FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories

HomeEventsRegistracijaLogin

Kad podvučemo crtu 2021

Go down 
+4
PORUCNIK
vladimir
VBČ
Doktor Živago
8 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8408
REPUTACIJA : 75
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 54
M(j)esto Vinkovci

Kad podvučemo crtu 2021 Empty
KomentarNaslov komentara: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime07.01.22 12:00

Poštovani kolege i prijatelji.

Htio sam par riječi napisati o godini koja je iza nas, koja je po mnogočemu bila sudbonosna iz mog kuta, ali pozivam i Vas ostale da se uključite sa svojim komentarima, odn. da napišete kako ste prošlu godinu Vi doživjeli, svaki iz svojeg kuta gledanja, i svaki iz svoje zemlje u kojoj ili živite ili boravite, jer nas, hvala Bogu ima iz skoro svakog kuta zemaljske kugle. Puno sam o tome razmišljao, i evo, odlučio se staviti na Forum nekoliko misli i događaja koje su po meni obilježile proteklu godinu.

Prirodno je da se nadamo da će ova godina biti bolja od prethodne, boja i uspješnija.

U proteklu, 2021. mnogi su ušli u Hrvatskoj s nadom da ćemo ponovno imati krov nad glavom i uvjete za život dostojan čovjeka nakon razornih potresa koji su pogodili Zagreb i Baniju. Odmah po potresu se organiziralo prikupljanju materijalnih sredstava koji su građani vrlo solidarno prikupljali, te se uveliko očekivalo da će obnova vrlo brzo započeti, tim više što je to i zakonski regulirano, ali je obnova po starom dobrom našem običaju ostala samo na papiru. Da je tome tako, pročitao sam na portalima da je da smo od 5,1 milijardi kuna iz Fonda solidarnosti koje su Hrvatskoj doznačene još krajem 11.mjeseca prošle godine iskoristili manje od 43 milijuna kuna. Za to iskoristiti imamo još samo nekoliko mjeseci, a to nećemo uspjeti napraviti jer treba završiti puno projekata, javnih natječaja i riješiti dobro poznati problem sa radnom snagom. Znači, naši sugrađani ostaju i dalje živjeti u kojekakvim kontejnerima, i ugl. u neljudskim uvjetima, na tlu koje se stalno trese i podrhtava od novih, iako manjih potresa.

Sa druge strane, prošlu godinu je obilježio i nehumanizacijski trend svođenja ljudskih života na puke brojke kod borbe protiv pandemije korona virusa, gdje se u javnom prostoru putem svih mogućih medija govori potpuno neprimjereno nabacujući se brojkama kao da se ne radi o ljudskim bićima. I dalje se vode svakodnevne rasprave o vakcini/cjepivu, je li i koliko učinkovito, ali i o pojedinim mjerama Stožera, koje su, ruku na srce, najelastičnije ili najliberalnije u Europi, a one su takve jer si druge ne možemo priuštiti a koje bi da su propisane dovele u ogromne financijske dubioze.
Da li se rizik isplatio, više je moralno pitanje, jer smo dobru turističku sezonu i sjajnu zaradu, platili ljudskim životima jer je smrtnost u Hrvatskoj značajno veća nego u drugim državama, a što po meni opet ima veze sa strukturom stanovništva koje je ugl. starije životne dobi, ali i gledano kroz naš zdravstveni sustav koji se ne može mjeriti sa drugim razvijenim državama. Za one umrle starije dobi se smatralo da su unaprijed otpisani, što je u cijelosti neprihvatljivo.

U ovi Novu godinu ulazimo sa još više dijeljenja na cijepljene i necijepljene, a bitno je zadržati empatiju i društvenu odgovornost.

Također smo imali i masovne prosvjede protiv covid mjera, koji su bili i u drugim zemljama, pa me to puno ne čudi.

Sa druge strane, proveden je popis stanovništva koji  još u cijelosti nije pregledan, ali se da isčitati da nas je znatno manje no prije, trend izumiranja je itekako prisutan jer je više umrlih no rođenih, a ljudi se i dalje masovno iseljavaju u Irsku i druge zapadne države Europe.
Političari to nastoje prikazati kao trend boljeg statusa radnika u inozemstvu, ali istraživanja ali i zdravi razum govore suprotno.

O promjeni na strani velikih sila, osobito Amerike gdje imamo novog predsjednika ne bih pisao, nego bi to ostavio kolegama koji tamo žive, a volio bih da više o tome napiše naš Načelnik.
Isto tako, volio bih da nešto o stanju u Švedskoj napišu SveJug ili Vladimir, sa promjenama u Njemačkoj VBČ ili netko drugi. i da se još ponetko javi sa svojim komentarima.
Naime, ljudi odlaze zbog kraha društvenih vrijednosti, masovne korupcije i nevoljkosti sustava da se obračuna sa tim trendovima, što nažalost vidimo iz dana u dan.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
VBČ

Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 10005
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime08.01.22 19:33

Meni je prošla godina bila dobra.

Na globalnom nivou smo se oslobodili velike nevolje: Presidenta Krampa. U Njemačkoj pobijedili socijaldemokrati. Kročimo u bolje sutra!
Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime08.01.22 23:46

Ma i za moju obitelj je u globalu bila dobra. Ali što vrijedi što ja živim dobro a moja okolina prosi na ulici ili kopa po smeću ili kad mladi odlaze van u druge države. I to me pojedinačno, sada odlaze cijele obitelji.
Slažem se da trebamo gledati u budućnost jer je sadašnjost za mnoge siva i turobna.
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3337
REPUTACIJA : 158
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime09.01.22 19:40

sve u svemu  prezivesmo i 2021 god. ostace mi upamcena po 57 satnom putovanju u Svedsku i 39 sati povratak. onda dva puta po 24 sata do Svajcarske i nazad. ne pamtim da sam ikad u zivotu tolko sedeo u autobusu kao u nekom filmu put oko sveta i nazad. ovu 2021 sigurno cemo svi upamtiti po vakcinaciji. prvo je bila prica samo jedna,pa onda dve zavrsismo godinu sa tri vakcina a stanje sto se tice korone sve gore

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9627
REPUTACIJA : 142
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 59
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime09.01.22 21:36

Prije godinu dana sam plućima osjećao udah hladnog vazduha. ne znam šta je bio uzrok, ali sam se plašio upale pluća i to u vrijeme korone, pa sam nosio masku i kad sam sam u voćnjaku. Kasnije sam nabavio moto-kacigu sa vizirom, pa nijesam udisao direktno hladan zrak u pluća. Za sada nemam taj osjećaj iako je napolju dosta hladno.
Prva tri tromjesečja sam tražio auto, a u četvrtom sam imao samoobuku, ili doobuku, ili podsjećanje na vožnju.
Probleme s kičmom nisam sanirao, nisam ni završio s pregledima, jer od zakazivanja do pregleda protekne nekoliko mjeseci (sljedeća kontrola je zakazana za maj).
Covid 19 nisam zakačio, bar mislim, iako sam imao neku prehladu.
I još sam u dugu od oko par hiljada eura, jer nisam dizao kredit za auto.
Inače, auto ne zovem "landar-laver", no "Ćetalj", po znamenitom Joksimovom konju, kupljenom od Miladina i Radosava. bom

SveJug and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3182
REPUTACIJA : 46
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 9:57

Ja bih se prvo vratio na 2020-u koja mi je bila jedna od gorih, neponovila se.
2020-a kada sam napunio 65 god i kada sam trebao ici u penziju.
2020-a kada smo trebali proslaviti 40 godisnjicu braka.
2020-a kada sam imao u planu putovati barem 3 puta. Prvi put u Maju, drugi put u Julu a treci but u Decembru. Prva dva puta su nam karte bile uplacene jer kada se pocelo pricati o Covidu, niko nije u to verovao. Svi su kazali da je to dalelo, ali kada je stiglo do nas, uvele se restrikcije uvezi putovanja.
Pare za prvo putovanje su nam vracene dok za drugo ne. Propale su nam oko 1500 evra. Trece putovanje nismo ni uplatili posto je bilo jos dosta do toga. I tako zvog Covida ja neode u penziju vec nastavio raditi.
Proslavili kako moj 65-i rodjendan i godisnjicu braka samo u krugu familije a bilo u planu da se napravi jedan veli skup sa velikim brojem gostiju.
Moj moto je uvek bio: ”Dobro mi je ali se trudim da mi bude jos bolje” pa se potrudio pa mi 2021-a bila bolja.

2021-e sam ipak otisao u penziju. Napravili jedan manji skup pa to obelezili.
Postigao ofarbati, renovirati i dograditi nesto oko kuce. Pomagao deci sa njihovim potrebama.
Uspeli i putovati, proveli 3 nedelje u CG ali nazalost @Porucnice, nismo uspeli sresti se i ove godine.
Proveli vikend na ostrvo Ven gde smo videli i degustirali njihovu proizvodnju viskija.
Skoknuo i do Nemacke,sreo rodjaka kojeg nisam video par godine (opisacu pod drugom temom).
I na kraju 2021-e, za praznike bili uz svoje najdraze i najmilije.
Kada sve to saberem, dobro mije, ali se trudim da mi bude jos bolje.

PORUCNIK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 10:49

Dragi kolega SveJug, to si to sve uspio napraviti i ostati zdrav ( mislim na covid).
Ja se slažem sa tvojom krilaticom/sloganom ali mislim danje zdravlje najvažnije.
ja sam nažalost, 2020. prebolio covid i bilo mi je grozno, kao i cijela moja porodica.
Ne ponovilo se ( naravno, cijepili smo se poslije 2 puta).
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 11:08

@Doktor Živago (citat):
Dragi kolega SveJug, to si to sve uspio napraviti i ostati zdrav ( mislim na covid).

Ne ponovilo se ( naravno, cijepili smo se poslije 2 puta).
Sto se Covida tice, ni ja niti moja Sosa (kako je zovem od milja) nismo zarazeni, (kako znamo) jer smo se strogo drzali preporukama i restrikcijama. Svedski narod je sto se toga tice jako pedantan i postuju te preporuke.Kao sto sam i napisao, zrtvovali smo dosta toga.
A sto se vakcine tice, odm prvog dana sam rekao da je rizik da stradam od Covida je veci nego od vakcine pa smo odmah, medju prvima i primili sve tri. Ovde se vakcinisalo po prioritetu god starosti.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 11:47

SveJug ti si mnogo vredan i radan covek. mislim da je penzija za tebe bila najtezi izazov u zivotu. tebe u SWE kad pomenem uvek kazem moj prijatelj je Legenda Volvoa.cisto sumnjam da postoji i jedan osoba koja je radila duze u Volvou od tebe od kad firma postoji

SveJug voli ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 13:14

@vladimir (citat):
SveJug ti si mnogo vredan i radan covek. mislim da je penzija za tebe bila najtezi izazov u zivotu. tebe u SWE kad pomenem uvek kazem moj prijatelj je Legenda Volvoa.cisto sumnjam da postoji i jedan osoba koja je radila duze u Volvou od tebe od kad firma postoji
Prijatelju, 🙏

Pa skoro 48 god radnog staza je ostavila trag. Imao si priliku videti moju sredinu i cuti eventualne planove, ali boze zdravlja pa cu to nadoknaditi. 

Pozdrav i javi se kada stignes U Sweden.

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 13:56

Sad je red da nam ova svima bude bolja i sa više susreta salutiranje

vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 14:23

@PORUCNIK (citat):
Sad je red da nam ova svima bude bolja i sa više susreta salutiranje
bice krecem 14.01.2022  za Swe  a sad imam i svoj auto  da obidjem mog prijatelja

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4428
REPUTACIJA : 70
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 56
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 18:46

Volio bih da mogu podvući crtu, ali svaki puta kad pokušam, piše mi ERROR!!!
Uglavnom, 2021. je standardno počela, bilo je super u 4. i 5. mjesecu, a onda se vratilo u normalu i lagano vukla nizbrdo-ravno, nizbrdo-ravno... 
Od 01.12. pa na dalje je krenulo strmoglavo i čekam i nadam se kada će se to i kako završiti.

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 20:52

@goran9030 (citat):
Uglavnom, 2021. je standardno počela, bilo je super u 4. i 5. mjesecu, a onda se vratilo u normalu i lagano vukla nizbrdo-ravno, nizbrdo-ravno... 
Od 01.12. pa na dalje je krenulo strmoglavo i čekam i nadam se kada će se to i kako završiti.
pitam se scime poslujes, jer je ovde u masa stvari islo samo nagore. Gradjevinski matrijal, farba uopste je islo kao alva. Potraznja ogromna a i cene su skocile. Majstore nemozes dobiti ni za leka.
Volvo prodao kao nikada, prebacili normu da su nam delili bonuse u velikim sumama.

Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 22:39

Kao i kod nas...majstora nema a kada ga nađeš...deru kožu sa leđa.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 23:17

Kako nema majstora?

Ovdje koliko hoćeš!
Na vrh Go down
pera84
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 5154
REPUTACIJA : 694
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime10.01.22 23:19

@VBČ (citat):

Kako nema majstora?

Ovdje koliko hoćeš!

A mozda vi u Njemackoj malo vise placate? clown

Sto se tice majstora i cijena, situacija je i ovdje slicna.
Meni su 2017-e za kompletnu kuhinju (ruke) trazili $6500. Skinuli su 500 jer sam platio u kesu. (svako vara na porezima)
Prosle godine su mi za pola kupatila (ruke) trazili $18900. Isti covjek.
Imao sam jos dvije ponude, pet stoja gore-dole.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 9:47

Ma ima ovdje majstora, ali premalo. Svi su otišli u inozemstvo. Cijene su nenormalno skočile, a najtraženiji su keramičari i zidari. Njih je malo, a potražnja velika...i sad zaključak donesite sami.
Nadalje, zbog inflacije su cijene građevinskog materijala otišle sigurno 30 % a željezo i više.
Prije se znalo: koliko materijal toliko i ruke...a sad su ruke odn. majstori duplo od materijala.
Nenormalno, ali istinito.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 10:46

@Doktor Živago (citat):
Ma ima ovdje majstora, ali premalo. Svi su otišli u inozemstvo. Cijene su nenormalno skočile, a najtraženiji su keramičari i zidari. Njih je malo, a potražnja velika...i sad zaključak donesite sami.
Nadalje, zbog inflacije su cijene građevinskog materijala otišle sigurno 30 % a željezo i više.
Prije se znalo: koliko materijal toliko i ruke...a sad su ruke odn. majstori duplo od materijala.

To mi je kazao i bratic sa kojim sam se cuo za praznike. Kaze, odjednom sam dobio ogromnu povisicu za isti posao.

Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 17:25

@Doktor Živago (citat):
nije problem sto su majstori otisli jos veci problem je sto niko nece ni da se skoluje za ta zanimanja a kako je krenulo nece deca imati ni od koga da nauce majstorsi zanat

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 19:28

Kod nas se stimulira upis u strukovne škole. Sin jedne moje poznanice je upisao smjer "kuhar" i već je dobio nekoliko ponuda za posao nakon završetka škole, a uz to svaki mjesec od grada dobije 500 kn u vidu nekakve stipendije. 
I opet nema dovoljno upisanih kuhara, keramičara, tesara, zidara, električara... Eh, da se meni vratit' i ponovno upisati srednju. Sad bih znao šta treba... Smile

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 19:30

@SveJug (citat):
@goran9030 (citat):
pitam se scime poslujes, jer je ovde u masa stvari islo samo nagore. Gradjevinski matrijal, farba uopste je islo kao alva. Potraznja ogromna a i cene su skocile. Majstore nemozes dobiti ni za leka.
Volvo prodao kao nikada, prebacili normu da su nam delili bonuse u velikim sumama.
Poslujem sa čime god stignem. Uostalom, imaš link na moju stranicu u spisku članova. 
Ali ovo sa podvlačenjem crte nisam mislio samo na poslovni dio, već općenito.

VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 19:53

@pera84 (citat):
@VBČ (citat):

Kako nema majstora?

Ovdje koliko hoćeš!

A mozda vi u Njemackoj malo vise placate? clown

Sto se tice majstora i cijena, situacija je i ovdje slicna.
Meni su 2017-e za kompletnu kuhinju (ruke) trazili $6500. Skinuli su 500 jer sam platio u kesu. (svako vara na porezima)
Prosle godine su mi za pola kupatila (ruke) trazili $18900. Isti covjek.
Imao sam jos dvije ponude, pet stoja gore-dole.

Ovdje se ne isplati plaćat u kešu, pogotovo ne tolike sume, jer se račun može odbit od poreza na kraju godine!
Država je mudra, omogućuje porezni popust - pa nikom nije u cilju plaćat na crno.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
pera84
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 5154
REPUTACIJA : 694
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 19:58

Troskovi renoviranja stambenog objekta se ne mogu prijavljivati kao rashodi osim ako se isti ne izdaje ili koristi u poslovne svrhe. Tako je kod mene.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 20:42

Mislim da je tako i kod nas.
Jedino ne zbam kako je ako objekt služi ili ce služiti u turističke svrhe.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime11.01.22 21:45

@pera84 (citat):
Troskovi renoviranja stambenog objekta se ne mogu prijavljivati kao rashodi osim ako se isti ne izdaje ili koristi u poslovne svrhe. Tako je kod mene.

Ovdje može, čak i kad je stan samo unajmljen tj. kad nisi vlasnik stana.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 0:00

Poručniku je def.krenulo prošle godine. Kroz koronu je prošao neokrznut i kupio je dugo očekivani i priželjkivani automobil.
Jedino mi je promaklo o kojem se vozilu radi..odn.kojoj marki?
Mi ostali svi ugl.isto dobri, jedino je kod Gorana lošija situacija, ali s obzirom da je on samostalni poduzetnik koji radi u RH i za svaku kunu se mora krvavo izboriti nije čudno. Ostali kolege su ili u mirovini/penziji ili rade za bolje firme ili za državne kao ja.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 10:45

@Doktor Živago (citat):
Poručniku je def.krenulo prošle godine. Kroz koronu je prošao neokrznut i kupio je dugo očekivani i priželjkivani automobil.
Jedino mi je promaklo o kojem se vozilu radi..odn.kojoj marki?
Mi ostali svi ugl.isto dobri, jedino je kod Gorana lošija situacija, ali s obzirom da je on samostalni poduzetnik koji radi u RH i za svaku kunu se mora krvavo izboriti nije čudno. Ostali kolege su ili u mirovini/penziji ili rade za bolje firme ili za državne kao ja.
Hvalisanje lol! Kad podvučemo crtu 2021 2021-126

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 14:22

Wow, koji Mačak!

Još samo fali Mačka ljeto

PORUCNIK, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 14:32

@Doktor Živago (citat):
Može i kod nas, ali objekat mora biti u vlasništvu firme ili obrta i služiti u poslovne svrhe. 
Znači, možeš obnavljati svoju poslovnu zgradu u kojoj su ti uredi ili radionice. Možeš obnavljati svoje apartmane ili stanove ako si registriran za tu djelatnost. 
Međutim, da bi objekat došao u taj status mora imati sve moguće i nemoguće papire i dozvole. 
U takvom slučaju osnovicu za porez prijavljuješ u trošak, a za PDV tražiš povrat ako imaš preplatu.

VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 14:50

@goran9030 (citat):
@Doktor Živago (citat):
Može i kod nas, ali objekat mora biti u vlasništvu firme ili obrta i služiti u poslovne svrhe. 
Znači, možeš obnavljati svoju poslovnu zgradu u kojoj su ti uredi ili radionice. Možeš obnavljati svoje apartmane ili stanove ako si registriran za tu djelatnost. 
Međutim, da bi objekat došao u taj status mora imati sve moguće i nemoguće papire i dozvole. 
U takvom slučaju osnovicu za porez prijavljuješ u trošak, a za PDV tražiš povrat ako imaš preplatu.

Jao koje komplikacije. Evo ovako ti je kod mene:

Dodje ti električar, moler, keramičar ili koji drugi majstor da ti odradi nešto u stanu ili kući ( bez obzira je li objekt u tvome vlasništvu ili ne)
ispostavi ti račun, ti na kraju godine račun prijaviš financijskome uredu, i to je to. Izuzev računa nemaš predavanja bilo kakvih drugih papira. Na računu je tvoje ime, adresa - dakle račun je za financijski ured validan.

Majstori ovdje nisu uopće jeftini, i radi se o finim ciframa, na godišnjem nivou milijuni i milijarde. Stoga je državi u cilju da se sve vrti kako treba. Država nema uopće mogućnost kontrolirati rad na crno u privatnim stanovima i kućama ( jer ipak nismo Sjeverna Koreja), pa zato kroz mamac odbitka tih troškova od poreza ona u biti stimulira gradjane da ne plaćaju na crno. Tako da je na koncu dobro i državi i gradjanima.

Meni nikad ne bi palo na pamet da plaćam majstora na crno, kad mogu fino to odbit od poreza.

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 15:03

Nešto slično su prije par godina najavljivali i kod nas, ali za iznos (ako se dobro sjećam) do nekih 12.000 kn. Međutim, zaista se ne sjećam da je itko ikada dobio neki povrat po tom pitanju. 

Zato ti kod nas ide sljedeći način: Treba ti majstor - dogovoriš se s njim za cijenu. Obično svi odmah kažu cijenu bez poreza i bez računa. Ako ti treba račun, a majstor je u sustavu PDV-a, onda na tu cijenu samo dodaj 25% i račun je tvoj, osnovica majstorova, a PDV državni. 
Čak se neki majstori i nećkaju raditi ako moraju dati račun. Onda traži drugoga. 
Dalje - sa majstorom možeš dogovoriti i da on radi sa "svojim" materijalom, pa mu onda vjeruješ na riječ da to zaista košta toliko, a obično oni imaju dogovore sa prodajnim mjestima koji im odobravaju "količinske" rabate. Onda majstor već prema svojoj dobroj volji nešto od tog popusta prenese na tebe, ili ako mu nisi po volji, onda zadrži sve za sebe. 
Naravno, možeš kupiti materijal, pa ga zeznuti. Ali kao povremeni kupac obično nemaš takve rabate, nego kupuješ po redovnim cijenama. One rabate koje dobiješ na način plaćanja prodajno mjesto svakako ima već ukalkulirano, pa je to zapravo samo marketinški trik. 
E sad - možeš ti i zeznuti državu, pa materijal kupiti negdje preko nekog oglasa, ali to obično bude korištena roba, ili nekakav višak (pa je cijena približna redovnoj) ili je prodavatelj do robe došao na neki "snađi se druže način" (nije platio), pa onda kako se dvojica dogovore. 
Eto, tu se može nešto uštedjeti, ali dok zbrojiš sve peripetije, dodatno plaćanje dostave, moguća skrivena greška, nemogućnost reklamacije ili povrata - ne isplati se puno. 
Ali svatko vesla po svojem i gleda da "uštipne" od državnog jer kako ona nama, tako i mi njoj.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 15:15

@goran9030 (citat):

Ali svatko vesla po svojem i gleda da "uštipne" od državnog jer kako ona nama, tako i mi njoj.

To nije dobro. Ako nema povjerenja gradjana u državu, ništa od te države!

Rad na crno samo puni džepove pojedinima, dok država od toga ima samo štetu.

Za svaki račun koji je ispostavljen, država je u dobitku.

Država dobije PDV, porez na dobitak, porez na dohodak, novac se sliva u zdravstvenu i mirovinsku kasu.
Bez obzira o kakvim sumama se radi, uvijek nešto teče u državnu kasu.

Čak kad država na koncu ne bi imala ništa od toga, odnosno kad bi po povratu poreza računica bila nula,
ipak učinak je da država ima sredjene odnose, da se zna zakon i red. Država sama mora bit uzor gradjanima.

mirko bratuš and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 15:34

Hmm, morao bih ovo poslati svim našim dosadašnjim i sadašnjim ministrima i premijerima. 
Siguran sam da bi se u načelu složili s tobom i da nam je borba protiv sive ekonomije zajednički cilj. 
I tu bi sve stalo. 

U svakom slučaju, na konačni cilj i svrhu u našim vladama nikad nisu gledali na taj način. Bitno je popuniti državni proračun koji se nakon toga (i prije toga) troši kapom i šakom. Npr. jedna Danska ili Nizozemska su kišna glista za jednu našu županiju po pitanju voznog parka, a da o troškovima reprezentacije ni ne govorimo. Evo, samo jedan grad u doktorovoj blizini potroši na reprezentaciju i neke neodržane manifestacije više nego neke ozbiljne države. A sve iz proračuna. 

Ipak se povremeno Ministarstvo Financija i Porezna Uprava sjete, pa naprave akciju tipa "Bez računa se ne računa". 
Pa se onda napravi nagradna igra u kojoj trebaš skupiti 20 računa i poslati ih na adresu PU. Ako te izvuku, prva nagrada je 100.000 kn; druga je 40.000; a treća je 20.000. 
I naravno da onaj koga izvuku skače do neba, jer država šalje potrošačku karticu u toj vrijednosti. 

E onda na red dolaze firme koje su izdale račune nagrađenima - jadna im majka. 
Tim firmama se onda šalju inspekcije koje provjeravaju ispravnost konkretnog računa, ali kad su već tu, onda inspektori pročešljaju kompletno poslovanje. Još nisam čuo da je neki inspektor iz neke firme na ovaj način izašao a da nije naplatio neku kaznu. 
Pa ti računaj, ode se u 60 firmi, a treba opravdati 160.000 kn isplaćenih nagrada. Very Happy Very Happy

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 16:03

Kakva glava - takav rep.

Gradjani samo oponašaju državu, društvo i Crkvu... dakako ne od jučer, već kroz povjesni kontekst.

Zašto su najsredjenije i ekonomski najstabilnije države Europe, ali i svijeta upravo protestantske?!

Protestantizam odbacije pompeznost i vanjski sjaj, crkve su jednostavne.

Katolici su oduvijek bili zbunjeni propovjedima o siromaštvu i skromnosti od strane svećenika obučenih u svilu i kadifu, u crkvama nakićenim zlatom i nakitom.

Taj paradoks se prenio i na društvo i državu. Verbalno se propovjeda skromnost, a živi pompezno.

Nesklad izmedju zadatih vrijednosti i življene prakse je historijski dat i usadjen u društvo pa potom i u državu.
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 16:45

@VBČ (citat):

Jao koje komplikacije. Evo ovako ti je kod mene:

Dodje ti električar, moler, keramičar ili koji drugi majstor da ti odradi nešto u stanu ili kući ( bez obzira je li objekt u tvome vlasništvu ili ne)
ispostavi ti račun, ti na kraju godine račun prijaviš financijskome uredu, i to je to. Izuzev računa nemaš predavanja bilo kakvih drugih papira. Na računu je tvoje ime, adresa - dakle račun je za financijski ured validan.

Majstori ovdje nisu uopće jeftini, i radi se o finim ciframa, na godišnjem nivou milijuni i milijarde. Stoga je državi u cilju da se sve vrti kako treba. Država nema uopće mogućnost kontrolirati rad na crno u privatnim stanovima i kućama ( jer ipak nismo Sjeverna Koreja), pa zato kroz mamac odbitka tih troškova od poreza  ona u biti stimulira gradjane da ne plaćaju na crno. Tako da je na koncu dobro i državi i gradjanima.

Meni nikad ne bi palo na pamet da plaćam majstora na crno, kad mogu fino to odbit od poreza.

Prijavis sta? Celu sumu ili samo cenu koliko kosta radna snaga? Dobijes natrag u porezskojm obracunu, ili? Kada?
Objasni malo detaljknije.

Ovde pozovej majstora koji ti da kalkulaciju koliko kosta matrijal i ruke. Cena ruke se odmah prijavi poreskoj upravi i oni mu plate 30% od toga i na kraju godine u porezskoj prija dobijes specifikaciju o tome.

A placati na crno se desava je firme nece doci za sitno. Tada pretezno se to koristi. Ili Poljaci koji rade keramiku i zidarstvo.

GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 16:49

Ne poznajem dovoljno Protestantizam kao vjeru da bih mogao odgovoriti na tvoj post. 
Možda to vrijedi za Europu, ali ako pričamo na svjetskoj razini Japan, Singapur, Katar, Macao, Irska, UAE, Kina... sigurno nemaju veze sa tom vjerom, a ipak su stabilne i moglo bi se reći - bogate. O uređenosti i "demokraciji" u svakoj od njih bi se dalo diskutirati, ali bi trebalo uzeti u obzir puno različitih faktora pa je za to potrebno malo više od jednog posta. 

Što se ove naše balkanske "žabokrečine" tiče, već sam pisao - smatram da je jedna koliko toliko stabilna država nestala, uz blagoslov vanjskih i unutarnjih struktura, a osnova svega je "usitni da bi bolje opljačkao". Čast izuzecima ako ih ima, ali u našoj regiji je svakodnevica takva da se više priča o krađi nego o demokraciji i slobodi. Zato ljudi i odlaze.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 16:53

@goran9030 (citat):
Ne poznajem dovoljno Protestantizam kao vjeru da bih mogao odgovoriti na tvoj post. 
Sorry , si mislio na mene?

VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 18:12

@goran9030 (citat):
Možda to vrijedi za Europu, ali ako pričamo na svjetskoj razini Japan, Singapur, Katar, Macao, Irska, UAE, Kina... sigurno nemaju veze sa tom vjerom, a ipak su stabilne i moglo bi se reći - bogate. O uređenosti i "demokraciji" u svakoj od njih bi se dalo diskutirati, ali bi trebalo uzeti u obzir puno različitih faktora pa je za to potrebno malo više od jednog posta. 

Što se ove naše balkanske "žabokrečine" tiče, već sam pisao - smatram da je jedna koliko toliko stabilna država nestala, uz blagoslov vanjskih i unutarnjih struktura, a osnova svega je "usitni da bi bolje opljačkao". Čast izuzecima ako ih ima, ali u našoj regiji je svakodnevica takva da se više priča o krađi nego o demokraciji i slobodi. Zato ljudi i odlaze.

Kao što se iz moga upisa da vidjeti, govorio sam u historijskome kontekstu.

Vrati se samo 100 godina unazad i pogledaj koje su države prednjačile i bile s dobro uredjenom državnom strukturom i dobrom ekonomijom, a i dan danas su ispred drugih - u kontinuitetu. Odmah ćeš uočiti sjeverenu protestantsku Europu, potom USA, Kanadu, Australiju... Zapravo ne mogu naći ni jednu protestantsku državu da nije bila takva. Katoličkih ima hrpa, gotovo sve, jer su uvijek kaskale za protestantskim državama. To je pravilo, a usvakom pravilu ima i izuzetaka. Izuzetak je tad i sad činila Austrija koja se nažalost previše petljala u s okolnim slavenskim narodima, što joj je skoro došlo glave, ali je do dan danas ostala razvijena - u kontinuitetu.

Japan se zanimljiva priča za sebe. Kina jeste odnedavno gospodarska sila, ali to je još uvijek (polu)diktatura jedne i jedine partije. Singapur, Katar, UAE, Macao... su bili ribolovačka sela koja su se "preko noći" razvila. Iako bez kontinuiteta o kojem pričamo, ipak dobri primjeri da se može postić ono što su ovi iz ničega postigli.

Irska je takodjer primjer novog uspona (koji uliva nadu), no historijski gledano to je bila zaostala zemlja.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 18:30

@SveJug (citat):

Prijavis sta? Celu sumu ili samo cenu koliko kosta radna snaga? Dobijes natrag u porezskojm obracunu, ili? Kada?
Objasni malo detaljknije.

Ovde pozovej majstora koji ti da kalkulaciju koliko kosta matrijal i ruke. Cena ruke se odmah prijavi poreskoj upravi i oni mu plate 30% od toga i na kraju godine u porezskoj prija dobijes specifikaciju o tome.

A placati na crno se desava je firme nece doci za sitno. Tada pretezno se to koristi. Ili Poljaci koji rade keramiku i zidarstvo.

Prijaviti se može sve u svezi s radom majstora, dakle njegov rad, troškovi puta, troškovi učinka strojeva, potrošni materijal majstora...
u biti sve izuzev samog materijala koji je potreban za izvedbu radova.

Godišnje je tako moguće prijavit do maksimalno 6000 Eura. Povrat poreza je naravno na kraju godine, bar je tako kod mene.

SveJug and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 19:39

Sve sto mogu reci je, blago Vama koji živite u normalnim uređenim državama!
Nažalost, sve sto je Goran ranije napisao je surova istina!
Da se dopunim. U normalnim državama svatko se bavi svojom strukom i ne petlja se u druge struke.
Kod nas nisi kompletan čovjek ako ne znas popraviti veš mašinu, ako kojim slučajem ne znas napraviti produžni kabl ili popraviti utičnicu i od trofazne napraviti monofaznu, ako ne možes obojati odn.okrečiti kuću, postaviti laminat i da ne nabrajam dalje.
U Njemackoj i Švedskoj, neovisno je li se radi o pretežno protestantskoj ili katoličkoj državi je to nezamislivo.
Naprosto, svatko radi svoj posao i za taj je posao plaćen.
Osobno sam vjernik i sav ovaj glamur i konzumenizam koji prati blagdane me ne zanima. Bitna je poniznost, kućni odgoj i moralnost. I Isus se rodio u štali a ne u zlatom okićenoj crkvi ili katedrali.
Trebamo poći od sebe. Ali, usli smo u neke druge sfere..pa neću dalje o tome.
Činjenica jest a sto je VBČ napisao u svom uvodnom komentari nakon otvaranja teme a spomenuosam obnovu nakon potresa uHrvatskoj da nema niti " o " od obnove zato sto se mulja i krade.
Tako je kod nas i sa majstorima sto jeGoran vrlo dobro objasnio.

Doktor Živago: komentar modifikovan dana: 12.01.22 19:53; prepravljeno ukupno 1 puta

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 19:45

@VBČ (citat):

Godišnje je tako moguće prijavit do maksimalno 6000 Eura.
Znaci veoma slicno.

Ovde je 30% od troskova rada, maximalno 50 000 Skr godisnje po osobi a bracni drugovi/partneri na istu adresu mogu duplirati sto znaci 100 000 Skr godisnje koji se izplacuje majstoru direktno po zavrsetku posla.

VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:08

@Doktor Živago (citat):
Sve sto mogu reci je, blago Vama koji živite u normalnim uređenim državama!

Dobro uredjena država je blagoslov na kom treba bit stalno zahvalan.

Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:12

Ja volim svoju državu, osjećam se u njoj ugodno jr sam u konačnici tu i rođen. No, jako me žaloste ovakvi primjeri koje mi sad komentiramo. Zaista bih volio da makar 50% imamo uređenu državu poput Njemačke, Švedske, Austrije ili recimo Kanade.
To je zaista blagodat i pravi blagoslov za građane koji žive u njima

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:23

@Doktor Živago (citat):
Ja volim svoju državu, osjećam se u njoj ugodno jr sam u konačnici tu i rođen. No, jako me žaloste ovakvi primjeri koje mi sad komentiramo. Zaista bih volio da makar 50% imamo uređenu državu poput Njemačke, Švedske, Austrije ili recimo Kanade.
To je zaista blagodat i pravi blagoslov za građane koji žive u njima

Ja sam osobno jako razočaran današnjim državama nekadašnje SFRJ posebice Hrvatskom.
Umjesto da bude bolje i da se ide naprijed, da se ugleda na bolje i uspješnije države - još uvijek se tavori u nekom svom vilajetu.

Ta potreba za kradjom državnoga i općega dobra mi nikako ne ide u glavu.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:28

@SveJug (citat):
@goran9030 (citat):
Sorry , si mislio na mene?
Ne, moj post se odnosio na onaj koji je napisao VBČ. Nisam ga povukao kao citat jer nisam pretpostavio da ćeš ti upasti između Smile

SveJug voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Pukovnik
Pukovnik
Doktor Živago

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:30

Sve jasno. No očito nisi ili nisi dugo bio u drugim državama ex Yu.
Tamo je jos gore. Najdalje je otišla Slovenija koja je i prije prednjačila.
Mi smo u Eu..ali najgori smo i to me smeta. Kao da ja kradem iz svoje kuće...
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:38

@Doktor Živago (citat):
Sve jasno. No očito nisi ili nisi dugo bio u drugim državama ex Yu.
Tamo je jos gore. Najdalje je otišla Slovenija koja je i prije prednjačila.
Mi smo u Eu..ali najgori smo i to me smeta. Kao da ja kradem iz svoje kuće...

Osim Hrvatske sam bi još u Bosni. Ipak ne kužim ni taj mentalitet: kod drugih je još gore!

Meni u životu nikad nije bila utjeha da ima i gorih od mene. Uvijek i u svemu sam se trudio biti medju najboljima,
a ne biti najbolji od najgorih.

vojničina
Na vrh Go down
goran9030
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 20:50

@VBČ (citat):
@goran9030 (citat):

Kao što se iz moga upisa da vidjeti, govorio sam u historijskome kontekstu.

Vrati se samo 100 godina unazad i pogledaj koje su države prednjačile i bile s dobro uredjenom državnom strukturom i dobrom ekonomijom, a i dan danas su ispred drugih - u kontinuitetu. Odmah ćeš uočiti sjeverenu protestantsku Europu, potom USA, Kanadu, Australiju... Zapravo ne mogu naći ni jednu protestantsku državu da nije bila takva. Katoličkih ima hrpa, gotovo sve, jer su uvijek kaskale za protestantskim državama. To je pravilo, a usvakom pravilu ima i izuzetaka. Izuzetak je tad i sad činila Austrija koja se nažalost previše petljala u s okolnim slavenskim narodima, što joj je skoro došlo glave, ali je do dan danas ostala razvijena - u kontinuitetu.

Japan se zanimljiva priča za sebe. Kina jeste odnedavno gospodarska sila, ali to je još uvijek (polu)diktatura jedne i jedine partije. Singapur, Katar, UAE, Macao... su bili ribolovačka sela koja su se "preko noći" razvila. Iako bez kontinuiteta o kojem pričamo, ipak dobri primjeri da se može postić ono što su ovi iz ničega postigli.

Irska je takodjer primjer novog uspona (koji uliva nadu), no historijski gledano to je bila zaostala zemlja.
Opet da ponovim, ne može se to analizirati u jednom postu od sto riječi. 
Činjenica je da je Crkva kroz vijekove napravila puno zla i to se ne može poreći. Sama inkvizicija je trajala praktički do 19. stoljeća. Puno toga dobrog se zatiralo i ne govori se bez razloga o "mračnom srednjem vijeku". 
O protestantskoj sjevernoj Europi bi se moglo govoriti i kao o kolonijalnim silama. Pitanje je gdje bi danas bile V. Britanija i Nizozemska da nisu imale kolonije. Skandinavci su sasvim druga priča, iako bi se i za njih moglo reći kao i što si ti rekao za Japan - zanimljiva priča za sebe. 
Austrija se nije bez razloga petljala sa okolnim slavenskim narodima. Da nije imala koristi, napravila bi zid prema tim susjedima, a ne bi ih držala pod svojom čizmom kroz stoljeća. 
Činjenica je samo da svi narodi imaju neku svoju osobnost i shvaćanje dužnosti i discipline. Narodi na ovim našim područjima stoljećima nisu imali svoju državu, a neki se tome još ni danas nisu navikli. Oduvijek je ovdašnjeg radnika i seljaka svaka država i sila izrabljivala. Tako je i danas jer su na vlasti oni koji bi prije 40-tak godina ljetovali na Golom otoku (ali ne zbog uvjerenja, već zbog lopovluka). 
Srbija je svoju državnost dobila u 19. st. Ostali narodi su čekali iduće stoljeće. Do tada su svi sjeverno-europski narodi već odavno imali svoje države i demokracije, a neki su i izrabljivali druge. Pa zašto je onda čudno da ovdašnji narod nije naučio da mu je država majka, nego maćeha?

VBČ
VBČ

Veteran Foruma SP

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime12.01.22 21:21

@goran9030 (citat):
Pa zašto je onda čudno da ovdašnji narod nije naučio da mu je država majka, nego maćeha?

Opet su za sve krivi neki drugi?

Pa kud ćeš bolje nego imat Austriju za vladara? Red, rad i kultura. Tu sreću je imala recimo Dalmacija, ali ne vidim ništa od austrijskoga uticaja.

Jedan od svijetlih primjera i državnosti i napretka je bila Dubrovačka Republika. Dobar primjer da se mudrom i razboritom politikom, a ne sabljama i topovima, moglo naći svoje mjesto pod nebom medju velikim igračima kao što su Osmanlije, Mletci, Austrija...

Što je danas ostalo od Dubrovačke Republike? Ništa, progutao je okolni Balkan.

Dobar i obećavajući primjer je bila i Kraljevina Srbija, dok se nije počela petljat i ujedinjavat s drugima... rezultat je poznat i vidljiv i danas.

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Kad podvučemo crtu 2021   Kad podvučemo crtu 2021 Icon_minitime

Na vrh Go down

Kad podvučemo crtu 2021
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next