FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Nove uniforme i preustroj u JNA

Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
AutorPoruka
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 2393
REPUTACIJA : 147
ČLAN OD: : 2011-04-23
M(j)esto Dalmacija i šire - PROM-3

Nove uniforme i preustroj u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime19.06.11 17:42

Evo dvoumio sam se da vidim koliko ima znanja o samom naslovu jer je unatoč ekonomskoj krizi odlučeno od Saveznog vrha do Generalštaba da se počne sa preustrojem JNA i mijenjanjem uniformi i zamjena svih nefunkcionalno-zastarjelih vozila,brodova,aviona i nadopunjavanje novim u roku od 2-4 godine.Smanjenje vojnog roka na 8 pa '90 na 6 mjeseci i potpuna profesionalizacija sa mogučnošću ulaska u vojsku kao profesionalni vojnik(nešto što vidimo danas) dok su nove uniforme trebale već obući Septembarska klasa 1989 ali zašto-razloga ima i zašto baš već te godine pa ako itko smatra da ima više informacija neka napiše.
Kopnena vojska je trebala imati 7 različitih uniformi (maskirnih i svečanih)
RV i PVO 6 različitih uniformi.
Ratna Mornarica 6 različitih uniformi.

Evo vam štiva za vruće ljetne dane i držite se pravila foruma Cool
Na vrh Go down
purger
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
purger

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4446
REPUTACIJA : 557
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 55
M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime19.06.11 23:06

Meni je ovo prvi glas affraid
Što se tiće modernizacije naoružanja mislim da to nikako nije bila ozbiljna namjera jer nije bilo uvjeta a kamoli novaca,i pazi ovo u roku od 2-4 godine affraid .
Bilo je rijeći o nekakvom preustroju smanjivanju vojnih oblasti što je čini mi se i urađeno negdje te godine ili godinu prije ali ovo drugo što si naveo mislim da je bila utopija.
Budimo realni tko bi to financirao na početku tih turbulentnih godina?

Džomba
Džomba

BROJ POSTOVA: : 140
REPUTACIJA : 9
ČLAN OD: : 2011-05-29
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 0:59

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 1:38

@Slaviša Makso (citat):
@Matrix   to spada u ovu temu https://jna-sfrj.forumbo.net/t399-priam-ti-priu  Smile

....................vidio davno i nasmijao se............
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 1:57

@purger (citat):
Meni je ovo prvi glas  affraid Što se tiće modernizacije naoružanja mislim da to nikako nije bila ozbiljna namjera jer nije bilo uvjeta a kamoli novaca,i pazi ovo u roku od 2-4 godine   affraid.
Bilo je rijeći o nekakvom preustroju smanjivanju vojnih oblasti što je čini mi se i urađeno negdje te godine ili godinu prije ali ovo drugo što si naveo mislim da je bila utopija.
Budimo realni tko bi to financirao na početku tih turbulentnih godina?

purgeru počelo je ljeto pa sam možda u krivom trenutku otvorio temu ali ako budemo živi i zdravi nastavićemo kad zahladi ili ako se netko javi tko ima uvida u ovo a meni se sad neda ulaziti duboko u ozbiljnost ove teme.....

Zasad samo ovoliko :

Zašto sam prije napuštanja kasarne ležao mrtav pijan zajedno sa frendom u hangaru na novozapakiranim maskirnim uniformama i raznobojnim beretkama sa godinom šivanja 1987(na trijezno smo bili šokirani) a takve smo viđali kasnije nakon raspada JNA.

Bjelovarska kasarna je imala nove haubice sa znaš kojim kalibrom 152 mm ali je municija odnešena i dignuta u "Barutani" pa su poslije cijevi bušene na 155 mm.

I za kraj sve ovo što sam napisao stalo je sa micanjem Stambolića a prodajom Markovićevih 84-ki bliskom istoku stavljena je točka na slovo i.

Samo od naručenih otpada bivše JNA koja se već prodavala po crnačkim i pustinjskim oazama neslućenog mira država i vojska su imale zaradu veću nego što se moglo i očekivati ali neka nastavi netko tko više zna jer mi se neda kopati po raznim arhivima nego čuti,znati i vidjeti od onih koji su bili upućeni u to.

Na vrh Go down
pera84
GENERAL PUKOVNIK Moderator
pera84

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 4563
REPUTACIJA : 683
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 2:22

Jel' istina da Hrvatska i Srbija ponovo rade zajedno na remontu stotinu i nesto Kuvajtskih 84-i ?
Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 2:32

kad smo vec kod oruzija, sta je se od nase robe najbolje prodavalo?
Na vrh Go down
purger
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 16:43

1988 ukinuta je 9 armijska oblast (Ljubljanska armijska oblast) umjesto nje stvaraju se dva korpusa Ljubljanski i Mariborski.
Zašto baš u Sloveniji,zašto baš te godine?
Matrix mislim da se ne treba razmišljat cjelo ljeto.
A to da sam šinjel nosio još 1986 a imam filing da je bio još sa Neretve mislim da nebi trebalo biti čudno da se razmišljalo o promjeni uniforme iako to nije pravi razlog.
Isto tako dalo bi se i o topovima za koje svi znamo kako djeluju i od kuda djeluju.Za drugo jednostavno nije bilo!

purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime20.06.11 16:46

Matrix pa usporedi slike svog oca iz JNA i kako je bio obučen i sebe jedno 30-tak godina kasnije.

Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3061
REPUTACIJA : 150
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Nove uniforme i preustroj u JNA"   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime03.07.11 0:35

sto se tice prodaje naoruzanja i vojne opreme prodavano je bukvalno sve.znaci od aviona,brodova,raketnih sistema,pesadiskog naoruzanja.JNA  je posedovala naoruzanje i vojnu opremu po istocnim i zapadnim standardima.samim tim namenska-vojna industrija SFRJ morala je osvojiti proizvodnju municije i rezervnih delova za oba standarda.naoruzanje i vojna oprema prodavana je iskljucivo prijateljskim zemljama-nesvrstani.JNA i SFRJ su sigurno bile najpouzdaniji partner zemljamama koje su kupovale naoruzanje i vojnu opremu od nas.koliko je ovaj faktor bitan dovoljno govori  oruzani sukob Argentine i Velike Britanije.Francuzi koji su prodali avione miraz i rakete vazduh-brod odali su britancima frekfencije i kodove  pomocu kojih su britanci neutralisali napade RV ARGENTINE.JOS gore prodavali su municiju i Iranu i iraku  u medjusobnom ratu.brojni su primeri u svetu gde su pojedine armije kupile kvalitetno naoruzanje koje se u borbenim dejstvima pokazalo kao trula jabuka.bofors haubice prodate indiji ili  prodaja raketa r-77 za avione mig-29 od strane Rusije Indijskom RV /svaka druga neispravna/

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime07.07.11 1:49

@pera84 (citat):
Jel' istina da Hrvatska i Srbija ponovo rade zajedno na remontu stotinu i nesto Kuvajtskih 84-i ?

Ako te baš zanima radili su ih od '92 i dan danas.....
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime07.07.11 1:57

@purger (citat):
1988 ukinuta je 9 armijska oblast (Ljubljanska armijska oblast) umjesto nje stvaraju se dva korpusa Ljubljanski i Mariborski.
Zašto baš u Sloveniji,zašto baš te godine?

Matrix mislim da se ne treba razmišljat cjelo ljeto.
A to da sam šinjel nosio još 1986 a imam filing da je bio još sa Neretve mislim da nebi trebalo biti čudno da se razmišljalo o promjeni uniforme iako to nije pravi razlog.
Isto tako dalo bi se i o topovima za koje svi znamo kako djeluju i od kuda djeluju.Za drugo jednostavno nije bilo!

Zašto baš te godine - spomenuo sam već Stambolića.
'86 su se već nosile maskirne uniforme u pojedinim rodovima na vježbama i u kasarnama većinom Maršalkama a šinjel sam i ja imao na pprotupožarnoj patroli - posjedujem jednu iz te godine i nije ona sa bojama šatorskih krila..

Nastaviću kad uhvatim vremena jer je tema opipljiva.

Na vrh Go down
purger
purger

M(j)esto ZAGREB

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime07.07.11 16:06

Daj to smaži sve redom od čehinja do ruskinja....i vrati se više na forum!

Vodnik
Vodnik
saban

BROJ POSTOVA: : 417
REPUTACIJA : 32
ČLAN OD: : 2011-06-15

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime07.07.11 16:08

No
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime03.01.12 17:30

Ne znam dali su oni moji zgubidani iz Đorđe Petrova vidjeli ovu temu i dali su(tad sam već otišao) dok su slagali puste nanose tehnike i odjeće iz Bihaća (baš Bihać-Skoplje ali istina) prilikom raspada sistema vidjeli u prvom desnom magacinu uniforme o kojima sam pričao a između ostalog dok sam još ja bio Poručnik "Mika Beton" nam je rekao u ljutnji ="Što su do sada čekali sa uniformama napravljenim prije tri godine" - kad ju je ujutro šepureći se na dizanju zastave obukao i nabio smeđu beretku Question

alexandar
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 4588
REPUTACIJA : 619
ČLAN OD: : 2011-06-23

KomentarNaslov komentara: Re   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime27.01.12 22:45

@Matrix (citat):
@pera84 (citat):

Ako te baš zanima radili su ih od '92 i dan danas.....

Ne znam pouzdane podatke, ali obzirom da se radi o cisto finansijskom momentu vrlo verovatno ima kombinacija.
A evo kako je to izgledalo kada se 84 radio punom parom... Wink

Nove uniforme i preustroj u JNA Tn08dtenk
Na vrh Go down
mlinar
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 7
REPUTACIJA : 0
ČLAN OD: : 2011-08-15
M(j)esto Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime10.02.12 20:13

aleksandar obradovic (citat):
Ne znam pouzdane podatke, ali obzirom da se radi o cisto finansijskom momentu vrlo verovatno ima kombinacija.
A evo kako je to izgledalo kada se 84 radio punom parom... Wink

Vidim, čita se Politika ! Wink

Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime11.02.12 6:41

igra rock 'n roll cijela jugoslavija Laughing
Na vrh Go down
Bogart
Vodnik
Vodnik
Bogart

BROJ POSTOVA: : 441
REPUTACIJA : 16
ČLAN OD: : 2012-06-07

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime31.10.12 1:35

Mislim da se tako masne zarade ne bi ni danas gadili mnogi iz te rokenrol Juge.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 17:07

Selim slike nekih novih uniformi sa 'Manevara' na ovu temu, po nalogu admiraliteta: Very Happy

Nove uniforme i preustroj u JNA M89b

Nove uniforme i preustroj u JNA Slike774_zpsa9eadc9f

Nove uniforme i preustroj u JNA Slike776_zps238db238

Ovo nije ta, ali je novija verzija, barem mi se čini: Very Happy

Nove uniforme i preustroj u JNA 58127277
Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 17:56

Samo da naglasim da treba razlikovati uniformu M-89 I M-93 a sve je počelo ranije sredinom '80-tih kad je izbačena prva serija koju su neki zvali "mala ameba" ili "hrastov list šara"i imala je sitnije šare i bilo ju je u dosta verzija koje su pretočene u M-89.Kako su se proizvodile u Sloveniji,Srbiji i Hrvatskoj bilo je svjetlijih,tamnijih i ovisno o rodu stil džepova na hlačama,prsluku i jakni. Nije to nikakva anegdota nego su se stvari odvijale svojim tokom ali eto vraga.Ajd neka nastave malo stručniji..

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:04

Question Question

Nove uniforme i preustroj u JNA Strelachw3

Koja je ovo?............... Like a Star @ heaven Very Happy
Na vrh Go down
dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

BROJ POSTOVA: : 996
REPUTACIJA : 24
ČLAN OD: : 2013-01-08
DOB : 57
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:09

Woodland uzorak!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:15

@Max Blitz (citat):
Question Question

Nove uniforme i preustroj u JNA Strelachw3

Koja je ovo?............... Like a Star @ heaven Very Happy

Max teško je reći ali ovo je po meni ipak M-93.Na pocetku su bile dvije varijante tanka šara i široka šara(tanka šara se krojila u sloveniji i bila je jako kvalitetna),a široka šara se krojila u hrvatskoj i u srbiji.
-Kad je počeo rat prvo u sloveniji,ostale su ogromne kolicine m-89 tanke šare u njihovim halama i slovenska vojska ih koristi za šivanje i opremanje svoje vojske.
-Padobranci 63 padobranske su imali i tanku i široku šaru.
-Tanka šara je bila i drukcije nijanse jer je bila za tkzv jesen,zimu.
-Deblja šara je svijetlija i namjenjena ljetu.
Ovo zadnje sam skinuo sa jednog loga a opisivao je bivši zastavnik gdje je sve također potkjepljeno slikama kao i etiketama na ovratniku sa godinom i mjestom proizvodnje tako da ima od '87 pa dalje.Moram pogledati i za ostale rodove.Mornarica nije pretrpjela velike promjene - ionako su već bili zgodni  lol!

Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:16

@dojran (citat):
Woodland uzorak!

Imaš plus dojrane  cheers

dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:19

Svaka čast!!!
Bez obzira na šaru samo Woodland u "milijun"varijacija.

ne znam zašto vojske na nabavljaju ovako nešto ali........stvar je ok

dojran: komentar modifikovan dana: 24.02.13 18:40; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:24

@Matrix (citat):

Ovo zadnje sam skinuo sa jednog loga a opisivao je bivši zastavnik gdje je sve također potkjepljeno slikama kao i etiketama na ovratniku sa godinom i mjestom proizvodnje tako da ima od '87 pa dalje. Moram pogledati i za ostale rodove. Mornarica nije pretrpjela velike promjene - ionako su već bili zgodni.

Odakle si skinuo? Može i na PP. Skinut ćemo i za ovdje! I slike i sve.pirat Exclamation
Slike iz JNA pripadaju forumu JNA! Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:34

Max zafrkava me prebacivanje slika..pomalo Wink

Matrix: komentar modifikovan dana: 24.02.13 18:44; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:36

Što si sad napravio? Ja nemam ništa na ekranu?
Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:39

Ni ja!
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:47

@Max Blitz (citat):
Odakle si skinuo? Može i na PP. Skinut ćemo i za ovdje! I slike i sve.pirat  Exclamation
Slike iz JNA pripadaju forumu JNA!
Laughing Laughing  Laughing

Idem ih poskidati a tebi pošaljem link na p.p. ima jako interesantnih stvari  Wink

East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
BROJ POSTOVA: : 2575
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 65
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:48

@Matrix (citat):
Samo da naglasim da treba razlikovati uniformu M-89 I M-93 a sve je počelo ranije sredinom '80-tih kad je izbačena prva serija koju su neki zvali "mala ameba" ili "hrastov list šara"i imala je sitnije šare i bilo ju je u dosta verzija koje su pretočene u M-89.Kako su se proizvodile u Sloveniji,Srbiji i Hrvatskoj bilo je svjetlijih,tamnijih i ovisno o rodu stil džepova na hlačama,prsluku i jakni. Nije to nikakva anegdota nego su se stvari odvijale svojim tokom ali eto vraga.Ajd neka nastave malo stručniji..

Projekat je započet 1986. godine sa namerom da se za izviđače i diverzante usvoji nov model  maskirne uniforme, jer sva dotadašnja maskirna sredstva još uvek nisu bila uniforma, nego maskirne navlake. Nacrt-raspored maskirnih boja izrađen je u saradnji Inžinjerijske i Intendantske uprave. Raspored džepova i ostalih aplikacija predložili su najiskusniji pripadnici   pomenutih specijalnosti.  Opitovanje je trajalo dve godine i usvojena je Uniforma za izviđače i diverzante M-88. Tkanina je rađena u fabrici MTT Maribor, krojenje-proizvodnja po preduzećima iz  Slovenije, Hrvatske i Srbije. Ovakvu uniformu je osim JNA prihvatila i TO Slovenije. I kao po prethodnom običaju, opet je razlika bila u kapi. JNA je zadržala maskirnu titovku, dok je TO  Slovenije zadržao dotadašnji oblik kačketa.

Uporedo sa planom Jedinstvo, radi modernizacije, odlučeno je  da se za sve pripadnike JNA, osim mornarice,  izradi nova maskirna  uniforma. Uniforma M 88 poslužila je kao osnova za novu  univerzalnu maskirnu uniformu M 89. Velike zalihe čojane uniforme i uniforme M 77 značajno su usporile proces proizvodnje i popune jedinica  uniformom M 89.

Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 18:54

East&West (citat):
Projekat je započet 1986. godine sa namerom da se za izviđače i diverzante usvoji nov model  maskirne uniforme, jer sva dotadašnja maskirna sredstva još uvek nisu bila uniforma, nego maskirne navlake. Nacrt-raspored maskirnih boja izrađen je u saradnji Inžinjerijske i Intendantske uprave. Raspored džepova i ostalih aplikacija predložili su najiskusniji pripadnici   pomenutih specijalnosti.  Opitovanje je trajalo dve godine i usvojena je Uniforma za izviđače i diverzante M-88. Tkanina je rađena u fabrici MTT Maribor, krojenje-proizvodnja po preduzećima iz  Slovenije, Hrvatske i Srbije. Ovakvu uniformu je osim JNA prihvatila i TO Slovenije. I kao po prethodnom običaju, opet je razlika bila u kapi. JNA je zadržala maskirnu titovku, dok je TO  Slovenije zadržao dotadašnji oblik kačketa.

Uporedo sa planom Jedinstvo, radi modernizacije, odlučeno je  da se za sve pripadnike JNA, osim mornarice,  izradi nova maskirna  uniforma. Uniforma M 88 poslužila je kao osnova za novu  univerzalnu maskirnu uniformu M 89. Velike zalihe čojane uniforme i uniforme M 77 značajno su usporile proces proizvodnje i popune jedinica  uniformom M 89.

Ajd malo istine iako gledajući na ovratniku godinu '87 izgleda da je opitovanje kraće trajalo ako vidim da je isti Slovenski MTT radio tkaninu a Beogradski Inex-Ukus proizvođać.

Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:01

Nove uniforme i preustroj u JNA B81c32239068217

Nove uniforme i preustroj u JNA 59fcfd239068227

Nove uniforme i preustroj u JNA 2a0cd0239068238

Nove uniforme i preustroj u JNA F1aaa4239068246

Evo primjer te "male amebe" ili "hrastov list šara" i etiketa sa ovratnika kako je zastavnik i opisao ali je godina malo ranija..zasad toliko.

dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:10

Mi smo na karauli imali maskirne s mrežicom onaj svijetliji woodland.Upotrijebili smo ih samo jednom 1.1983.kada smo imali pojačano obezbjeđenje granice zbog problema Grčke i Turske oko Cipra.
Inače original hrast ili nešto drugo,proizvode Ameri,točnije najpoznatije su Mossy oak i Realtree,to bi nam Pero iz USA mogao točnije objasniti.Ja posjedujem nekoliko njihovih proizvoda i dizajn im je vrhunski.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:12

Ove fotografije je netko kasnije snimio, čini mi se, možda i nedavno, zastava nije odgovarajuća:

Nove uniforme i preustroj u JNA A2gkyd

Nove uniforme i preustroj u JNA Rwhrbp

Nove uniforme i preustroj u JNA 2rzrnz8
Gornja uniforma jako sliči na jednu sa starije slike (ako nije baš ista ta):

Nove uniforme i preustroj u JNA Vfbddc

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 15.07.14 17:28; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
BROJ POSTOVA: : 2575
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 65
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:18

Moguće da sam omašio godinu, rukovođen onom mojom slikom i ovom pozajmljenom.

Nove uniforme i preustroj u JNA Vh83td

pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:22

Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:31

Suska se o novoj firmi, (jos su mi detalji nepoznati jer je tek u fazi razvijanja) koja radi maskirnu odjecu za lovce ali samo po narudzbi i skupo je u tri p.m. Prvo se iz helikoptera fotografise teren na kom ce se loviti pa se sara digitalno prilagodjava istom. Pokazivali su neke uzorke, nevjerovatno. Da ne pokazu strelicom gdje je lovac ne bi ga nikad nasao.
Na vrh Go down
dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:44

@pera84 (citat):
Suska se o novoj firmi, (jos su mi detalji nepoznati jer je tek u fazi razvijanja) koja radi maskirnu odjecu za lovce ali samo po narudzbi i skupo je u tri p.m. Prvo se iz helikoptera fotografise teren na kom ce se loviti pa se sara digitalno prilagodjava istom. Pokazivali su neke uzorke, nevjerovatno. Da ne pokazu strelicom gdje je lovac ne bi ga nikad nasao.

Misliš ovako nešto....to ti oni već rade.....

Nove uniforme i preustroj u JNA P2240165

Na vrh Go down
dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 19:56

@pera84 (citat):

Da sad ne brkamo teme,imam luk Bowtech,pogledaj sport,Mossy oak treestand a svu ostalu opremu u Realtree apg.
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
Stazio

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5098
REPUTACIJA : 567
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 54
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:07

@pera84 (citat):

Još da riješe ljudski miris, za lov je važno da te životinja ne namiriše i ne čuje.
Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:08

East&West (citat):
Moguće da sam omašio godinu, rukovođen onom mojom slikom i ovom pozajmljenom.

Ma ne zamjeram jer se uvijek nađe nešto što nismo znali.Znam da mlađe generacije niti ne znaju pravu pozadinu ovih uniformi a izgleda da ni mi nismo bili upućeni.Mislim da ste bili u pravu što se tiče kašnjenja uvođenja novih uniformi jer je teško bilo u toliko kratkom roku povući onoliku nagomilanu hrpu SMB-a.

Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:14

@Max Blitz (citat):
Ove fotografije je netko kasnije snimio, čini mi se, možda i nedavno, zastava nije odgovarajuća:

Nove uniforme i preustroj u JNA 120qzyf

Gornja uniforma jako sliči na jednu sa starije slike (ako nije baš ista ta):

Nove uniforme i preustroj u JNA Vrd550

Max ovu sa gornje slike imam iako mislim da je ista i na donjoj.Sasvim solidno za prebaciti preko druge odjeće ako ideš negdje lutati a nije loša niti za more  lol!
Tu uniformu sam vidio u našem magacinu i kad sam služio vojsku.Čemu je onda služila onako složena u kutiji a bila je već stara ne znam ali inženjerci ili točnije pionirski vod ih je nosio i bilo ih je fora za viditi.

dojran
Zastavnik I klase
Zastavnik I klase
dojran

M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:15

@Stazio (citat):
@pera84 (citat):

Još da riješe ljudski miris, za lov je važno da te životinja ne namiriše i ne čuje.

Imaš čak i to.U platno je utkan aktivni ugljen pa ne ispoljava nikakav miris(neutralan je)ali se koristi"pips"zbog cijene takvih odijela koje su vrlo paprene čak i u USA.Na prethodnoj stranici sam postavio video,takvo odijelo u USA košta cca  700-1000$.Ovo s ugljenom je daleko skuplje.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:21

Ajde iskopajte i nešto uniformi iz avijacije i mornarice - te nisu ženama smrdile lol!

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:32

Nisu nove uniforme, ali bi ih mnoge majke za zeta onda poželile: Very Happy

Nove uniforme i preustroj u JNA Kumrovec_273
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:35

Nove uniforme i preustroj u JNA Fp4h2q

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 15.07.14 17:34; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Stazio
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
Stazio

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5098
REPUTACIJA : 567
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 54
M(j)esto HN

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:42

Pilot JNA (lutka) u letačkom kombinezonu.

Nove uniforme i preustroj u JNA Pilotq

Slika je mutna jer je mnogo izvora svjetlosti "zbunilo" automatiku digitalca.

Na vrh Go down
Matrix
Poručnik
Poručnik
Matrix

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime24.02.13 20:44

Koliko se sjećam kad bi strani brod uplovio u neku luku(mislim da postoji i naziv za to) mjenjale su se kape a ove naše mornaričke su stvarno bile za ostale predobrog izgleda.Mornari i piloti su bili vrhunski fakeri lol!

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Nove uniforme i preustroj u JNA   Nove uniforme i preustroj u JNA Icon_minitime

Na vrh Go down

Nove uniforme i preustroj u JNA
Na vrh 
Stranica 1/8Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next