FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
AutorPoruka
mijo iz pg
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-07-27

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime13.11.13 21:03

Okvir je busen u radionici, osigurac je pravljen, nije fabricki
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Civil sa puškom u ruci.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime13.11.13 21:14

miran cvilak (citat):
"A da nije bilo mene taj civil (jager Florijan) tu pušku nikada nebi dobio u ruke."

Graničaru budi siguran da je taj "Civil" Jager , imao sigurno više pojma o oružju nego vi svi zajedno Smile
I skoro sam siguran da je imao i kada se slikao sa vama pištolj u džepu he he he

Gledajući ovu sliku kako držu pušku "M70 B1" u ruci nebi baš rekao da on ima nekoga isklustva sa puškom.
Ali neka bude po tvome.

A to da li je kod sebe tada imao pištolj to ne bi znao.
Samo ne znam čega li se on toliko bojao kada je sa pištoljem došao u karaulu "Ceršak" gdje je bio najsigurniji.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime13.11.13 21:28

Gledajući ovu sliku kako držu pušku "M70 B1" u ruci nebi baš rekao da on ima nekoga isklustva sa puškom

I ženu ponekad hvataš drugčije.Very Happy 
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime13.11.13 21:37

ado1 (citat):
Mislim da svrha tih osiguraca na okvirima nije bila da sprijeci "kradju" metaka iz njih....kao sto napisah, mi smo ih nosili na strazi ali u puskama....trebalo je samo izvuci osigurac I ubaciti metak u cijev, umjesto prijasnje procedure sa skidanjem praznog okvira sa puske I postavljanjem punog iz RAP-a na pusku....

Pa o tome sam pričao.Ali da se na rupicama koje su bile u okviru zbog proveravanja broja municije u njemu (ako si izvadio metak,na rupici koja je pokazivala 30 metak) taj se nije videlo i odmah ,ne trebajuči da se okvir prazni znalo se da više nema unutra 30 metaka.Zbog toga smo odeskli grančicu dužine i debeline kao metak i stavili je između rupica.Verovatno je posle zbog toga JNA probušila okvire i stavila te osigurače,koji su imali i "PLOMBE" znači trbao si otkinuti tu plombu da si mogao izvuči osigurač i napuniti pušku.Tako se moglo posle odmah po otkinutoj plombi videti da e neko dirao municiju i punio pušku.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime13.11.13 22:29

Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar,

da li ste vi, vojnici na karauli, imali ponekad lose faze u medjusobnim odnosima?

Tipa: svakoga dana sve isto, sve price su vec ispricane, svi znamo sve jedni o drugima; a tome dodati i izolovanost na karauli i skoro nikakve mogucnosti razonode...

Je li bilo sitnijih povisenja glasova, carki...ili se neko starao da do toga ne dodje?

Da ti kažem kako je bilo kod nas.

Oficir je bio samo u radno vreme, sve ostalo smo bili sami i naravno izvršavali zadatke. Iako smo imali 100 načina da jih ne izvodimo, ipak smo se ponašali odgovorno i odradili svoje. Ako bi bile neke komplikacije, desetari se nebi umešavali ili prijavljivali u komandu. Zapravo bio je jedan slučaj, dok sam bio na odmoru pa su jednog skinuli sa karaule, povezan je bio i alkohol, ali za detalje kasnije nisam ni ispitivao.

Inače bilo je svega i svačega. Obično su generacije držale zajedno, u smislu mi iz jedne generacije se nismo svađali među sobom. Ali između generacija su se pojavljali pojavljali pojedinci što su hteli da se prave važni. Zapravo da se rade alfa mužjaci. Bilo je svega, od pretnji tučom, grožnji noževima, pa i repetiranja puški. Srečom se nije nikom ništa desilo, ali malo je falilo. Jednom mi je jedan bivši oficir, moj dobar internetni drug rekao, da smo mi septembarci bili specialna klasa, drugačiji od drugih. Mi nismo izražavali toliko agresivnosti, ali smo je dobili iz klase pre nas i posle nas.

Ako smo več kod alfa teorije. Ako ''zatvoriš'' grupu ljudi u neku sredinu brez mogučnosti da se komuniciraju sa drugima ponašače se kao krdelo. Bit če pojedinaca što če hteti da budu glavni. Oni alfe če se sručiti prvo na one što misle da če jih ugrožavati po statusu, znači najače iz susednje grupe/generacije. Slabije če ostaviti na miru. Sa slabijim ne mislim ništa loše, obično su to bili sasvim ok ljudi, samo manje agresivni. Sa njima sam se i dosta bolje razumeo. Sa starijom generacijom sam se dosta dobro razumeo, nekako su me ostavili na miru, kao neko poštovanje, ja sam bio fer do njih oni do mene. Sa mlađom sam imao probleme sa dvojicom, što su hteli da se prave frajere. Nikad nisam želeo da budem alfa, ali ipak sam se postavio za sebe ako je trebalo.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: U sjećanje na Jager Florijana.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime15.11.13 16:20

miran cvilak (citat):
A Jager Florijan koji je imao gostionu u Ceršaku napravio je samoubistvo pre 1991, kada je saznao da je neizlečivo bolestan-karcinom.
A kada je to tačno bilo zaboravio sam.
Iči ću sledeče sedmice malo u šetnju tamo, da napravim nekoliko slika.
miran cvilak (citat):

Več nekoliko ljudi iz Ceršaka prati i čita taj forum, zato nažalost o nekim mrtvim ljudima ne mogu ovde pričati , kakvi su bili i šta su radili dok su bili živi.
Nadam se da čete me razumeti?

[You must be registered and logged in to see this image.]


[You must be registered and logged in to see this image.]

Zbogom Florijan.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime15.11.13 18:16

Graničaru, ja se neču družiti sa tobom Mad 

Svi o kojima pričaš su več mrtvi.

Zapravo ako bolje razmislim i onih nekoliko seljaka uz ''moju'' granicu su verovatno več mrtvi. Bili su dosta stari več tad. (naravno da ako je neko još živ želim mu puno sreče).

Izgleda da smo mi graničari stvarno smrtonosni Wink
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime15.11.13 20:26

Kde li je nestalo 35 stranica teksta iz ove teme???
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime16.11.13 2:06

miran cvilak (citat):
Kde li je nestalo 35 stranica teksta iz ove teme???

Zar je bila tema o karauli drenok samo 5 stranica?

Izgleda da niko ne ceni nas stare graničare. Da vas samo podsetim da je na ''mojoj'' bugarskoj granici po nezvaničnim podatcima umrlo do skoro sredine osamdestih blizzu 1000 vojnika. Što znači po prosečnim vojnim statistikama još skoro 10 puta više ranjenih.

Hvala za naš trud, da smo vas tad čuvali. (sarkazam off)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Umrli iz Ceršaka   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime16.11.13 19:05

Pero™ (citat):
Graničaru, ja se neču družiti sa tobom Mad
Svi o kojima pričaš su več mrtvi.
Zapravo ako bolje razmislim i onih nekoliko seljaka uz ''moju'' granicu su verovatno več mrtvi. Bili su dosta stari več tad. (naravno da ako je neko još živ želim mu puno sreče).
Izgleda da smo mi graničari stvarno smrtonosni Wink

A što da kažem.
Volio bi ja da ima i živi koje spomenem na stranicama karaule "Ceršak".
Ali večina su umrli.
Nažalost vrlo nas je rijetko komandir karaule puštao u mjesto Ceršak, dok su civili skoro nikako dolazili u karaulu i granični pojas.
Volio bi ja da sam upoznao te 1988/1989 godine još mještana iz Ceršaka.
A i Miran Cvilak je otišao iz Ceršaka prije nego sam ja došao, nije me želio sačekati.
Zato ga ovdje "peglam" uzduž i poprijeko.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Okviri sa osiguračem.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime16.11.13 20:51

zokika (citat):
Ali takve okvire sam video na karauli pa zato pitam.
miran cvilak (citat):

I mi smo našli takve okvire, verovatno je jna to napravila de se ne bi mogli uzimati meci i stavljati umesto njih u okvire grančice debeline metaka, kako bi na rupicama izgledali da su puni.

Miran.
Nisi mi objasnio ovo gdje si to "našao" okvire sa tim osiguračem koje je koristila JNA u svojim puškama.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Svađa komandira karaule "Ceršak" i vojnika.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime16.11.13 21:17

Kemo Specijalac (citat):
Vojnik Granicar,

da li ste vi, vojnici na karauli, imali ponekad lose faze u medjusobnim odnosima?

Tipa: svakoga dana sve isto, sve price su vec ispricane, svi znamo sve jedni o drugima; a tome dodati i izolovanost na karauli i skoro nikakve mogucnosti razonode...

Je li bilo sitnijih povisenja glasova, carki...ili se neko starao da do toga ne dodje?

Naravno da je bilo loših faza.
Nema karaule na kojoj je bilo sve dobro ili sve idealno.
Kada bude vrijeme napisat ću ti jedan događaj kako izgleda situacija kada se posvađa vojnik i komandir karaule "Ceršak", da situacija bude gora posvađa se komandir karaule koji je Srbin i vojnik koji je Albanac.
A ja sam to sve vidio i čuo a i zapisao da se ne zaboravi.
A bilo je toga i među vojnicima.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime17.11.13 10:00

Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Nisi mi objasnio ovo gdje si to "našao" okvire sa tim osiguračem koje je koristila JNA u svojim puškama.!?

Pronašli na karauli Ceršak istog dana kada su pronađene i pločice Veska Ostojiča ,koji se na više mojih pitanja na FB nije javio.i ja sam prvi puta  (i Svi mi) u životu tada videpo te probušene okvire sa osiguračem i plombom.Peobao sam na internetu nači kakvu sliku tih okvira ,ali je izdleda nema.

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime17.11.13 10:42

[You must be registered and logged in to see this image.]

Izgledalo je otprilike ovako.U okviru su bil izbušene 2 rupe (otprilike tamo kde su 2 crne račkice.Kada si okvir napunio sa 25 metaka ptisnuos si metka na dole da su rupe bile slobodne i posle si kroz te rupe gurnou ukrivlenu žicu (na slici) koja je na krajevima bila isto probušena .I kriz te rupice u žici bila je provučena tanka žica i na njoj plomba.Ako si hteo napuniti pušku morao si pokidati tanku žicu izvuči je,i tek tada si mogao izvuči deblju žicu (ili je to bila metalna pločica više se ne sečam) i tek tada le oruga digla metak na ušče cevi.

Na vrh Go down
zokika
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 607
ČLAN OD: : 2013-10-10
DOB : 66
M(j)esto SG - SLO

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime17.11.13 12:02

miran cvilak (citat):
Izgledalo je otprilike ovako.U okviru su bil izbušene 2 rupe (otprilike tamo kde su 2 crne račkice.Kada si okvir napunio sa 25 metaka ptisnuos si metka na dole da su rupe bile slobodne i posle si kroz te rupe gurnou ukrivlenu žicu (na slici) koja je na krajevima bila isto probušena .I kriz te rupice u žici bila je provučena tanka žica i na njoj plomba.Ako si hteo napuniti pušku morao si pokidati tanku žicu izvuči je,i tek tada si mogao izvuči deblju žicu (ili je to bila metalna pločica više se ne sečam) i tek tada le oruga digla metak na ušče cevi.

Miran, baš tako. Rupe (osigurač) su bile par mm ispod puške, tako da nije trebalo skidati okvir. Samo si skinuo plombu, izvukao osigurač i gotovo..

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime17.11.13 12:44

[You must be registered and logged in to see this image.]

Još jedan "crtež" radi lakšeg razumevanja.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Probušeni okviri puške kalašnjikov M70B1   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 13:44

miran cvilak (citat):
Pronašli na karauli Ceršak istog dana kada su pronađene i pločice Veska Ostojiča ,koji se na više mojih pitanja na FB nije javio.
I ja sam prvi puta  (i Svi mi) u životu tada videpo te probušene okvire sa osiguračem i plombom.
Peobao sam na internetu nači kakvu sliku tih okvira ,ali je izdleda nema.

Miran.
Zanima me da li si taj okvir pronašao baš sa plombom nekome na pušci ili ste taj okvir pronašli u skladištu karaule "Ceršak", te koliko ste vidjeli takvih probušenih okvira sa plombom u karauli.!?
Takvi probušeni okvira sa plombom u karauli "Ceršak" nije bilo 1988/1989 godine niti se takvo što radilo.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 13:51

Vojnik Graničar (citat):
Miran.
Zanima me da li si taj okvir pronašao baš sa plombom nekome na pušci ili ste taj okvir pronašli u skladištu karaule "Ceršak", te koliko ste vidjeli takvih probušenih okvira sa plombom u karauli.!?
Takvi probušeni okvira sa plombom u karauli "Ceršak" nije bilo 1988/1989 godine niti se takvo što radilo.

Imam utisak da je ovo načinjeno da bi se znalo ko je pucao, jer da je bio bitan broj metaka okvir se može napuniti i sa donje strane, a da bi bio ubačen u cijev mora proći kroz usta okvira.(Osim ako se rukom ne ubaci jedan metak direktno u cijev)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Osigurači i plombe na okvirima JNA pušaka.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 14:10

šepa (citat):
Imam utisak da je ovo načinjeno da bi se znalo ko je pucao, jer da je bio bitan broj metaka okvir se može napuniti i sa donje strane, a da bi bio ubačen u cijev mora proći kroz usta okvira.
(Osim ako se rukom ne ubaci jedan metak direktno u cijev)

Bar je pucnjave bilo u karaulama "Ceršak" i "Šentilj".
A te plombe i ti osigurači sa plombom su samo smetali graničarima.
Samo možeš zamisliti što graničar treba napraviti da bi došlo do pucnjave.

1. Zamisli da je noć.
2. Onda vidiš da ti se netko približava.
3. E sad si tek nigdje nisi siguran da li je kontrola li je ilegalni prelaznik.
4. Hajde neka bude ilegalni prelaznik.
5. Onda trebaš pronaći zaklon.
6. Tada se ko budaletina u mraku dereš "Stooooj".
7. A onda tek shvatiš da ovaj ilegalni prelanik bježi.
8. Onda se dereš "Stojjjj  pucat ćuuuuu".
9. E sad je problem pipaš tu plombu i kidaš je.
10. Pipaš tu žicu i nju vadiš.
11. Tek onda vadiš taj osigurač.
12. Onda slijedi to da moraš otkočiti pušku.
13. Tada repetiraš pušku.
14. Onda nišaniš u mraku u nekoga tko zna gdje je u tom trenutku pobjegao.
15. Moliš boga da taj nema oružje i da on prvi ne zapuca iako je to do sada mogao tko zna koliko puta dok je graničar sve ovo redom odradio.
16. Ovo je naj gluplja stvar koji je JNA uvela za graničare i za to im treba dodijeliti odlikovanje.

Toliko od mene ukoliko nešto nisam propustio.
I nije ni čudo da za moje vrijeme toga nije ni bilo jer je JNA vjerojatno shvatila da je to takva glupost da je to za nevjerovati.
Onaj tko je bio graničar i tko je bio u patrolama i zasjedama može shvatiti što sam pokušao reći i kako to u praksi izgleda.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 14:21

Vojnik Graničar (citat):
Samo možeš zamisliti što graničar treba napraviti da bi došlo do pucnjave.

1. Zamisli da je noć.
2. Onda vidiš da ti se netko približava.
3. E sad si tek nigdje nisi siguran da li je kontrola li je ilegalni prelaznik.
4. Hajde neka bude ilegalni prelaznik.
5. Onda trebaš pronaći zaklon.
6. Tada se ko budaletina u mraku dereš "Stooooj".
7. A onda tek shvatiš da ovaj ilegalni prelanik bježi.
8. Onda se dereš "Stojjjj  pucat ćuuuuu".
9. E sad je problem pipaš tu plombu i kidaš je.
10. Pipaš tu žicu i nju vadiš.
11. Tek onda vadiš taj osigurač.
12. Onda slijedi to da moraš otkočiti pušku.
13. Tada repetiraš pušku.
14. Onda nišaniš u mraku u nekoga tko zna gdje je u tom trenutku pobjegao.
15. Moliš boga da taj nema oružje i da on prvi ne zapuca iako je to do sada mogao tko zna koliko puta dok je graničar sve ovo redom odradio.
16. Ovo je naj gluplja stvar koji je JNA uvela za graničare i za to im treba dodijeliti odlikovanje.

Toliko od mene ukoliko nešto nisam propustio.
I nije ni čudo da za moje vrijeme toga nije ni bilo jer je JNA vjerojatno shvatila da je to takva glupost da je to za nevjerovati.
Onaj tko je bio graničar i tko je bio u patrolama i zasjedama može shvatiti što sam pokušao reći i kako to u praksi izgleda.

 scratch Koliko vidim,ovo bi trajalo cijeli dan. Very Happy

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 15:38

ZAGORAC (citat):
scratch Koliko vidim,ovo bi trajalo cijeli dan. Very Happy

Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.A za vojnika graničara-nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.
Na vrh Go down
ado1
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 19
ČLAN OD: : 2013-02-27

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime18.11.13 19:12

šepa (citat):
Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.A za vojnika graničara-nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.

U pravu si za te okvire, uvedeni su kada su poceli sukobi (ili mozda malo prije izbijanja sukoba ne sjecam se tacno, davno je to bilo......)

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Redosljed zaustavljanja u graničnom pojasu.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime19.11.13 20:29

šepa (citat):
A za vojnika graničara- nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.

Mislim da sam preskočio ono kad moraš jednom pucati u zrak ako uopće imaš vremena za tako što,  ukoliko se ne izgubiš u svemu ovome što sam prethodno naveo, he he he he
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Okviri sa osiguračen.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime19.11.13 20:35

šepa (citat):
Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.
Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.

Pitao sam Mirana već prije da mi odgovori koliko je tih okvira pronašao u karauli "Ceršak" i gdje su pronađeni ali još nema odgovora.!?
Miran ne spavaj na granici Šepa je nestrpljiv.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime19.11.13 23:40

Vojnik Graničar (citat):
Pitao sam Mirana već prije da mi odgovori koliko je tih okvira pronašao u karauli "Ceršak" i gdje su pronađeni ali još nema odgovora.!?
Miran ne spavaj na granici Šepa je nestrpljiv.!!!

Kad si već kod spavanja na granici hajde kaži koliko si puta spavao na rejonu i u kojim uslovima-priznaj!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime19.11.13 23:47

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):

Imam utisak da je ovo načinjeno da bi se znalo ko je pucao, jer da je bio bitan broj metaka okvir se može napuniti i sa donje strane, a da bi bio ubačen u cijev mora proći kroz usta okvira.
(Osim ako se rukom ne ubaci jedan metak direktno u cijev)
Bar je pucnjave bilo u karaulama "Ceršak" i "Šentilj".
A te plombe i ti osigurači sa plombom su samo smetali graničarima.
Samo možeš zamisliti što graničar treba napraviti da bi došlo do pucnjave.

1. Zamisli da je noć.
2. Onda vidiš da ti se netko približava.
3. E sad si tek nigdje nisi siguran da li je kontrola li je ilegalni prelaznik.
4. Hajde neka bude ilegalni prelaznik.
5. Onda trebaš pronaći zaklon.
6. Tada se ko budaletina u mraku dereš "Stooooj".
7. A onda tek shvatiš da ovaj ilegalni prelanik bježi.
8. Onda se dereš "Stojjjj  pucat ćuuuuu".
9. E sad je problem pipaš tu plombu i kidaš je.
10. Pipaš tu žicu i nju vadiš.
11. Tek onda vadiš taj osigurač.
12. Onda slijedi to da moraš otkočiti pušku.
13. Tada repetiraš pušku.
14. Onda nišaniš u mraku u nekoga tko zna gdje je u tom trenutku pobjegao.
15. Moliš boga da taj nema oružje i da on prvi ne zapuca iako je to do sada mogao tko zna koliko puta dok je graničar sve ovo redom odradio.
16. Ovo je naj gluplja stvar koji je JNA uvela za graničare i za to im treba dodijeliti odlikovanje.

Toliko od mene ukoliko nešto nisam propustio.
I nije ni čudo da za moje vrijeme toga nije ni bilo jer je JNA vjerojatno shvatila da je to takva glupost da je to za nevjerovati.
Onaj tko je bio graničar i tko je bio u patrolama i zasjedama može shvatiti što sam pokušao reći i kako to u praksi izgleda.

Ovakva plomba je totalna glupost. Pa zar smo bili vojska ili skauti. Sa municijom treba odgovorno, a i posao oficira je da kontrolišu broj municeije. Kod nas zvanično nikad nije ništa falilo, desio samo jedan slučajno opaljeni metak a i toga smo nadomestili iz nekih čudnih skrivenih rezervi. Kod nas oficir ili zamenici komandira nikad nisu brojali metke, ako smo se vračali iz patrole ili straže. U (odključanoj) oružani smo imali pune okvire, pa mogao je bilo kdo da ukrade nekom drugom municiju. Toga nije bilo!!!!!!! Na kraju kod skidanja, svi smo imali sve na broju.

Ako hočeš još veču glupost od te Graničaru: Pošalju te sa sa samo 30 metaka po osobi na granicu, nekih 10-15 km od karaule, snajperist samo deset, pa ajde onda brani zemlju/državu. Ako bi nešto još voleo da nosim, su bila još 4 okvira. Ajde za u selo je bio dosta jedan. Na gađanjima sam video kako neki ispale skoro sve u prvu metu za nekoliko sekundi, iako se jim je reklo da moraju da čuvaju za do kraj trčanja/juriša. Toga sam se i bojao, kad sam bio sa nekim u kritičnoj situaciji, sve od jednom i šta onda?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Spavanje na zasjednom mjestu.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 0:14

šepa (citat):
Kad si već kod spavanja na granici hajde kaži koliko si puta spavao na rejonu i u kojim uslovima-priznaj!

Spavanje u graničnom pojasu.
Bolje reći spavanje na zasjedi.
Tko zna koliko puta sam zaspao na zasjednom mjestu "Rupa".
Ali nikada nitko me nije uhvatio od kontrole ili komandira karaule da spavam na zasjednom mjestu "Rupa", N I K A D A.!!!
Spavat možeš i na vjetru, snijegu, hladnoći, ljeti....
Ali naj gore je kada kiša pada.
Niti možeš zaspati niti se možeš sakriti, ajmeeee.
A onda kada još začinu stvar i munje sa neba.

[You must be registered and logged in to see this image.]

(Ovo je slika munje iznad Splita)

Ne znaš više gdje bi sa sobom.
Prvo što kisneš, drugo što se nemaš gdje sakriti a onda još gromovi sa nema deru sa svih strana a od gorega ono naj gore je što smo mi ispod stabala sa puškom, puška metalna.
I onda samo čekaš kada će grom udariti u stablo ispod kojeg se moraš nalaziti a koje je tu na zasjednom mjestu "Rupa" na vrhu brda.
A što se tiče spavanja na straži onda vojnika graničara komandir karaule Spasković Radoje zatekne kako spava na straži ispred karaule, he he he he he

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 8:11

Vojnik Graničar (citat):
(Ovo je slika munje iznad Splita.)

Izgleda da ste vi Splićani zaštičeni, ove munje odoše na Čiovo a ne na Split.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 9:53

I ja sam spavao na granici, nekoliko puta.

Dok sam bio gušter sam zaspao zbog umora, nenamerno, iako je bilo -20 i manje. Dok sam bio đomba, uvek sam pitao guštera dali želi da zaspi jedno dva su to iskoristla, ostali nisu jer jih je bio strah. Ali UVEK, UVEK smo se držali zapovedi i bili na mestu kde bi odprilike morali da budemo i UVEK je bio neko budan.

Jedan neprecenljiv moment što ga gradska vojska nije mogla doživeti. Dođem ja sa gušterom pred jutrom na najviši kamen rejona, dam mu voljno da može da odspava, odma zaspi, znam zbog umora, čuvam ga ja kao da mi je malo dete, gledam prema Bugarskoj, kako izlazi sunce. I u glavi si pevušim sitting on top of the world. NEPRECENLJIVO!!!



Što se munja tiče, bilo je jih i kod nas, ali smo se sklanjali u šumu, i sačekali da prođe nevreme. Inače ova fotka je fenomenalna. Ali ima jih i po gradovima, sada sam noču poleg jednog transformatora, poneki put opali i sprži sve TV po okolini. Komšije su imale jednog gluvog mačka, a i jedna moja mačka je ogluvela. Spalilo nam TV, a za mačku smo primetili tek za neko vreme. Ipak snalazila se dobro jer je dosta miran kraj grada. Sada je na žalost nema više, ali zbog drugih razloga, dočekala je dosta veliku starost. RIP.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Grgur Ninski.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 12:36

šepa (citat):
Izgleda da ste vi Splićani zaštičeni, ove munje odoše na Čiovo a ne na Split.

Šepa.
Nije do mene.
Ovaj svaki dan čita kordinate munjama gdje i kada da opale.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na njemu je sve.
Još naj bolje da munje šalje svojima.
Što je tebi Šepa.!!!

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 13:39

Vojnik Graničar (citat):
Šepa.
Nije do mene.
Ovaj svaki dan čita kordinate munjama gdje i kada da opale.

Na njemu je sve.
Još naj bolje da munje šalje svojima.
Što je tebi Šepa.!!!

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ja mislim da se ovaj bavi gromovima i munjama.

Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 15:00

Postoji mjesto za spomenike.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 15:18

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):

Nisam ni mislio da je to uvedeno za patrole, možda kad su već počeli sukobi i opsade, s obzirom da Miran kaže da su ih pronašli na Ceršaku.
Ko zna zašto je tako rigorozna kontrola upotrebe municije bila zavedena i ko je uopšte pravio te preinake na okvirima.

Pitao sam Mirana već prije da mi odgovori koliko je tih okvira pronašao u karauli "Ceršak" i gdje su pronađeni ali još nema odgovora.!?
Miran ne spavaj na granici Šepa je nestrpljiv.!!!

To se pronašlo posle oružanih sukoba u Slo o kojima po pravilima foruma ne smem pričati.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Okviri sa osiguračen.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime21.11.13 20:25

miran cvilak (citat):
To se pronašlo posle oružanih sukoba u Slo o kojima po pravilima foruma ne smem pričati.
Miran.
Evo pravila foruma.
VBC (citat):

Uistinu je malo delikatno odrediti stvarni datum prestanka postojanja JNA.
Postoji jedan de jure datum, a to je 20. 05. 1992 kad je JNA i službeno prestala postojati.
No samim povlačenjem JNA iz Slovenije ona de facto prestaje biti svejugoslavenska pa se upravo taj događaj ovdje uzima kao odrednica, a to je 18. 07.1991 kada je Predsjedništvo SFRJ donijelo odluku o povlačenju JNA iz Slovenije.
Dakle svi oni koji su prije toga datuma stupili u JNA se mogu smatrati pripadnicima stvarne JNA.

Karaula "Ceršak" je prešla u ruke teritorijalne obrane prije 18.07.1991. godine.
I sa time ne kršimo nikakva pravila foruma.
Pa me zanima znaš li možda koliko je takvih okvira pronađeno u karauli "Ceršak".

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Gromovi i munje.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime22.11.13 8:53

Pero™ (citat):
Što se munja tiče, bilo je jih i kod nas, ali smo se sklanjali u šumu, i sačekali da prođe nevreme.
Inače ova fotka je fenomenalna.

Pero™.
Da si imao neku bolju opciju na terenu gdje se sakriti kad je loše vrijeme, nisi.
Kao i ovaj sa slike.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ali opet kada munje zaparaju nebo ti potražiš zaklon u šumi ispod stabla što munji baš i treba a još uz tebe željeza koliko hoćeš, he he he
Što misliš gdje je gore na prostoru gdje nema šume ili u šumi.
I što bi tada radio sa puškom.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime23.11.13 14:29

Vojnik Graničar (citat):
Karaula "Ceršak" je prešla u ruke teritorijalne obrane prije 18.07.1991. godine.
I sa time ne kršimo nikakva pravila foruma.
Pa me zanima znaš li možda koliko je takvih okvira pronađeno u karauli "Ceršak".

to je bili 2.7 tako da mogu reči da je bilo tih okvira za jednu drvenu kutiju,ali nitko ih nije brojao.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Plombe na JNA okvirima.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime23.11.13 17:18

miran cvilak (citat):
To je bili 2.7.1991 tako da mogu reči da je bilo tih okvira za jednu drvenu kutiju, ali nitko ih nije brojao.

Miran.
Ništa od toga.
To su vjerojatno stari okviri iz skladišta karaule.
Ja sam mislio da su svi okviri na puškama i u karauli imali te plombe.
Jer za upotrijebiti oružje sa tim osiguračima i tim plombama je tako komplicirano da nije ni čudo što je JNA to povukla iz upotrebe.

Još me jedna stvar zanima a to je kako su oni tj. sa čime su nabili onih 25 metaka u okvir da bi taj osigurač provukli s jednog kraja okvira na drugi kraj okvira i zanima me ta plomba, da li si vidio da li ta plomba ima neku oznaku na sebi sastavljenu od slova ili brojeva.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime23.11.13 18:53

Vojnik Graničar (citat):
Pero™ (citat):

Što se munja tiče, bilo je jih i kod nas, ali smo se sklanjali u šumu, i sačekali da prođe nevreme.
Inače ova fotka je fenomenalna.

Pero™.
Da si imao neku bolju opciju na terenu gdje se sakriti kad je loše vrijeme, nisi.
Kao i ovaj sa slike.


Ali opet kada munje zaparaju nebo ti potražiš zaklon u šumi ispod stabla što munji baš i treba a još uz tebe željeza koliko hoćeš, he he he
Što misliš gdje je gore na prostoru gdje nema šume ili u šumi.
I što bi tada radio sa puškom.!?

Pokupio sam nešto još od ranije, a i rekli su nam u JNA. Ako dolazi nevreme sa grmljavinom/munjama, sklonite sa otvorenog protora. Nemojte ni da idete pod osamljena stabla. Mi smo imali dosta posečeno oko granice. A i vođa patrole je bio bog i batina i mogao je da odredi kde ide patrola iako izvan naredbe. Niko mu nije ništa mogao.

Zimi nije bilo problema, leti sam ja bio dva puta vođa u nevremenu. Ja i gušter smo se vratili u šumu, rekao sam mu da sedne, da odloži pušku i sačekali smo da prođe. Ipak smo malo gledali i čuvali granicu, barem deo. pa ko bi prolazio u takvo (ne)vreme.  Ako si u šumi, velika verovatnoča je da če grom udariti u drvo, a ne u nekoga koji sedi.

Još jedna mudrost ako neko nezna: ako vidite blesak munje - svetlost putuje 300 hiljadu killometara na sekundu, što je za nas momentalno, počnite da brojite sekunde: jedan dva tri četri, ako tad čujete zvuk groma, oda znači da je udar munje bio odprilike 1,2 km daleko. Zvuk putuje odprilike 300m u sekundi (zapravo malo brže, ali tu nekde, za lakše računanje). Isključite televizor!

Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime23.11.13 23:25

Pero™ (citat):
Pokupio sam nešto još od ranije, a i rekli su nam u JNA. Ako dolazi nevreme sa grmljavinom/munjama, sklonite sa otvorenog protora. Nemojte ni da idete pod osamljena stabla. Mi smo imali dosta posečeno oko granice. A i vođa patrole je bio bog i batina i mogao je da odredi kde ide patrola iako izvan naredbe. Niko mu nije ništa mogao.

Zimi nije bilo problema, leti sam ja bio dva puta vođa u nevremenu. Ja i gušter smo se vratili u šumu, rekao sam mu da sedne, da odloži pušku i sačekali smo da prođe. Ipak smo malo gledali i čuvali granicu, barem deo. pa ko bi prolazio u takvo (ne)vreme.  Ako si u šumi, velika verovatnoča je da če grom udariti u drvo, a ne u nekoga koji sedi.

Još jedna mudrost ako neko nezna: ako vidite blesak munje - svetlost putuje 300 hiljadu killometara na sekundu, što je za nas momentalno, počnite da brojite sekunde: jedan dva tri četri, ako tad čujete zvuk groma, oda znači da je udar munje bio odprilike 1,2 km daleko. Zvuk putuje odprilike 300m u sekundi (zapravo malo brže, ali tu nekde, za lakše računanje). Isključite televizor!

Ovo sa gromovima i munjama me asocira na zvižduk granate ili topovskog projektila, kad čuješ da zviždi siguran si iako zvuči strašno možeš biti siguran da nije "tvoja". Kažu da svoju nikad ne čuješ, samo bljesak i mrak.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime24.11.13 3:02

Šepa, jesi i nisi u pravu. Imaš projektile i metke nadzučne brzine i one ispod zvuka. Nadzvučne nečeš nikad čuti kad te udare, one sporije možeš. Jednom sam ja pored karaule čuo nešto čudno, pogledao sam tamo i nisam ništa video. Mislio sam da je ptica, ali sada mi se sve više čini da je bio neki zalutali metak. Neznam, niti ču ikad da znam, nema ni veze, bilo pa prošlo.

Inače bilo je na youtube nešto iz Sirije, kad se čuje let granate pa udar. Može da se čuje i ako si u blizini pada.

A što se grmljavine tiče, ako si u blizinji, opali i odma čuješ. Tu kde sam noču kod moje bolje polovine, ima jedna trafo stanica. Svake toliko sprži televizore u okolini. Jedna mačka mi je i ogluvela zbog toga. Drugi put sam se vozio po drugom delu grada, industrijska cona, otvoren prozor, pa udari grom desetak metara od auta. Kako brzo sam počeo zatvarati prozor affraid 

Uglavnom za one što neznate: ako počinje nevreme, sklonite se sa čistine, ne idite pod posamična drva, ako može idite u šumu, sednite ili još bolje legnite na tla. Naravno ne otvarajte kišobrane, itd. Kad prođe najgore idite na sigurno (kuča, auto)
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime24.11.13 18:57

Pero™ (citat):
Pokupio sam nešto još od ranije, a i rekli su nam u JNA.
Ako dolazi nevreme sa grmljavinom/munjama, sklonite sa otvorenog protora.
Nemojte ni da idete pod osamljena stabla.
Mi smo imali dosta posečeno oko granice.
A i vođa patrole je bio bog i batina i mogao je da odredi kde ide patrola iako izvan naredbe.
Niko mu nije ništa mogao.

Zimi nije bilo problema, leti sam ja bio dva puta vođa u nevremenu.
Ja i gušter smo se vratili u šumu, rekao sam mu da sedne, da odloži pušku i sačekali smo da prođe.
Ipak smo malo gledali i čuvali granicu, barem deo pa ko bi prolazio u takvo (ne)vreme.
Ako si u šumi, velika verovatnoča je da če grom udariti u drvo, a ne u nekoga koji sedi.

Još jedna mudrost ako neko nezna: ako vidite blesak munje - svetlost putuje 300 hiljadu killometara na sekundu, što je za nas momentalno, počnite da brojite sekunde: jedan dva tri četri, ako tad čujete zvuk groma, oda znači da je udar munje bio odprilike 1,2 km daleko.
Zvuk putuje odprilike 300m u sekundi (zapravo malo brže, ali tu nekde, za lakše računanje).
Isključite televizor!

Pero™.
Ovu sliku koju sam postavio (na stranici 72) (vjerojatno lovac) što stoji sa puškom u šumi.
Ovakvo je na terenu odgovornosti karaule "Ceršak" izgledalo zasjedno mjesto "Vis".
Pa ti sada ovdje se sakrij i od munje i od kiše a po mogućnosti i sjedni.
Ništa pod milim bogom ne možeš napraviti od spomenutoga.
A kada munje zaparaju nebo nemaš ti vremena ni brojati ni gledati otkuda munja dolazi.
To je sekunda, sad te ima sad te nema ili si živ ili si mrtav.
Onaj odgore određuje kada i gdje će munja proparati zrak i udariti u zemlju.
Jedino što možeš je moliti boga da ti smjena što prije prođe.
A kada je takvo vrijeme bolje reći nevrijeme nikada kraja, prije sam dočekao kraj vojske nego kraj nevremena.
Meni je jedan prijatelj (H.Č.)  poginio od munje na planini Velebit 1993 godine.
Tako da mi te munje nisu baš drage.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime24.11.13 20:16

Citat :
Šepa, jesi i nisi u pravu.

Šepa je potpuno u pravu sve je dobro dok zviždi.Kad se ne čuje ili šišti traži mišju rupu.
I ne lovite ribe sa grafitnim štapovima po grmljavini i ne prolazite njima ispod dalekovoda Smile

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3577
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime25.11.13 12:31

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
A za vojnika graničara- nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sječam.

Mislim da sam preskočio ono kad moraš jednom pucati u zrak ako uopće imaš vremena za tako što,  ukoliko se ne izgubiš u svemu ovome što sam prethodno naveo, he he he he

U nekim situacijama najsigurnije je preskočiti sve tri.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Preskakanje upozorenja prilikom upotrebe vatrenog oružja.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 8:30

šepa (citat):
A za vojnika graničara- nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sjećam.
Vojnik Graničar (citat):

Mislim da sam preskočio ono kad moraš jednom pucati u zrak ako uopće imaš vremena za tako što,  ukoliko se ne izgubiš u svemu ovome što sam prethodno naveo, he he he he
ZAGORAC (citat):
U nekim situacijama najsigurnije je preskočiti sve tri.

Zagorac.
Moja, tvoja ili sigurnost bilo kojeg graničara u graničnom pojasu je na prvom mjestu.
"Preskakanje upozorenja" prilikom upotrebe vatrenog oružja.!?
Daj navedi jedan primjer kako zamišljaš tu situaciju jer ovako nedorečeno ima puno varijanti za zamišljanje situacije.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 14:10

Daču ti dva primera, barem kako je bilo kod nas:

Danju bi se držao PS-a, naravno nije svaki seljak i kriminalac, ali ako su išli nekde bliže granici uvek su nas pitali ili tražili da neko od nas ode sa njima.

NOČU, nema teorije, niko nije smeo da prilazi granici, niti smo ikad nekoga sreli na našim putevima, iako je bilo više od 100m od granice.

Možda sam nekde več napisao, ali ajde da ponovim: jednom sam ja na smeni straže i stražar pre mene čuli neko lupanje kanti iza karaule, obadva sva napunila puške, i krenula da pogledamo, bili smo spremni da opalimo bez upozorenja, pa iza čoška dođe jedan od nas. Da je neko bio barem malo nervozan izrešetali bi ga. Tad se mu nismo ništa drali, tek posle smo pričali zašto je izašao na sporedni izlaz i nije upalio svetlo. Nepisano pravilo je bilo da se noču izlazi na glavni izlaz i da se obavesti stražara.

Drugi put sam bio kao gušter u patroli, sednemo malo da odmorimo, kad za nekoliko minuti čujemo korake, opet napunimo puške, koraci stanu, nije se videlo skoro ništa, opet ako bi bio neko u šta bi videli da gađamo opalili bi. A bili smo u situaciji da nismo znali ni dali je neko iznad nas i koliko jih je ispod nas (ako nije bila neka životinja). Odpuzali smo nešto i onda odma da prijavimo u komandu.

Znam da nije po PS, ali tako je bilo. Oba dva slučaja sta bila noču.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 15:33

Pero™ (citat):
Daču ti dva primera, barem kako je bilo kod nas:

Danju bi se držao PS-a, naravno nije svaki seljak i kriminalac, ali ako su išli nekde bliže granici uvek su nas pitali ili tražili da neko od nas ode sa njima.

NOČU, nema teorije, niko nije smeo da prilazi granici, niti smo ikad nekoga sreli na našim putevima, iako je bilo više od 100m od granice.

Možda sam nekde več napisao, ali ajde da ponovim: jednom sam ja na smeni straže i stražar pre mene čuli neko lupanje kanti iza karaule, obadva sva napunila puške, i krenula da pogledamo, bili smo spremni da opalimo bez upozorenja, pa iza čoška dođe jedan od nas. Da je neko bio barem malo nervozan izrešetali bi ga. Tad se mu nismo ništa drali, tek posle smo pričali zašto je izašao na sporedni izlaz i nije upalio svetlo. Nepisano pravilo je bilo da se noču izlazi na glavni izlaz i da se obavesti stražara.

Drugi put sam bio kao gušter u patroli, sednemo malo da odmorimo, kad za nekoliko minuti čujemo korake, opet napunimo puške, koraci stanu, nije se videlo skoro ništa, opet ako bi bio neko u šta bi videli da gađamo opalili bi. A bili smo u situaciji da nismo znali ni dali je neko iznad nas i koliko jih je ispod nas (ako nije bila neka životinja). Odpuzali smo nešto i onda odma da prijavimo u komandu.

Znam da nije po PS, ali tako je bilo. Oba dva slučaja sta bila noču.

Po ovome kako ste vi postupali, sigurnije je bilo kretati se u graničnom pojasu kao ilegalac nego kao graničar, više ste imali šanse da nastradate od "prijateljske vatre", nego od prelaznika.

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 18:07

Šepa, uglavnom je bila samo jedna patrola na rejonu, osim za vreme univerzijade, onda dve, a imali smo i dva puta prema granici, i dosta velik rejon, osim ako se nismo dogovorili, nismo se ni videli. Tako da to nebi smeo da bude problem ni noču. Imali smo i dogovoreno da se o krug/kvadrat karaule ulazi samo kroz glavni ulaz, straže su bile obaveštene kad bi se morala vratiti patrola. Tako da što se tiče patrola i straža bilo je rešeno da se ne pucamo.

Ali onaj što je izašao sa strane, nije ni upalio svetlo, taj je napravio veliku glupost. Da je upalio svetlo znali bi da je neko izašao, da je nešto rekao, znali bi, kad si toliko vremena zajedno znaš ljude po glasu. Stvarno, da je neko od nas dvojice trznuo sa metkom u cevi, on nebi preživeo. Bili smo i daleko od civilizacije, dok bi došla kola za spašavanje, iskrvario bi i da mu pomažemo. Stvarno je imao sreču, inače u redu dečko, žao bi mi bilo da bi mu se nešto desilo.

Ilegalaca verovatno nije ni bilo, bili smo bogu iza nogu, a i bugari su nas dobro čuvali sa njihove strane. Ali ako bi ga videli noču, nebi dobro prošao.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 20:58

Ja sam se sa svojim pratiocem jedanput našao u škakljivoj situaciji. Bili smo na desnom rejonu prema Šentilju i zadatak je bio zasjeda na spoju u mjestu Plač. S obzirom da je desni rejon bio dugačak i sjekli smo ga kako se ko snađe rijetko smo se sretali, pa smo zbog toga često zaboravljali "pokupiti lozinku i odziv" od dežurnog. E tu noć smo bili iznenađeni na spoju jer je tamo došla patrola sa Šentilja prije nas a naravno nismo imali pojma. Tamo nema objekata u blizini samo usjek između dvije padine pod vinogradima. Oni su nas čuli i pritajili se, pa je odjeknulo "STOJ" KO IDE, kad sam rekao patrola sa Špičnika slijedilo je "Odziv", ja bez teksta pojma nemam. Pa onda mi smo momci, zaboravio sam odziv, heheh malo su se zezali sa nama, ali pošto su bili u poziciji da nas gledaju iz zaklona ipak se vidi da smo vojnici i oni su izašli. E sad da je bio neko slabih živaca i lak na obaraču ko zna, ali naučio sam tada lekciju. Gore je opuštanje i svakodnevna rutina često značila velike propuste u poštovanju pravila.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 21:53

Šepa, bila su napisana pravila PS što bi morali svi da se jih držimo, nekad smo jih zaobišli i radili po nepisanim pravilima. Ipak pobrinuli smo za svoju sigurnost i za izvršavanje zadataka.

Za lozinke su nam pričali neko vreme od dolaska, ali su posle desetari odustali. Kao što sam rekao, bilo je pravilo noču da se ulazi na glavni ulaz, iako smo išli oko celog kruga karaule, prepoznavali smo se po glasu, šta če ti lozinka. Sa susednjim karaulama se nikad nismo sreli, niti su nam ikad rekli kakve su njihove lozinke. Nama su rekli, recimo vi idete/pokrivate do kamena 1 ali pokrivali smo teren do tog kamena iako nismo bili baš uz njega. Ceo teren i nismo mofgli da pokrivamo, 10 km, iako bi video sa kraja na kraj, trebao bi mi top da mogu na koga da pucam. Sa M70 ne može. I da nekog vidim, ne mogu da se derem, ili da mu pretim.

Nepoštovanje propisa još ne znači ne čuvanje terena. Dobili smo zadatak idete od do, u vreme od do, to smo izvršavali. Tako da se ne osečam da nisam izvršavao zadatak i čuvanje tada nam još zajedničke zemlje. Recimo što ču da nosim kapu na glavi 10 km od karaule i još više od prvog sela.

Jedino 2-3 puta nisam bio u patroli kao pratilac, bio je sneg i magla, noču, videlo se nekih 5-6 metara, stvarno bez veze da bi išli. Tad smo morali kao gušteri da radimo duplu stražu, da ne dođe koja kontrola. Naravno niko nam nije dolazio noču. Morali bi stvarno da se zaltimo sa ilegalcima da bi jih videli. Kad sam bio vođa, nije bilo više snega pa sam bio uvek.
Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 374
ČLAN OD: : 2013-05-29
DOB : 55
M(j)esto Ludbreg

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime26.11.13 23:48

Pozdrav ekipa. Služio sam u graničnom vodu u 28 GO Prizren i išli smo na obuku na granicu po rejonima od karaule do karaule nekad dan, nekad dva i više dana.Imali smo tri karaule bez posade, tu bismo prespavali, ili bi nam bila baza za dalje. To su bile karaule Planeja, Branko Mandić i Orčuša. Prvi put Orčušu smo zaposjeli noću oko 22 sata. Pošto je karaula bila skroz zatvorena dulje vrijeme, otvorili smo sve prozore da se provjetri. Pojma nismo imali kako izgleda okolica karaule i još k tome kraj karaule je tekao potok. Desetar Lipar Roman je držao stražu na ulaznoj strani i desnoj, a ja na zadnjoj i lijevoj. Tamo oko 23 sata čujem lom grana iza karaule i korake koji idu točno prema otvorenim prozorima spavaona. Obavijestim desetara da je netko iza karaule, on probudi poručnika Neškovića komandanta voda. Za to vrijeme meni je bilo već gusto i kroz mrak poviknem stoj ,repetiram pušku i poviknem stoj pucam! Poručnik mi je povikao ne pucaj i onda je on ispalio dva hica iz pištolja u zrak. Koji je to bio trk kroz šumu! Ujutro smo našli tragove cipela, očigledno smo iznenadili nekog domaćeg iz sela koji je švercao s Albancima s druge strane granice. Inače selo Orčuša je naseljeno Goranima i iz njega je bilo puno slastičara po cijeloj bivšoj YU.
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 2/16Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: