FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula 'Žirovnica' 90/91

Go down 
+13
Maljutka-1
centrum
grašarević
boyan64
lacoš
vladimir
milutins
Kemo Specijalac
Pero™
ZAGORAC
mirko bratuš
Vojnik Graničar
Surogat
17 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime23.08.13 10:12

Evo ukazala mi mogućnost pa da i ja otvorim novu temu.

Ako ima netko da je u tom periodu služio vojni rok u navedenoj karauli neka se javi. Zapovjednik karaule je bio Zastavnik 1.kl. bosanac iz Banja Luke (mislim da je bio srpske nacionalnosti, ali to je manje važno). Nakon predaje karaule u lipnju/junu '91. on je zajedno s obitelji (supruga i dvoje djece) ostao u T.O. ili se pridružio vojsci slovenije. Kod predaje tražio posebne uvjete, a to je da se slovenska strana pobrine da svi koji nisu imali civilke iste dobije i da im se osigura nesmetan povratak domovima.

Na moju sreću nakon dva dana provedena u Jesenicama, svi u kompletu odlazimo za Kranj, tamo je moj stari doošao po mene i još dvojicu prijatelja (jedan iz Vogošće, a drugi iz Bijelog polja, Crna Gora).

Moram još sam fotke naći pa ih polako kačiti na forum.

Pozzzz septembar...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Žirovnica 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime23.08.13 15:14

Surogat.
Pod koji granični odsjek pripada tvoja karaula Žirovnica.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime23.08.13 16:35

Pod Radovljicu,
 
61.granicni bataljon-granicni odsek Radovljica
 
 
karaula Jezersko
karaula Medvedje
karaula Ljubelj
karaula Žirovnica
karaula Javorniški Rovt
karaula Golica
karaula Belca
karaula Korensko sedlo
karaula Rateče
karaula Slatina

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime23.08.13 16:43

Surogat.
Po kojim dobrim stvarima ćeš pamtiti karaulu "Žirovnica" a po kojim lošim stvarima.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime23.08.13 18:23

Ajmo prvo po lošim...
 
Tamo negdje u ožujku/martu su se pokačili kuhar i jedan vojnik. Nešto su se natezali oko hrane, pa kuhar uzeo kuhinjski nož i stao mahati prema ovom drugom. Ovaj drugi nije htio ostati dužan pa i on uzeo nož i stali se njih dva kao mačevat i onda u svemu tome kuhara zahvatio nožem iznad dlana i presjekao mu ruku mislim da je desna bila. Uglavnom kuhar završio na kraju u Ljubljani na spajanju živaca prstiju s ostatkom ruke, al' doktori nešto sjebali tako da je mogao pokretati sam tri od pet prstiju ruke.
 
Sreća u cijeloj toj priči da su oboje bili iz Srbije kuhar iz Pirota, a vojnik (imao brata blizanca pa su bili zajedno na karauli) iz Vršca, pa onda nije bilo elemenata za sukob na nacionalnoj osnovi.
 
A dobrih stvari je bilo naravno više.... odlasci na cugu u mjesto Žirovnica, bježanje na vikend u Zagreb, dok nije bilo zastavnika ili je bio stariji vodnik 1.kl. vrag bi ga više znao... jer je on petkom oko 13h išao doma u Radovljicu i nikada vikendom nije svraćao u karaulu tako da je vikend bio miran...
 
Bit će toga još sam polako dok se sječanje vrne... godina proizvodnje me malo hvata, a i ovaj njemac ludi šeta okolo pa i on utječe na pamćenje kako li se ono zove....
 
aAA Alzheimer mu je ime... he,eh...

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA kuhar na bolovanju zbog mačevanja   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime24.08.13 7:48

Surogat (citat):
Ajmo prvo po lošim...

Tamo negdje u ožujku/martu su se pokačili kuhar i jedan vojnik.
Nešto su se natezali oko hrane, pa kuhar uzeo kuhinjski nož i stao mahati prema ovom drugom.
Ovaj drugi nije htio ostati dužan pa i on uzeo nož i stali se njih dva kao mačevat i onda u svemu tome kuhara zahvatio nožem iznad dlana i presjekao mu ruku mislim da je desna bila.
Uglavnom kuhar završio na kraju u Ljubljani na spajanju živaca prstiju s ostatkom ruke, al' doktori nešto sjebali tako da je mogao pokretati sam tri od pet prstiju ruke.

Sreća u cijeloj toj priči da su oboje bili iz Srbije kuhar iz Pirota, a vojnik (imao brata blizanca pa su bili zajedno na karauli) iz Vršca, pa onda nije bilo elemenata za sukob na nacionalnoj osnovi.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Surogat.
Reci mi kada je kuhar zbog mačevanja završio u bolnici u Ljubljani koliko je dugo ostao tamo.
Da li se je vratio nazad u karaulu i tko ga je u međuvremenu mijenjao u karauli.
Da li je zamjenski kuhar bio osjetno bolji ili lošiji od glavnog kuhara.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime24.08.13 15:01

Ma taj se više nikada nije vratio, otpustili ga iz Ljubljane doma (ostao s djelomično upotrebljivom desnom šakom). Kasnije smo pod njegovim jastukom našli nož s kojim je spavao onaj za rezanje pršuta sam malo širi i duži... inače nije on bio loš kao kuhar, sem kao osoba jbg...

Nakon toga je došao normalan lik koji ga je dostojno zamjenio...

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Mačevanje u JNA.   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime24.08.13 18:57

Zamisli ti to zbog jednog blesavog "mačevanja" u JNA karauli, čovjek je iz JNA izišao kao doživotni invalid.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Rajoni karaule Žirovnicva.   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime24.08.13 19:03

Surogat.
Reci mi koliko je karaula "Žirovnica" bila daleko od granične linije.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime25.08.13 12:55

Hm... s obzirom da se granična linija protezala po samom vrhu planine Stol teško je za odrediti, jer iskreno nikada se nije išlo na samu graničnu liniju, samo je par planinskih puteva vodilo do gore, a s Austrijske strane je pre strmo da bi penjalo.... Uglavnom smo išlo do Valvazorovog doma i do stare karaule malo u desno u odnosu na dom... cca. 2h pješačenja u jednom smjeru...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula Žirovnica 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime25.08.13 19:24

Surogat (citat):
Hm... s obzirom da se granična linija protezala po samom vrhu planine Stol teško je za odrediti, jer iskreno nikada se nije išlo na samu graničnu liniju, samo je par planinskih puteva vodilo do gore, a s Austrijske strane je pre strmo da bi penjalo....
Uglavnom smo išlo do Valvazorovog doma i do stare karaule malo u desno u odnosu na dom... cca. 2h pješačenja u jednom smjeru...

Zanimljivo.!!!
Ako se ne varam po ovome što si rekao ispada da nikada nisi ni vidio ni jedan granični kamen na terenu odgovornosti karaule "Žirovnica".
Niti ste obilazili 100 metarski granični pojas jer se radi o vrhu planine.
Onda valjda ispada da nikada nisi ni sreo ni jednog od graničara sa susjednih karaula.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime25.08.13 19:34

Ali ni imel v bližini svoj vikend Aksentijević,oficir in poslanec ?
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 9:56

Možeš li prevesti ovo poslanec...

Da točno je da nikada, ali baš nikada nisam vidio ni jedan granični kamen na terenu odgovornosti karaule "Žirovnica".
Niti smo obilazili 100 metarski granični pojas jer se radi o vrhu planine, te tako nikada nisam ni sreo ni jednog od graničara sa susjednih karaula.

Možda je tako moralo biti, a da budem iskren u to vrijeme (imao sam jedva 19est godina) mi se i nije nešto išlo na tu planinu, za razliku od danas kada bih rado otišao gore da me dopadne... Druga vremena nose drugačije interese...
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 10:14

Dobra strana činjenice što sam bio graničar je ta da nas (barem mene) vojna policija nikada nije zaustavila u gradu, dok su ostali bili pod njihovom budnom paskom. Navodno je to zbog toga što smo po ovlastima kako vojna policija tako i mi graničari bili u istom rangu jedino što smo mi na granici pregledavali civile, a oni vojna policija vojnike na šetnji u gradu.

Prilikom jednog odsustva u Zagrebu sam tako ležerno šetuckao u Zagrebu od kolodvora prema trgu i meni u susret ide skupina vojnih policajaca (bili su na dužnosti jer su bili skockani, a i imali su službenog pesa sa sobom kojim povodom nemam pojma), ja baš i nisam bio u savršenom izdanju, u košulji bez kravate i kape na glavi, a "sako" ležerno prebacio preko ramena, značka graničara zakačena na prednjem džepu košulje i oni došli do mene i taman da će me legitimirati, kad će jedan od njih pusti ga on je graničar njih ne pregledavamo... eto to je bila prednost biti graničar. Smile Wink
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Susret vojne policije JNA i graničara JNA   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 19:35

Surogat (citat):
Dobra strana činjenice što sam bio graničar je ta da nas (barem mene) vojna policija nikada nije zaustavila u gradu, dok su ostali bili pod njihovom budnom paskom.
Navodno je to zbog toga što smo po ovlastima kako vojna policija tako i mi graničari bili u istom rangu jedino što smo mi na granici pregledavali civile, a oni vojna policija vojnike na šetnji u gradu.

Prilikom jednog odsustva u Zagrebu sam tako ležerno šetuckao u Zagrebu od kolodvora prema trgu i meni u susret ide skupina vojnih policajaca (bili su na dužnosti jer su bili skockani, a i imali su službenog pesa sa sobom kojim povodom nemam pojma), ja baš i nisam bio u savršenom izdanju, u košulji bez kravate i kape na glavi, a "sako" ležerno prebacio preko ramena, značka graničara zakačena na prednjem džepu košulje i oni došli do mene i taman da će me legitimirati, kad će jedan od njih pusti ga on je graničar njih ne pregledavamo... eto to je bila prednost biti graničar. SmileWink
 
Surogat.
Ovo što kažeš da smo mi graničari bili u istom rangu sa vojnom policijom, ne znam što da ti kažem.
Mislim da je vojna policija , ipak vojna policija.
Oni su palili i žarili vojskom.
Oni su ti koji su vojsku dovodili u red i da njih nije bilo bi rasulo u vojsci.
Da su te mogli prijaviti tvojoj komandi, mogli su.
A to što si prošao bez prijave, možeš zahvaliti dragom bogu i njihovoj dobroj volji.!!!
Tako bi ispalo da je vojna policija srela u gradu pilota MIG-a 29.
Onda bi vojna policija rekla, pusti ga on je pilot MIG-a 29, on upravlja avionom vrijednim .....milijuna dolara-dinara-eura...
On je visoko školovan, on brani zračni prostr Jugoslavije, bez njih JNA ne može funkcionirati, za razliku od jednog graničara koji može biti i čoban.
 
Druga stvar , vidiš dok sam ja bio u JNA, ja vojnog policajca nikada nisam vidio.
Viđao sam ih prije dok nisam bio u JNA.
A za ovo da smo imali neke privilegije kod vojne policije, to nisam ni znao.!?
Hajde idući put kada budem graničar pa ću to da iskušam da li pali kod vojne policije, he he he he he...

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Što to kaže Slovenac Mirko Bratuš.?   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 19:38

mirko bratuš (citat):
Ali  ni imel v bližini svoj vikend Aksentijević,oficir in poslanec ?
Surogat (citat):
Možeš li prevesti ovo poslanec...  

Evo stavio sam u internet prevoditelja pa ispada da je Mirko Bratuš želio kazati ovo:
"Nemojte imati kućicu u blizini Aksentijević, časnik i saborski zastupnik?".
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 19:43

Vojnik Graničar (citat):
mirko bratuš (citat):
Ali  ni imel v bližini svoj vikend Aksentijević,oficir in poslanec ?
Surogat (citat):
Možeš li prevesti ovo poslanec...
Evo stavio sam u internet prevoditelja pa ispada da je Mirko Bratuš želio kazati ovo:
"Nemojte imati kućicu u blizini Aksentijević, časnik i saborski zastupnik?".
 
 
Prije bi bilo ovako: "Jeli u blizini imao vikendicu Aksentijević, oficir i član prlamenta?"
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Nanošenje teških tjelesnih ozljeda.   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 21:07

Surogat (citat):
Ajmo prvo po lošim...

Tamo negdje u ožujku/martu su se pokačili kuhar i jedan vojnik.
Nešto su se natezali oko hrane, pa kuhar uzeo kuhinjski nož i stao mahati prema ovom drugom.
Ovaj drugi nije htio ostati dužan pa i on uzeo nož i stali se njih dva kao mačevat i onda u svemu tome kuhara zahvatio nožem iznad dlana i presjekao mu ruku mislim da je desna bila.
Uglavnom kuhar završio na kraju u Ljubljani na spajanju živaca prstiju s ostatkom ruke, al' doktori nešto sjebali tako da je mogao pokretati sam tri od pet prstiju ruke.

Sreća u cijeloj toj priči da su oboje bili iz Srbije kuhar iz Pirota, a vojnik (imao brata blizanca pa su bili zajedno na karauli) iz Vršca, pa onda nije bilo elemenata za sukob na nacionalnoj osnovi.
 
Surogat.!!!
Ovo te nisam pitao u vezi ovoga događaja.
Je li ovaj vojnik koji je kuharu zadao (vjerojatno teške tjelesne ozljede i od njega napravio doživotnog invalida), odgovarao za to što je učinio pred vojnom policijom ili vojnim sudom.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Graničari bez granice   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 21:11

ZAGORAC (citat):
Prije bi bilo ovako: "Jeli u blizini imao vikendicu Aksentijević, oficir i član prlamenta?"

Zagorac.
Ma pusti Aksentijevića, jesi li ikada za nešto ovako čuo.!
Graničari koji nikada nisu bili na granici, ni u 100 metarskom graničnom pojasu, niti su vidjeli granični kamen.!!!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 21:18

Vojnik Graničar (citat):
ZAGORAC (citat):
Prije bi bilo ovako: "Jeli u blizini imao vikendicu Aksentijević, oficir i član prlamenta?"

Zagorac.
Ma pusti Aksentijevića, jesi li ikada za nešto ovako čuo.!
Graničari koji nikada nisu bili na granici, ni u 100 metarskom graničnom pojasu, niti su vidjeli granični kamen.!!!
 
A što se tu može,različito vrijeme,različite granice.
Davno sam ti ja rekao: "Vi gore i mi dolje,nebo i zemlja."
Izgleda da smo j....i ježa samo mi na albanskoj i kolege na bugarskoj granici.
Samo oni na bugarskoj malo manje.(govorim za svoj period)

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime26.08.13 22:17

Planina/brdo Stol izgleda ovako
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
2.200+m nadmorske visine. Nije ni čudno da nisu išli na vrh brda, zimi bi to bilo skoro nemoguče. I ko bi pri zrdavi pameti pokušao da ilegalno prelazi granicu na toj visini.
 
Tako da je logično da nisu išli u ptrolu direktno uz granicu. A i postavlja se pitanje jurisdikcije graničara. Teoretski je bio 100m pojas, a u praksi je bio mnogo veči. Zapravo ni uz granicu nije bio zacrtan pojas, pa u praksi opet nije bilo isto noču i danju. Recimo kod nas smo mogli noču da radimo (pucamo) daleko od 100m pojasa.

Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 9:10

A Pero ne znam kaj da velim, ja sam kažem kako sam ja prolazio u bliskom susretu s njima, i ovo što sam opisao nije bio izolirani slučaj, bilo je takvih situacija još i u Kranju, a i u Ljubljani, tako da sam siguran da smo imali nekakav privilegirani status kod njih. Sem toga i sam komandir voda nam je isto tako naglasio da nas graničare Vojna policija ne zaustavlja.

No to je ipak samo moje iskustvo.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 12:24

Surogat, ne treba da se mi išta opravdavaš. Samo pričamo o bivšim stvarima što smo preživeli u JNA. Ne treba ni da olepšavamo stvari, ni da jih omalovažavamo. Barem mi graničsri smo prošli svašta što obična gradska vojska nije. Neka ostane nešto za generacije iza nas, kako smo proživeli vojsku, i kako smo branili tada nam još zajedničku zemlju.

Inače ime Stol, bi na SH-HS značio stolica, ali pošto je to ime, neka ostane bez prevoda samo Stol. Nisam bio tamo, ali... teren je alpski, sa puno kamenja pa je dosta neprohodan, naročito zimi, kad može da bude puno snega. Naravno i logično je da niste išli direktno do kamena i granica. Ipak ste čuvali granicu!

Što se tiče graničara, svako od nas je služio na svoj način, neki smo bili sasvim uz granicu, neki ste kontrolirali dublje. Teoretski je bio pojas 100m ali u praksi smo odradili dosta puta i dalje. Barem kod mene je bilo da smo noču na ''našim'' putevima mogli da radimo šta hočemo. Srečom nije bilo takvih slučajeva. Zapravo i u selo smo išli sa oružjem, pa je bilo 4km od granice.

Što se tiče VP, ja nisam imao nikakvih iskustva sa njima. Kad sam bio na obuci nije mi zapao nikakav izlazak u grad. Malo zbog moje loše sreče, a i ne sečam se da bi se neko bunio na VP. Kad sm bio na karauli, bio sam daleko od civilizacije. Kde če da pošalju dva vojna policajca u selo kde jedan vojnik ide po poštu, jedan put na dan? Kako su se odnosili prema graničarima neznam, znam da bi u državi oni bili meni nadređeni, ali uz granicu, bi ja bio za njih i bog i batina.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 12:42

Evo još jedna slika planine Stol. Kde češ tamo da šalješ vojnike, šta če uopšte videti. Inače Stol se vidi sa puta Ljubljana - Jesenice - Austija. Sneg je skoro 80-90% vremena. Teoretski je tamo granica ali nije baš lako prolazna.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 13:45

Pero™ (citat):
Evo još jedna slika planine Stol. Kde češ tamo da šalješ vojnike, šta če uopšte videti. Inače Stol se vidi sa puta Ljubljana - Jesenice - Austija. Sneg je skoro 80-90% vremena. Teoretski je tamo granica ali nije baš lako prolazna.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Kao stvoreno za diverzante.
Oni idu logički,tamo gdje se najmanje očekuje.
Zimi je to lako kontrolirati,tragovi snijeg,vidljivo je kad netko nešto pokuša sakriti (tragove).
Problem su ostala godišnja doba kad nema snijega,barem u podnožju.Tu može pomoći uočavanje "izvrnutog"
kamenja.
Normalno da tud neće ići obični ilegalni prijelaznici u smjeru zapada i sjevera,oni su išli preko karaule Ceršak. Wink

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 14:36

Citat :
Normalno da tud neće ići obični ilegalni prijelaznici u smjeru zapada i sjevera,oni su išli preko karaule Ceršak.

ili su prelazili u Italiju u rejonu Nove Gorice, gde je granica iscrtana polovinom dvorista, polovinom groblja, kroz plantazu krusaka, zeleznickom prugom, itd ...
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3646
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 14:55

Moj deda je 1945-e,po povratku iz njemackog zarobljenistva ilegalno sa josh jednim kolegom presao jugoslovensko-austrijsku granicu,prepjesacio Alpe,pjeske do Francuske,prikljucio se Legiji Stranaca,ostao u LS 5 godina da bi 1950-e stigao u kanadsku provinciju Ontario.Umro 1996,nikada posle toga nije dolazio nazad,mada nije imao loshu proslost.
Zarobljen u aprilskom ratu,po povraatku iz Njemacke nezadovoljan uspostavljenim rezimom napusta zemlju.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 15:16

ili su prelazili u Italiju u rejonu Nove Gorice, gde je granica iscrtana polovinom dvorista, polovinom groblja, kroz plantazu krusaka, zeleznickom prugom, itd ...ili preko granićnog proljaza:) 
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 18:00

mirko bratuš (citat):
ili su prelazili u Italiju u rejonu Nove Gorice, gde je granica iscrtana polovinom dvorista, polovinom groblja, kroz plantazu krusaka, zeleznickom prugom, itd ...ili preko granićnog proljazaSmile 

ne bih da odemo u offtopic, ipak je ovo tema o karauli Zirovnica...ne znam kako bi bilo ko presao ilegalno granicu preko granicnog prelaza?
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Pogled na granični pojas na vrhu planine "STOL"   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 20:11

Pero™ (citat):
Evo još jedna slika planine Stol.
Kde češ tamo da šalješ vojnike, šta če uopšte videti.
Inače Stol se vidi sa puta Ljubljana - Jesenice - Austija.
Sneg je skoro 80-90% vremena.
Teoretski je tamo granica ali nije baš lako prolazna.

[You must be registered and logged in to see this image.]
 

Surogat.
Evo sada vidim kako je izgledao vaš teren i tek sad vodim zašto niste išli do 100 metarskog graničnog pojasa.
Kad bolje pogledam, mislim da bi i mene želja prošla za usponom na ovu planinu da vidim granični kamen.!! he he he he

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Planina STOL   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime27.08.13 20:41

ZAGORAC (citat):
Kao stvoreno za diverzante.
Oni idu logički,tamo gdje se najmanje očekuje.
Zimi je to lako kontrolirati,tragovi snijeg,vidljivo je kad netko nešto pokuša sakriti (tragove).
Problem su ostala godišnja doba kad nema snijega,barem u podnožju.
Tu može pomoći uočavanje "izvrnutog" kamenja.
Normalno da tud neće ići obični ilegalni prijelaznici u smjeru zapada i sjevera, oni su išli preko karaule Ceršak. Wink

Eeee Zagorac, Zagorac...
Ljudi su tražili najlakši način da pređu granicu.
Jedna od varijanti je bila i karaula "Ceršak".
Ona je bila istočno od velikog graničnog prijelaza "Šentilj".
Ljudi se nisu baš trudili ići daleko, preko planina,  pa bi išli kraćim i jednostavnijim putovima, ali....
Neki bi u tome i uspjeli, neki nebi uspjeli, neki su pokušali ali se više nikada nisu vratili kući.
Možda bi im bilo bolje da su ipak išli preko planine "STOL" velike šanse su im bile da ih nikada nitko od graničara nebi uhvatio.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime28.08.13 8:56

Ma čak je i bio jedan pokušaj ilegalnog prelaska granice neki Kurdi pokušali preko planine, ali su skontali da je to malo previše i onda ih mi lijepo u povratku dočekali, sproveli u karaulu pozvali "organe reda" došla i vojna policija da ih odveze...

Daljnju njihovu sudbinu ne znam...

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Koliko se metaka nosilo.   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime28.08.13 23:14

Surogat.
Možeš li se sjetiti koliko ste metaka nosili sa sobom u patrolu.!?
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 2:32

Zagorcu, graničaru ,ostalima što čitaju ovu debatu...

Tad su nam rekli da je zakon da nesme niko da prilazi uz 100 pojas uz granicu, osim nas. Ali to ne znači da nismo mi imali prava da zaustavljamo civile bilo kde. Neznam zašto, ja sam inače ja smeo da nosim pušku (sa municijom) u selo, i da je straža što je bila po kasarnama smela da puca....Mi smo smeli da nosimo pušku! I da pravomo red bilo kde!. Ipak smo bili vojska.

Što se tiče prolaza preko najvišeg brda, stvarno nema smisla.  Što se tiče nekog ''opasnog'' vojnog prelaska, neznam dali bi imao smisla. I nije lako po alpskom terenu preči, ako prođeš uzbrdo, pitanje je dali češ nizbrdo. Ako bi se neko hteo da se ubaci iz austrije u jugu.... ako bi več imao naštudiran plan kako da ide iz austrije, mnogo bi se mu polomilo sa silazkom

Nije bio baš logčan plan, bolje bi bilo da su izabrali Ceršak. (šala, druže, šala!)
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 7:02

bio sam na granicnim prelazima jezersko I korensko sedlo ,april -maj .tada su granicari nosili one debele bunde I potkape kakve smo mi u NIS-u nosili u januaru.padao je sneg kakav u zivotu video nisam. po onakvom terenu I vremenskim uslovima cisto sumnjam da bi nekom palo na pamet da bas tu iliegalno prelazi granicu.
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 8:36

Vojnik Graničar (citat):
Surogat.
Možeš li se sjetiti koliko ste metaka nosili sa sobom u patrolu.!?

Ovako ja sam inače dužio snajper, kao prošao neku i obuku u Vipavi za snajperiste tjedan dana...

No kada bih išao u patrolu vodio sam službenog psa (jer sam ujedno bio i vodič psa/kerovođa) nosio bih samo  Zastavu M70 s okvirom i još 4 puna okvira u RAP-u dakle nekih 150 metaka ak me sječanje ne vara...

Naravno što se tiče službenog psa neki se put nije znalo tko koga vodi ja njega ili on mene bio neki šaljivđija od psa... po noći se znao sam odvezati i odšetati iz karaule (pretpostavljam da je išao u fuk). Jedini problem je bio što je ispod karaule na kojih 20ak metara prolazila željeznica pa mi nije bilo svejedno u kojem pravcu je zdimio...

Pozzz....

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 9:08

4+1 borbeni komplet ili 150kom municije.mene zanima na kojoj se nadmorskoj visini nalazila karaula? I kakva je bila Zima? jezersko ili korensko sedlo nemogu se setiti je 1022m.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 9:13

Drugovi graničari pa po vašem pisanju vi ste mogli kući sa službovanja u mercedesu.Da ste se organizirali pa po glavi uzimali 100 eur,mogli ste se obogatit:lol: Laughing ,ko oće da izađe nek ide,plati prolaz i to je to.Bitnije je bilo spriječit da ti neko ne uđe(košta duplo).Šalim se,ali dali je bilo i takovih slučajeva.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6171
ČLAN OD: : 2011-01-25

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 9:36

bilo je I toga ali ne u JNA.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 11:14

Kako izgledaju Alpe imate ovde puno slika (za one sa ravnica)

[You must be registered and logged in to see this link.]

Praktički neprolazno, kamoli za neka vozila.

Granični prelazi su bili na najnižim delovima, kde je i mogao da se izradi neki put. U blizini je i mogao da se nađe neki nenajavljeni prolaznik, ali sumnjam da jih je bilo puno. Dosta lakše je bilo proči granicu na drugim mestima, i sa one i sa ove strane.

Inače ja sam bio slično visoko - karaula 1500m nadmorske, rejon do 1800 ali su bila sasvim druga brda, bez kamenja, i slično... vreme je podsečalo na alpe, ali se i zimi moglo preči, pa ipak nije nikog bilo.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 11:25

[You must be registered and logged in to see this image.]  
 
Jel i ovaj osmatrač u službi na karauli Laughing

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 11:36


Taj Rogonja je oficir što nadgleda vojnike Wink


Začudio bi se kakvu sposobnost pentranja imaju ti ''jarci''. Prolaze takvom brzinom tamo kde ni ljudi ne mogu gore/dole.

Na jednoj od slika je i ''ruska kapelica'' posvečena ruskim zarobljenicima u prvom svetskom ratu što jih je zasula lavina prilikom izgradnje puta na prelazu Vršič.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 11:43

Ha znači rogonja je unutarnja kontrola Laughing ,prati jeli vojska izašla za 36 sek.

Dobro izgleda kapelica, s obzirom na drvo iz kojeg je građena i godinu proizvodnje.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 12:04

Neznam kako je bilo u prošlim godinama, ali mislim da ima sada status kulturne baštine RS, tako da se za održavanje brine država. Šta je sve menjano neznam, ali drvo može da se održi puno godina. Ako češ pretražiti ostale slike videčeš da je u slovenačkom delu alpa puno stari kuča, naročito onih što su služile za čuvanje živine leti (planšarske koče) izrađeno iz drva ili sa drvenim korovom (skodle)

Iskreno se ne sečam kako je bilo nekad, ali sad je svake godine neka proslava, pa dođe delegacija iz Rusije, častna garda naše vojske, po koji dežurni političar...
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 12:07

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 126
ČLAN OD: : 2012-09-27
DOB : 59
M(j)esto Slovenija

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 12:35

Ruska kapelica je veoma ljepa uspomena na težke dane 1.svjetskog rata. Ima i drugih nekih sakralnih objekta u SLO koje su izgradili vojnici. ( jedna je crkva na Javorci blizu Tolmina)

Dvaputa mjesečno idem po cesti na Vršič i vidim Rusku kapellicu, Zadnje godine su je stvarno dobro sredili i na sreču očuvali. A i kada se vozim po cesti (uglavnom biciklom) se sjetim kako su "najebali" večino Ruski zarobljenici, koji su gradili tu cestu. Zato se danas zove Ruska cesta.


Crkva na javorci:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 13:56

Pero™ (citat):
Taj Rogonja je oficir što nadgleda vojnike Wink


Začudio bi se kakvu sposobnost pentranja imaju ti ''jarci''. Prolaze takvom brzinom tamo kde ni ljudi ne mogu gore/dole.

Na jednoj od slika je i ''ruska kapelica'' posvečena ruskim zarobljenicima u prvom svetskom ratu što jih je zasula lavina prilikom izgradnje puta na prelazu Vršič.

[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Lijepa građevina, ali ima jedan mali problem to je kod Vršića, a karaula Žirovnica je u mjestu Moste malo poslije Žirovnice prema Jesenicama ako se prati željeznička pruga ima tamo iza Žirovnici i neko akumulacijsko jezero za hidrocentralu, i sa tog vrha pucao prekrasan pogled svud uokolo, a naročito prema Bledu i Bledskom jezeru... hvala "dragoj vojsci" na opremi (ili dalekozor, a ako sam nosio snajper onda optički nišan za gledanje u daljinu skinut s puške naravno...) i peso (njemački ovčar Aik) koji je mirno sjedio ili ležao kraj mene...

Na vrh Go down
boyan64
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 126
ČLAN OD: : 2012-09-27
DOB : 59
M(j)esto Slovenija

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 14:02

A je to tvoja nekadašnja karaula:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Ak si iz zagreba možeš malo skoknut do nas na Gorenjsko i pogledat svoju nekadašnju kučicu. Very Happy

Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 14:15

To je stara kada bi se gledalo odozdo prema gore ona je u odnosu na Valvazorjev dom malo u desno. No "nova" sada već jbt. 22-23 godine od kada sam ja bio je dolje u mjestu malo iznad pruge, a kada smo išli u "grad" tj. u Žirovnicu preko željezničkog mosta i dalje kroz tunel pa u Žirovnicu. Bum probal sliknut s google earth tu poziciju da ne bude zabune....
Na vrh Go down
Surogat
Gušter
Gušter
Surogat


BROJ POSTOVA: : 64
ČLAN OD: : 2013-08-21
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime29.08.13 14:34

Ma jesam iz Zagreba i stvarno nije to na kraj svijeta, ma me nekako putevi uvijek vode drugdje... uvijek si velim bum ove godine i tako zadnjih 15ak od kada radim....prije mi se nije dalo jer je sve nekako bilo svježe.... a vrijeme leti....
Na vrh Go down
Sponsored content





Karaula 'Žirovnica' 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula 'Žirovnica' 90/91   Karaula 'Žirovnica' 90/91 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula 'Žirovnica' 90/91
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Karaule JNA - Slovenija
» zirovnica
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula 7.5 Serazin Robert, Veliki Dol, Granicni odsek Sezana 87 godina
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: