je bilo ono veliko famozno ogledalo za koje se u to vrijeme smatralo da iza tog ogledala ima "neko" ko sve snima i prati  Smile !?
.............

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Jelenko
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2012-05-04

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 11:59

zmanic (citat):
Zaboravih da se predstavim: 
Zoran Manić, 
klasa avgust 85
u prvom delu 5/1 prvi vod.  Stojmirović, Lončarević, Grozdić, 
kad su mi nakačili čvarke: 5/2 drugi vod, kod Karanovića.

Kačiću slike ovih dana, baš imam zavidnu kolekciju. Setićete se mnogi koji su bili u JNA u proleće '86 (nadam se).

Pozdrav svima !!!
Ja sam bio 88/89 

prvi do Popovič Cvijo , drugi Karanovič :-)
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 12:53

Gorica 660 (citat):
zmanic :
"I ovo je veoma retko:
Počasna smena u sobi za odmor:
.............


To je odmor bio za vrijeme pretpostavljam 15 min straže a 45 min odmor, mislim da je tako nekako išlo do večernjih sati a u večernjim satima lagani hod dvojice vojnika okolnom stazom pa tako do jutarnjih sati !?


Ova soba za odmor, je li to soba kada se ulazi u Kuću cvijeća pa odmah ona prva vrata desno u predvorju gdje je bilo ono veliko famozno ogledalo za koje se u to vrijeme smatralo da iza tog ogledala ima "neko" ko sve snima i prati  Smile !?
.............

Danju, dok se stoji u stavu mirno, bio je ritam smena/odmor 15/15min i tako 3 sata po smeni od 8 vojnika.

Noću je išao mimohod, po dvojica u mimohodu, po stazi kojom idu posetioci 30/30 min. 
Imaš ćetiri mimohoda od po 7,5 minuta u tih pola sata, pa pola sata odmora i cela smena 3 sata za 4 stražara.
Nije bilo lako, ali je mnogo udobnije nego napolje na -20C.

Jeste, to su ta prva vrata odmah desno kad se uđe.
Na vrh Go down
Gorica 660
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
Gorica 660


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 989
ČLAN OD: : 2016-06-20
DOB : 53
M(j)esto Brčko dc, BiH

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 13:19

Moj komšija koji je služio 1983 godine i koji je takođe davao stražu u KC mi je svojevremeno pričao o tome i dao mi je nekih 10 tak slika koje sam ja bio skenirao pa ću ih pronaći negdje na USB-u jer sad sam pregledao sve dokumente u računaru i nigdje ih nema. Naravno, nije samo se davala straža unutar prostorije gdje je bio grob, znam da kada sam kao dječak išao sa školom u posjetu da je bilo stražara i vani, recimo sjećam se kada se od one prijavnice krene prema gore vidio sam vojnika kako stražari na travnjaku ali je bio u smb uniformi, e sada je li sa onom smb šapkom ili titovkom to se ne sjećam a i nije važno manje više.

Isto tako nisam siguran da li sam od njega dobio informaciju ili sam je negdje drugo pokupio da u PAP puškama koje su korištene u počasnoj straži u KC ne samo da nisu imale municije u sebi nego da su im i udarne igle bile izvađene.

Pretpostavljam da kao direktan sudionik imaš neke informacije o tome...
................

_________________
"Bolje hrabro pobjeći sa fronta nego kukavički poginuti !"  [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zmanic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 51
ČLAN OD: : 2016-10-11

Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime11.10.16 14:26

Babske priče.

Radnim danima kada je Muzej i KC radila, na ulazu u KC, kod te prijavnice,  se stražarilo u paradnoj (plavoj) uniformi što je zimi bilo smrt za onog kome se padne. U ostalo vreme u tzv. "gradskoj" - SMB varijanti.

PAP-ovke u počasnoj su bile sasvim normalne, i funkcionalne, samo super odmašćene i suve da ne bi flekale počasnu uniformu.

U principu i to je bila neka vrsta malo drugačije stražarske dužnosti, formalno sa svojim opisom i zadacima, smenama, komandirima, raspisima, pregledima, dnevnim redom itd ...
 
Pošteno, ja sam potezao PAP-ovku, sa bajonet dva puta na posetioce. Nikog nismo povredili, ali smo telima i bajonetima štitili prilaz grobu od neupućenih. Mislim da se i ti neupućeni posetioci sećaju kako to deluje: opako, brzo i sinhronizovano.
Na vrh Go down
Sponsored content





Titova garda - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Titova garda   Titova garda - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Titova garda
Na vrh 
Stranica 6/10Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
 Similar topics
-
» Maribor, kasarna Vojvode Mišića VP 4095
» Vojni orkestar VP 8164 Maribor 87/88
» Titova vila ohrid
» Titova Mitrovica, Protivoklopna ceta 88/89
» Titova Mitrovica VP 8365 majska 89/90, prekomanda Đakovica

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SRBIJA-
Idi na: