FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo

Go down 
+17
brzokontov
zajecar
staza intendant
saban
Tuzlak-Bijeljina
Stazio
Stazo Intendant 80
Vocni Kompot
zastavnik
lacoš
avalanche168
Xanadu
FOSIL
alexandar
Zemo
Marduk
ludi slovenac
21 posters
AutorPoruka
ludi slovenac
Gušter
Gušter
ludi slovenac


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-24

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime24.07.11 18:04

Samo,da nadjem moji vojnu knjižicu pa dolaze i datumi
Na vrh Go down
Marduk
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
Marduk


Veteran Foruma Spomenica Prvoborca
Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 311
ČLAN OD: : 2009-05-01
M(j)esto Njemacka

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime24.07.11 18:10

Dobrodosao na forum Ludi Slovenac!
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter
ludi slovenac


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-24

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime25.07.11 0:57

služili i služimo narodu
Na vrh Go down
Zemo
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2009-12-10
DOB : 64
M(j)esto Sarajevo

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime08.01.12 13:55

Kasarna "Maršal Tito" je za nas u Sarajevu bila veoma važan "pojam". Nešto kao "Skenderija", "Viječnica", "Čaršija"...
Izači inače na tramvajskoj stanici kod "Maršalke" bilo je ili da se ide u Kasarnu ili u MUP.... uglavnom. Kada bih, kao djete se vozao tramvajem, zelenim "Vašingtoncem", uvijek bih se nadvirivao nadajuči se da ču preko ograde vidjeti nešto zanimljivo ali opet ništa novo nisam mogao vidjeti. Uvijek savršeno pokošena trava, pokupljeno lišće, park bez ijednog papiriča, starješine koji užurbanim koracima špartaju uzduž i poprijeko... Kada bi se desilo da prolazim pješke pored ulaza u "Maršalku" mogao sam zapaziti u dubini prostora mnogo vojske koja stoji postrojena na poligonima.
Kada se, prije tridesetak i više godina, pravila druga traka ulice Vojvode Putnika bilo je predviđeno da ona zahvata desetak metara prostora unutar parka "Maršalke". Ta druga traka, ona kojom se vozila kreću iz pravca grada prema Ilidži, je u stvari bio pod ogradom i bio je dio parka "Maršalke". Stara ograda je išla praktično do tramvajskih šina.
Nekada, kada na Otoci nisam imao strpljenja čekati "četvorku", tramvaj sa Ilidže za Željezničku stanicu, upao bih u bilo koji i izašao kod Tehničke škole. Put ka Željezničkoj stanici je vodio pored Istočne strane kasarne. To je bio prilično dosadan pravac, samo zid dugačak nekih dvijestotinjak metara sa visokim prozorima. Dođe se zatim do one otvorenije strane, sjeverne. Tamo je bilo nekoliko kapija. Bio je i jedan ulaz gdje sam i ja ušao davne 1976.godine, tu smo se prijavljivali mi, mladiči za vojnu evidenciju. Tada sam prvi put bio unutar kasarne i bio sam onako, malo zatečen organizacijom i redom koji je tu vladao. Cjeli dan smo se tu zadržali, bilo je raznih testova. Svaki trenutak nam je bio ispunjen. Taj cjeli dan su ispitivali naše mentalne i fizičke sposobnosti i na kraju odlučivali i određivali za koji smo rod vojske osposobljeni, mislim da se to zvalo VES.
Sada nema više "Maršalke", barem ne u onakvom obliku od prije 20 godina. Mnoge zgrade su srušene i sada se može vidjeti koliki je taj prostor u stvari bio.
Sarajevski univerzitet je tu smjestio neke od svojih fakulteta, Kriminalistika, Saobračajni... i to se sada zove "Kampus".
Na onaj ulaz, kroz koji sam znatiželjno provirivao kao dječak, često znam uči i ulicom koja vodi kroz Kasarnu izači na Autobusku stanicu, bliže je, sada je otvoreno i nema tu više vojske.
Dok se probijam kroz masu bezbrižnih studenata odmah na ulazu u "Kampus" razmišljam o ovom mjestu kakvo je bilo nekad. Pogledam nakratko na lijevo i nadesno, stare zgrade, poligoni malo dublje unutar nekadašnje kasarne su još u onom istom stanju. Kao da čujem vojnike kako stupaju, naredbe starješina....koliko je tu generacija i generacija vojske služilo...
"Osvjestim" se kada izađem na drugu stranu..

Na vrh Go down
alexandar
Kapetan I klase
Kapetan I klase



Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4561
ČLAN OD: : 2011-06-23

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime08.01.12 15:50

Zemo, lep opis i poredjenje tipa ..."nekad i sad" Exclamation Fina "pozitivna nostalgija"....uff da nam je jedno 20 manje Wink Sala mala ,lepe su i ove zrele Wink ....Kako god imas plus od mene Very Happy
Na vrh Go down
FOSIL
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 148
ČLAN OD: : 2012-04-26

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime24.05.12 13:06

Ja živim u malenom gradu blizu Sarajeva oko tridesetak kilometara sam udaljen,zove se Kreševo,možda si i čuo za to mjesto a možda čak i dolazio kao vojnik pošto je u mjestu Čubren bio postavljen glavni radar za navođenje aviona na aerodrom u Sarajevu i grad se vidi kao na dlanu.Sada nije tema aerodrmom,nešto drugo sam ti htio reći,što se tiče tvoje maršalke u Sarajevu gdje si služio vojni rok,prijatelju sada ti je tu smještena Američka ambasada i svi stari objekti vojarne su srušeni,teren je poravnat i napravljene su nove zgrade sa ograđenim prostorom u koji ne može niko zaviriti pošto se nalazi urađen visoki zid sa tri strane samo je stavljena željezna ograda kroz koju se vidi u krug ambasade sa strane gdje kako ti kažeš prolazi tramvajska pruga.Sam prostor u i okolo zgrade je totalno izmijenjen i ukoliko nisi dugo dolazio u Sarajevo jedino ga možeš poznati na način da dođeš na autobusku stanicu pošto se ona bitno nije izmijenila kontura je ostala ista samo su zgrade malo obnovljene.Pozdrav Smile

Na vrh Go down
Xanadu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2012-06-13
M(j)esto Ljubljana

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime21.06.12 23:29

januarska 1982...
Na vrh Go down
Xanadu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2012-06-13
M(j)esto Ljubljana

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime21.06.12 23:32

Xanadu (citat):
januarska 1982...

Fosile,samnom je služio vojnik Čorič Niko iz Kreševa..možda ga poznaješ..? bilo bi mi drago,da saznam šta je s njim..
Na vrh Go down
Xanadu
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 58
ČLAN OD: : 2012-06-13
M(j)esto Ljubljana

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime21.06.12 23:33

FOSIL (citat):
Ja živim u malenom gradu blizu Sarajeva oko tridesetak kilometara sam udaljen,zove se Kreševo,možda si i čuo za to mjesto a možda čak i dolazio kao vojnik pošto je u mjestu Čubren bio postavljen glavni radar za navođenje aviona na aerodrom u Sarajevu i grad se vidi kao na dlanu.Sada nije tema aerodrmom,nešto drugo sam ti htio reći,što se tiče tvoje maršalke u Sarajevu gdje si služio vojni rok,prijatelju sada ti je tu smještena Američka ambasada i svi stari objekti vojarne su srušeni,teren je poravnat i napravljene su nove zgrade sa ograđenim prostorom u koji ne može niko zaviriti pošto se nalazi urađen visoki zid sa tri strane samo je stavljena željezna ograda kroz koju se vidi u krug ambasade sa strane gdje kako ti kažeš prolazi tramvajska pruga.Sam prostor u i okolo zgrade je totalno izmijenjen i ukoliko nisi dugo dolazio u Sarajevo jedino ga možeš poznati na način da dođeš na autobusku stanicu pošto se ona bitno nije izmijenila kontura je ostala ista samo su zgrade malo obnovljene.Pozdrav Smile

Fosile,dali poznaješ Niku Čoriča iz Kreševa,godište oko 1962-65 ?

Na vrh Go down
avalanche168
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-01-15

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime15.01.13 18:40

FOSIL (citat):
Ja živim u malenom gradu blizu Sarajeva oko tridesetak kilometara sam udaljen,zove se Kreševo,možda si i čuo za to mjesto a možda čak i dolazio kao vojnik pošto je u mjestu Čubren bio postavljen glavni radar za navođenje aviona na aerodrom u Sarajevu i grad se vidi kao na dlanu.Sada nije tema aerodrmom,nešto drugo sam ti htio reći,što se tiče tvoje maršalke u Sarajevu gdje si služio vojni rok,prijatelju sada ti je tu smještena Američka ambasada i svi stari objekti vojarne su srušeni,teren je poravnat i napravljene su nove zgrade sa ograđenim prostorom u koji ne može niko zaviriti pošto se nalazi urađen visoki zid sa tri strane samo je stavljena željezna ograda kroz koju se vidi u krug ambasade sa strane gdje kako ti kažeš prolazi tramvajska pruga.Sam prostor u i okolo zgrade je totalno izmijenjen i ukoliko nisi dugo dolazio u Sarajevo jedino ga možeš poznati na način da dođeš na autobusku stanicu pošto se ona bitno nije izmijenila kontura je ostala ista samo su zgrade malo obnovljene.Pozdrav Smile

Prijatelju, samo djelimično si upravu :)Dio kasarne je prodat Amerikancima, i tu je izgrađena ambasada, i još jedan mali djelić gdje je napravljen manji hotel. Ostalo (većina) koristi Univerzitet, smješteni su fakulteti, par manjih firmica i organizacija (npr. eFM studentski radio, Utic...) i sve je to napravljeno unutar zgrada koje su ostale od kasarne, samo su renovirane Wink

Pozdrav iz Sarajeva!

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime15.01.13 19:23

Zaboravili ste napisati da u parku još uvijek stoji bista čovjeka po kojem je kasarna dobila ime.
Ima par gelera u tijelu ali još uvijek stoji.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
Zemo
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 21
ČLAN OD: : 2009-12-10
DOB : 64
M(j)esto Sarajevo

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime28.01.13 14:09

U pravu si Lacoš. Titova bista je još uvijek tu. Delegacije boraca iz onoga rata i razna udruženja i pojedinci redovno za "prijašnje" praznike dolaze da odaju počast i polože cvijeće u podnožje biste Maršala Tita.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime28.01.13 14:15

Bilo bi i šteta dozvolit da iko makne maršala jer previše smo mu dužni da bi to uradili.U kumrovcu je svake godine za njegov rođendan sve više štovatelja,a najviše mladih.Jedino nam je ON još ostao.
Živio drug Tito!

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime05.02.13 9:20

Proveo sam dve godine tu toj kasarni, u SVŠ. U kasarni je bilo oko 2500 ljudi, većinom pitomci vojnih škola i oko 200 vojnika koji su opsluživali školski centar.
Puno detalja. fotografija i slično može se naći ovde:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Vocni Kompot
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-02-15

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime16.02.13 1:37

junska 1986
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime16.02.13 10:58

Snimljeno 3. septembra 2011. godine

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ovo je bila komanda Centra vojnih škola

[You must be registered and logged in to see this image.]


Ovde je bio pitomački restoran, ostao je samo pod sale za obedovanje

[You must be registered and logged in to see this image.]


A ovo je bila ambulanta

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 28.05.13 6:34; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : purger resize)
Na vrh Go down
Stazo Intendant 80
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2013-03-16
M(j)esto Bec

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime16.03.13 11:14

Molim nekog od generacije 1979/80 ŠRO Intendanti- Komandir voda Milorad Kecman, da se javi, Stanković, Vjestica Stojanović, Drasković, Risto, Kržić, Konstandin,Širica, Fidej, Pecelj, Radović,Suljić, Alić, Mitrović, Dojčevski, Panev,itd...
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 57
M(j)esto HN

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime16.03.13 11:44

Pozdrav kolega "stažo", dobro došao. cheers
Dok se ne javi neko iz tvoje ŠRO ili tvoje klase uključi se u ostale teme na forumu.
Na vrh Go down
Tuzlak-Bijeljina
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-03-17

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime18.03.13 13:36

Pozdrav za sve! Slucajno sam nabasao na ovaj sajt,pa da vidim o cemu se radi. Generacija SRO mart 1991 Sarajevo-intendant. Zeleo bih da pozdravim sve moje drugare iz klase. Neznam kako su prosli nakon prekomande u Septembru 1991,iz licnog iskustva vjerujem ne bas tako dobro zbog poznati desavanja tih nesretnih godina.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime19.03.13 21:00




Pjesma če ti sve reći Xanadu.

Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime11.05.13 2:12

Xanadu (citat):
Prozor mora pasti...

Tito

Pošto smo izgubili Ključ, izići ćemo kroz Prozor!
Prozor noćas mora pasti!
Tito

*ovo je pravi citat*
Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter
ludi slovenac


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-24

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime04.07.13 22:41

Ja sam bio uvjek dobrovoljac za rad u toplani.2 sata dizanja uglja električnim lopatom,2 rudnička vozicka pepela izbacivanje i to je to.Za vreme bivanja u kasarni sam napravio 5 Ajfelovih kula od šibice.
Na vrh Go down
saban
Vodnik
Vodnik
saban


BROJ POSTOVA: : 431
ČLAN OD: : 2011-06-15

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime04.10.13 14:17

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
ludi slovenac
Gušter
Gušter
ludi slovenac


BROJ POSTOVA: : 50
ČLAN OD: : 2011-07-24

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime04.03.14 0:23

ludi slovenac (citat):
Samo,da nadjem moji vojnu knjižicu pa dolaze i datumi

Evo nasao sam sve Bileća 05.07.1981 Vp 3215/24  Visoko 9968/4  Sarajevo 8117/7
Na vrh Go down
staza intendant
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2014-11-15

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: SRO Intendantske sluzbe   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime15.11.14 1:29

Bio sam u ovoj kasarni od marta '88 do septembra '88, u Skoli za rezervne oficire intendatske sluzbe, mislim da je bila 93.klasa, nisam siguran. Bio sam u 3.vodu, komandir mislim da se prezivao Pandzic, kapetan po cinu, a staza mladji vodnik Mraovic Predrag, iz Karlovca. 

Kada sam dosao u kasarnu, naravno da je bilo sve tesko, promena nacina zivota, iz "svile i kadife" u civilstvu, u neki drugi, do tada potpuno nepoznat svet... imao sam i tu "srecu" da se zgrada SROInSl krecila pre naseg dolaska, pa smo svakodnevno, umesto poslepodnevnog odmora, cistili prostorije od kreca i prasine... Medjutim,nisam ni slutio da sam dosao u hotel "B" kategorije u poredjenju sa uslovima u drugim kasarnama, jer smo bili po trojica u sobama, sobe sa tepisonima,svako ima svoj pisaci sto,veliki orman za stvari, a kaseta je sluzila samo za obucu... kupanje obavezno bar dva puta nedeljno, a  ako hoces, moze i cesce, sa neogranicenom toplom vodom, izlazna uniforma potpuno nova, tri izlaska u grad nedeljno (ako nisi dezurni ili pozarni)...naravno, MACICI na reverima kosulje... Very Happy

Kako izgleda prava vojska, video sam tek na prvom terenu na poligonu Pazaric, tako da mi posle njega i Butila, u "marsalci" nista nije bilo tesko...

Iz Sarajeva sam dobio prekomandu u Svilajnac, i zbog prokletih glupih desavanja u nasoj nekadasnjoj lepoj drzavi, nisam imao prilike da odem u Sarajevo sve do 2002. kada me put, kao igraca Kosarkaskog Kluba Igokea te godine, odveo u Sarajevo. Igrali smo utakmicu protiv Bosne u Skenderiji, i ja sam zamolio trenera da me pusti da odem da posetim kasarnu. Nevoljno me pustio na 45min i ja sam seo u tramvaj i "krenuo u proslost"... U to vreme je kasarna bila jos uvek u formi kao i u vreme kada sam bio vojnik, s tim da je veliki broj zgrada bio ostecen u ratu, ukljucujuci i zgradu SROInSl... U toku te sezone sam jos dva puta bio u Sarajevu, i od tada nisam vise nikada jer zivim u inostranstvu, tako da mi je drago da sam video slike kako to sada izgleda i koja je sudbina kasarne...

Bilo bi mi drago da se jos neko javi iz moje klase, jer sam izgubio skoro sve kontakte...

Srdacan pozdrav svima koji su iskoristili "pravo na secanja" Smile
Na vrh Go down
zajecar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-05-19

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: SRO Intendantske sluzbe   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime19.05.17 19:58

staza intendant (citat):
Bio sam u ovoj kasarni od marta '88 do septembra '88, u Skoli za rezervne oficire intendatske sluzbe, mislim da je bila 93.klasa, nisam siguran. Bio sam u 3.vodu, komandir mislim da se prezivao Pandzic, kapetan po cinu, a staza mladji vodnik Mraovic Predrag, iz Karlovca. 

Kada sam dosao u kasarnu, naravno da je bilo sve tesko, promena nacina zivota, iz "svile i kadife" u civilstvu, u neki drugi, do tada potpuno nepoznat svet... imao sam i tu "srecu" da se zgrada SROInSl krecila pre naseg dolaska, pa smo svakodnevno, umesto poslepodnevnog odmora, cistili prostorije od kreca i prasine... Medjutim,nisam ni slutio da sam dosao u hotel "B" kategorije u poredjenju sa uslovima u drugim kasarnama, jer smo bili po trojica u sobama, sobe sa tepisonima,svako ima svoj pisaci sto,veliki orman za stvari, a kaseta je sluzila samo za obucu... kupanje obavezno bar dva puta nedeljno, a  ako hoces, moze i cesce, sa neogranicenom toplom vodom, izlazna uniforma potpuno nova, tri izlaska u grad nedeljno (ako nisi dezurni ili pozarni)...naravno, MACICI na reverima kosulje... Very Happy

Kako izgleda prava vojska, video sam tek na prvom terenu na poligonu Pazaric, tako da mi posle njega i Butila, u "marsalci" nista nije bilo tesko...

Iz Sarajeva sam dobio prekomandu u Svilajnac, i zbog prokletih glupih desavanja u nasoj nekadasnjoj lepoj drzavi, nisam imao prilike da odem u Sarajevo sve do 2002. kada me put, kao igraca Kosarkaskog Kluba Igokea te godine, odveo u Sarajevo. Igrali smo utakmicu protiv Bosne u Skenderiji, i ja sam zamolio trenera da me pusti da odem da posetim kasarnu. Nevoljno me pustio na 45min i ja sam seo u tramvaj i "krenuo u proslost"... U to vreme je kasarna bila jos uvek u formi kao i u vreme kada sam bio vojnik, s tim da je veliki broj zgrada bio ostecen u ratu, ukljucujuci i zgradu SROInSl... U toku te sezone sam jos dva puta bio u Sarajevu, i od tada nisam vise nikada jer zivim u inostranstvu, tako da mi je drago da sam video slike kako to sada izgleda i koja je sudbina kasarne...

Bilo bi mi drago da se jos neko javi iz moje klase, jer sam izgubio skoro sve kontakte...

Srdacan pozdrav svima koji su iskoristili "pravo na secanja" Smile
Drugar, bili smo u istoj, martovskoj klasi VP 2416/ 19. Ja sam bio u prvom vodu kod kap. Pala Zeljka. A ti u trecem. Zamenik je bio Olujic iz Zadra. Pero Pikula komandant. Hajd' javi se nekako. Znamo se, sigurno. Takodje sam izgubio sve kontakte.


zajecar: komentar modifikovan dana: 19.05.17 20:13; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
staza intendant
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2014-11-15

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime20.05.17 21:53

Super da se neko javio... sa Oluicem sam isao na svearmijsko prvenstvo u Osijek, mislim da je on bio atleticar, a iz tvog voda je isao Lambasa (vaterpolista,visok igrao u POSK-u iz Splita... Ja i neki Ratkovic iz Kraljeva (mislim da je i on iz I voda) smo bili u kosarci i svi smo doneli medalje, pa smo imali specijalni status, isli smo i kod generala Barosa, kao istaknuti pitomci... Ne znam da li se secas ostalih zamenika komandira, ovog smrde Mraovica iz mog III voda a ne znam kako se zvao ovaj iz II voda... ja sam bio prosle godine u Sarajevu i bio sam u kasarni... Titova bista je jos uvek tamo, restoran i zgrade gde je bila srednja skola pesadije, intendatski servis i sve posle restorana je jos uvek tamo... ali mesto gde je bila nasa zgrada i zgrada koja je bila iza, tu je sada americka ambasada... inace, prvi put posle vojske sam bio sarajevu 2002-e godine, igrao sam utakmicu protiv Bosne i tada je jos seve bilo na mestu, samo je nasa zgrada bila sa dve velike rupe od rucnog bacaca... od nekog sam cuo da je na jednoj od njih poginuo komandir II voda (ne znam mu ime, bio je "plavac")
Mene se sigurno secas, jer sam izrazito visok, 2,10, zovem se Radenko Toroman, mozes me naci na FB... potrazicu neke slike, kada odem kuci (jer zivim u inostranstvu) mislim da imam iz tog perioda, iz Pazarica, Butila....
Na vrh Go down
zajecar
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-05-19

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime08.06.17 16:23

Jugoslav Ratkovic je bio u 1. vodu i moj cimer. Lambasa Boris takodje iz 1. voda. Poslah ti zahtev na FB. Prvom prilikom, poslacu ti fotke naseg SRO. Nosio sam fotoaparat i duzio foto laboratoriju.
Na vrh Go down
brzokontov
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-10-18

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime18.10.17 12:51

moze li mi molim vas neko napisati za sta je koji objekat sluzio, ukoliko se sjeca neko 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
brzokontov
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-10-18

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime18.10.17 13:05

brzokontov (citat):
moze li mi molim vas neko napisati za sta je koji objekat sluzio, ukoliko se sjeca neko 

[You must be registered and logged in to see this image.]

 

nasaoo sam, na ovom forumu, u svakom slucaju hvala ipak Very Happy
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime18.10.17 16:53

brzokontov (citat):
moze li mi molim vas neko napisati za sta je koji objekat sluzio, ukoliko se sjeca neko 

[You must be registered and logged in to see this image.]

Dobrodosao na forum, brzokontov!

Pogledaj ovdje
[You must be registered and logged in to see this link.]

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Dambo
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-10-23
DOB : 54

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime22.12.18 17:32

zajecar (citat):
staza intendant (citat):
Bio sam u ovoj kasarni od marta '88 do septembra '88, u Skoli za rezervne oficire intendatske sluzbe, mislim da je bila 93.klasa, nisam siguran. Bio sam u 3.vodu, komandir mislim da se prezivao Pandzic, kapetan po cinu, a staza mladji vodnik Mraovic Predrag, iz Karlovca. 

Kada sam dosao u kasarnu, naravno da je bilo sve tesko, promena nacina zivota, iz "svile i kadife" u civilstvu, u neki drugi, do tada potpuno nepoznat svet... imao sam i tu "srecu" da se zgrada SROInSl krecila pre naseg dolaska, pa smo svakodnevno, umesto poslepodnevnog odmora, cistili prostorije od kreca i prasine... Medjutim,nisam ni slutio da sam dosao u hotel "B" kategorije u poredjenju sa uslovima u drugim kasarnama, jer smo bili po trojica u sobama, sobe sa tepisonima,svako ima svoj pisaci sto,veliki orman za stvari, a kaseta je sluzila samo za obucu... kupanje obavezno bar dva puta nedeljno, a  ako hoces, moze i cesce, sa neogranicenom toplom vodom, izlazna uniforma potpuno nova, tri izlaska u grad nedeljno (ako nisi dezurni ili pozarni)...naravno, MACICI na reverima kosulje... Very Happy

Kako izgleda prava vojska, video sam tek na prvom terenu na poligonu Pazaric, tako da mi posle njega i Butila, u "marsalci" nista nije bilo tesko...

Iz Sarajeva sam dobio prekomandu u Svilajnac, i zbog prokletih glupih desavanja u nasoj nekadasnjoj lepoj drzavi, nisam imao prilike da odem u Sarajevo sve do 2002. kada me put, kao igraca Kosarkaskog Kluba Igokea te godine, odveo u Sarajevo. Igrali smo utakmicu protiv Bosne u Skenderiji, i ja sam zamolio trenera da me pusti da odem da posetim kasarnu. Nevoljno me pustio na 45min i ja sam seo u tramvaj i "krenuo u proslost"... U to vreme je kasarna bila jos uvek u formi kao i u vreme kada sam bio vojnik, s tim da je veliki broj zgrada bio ostecen u ratu, ukljucujuci i zgradu SROInSl... U toku te sezone sam jos dva puta bio u Sarajevu, i od tada nisam vise nikada jer zivim u inostranstvu, tako da mi je drago da sam video slike kako to sada izgleda i koja je sudbina kasarne...

Bilo bi mi drago da se jos neko javi iz moje klase, jer sam izgubio skoro sve kontakte...

Srdacan pozdrav svima koji su iskoristili "pravo na secanja" Smile
Drugar, bili smo u istoj, martovskoj klasi VP 2416/ 19. Ja sam bio u prvom vodu kod kap. Pala Zeljka. A ti u trecem. Zamenik je bio Olujic iz Zadra. Pero Pikula komandant. Hajd' javi se nekako. Znamo se, sigurno. Takodje sam izgubio sve kontakte.

Pozdrav za vas. I ja sam bio u ŠRO InSl u 75. klasi od 9. mjeseca 1988 godine , također kod kapetana Pandžića. Također tražim nekoga živoga iz tih dana da se javi. Bilo bi mi jako drago da se jave.
Na vrh Go down
Dambo
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-10-23
DOB : 54

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime22.12.18 17:34

Pozdrav za vas. I ja sam bio u ŠRO InSl u 75. klasi od 9. mjeseca 1988 godine , također kod kapetana Pandžića. Također tražim nekoga živoga iz tih dana da se javi. Bilo bi mi jako drago da se jave.
Na vrh Go down
BojanPla
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2015-12-27

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime26.01.20 11:04

 Bil v ŠRO InSl september 1974 do februar 1975.  javite se 
Na vrh Go down
BojanPla
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 9
ČLAN OD: : 2015-12-27

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime26.01.20 11:57

fotografije Kasarne Maršal Tito in zgradbe ŠRO InSL?
Na vrh Go down
Mostar - Splitska
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2022-07-19

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime19.07.22 15:49

Pozdrav! Ja sam pohodjao ŠRO klasa 1988/89 kod kapetana Čikarića
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime19.07.22 17:54

Mostar - Splitska (citat):
Pozdrav! Ja sam pohodjao ŠRO klasa 1988/89 kod kapetana Čikarića
Jel Čikarić bješe plavac?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Sponsored content





Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo   Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Kasarna 'Maršal Tito' Sarajevo
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Skoplje kasarna Maršal Tito
» Vezisti u JNA
» Ljubljana kasarna Maršal Tito, VP 2265 august 1985. - pekari
» Kasarna Maršal TITO Priština 1975/76
» Kasarna 'Maršal Tito' - Masline, Titograd 80-ih...

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR BOSNA I HERCEGOVINA-
Idi na: