FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Spomenici NOB-a

Go down 
+31
Sloba1
puc(f)lek
Vojnik Graničar
Zoran I
milutins
lacoš
Kemo Specijalac
Brkakougar
mirko bratuš
013gonzo
vargas
semsudin
PORUCNIK
Gringo
Četni evidentičar
Senad
ercov54
Jozo Trklja
Dino-Priboj
alexandar
purger
Max Blitz
vladimir
boyan64
pukovnik
Stanko1
East&West
dpuric
Stazio
Matrix
bojnik
35 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5
AutorPoruka
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime12.12.21 23:30

Sloba1 (citat):
U zgradi Ujedinjenih nacija u Njujorku nalazi se fotografija koja u prirodnoj veličini predstavlja Stjepana Stevu Filipovića, jugoslovenskog partizana i narodnog heroja, nekoliko trenutaka pred smrt.
Sa uzdignutim rukama i omčom oko vrata on kliče slobodi. Oko njega je okupljena grupa fašista, Nemaca i verovatno ljotićevaca, koji ga gledaju nekako zbunjeno, reklo bi se poraženo.

[You must be registered and logged in to see this image.]
 i dan danas stoji netaknut u Valjevu na zalost u njegovom rodnom mestu je srusen

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime13.12.21 10:06

Verovatno je revolt komsija zato sto nije dizao ustanak u svom rodnom mestu nego otisao 400 km od kuce....

vladimir and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime13.12.21 23:35

Nema to veze sa revoltom ni sa "komšijama". 
A moj komentar sa objašnjenjem te sramote bi bio takav da bih trebao samog sebe poslati u Banovce.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2504
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime19.12.21 19:38

HRVOJI & KUĆIBREG

Na delu med Gradinom in Hrvoji na hrvaški strani so se v jesenskem času 1944 zbrale vse partizanske enote v slovenski Istri (Komanda mesta Koper, Mornariški odred Koper, italijanski Bataljon Alma Vivoda), na hrvaški strani pa 2. istrska brigada in Komanda mesta Buje. V novembru 1944 je prišlo do nemškega napada in v bojih je padlo 120 ljudi, od tega 85 partizanov pretežno italijanske brigade Alma Vivoda iz Milj in okolice ter 35 ljudi iz teh vasi.

[You must be registered and logged in to see this image.]
                     Spomenik v Kučibregu
[You must be registered and logged in to see this image.]
»V slovo in trajen spomin hrabrim borcem slovenske,
   hrvaške in italijanske narodnosti, zvestim sinovom
   Istre, neločljivim tovarišem v boju in v smrti, ki so
    kot bratje z ramo ob rami dali življenje za skupne
            cilje, da živimo lepše dni v prostosti.«

Xanadu and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime20.12.21 16:45

[You must be registered and logged in to see this image.]
Spomenik padlim na Javorniku nad Črnim vrhom.

Xanadu, SveJug, Zoran I and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime21.01.22 19:34

[You must be registered and logged in to see this image.]
Idrijske Krnice. Morilci so bili čez veliko let prepoznani.

Zoran I and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime18.06.22 13:19

[You must be registered and logged in to see this image.]





Na današnji dan 1942. godine, pod Đinovim brdom strijeljan je Vojo Ražnatović, član Okružnog komiteta KPJ Cetinje. Dva mjeseca ranije na prevaru su ga zarobili nacionalisti iz jedinica Krsta Popovića. Od strane italijanskog vojnog suda, osuđen je na smrt i strijeljan. Iz zatvora je uputio dva pisma, porodici i Partiji, koja su najbolje svjedočanstvo o liku ovog izvanrednog komuniste i borca za dostojanstvo i slobodu svog naroda.

Nakon što se glavnina Lovćenskog partizanskog odreda, pred ofanzivom Italijana i domaćih saradnika okupatora, u aprilu 1942, povukla prema Hercegovini, grupa boraca Grbljanske čete, sa kojima je bio i Ražnatović, probijala se prema Trešnjevu. U Cucama je došla u sukob sa pripadnicima jedinica Krsta Popovića. U borbi sa nacionalistima grupa je razbijena, a nakon što su ostali bez municije, zarobljeni su Vojo Ražnatović i Boško Strugar (politički komesar Grbljanske čete) i predati Italijanima.

Pismo Voja Ražnatovića porodici uoči strijeljanja:

Dragi roditelji, braćo i sestre,

Sigurno vam je poznato da sam sa još 12 drugova prevaren od braće – bolje reći nebraće Cuca: Boška Z. Popovića, Petra Simova Popovića, Petra Markovića i dr. dopao u ruke neprijatelja našeg naroda i njegove slobode, za koje sam se čitavog svog života borio časno i nepoštedno i evo danas najzad dajem svoj život. (Osuđen sam od strane fašističkog okupatora i njihovih slugu – domaćih izroda – na smrt).

Što ću da umrem za svoj narod čini mi čast i s pjesmom na usnama poći ću u zemlju, uvjeren da će me narod osvetiti kao svog časnog i poštenog sina koji nije žalio od sebe dati sve, svoju mladost, svoju krv, svoj život za nihovo dobro i bolju i srećniju budućnost.

Danas se o nama čuju najpogrdnije riječi, koje sipaju smišljeno izdajnici i špijuni, u namjeri da nas diskvalifikuju pred narodom i da obezbijede sebe pljakašku vladavinu na račun naroda.

Ali, grdno se varaju, jer nije daleko dan kada će istina morati izaći na vidjelo dana. I tada će nitkovi dobiti pravo mjesto koje im pripada i biti suđeni od naroda zasluženom kaznom za svoj zločinački rad.

Ja sam ubijeđen u to da će dobro pobijediti zlo i zato idem u smrt pjesmom, svjestan činjenice da sam se časno borio za pobjedu dobroga.

Vi dragi roditelji, braćo i sestre, gubite pored Nikole i Dušana još i mene. To je za vas težak gubitak koji vam nanosi i nanosiće težak bol, no ja vas molim ne očajavajte nego naprotiv budite ponosni što ste imali sinove i braću koji su časno pali u borbi za slobodu i bolju budućnost svoga naroda za koji su se rodili, živjeli i umrli.

Ponosite se time što ste i vi dali svoj udio u narodnoj borbi, žrtvujući ono što vam je najmilije , živote vaših sinova i vaše braće. Tješite se time što su do danas, a i nadalje će, mnoge majke dale svoje jedince za slobodu svoga naroda i dijelite sa narodom sva ova zla koja su mu počinili okupator i njegove sluge – domaći izrodi – paćete uskoro dijeliti i dobro.

Vi dobro znate da se ja nijesam borio da bih vladao i gospodovao i očuvao se po svaku cijenu, nego časno i nesebično, dajući svoj život za dobro naroda u prvom redu. Zato sam miran, jer sam svjestan da i moj udio u borbi nije uzaludan, jer će plodove te svete narodne borbe uživati naši mlađi. ”Na groblu će iznići cvijeće za daleka neka pokoljenja.”

Vi me dobro poznajete, a takođe i svaki častan i pošten čovjek i pravilno ćete cijeniti moju žrtvu. Sjutra će se od mene mtvog stidjeti i sve poštene Cuce, koji nesvjesno dopriniješe mojoj smrti. No ja takvima praštam, jer znam da o nikada ne bi učinili da su bili svjesni toga da uništavaju svoje prave i istinske sinove i borce, a nitkove, koje narod iz tog kraja natjeraše taj narod će umjeti da kazni. I ponovo vam kažem da budete mirni, jer će nas narod osvetiti.

Na koncu apelujem na vas zadnji put da budete hrabri i ponosni i da se muški držite i izdržite sva zla, te da zajedno sa crongorskim narodom doživite bolje i srećnije dane. Neka to tako bude, dragi moji – oče, majko, braćo i sestre. Sad primite zadnji pozdrav i zadnje zbogom od vašeg sina i brata Vojina.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

Sloba1, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime18.06.22 16:59

Koliko je bilo takvih,izdanih i prevarenih od braće..svog naroda...
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime18.06.22 21:55

Doktor Živago (citat):
Koliko je bilo takvih,izdanih i prevarenih od braće..svog naroda...
Najgori su sad revidirci istorije, najprije tražili "pomirenje", pa izjednačavaanje, pa su sad oni bili antifašisti i jedini borci protiv okupatora... I sve su glasniji. I ne propuštaju priliku da pokažu svoje podlo lice...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Brkakougar
Podporučnik
Podporučnik



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1557
ČLAN OD: : 2015-01-15

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime18.06.22 22:19

Da kojim slucajem nismo imali antifasisticki pokret davno bismo bili u evropskoj uniji..

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime19.06.22 9:00

Brkakougar (citat):
Da kojim slucajem nismo imali antifasisticki pokret davno bismo bili u evropskoj uniji..
E, kao Francuska, Grčka, Italija...

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 13028
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 56
M(j)esto Vinkovci

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime05.07.22 11:52

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ova je ploča začudo preživjela politička previranja sa početka 90-tih godina, kada su na meti nove vlasti bile i ovakve spomen ploče.
Da podsjetim, cijenjene kolege sa Foruma o ovoj heroini Narodnooslobodilačke borbe već sam ranije pisao na jednog drugoj temi koja 
se tiče NOR-a, o znamenitim osobama koje su obilježile moj kraj u borbi za slobodu.

Radi se o Lauri Klein Lei ( a ne Klajn kako piše na ploči), jevrejskog/židovskog podrijetla, koja je živjela sa sestrom u ovoj kući i koja je
 još zarana  osjetila revolucionarni zanos i buđenje otpora, te se pridružila partizanima.

Laura je imala dvostruki krimen: Bila je Židovka/Jevrejka i bila je komunist, skojevac.
Ni jedno ni drugo joj nisu mogli oprostiti NDH zločinci koji su se priključili nacistima i zdušno provodili njihove zapovijedi.

Laura Lea se školovala u Vinkovcima, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju, iako je rođena u Slavonskom Brodu.

Sa još 40 drugova uhvaćena je izdajom, pokušala je bijeg iz zatvora, ponovno je uhićena i strijeljana odlukom Pokretnog Prijekog suda.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Zoran I
Poručnik
Poručnik
Zoran I


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2504
ČLAN OD: : 2015-01-02
M(j)esto Izola

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime19.02.23 23:51

NARODNI PARK KOZARA

SPOMINI

"Daljnjega julija 1974 smo bili na Kozari in si ogledali naravni park in znamenitosti, spomenik in mesto taborišč ter trpljenja mnogih nedolžnih žrtev, tako moških kot žensk ter otrok.
Z nami je bila tudi Stojanka, ki me je vedno čuvala, ko so bili starši na delu. Prav ona je bila ena preživelih iz tistega časa ter priča in žrtev nečloveškega mučenja okupatorjev. Žal, zaradi posledic, nikoli ni mogla imeti otrok, tako, da so ji vzeli tudi to radost, postati mama. Zato pa je imela nas toliko rajši. Zato naj bo to opomin in spomin na njo, da se nikoli več ne bi ponovilo zlo človeštva".

Pobiti otroci Kozare
Največji zločin pa so ustaši skupaj z Nemci storili junija in julija 1942 na območju med Savo, Uno, Sano in Vrbasem, na območju Kozare, Knežpolja in Podkozarja. Pobili so več kot 35.000 civilistov, v taborišča pa so odpeljali 68.000 civilistov, od katerih je bila večina ubita na zverinski način – s klanjem ali udarcem z batom. Preživeli so samo tisti, za katere je nemški general Glaise von Horstenau zahteval, da jih odpeljejo na delo v Nemčijo. Poseben krvni davek so plačali otroci Kozare – od aprila leta 1941 do aprila 1945 so ustaši in Nemci v 219 kozarskih vaseh ubili 11.194 otrok. Najmlajši so bili še v plenicah in zibelkah, najstarejši so imeli 14 let.
[You must be registered and logged in to see this link.]
=68.ARBX8YJUiko4vFM4bS2TRJuW-VJzXrEElYyYAWuww__U9vZTs9B9B3RiShXw9-sj0anasrslNPUQOhWNrOjXoERhSiqGj_OnofucuPbuholrAPBgFJjid6aSiAGsrV4uSNYBsWfZwT3YA7DoD4OlpmiiJt0sbuoKO64a95-Utdko6Ttu4VPayNNJ6lbPODCk3jUzgdK24M&__tn__=K-R]Memorijalni muzej na Mrakovici
=68.ARBX8YJUiko4vFM4bS2TRJuW-VJzXrEElYyYAWuww__U9vZTs9B9B3RiShXw9-sj0anasrslNPUQOhWNrOjXoERhSiqGj_OnofucuPbuholrAPBgFJjid6aSiAGsrV4uSNYBsWfZwT3YA7DoD4salK4jzQAuoKO64a95-Utdko6Ttu4VPayNNJ6lbPODCk3jUzgdK24M&__tn__=K-R]Nacionalni park Kozara / Kozara National Park
=68.ARBX8YJUiko4vw__U9vZTs9B9B3RiShXw9-sj0anasrslNPUQOhWNrOjXoERhSiqGj_OnofucuPbuholrAPBgFJjid6aSiAGsrV4uSNYBsWfZwT3YA7DoDskDDfsalK4jzQAuoKO64a95-Utdko6Ttu4VPayNNJ6lbPODCk3jUzgdK24M&__tn__=K-R]Udruženje za digitalizaciju i informatizaciju kulturne baštine "Digi.ba"

[You must be registered and logged in to see this image.]
                                              Razglednica iz Kozare
[You must be registered and logged in to see this image.]
10.septembra 1972 je naš predsednik Josip Broz Tito otvoril spomenik na Mrakovici
na Kozari. Prejšnji dan je prišel z Modrim vlakom v Prijedor, kjer je imel govor pred
                                                  100.000 ljudmi
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na izletu na Kozaro julija 1974 je bila z nami tudi Stojanska iz Novega Sada, na sliki
                             druga z leve, ki je preživela grozote Kozare

Xanadu, ercov54, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime12.04.23 15:25

Ne znam da li je spomenik još u životu

[You must be registered and logged in to see this image.]

SveJug, ercov54 and šole vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sloba1
Podpukovnik
Podpukovnik
Sloba1


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6181
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 60
M(j)esto Petrovaradin

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime13.04.24 19:47

Monumentalni spomenik na planinskom prevoju Makljen podignut 1978. u znak sećanja na bitku na Neretvi. To je ujedno i spomenik borcima Sedme banijske divizije poginulim u odbrani ranjenika u neprijateljskoj ofanzivi 1943. godine.


[You must be registered and logged in to see this image.]

ercov54 and Zoran I vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime20.04.24 23:56

zanimljivo da su se pojedine bivse republike preko noci odrekle antifasisticke borbe i masovno porusile spomenike NOB. TO se u Srbiji nije dogodilo vec su podignuti i novi spomenici u znak secanja na antifasisticku borbu  kraljevskog otadzbinskog pokreta. daleko od toga da su monumentalni kao spomenici NOB ALI SU TU
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime22.04.24 13:54

vladimir (citat):
zanimljivo da su se pojedine bivse republike preko noci odrekle antifasisticke borbe i masovno porusile spomenike NOB. TO se u Srbiji nije dogodilo vec su podignuti i novi spomenici u znak secanja na antifasisticku borbu  kraljevskog otadzbinskog pokreta. daleko od toga da su monumentalni kao spomenici NOB ALI SU TU
😃To znamo.Malo vas se u prošlom ratu borilo na strani antifašista,a u drugom kod vas je bio naj slabiji antifašistički pokret sve do 1945 g a od onda da,vrlo ste aktivni što je i javno  priznao drug Simo Dubjić.
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime22.04.24 14:07

gerard ford (citat):
vladimir (citat):
zanimljivo da su se pojedine bivse republike preko noci odrekle antifasisticke borbe i masovno porusile spomenike NOB. TO se u Srbiji nije dogodilo vec su podignuti i novi spomenici u znak secanja na antifasisticku borbu  kraljevskog otadzbinskog pokreta. daleko od toga da su monumentalni kao spomenici NOB ALI SU TU
😃To znamo.Malo vas se u prošlom ratu borilo na strani antifašista,a u drugom kod vas je bio naj slabiji antifašistički pokret sve do 1945 g a od onda da,vrlo ste aktivni što je i javno  priznao drug Simo Dubjić.
 to uopste nije tacno. kad je formirana prva proleterska brigada u Rudom bila je sastavljena iskljucivo od srba i crnogoraca.sam TITO je u govoru odrzanom u Rudom to izjavio od najboljih sinova Srbije i Crne Gore da ga citiram. druga proleterska brigada  nacionalni sastav 80% muslimana koji su do juce ratovali i protiv partizana i JVUO.
Na vrh Go down
gerard ford
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1588
ČLAN OD: : 2014-03-12
M(j)esto Jaska

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime22.04.24 14:31

vladimir (citat):
gerard ford (citat):
vladimir (citat):
zanimljivo da su se pojedine bivse republike preko noci odrekle antifasisticke borbe i masovno porusile spomenike NOB. TO se u Srbiji nije dogodilo vec su podignuti i novi spomenici u znak secanja na antifasisticku borbu  kraljevskog otadzbinskog pokreta. daleko od toga da su monumentalni kao spomenici NOB ALI SU TU
😃To znamo.Malo vas se u prošlom ratu borilo na strani antifašista,a u drugom kod vas je bio naj slabiji antifašistički pokret sve do 1945 g a od onda da,vrlo ste aktivni što je i javno  priznao drug Simo Dubjić.
 to uopste nije tacno. kad je formirana prva proleterska brigada u Rudom bila je sastavljena iskljucivo od srba i crnogoraca.sam TITO je u govoru odrzanom u Rudom to izjavio od najboljih sinova Srbije i Crne Gore da ga citiram. druga proleterska brigada  nacionalni sastav 80% muslimana koji su do juce ratovali i protiv partizana i JVUO.
Samo pitam sory,i onda kada ste uspjeli srušiti Nedića i spriječiti zločine tamo u njegovoj tvorevini?
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6180
ČLAN OD: : 2011-01-25

Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime22.04.24 19:43

Zlocine u njegovoj tvorevini? svim logorima u Srbiji su upravljali nemci. samo na starom sajmistu logor za jevreje i cigane upravljala je NDH. NE postoji ni jedan logor u Srbiji kojim je upravljala kvislinska vlast.sva streljanja i egzekucije vrsili su okupatori najvise nemci i bugari

ercov54 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Spomenici NOB-a - Page 5 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Spomenici NOB-a   Spomenici NOB-a - Page 5 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Spomenici NOB-a
Na vrh 
Stranica 5/5Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: