FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pitanje.

Go down 
+3
ljubasav
arcibald01
Дарт Милош
7 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime29.07.21 20:31

Da li neko zna koliko se vremena provodilo u svakom oficirskom cinu posebno u JNA (npr. ja znam da je se u cinu potporucnika provodilo najvise 3 godine) ? Takodje zanima me da li neko zna sta je ,,komandno-stabno usavrsavanje", jel to polaganje ispita za majora ? I koje godine je uveden dvostruki sirit za vise oficire ?
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime30.07.21 9:16

Če se prav spominjam, so lahko oficirji napredovali vsaka 4 leta, po 3 letih pa samo izjemoma, če se je oficir posebej izkazal. Isto je veljalo za podoficirje oziroma kot so se kasneje imenovali, mlajši oficirji.

Odgovor na drugo vprašanje: ni nujno, lahko, da je oficir po takšnem usposabljanju in opravljenem posebnem izpitu napredoval v čin majorja, lahko pa je čin že imel in je napredoval na delovnem mestu, običajno pa tudi v višji čin. N. pr. iz majorja v podpolkovnika.

Odgovor na tretje vprašanje: mislim, da leta 1974. Takrat je bil uveden tudi čin zastavnika 1. klase in čin mlajšega vodnika (tri rdeče trake).

Sicer pa me naj bivši aktivni oficirji JLA popravijo, če sem se zmotil.

goran9030, Treborr1 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
ljubasav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2016-12-27
DOB : 68
M(j)esto Niš

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime31.07.21 2:34

Дарт Милош (citat):
Da li neko zna koliko se vremena provodilo u svakom oficirskom cinu posebno u JNA (npr. ja znam da je se u cinu potporucnika provodilo najvise 3 godine) ? Takodje zanima me da li neko zna sta je ,,komandno-stabno usavrsavanje", jel to polaganje ispita za majora ? I koje godine je uveden dvostruki sirit za vise oficire ?
Nakon završene četvorogodišnje vojne akademije KoV i RV:
- potporučnik - 1 godina
- poručnik - 3 godine
- kapetan - 3 godine
- kapetan 1 klase - 4 godine (ako bi položio za čin majora i dobio postavljenje na majorski položaj). Moglo se sa ovim činom otići i u penziju
U JNA nije postojalo ,,komandno-štabno usavrsavanje" to je sadašnja škola, a koja je u bivšoj JNA, nosila naziv "komandno-štabna akdemija".

goran9030, Doktor Živago and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime31.07.21 10:42

Hvala Ljubasav za pojasnilo. Nisem vedel da je bilo napredovanje pri različnih činih različno. Za sebe vem, gre pa za rezervni sestav, da sem napredoval vsaka 4 leta. In seveda govorim za 70 leta in začetek 80 tih let.

Ljubosav, vidim da si iz Niša. Na eni od tem tega foruma sem zaprosil kakšnega Nišlijo, da mi pove, kako je sedaj v Nišu, predvsem ali še obstaja kasarna Pantalej. Tam sem namreč služil pred več kot 50 leti.  

Mogoče pa bi mi ti lahko kaj več povedal? Že vnaprej hvala.

Treborr1 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime31.07.21 11:59

Ljubasav, vsekakor ti verjamem, vendar v 70,  sem skoraj prepričan, da ni veljalo tako kot si napisal.

Nekdo, ki je končal vojaško akademijo je bil star 23 ali 24 let in je dobil čin podporočnika.

Po enem letu, torej pri 25 je postal poročnik in pri 28 kapetan. Pri 32 (ali celo 31) pa je že bil kapetan 1. klase. V tem činu je potem šel tudi v penzijo, če ni opravil izpit za majorja.

Ko sem služil v letu 1970 je bil moj komandir kapetan (tri zvezdice) in je bil star 34 let.  Pri tem je tudi enkrat izredno napredoval, torej pred potekom roka, kar pomeni, da so bila merila za napredovanje takrat očitno bolj stroga.

Lahko pa so merila za napredovanje kasneje postala ugodnejša, kar se mi zdi kar prav. 

Bom poskušal najti kje kakšno literaturo, ki govori o napredovanjih ali pa, če bom imel srečo, našel še kakšnega bivšega aktivnega oficirja JLA, da ga bom vprašal. In bom poročal.
Na vrh Go down
ljubasav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 13
ČLAN OD: : 2016-12-27
DOB : 68
M(j)esto Niš

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime31.07.21 17:16

arcibald01 (citat):
Hvala Ljubasav .............................

Ljubosav, vidim da si iz Niša. Na eni od tem tega foruma sem zaprosil kakšnega Nišlijo, da mi pove, kako je sedaj v Nišu, predvsem ali še obstaja kasarna Pantalej. Tam sem namreč služil pred več kot 50 leti.  

Mogoče pa bi mi ti lahko kaj več povedal? Že vnaprej hvala.
Sada je u kasarni na Pnateleju smeštena komanda i neke jedinice 3.br KoV.
Kasarna je promenila naziv u: Kasarana "Knjaz Mihailo"
Bio sam komandant te kasarne od 2002. do 2005. godine  (tada je još uvek nosila ime "Kasarna Pantelej")

[You must be registered and logged in to see this image.] 
[You must be registered and logged in to see this image.]

oficir s ruzom, Mikula 67, Sloba1, goran9030, Treborr1, Doktor Živago and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime01.08.21 9:35

ljubasav (citat):
Дарт Милош (citat):
Da li neko zna koliko se vremena provodilo u svakom oficirskom cinu posebno u JNA (npr. ja znam da je se u cinu potporucnika provodilo najvise 3 godine) ? Takodje zanima me da li neko zna sta je ,,komandno-stabno usavrsavanje", jel to polaganje ispita za majora ? I koje godine je uveden dvostruki sirit za vise oficire ?
Nakon završene četvorogodišnje vojne akademije KoV i RV:
- potporučnik - 1 godina
- poručnik - 3 godine
- kapetan - 3 godine
- kapetan 1 klase - 4 godine (ako bi položio za čin majora i dobio postavljenje na majorski položaj). Moglo se sa ovim činom otići i u penziju
U JNA nije postojalo ,,komandno-štabno usavrsavanje" to je sadašnja škola, a koja je u bivšoj JNA, nosila naziv "komandno-štabna akdemija".
Ali ta cetvorogodisnja vojna akademija je produzena sa 3 na 4 godine tek kasnije valjda. Ja sam mislio na raniji period, nakon Drugog sv. rata. Moj pradeka je na primer Skolu za aktivne pesadijske oficire (kako se tada zvala Vojna akademija) zavrsio od 1949-1951, samo dve godine mu je trajala, jer je on pre toga vec bio aktivni podoficir od 1946, kada je se aktivirao (tada mu je bilo 18 godina). I da zanima me jel komandant bataljona u stvari komandant kasarne ? Jel znate koliko je se vremena provodilo u cinu majora i potpukovnika ?
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime01.08.21 11:42

Miloše, ja ću se uključiti na tvoje pitanje o komandatnu kasarne. 
Njegov čin i rang je ovisio o tome koja jedinica je bila u kasarni. Npr, kod mene u Puli je to bila čitava brigada. Komandant kasarne je u tom trenutku bio ppuk Pero Kodžo, a zamjenik mu je bio ppuk Kravić. 
Mislim da je Kodžo nekako oko mog izlaska iz JNA dobio i treću zvjezdicu.

_________________
In medias (t)res...

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime01.08.21 18:06

goran9030 (citat):
Miloše, ja ću se uključiti na tvoje pitanje o komandatnu kasarne. 
Njegov čin i rang je ovisio o tome koja jedinica je bila u kasarni. Npr, kod mene u Puli je to bila čitava brigada. Komandant kasarne je u tom trenutku bio ppuk Pero Kodžo, a zamjenik mu je bio ppuk Kravić. 
Mislim da je Kodžo nekako oko mog izlaska iz JNA dobio i treću zvjezdicu.
Znaci ako sam dobro razumeo komandant kasarne moze biti i komandant bataljona i komandant puka, zavisno od toga koja od te dve jedinice se nalazi u kasarni. Iz toga bi trebalo da proizilazi da komandant kasarne moze biti i major i potpukovnik i pukovnik. Jos jedno pitanje, jel brigada jedinica na nivou puka ?

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime01.08.21 19:28

Дарт Милош (citat):
goran9030 (citat):
Miloše, ja ću se uključiti na tvoje pitanje o komandatnu kasarne. 
Njegov čin i rang je ovisio o tome koja jedinica je bila u kasarni. Npr, kod mene u Puli je to bila čitava brigada. Komandant kasarne je u tom trenutku bio ppuk Pero Kodžo, a zamjenik mu je bio ppuk Kravić. 
Mislim da je Kodžo nekako oko mog izlaska iz JNA dobio i treću zvjezdicu.
Znaci ako sam dobro razumeo komandant kasarne moze biti i komandant bataljona i komandant puka, zavisno od toga koja od te dve jedinice se nalazi u kasarni. Iz toga bi trebalo da proizilazi da komandant kasarne moze biti i major i potpukovnik i pukovnik. Jos jedno pitanje, jel brigada jedinica na nivou puka ?
samostalni puk je u rangu brigade inace je formaciski brigada mnogo veca od puka

goran9030, Doktor Živago and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 0:16

Дарт Милош (citat):


Znaci ako sam dobro razumeo komandant kasarne moze biti i komandant bataljona i komandant puka, zavisno od toga koja od te dve jedinice se nalazi u kasarni. Iz toga bi trebalo da proizilazi da komandant kasarne moze biti i major i potpukovnik i pukovnik. Jos jedno pitanje, jel brigada jedinica na nivou puka ?
Pa sad, zanimljivo je to šta se sve može svesti pod naziv kasarna. Npr. kako karakterizirati status karaule? Koliko sam upoznat u karaulama je komandant mogao biti i potporučnik. Isto tako i u nekim manjim kasarnama vjerujem da su komandanti mogli biti i u rangu kapetana. 
No, da ne bih možda počeo drobiti gluposti, ima tu bivših oficira koji bi mogli dati konkretniji odgovor.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 8:54

prvo ne postoji komadant kasarne jer kasarna je vojni objekat  a ne vojna jedinica. postoji samo komadant vojne jedinice koja je smestena u nekoj kasarni . prema velicini jedinice ide i cin komadanta. generali komanduju armijama i divizijama,brigadama komanduju pukovnici,potpukovnici ,bataljonom potpukovnik,ili major,cetama kapetani,vodom porucnici,potporucnici i nizi cinovi.


vladimir: komentar modifikovan dana: 02.08.21 10:39; prepravljeno ukupno 1 puta

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 9:05

vladimir (citat):
prvo ne postoji komadant kasarne jer kasarna je vojni objekat  a ne vojna jedinica. postoji samo komadant vojne jedinice koja je smestena u nekoj kasarni . prema velicini jedinice ide i cin komadanta. generali komanduju armijama i divizijama,brigadama komanduju pukovnici,potpukovnici,i majori,cetama kapetani,vodom porucnici,potporucnici i nizi cinovi.
Zar majori ne komanduju bataljonom ?
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 10:44

tacno. mojim bataljonom je prvo komandova pp Lukic a kasnije na njegovo mesto je dosao maj Momir Zec jedan od najsposobnijih oficira JNA.
Evo da ti odgovorim na pitanje o komadantu kasarne.u mojoj kasarni su postojale dve jedinice koje su imale razlicite komadante .inzinjeriski bataljon kom.maj. Momir Zec  i jedinica velicine voda zvali smo ih partizani imala je svog potpukovnika i svoje oficire, bili su zaduzeni za obezbedjenje vojnog magacina teritorijalne odbrane i bili su pod komandom iz Osjeka.

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 13:31

vladimir (citat):
tacno. mojim bataljonom je prvo komandova pp Lukic a kasnije na njegovo mesto je dosao maj Momir Zec jedan od najsposobnijih oficira JNA.
Evo da ti odgovorim na pitanje o komadantu kasarne.u mojoj kasarni su postojale dve jedinice koje su imale razlicite komadante .inzinjeriski bataljon kom.maj. Momir Zec  i jedinica velicine voda zvali smo ih partizani imala je svog potpukovnika i svoje oficire, bili su zaduzeni za obezbedjenje vojnog magacina teritorijalne odbrane i bili su pod komandom iz Osjeka.
Da li znate nesto o kasarni Ratko Pavlovic Cicko u Prokuplju ? Jel u toj kasarni 1970ih godina bio smesten bataljon ?
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 13:38

ne znam . sluzio sam JNA u Nisu i Slavonskom BroduDU. Gde si ti sluzio vojni rok?
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 13:40

vladimir (citat):
ne znam . sluzio sam JNA u Nisu i Slavonskom BroduDU. Gde si ti sluzio vojni rok?
Ja nisam sluzio vojni rok, a pravo da vam kazem jos uvek nisam ni punoletan. 16 mi je godina. Ali me zanimaju stvari oko vojske, moj pradeka je bio pesadijski oficir JNA i on mi je preneo ljubav prema vojsci. Planiram i da upisem Vojnu akademiju.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 13:49

vladimir (citat):
prvo ne postoji komadant kasarne jer kasarna je vojni objekat  a ne vojna jedinica. postoji samo komadant vojne jedinice koja je smestena u nekoj kasarni . prema velicini jedinice ide i cin komadanta. generali komanduju armijama i divizijama,brigadama komanduju pukovnici,potpukovnici ,bataljonom potpukovnik,ili major,cetama kapetani,vodom porucnici,potporucnici i nizi cinovi.
OK, logično je da smo u priči o komandantu kasarne mislili na komandanta jedinice koja se u njoj nalazi. U vojsci postoje komandant(i) i komandiri. A nije mi poznato da neki vojni objekat ima ono što bi se u civilnoj službi zvalo "direktorom". 
Tako npr stadioni ili dvorane imaju svoje direktore koji se brinu o njima bez obzira na klub ili ekipu koji tamo igraju ili pjevača/pjevačicu koji tamo nastupaju. 
Dakle, sve je to samo igra riječi. A kad sam ja kao gušter dolazio u vojsku, rekli su mi da sam postao pripadnik 139. bmp, a da je komandant kasarne (ranije već spomenuti) ppuk P. Kodžo.

_________________
In medias (t)res...

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 13:57

goran9030 (citat):
vladimir (citat):
prvo ne postoji komadant kasarne jer kasarna je vojni objekat  a ne vojna jedinica. postoji samo komadant vojne jedinice koja je smestena u nekoj kasarni . prema velicini jedinice ide i cin komadanta. generali komanduju armijama i divizijama,brigadama komanduju pukovnici,potpukovnici ,bataljonom potpukovnik,ili major,cetama kapetani,vodom porucnici,potporucnici i nizi cinovi.
OK, logično je da smo u priči o komandantu kasarne mislili na komandanta jedinice koja se u njoj nalazi. U vojsci postoje komandant(i) i komandiri. A nije mi poznato da neki vojni objekat ima ono što bi se u civilnoj službi zvalo "direktorom". 
Tako npr stadioni ili dvorane imaju svoje direktore koji se brinu o njima bez obzira na klub ili ekipu koji tamo igraju ili pjevača/pjevačicu koji tamo nastupaju. 
Dakle, sve je to samo igra riječi. A kad sam ja kao gušter dolazio u vojsku, rekli su mi da sam postao pripadnik 139. bmp, a da je komandant kasarne (ranije već spomenuti) ppuk P. Kodžo.
Da i ja sam u tom smislu napisao ,,komandant kasarne" jer mi malo prirodnije zvuci nego ,,komandant jedinice koja je u toj kasarni", a i prakticnije je. Ali u principu Vladimir jeste u pravu da termin komandant kasarne zapravo ne postoji u vojsci, odnosno da se ne koristi u vojsci. A to sto ste pomenuli komandire i komandante - da li je ta razlika napravljena da bi se razlikovale duznosti nizih i visih oficira ? Tako mi nekako i deluje logicno obzirom, da su komandiri za nize jedinice kojima komanduju podoficiri i trupni ili nizi oficiri, npr. odeljenje, vod, ceta, dok se za vise jedinice kao sto su bataljoni, pukovi, brigade, koristi termin komandant, kojima komanduju visi oficiri.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 15:24

Pa da še jaz dodam nekaj na temo "Komandant kasarne". Ne bo držalo, da ne obstoji komandant kasarne, temveč samo komandanti vojaških enot. Pravilo službe JLA v točki 198 določa, da komandant kasarne obstaja, kasnejše določbe pa določajo pristojnosti in dolžnosti komandanta kasarne. Spodaj je nekaj določb iz katerih nedvoumno izhaja, da so vojaški objekti - kasarne, imele svojega komandanta.

Glede razlike med komandirjem in komandantom, tudi to je določno v Pravilu službe JLA, je v tem, da so oddelkom, vodom, četam, baterijam poveljevali komandirji, višjim enotam bataljoni, brigade in naprej pa komandanti.

Pa tudi glede velikosti enote, ki bi naj pomenila čin (višji ali nižji) ne bo držalo povsem. Poznata je VP 5000, tej kasarni, pa ni bila tako velika, je poveljeval general, kar kolikor vem ni bilo nikjer drugje. Tisti, ki zadevo poznate, že veste zakaj.

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 15:26

U pravu si Miloše. Dakle, komandiri su bili (pod)oficiri koji su komandovali manjim jedinicama, a koje su bile sastavni dio jedne veće cjeline kojoj je na čelu bio komandant. 
Osim toga, jedna zanimljivost u mornarici. Naime na nekoliko mjesta u literaturi sam nailazio na izraz "komandant broda", no u praksi se najčešće za to mjesto koristio izraz "kapetan broda". 
Pri tome treba reći da se činovi u mornarici nešto razlikuju od onih u KOV. 
Kako si naveo da još nisi služio vojsku, ja ću ti nabrojati oficirske činove i njihove razine u KOV.
Potporučnici su onaj početni oficirski čin (u nekim vojskama i literaturi ćeš naići i na naziv "zastavnik" - to treba razlikovati od čina zastavnika u JNA). 
Zatim slijede: poručnik korvete (poručnik), poručnik fregate (kapetan) i poručnik bojnog broda (kapetan I klase). 
Nakon toga dolaze kapetani: kapetan korvete (major), kapetan fregate (potpukovnik) i kapetan bojnog broda (pukovnik). 
Neke mornarice iznad tog čina imaju čin komodora. 
Zatim dolaze admirali: kontraadmiral (gen. major), viceadmiral (gen. ppuk), admiral (gen. pukovnik) i admiral flote (general armije). 
Ovo bi zapravo trebalo ići u temu sa činovima JNA, ali sam ti napisao radi toga jer mornarica nije kao kopnena vojska i tu uvijek ima zanimljivosti. 
Npr da je komandir broda (kapetan broda) - poručnik korvete ili fregate... 
Zatim, na admiralskom brodu - to može biti neka krstarica ili nosač aviona (ovisno o veličini mornarice) ipak postoji i kapetan broda koji komanduje njime bez obzira što je na brodu admiral. 
Vjerujem da bi Mikula ili netko drugi tko je vojni rok proveo u mornarici mogao bolje raščlaniti ovaj moj post ili ga ispraviti. Ipak sam ja bio pripadnik mornaričke pješadije i nisam bio mornar Smile

_________________
In medias (t)res...

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 15:41

Pa, nemam šta više reći - arcibald01 je sve dokumentirao. 
Sad, logično je da najstariji starješina (po rangu) u kasarni bio i njen komandant. Obično je u kasarni bila jedna jedinica, pa je on bio i njen komandant. 
No, što se dešavalo ako su istu kasarnu dijelile dvije samostalne jedinice? Ne vjerujem da je u tom slučaju postojao neki starješina koji bi bio iznad njih dvojice. 
Konkretan primjer: u našu kasarnu "Katarina" Pula (Brioni) na vez dođe divizion patrolnih brodova. Formalno su oni unutar naše kasarne, ali nisu potpadali pod direktnu komandu našeg komandanta kasarne. Oni su imali svog nadređenog starješinu i pretpostavljam da bi pod zapovjedništvo našeg komandanta došli eventualno u nekoj vanrednoj situaciji gdje bi bili odsječeni od svog zapovjedništva ili ako bi trenutna vojna situacija to zahtjevala. No to bi se prethodno trebalo regulirati na višem nivou. 
Mislim da bi nam Pustinjak mogao više reći o tom konkretnom slučaju.

_________________
In medias (t)res...

Дарт Милош voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 15:47

goran9030 (citat):
U pravu si Miloše. Dakle, komandiri su bili (pod)oficiri koji su komandovali manjim jedinicama, a koje su bile sastavni dio jedne veće cjeline kojoj je na čelu bio komandant. 
Osim toga, jedna zanimljivost u mornarici. Naime na nekoliko mjesta u literaturi sam nailazio na izraz "komandant broda", no u praksi se najčešće za to mjesto koristio izraz "kapetan broda". 
Pri tome treba reći da se činovi u mornarici nešto razlikuju od onih u KOV. 
Kako si naveo da još nisi služio vojsku, ja ću ti nabrojati oficirske činove i njihove razine u KOV.
Potporučnici su onaj početni oficirski čin (u nekim vojskama i literaturi ćeš naići i na naziv "zastavnik" - to treba razlikovati od čina zastavnika u JNA). 
Zatim slijede: poručnik korvete (poručnik), poručnik fregate (kapetan) i poručnik bojnog broda (kapetan I klase). 
Nakon toga dolaze kapetani: kapetan korvete (major), kapetan fregate (potpukovnik) i kapetan bojnog broda (pukovnik). 
Neke mornarice iznad tog čina imaju čin komodora. 
Zatim dolaze admirali: kontraadmiral (gen. major), viceadmiral (gen. ppuk), admiral (gen. pukovnik) i admiral flote (general armije). 
Ovo bi zapravo trebalo ići u temu sa činovima JNA, ali sam ti napisao radi toga jer mornarica nije kao kopnena vojska i tu uvijek ima zanimljivosti. 
Npr da je komandir broda (kapetan broda) - poručnik korvete ili fregate... 
Zatim, na admiralskom brodu - to može biti neka krstarica ili nosač aviona (ovisno o veličini mornarice) ipak postoji i kapetan broda koji komanduje njime bez obzira što je na brodu admiral. 
Vjerujem da bi Mikula ili netko drugi tko je vojni rok proveo u mornarici mogao bolje raščlaniti ovaj moj post ili ga ispraviti. Ipak sam ja bio pripadnik mornaričke pješadije i nisam bio mornar Smile
Zanimljivo je recimo da je cin zastavnika u JNA bio prvi oficirski cin sve do negde 1952. godine, kada je ukinut za oficire. Do tada je potporucnicki cin bio sa dve zvezdice oficirski cin. Tako je moj pradeka kada je zavrsio Skolu za aktivne pesadijske oficire (kako je se tada zvala Vojna akademija) 1951. godine dobio cin zastavnika kao i cela njegova klasa. A inace je bio drugi u rangu u toj klasi, koliko ja znam. Kasnije je stigao ukaz vrhovnog komandanta da se taj cin ukida za oficire i da je potporucnik postao prvi oficirski cin, a uveden je kapetan prve klase, sa cetiri zvezdice na epoleti (znaci umesto do tada kapetana, koji je onda imao tri zvezdice i tako je i ostalo). A sto se mornarice tice, znao sam i ranije da su drugaciji cinovi nego kod KOV i RV i PVO, ali ih nisam znao bas sve napamet, hvala sto ste ih ovako pobrojali. Jel mornarica u stvari rod vojske recna flotila/recne jedinice ?

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Loco Milenco
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-07-02

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 19:18

Dvostruki sirit za oficire je uveden kada sam ja sluzio 82/83 i mislim da je to bilo u jesen 82. 
Oficiri su dobili dvostruki sirit, a podoficiri su dobili zvezdice, a do tada su imali samo zlatne trake.
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:09

Loco Milenco (citat):
Dvostruki sirit za oficire je uveden kada sam ja sluzio 82/83 i mislim da je to bilo u jesen 82. 
Oficiri su dobili dvostruki sirit, a podoficiri su dobili zvezdice, a do tada su imali samo zlatne trake.
Meni onda nije jasno kako to da moj pradeka ima uniformu sa epoletama koje imaju dvostruki sirit, a on je otisao u penziju januara 1981. godine.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:09

Loco Milenco (citat):
Dvostruki sirit za oficire je uveden kada sam ja sluzio 82/83 i mislim da je to bilo u jesen 82. 
Oficiri su dobili dvostruki sirit, a podoficiri su dobili zvezdice, a do tada su imali samo zlatne trake.
Mislim, da bo držalo kar si napisal. Se opravičujem, ker sem mislil, da so dvojno obrobo dobili višji oficirji prej. Isto velja za podoficirje in oficirje do ranga kapetan 1 klase, ki do takrat niso imeli obrob na epoleti.
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:14

Citat :
Mislim, da bo držalo kar si napisal. Se opravičujem, ker sem mislil, da so dvojno obrobo dobili višji oficirji prej. Isto velja za podoficirje in oficirje do ranga kapetan 1 klase, ki do takrat niso imeli obrob na epoleti.
Po meni je iskreno sistem koji je bio pre uvodjenja dvostrukog sirita mnogo bolji, a to je da nizi oficiri nemaju sirite, a visi imaju jedan. Ne vidim nikakvu potrebu da nizi imaju sirit a visi 2, kada je prakticnije i cak po meni estetski lepse da nizi nemaju sirit a visi jedan. Takav sistem je sto je meni drago i sada u Vojsci Srbije (samo jedan sirit za vise oficire, nizi nemaju).
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:15

[You must be registered and logged in to see this image.]
takšne pa so bile epolete med leti 1945 in 1953. Zgoraj levo je zastavnik (takrat prvi oficirski čin) pehote (rdeča epoleta) poleg njega pa je epoleta zastavnika topništva (črna epoleta). Spodaj je čin podporočnika pehote desno pa čin poročnika artiljerije (rdeča in črna barva epolete). Epolete so iz moje zbirke. Tega imam še več. Moram jih poiskati in poslikati. Da ne bo šlo vse v pozabo.

goran9030 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:24

Še nekaj slik epolet iz tistega časa:

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:26

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:27

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:27

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:28

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:29

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:30

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:31

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:31

arcibald01 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Da, te epolete su koristene sve dokle su koristene i ruske uniforme, kao sto ste napisali do 1953. godine. Ja sam ranije mislio da je do 1952. Evo slika originalnih epoleta mog pradeke,koje je nosio kada je dobio zastavnicki cin i postao oficir. Samo sto fale zvezdice.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:39

Дарт Милош (citat):
arcibald01 (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Da, te epolete su koristene sve dokle su koristene i ruske uniforme, kao sto ste napisali do 1953. godine. Ja sam ranije mislio da je do 1952. Evo slika originalnih epoleta mog pradeka, kada je dobio zastavnicki cin i postao oficir. Samo sto fale zvezdice.
Zastavnik je bil prvi oficirski čin, vendar na epoleti ni bilo nobene zvezdice. Epoleta je bila takšna kot je na gornji sliki. 

Je pa mogoče zanimivo še nekaj, takšne trde epolete je imela tudi vojska Kraljevine Jugoslavije. Uporabljala pa jih je potem še JA in JLA  Takoj po ww2, tam do leta 1946, so epolete Kraljevine Jugoslavije imele gumb brez petokrake zvezde, te iste epolete pa so nosili oficirji JA in JLA. samo oznaka čina je bila drugačna, v JA in JLA so čin označevale petokrake zvezde (kot je na epoletah na gornjih slikah), kraljevina pa je imela drugačen znak za čin. Moram poiskati in poslikati, da boste videli o čem govorim.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:50

Citat :


Zastavnik je bil prvi oficirski čin, vendar na epoleti ni bilo nobene zvezdice. Epoleta je bila takšna kot je na gornji sliki. 

Je pa mogoče zanimivo še nekaj, takšne trde epolete je imela tudi vojska Kraljevine Jugoslavije. Uporabljala pa jih je potem še JA in JLA  Takoj po ww2, tam do leta 1946, so epolete Kraljevine Jugoslavije imele gumb brez petokrake zvezde, te iste epolete pa so nosili oficirji JA in JLA. samo oznaka čina je bila drugačna, v JA in JLA so čin označevale petokrake zvezde (kot je na epoletah na gornjih slikah), kraljevina pa je imela drugačen znak za čin. Moram poiskati in poslikati, da boste videli o čem govorim.
Da, za zastavnika nije bilo zvezdica, tek sada vidim te epolete gore levo. A sto se tice oznaka cinova u Vojsci Kraljevine Jugoslavije one su umesto zvezdica imale nesto sto se u Srbiji zovu ,,rozete" ili narodno ,,cvarci". Te rozete se i danas koriste u Vojsci Srbije.
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:52

Citat :
Da, za zastavnika nije bilo zvezdica, tek sada vidim te epolete gore levo. A sto se tice oznaka cinova u Vojsci Kraljevine Jugoslavije one su umesto zvezdica imale nesto sto se u Srbiji zovu ,,rozete" ili narodno ,,cvarci". Te rozete se i danas koriste u Vojsci Srbije.
[You must be registered and logged in to see this image.]Evo, ovo je epoleta potporucnika Vojske Kraljevine Jugoslavije, sa jednom rozetom.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 20:53

Citat :
Da, za zastavnika nije bilo zvezdica, tek sada vidim te epolete gore levo. A sto se tice oznaka cinova u Vojsci Kraljevine Jugoslavije one su umesto zvezdica imale nesto sto se u Srbiji zovu ,,rozete" ili narodno ,,cvarci". Te rozete se i danas koriste u Vojsci Srbije.
[You must be registered and logged in to see this image.]A ovo je danasnja epoleta potporucnika Vojske Srbije sa jednom rozetom, takodje.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 21:13

Ko sem govoril, da so takoj po vojni v JA uporabljali epolete kraljevine Jugoslavije sem mislil na epoleto, ki je na spodnji sliki. Gre za čin kapetana pehote (rdeča epoleta). Rdeče sem označil gumb s katerim je bila epoleta pritrjena na uniformo. Ta je še original gumb kraljevine, JA jih je kar prevzela, kasneje so ti gumbi imeli v sredini petokrako zvezdo. So pa seveda čin označevale petokrake zvezde (na epoleti so tri), Kraljevina pa je za isti čin imela namesto petokrakih zvezd tri, kot jih zgoraj imenuje Miloš, rozete, zares zelo podobne kot jih ima sedaj Vojska Srbije.

[You must be registered and logged in to see this image.]

goran9030 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 21:59

arcibald01 (citat):
Ko sem govoril, da so takoj po vojni v JA uporabljali epolete kraljevine Jugoslavije sem mislil na epoleto, ki je na spodnji sliki. Gre za čin kapetana pehote (rdeča epoleta). Rdeče sem označil gumb s katerim je bila epoleta pritrjena na uniformo. Ta je še original gumb kraljevine, JA jih je kar prevzela, kasneje so ti gumbi imeli v sredini petokrako zvezdo. So pa seveda čin označevale petokrake zvezde (na epoleti so tri), Kraljevina pa je za isti čin imela namesto petokrakih zvezd tri, kot jih zgoraj imenuje Miloš, rozete, zares zelo podobne kot jih ima sedaj Vojska Srbije.

[You must be registered and logged in to see this image.]
U pravu ste, to je to. Verovatno je takva epoleta bila u upotrebi neposredno nakon rata, pre nego sto je zamenjeno dugme za dugme sa petokrakom.
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 22:00

Дарт Милош (citat):
arcibald01 (citat):
Ko sem govoril, da so takoj po vojni v JA uporabljali epolete kraljevine Jugoslavije sem mislil na epoleto, ki je na spodnji sliki. Gre za čin kapetana pehote (rdeča epoleta). Rdeče sem označil gumb s katerim je bila epoleta pritrjena na uniformo. Ta je še original gumb kraljevine, JA jih je kar prevzela, kasneje so ti gumbi imeli v sredini petokrako zvezdo. So pa seveda čin označevale petokrake zvezde (na epoleti so tri), Kraljevina pa je za isti čin imela namesto petokrakih zvezd tri, kot jih zgoraj imenuje Miloš, rozete, zares zelo podobne kot jih ima sedaj Vojska Srbije.

[You must be registered and logged in to see this image.]
U pravu ste, to je to. Verovatno je takva epoleta bila u upotrebi neposredno nakon rata, pre nego sto je zamenjeno staro dugme za dugme sa petokrakom.
Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 22:04

arcibald01 (citat):
Še nekaj slik epolet iz tistega časa:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Inace nije mi jasno kako ova epoleta dole desno ima cetiri zvezdice. Obzirom da su cinovi nizih oficira tada bili : zastavnik (nijedna zvezdica na epoleti), potporucnik (jedna zvezdica), porucnik (dve zvezdice) i kapetan (tri zvezdice), onda mi nije jasno odakle cetvrta zvezdica. A tada nije postojao kapetan prve klase.
Na vrh Go down
Mikula 67
Podporučnik
Podporučnik
Mikula 67


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
BROJ POSTOVA: : 1546
ČLAN OD: : 2013-12-22
DOB : 56
M(j)esto Šabac

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 23:10

Дарт Милош (citat):
 Jel mornarica u stvari rod vojske recna flotila/recne jedinice ?

Ne, Ratna mornarica je postojala dok je bila JNA i u njenom sklopu su bile i rečne jedinice ali ne kao rod već kao RRF JRM (Rečna ratna flotila). 
Na teritoriji bivše JNA postojale su dve RRF, jedna sa komandom u Novom Sadu i druga u Makedoniji na Ohridu. Raspadom iste R Srbija 
u reorganizovanoj Vojsci Srbije pravi Rečnu flotilu i trenutno je taktička jedinica Kopnene vojske namenjena za izvođenje borbenih i neborbenih 
aktivnosti, pokreta i drugih akcija na i u zahvatu reka...

_________________
Koliko god bila varljiva, nada služi barem tome da nas ugodnim putem vodi do kraja života.

goran9030, Doktor Živago and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime02.08.21 23:24

Mikula 67 (citat):
Дарт Милош (citat):
 Jel mornarica u stvari rod vojske recna flotila/recne jedinice ?

Ne, Ratna mornarica je postojala dok je bila JNA i u njenom sklopu su bile i rečne jedinice ali ne kao rod već kao RRF JRM (Rečna ratna flotila). 
Na teritoriji bivše JNA postojale su dve RRF, jedna sa komandom u Novom Sadu i druga u Makedoniji na Ohridu. Raspadom iste R Srbija 
u reorganizovanoj Vojsci Srbije pravi Rečnu flotilu i trenutno je taktička jedinica Kopnene vojske namenjena za izvođenje borbenih i neborbenih 
aktivnosti, pokreta i drugih akcija na i u zahvatu reka...
A pa da, u stvari i logicno. Jer tada je Jugoslavija imala izlaz na more, a Srbija sad ima samo reke. S toga i nema vise RRF i JRM kao vid vojske, vec su samo recne jedinice rod kopnene vojske. Hvala na pojasnjenju.

Mikula 67 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Loco Milenco
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-07-02

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime04.08.21 18:48

Дарт Милош (citat):
Loco Milenco (citat):
Dvostruki sirit za oficire je uveden kada sam ja sluzio 82/83 i mislim da je to bilo u jesen 82. 
Oficiri su dobili dvostruki sirit, a podoficiri su dobili zvezdice, a do tada su imali samo zlatne trake.
Meni onda nije jasno kako to da moj pradeka ima uniformu sa epoletama koje imaju dvostruki sirit, a on je otisao u penziju januara 1981. godine.
Milose, drago mi je da si tako mlad i da se interesujes tako detaljno za nesto je bila JNA. 
Dobro se secam, a i proverio sam da su cinovi promenjeni Novembra 1982. Ja sam tada sluzio u Podgorici (Titogradu) I to nam je bilo jako zanimljivo. Podoficiri su bas bili srecni da su dobili zvezdice. 
Mozes da vidis na ovom linku u komentarima: [You must be registered and logged in to see this link.]
Tvoj pradeka (jbt u soku sam da vreme tako leti Shocked) je verovatno posle penzije mozda dobio nove cinove za zlu ne trebalo. Ne znam da li su oficiri jos neko vreme ostajali u rezervi posle penzionisanja.

goran9030 and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
Дарт Милош
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 33
ČLAN OD: : 2021-07-05

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime04.08.21 20:12

Citat :
Milose, drago mi je da si tako mlad i da se interesujes tako detaljno za nesto je bila JNA. 
Dobro se secam, a i proverio sam da su cinovi promenjeni Novembra 1982. Ja sam tada sluzio u Podgorici (Titogradu) I to nam je bilo jako zanimljivo. Podoficiri su bas bili srecni da su dobili zvezdice. 
Mozes da vidis na ovom linku u komentarima: [You must be registered and logged in to see this link.]
Tvoj pradeka (jbt u soku sam da vreme tako leti Shocked) je verovatno posle penzije mozda dobio nove cinove za zlu ne trebalo. Ne znam da li su oficiri jos neko vreme ostajali u rezervi posle penzionisanja.
Ne interesujem se samo za JNA, nego uopste za vojsku, ali i za JNA naravno. A sto kazete da je mozda moj pradeka ostao u rezervi pa dobio nove epolete, pa moguce kad malo razmislim da ste u pravu. Te epolete sa dvostrukim siritom su mu samo na uniformi M77 (onoj losoj hahaha), a na M55 je samo jedan sirit. A on je se poslednji put u uniformi pred penziju ipak slikao u M55, pa kad je bolja i lepsa da se ne lazemo. Inace, zanimljivo je to sto kazes da su se podoficiri radovali sto su dobili zvezdice, jer ja mislim da se oficiri i nisu bas radovali za razliku od podoficira obzirom da je stariji sistem gde samo visi oficiri imaju sirit bio mnogo prakticniji nego ovaj sa dvostrukim siritom za vise oficire. Ali, barem su i meni je drago ukinuli to i danas Vojska Srbije ima samo jedan sirit za vise oficire i nema sirita za nize. Lepe su danasnje epolete Vojske Srbije, i ako licno mislim da su lepse zvezdice na epoleti nego rozete. Ali ajde, nije vazno.


Дарт Милош: komentar modifikovan dana: 04.08.21 22:04; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Loco Milenco
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2021-07-02

Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime04.08.21 21:03

Ona M55 je mozda bila lepsa, ali za paradu…kada pokisnes u njoj, bio si ko mokar ker. A sto se se tice zvezdica, i meni su lepse nekako. U stvari sve je lepse onda kada si bio mlad Smile). I ta JNA je bila lepa zivotna skola, ponekad malo i zeznuta, ali vecina je pamtimo po lepim druzenjima iz cele bivse nam domovine.

goran9030, Doktor Živago and Дарт Милош vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Pitanje.  Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pitanje.    Pitanje.  Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pitanje.
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Đakovica VP 4445/50 1990/91
» Karaula Stari Dojran 1981.
» TRAZIM GENERACIJU GRANICARA STARU DOJRAN 1972-73.
» Karaula Janković
» Ljubljana - Polje, kasarna 'Bratstvo i jedinstvo' 90/91

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: