FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories

HomeEventsRegistracijaLogin
Traži

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Traži

Display results as :

Rechercher Advanced Search
Latest topics
» Gospodarstvo
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 16:20 by goran9030

» Ilustrovane dosjetke
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:58 by Sloba1

» Zanimljivo
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:54 by Sloba1

» Malo nostalgije
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:45 by Sloba1

» Zanimljivosti iz regije
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:42 by Sloba1

» Crtice iz života i o životu
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:35 by Sloba1

» Citati oteti zaboravu
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:32 by Sloba1

» Zdravstvo i osiguranje
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 14:45 by arcibald01

» Troškovi života
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 14:37 by Sloba1

Latest topics
» Gospodarstvo
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 16:20 by goran9030

» Ilustrovane dosjetke
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:58 by Sloba1

» Zanimljivo
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:54 by Sloba1

» Malo nostalgije
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:45 by Sloba1

» Zanimljivosti iz regije
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:42 by Sloba1

» Crtice iz života i o životu
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:35 by Sloba1

» Citati oteti zaboravu
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 15:32 by Sloba1

» Zdravstvo i osiguranje
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 14:45 by arcibald01

» Troškovi života
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitimeToday at 14:37 by Sloba1

Keywords
split klasa vojna priroda 2917 Skoplje drugove Kasarna tražim vipava štip tito karaula 5327 bela 1981 ZADAR muzika zagreb marsal surdulica Bileca bihać 1985 ljubljana pirot
Forum navigacija
 Portal
 Indeks
 Lista članova
 Kako koristiti ovaj Forum?
 Traži
Forum
Top posting users this week
Doktor Živago
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Vote_lcap”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Voting_bar”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Vote_rcap 
goran9030
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Vote_lcap”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Voting_bar”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Vote_rcap 
vladimir
VBČ
Sloba1
Dario
arcibald01
Zoran I
SveJug
pera84
Affiliates
free forum

”Secanja na moja putovanja kroz zivot”

Go down 
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3753
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Empty
KomentarNaslov komentara: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 8:22

Citajuci Stankove zapise sa njegovih putovanja, probudio je u meni ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”.
Prvo putovanje koje mi se jako zarilo u secanje je puvanje vozom Pancevo-Vrsac. Bila je to ona lokomotiva parnjaca i vagoni sa drvrnim klupama, kao u kaubojskim filmovima. Isli smo u poseti familiji. Imao samo 5 godine. Sledilo je jos puno toga, kao naprimer vozom do Svedske koji je trajao 2 dana i dozivljaj videti kada citava kompozicija voza ulazi u brod na relaciji Sassnitz – Trelleborg.
Sa godinama su putivanja postala cesca. Odlazak kolima u Jugu za vreme gosnjeg odmora. Desilo se da sam putovao i vozom Malmö-Beograd. Sa vremenom kada sam se zaposlio, preskocio sam odlazak sa familijom u Jugu, jer su Spanija, Grcka, Poljska bili atraktivniji. Sledelo je i kampovanje po Danskoj, Norveskoj, Holandiji.
Kada su se deca rodila i sa time i ekonomija bila u fokusu, opet su putovanja za Jugu bila standardna, pretezno kolima. Malo preko DDR, Cehoslovacka, Madjarska a poneki put i zapadna Nemacka, Austrija i ulaz u Sloveniju na razne granicne prelaze. Sva ta putovanja su mi ostavila razne dozivlje i secanja. Neke su bile pozitivne a neke  negativne.
Godine su prolazile i kada su deca otisla svojim putem, poceli smo Sosa i ja da putujemo, u neka nama interesantne zemlje kao naprimer:
-Kuba
-Izrael, Jordanija
-Rusija, i jos par zemalja.
Prvo bih da opisem moje dozivljaje sa Kube, pa svremenom i iz drugih zemalja.
Izvor informacije i fakta su iz brosure i plana koju smo dobili pred i za vreme putovanja i od vodica koje sam napomenuo. Zeleo bi napomenuti da sam ovu reportazu pisao na Svedski sobzirom da mi je to jezik br1 posle 50 i kusur god zivljenja ovde. Sve to sam posle preveo na Srb-Hr (ili kako to da nazovem). A sobzirom da mi Srb-Hr nije maternji jezik, verovatno ima i gramaticnih gresaka za koje se nadam da imate razumevanje.
S´pozdravom SveJug

vladimir, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 8:35

Varadero-Havana-Pinar del Rio-Trinidad-Cienfuegos-Varadero
Scandinavija- Varadero-Havana
Avion iz Skandinavije je nakon 11 sati letenja sleteo je na aerodrom u Varadero. U sali za dolazak čekaju nas vodiči Rose-Ana i Mileidi. Do Havane nas vozi Luis koji će nas provozati skoro po celoj Kubi. Na pola puta do Havane, pravimo kratku pauzu za kafu i u sumrak stižemo na cilj. Prvo veče večeramo zajedno da bi se upoznali. Posle toga rano u krevet sobzirom da nas sutra čeka naporan dan, obilazak Havane.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 111

Havana
U devet smo u autobusu spremni da obiđemo Havanu. Havana, ovaj fantastični grad sa svim svojim starim, lepim, oronulim zgradama, osnovao je još 1514 godine Španac Panfílo de Narváez, jedan od osvajača koje je poslao Vélazquez.
Prvo se Havana nalazila na južnoj obali ušća reke Majabeke. Ali mesto je bilo loše odabrano. Bila je to močvarna oblast sa puno komaraca i drugi insekata koji su prenosili malariju pa su doseljenici ubrzo bili primorani da se presele i nađu novo mesto za život. Čini se da im je bilo teško da se odluče gde će se nastaniti jer im je trebalo 5 godina za to.  Na kraju su se odlučili za današnje mesto Havane. Bilo je to 17. decembra 1519. godine.

Počinjemo odlaskom na Plaza de la Revolucion, gde se kratko zadržavamo gledajući Memorijal José Marti i zidnu skulpturu Ministarstva unutrašnjih poslova Che Guevara. Iza memorijal José Martí vidimo predsedničku palatu, gde je Kastro imao svoju kancelariju.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 213
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 312

Kroz stare, dotrajale kvartove, vijugamo se do fabrike ruma Legendario, koju možda ne  posećuju obični turisti. Idemo da vidimo kako se skladira rum. šetamo po fabrici i vidimo kako se rum flašira i etiketira. Ovde se puni oko 4 000 flaša ruma dnevno u svim bojama, koji je ovde manje više nacionalno piće. Cuba libre, smrznuti Daiquiri i, Mojito da navedemo samo neka od svih pića od ruma koja se ovde služe. Biće vremena i za degustaciju ili kao što neki rade, uzmite kubanski kapućino koji barmen servira na veoma spektakularan nacin. U mraku sa samo zapaljenim rumom koji se vidi kao dugačak plamen  vatre.

Nastavljamo dalje prema Capitoliumu. Ovde se divimo prelepoj zgradi koja je toliko slična svom imenjaku u Vašington. Ima i puno što šta da se vidi; El Gran Teatro, Parkue Central, statua José Marti (a neće biti ni poslednja) i naravno stari istorijski hotel Ingleterra gde je Graham Greene napisao svoj roman „Naš čovek u Havani“, koja na vrlo realističan način oslikava raspoloženje u Havani neposredno pre revolucije.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 8:37

Medju tekstove sam trebao ubaciti ove slike, ali nisam mogao iz tehnickih razloga, ili mog neznanja. 
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 410”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 610

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 8:38

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 710”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 810”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 910

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 8:39

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1010

vladimir, pera84, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 9:27

Krećemo u el Paseo, u poseti starijem kvartu sa njegovim prelepim zgradama. Nastavljamo duž Malecon i stižemo na Plaza San Francisko. Na sredini trga stoji Fuente de los Leones Fontana lavova čiji je model čuvena fontana u Alhambri
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1110

Habana vieja se sastoji od niza malih uličica, starih kolonijalnih kuća i ostataka nekadašnjih starih palata.
Ceo okrug je toliko jedinstven da ga je UNESCO 1982 godine proglasio kulturnom baštinom. Arhitektura je Latinoamerička-Andaluzijska. Danas je to dotrajala četvrt i mnoge kuće su ostale bez održavanja od 1959 godine.  Nakon revolucije, sve stambene zgrade su nacionalizovane, a 1960. godine stanari su dobili odgovornost za održavanje svojih domova. Ideja je bila da svi zajedno sa državom budu odgovorni i brinu se oko toga. Istovremeno su nacionalizovana sva preduzeća, industrije, hoteli, prodavnice, muzeji i restorani. Ove zgrade su dočekale istu sudbinu. Niti novoizgrađene stambene zgrade iz 60-ih i 70-ih nemaju organizaciju za održavanje. 1976 godine je odgovornost za stambene zgrade prebačena na opštine, ali je več bilo kasno. Kubanski istoričari i inženjeri koji su napravili popis Havane konstatirali su da je potrebno renovirati 556 000 zgrada, od kojih je 222 613 toliko u lošem stanju da je opasno za život, a 76 000 je verovatno nemoguće obnoviti. Obnova cele Havane u prvobitno stanje zahtevao bi novac koji ne postoji. Samo obnavljanje kuća duž šetališta Paseo Malecon koštalo bi blizu 50 miliona dolara. Pod vođstvom Euzebija Leala Špenglera, istoriador de la ciudad, (inspektora za kulturnu i baštinu), ulažu se napori da se vrati nekadašnji sjaj.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1211”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1311”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1410

pera84, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 9:30

Naravno moramo da uđemo u hotel Ambos Mundos gde je Ernest Hemingway živeo nekoliko godina. U sobi na petom spratu je njegova soba koja je ostala u svom prvobitnom stanju. Na krovnoj terasi nam se servira fantastičan Mojito.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1711
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1810

pera84, mirko bratuš, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 13:26

Castillo de la Real Fuerza, ova tvrđava je sagrađena 1558-1577god da bi zaštitila grad posle napada Francuskog gusara Jacques de Sores 1555 godine, kada je uništena prvobitna tvrđava i Havana.
Godine 1634 godine je na vidikovac postavljena statua, takozvana La Giraldila, koja će uskoro postati simbol Havane. Original je sada izložen u Museo de la Ciudad, a kopija je postavljena na toranj. Tvrđava je danas pretvorena u Museo Nacional de Ceramica Cubana.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 18a10

Ono što još vredi posetiti je katedrala Plaza sa prelepom crkvom San Kristobal u stilu kubanskog baroka i koja je ujedno i katedrala u Havani.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1911

Malo gore na raskršću nalazimo još jedan Hemingway-ov omiljeni lokal, Bodeguita del Medio, odakle čujemo muziku već u daljini, muziku koja će nas pratiti gde god da se nalazimo na Kubu.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 20b10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 13:41

U uglu Plaza Vieja nalazi se restoran koji je najbolji u Havani kada je u pitanju muzika i gde večeras nastupa BuenaVista Social Club, gde čemo se kasnije vratiti.
Kasno popodne ponovo stižemo u ovaj restorana. Fin restoran gde večeramo i slušamo fenomenalnu muziku BuenaVista Social Cluba.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2112”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2210

pera84 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 22:58

Pinar del Rio
Danas idemo na zapadnu stranu Kube, u oblast Pinar del Rio. Klima je tu vlažna, kao stvorena za biljku duvana, a zemlja sadrži taman toliko vrsta minerala da duvanu da pravi ukus. Tokom 17-og veka pušili su samo najniži društveni slojevi, pa je cena bila i niska. Trgovinom su se bavili oslobođeni robovi i mulati. Ali početkom 18-og veka došlo je do promene, kada je duvan postala nova droga u Evropi. Potražnja je porasla, i stime i cena. Nekoliko njih je odlučilo da napusti svoje male parcele izvan Havane, kako bi započeli novi život u provinciji koja se danas zove Pinar del Rio. Tu su mogli  izbeči Španskoj kontroli i prodaju duvan švercerima.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2310”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2410

Na pola puta, pravimo kratku pauzu i vidimo prvu posađenu plantažu duvana i štalu za sušenje toga. Tu od lokalnog farmera kupujemo domaće pravljene cigare (vodići se prave da nevide). Najbolji duvan na svetu raste u dolini Vinjales i dolinama oko planinskog lanca Sijera de los Organos.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2710

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 23:03

Guajiro je uzgajivač duvana i ponosan čovek koji na glavi ima slamnati šešir, cigaru u usta koju je smotao od sopstvenog duvana.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2811
Biljke duvana zahtevaju stalnu brigu i negu, koji je strpljiv i težak posao. Seme duvana sadi se u novembru i čim prvo seme nikne iz zemlje, uzgajivača ceka briga i nega oko niknute stabljike. U Martu, je biljka zrela. Žetva je u Aprilu kada se listovi beru jedan po jedan i ubrani listovi se kače na postolje za sušenje. Listovi se zatim nose u štale za duvan gde se kače na stubove sa palminim listovima između za daljnje sušenje. Posle 40 dana, listovi duvana su potpuno osušeni. Pakuju se i prodaju državnom kupcu a cena zavisi od kvaliteta. Različiti listovi se različito cene zavisno od toga gde su na biljci rasli. Najbolje su one koje rastu duboko u biljci i u krošnji. Te se koriste za najfinije ručno motane cigare. Od polomljenog lišća i lošijeg kvaliteta prave se cigarete.
Posle obilaska plantaže nastavljamo do glavnog grada Pinar del Rio i fabrike duvana. Ovde možemo da vidimo kako se motaju prave Kubanske cigare.

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime09.12.21 23:12

Od 15 kubanskih fabrika cigara, se nekoliko nalazi u Pinar del Rio, ali se cigare proizvode i u Cienfuegos i Santiago de Cuba.
Listovi duvana koji su paketirani u balama, stižu u fabriku rano jutro, gde se listovi izpravljaju jedno po jedno, kako bi bilo mekano za motanje. Uklanja se lisni nerv i list se deli na dva dela. Listovi se zatim sortiraju po boji, kvalitetu i veličini. Posle ovog tretmana, listovi se nose u prostoriju za motanje cigara. U prednjem delu sale sedi čovek koji čita naglas. Ujutro se čita nešto iz partijskog organa Granma, a popodne neka zbirka pesama ili uzbudljiv roman. Radnici glasaju za ono što žele da čuju, ali partijski nadzornik odlučuje koja literatura če se čitati. Dobar čitalac dobija aplauz lupanjem po stolu sa noževima za cigare.
Glasno čitanje u fabrici dovelo je do toga da su ovdašnji radnici bili politički najobrazovaniji. Mnogi duvanski radnici su i bili ti koji su predvodili borbu za nezavisnost.
Vešt motač smota 90 - 120 cigara dnevno. Prihod se određuje prema tome koliko cigara se preda i kako izgledaju. Motač cigara zarađuje relativno dobro upoređeno sa drugim radnicima na Kubi. Svaka cigara podleže detaljnoj kontroli kvaliteta.
Novozaposleni prolaze devetomesečnu obuku pre nego što dobiju odobrenje za rad i samo najstručniji rade kao motač cigara.
Posle fabrike duvana, idemo do fabrike likera koja proizvodi Guabita liker od Guave gde na ulazu počinjemo sa lekcijom kako se pravi Pina Colada, najbolja na celoj Kubi! Za ručakservira nam se praseće pečenje i po običaju pijemo Bucanero.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2912”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3012”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3110

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime10.12.21 11:02

Finca La Vigia – Coimar
Malo poranili i brzo prođemo kroz uspavanu Havanu pa tako izbegnemo jutarnju gužvu, ubrzo stižemo u Hemingway-ov stari dom Finca La Vigia. Tu je napisao knjigu „Starac i more“  tu je i saznao da je 1954 god dobio Nobelovu nagradu za književnost koju je posvetio Kubanskom narodu.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3210”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3310”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3410
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3610
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3710”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3811

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime10.12.21 11:05

Divimo se njegovom brodu Pilar koji je postavljen na starom teniskom igralištu. Neverovatno lep čamac napravljen od američkog hrasta i mahagonija
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3910”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4010

U bašti nalazimo i malo mačje groblje gde su sahranjene četiri od njegovih mnogobrojnih mačaka; Black, Negro, Linda, i Neron.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4110

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime10.12.21 11:08

Nastavljamo dalje do malog ribarskog sela Cojimar, gde je Ernest Hemingway najčešće pecao Marlin i rado ubijao po koju ajkulu, ribu koju je mrzeo. Spuštamo se do male luke gde mu se nalazi spomenik koje su finansirali lokalni ribari, ali su na stubu napisali pogrešnu godinu rođenja!!! 1898 umesto 1899!!
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4210”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4310
Ručamo u Ernest Hemingway-ovom omiljenom restoranu La Terazza. Servira nam se plavi Daikiri posvećen njegovom prijatelju Gregorio Fuentes.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4410

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime13.12.21 9:23

Pri povratku u Havanu svratimo do El Moro odakle se pruža veličanstven pogled na Havanu. Idemo u San Karlos de Kabana da kupimo još cigara i da vidimo najdužu cigaru na svetu, dugačku 42 metra!
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4710

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime13.12.21 9:25

Idemo dalje pored Muzeja revolucije sa Granmom, i do mesta gde je Ernest Hemingway voleo da pije Daiquiri, u La Floridita. Ovde mnogi reše da ostanu i da se pripreme za večerašnji kabare, Tropicana show. Sjaj i glamur iz 1950-ih koji se nezaboravlja.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4810”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 49a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5010
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 15510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 15610

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime13.12.21 9:27

Havanna-Trinidad
Rano ujutru napuštamo Havanu i krećemo prema istoku. Idemo u Trinidad i Cienfuegos. Današnja prva stanica biće farma krokodila Guama. To je zapravo rezervat kubanskog krokodila i aligatora.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5110”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5210

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime13.12.21 9:29

Idemo i na izlet čamcem do Laguna del Tesoro, kroz močvaru mangrova. Posle 15-ak minuta stižemo u novo izgrađeno indijansko selo. Ovde možemo videti kako su živeli Indijanci Taino pre nego što su ih Španci istrebili. Pre nego što ponovo uđemo u čamac, moramo da probamo lokalno piće sa kokosovom mleku, i sa poprilično količinom ruma. Na putu kući vozimo se kanalima i od ”kapetana” čamca dame dobijaju prelep cvet a muškarci cigaru!
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 53a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 53b10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime14.12.21 8:47

Spuštamo se do Palia Larga u zalivu svinja Bahia de Cochinos i stižemo do predivnog zaliva na Karibiskom moru. Ovde nas čeka kupanje pre ručka!
Posle ručka polazak u Plaja Giron i tamošnji muzej koji podseća na dramatični april 1961 godine i tragediju koja se ovde odigrala.
17-og aprila 1961 god, ovde je iskrcana snaga od 1350 ljudi. Nekadašnje ratno polje i svi tragovi pokušaja invazije su izbrisani od zarasne vegetacije za sve ove godine. Na ulazu u muzej nalazi se avion koji je učestvovao u bitci i spomenik sa imenima 161 Kubanca koji su poginuli u borbi.
Invazija nije bila neko iznenađenje za Fidela. Kubanska obaveštajna služba je pratila CIA obuku sa 1350 kubanskih emigranta u tajnim kampovima po Gvatemali. Uspeli su čak i da ih infiltriraju i bila su im poznata imena učesnika. Bilo je i poznato iz koje luke iz Nicaragúa će isploviti i da će to biti sredinom aprila, negde na južnoj obali Kube.
Napad je počeo 15. aprila, kada su osam aviona B-26 preletela Kubu i bombardovali hangare i borbene avione u bazama Havani i Santjagu. Vazdušni napad je delimočno neuspeo sobzirom da su 5 borbena i 2 školska aviona ostala neostečena.
17. aprila 1961god su čamci invazionih snaga stigli su do Plaja Large i Plaja Giron. Napadače je otkrio rudar koji je na putu do posla čuo buku na plaži i video ljude koji se izkrcavaju. Zbog strateškog položaja plaže u blizini se nalazila četa Narodne vojske Kube koja je intervenisala.
Kada je Fidel Kastro primio vest o napadu, naredio je da se spreme avioni i čim se razvedri počne odbradbeni napad. Kada su Kubanski avion potopili napadačke brodove i kopnene snage ostale bez podrške, bilo je lako Kubanskim vojnicima da ih opkole i potisnu ih sa obale prema moru. Dva dana kasnije, napadači su kapitulirali. Preživelo je 1189 osobe, a 107 ih je poginulo na plaži.
Nakon razoružanja i registracije, odvedeni su u Havanu gde su smešteni. Amerika u početku nije htela da prizna svoju umešanost i stoga nisu ni prihvatili da plate ratnu odštetu. Kuba je sve to pretvorila u propagandu gde su zatvorenici bili prikazani na televiziji uživo, da objasne zašto su napali sopstvenu zemlju.

Samo njih 14 su osuđeni. Pet ih je pogubljeno, a njih 9 su osuđeni na 30 godina zatvora.
Pregovori sa Sjedinjenim Državama su završeni 23 decembra 1962 god kada je Kastro zatražio lekove i hranu kao kompenzaciju za zatvorenike. Vrednost robe određena je na 53 miliona dolara. Plaja Giron je postala politička prekretnica za revoluciju. Većina anlitičara se slažu da je Kastro od samog početka planirao da primeni socijalistički sistem ali pokušaj invazije na svinjski zaliv odveo je revoluciju brže ulevo nego što je planirano.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5410”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5510

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime14.12.21 14:02

Trinidad
Dan počinjemo obilaskom stare plantaže šećerne trske. Nekoliko nas (hrabrih)  penjemo se na toranj Torre Ingenios odakle se pruža fantastičan pogled na Sierra Escambrai. Kula sa svojim velikim zvonima služile su za zvonjenje radnog vremena robova, a i delom za uzbunu kod pobeglih robova. Istorija kubanskih robova je tragična, preko milion robova je dovedeno na Kubu tokom sto godina. I tek 1889 god je ovde ropstvo ukinuto, mnogo kasnije nego u drugim zemljama.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5710
Prolazimo ispod stambene zgrade u kojoj se nalazi stari mlin šećerne trske koja još uvek radi.  Cedimo sok iz šećerne trske koji je bistar i veoma slatkog ukusa, zove se Guarapo. Mnogi od nas misle da postaje još ukusnija sa malo ruma, koje i proveravamo.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5811

pera84 and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 8:23

Trinidad je siromašan grad koji je izgrađen u 18-om veku. Kolonijalne palate u kojima su živeli šećerni baroni dominiraju gradskim pejsažom. Veličanstvene palate danas su pretvorene u muzeje. Danas se grad ponekad naziva "La Ciudad de los kue tuvo", što znači ”grad za one koji su imali”. Ništa nije pošteđeno u nastojanjima da Trinidad postane najlepši grad u novom svetu. Inspiracija je uzeta iz Španskih gradova, pa Plaza Major podseća na trgove pronađene u Andaluziji. Kaldrma je dovedena iz Bremena u Nemačkoj. Ceo grad je od 1988-e godine klasifikovan od strane UNESCO-a kao kulturno nasleđe. U Trinidad su ulice zatvorena za automobile tako da se transport ulicama vrši zaprežnim kolima.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6210”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6110”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6310

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5910”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6010

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 8:25

Po informaciji koju smo dobili, Santeria je jedna od najčešćih religija na Kubi i koja ima oko 3000 Babalawo (sveštenika) a samo 250 Rimo katoličkih sveštenika. Obilazimo Santeria hram i vidimo lepo ukrašen oltar sa Yemọja, (tvorcem potoka, reka, jezera, mora, ribara, trudnice i boginjom svih majki).
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6410”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6510

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 8:26

Vreme je za osveženje pa odlazimo u bar Canchanchara. Piće koji nam se servira sadrži mnogo ruma, meda, vode i soka od šećerne trske. I naravno uz sve to muzika!
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6710

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 8:43

Sunce sija, na nebu ni oblaka dok napuštamo Trinidad i krećemo prema Cienfuegos. Na putu do tamo svratimo u jednu školu da ostavimo deci ponete poklone. (Pre putovanja su nam savetovali da ponesemo dosta sitnih poklona koje će se podeliti pri posetama). Predajemo deci ponete olovke, gumice, sapune, šampone.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6810

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 17:34

Cienfuegos je prelep grad sa svojim Francuskim uticajem i sa svojom prirodnom lukom gde ručamo.
Osnovali su ga Francuski imigranti iz Bordoa i Luizijane. Njegovo prvobitno ime bilo je Fernardina de Jagua, u čast Ferdinanda VII. Kao grad je postao 1880 god i tada je dobio ime Cienfuegos, po imenu tadašnjeg generalnog kapetana ostrva.
2005 godine, je grad stavljen na listu svetske baštine, uz obrazloženje da je Cienfuegos najbolji očuvani primer Španskog urbanističkog planiranja iz 19-og veka.
Polako se vozimo uz El Paseo uz koji vidamo prelepe Francuske kolonijalne palate. Ovde je sav Španski nestao i zamenjen je neoklasičnim stilom, okruženo palatama iz ranog 19-og veka. Na sredini trga nalazimo takozvanu "nula tačka" od koje je zpočeta izgradnja grada.
Današnja zadnja poseta je Palacio de Valle. Veoma neobična vila sagrađena početkom 20-og veka u mešovitom stilu: neoklasicizma, Gotike, Maurskog stila. Penjemo se na krovnu terasu kule gde nas čeka Cuba libre i fantastičan pogled na zaliv Cienfuegos.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 74a11
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7311”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7211

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime15.12.21 17:36

Na izlazsku iz grada je botanička bašta Jardin Botanico de Soledad koju je 1912 god osnovao vlasnik plantaže Edvin Atkins. Kasnije ga je kupio univerzitet Harvard koji je ovde osnovao istraživački institut, ne samo za šećernu trsku, već i za Karibsku floru. Danas njime upravlja Kubanska vlada.
Vidimo baletsku palmu, drvo korala, najtvrđu vrstu drveća na svetu, drvo čija kora sadrži kinin, drvo Brazilskog oraha, razne vrste orhideje. Da ne spominjemo bambus, palme i hibiskus. Naravno, moramo da završimo sa Botaničkim pićem.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7010”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7110

pera84 and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime16.12.21 12:36

Santa Clara
U Santa Clara je mauzolej Che Guevara. Stizemo rano ujutru i počinjemo sa fotografisanjem spolja jer su kamere trogo zabranjene u samom muzeju.
Ovde je Che Guevarin ceo život sačuvan u raznim fotografijama. A u malom mauzoleju gde je sahranjen, prikazuje se njegov život u džunglu Bolivije.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7810”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7910
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8111

vladimir, pera84 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime16.12.21 12:37

Odlazimo u grada Santa Clara. Luis vešto upravlja autobusom po malim, uskim ulicama i ubrzo stižemo do prevrnutih vagona. Oni tu leže kao podsetnik na ono što se dogodilo u decembru 1958 god kada su Che i njegovi ljudi zaustavili snabdevanje Batistinim vojnicima i tako dobili odlučujući preokret revolucije u korist pobunjenika.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8310
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8210

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime17.12.21 8:16

Posle ručka pravac Varadero, do severne obale ovog poznatog primorskog letovališta gde nas čeka kupanje i sunčanje narednih 7 dana!!!
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8411”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 84aaa10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime17.12.21 8:32

1910 god izgrađen je prvi hotel, Hotel Varadero, a 1930-ih godina počinje da raste turizam. Američka porodica po imenu Du Pont je kupila celo poluostrvo od kreolskih porodica koje su ga posedovale. Du Pont je video mogućnosti da napravi dobar posao pa je izgradio luku, teren za golf i aerodrom. Zemljište je potom prodavano američkim biznismenima, koji su gradili hotele i privatne vikendice. Poluostrvo je postalo Američki turistički raj.
Nakon revolucije, svi luksuzni hoteli su nacionalizovani i Vardero je ponovo otvoren za Kubance. Od sedamdesetih godina prošlog veka mnoge porodice iz Havane ovde provode vikend i uživaju na jednoj od najlepših plaža sveta.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8510”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8610”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8810

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime17.12.21 19:11

Posle nedelju dana krstarenja po Kubi dobro doslo malo odmora i prve dane sam se samo izlezavao. Jedina man je bila da su lezajke bile male  Very Happy verovatno prilagodjeni Kubancima koji su nizeg rasta. ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8710

Bilo je mogucnosti za razne aktivnosti pa i skola jedrenja, koje mi nije pasovala. 
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 8910

I sta bi bio odmor bez prodavaca. Na plazma je bilo zabranjeno svaka vrsta prodavanja pa su prodavci na ovaj nacin prolazili pored turista i pokusali da im privuku paznju da bi nesto prodali.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 9010
Bilo je i slucaja da su cuvari plaze dozvolili prodavcima da malo zastanu i da se odmore, normalno za neku malu nadoknadu, onako skromno da niko nevidi. ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1f600 
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Img_4210

vladimir, šole and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime19.12.21 18:54

Za tih 7 dana osim suncanja, kupanja i odmaranja malo smo i svrljli po Varedero i medju ostalima posetili i nekadasnju kucu Al Capone-a, koji je danas pretvoren u restoran
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 95al_c11”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 95al_c10

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime19.12.21 19:07

Na Kubi se svuda  moze videti slike Fidela, Che Guevara, reklame Cohiba cigara i ruma Havana Club. Mislim da sve to nije izazvalo toliko interesa turista koliko su ti silni Oldtajmeri. Bilo ih je svuda. Po gradovima, autoputem, izpred hotela, ma svuda. I svaka u veoma dobrom stanju. Doduse su im godine trajanja ostavile trag. Jedino sto mi je bilo cudno je da koliko god da su sacuvali origalnost u celini ali su felge malte ne na svaka bile modifiokovane. Nekako bling, blig. 
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Img_4312”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Img_4313

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0010”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0012”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0011
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0013”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0210
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0310”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0311”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0312

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime19.12.21 19:19

Da im embargo sa strane USA ostvilo traga, vidi se svuda ipak je puno toga podsetilo na Ameriku. Kubanci su poznati po dosta sportova ali nacionalni sport im je Bejzbol (baseball) kao u USA, deca se u skole voze sa autobusima.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0014
Doduse nekupuju ih od Amerikanaca vec od Kanade, koji su u jako dobrim odnosima sa njima i ima jako veliki broj njihovih turista.

Policajci po odeci (nisam ih smeo slikati) i motoru su kao Americki iz 70-ih filmova.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1411

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime19.12.21 19:33

I za kraj, vecini  verovatno poznato.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0015 za 
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Dsc_0410

Bilo je jos puno toga, nosio sam  kameru svugde sa sobom pa sam dosao kuci sa 2500 slika. 

Hasta la vista !

pera84, šole, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime28.12.21 19:57

KAMPOVANJE
Svedska-Danska-Norveska-Svedska

Selimo se u novo mesto i tu upoznajem puno mojih vrsnjaka,  medju njima su bili, Petar=Apsevci/Nijemci, Ivan=Bjelovar, Dragi negde Makedonija, Joza neko Rusinsko selo Vojvodina, Gica okolina Zrenjanina i jos druge sa kojima sam se druzio. Bila je to velika nacionalna mesavina sa puno interesantnih anekdota.
Petar mi je ipak bio najbolji drug sa kojim sam se najvise druzio i koji mi je i dan danas kucni prijatelj. Dali zato sto sam ga prvog upoznao, ali nekako smo se odmah nasli. I on iz ravnice, i on sa sa reke. Ja sa Dunava a on sa Bosuta. Pricali jedan drugom nase uspomene iz detinjstva. Pricao mi je o selu koji se zvao NIJEMCI, koje mi je zvucilo jako cudno.
Zajedno isli u diskoteke, nocne klubove ali 1975-e kada je Petar otisao na odsluzenje JNA, nekako se drustvo promenulo. Dali smo vise sazreli, prestali putovati na godisnje odmore sa nasim roditeljima ili pak ceznja, radoznalost da vidimo neka druga mesta. Tako se 1976-e godine za vreme godinjeg odmora rodila ideja da idemo na kampovanje po Skandinaviji.
Dogovorili se o ovoj marsuti:
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 115
Ivan, Joza, Dragi i ja sa dva satora i (NE) spremnom opremom, nesto hrane spakovana u kola, krenuli na put. Niko od nas nije kampovao ranije, svi bez izkustva pa nismo ni mogli zamisliti kakva nas to avantura ceka.

Slikano je dok cekamo trajekt izmedju Svedske i Danske.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2a10 

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime29.12.21 21:57

Svedska je uvek imala rigorozne zakone prema alkoholu i duvanu tako da je cena bila prilicno visoka. Ali u Taxfree zonama kao na trajektu izmedju susednih zemalja je cena bila jako povoljana (sredinom 70-ih pogotovo) pa smo nakupovali dosta piva i po neku flasu vodke.
Prva stanica nam je bila neki kamping u okolini Roskilde. Odmah smo primetili da je nase neznanje izazvalo dosta smeha i cudnih pogleda od nasih novih komsije. Videli ljudi da smo neiskusni pa su nam pomogli da postavimo satore. Malo postideni od svega toga krenuli sutradan dalje. Sledeca stanica je bila Odense.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3aaaa10
Obratite paznju na model i na formu traperice.  Very Happy

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime30.12.21 14:11

U Odense  smo vec bili malo izkusniji pa smo relativno brzo postavili satore i posle rostiljanja popilo se po par piva sa malo glasnijem muzikom i zabavom uz to. Nama to nije bilo nista narocito ali je izazvalo protest sa strane komsije koji su se sutradan  zalili pa nas je gazda zamolili da napustimo kamping.
Tako mi dalje na put. Sledeca stanica je Esbjerg. Sobzirom da smo prosli kako jesmo, ovaj put cemo razvuci satore negde u prirodu.  Necemo na kamping, hocemo slobodu. Nasli neke velike pescane dine blizu mora i razvukli satore. Tu je opet nase neznanje doslo do uticaja. Nismo ni primetili da smo stapove za razvlacenje satora isuvise lako zaboli u pesak koje je svremenom popustilo od vetra koji je duvao i ljuljao sator.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4ab10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5a10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime03.01.22 8:40

U to vreme nije bilo interneta i mobilnih pa smo vreme ubijali, igrajuci lopte i karte. U toku dana lopte, eh sada kako se to zvalo, kada si glavom dodavao loptu jedan drugom da bi tako dali gol. Ivan i Joza su bili ekipa, kako u fudbalu, kartanju tako i delili sator. To se tako i nastavilo posle pri drugim nasim putovanjima. Ja sam delio sator sa Dragijem a u kartanju smo nekako bili isuvise dobri/bolji par od Ivana i Joze. Predvece da bi ubili dosadu igrali tablice pa ko izgubi po kazni ne samo popije po casu vodke vec u celini skupi, spakuje i da na novo mesto postavi statore sa opremom. Prvi dva puta, dali namerno ili slucajno ali smo ih ubedljivo pobedili i rado su popili pice ali sutadan kada su trebali skupiti satore, doslo do dobacivanja ko je bio kriv za poraze.
Nocu je duvao jak vetar i u pesak zabodjeni stapovi za razvlacenje satora popustili pa je verovatno to i ucinilo da smo se nocu probudili da se sator srusio na nas. Tako pospani i u mraku nismo imali sta drugo nego razvlaci sator ponovo.
Prosli kako jesmo, malo sale i humora na dozivljenu situaciju pa resili, idmo dalje. Sledeca stanica nam je bila Hirtshals, to jest trajekt izmedju Danske i Norveske.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6a10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime03.01.22 8:41

Stigli u Kristiansand i odmah primetili veliku razliku u prirodu. Iz ravne Danske u brdovutu Norvesku i resili da kampujemo tu u blizinu
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 7aa10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 8:10

I ovde malo kartanja i par piva uz to pa se Dragi ugrejao i rano zaspao. Sutradan na putu prema Stavanger sam seo za volan i Dragi uz mene (putevi i predo podsetio nas na Austriju). Sobzirom da je bio mamuran naslonio se na vrata i pokusao zaspati. Medjutim pri svakom suretu nekog vozila, pogotovo kamiona ili kola sto su vukli kamp kucicu, morao sam se povuci skroz udesno, skroz uz ivicu provalije. Na puno mesta nije bilo nikakve ograde, tu i tamo neki kamen pa se Dragi u vise navrata izvikao na mene, kako vozim. Govorio je da je strahovito gledati nadole u provaliju. Neizdrza on dugo pa me natera da stanem (kola su bila njegova pa je i zapovedao uvezi toga). Seo on za volan i nastavio voziti. Nista bolje niti drugacije nego ja. Kada sam mu to dao na znanje, odgovio mi ja je razlika sedeti za volanom ili na mesto suvozaca. Sa mesta vozaca se provalije nisu videli. 
Tako mi stigli negde u Telemark, poznato po filmu o teskoj vodi. Tu resili da se okupamo i da operemo nesto od vesa. Skocili mi u vodu ali jos brze iz nje. Voda led, ledena. Neverujem da je voda bila toplija od 15–16 stepena.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 9a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 10a10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 8:26

Nasli jedno lepo i fino mesto uz potocic gde smo razvukli satore u tu proveli dan. Suncanje i izlezavanje do predvece pa i malo rostiljanja. Nije to bilo neki kotleti vec par virsle iz konzerve koje Ivan nikako da uspe izpeci. Ili mu ostale zive ili ih je pregoreo.
Posle zalaska sunca pocela temperatura naglo da opada. Ivan je prvi obukao jaknu sa komentarom da ce nocas biti mraza.
-Mraza, usred Jula meseca? Mi svi ko iz topa sa ironijom i izsmejavanjem. Skoro da je tako i bilo. Dragi i Ivan su legli u kola sa upaljenim motom da bi se ugrejali, dok ja i Joza smo uzeli njihove cebadi kao extra pokrivac. Jedva smo docekali dan i sunce da nas ugreje. Skupili opremu i dalje prema Oslo.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 11a11”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 18a12”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 19a11

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 15:51

Napisao sam u pocetku da smo krenuli na put, neizkusni sa nespremnom opremom, tu je to nase neznanje doslo do izrazaja. Za takvu oblast treba i prvoklasna oprema. Nenaspavani, smrznuti i mrzovoljni stigli do Oslo gde smo opseli u jedan Hostel zeljni tople vode i mekog kreveta.
U Oslo proveli dva dana, posetili i poznato Holmenkollen koje je predivno videti i leti ne samo zimi.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 27a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 26a10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 15:53

Sledeca stanica nam je bila neko mesto izmedju dva velika Svedska jezera, Vänern i Vättern. Predivna priroda i kud i kamo toplija voda nego u Norvesku ali posle komfora u Hostelu, nekako izgubili volju za kampovanje pa nastavili svojim kucama.
Dragiju se svidelo kamping i nastavio sa time. Jedna mojih poseta njemu.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 33a10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 16:00

Nama drugima je bilo vise interantan carter putovanje pa smo 1977-e godine Ja, Joza i Ivan godisnji odmor provelin na Rhodos.
Umesto Dragija sa nama na putovanje posao je Gica i tako ja dobio novog cimera.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” S17a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” S12d10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” S13a10

Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 23:34

Nije tu bio kraj mog kampovanja, 1978-e smo ja i buraz posli posetiti prijatelje u Holandiju i posle par dana provedeno sa njima, nastavili dalje u Haag. Nisam bio na puno kampinga ali mi se cinilo da je to bio najveci kamping na svetu. Asfaltirane ulice, podeljeno po tipu satora, kamp kucica. U krugu kampinga prodavnica pa i diskoteka uvece. Uz nas sator bila je i jedna grupa Engleza sa kojima smo se odmah sprijateljili i posle par piva proveli vece uz najveselije ludo drustvo.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 31a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 32a10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime04.01.22 23:38

3 meseca nakon sto su nastale ove slike, obukao sam sivomaslinastu uniformu.
Po povratku iz JNA se neki ozenili i kumovali jedan drugom i tako smo promenili nacin druzenja.

Nazalost Ivan, Dragi i moj Buraz, nisu vise sa nama. Napustili su nas isuvise rano, ostavili za sobom ozalescene roditelje, supruge, decu, ostalu familiju.
Ovu reportazu posvecujem njima, rado ih se secam i tako nece pasti u zaborav.

Nek vam je vecna slava i hvala vam za sve uspomene koje ste nam ostavili.
✝✝✝
🙏🙏🙏
Crying or Very sadCrying or Very sadCrying or Very sad

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime11.01.22 10:49

Izrael-Jordan-Palestina

Na let iz Kopenhagena je bio u rano jutro i nakon 1,5 sati leta stigli u kisoviti Bec gde smo sreli ostale clanove grupe koji su doleteli iz Osla i Stokholma. Medju njima je bio i nas vodic koji nas je pratio celim putem. Posle kraceg upoznavanja, grupa od nas 14 osobe nastavili  let za Tel Aviv. Cilj naseg putovanja je bilo posetiti sva ta istojijska i znacajna mesta.

Nakon rigorozne kontrole posle sletanja i izdavanja specijalne vize sa nasim imenima i slikama, receno nam je da to strogo cuvamo i da je imamo svuda sa sobom. Nas hotel koji se nalazilo do samog Sredozemnog mora a vreme je bilo predivno u kasno popodne, ja brze bolje pa do plaze na kupanje.

”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 01a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 01bb10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 03a10
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 05a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 06a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 012a10
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 013a10

Na vrh Go down
SveJug
Kapetan
Kapetan
SveJug

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime12.01.22 9:34

Odmorni, naspavani i posle finog dorucka krenuli na izlet. Prva stanica tog dana bila nam je grad Caesarea Maritima.  Sagradio je Herod Veliki od 25-e do 13-e godine (neko kaze da je osnovao Straton) pre Isusa Krista kao veliku luku. Sluzio je kao administrativno srediste pokrajine Judeje (kasnije Sirije i Palaestine) u Rimsko Carstvo.
Za vreme muslimanskog osvajanja u osmom veku, to je bio posljednji grad u Svetoj zemlji koji je pao u ruke Arapa. Za vreme krizarskih ratova ponovno je postao velika luka gde su pristizali brodovi sa tranportom kako ljudtvom tako i matrijalom. Pri zadnjem Marmeluckim osvajanjem srusilo se sve osim bedema prema kopnu i ulazna kapija sa strane mora kao njihov znak snage i moci.
Po informaciji naseg vodica Caesarea je lezala u rusevinama sve do devetnajstog veka kada se tu doselili Bosnjaci (doseljenici iz Bosne) i u blizini osnivali ribarsko selo.
U moderno vreme se renovirao deo hipodroma, amfiteater gde se danas odrzavaju razni koncerti i delovi mozaika neprocenljive vrednosti.
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 1ab10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 2a12”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 3a11
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 4a10”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 5a11”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 6a11
”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 10a11”Secanja na moja putovanja kroz zivot” 11a13

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: ”Secanja na moja putovanja kroz zivot”   ”Secanja na moja putovanja kroz zivot” Icon_minitime

Na vrh Go down

”Secanja na moja putovanja kroz zivot”
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» Pivka - Postojna avgust '84. - septembar '85.
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Zapisi sa mojih putovanja
» ABHO - izviđači Skopje Gjorče Petrov
» Korisni, zanimljivi i zabavni linkovi - preporuke