FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories

HomeEventsLatest imagesRegistracijaLogin
Traži

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Traži

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Naoružanje i vojna oprema
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeToday at 1:22 am by vladimir

» Činjenice o SFRJ
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 11:55 pm by goran9030

» Čestitanja
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:36 pm by Doktor Živago

» Kriza s Ukrajinom
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:11 pm by arcibald01

» Na današnji dan
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 8:47 pm by goran9030

» Ah, te žene...
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 6:52 pm by vladimir

» Priroda u mome kraju (drugi dio teme)
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 10:07 am by mirko bratuš

» Opasnost nuklearnoga rata
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:56 am by vladimir

» KARIKATURE
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 8:15 am by goran9030

Latest topics
» Naoružanje i vojna oprema
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeToday at 1:22 am by vladimir

» Činjenice o SFRJ
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 11:55 pm by goran9030

» Čestitanja
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:36 pm by Doktor Živago

» Kriza s Ukrajinom
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:11 pm by arcibald01

» Na današnji dan
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 8:47 pm by goran9030

» Ah, te žene...
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 6:52 pm by vladimir

» Priroda u mome kraju (drugi dio teme)
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 10:07 am by mirko bratuš

» Opasnost nuklearnoga rata
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 9:56 am by vladimir

» KARIKATURE
Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeYesterday at 8:15 am by goran9030

Keywords
ljubljana tražim bela split Bileca Kasarna štip surdulica ZADAR Skoplje 2917 zagreb 1981 marsal hrane karaula vojna bihać klasa 1985 pirot tito muzika priroda drugove 5327
Forum navigacija
 Portal
 Indeks
 Lista članova
 Kako koristiti ovaj Forum?
 Traži
Forum
Top posting users this week
Sloba1
Zdravstvo i osiguranje Vote_lcapZdravstvo i osiguranje Voting_barZdravstvo i osiguranje Vote_rcap 
vladimir
Zdravstvo i osiguranje Vote_lcapZdravstvo i osiguranje Voting_barZdravstvo i osiguranje Vote_rcap 
goran9030
pera84
Brkakougar
mirko bratuš
Doktor Živago
SveJug
arcibald01
PORUCNIK
Affiliates
free forum

Zdravstvo i osiguranje

Go down 
+3
goran9030
Doktor Živago
VBČ
7 posters
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
VBČ

Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 12220
ČLAN OD: : 2009-05-01

Zdravstvo i osiguranje Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 8:51 am

Ovdje se najavljuje povećanje doprinosa za zdravstveno.
Korona je opustošila zdravstvene kase i sad ih mi moramo napunit. Kako i od čega, pitanje je za mnoge.
Plaću pojede inflacija i ovako.

"O Bože, ako te obožavam iz straha od pakla, daj neka u paklu izgorim. Ako te obožavam radi nade u raj, ne daj mi ga. No, ako te obožavam zarad tebe samoga, ne ustegni od mene svoju vječnu krasotu!" Rabija Al-Adavija (717–801 god.)

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 11510
ČLAN OD: : 2020-07-16
DOB : 55
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 9:12 am

Kod nas štrajk mladih liječnika. Traže između ostalog reformu zdravstvenog sustava. I povecanje zdr.osiguranja.

Npr.operacija zuči ima neekonomsku cijenu od 3.000 kuna ili oko 400 eura.
Tu se moraju iz tog iznosa pokriti lijekovi, kirurg i njegov pomoćnik, anesteziolog i tehničar i najmanje jedna instrumentarka dok je kid privatnika takva laporoskopska opetacija ne manje od 5.000 eura.

Računice nema.

Ali cijene diktira HZZO odn. Hrvatski ZAHOD za zdr.osiguranje a ne bolnice.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 10:03 am

Kvalitetno zdravstveno nije nigdje jeftino.
Ja sam osobno suglasan s povećanjem doprinosa, mada znam da mnogi nisu. Ipak svi trče liječniku kad im zatreba i žele najbolju moguću skrb za sebe.

"O Bože, ako te obožavam iz straha od pakla, daj neka u paklu izgorim. Ako te obožavam radi nade u raj, ne daj mi ga. No, ako te obožavam zarad tebe samoga, ne ustegni od mene svoju vječnu krasotu!" Rabija Al-Adavija (717–801 god.)
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 6:15 pm

Slažem se s tobom u potpunosti. Kod nas je problem nasljeđe iz socijalizma kada je zdravstvo bilo dostupno svima, i gdje nije bilo tržišne računice.

Danas se sve mora platiti pa tako i zdravstvena usluga.

I problem je većinom staro stanovništvo, odn. na jednog zaposlenog čak četiri umirovljenika.

To ne može dugoročno nitko izdržati.

Tražilo se i predlagalo da se uvede još kojeg privatnog osiguranika, međutim, država ima monopol i HZZO koji diktira nerazumno iske cijene.

Pregled specijaliste pedijatra je 120,00 kuna, odn. 14. eura. Kod privatnika je takav pregled 600,00 kuna. Razlika je očita.

Sloba1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6327
ČLAN OD: : 2015-03-21
DOB : 57
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 6:31 pm

Osobno bih ukinuo izdvajanja iz plaća i za mirovinsko i za zdravstveno osiguranje, isplaćivao bruto plaću i neka se svatko snalazi. 
Od kada radim odbijaju mi se doprinosi. Što se mirovine tiče, tu sam već pisao. Nitko se nije usrećio tko je u mirovinu otišao iz radnog odnosa. 
A zdravstvo? 
Nedavno sam bio kod doktorice i potreban mi je UZV lijevog ramena. Termin za to sam dobio iduće godine u lipnju/junu. Istog dana je bila i moja mama kojoj je potrebno snimanje vratne kralježnice. Termin je dobila za rujan/septembar iduće godine. 
Po dobrom starom balkanskom običaju, snašli smo se i sada su termini početkom i sredinom idućeg mjeseca. 
Mama je također dobila nekoliko uputnica i savjet da to odradi u jednoj privatnoj klinici u Osijeku. Naravno, ti pregledi se plaćaju, to ne snosi HZZO. Ali ako želiš čekati godinu dana, možeš besplatno. 
Moju rođaku su prije mjesec i pol operirali u osiječkoj bolnici (mjehur). Operirali su je po podne, smještena je u (onu nekadašnju) šok-sobu gdje je prenoćila, i ujutro je odmah otpuštena iz bolnice jer nemaju dovoljno kreveta. Otpuštena je na kućnu njegu, gdje se brine sama za sebe. Kako? Ona zna kako. 

Kod zubara kad dođem, ne plaćam samo pregled kada mi kaže da je sve u redu. Ako koristi crnu plombu, onda je navodno isto tako besplatno, a ako koristi bijelu onda se plaća. Za popravak jednog zuba u Đakovu platim više nego da mi takav isti naprave u Novom Sadu. 

Ja podržavam štrajk medicinskog osoblja i podržavam njihove zahtjeve za većim plaćama, ali istovremeno mislim da su prilike u našem zdravstvu na razini od prije 200 godina. 
Istina, razlika je od ustanove do ustanove: bolnice u Našicama i Slavonskom Brodu su čiste, prozračne, gužve nisu velike, ljubaznost osoblja je veoma zadovoljavajuća. 
Bolnica u Osijeku i dom zdravlja Đakovo je nešto što je sramota za zdravstvo. Pretrpane čekaonice, dugo čekanje, smrad, čistoća na niskoj razini - o toaletima da ne govorim, radije bih otišao u park koji je okolo. 
U osiječkoj bolnici su čekaonice obično u podrumima, a prizori najčešće kao u filmovima iz skloništa za vrijeme rata. Sve stolice zauzete, zaobilaziš one pokretne krevete/nosila sa bolesnima, ni ona standardna gas-maska nije sigurnost da nećeš pokupiti kakvu zarazu. 
Osoblje nadmeno, drsko... sjedi i čekaj dok te ne prozovemo. A neki od tih istih udaraju popodnevnu šihtu u privatnoj klinici (i tamo su vedri i nasmijani, srdačni). 
Mome ocu je isti doktor koji mu je svojevremeno skidao mrenu sa oka na privatnom pregledu rekao da mu je mogao na istoj operaciji odraditi još jedan zahvat nakon kojeg bi mu vid bio bolji, ali kako to nije imao napisano, nije odradio. Naravno, nije mu taj isti doktor to na pregledu napisao, jer je greškom otišao u osječku bolnicu preko HZZO-a, a ne u privatnu kliniku gdje ovaj radi po podne. 
Za sve ove liječnike i klinike mogu napisati imena i nazive, no neka za sada ostane samo ovako uopćeno. 
Ova negativa koju navodim nije doslovce svuda prisutna. Naveo sam i dobre primjere dvije bolnice. Ima toga siguran sam i dalje - i dobrog i lošeg, ali ne mogu konkretno pisati o ustanovama i osobama koje ne poznajem i gdje nisam bio.

Sloba1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 6:37 pm

Mislim da sam se pisanjem o zdravstvu malo udaljio od teme, ali moglo bi se reći da je i to dio krize u našem kraju. Kad sam već apostrofirao osječku bolnicu (gdje su uzgred i meni svojevremeno odradili pogrešni operativni zahvat, a o pogrešnim dijagnozama meni poznatim ljudima i rodbini da ne govorim), evo još ponešto o toj ustanovi: 

KBC Osijek nabavlja skupo meso, začine, šparoge... Ovo je obrok za pacijente
Zdravstvo i osiguranje 32398495-0e0e-4527-8764-4277a618b768

Foto: Telegram
ŠPAROGE, zucchini tikvice, stapke celera, cherry rajčice, butternut tikva, salate endivija, rikula i matovilac, u ukupnoj godišnjoj vrijednosti od 247.400 kuna, samo su dio prehrambenih proizvoda koji se nabavljaju za potrebe kuhinje i restorana Kliničkog bolničkog centra u Osijeku, objavio je Telegram.
Prema podacima kojima raspolaže Telegram, KBC Osijek je nabavio i 300 kilograma rotkvice i 50 kilograma kopra u ukupnom iznosu od 42.375 kuna. Za kilogram šparoga plaćaju 60 kuna, a čak 100 kuna za kilogram svježe rotkvice prve klase.
KBC Osijek je, kako piše Telegram, za potrebe bolničke kuhinje i restorana nabavio i kukuruz u klipićima, masline otkoštene, crne i zelene te komadiće tune u biljnom ulju (16.487,50 kuna), 550 kilograma miksa orašastog voća (cijena 28.837,60 kuna), basmati i arborio rižu (67.064,25 kuna), ali i 6000 kilograma obične riže od 6.66 kuna po kilogramu.

Začini za divljač i bifteke
Nabavljaju se i začini - Gril Argentina, muškatni oraščići, klekove bobe, mješavina za divljač, začinska mješavina za stejk, začinska mješavina za svinjska rebarca s medom, začini za svinjsko pečenje i pečenje na žaru, grill barbecue ukupne vrijednosti od 75.576,25 kuna godišnje.

Nabavljeno je i dvije kile crvene ljute paprike, tvrdi polumasni sir Cheddar (52 kune po kilogramu); polumasni polutvrdi sir s aromom dima; skyr, grčko-islandski tip jogurta; maslac; vrhnje za kuhanje i šlag; parmezan (70 kuna za kg), mlijeko bez laktoze, kao i čokoladno mlijeko (sve skupa 240.567,50 kuna godišnje). Naručuje se i 550 kilograma heljde, ječma, krupnih zobenih pahuljica, prosa i kus-kusa (5.909,76 kuna)..., piše Telegram.

KBC Osijek: Uvodimo nova jela

"Dolaskom novog voditelja Odsjeka za nabavu i pripremu hrane u Odjelu za dijetetiku i prehranu pri Službi za uslužne djelatnosti, Tomice Đukića, u prosincu 2020. godine, u suradnji s nutricionistom i prehrambenim tehnolozima koji su zaduženi za sastavljanje jelovnika i određivanje normativa, postojeći jelovnici su se počeli mijenjati. 
Naime, počela su se uvoditi nova jela te povećavati normativi a sve radi poboljšanja kvalitete prehrane bolesnika, što je naravno dovelo i do povećane potrošnje gotovo svih artikala za pripremu hrane bolesnicima i djelatnicima KBC-a Osijek", kažu iz KBC-a Osijek.

Riblje i mesne plate za osoblje

Telegram ima informaciju da je 12. ožujka ove godine iz bolničkog skladišta u kuhinju otpremljeno 14.90 kilograma svinjskih obraza. Traženo je, na godišnjoj razini, i pola tone svinjskih rebaraca po cijeni od 34 kune po kilogramu.
"Iz bolničkog restorana djelatnici mogu naručivati riblje i mesne plate, što je uvedeno zbog zabrane ulaza osoba koje nisu pacijenti i zaposlenici ili neophodni za potrebe skrbi o pacijentima, samim time i zbog zabrane unosa cateringa hrane što je odlučeno zbog covid-19 pravila i mogućnosti prijenosa infekcije", kažu iz KBC-a.
Mesne plate osoblje može naručiti po cijeni od 80 kuna, hladna plata za dvije osobe stoji 50 kuna, a riblja plata 110 kuna. U ožujku ove godine bolničko osoblje moglo je naručiti lazanje bolognese, pečeni filet u umaku od šampinjona, svinjski obraz pirjani, juneći perkelt, pečeni svinjski vrat, rižoto od svinje s bučom, samoborski kotlet, brudet, junetinu pirjanu a la pašticada, dimljenu vratinu..., piše Telegram.
"Od samih početaka rada bolničkog restorana pravilo je da dežurni djelatnici koji određenoga dana rade dežurstvo u trajanju od 16 ili 24 sata imaju pravo na besplatan obrok, dok svi ostali zaposlenici svu hranu i napitke plaćaju po važećem cjeniku restorana društvene prehrane", navodi KBC Osijek.

Cvetojević: Koji pacijenti i gdje su dobili takvu prehranu?

Poduzetnik Saša Cvetojević na Facebooku je komentirao ovakvu praksu bolnica. U nastavku prenosimo njegov status:
"Bio sam mlad i nadobudan, mislio kako mogu nešto mijenjati. Kolege iz HUP-a su me delegirale u Upravno Vijeće HZZO-a. Formalno sam bio jedan od devetorice koji su upravljali s preko 20 milijardi kuna zdravstvenih doprinosa. Za sjednice sam se pripremao danima, materijali su bili printani u ogromnim hrpama papira. Vremenom sam shvatio kako čim je tema bitnija - materijali su bili nepotrebno obimniji i dostavljani kasnije. 
Tada smo imali tzv. naturalne pokazatelje potrošnje u bolnicama, kako bismo pratili sto se troši i pokušali držati troškove pod kontrolom. Većina članova bila je postavljena politički - zaposlenici tih istih bolnica koje su gutale lovu, odlučivali su kako se lova troši :slight_smile:
Krenuo sam proučavati pokazatelje i odmah došao do hrpe nelogičnosti, bas poput ovih iz članka. Javljao sam se za riječ, tražio pojašnjenja, dodatne podatke… Sve je završilo samo tako da se ti podaci više nikad nisu dostavili na sjednice, a proveo sam tamo tri mandata.
Bilo je pršuta i bifteka u stotinama kilograma, oborite ribe… pitao sam koji pacijenti su i gdje ikad dobili takvu prehranu.
Ovo nije nova situacija, ovo se ponavlja preko 20 godina i nikad dok je zdravstvo ovakvo "javno" a stvarno ničije, neće stati.
Ovo je samo jasan primjer svakome, jer je jednostavan, kako se rasipa lova. Drugi su daleko opasniji i spaljuju eksponencijalno više love, ali ih je daleko teže dočarati. Pršute i škampe svi kužimo."

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 10:40 pm

Nije skupo zdravstveno.

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeMon Sep 26, 2022 11:47 pm

Nije skupo zdravstveno, ali ako uz taj doprinos moraš plaćati (skoro) svaki pregled, onda je skupo. 
Da su mi za svih ovih 36 godina staža uplaćivali taj doprinos na poseban račun, sad bih imao poprilično novaca i odatle bih mogao plaćati privatne preglede i termine. 
Mene je moja doktorica praktički upoznala tek prije par godina jer nisam nikad išao na preglede. U svo vrijeme koliko radim, bio sam na bolovanju samo 2-3 dana (nakon operativnog zahvata - nepotrebnog). 
2-3 puta sam bio zbog uboda insekta ili jer sam nagazio na stari ekser/čavao. I to je to. 
A sad kad počinju problemi, onda moram plaćati...
Eto zato kažem da je skupo.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 12:09 am

Na bolovanju zbog uboda insekta? Jesi nježan.

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2013-12-20

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 12:28 am

Doktor Živago (citat):
Kod nas štrajk mladih liječnika. Traže između ostalog reformu zdravstvenog sustava. I povecanje zdr.osiguranja.

Npr.operacija zuči ima neekonomsku cijenu od 3.000 kuna ili oko 400 eura.
Tu se moraju iz tog iznosa pokriti lijekovi, kirurg i njegov pomoćnik, anesteziolog i tehničar i najmanje jedna instrumentarka dok je kid privatnika takva laporoskopska opetacija ne manje od 5.000 eura.

Računice nema.

Ali cijene diktira HZZO odn. Hrvatski ZAHOD za zdr.osiguranje a ne bolnice.

saj pri nas je podobno. Zdravstveno zavarovanje (Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije - ZZZS) bolnicam (izvajalcem zdravstvenih storitev - izvajalci)  plača za storitev dogovorjeno ceno, ki pa je dosti nižja od dejanske ali ekonomske cene. Pa še število storitev je določeno. Več kot je določeno število storitev ZZZS bolnicam ne plača, zato se povečujejo čakalne dobe, saj bolnica zastonj ne bo delala.

Ko pa malo bolje spoznaš ta sistem vidiš, da je vse dobro premišljeno. ZZZS bolnici plača manj kot storitev stane, zato imajo bolnišnice izgubo. Ker so dolge čakalne dobe gredo ljudje v samoplačniške storitve in storitev plačajo in so takoj na vrsti.

Za vsem pa stoji zdravniški, farmacevtski in zavarovalniški lobi, ki mu takšen sistem omogoča nenormalno bogatenje.

Bolnišnice kupujejo (po priporočilih lobijev) opremo, ki je v tujini tudi do do 4 krat cenejša. 

Vse to ruši sistem javnega zdravstva na račun zasebnega. Ker bolnica storitve ne opravi gredo ljudje v zasebno ambulanto, kjer jih pregleda zdravnik iz javnega zdravstva. Ta zdravnik dobi  plačano delo v gotovini, zato zanj ne plača nobenega davka. Pa zanesljivo vem, da se dogaja da nekateri malo boljši specialisti dobijo na mesec, recimo povprečno 10 000 EUR neobdavčenega. Tudi več. Poleg svoje polne plače, seveda. Delo pri zasebnikih pa opravljajo, kot se je izkazalo, pa nobenemu nič, med  svojim rednim delovnim časom, Ker v bolnišnici niso imeli dela, ker zaradi neplačanja ZZZS bolnišnica zastonj ne bo delala. Pa med rednim delovnim časom niso imeli kaj delati, pa delajo pri zasebnikih.

Glede izgub bolnišnic pa smo sedaj na podobnem kot pri socialističnih podjetjih. Delala so z izgubo in šla v stečaj. Bolnišnica v stečaj sicer ne bo šla, vendar, če dela z izgubo, se to pozna na plačah, bolnišnica izgubi dober kader (predvsem sestre in fizioterapevte, pa radiološke inženirje) in krog je sklenjen.

namen vsega je uničiti javno zdravstvo na račun zasebnega. Takrat pa bo vse urejeno. Samo za vse nas bo bistveno zražje in polovico manj storitev bo v paketu. Odvisno seveda od tega, koliko boš plačal. Kot v ZDA. Zavarovan si za določen znesek (n. pr. 30 000 dolarjev) na leto, ko to v enem letu porabiš moraš vse nadaljnje storitve polno plačati ali pa jih ne dobiš.

In to je poanta vsega.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 12:43 am

da se navežem še na gornje:

Pred leti je bil pri nas pravi nered v zobozdravstvu. Za protetiko si čakal nenormalno dolgo (tudi sedaj se čaka, vendar ne več toliko časa). Zobozdravnik pa ti je predlagal, da lahko prideš n. pr. po 15. uri, ko konča z rednim delom in dela kot zasebnik. Seveda si vse plačal. Cena proteze je bila astronomska.

Pa so se Hrvati spomnili, da bi lahko na naš račun nekaj zaslužili. V Zagrebu ali še bliže meje v Varaždinu so odprli zasebne ordinacije, kjer so ti v nekaj dneh opravili popolno rekonstrukcijo zobovja.

Pri nas so zobozdravstveni  lobiji naredili pravo hajko. Da ni nobene garancije na delo, da je delo opravljeno z slabimi materiali in nekvalitetno. Kar seveda ni bilo res. Resnica je bila nasprotna. Delo je bilo opravljeno zelo kvalitetno z materiali, ki si jih sam izbral. Najboljšimi. Seveda je bila cena dosti nižja kot v Sloveniji. Pa so prišli zobozdravniki na idejo, da bi država sprejela zakon, ki bi prepovedoval Slovencem opravljati zobozdravstvene storitve na Hrvaškem.

Seveda niso uspeli. Slovenci še vedno hodijo v Zagreb ali celo v BIH k zobozdravnikom. In tako je prav. So se morali v Sloveniji malo prilagoditi, čakalne dobe sicer so še vedno dolge vendar ne več toliko kot prej. Samoplačniška storitev pa je tudi cenejša kot je bila.

Sedaj pa ne delam reklamo za Hrvate in njihove zobozdravnike. Zanesljivo vem, da so bile zobne storitve v povprečju, na Hrvaškem bolj kvalitetno opravljene kot v Sloveniji in seveda ceneje. 

Govorim za nekaj let nazaj, ko še nisem bil upokojen. kako je sedaj pa ne vem.

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 2:29 am

To ti može odgovoriti kolega Goran. On se sprema u Novi Sad srediti zube.

To ti je odgovor Arcie.

Ja jos hvala Bogu ne moram misliti o tome.
Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 2:58 am

Da se ja nadovežem na Arčijev komentar. 
Definitivno su stomatološke usluge jeftinije u Hrvatskoj nego u Sloveniji. 
Imam jednu (ne smijem reći staru) dugogodišnju prijateljicu koja ima svoju ordinaciju u Puli i kod nje sve vrvi od Talijana i Slovenaca. Isto tako je u Zagrebu prilično poznat jedan moj kolega iz vojske, bili smo u istom vodu, ali je on klasa ispred mene. Nekad smo bili u dobrim odnosima, sve dok nije odlučio da sve što ima veze sa JNA prebriše, pa tako i nas nekadašnje "prijatelje". 
Uglavnom i njegova klinika odlično radi i znam da je prilično zatrpan poslom. 
E sad, mi ovdje u Slavoniji smo nekako orjentirani na BiH, Srbiju ili Mađarsku. 
U Mađarskoj je oduvijek bilo viška stomatologa. To je još iz vremena socijalizma kada je školovanje bilo besplatno ili jeftino, tako da su svi navalili na medicinu, odnosno stomatologiju. 
Problem sa Mađarskom je što se ipak ne razumijemo toliko dobro kao sa stomatolozima iz BiH ili Srbije, iako i Mađari prilično dobro govore naš jezik. 
U Bosni do sada nisam bio iako mi mnogi govore da je super i da je jeftino. 
Ja imam iskustva iz Novog Sada. Tamo ima nekoliko dobrih klinika i stvarno rade sa vrhunskim materijalima. Cijene su takve da su i nama Slavoncima prihvatljive. 
Sad već nisam bio ovih par godina kako je bila korona, pa nisam upoznat sa konkretnim ciframa, ali nije to skuplje nego kod nas. Isto tako, oprema im je suvremena. 
Svojevremeno smo ja i supruga u Novom Sadu rješavali probleme - ona naočari, a ja zube (dvojke gore). Uglavnom, ukupan naš račun je (zajedno sa putom i ručkom) bio manji nego da je supruga u Osijeku kupila naočari. 
Ponuda za kompletnu gornju vilicu i dva kutnjaka dolje (metal-keramika) je bio cca 1050€, ali se ja nisam na žalost tada odlučio za to. Naravno, bolji materijali su i skuplji, kao i pojedini implatati. 
Oni su od toga napravili pravi turizam, pa je u tom trenutku bila mogućnost da (ako je vrijednost radova veća od 900€) nekoliko dana sa suprugom provedem u njihovom apartmanu bez naknade. Imaju svoje vozilo ako je potrebno prevesti pacijente, ali i taksi služba je iznimno jeftina. 
Kako su Zagrebačke, Varaždinske i slične ordinacije zatrpali Slovenci, tako je u Novom Sadu i uz granicu navalica iz Slavonije. 
Gdje domaći ljudi popravljaju zube... e to ne znam. Jednim dijelom u ovim klinikama, ali "običan narod" - to nam bolje može reći drug Sloba. Very Happy

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 3:12 am

VBČ (citat):
Na bolovanju zbog uboda insekta? Jesi nježan.
Mislim da me malo provokacišeš ili ne čitaš dovoljno pažljivo.  Batine Batine Batine Batine Batine Batine Batine Batine
Na bolovanju sam bio 2-3 dana zbog (nepotrebnog) operativnog zahvata. To je u okviru mojih dosadašnjih 36 godina radnog staža. 
Kod doktora sam bio (u ambulanti) zbog uboda. Dva puta (ne iste godine) me je na moru ubo neki insekt i stopalo mi je bilo nateklo. Dobio sam nekakve injekcije i otok je nestao - inače mi se stopalo podvostručilo. 
Jednom sam bio zbog uboda eksera jer mi je prošao kroz patiku kada smo rušili neki stari krov, a ja doskočio na letvu sa okrenutim ekserom. Dali mi antitetanus i hajde kući. 
I zaboravio sam navesti da sam jednom na svinjokolji dobio nožem kroz šaku. Kako je nož bio krvav, za svaki slučaj su mi prije šivanja čačkali po šaki i čupali pincetom ugruške i sve što se moglo otkinuti. 
Eto, to su ti moja iskustva sa doktorima do pedesete/pedesetprve godine života. 
Izuzimam nekoliko prehlada i dopisno prepisanih sirupa protiv kašlja .

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 6:34 am

Sorry, onda nisam dobro pročitao Embarassed

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 7:05 am

Oprošteno ti je. Danas sam dobre volje, pa grizem samo u krugu od dva metra Wink Wink

pera84
VRHOVNI KOMANDANT NAČELNIK GŠ
VRHOVNI KOMANDANT  NAČELNIK GŠ
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 5831
ČLAN OD: : 2011-03-18
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 1:49 pm

arcibald01 (citat):
Kot v ZDA. Zavarovan si za določen znesek (n. pr. 30 000 dolarjev) na leto, ko to v enem letu porabiš moraš vse nadaljnje storitve polno plačati ali pa jih ne dobiš.

Arci, potpuno obrnuto od toga.
Privatna zdravstvena osiguranja imaju takozvani "maximum out of pocket" koji moze biti ili individualni ili grupni ako je citava porodica osigurana. To je iznos (na godisnjem nivou) u koji su uracunate sve participacije i troskovi koje pacijent plati prije nego sto osiguranje preuzme na sebe 100%.
Na primjer za mene i suprugu je to $3000 godisnje. Posle toga mogu mi presadjivati srce tri puta, ne placam ni centa. Sto je bolje (citaj skuplje) osiguranje, taj iznos je manji.
E sad, ono o cemu ti pricas vazi za zubara. (zdravstveno osiguranje ne pokriva zubara, to se placa posebno) Tu vazi kad ispucas pokriveni iznos sve ostalo placas sam.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 6:09 pm

3000 dolara je uistinu povoljno. Ja plaćam više ali ne žalim, imamo dobru zdravstvenu skrb.

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 6:38 pm

Ja godišnje kroz doprinose za zdravstvo i premiju dopunskog osiguranja izdvajam oko 2000€
Pri tome imam besplatne osnovne preglede i dobar dio usluga ako ih želim ili mogu čekati. Isto tako, potoji neki popust na lijekove ako se ne varam, ali to za sada ne koristim jer ne trošim te supstance.

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 8:05 pm

pera84 (citat):
arcibald01 (citat):
Kot v ZDA. Zavarovan si za določen znesek (n. pr. 30 000 dolarjev) na leto, ko to v enem letu porabiš moraš vse nadaljnje storitve polno plačati ali pa jih ne dobiš.

Arci, potpuno obrnuto od toga.
Privatna zdravstvena osiguranja imaju takozvani "maximum out of pocket" koji moze biti ili individualni ili grupni ako je citava porodica osigurana. To je iznos (na godisnjem nivou) u koji su uracunate sve participacije i troskovi koje pacijent plati prije nego sto osiguranje preuzme na sebe 100%.
Na primjer za mene i suprugu je to $3000 godisnje. Posle toga mogu mi presadjivati srce tri puta, ne placam ni centa. Sto je bolje (citaj skuplje) osiguranje, taj iznos je manji.
E sad, ono o cemu ti pricas vazi za zubara. (zdravstveno osiguranje ne pokriva zubara, to se placa posebno) Tu vazi kad ispucas pokriveni iznos sve ostalo placas sam.

Hvala za to informacijo. Prepričan sem bil, da v ZDA premija ki jo plačaš pokrije stroške samo do nekega zneska. Višja je premija, višji je znesek, ki ga lahko koristiš. Znesek, ki ga plačaš je relativno nižji kot je pri nas (kako za koga, plača se % od mesečne plače, potem plača še delodajalec določen % in na kraju plačaš dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki sicer ni obvezno, vendar če tega nimaš moraš večino storitev doplačati). Pri tebi Pero le letna premija za eno osebo okoli 1500 dolarjev. Mislim, govorim na pamet, sem za sebe, ko sem bil še aktiven, verjetno plačeval več kot 1500 dolarjev (preračunano) letno. Moraš vedeti da % za zdravstveno zavarovanje se plača tudi od vsakega dopolnilnega dela. Včasih sem kakšnemu odvetniku, ki je bil v časovni stiski napisal kakšno tožbo, ugovor, pritožbo. vse je bilo legalno, za kar sem poleg prispevka za zdravstvo plačal še dohodnino (davek). 

Običajno je bilo potrebo preračunati ali se dopolnilno delo sploh splača. Znesek ki si ga dobil, te le lahko uvrstil v višjo dohodninsko (davčno) lestvico, za kar si plačal večji davek in prispevke. In se je zgodilo, da si bil na slabšem, kot če sploh ne bi delal.

Ena moja sodelavka je rada reševala križanke. In zgodilo se je, da je za rešeno križanko dobila nagrado 100 EUR. Teh 100 EUR jo je uvrstilo v višji davčni razred za kar je plačala višjo dohodnino (davek) in je bila na slabšem kot če teh 100 EUR sploh ne bi dobila.

Pero me pa zanima nekaj. Kdo določi za dve osebi 3000 dolarjev in ne n. pr. 5000 dolarjev. Je to odvisno od prihodkov, ki jih imaš in ali lahko nekdo ki plača 5000 dolarjev koristi iste pravice kot tisti, ki plača 3000 dolarjev. Ali ta znesek 3000 dolarjev določiš kar sam, in so pri tem morda kakšne omejitve.
Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 8:25 pm

Ja plaćam osim odvajanja iz plaće za zdravstvo i dopunsko zdr. osiguranje koje je smiješno, dakle nekih 840,00 kuna godišnje ili 112,00 eura.

Volio bih da je to kao u npr. Njemačkoj ili Americi, ali izgleda da smo mi daleko od toga.

Već 30 godina se priča o potrebi reforme zdravstva, ali niti jedna vlast do sada, pa i ova Plenkovićeva vlada, ništa ne čini po tom pitanju. Čak naprotiv, ministar zdravstva se već nekoliko dana skriva od novinara ( jer je sad ta tema ponovno kod nas postala aktualna), ali to čine i drž. tajnik i ministrova  zamjenica.

Svi sklanjaju probleme pod tepih, i sve se prelama preko leđa građana.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 10:39 pm

Zdravstvo je jako važan element društva.
Stoga treba bit svjestan da dobro zdravstvo košta i da nema ništa džaba.

Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeTue Sep 27, 2022 11:35 pm

Citat :
Pri tebi Pero le letna premija za eno osebo okoli 1500 dolarjev.

Pogresno smo se razumjeli.
Tri hiljade nije godisnja premija nego moj maksimum koji platim (ako koristim zdravstvene usluge) iz svog dzepa u toku jedne godine. Npr. moja participacija ako idem porodicnom doktoru je $50. specijalisti $100, ako zavrsim u hitnoj $150, ako imam manji hirurski zahvat 10% itd. 
Sve se to negdje pise i sabira. Kad udarim $3,000 moja dalja finansijska odgovornost prestaje i sve preko toga placa moje osiguranje.
Jedan primjer. Moja kcerka je prije nekih petnaest godina imala hirursku proceduru na srcu. Ukupni iznos je bio nekih $40,000. Ja sam platio samo $2,600, sve ostalo je pokrilo osiguranje.
A godisnja premija za mene i suprugu je nekih $8,000. Sto se tice ko odredjuje tu cijenu, odredjuje osiguranje koje kupujes. Svi imaju vise "paketa" i ne pokriva svaki sve. Vec sam naveo, sto skuplje to bolje. A ti sam odredjujes koji paket ti odgovara bazirano na tvojem zdravstvenom stanju i potrebama. Mladji ljudi su generalno zdraviji i ne idu cesto doktoru pa se odlucuju na jeftinije opcije. Muskarci (i zene u godinama) ne radjaju tako da im to ne treba itd.
Prihodi nemaju veze koliko placas premiju. Ono sto ima veze je gdje radis. Osiguranje mozes da kupujes sam ili da ides preko firme u kojoj radis. Velike i jake firme sa dosta zaposlenih dogovaraju sa osiguravajucim kompanijama cijenu osiguranja za svoje radnike. Sto je veca firma i vise osiguranika, niza je cijena identicnog paketa nego sto bi platio u nekoj maloj firmi. Isto tako, jedan dio osiguranja placas ti jedan dio tvoja firma. Bolja firma placa vise a ti manje. I obrnuto.

arcibald01 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sloba1
Kapetan I klase
Kapetan I klase
Sloba1

Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4911
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 59
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 12:20 am

Čitam objave i gledam sebe u toj priči... Nemam pojma koliko se skida za zdravstveno, tj. ima negde na mejlu isečak plate. Ono što je problem teško se zakazuju. Prvo su se vadili na covid a onda prednost imaju onkološki jer su trpeli zbog covida pa tek onda Mi redovni. Tako sam npr za ultrazvuk žuči čekao neverovatnih godinu dana. To ide tako preko društvenog sektora, a Ja nemam novce da obavim odmah i platim. To kod običnog lekara košta 50 dinara participacija. Inače, sam na listi za kilu operaciju, više od godinu dana i ne znam kada će me zvati a nemam para za privatnu operaciju već čekam redovno.
Polip koji sam imao uvećao se za još jedan mm i sada je 6 a bio 5 i imam kontrolu u novembru. Valjda ću zakazati. Inače, hirurg kaže, On operiše na 8 tj. uklanja ili već kako se kaže.
Danas sam čekao u lokalnom domu zdravlja puna dva sata... Termini nisu kako treba i velika kašnjenja. Još pri tome ušle dve žene i Mi pitamo ko je to, rekoše Predstavnice za lekove, pa dok je njih primila, Mi svi čekamo.
Ovo je sve plod bivšeg sistema i iznosa usluge za 50 dinara. Sve mimo toga je private praksa ali Ja nemam pare da to odmah obavim, jer bez 50 evra ne vredi ni pokucati na vrata privatnog lečnika.

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 12:23 am

Hvala Pero, sedaj bolje razumem za kaj gre. Me res zanima kako to gre pri vas. Pa če tako gledam, niti ni tako poceni to zavarovanje. Dejansko je tvoja premija 8000 dolarjev plus največ 3000 dolarjev, ki jih plačaš ob pregledih.

pa še nekaj me zanima, ali lahko vsako leto  menjaš paket ali mora biti stalno isti. Kaj mislim, ko si mlad si bolj zdrav zato vzameš cenejši paket, ko si starejši pa dražji paket, ker veš, da boš več koristil. Ali kratko malo pogledaš kaj paket vsebuje in potem takšnega skleneš, glede tudi na svoje finančno stanje.

pa še nekaj me zanima. Teh 3000 dolarjev, ali to velja tako, da potem ko ti porabiš 1500 ti ni potrebno ničesar več plačati ali to razumem tako, ni važno kdo koristi ti ali žena, ne glede na znesek, ko porabiš 3000 dolarjev zavarovanje plača vse. N. pr. žena sploh ne gre k zdravniku ti pa porabiš 3000 dolarjev ali n. pr. ti porabiš 500 dolarjev, žena pa 2500 dolarjev, potem ne plačaš ničesar več.

Ali je potrebno preden skleneš paket opraviti kakšne dodatne preglede, da ugotovijo ali morda nimaš kakšno kronično obolenje, katere zdravljenje pomeni visoke stroške.

Ne zameri Pero na vprašanjih, me zanima, da lahko primerjam z našim zavarovanjem. Ne bodi jezen, če ti bom zastavil še kakšno vprašanje. Doktor me verjetno razume, poklicna deformacija namreč.

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 12:45 am

Sloba1 (citat):
Čitam objave i gledam sebe u toj priči... Nemam pojma koliko se skida za zdravstveno, tj. ima negde na mejlu isečak plate. Ono što je problem teško se zakazuju. Prvo su se vadili na covid a onda prednost imaju onkološki jer su trpeli zbog covida pa tek onda Mi redovni. Tako sam npr za ultrazvuk žuči čekao neverovatnih godinu dana. To ide tako preko društvenog sektora, a Ja nemam novce da obavim odmah i platim. To kod običnog lekara košta 50 dinara participacija. Inače, sam na listi za kilu operaciju, više od godinu dana i ne znam kada će me zvati a nemam para za privatnu operaciju već čekam redovno.
Polip koji sam imao uvećao se za još jedan mm i sada je 6 a bio 5 i imam kontrolu u novembru. Valjda ću zakazati. Inače, hirurg kaže, On operiše na 8 tj. uklanja ili već kako se kaže.
Danas sam čekao u lokalnom domu zdravlja puna dva sata... Termini nisu kako treba i velika kašnjenja. Još pri tome ušle dve žene i Mi pitamo ko je to, rekoše Predstavnice za lekove, pa dok je njih primila, Mi svi čekamo.
Ovo je sve plod bivšeg sistema i iznosa usluge za 50 dinara. Sve mimo toga je private praksa ali Ja nemam pare da to odmah obavim, jer bez 50 evra ne vredi ni pokucati na vrata privatnog lečnika.
 Slobo, prispevki se plačajo od bruto plače. Spodaj je tabela, ki velja za Slovenijo, kaj veliko drugače tudi ni pri vas. prispevke pa plača delavec in delodajalec.

Spodaj je tabela, ki razloži, koliko prispevkov mora plačati zavarovanec, in koliko delodajalec.
Vrsta prispevkaStopnja prispevka zavarovancaStopnja prispevka delodajalca
pokojninsko in invalidsko zavarovanje15,50 %8,85 %
zdravstveno zavarovanje  6,36 %6,56 %
starševsko varstvo  0,10 %0,10 %
primer brezposelnosti  0,14 %0,06 %
poškodbe pri delu in poklicne bolezni    -0,53 %
Skupaj22,10 %16,10 %

Vir: Ministrstvo za finance R Slovenije

Kot vidiš se plača za obvezno zdravstveno zavarovanje 6, 36 % iz tvoje bruto plače, poleg tega plača še delodajalec 6,56 %. To je obvezno. Skoraj vsi pri nas pa so še dodatno zdravstveno zavarovani. Ta premija je v neto znesku okoli 35 EUR.

Sloba1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 2:36 am

pera84 (citat):

Jedan primjer. Moja kcerka je prije nekih petnaest godina imala hirursku proceduru na srcu. Ukupni iznos je bio nekih $40,000. Ja sam platio samo $2,600, sve ostalo je pokrilo osiguranje.
Kod nas je to sve puno jednostavnije. Malo-malo pa se pojavi neko dijete ili osoba koja mora na operaciju u inozemstvo i to obično košta 30-40 ili više hiljadarki u ojrima ili doloresima. 
Onda se skupe muzičari, pa naprave humanitarni koncert, sportski klubovi se odreknu zarade od ulaznica, otvori se neki humanitarni broj telefona na koji nazoveš i doniraš... i narod skupi. 
Za nešto više kad se skuplja, onda pomognu i političari i estradne zvijezde. Napravi se neki koncert ili slično, a otvori se 10-15 telefonskih linija na kojima se javljaju poznate face. Tako onda ako imaš sreće, javi ti se neki ministar ili gradonačelnik pa možeš s njim pričati koliko god želiš po cijeni od xy kn/minuti (ovisno o mreži). Naravno, i čekanje na razgovor se naplaćuje. 
Tako je svojevremeno, prije par godina moj sin vidio neku "akciju" na TV i iz svoje sobe, sa svog mobitela nazvao da i on donira 9,99 kn za tu akciju. Pa su ga stavili na čekanje, pa je nakon određenog vremena dočekao da mu se javi bivši gradonačelnik Zagreba, rahmetli Bandić i onda je moj sin sa njim pričao nekih 10-tak minuta. 
Valjda su pretresli sve tada goruće probleme u Zagrebu i Bandić je dobio par savjeta šta treba raditi u buduće. 
E, kad je idući mjesec meni stigao račun, prvo sam zaboravio disati, a onda zvao teleoperatera, a nakon toga sinčinu na raport. 
Sjećam se još te face: pa tata, samo sam donirao 9,99 kn za dobru stvar. (Mislim da se nabavljao neki aparat za neku zagrebačku bolnicu.)
Eto, kod nas umjesto osiguranja, troškove operacije pokriva radni narod. A pri tome nitko ne razmišlja o jadnoj državi koja u cijeni tarife ima i svojih 25%   ma bitno da se lova vrti... Smile

Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 2:39 am

arcibald01 (citat):

pa še nekaj me zanima...

Ja kad napunim 1,500 ja ne placam vise nista, supruga placa dok i ona ne napuni 1,500.
Kad je dvoje onda je matematika ista. Razlika nastaje kad su tu ukljucena i djeca.
Npr, bracni par sa jednim djetetom placa istu premiju kao i onaj sa petoro a isti mu je i godisnji maksimum. Svako ima isti individualni maksimum i svaciji troskovi se racunaju u porodicne. Kad se ispuni kvota onda bilo ko u porodici da koristi zdravstvene usluge ne placa nista bez obzira sto nije ispunio svoju licnu.
Sto se tice mijenjanja paketa ili kako ih ovdje zovu planova, mogu se mijenjati jednom godisnje.
Do 2010-e osiguravajuce kompanije su mogle odbiti (i najcesce jesu) da pokriju troskove lijecenja ako je bolest postojala prije nego sto si kupio njihovo osiguranje. Posle donosenja tzv. ACA (Afordable Care Act) ta praksa je ukinuta i postala nezakonita. Nema potrebe za ikakvim ljekarskim pregledima bilo za kupovinu ili promjenu osiguranja.

arcibald01 and Sloba1 vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 4:52 am

Slobo kako za ultrazvuk godinu dana čekao?
Gotovo svaki liječnik opće prakse ima ultrazvuk, i to je rutina da te pregleda. Čeka se 2 minute.

Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 5:06 am

Druze Zamjenice, ako nisi do sad primijetio, nas Sloba se javlja iz Novog Sada. Drzava Srbija, negdje na brdovitom Balkanu... 
Ljekarske ordinacije u drzavnim ustanovama mogu (a ne moraju) imati ultrazvuk. I kad ga imaju, najcesce ne radi. Ti isti ljekari obicno imaju i privatne ordinacije koje imaju sve i imaju odmah. Razlika je samo sto u ovim drugim se sve placa.
Ima onaj vic kad Mujo pita Fatu da se "igraju". Kao ona doktorica a on dos'o na pregled.
Kaze Fata, a jel' u privatnoj ili drzavnoj ordinaciji? A kakva je razlika? Pa ako ces privatno, treba ti dvjesta maraka a ako ces u drzavnom, dodji za sest mjeseci.

arcibald01, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 5:23 am

Nisam znao radin

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 6:51 am

Konzultirao sam bolju polovicu.

U Hrvatskoj niti jedna ordinacija a mislim na državne nema uzv uređaj ako se njime nema tko koristiti.

Dakle, liječnik mora imati certifikat i biti osposobljen za uzv dijagnostiku.

Nigdje u svijetu nema u svakoj ambulanti  uzv pa ni kod doktora specijaliste.

Ukratko. Imaju ga one ordinacije koje imaju osposobljenog liječnika za takvu vrstu dijagnostike. Obično se radi o specijalistima neke grane medicine. Ima ga moja bolja polovica.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 7:53 am

VBČ (citat):
Gotovo svaki liječnik opće prakse ima ultrazvuk, i to je rutina da te pregleda. Čeka se 2 minute.
Nadam se da će mi poštom za koji dan stići termin za uzv. 
Slikat ću ga da pokažem kako se i van Srbije na uzv čeka malo duže od dvije minute.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 8:31 am

Moj liječnik opće prakse ima ultrazvuk. I nije nikakav specijalist. Mnogi liječnici opće prakse ga također imaju.
Naravno da je i za to potrebna obuka, ali se ovdje svatko obucava redovno. I ja svake godine idem na neki kurs nečega iz oblasti kojom se bavim. Šta više to se i očekuje od tebe.

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 8:48 am

Svakako da to ovisi i o standardu neke države.
No tvoj liječnik opće prakse mora dati ako koristi uzv i poseban nalaz i to ovjeriti.
Ja imam stalno edukacije gotovo svaki mjesec i to je normalno.
No edukacija iz uzv-a traje minimalno 6 mj a i trajanje te edukacije moze biti i duže ovisno o grani medicine.
U Americi i med.sestre rade uzv dijagnostiku.
Moja edukacija traje od 1 dana do nekoliko mjeseci. I tako svake godine.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeWed Sep 28, 2022 7:45 pm

Doktor Živago (citat):
Konzultirao sam bolju polovicu.

U Hrvatskoj niti jedna ordinacija a mislim na državne nema uzv uređaj ako se njime nema tko koristiti.

Dakle, liječnik mora imati certifikat i biti osposobljen za uzv dijagnostiku.

Nigdje u svijetu nema u svakoj ambulanti  uzv pa ni kod doktora specijaliste.

Ukratko. Imaju ga one ordinacije koje imaju osposobljenog liječnika za takvu vrstu dijagnostike. Obično se radi o specijalistima neke grane medicine. Ima ga moja bolja polovica.

Isto velja pri nas. Ultrazvok nima nobena splošna ordinacija, pa tudi zasebna, kjer so tako imenovani osebni zdravniki (tisti, ki smo jim včasih rekli obratni zdravniki, splošni zdravniki).
Pri nas sta, mislim v okviru Zdravstvenega doma dve specialistični ambulanti, kjer imajo ultrazvok. Gre za ambulante, kjer opravljajo predvsem pregled nosečnic, dopuščam pa možnost da je možno tudi drugim da opravijo ultrazvočni pregled pri njih. Mislim, da je v takšni ambulanti zdravnik specialist ginekolog ali porodničar (mogoče tudi pediater), verjetno pa ima specializacijo tudi za opravljanje ultra zvoka.
V bolnišnici pa obstaja cel oddelek za ultrazvočno diagnostiko. Seveda potrebuješ napotnico za pregled na tem oddelku.

Ima pa večina teh splošnih ambulant aparat za EKG. Pa tudi za čitanje tega izvida je mislim potreben posebej izpit.

Na vrh Go down
Sloba1
Kapetan I klase
Kapetan I klase
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeSun Oct 02, 2022 4:13 am

goran9030 (citat):
VBČ (citat):
Nadam se da će mi poštom za koji dan stići termin za uzv. 
Slikat ću ga da pokažem kako se i van Srbije na uzv čeka malo duže od dvije minute.
Ovde u domu zdavlja nema, već šalju u Novi Sad u sklopu Doma Zdravlja. Najviše šalju u DZ Liman, pa u Zmaj Ognjena Vuka, i na Novo Naselje. Ne znam koliko poznaješ Novi Sad. I meni nikako da zakaže lekarka. Uđe u kompjuter i kaže nema termina, i tako svakog petog u mesecu. Prvo je priča bila korona, pa onda prednost imaju onkološki a tek ostali... Na kraju sam dočekao posle gotovo godinu dana i polip je uvećan za jedan mm. Sada u Novembru imam ponovo kontrolu, a to znači da 5. novembra moram ići lokalnom lekaru da uđe u kompjuter i vidi da li ima termina ili ne. Nadam se da će ovoga puta biti bolje.
Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeSun Oct 02, 2022 7:13 am

OK, nema termina ovaj i idućih sedam mjeseci, ali zašto ti onda ne rezervira neki termin (kao i men ) za skoro godinu dana?
Inače, kad je situacija konkretna, jesli li pomislio da odeš negdje privatno? I koliko bi to koštalo?

Na vrh Go down
Sloba1
Kapetan I klase
Kapetan I klase
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeSun Oct 02, 2022 8:11 am

Pa u tome je i glavna poenta... Nemam za privatnika, koji bi to odmah uradio, ali su mi rekli da ispod 50 evra nema ništa ili da čekam regularno za participaciju od 50 dinara pa kada bude... Znači društveni sistem je još uvek u Srbiji i to košta 50 dinara na šalteru kod sestre ali cena je i da se čeka a kod private nema čekanja, već izvadiš novce i završiš posao.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sloba1
Kapetan I klase
Kapetan I klase
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeSun Oct 02, 2022 8:14 am

Za operaciju preponske kile isto tako. Čekam više od godinu dana i na listi sam. To se smatra rutina i nije u prioritetu a već me boli... Da imam pare i platim privatno već bi se kile rešio, ovako trpim bolove i čekam poziv iz KCV kada da dođem. Ne znam koliko je privatno operacija kile ali sigurno nije ispod 500 evra ako ne i više.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeThu Oct 06, 2022 10:10 am

Ah Slobo, dok ti dođeš na red zaratit će se, pa nećeš bit prioritet.

Sloba1 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeThu Oct 06, 2022 10:37 am

Al' ga utješi...  granata

Sloba1 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10332
ČLAN OD: : 2014-08-02
DOB : 60
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeThu Oct 06, 2022 10:36 pm

Jedna od nebuloza "apostola finansija" iz predhodne apostolske vlade čijeg je premijera postavila SPC je ukidanje naplate zdravstvenog osiguranja, tako da nam je zdravszvo pred kolapsom, u ogromnim dugovima i početkom krize u snabdijevanju lijekovima.
Nikad mi neće biti jasni porivi tog čovjeka a ni budale koje su mu vjerovale i još vjeruju.

Na vrh Go down
Doktor Živago
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitimeThu Oct 06, 2022 10:39 pm

Ma čii mi se druže Poručniče da je svugdje isto.

Previše se vjeruje političarima, a kod vas je to posebna priča. 

Miješanje crkve ( bilo čije ) u politiku uvijek završava fijaskom.

Crkva se mora držati spašavanja duša, a ne postavljanjem vlada.

Posebno ne SPC, iako mislim na sve crkve.

Tragedija do čega su doveli vlastiti narod. Ponašaju se kao prema neprijatelju.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Zdravstvo i osiguranje   Zdravstvo i osiguranje Icon_minitime

Na vrh Go down

Zdravstvo i osiguranje
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Zdravstveno osiguranje