FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Pula - Katarina, mornarička pešadija

Go down 
+116
damjan72
pera84
barbican
Nikica1973
oktagon
dunja963
Berač šparuga na utvrdama
vojniks
semsudin
Charapan
Jaroslav
pula84
PORUCNIK
drzarkoff
Simonoski
slonche
aries
misamld
BORKO
opatija
jun87
toni105
Kapetan56
trc 79/80
Komandni vod
taneski goran
petrovic mirko
DŠKM
Zoran.jancevski
navyblue
Suljić Irfan
zastavnik
vlado nikolovski
goran9030
beka bucan
kasup
sulja
Mile65
pulajna
Smoki
split
mornar71
Katarina 1983
scout88
Minolovac
Vojnik Graničar
Brajić
dpuric
BRKA
milutins
Radovan Radovanovic
Rasko'
Blagoje
Neša
more6
toma82
lacoš
Anes suno secondo
Djole71
Alef
marioslo
janeztrdi
damjan 72
kg-88
MUSHOKI
SveJug
flexi
missar
lutfi m
kapija
dragisa lazic
davor1
Max Blitz
Stazio
vojnik231
slisko
brioni 82
Gringo
Milan1
vickyvicky
bežigrad
vadragan
Mikoyan
milan55
vladimir era uzice
Boban88
maks
vladimir
vlade021
alexandar
Slaviša Makso
Kap. Stanimirović
generacija80
johnny b
pelister1
dragnik
marinac
mario5
slavi
rade09
vojnik1984
Korto
Prasac
m@x
Gerr
Giuliano
nesa65
bravid
mgalic2
Marduk
BUNKERMAN
purger
mad-max
VBČ
kole
madamov
120 posters
Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
AutorPoruka
Smoki
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2014-12-23

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Aug 01, 2017 7:22 pm

PRIJATNO AVGUST 85. NA DANAŠNJI DAN PRIJE 32 GODINE SMO DOŠLI U PULU.  vojnik  Very Happy stražar
Na vrh Go down
BORKO
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 7
ČLAN OD: : 2017-06-21

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Prijatno avgust! Sitnoooooo 32 godine u jeeee!   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Aug 01, 2017 7:49 pm

Smoki (citat):
PRIJATNO AVGUST 85. NA DANAŠNJI DAN PRIJE 32 GODINE SMO DOŠLI U PULU.  vojnik  Very Happy stražar
Na vrh Go down
misamld
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-08-03
M(j)esto Mladenovac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Aug 03, 2017 5:39 am

Pozdrav svima znaci da nas ima jos koji se secamo vojnickih dana Pula Katarina 2 ceta 2 vod 139 brmp avgust 1984 komandir cete kep Vlada Stanimirovic komandir voda  zastavnik Carapic Dragic, I vod vodnik Salkan Butkovic,prateci i mb vod tada vodnik pok.Ranko Brajic ako me secanje dobro sluzi.Ja sam do skidanja 1985 u avgusu mesecu proveo svo vreme u ovoj ceti sa gore navedenom sad gospodom oficirima, kapetana Stanimirovica sam video slucajno 1999 u Beogradu ispred Gradske bolnice i bili smo neko vreme u kontaktu njegov zivot uglavno znam a i sreli smo se u Vrscu 2010 gde on zivi sa porodicom.
Pokretaca ove teme Milana Adamova se secam jer smo zajedno dosli u cetu secam se njegovih cigareta kenta ili zlatnog winstona koje smo sa odusevljenjem delili u kantini mislim da mu je otac bio pilot ako se nevaram Zoran Spehar Bgd, Rozic Drazen Sid,Kostic Vlastimir Melenci,Vitorovic Sinisa Macvanska Mitrovica slucajno sam se cuo sa njim pre dva meseca ziv i zdrav,Ivkovic Boris iz Obrenovca bio direktor Hipodroma Beograd tada smo se videli prvi put posle vojske tj 2011
Adamov me je podsetio i na Markovice jedan je bio iz Pozarevca a drugi je bio iz Vranja.
Steva Bogosavljevic iz Ivanjice video ga na kontrolnom punktu Srbija Crna Gora u Brodarevu 1993 kad sam se vracao sa mora
Kopren Darko je bio stazista iz Borova Sela video ga u Novom Sadu 2004 ziv i zdrav
bio je pre njega jos jedan stazista fini momak iz Nisa Tasic neznam mu ime njega pokojni Ranko nikako nije voleo itd...... nastavicu secanja kasnije.........
Na vrh Go down
misamld
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-08-03
M(j)esto Mladenovac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Aug 03, 2017 5:56 am

na Danasnji dan 1985 godine smo se skinuli i obukli civilku 32 godine je proslo kao tren
Na vrh Go down
misamld
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-08-03
M(j)esto Mladenovac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Aug 03, 2017 6:34 am

Milan mi je dao temu za razmisljanje kako da se setimo jos ljudi koji su bili sa nama u ceti sada sam se setio da sam ostavio sacuvao telefonski imenik iz te godine u koji sam ubelezio sva imena koja sam pokupio iz vojske i adrese pa cu ih redom kako idem pisati mozda se jos neko pronadje u ovoj nasoj prici
listajuci imenik prvi si bio ti i tvoj tel brojAdamov Milan 532 223 kakva slucajnost listajuci google sasvim sam slucajno dosao na ovaj forum danas i prvo na tebe naletim i normalno te se setim udjem da citam komentare kad ono jos likova iz nase cete i dobro se zainteresujem za temu jer jednostavno interesujeme gde su svi ti ljudi i prvenstvenu da su zivi i zdravi . Od Vlade sam cuo da je Ranko poginuo
interesujeme da li neko nesto zna o st.vodniku Carapicu Dragicu ,bio je dobar lik takodje me interesuje sta li se u ovim teskim ratnim vremenima desilo sa mladim vodnikom Salkanom Butkovicem koji je bio izuzetan lik pravi smeker
Na vrh Go down
misamld
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-08-03
M(j)esto Mladenovac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Aug 03, 2017 7:04 am

evo nekih jos imena iz mog tel. adresara vojnika koji su bili u 2 ceti
Bacani Mladen Zabok,Ciric Predrag Kaludjerica,Ceganjac Goran Grocka bio u I ceti kod POr.Kukic Nuradina iz Gusinja Plav njega sam video na utakmici Grocka Vrcin 1990 znam da zivi u Svedskoj i da je ok igrao prof fudbal,Drobnjakovic Milan Beograd bio januarac 84 i cata kada smo mi dosli video ga na sajmu knjiga nesecam se koje god.,Dukic Goran Subotica,Ivkovic Boris Obrenovac o njemu sam napiso u predhodom komentru,Jakovljevic Goran Padez,stazista Petar S Malesevic Zivinice,Kostic Vlastimir Brasa Melenci cuo se snjim 2011 radi u NISU,Momcilovic neznam ime advokat iz Adasevaca SId vido se sa njim na licitaciji u Sidu bio Cata brigadni kod kap.Lakic Sretka zamenio golmna Proleter Zrenjanin Djordjevica Dragana koji je bio brigadni cata koliko se ja secam pre njega,Kopren Darko Borovo selo vec sam napisao predhodni komentar o njemu nastavak sledi.........
Na vrh Go down
misamld
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-08-03
M(j)esto Mladenovac

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Aug 03, 2017 7:26 am

i evo nastavka mojih secanja Lazic Miroslav iz Uba zavrsio ekonomski fakultet u Beogradu zivi i radi u rodnom Ubu video ga na svadbi u Zaklopaci njegove sestre negde 2000 god i jos jednom u Ubu posle toga dve godine,Marinkovic Aleksandar Smederevo,Mandic Dragomir Strojtanica Bjelo Polje on je bio januarac 85, Lazic Milan zvani  Laza magare desetar januarac 84 selo Ba Ljig po donjem ekstremitetu medjunoznom dobi adekvatan nadimak i normalno spomenuti Markovic D Zoran Pozarevac,i Markovic R Zoran selo Prevlac Priboj Vranjski,takodje se setih magacionera Stosica isto Vranjanac januarac 84,Martinov Dejan Borca,Obradovic Dragan Bjelo Polje,Rozic Drazen Sid cuo sam da se iselio u Hrvatsku po pocetku rata 91,Skrabanja Brane stazist iz Bilece ,Smartno pri Litije sSlovenija,stazista takodje Tasic Dragan iz Nisa,Vitorovic Sinisa vec spomenut,Vukosavljevic Veroljub Crna glava Josanicka banja,Zdravkovic Dragan Nis i to bi bilo za sad sve od mene i mog telefonskog adresara
Na vrh Go down
aries
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-08-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Aug 14, 2017 8:16 am

Dobro vece svima na forumu,treba mi informacija o kapetanu Tesic Milutinu iz MAD-a VP 9030/42,bio sam avgustovska klasa 1984,ako ima na forumu jos nekog iz ove jedinice,voleo bih da se javi.
Na vrh Go down
aries
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-08-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Aug 14, 2017 11:09 pm

Nadam se da ce neko imati informaciju o kapetanu Tesicu,sta je bilo sa njim od 85. do danas,nas nekoliko iz jedinice 9030/42 smo u kontaktu i voleli bi da se sastanemo sa nasim komandirom iz pomenute jedinice.
Na vrh Go down
aries
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2017-08-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Aug 14, 2017 11:13 pm

Takodje pozivam januarce 84. i februarce 85. iz jedinice 9030/42 da se jave.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeSun Aug 20, 2017 4:53 pm

Katarina je i dalje aktivna...

[You must be registered and logged in to see this link.]




[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeWed Sep 13, 2017 12:48 pm

Zidne 'freske', Monumenti...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
slonche
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2017-05-13
DOB : 57
M(j)esto Beograd

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Oct 03, 2017 10:31 am

Ako ste bili pripadnici Desantno- mornaricke pesadije bez obzira gde ste sluzili 
pridruzite se grupi na FB 
GRUPA MARINACA IZ TREBINJA I OSTALIH JEDINICA JNA
 Trenutno se organizuje skup svih marinaca  u Trebinju 21.10.2017

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Simonoski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-11-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Nov 14, 2017 5:12 pm

pozdrav drago mi je da ljudi is svih krajeva pamte Mornaricku pesadiju i Katarinu sto se mene tice bila je jedna od najboljih kasarni u Puli

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Simonoski
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2017-11-14

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Nov 14, 2017 5:24 pm

ah al sam se zbunio ja sam is klase 1986 u vodu PVO mornaricke pesadije (jos uvek imam za uspomenu plavu beretku)
Na vrh Go down
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-27
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Nov 27, 2017 3:21 pm

cheers



Ima li koga od pekare, na kraju kasarne Sv.Katarina, 12/87-09/88?
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Nov 27, 2017 5:39 pm

drzarkoff (citat):
cheers



Ima li koga od pekare, na kraju kasarne Sv.Katarina, 12/87-09/88?
Dobrodošao, drzarkoff!
Javiće se neko, valjda Very Happy

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
drzarkoff
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-11-27
DOB : 55
M(j)esto Skopje

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeWed Nov 29, 2017 2:01 pm

Septembar 1987-Decembar 1987, Muzil....  Vidim da su skinute fotografije sa Google Earth-a, a bilo ih je nekoliko.

Prava steta sto nemam nijednu fotografiju iz "gusterskih" dana...

Mozda ce neko postaviti koju sliku iz tih dana.

Pozdrav od Skopje
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-29

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeSat Dec 02, 2017 7:55 am

Projekt nautičko-turističkog kompleksa Sv. Katarina - Monumenti koji je predstavljen u listopadu ove godine...

Do 2020. Pula će dobiti moderan nautičko-turistički kompleks...
[You must be registered and logged in to see this link.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
pula84
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2017-11-24

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Dec 08, 2017 8:44 am

VP6766, Premantura 84/85
Na vrh Go down
pula84
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2017-11-24

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Dec 08, 2017 8:50 am

VP 6766, Premantura 84/85
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
vojnik1984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2011-03-15

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jan 29, 2018 4:26 pm

Bio sam letos posjetio katarinu
Na vrh Go down
Jaroslav
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2016-12-10

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Apr 27, 2018 5:04 am

Postovanje gospodo. Znate li mozda da li je kap. Stanimirovic i dalje aktivan na forumu
Na vrh Go down
madamov
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 66
ČLAN OD: : 2009-05-18
DOB : 58
M(j)esto Beograd

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Nov 08, 2018 5:45 am

misamld (citat):
Pokretaca ove teme Milana Adamova se secam jer smo zajedno dosli u cetu secam se njegovih cigareta kenta ili zlatnog winstona koje smo sa odusevljenjem delili u kantini mislim da mu je otac bio pilot ako se nevaram 

Pozdrav!

Prođe bar dve godine od moje poslednje posete forumu, ranije sam dobijao poruku na email kada neko odgovori, i ima m šta da vidim. Jeste, moj pokojni ćale je bio tada pilot na DC-10, otud i cigarete. B)
Na vrh Go down
http://milan.adamov.rs
madamov
Gušter
Gušter



Forumska Spomenica 2009 FS
BROJ POSTOVA: : 66
ČLAN OD: : 2009-05-18
DOB : 58
M(j)esto Beograd

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeThu Nov 08, 2018 5:50 am

misamld (citat):
listajuci imenik prvi si bio ti i tvoj tel brojAdamov Milan 532 223 kakva slucajnost listajuci google sasvim sam slucajno dosao na ovaj forum danas i prvo na tebe naletim i normalno te se setim udjem da citam komentare kad ono jos likova iz nase cete i dobro se zainteresujem za temu jer jednostavno interesujeme gde su svi ti ljudi i prvenstvenu da su zivi i zdravi

Uvek sam bio prvi u dnevniku u školi. B) Tako je bilo i u vojsci. Taj broj je promenjen u 2332223, a i ne živim tamo više već moja sestra. mene možeš naći na:

Tviteru: https://twitter.com/madamov?lang=en
Facebook: https://www.facebook.com/madamov
Skype: madamov
Na vrh Go down
http://milan.adamov.rs
Charapan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2019-02-04

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Feb 04, 2019 8:41 pm

na fotografijama 'pula84' je i grupa vojnika koji su mene dočekali na Premanturi (6766 85/86) kao razvodnici i desetari. Lepo je opet videti te likove. Hvala 'pula84' !!! Smile
Na vrh Go down
vojnik1984
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 18
ČLAN OD: : 2011-03-15

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeSat Jan 11, 2020 1:41 pm

Nema nijednog januarca 1984 iz druge cete
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 5:41 am

Par sličica sa Katarine - kasarne 1. Maj[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 5:45 am

Primite moju ispriku... nešto sam očito zabrljao jer su slike ogromne. 
Moram se naučiti kako se postavljaju.
Uglavnom, na gornjoj slici je bunker koji se nalazi na putu prema nekadašnjem stacionaru. 
Na donjoj fotografiji je prikazan ulaz u nekadašnju Vojnu ekspediciju - tu smo preuzimali naše pakete...
Iza onih vrata koja se vide, a koja su tada bila fiksirana bio je hodnik koji su dijelili inžinjerija i vod veze. 
Uz ta vrata je do ljeta '85 bio stol za dežurnog voda veze. 9030/23

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 5:48 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Evo, ova slika je ipak manja i ne zauzima čitavu stranicu. Oni koji su zapamtili natpis sa slike se sigurno neće ljutiti na mene jer se učim na njihovim uspomenama Smile

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 6:01 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Pogled iz hodnika na nekadašnje mjesto dežurnog veze[You must be registered and logged in to see this image.]
pogled prema dežurani. ovo su nekad čistili i glancali inžinjerci

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 6:04 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
zidni natpis i današnje stanje dvije spavaonice inžinjeraca

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 6:09 am

[You must be registered and logged in to see this image.]
Ove "crtkarije" su u našem hodniku. Tu je nekad bio vod veze kap. Radovana Radovanovića.

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeFri Jan 31, 2020 6:11 am

Napravio sam još nekoliko snimaka, pa ako ima nekoga da bi želio pogledati kako to sada izgleda, rado ću postaviti. 
Pozdrav svim katarincima gdje god bili

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Feb 04, 2020 12:34 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Na današnji dan, 04.02.1985. stigao sam na Katarinu. Ovo je prva fotografija koju imam iz tog peroida. Napravljena je pred povečerje 07.02.'85. 
Zanimljivo je to da su tada provodili neki eksperiment da se na košulje, majice, pidžame... otisne broj koji se sastojao od oznake jedinice, desetine i konkretnog broja svakog vojnika. Na taj način se sa pranja svakome trebala vraćati njegova roba. Naravno da to nije uspjelo. Ono što je jednom otišlo na pranje, više se nije vratilo. Mi gušteri smo dali nove novcate košulje, a vratile nam se stare, bez dugmadi... E, onda je krenulo "snalaženje". I do kraja obuke svi smo imali toliko toga da je jedva stajalo u kasetu Smile
Ali uspomena na "brojeve" mi je ostala

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Feb 04, 2020 12:48 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]
Dio nas "februaraca" '85 iz voda veze 9030/23. 
Stoje s lijeva: Darko Čabraja iz Travnika, Alojz Pal iz Murske Sobote, moja malenkost, Andrej Ahčan iz Ljubljane i Ivica Smrček iz D. Stubice. 
Donji red s lijeva: Miroslav Liptak iz Bačke Palanke, Džafić Esmir došao iz Njemačke na odsluženje i Stevanovski Toni iz Skopja. 
Slikano iza naših spavaonica (sada je na tom mjestu izrasla čitava prašuma). Slikano II ili III mj '85.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Feb 04, 2020 1:00 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

I odjeljenje voda veze nakon zakletve 24.02.1985. 
gornji red s lijeva: des. Marko Logar iz Maribora, "profa" Milan Andrić iz Pančeva (došao nam iz bataljona na obuku), Andrej Ahčan iz Ljubljane, moja malenkost, ovaj momak s naočarima nije dugo ostao s nama - mislim da mu je ime Miran i da je iz Ljubljane (sorry klaso - zaboravio sam ime, godine ipak čine svoje), Darko Čabraja iz Travnika, Miroslav Liptak iz B. Palanke. 
donji red s lijeva: Ivica Smrček iz D. Stubice, Ivan(?)  Fuchs iz Maribora, Esmir Džafić /Njemačka, Alojz Pal iz M. Sobote i Toni Stevanovski iz Skopja. 
Komandiri su bili: kap. Radovan Radovanović, st. vodnik I kl. Živorad (Žika) Raković, vod. I kl Cvetko Radivojević i vod. I kl. Božidar Sukreški.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Feb 04, 2020 1:15 pm

[You must be registered and logged in to see this image.]

Proljeće '85. Slikano nakon nekog ručka. Iza mene je zid ispod restorana. Sve se promjenilo, ali taj zid i dalje stoji ovakav kakav je bio. Tadašnja zgrada restorana sada je bez krova i devastirana. Kaktusi su do nedavno još bili tamo Smile

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeWed Feb 05, 2020 2:06 am

Bravo za fotografije.To u vezi  obilježavanja odjeće i veša sjećam se bilo je i kod mene u Kidriču Ljubljana ali nije polučilo uspjeh jer neko je dobio nazad nakon pranja a neko ne pa se je odustalo od toga.
Na vrh Go down
vojniks
Džomba
Džomba



Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 190
ČLAN OD: : 2012-05-20

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeWed Feb 05, 2020 9:32 am

[quote="semsudin"]Bravo za fotografije.To u vezi  obilježavanja odjeće i veša sjećam se bilo je i kod mene u Kidriču Ljubljana ali nije polučilo uspjeh jer neko je dobio nazad nakon pranja a neko ne pa se je odustalo od toga.[/quot Kod nas u LJ polju je to funkcioniralo , radio sam u servisu,sve je išlo preko mojih ruku tako da znam kako je vraćano vojsci, nosili smo robu na pranje u Šentvid u tvoju kasarnu,razgovarao sam sa ženama koje su radile u vešeraju,imali smo mi i svoj vešeraj samo za manje količine.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeWed Feb 05, 2020 10:21 am

Kako god to izgledalo sa brojevima, ali kod nas na Katarini je bio potpuni fijasko. Inače je kasarna bila organizirana besprijekorno, međutim ovo nije prošlo. 
Sjećam se da smo se zezali da smo sada kao robijaši ili logoraši dobili brojeve. I na kraju je hladan tuš nastupio kada smo umjesto novih košulja dobili neke gotovo sa otpada. 
Stari vojnici su nam posuđivali svoje rezervne košulje, a onda smo se nakon par dana snašli. Nosili smo one loše na zamjenu i postupno skupljali svoju garderobu. 
Nakon završetka obuke i odlaska stare vojske mi smo postali džombe i sjećam se da sam tada imao dvije kasete pune stvari. 
Da bar danas slažem svoje košulje i ostalo kao nekad Smile
Slaganje kasete i peglanje me je naučio Goran Klajzner iz Koprivnice. Pokazao mi je kako se slaže, pa "rušio" sve dok kaseta nije bila složena kao kutijica. 
Peglanje je bila posebna priča, ali i dan danas peglam bolje nego moja deblja polovica i sve zahvaljujući "zemari" Klajzneru Smile

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jun 08, 2020 6:58 am

1. dio - forumaš damjan72 ima (po meni) najintrigantnije postove u vezi KASARNE "1. MAJ" (popularno zvane Katarina)
damjan 72, 24.04.13 10:47 (citat):
Dok se moglo ici u grad isli smo bar kasom, a te desantne camce smo koristili da bi u medjunarodne vode mrsnuli one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti
damjan72, pretpostavljam da si mislio na ovo: "da bi u medjunarodne vode UTOPILI (mrsnuli) one granate tenkovske sto ih nismo mogli poneti U CRNU GORU".

damjan 72, 24.04.13 10:47 (citat):
gurnuli smo i u more sa litice i topove dometa 40 km ali su ih  hrvati izvadili i nasi ih opet bacil
Znam da je noć prije odlaska iz Pule (15.12.1991.) JNA s autogenim varenjem odrezala cijevi 4 topa koji su bili ukopani u stijenu iznad mora, a podno Austro-Ugarske utvrde Muzil. Potom je HV odvela te cijevi i ostatke topova u ZG. Ne znam za slučaj da je JNA ponovno bacila u more nešto što je HV izvukla iz mora.
Molim pojašnjenje - tko god da se sjeća.

damjan 72, 24.04.13 10:47 (citat):
decembar 24., 1990 - dolazak u Pulu.
novembar 1991. - magnum 357 nosio sam ga krajem '91. do '92. kao obezbedjenje pregovora kasarne u Puli, a kad sam isao u izvidjanje nocu onda ne, tamo samo nocni nisan i olifant i miruj.
novembar 1991. - seoba iz Pule.
februar 27., 1992. - napuštanje kasarne u Baru.
U Istri imamo puno pisanih zapisa čelnika Grada Pule u vezi pregovora sa predstavnicima JNA i odlasku vojske iz Istre. Volio bih pročitati iskustva/sjećanja onih koji su bili na strani JNA. Sve me zanima: od dojma po dolasku u Bar, do sjećanja posljednjih dana u Puli... Koga je volja neka slobodno piše.
U vrijeme kada je JNA odlazila iz Pule ja sam pohađao 4. razred srednje škole u Puli, tako da nisam bio ni na koji način involviran u to ratno doba.


2. dio - OTOK SVETA KATARINA I RT MONUMENTI - DANAS
bežigrad, 16.04.12 23:08 (citat):
ja nisam bio u JNA u Katarini i Monumentima ali sam (rijetko) dolazio kasnije u nju i kad je napuštena, pa kad sam vidio na što liči a na kakvom lijepom mjestu i kakvi su to bili objekti i koliko je para uloženo u sve to u vojarni, muka me hvatala kad sam vidio kako je sve devastirano, ali ništa čudno tako je sa skoro svim bivšim vojnim objektima.
Ni ja nisam služio vojsku u kasarni "1. maj", ali sam tamo brao šparuge i šetao se. Već godinama izbjegavam to područje jer me boli duša koliko je sve devastirano, išarano, pokradeno...
Monumente i priobalje do Punte Christo volim gledati s balkona:
[You must be registered and logged in to see this image.]


3. dio - REALIZACIJA TURISTIČKOG KOMPLEKSA
bežigrad, 16.04.12 23:08 (citat):
VLADA RH DONIJELA ODLUKU O PRODAJI U TURISTIČKE SVRHE JOŠ PROŠLE JESENI, A UPRAVO OVIH DANA JE OBJAVLJENO NA HTV DNEVNIKU DA SE TO I REALIZIRA, DA ĆE ONA VELIKA ZGRADA NA JUGOZAPADNOJ STRANI UZ MORE BITI HOTEL, A I SAM OTOK KATARINA NA KOJEM ĆE SE GRADITI HOTELI.
PA ETO, KO JOŠ ŽELI DA SVE TO VIDI I SAČUVA U USPOMENI ONAKO KAKO JE NEKAD BILO, NEKA POŽURI, JOŠ OVO LJETO KO BUDE DOLAZIO U PULU DA VIDI...
Blagoje, (citat):
03.11.14 10:37
Kad moze da se izvrsi rezervacija apartmana? Okvirno u periodu jul - avgust jedne godine!
goran9030 (citat):
15.09.16 10:01
tužno to sada izgleda. još je gore nego kad sam bio prije par godina. tada se navodno nešto šuškalo kako će se čitav kompleks prenamijeniti za nešto korisno. navodno za turizam. ne sjećam se više. očito je to bio samo još jedan spin
Ništa nije realizirano ni 2012., ni 2014., ni 2016., ni sada 2020.
Koncesiju na to područje je dobio kontroverzni ulagač Danko Končar koji je u 9/2019. u javnosti ponovio ono što ponavlja dugi niz godina:
Ne stoji Katarina zbog nas, već zbog sporosti sustava i silnih peripetija s kojima se od samog ulaska u projekt svakodnevno susrećemo. Papirologija, razna odobrenjima, procedure, gdje je kraj? Dva koraka naprijed, tri nazad i to prvenstveno zbog sustava koji je skroz biroktratiziran i demotivirajući za ulagače.


4. dio - MINIRANA VALLELUNGA (kasarna do Katarine)
bežigrad, 16.04.12 23:08 (citat):
Da li ima na forumu neko ko je bio tamo (ili zna na neki drugi način) 1991, godine pred odlazak JNA, tj. da li iko zna je li vojarna Monumenti bila minirana na onoj strani tj. uz ogradu koja je dijeli od Vala Lunge i pogotovo uz onu vanjsku ogradu gore na sjevernoj strani i da ne nabrajam sve redom.. Nakon što ju je napustila HV (a HV je koristila samo objekte i onaj uži dio oko objekata) tamo se kreću mnogi ljudi civili, beru šparoge, šeću pse itd..)
Dakle ima li iko da zna da li je igdje bilo minirano, pa i ona druga vojarna istočno Vala Lunga, pa da možemo to prijaviti Centu i firmama koje se bave razminiranjem dok neko nije stradao.
Ovo na što je bežigrad upozorio 2012. u javnosti se objavilo 2018., a ovo je zadnja vijest od 18.3.2020.:
Eksplozivna sredstva pod ruševinama skladišta municije na Vallelungi 2, razorenih za savezničkih bombardiranja Pule tijekom Drugog svjetskog rata, pronađena su u jesen 2018., otkad je i bivša vojna zona zatvorena za posjetitelje. Dva sumnjiva skladišta razorena u bombardiranju, jedno je navodno sadržavalo veću količinu ubojitog materijala (talijanskih ručnih bomba, tromblona, topničko streljivo veličine do kalibra 203 milimetra), za drugo još ni tada nije bilo potvrde da krije nešto opasno. Tijekom eksplozije prije 75 godina velik dio eksplozivnih sredstava razletio se i šumom.
Policijski službenici od početka veljače 2020., kada je počelo razminiranje skladišta na području Vallelunge, uklonili su 2.780 eksplozivnih sredstava. Izvanredna situacija prouzročena zarazom koronavirusom zaustavila je i na neodređeno razdoblje odgodila deminiranje bivšeg vojnog područja Vallelunga 2 sa sjeverne strane Puljskog zaljeva.



5. dio - ZANIMLJIVOSTI
milan55, 15.01.12 21:22 (citat):
ja i moj pokojni kum Djuric zoran smo napravili mozaik Borisa Kidrica koji je mislim odnet u Fazanu u fabriku stakla gde je okacen na ulazu. bas bi voleo da znam da li to jos uvek stoji tamo.
milan55, 09.02.12 17:26 (citat):
Dok sam ja bio na Brionima, ja i moj kum smo napravili mozaik Borisa Kidrica. U Fazani se nalazi fabrika stakla Boris Kidric, i oni su odneli taj mozaik i okacili ga na ulazu u fabriku, pa bi ja molio nekog iz tih krajeva da ako moze ode i vidi ima li ga jos tamo i da okaci fotografiju. Mnogo bi mi znacilo.
Ruševine Istarske tvornice stakla (u prošlosti znane pod imenom "Boris Kidrič") u Fažani su uklonjene 2014., godine i od tada se na tom platotu naplaćuje parking. Izraelci su kupili to sjeverno fažansko priobalje i tamo planiraju izgraditi 73 stambene jedinice sa 27 poslovnih prostora te hotel sa 150 ležajeva

Blagoje, 14.02.14 11:16 (citat):
Po mom povratku sa redovnog odsustva raspored je bio MKŠK tzv MiKiŠiKi sa stalnim druženjem sa maj. Nogićem. Ture u sistemu upoznaj svoju domovinu da bi je više voleo su bile: Fažana, Vodnjan, sv Kiril, Autokamp Stupice, Banjole, ...
Vodnjan i Sveti Kirin? Tamo nije bilo vojske. Što ste tamo radili?

pulajna, 20.01.15 17:12 (citat):
U kasarnu Katarina u Puli sam stigao decembra 1989 ... zastavnik I. klase Stojan Papalić.
Misliš li na Stojana Palalića ili je postojao i Stojan Papalić?
Inaće, Palalić je živ i zdrav te uvijek dobro raspoložen, a često je i u šetnji centrom Pule.


6. dio - ZAVRŠNA MISAO
Uživao sam čitajući vaša sjećanja na svih 29 stranica, a pogotovo svaki post koji su napisali bivši zapovjednici na Katarini i Brijunima: Kap. Stanimirović i Radovan Radovanovic. Poruka tim zapovjednicima: Sretni su bili roditelji vaših vojnika jer su svoju djecu povjerili osobama koje su se o svojim vojnicima brinuli kao o vlastitoj djeci, a što možemo pročitati iz vaših pisanih svjedočanstva i sjećanja vaših vojnika. Radujem se objavi Vaših novih postova.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: Wed Jun 10, 2020 10:36 pm; prepravljeno ukupno 20 puta (Reason for editing : nadopune)
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jun 08, 2020 7:16 am

Berač šparuga na utvrdama (citat):



bežigrad, 16.04.12 23:08 (citat):
VLADA RH DONIJELA ODLUKU O PRODAJI U TURISTIČKE SVRHE JOŠ PROŠLE JESENI, A UPRAVO OVIH DANA JE OBJAVLJENO NA HTV DNEVNIKU DA SE TO I REALIZIRA, DA ĆE ONA VELIKA ZGRADA NA JUGOZAPADNOJ STRANI UZ MORE BITI HOTEL, A I SAM OTOK KATARINA NA KOJEM ĆE SE GRADITI HOTELI.
PA ETO, KO JOŠ ŽELI DA SVE TO VIDI I SAČUVA U USPOMENI ONAKO KAKO JE NEKAD BILO, NEKA POŽURI, JOŠ OVO LJETO KO BUDE DOLAZIO U PULU DA VIDI...

Ja bih usput iskoristio priliku pa pitao nešto što možda nije uobičajeno. ali mislim da bi moglo biti korisno, pa molim ako iko išta zna o tome da napiše ovdje, bez ikakvih drugih primisli i razloga pitam ovo:
Da li ima na forumu neko ko je bio tamo (ili zna na neki drugi način) 1991, godine pred odlazak JNA, tj. da li iko zna je li vojarna Monumenti bila minirana na onoj strani tj. uz ogradu koja je dijeli od Vala Lunge i pogotovo uz onu vanjsku ogradu gore na sjevernoj strani i da ne nabrajam sve redom.. Nakon što ju je napustila HV (a HV je koristila samo objekte i onaj uži dio oko objekata) tamo se kreću mnogi ljudi civili, beru šparoge, šeću pse itd..)
Dakle ima li iko iz tadašnje JNA, od inženjeraca pioniraca ili bilo ko drugi a da zna vojnici, ml. of. oficiri.. da na bilo koji način zna da li je igdje bilo minirano, pa i ona druga vojarna istočno Vala Lunga, pa da možemo to prijaviti Centu i firmama koje se bave razminiranjem dok neko nije stradao.
Godine su prošle od gornjeg posta, a od hotela u našoj kasarni još ništa. U neku ruku mi je i drago radi toga, ali nije mi jasno kako lokalna vlast ne uspijeva povući nekakav novac iz EU fondova i sanira zgrade. Bio sam tamo nedavno, čak se popeo i na tavan moje zgrade i moram reći da je u gotovo savršenom stanju, drvena građa miriše kao da je jučer postavljena, a nisam uočio neke rupe u krovu Smile
Čitav kompleks bi se mogao lijepo iskoristiti i prenamijeniti za dom za stare i nemoćne ili nešto slično. Ali to je već druga tema, neka odgovorni razmišljaju o tome. 
Moj post je reakcija na upit o miniranju. Dakle, bio sam i u Vale Lungi i vidio sam oznake "minirano". Kako sam u kontaktu sa kap. Stanimirovićem (mnogi od nas ga se još sjećaju), pitao sam ga o tome i on mi je jasno i glasno odgovorio da niti jedna mina nije postavljena na Katarini ni u Dugoj Uvali. Rekao je da bi on o tome morao znati, ali da nije niti bilo planirano bio što postaviti. 
E sad, godine su prošle od kad je JNA napustila te kasarne i mislim da zaista nikome ne bi pala kruna s glave kad bi kontaktirali protagoniste tih događaja, i to one koji takve informacije mogu imati i znaju ih iz prve ruke. 
Inače, ako je tamo zaista posijana kakva mina, područje je toliko obraslo da ne bih volio biti u koži momcima koji razminiraju teren. 
Pozdrav svim Katarincima, gdje god bili Smile

Berač šparuga na utvrdama and Nikica1973 vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jun 08, 2020 9:32 am

goran9030 (citat):
Berač šparuga na utvrdama (citat):
bežigrad, 16.04.12 23:08OBJAVLJENO NA HTV DNEVNIKU DA ĆE ONA VELIKA ZGRADA NA JUGOZAPADNOJ STRANI UZ MORE BITI HOTEL, A I SAM OTOK KATARINA NA KOJEM ĆE SE GRADITI HOTELI.
1.
nije mi jasno kako lokalna vlast ne uspijeva povući nekakav novac iz EU fondova i sanira zgrade.
Čitav kompleks bi se mogao lijepo iskoristiti i prenamijeniti za dom za stare i nemoćne ili nešto slično. Ali to je već druga tema, neka odgovorni razmišljaju o tome. 

2.
Moj post je reakcija na upit o miniranju. Dakle, bio sam i u Vale Lungi i vidio sam oznake "minirano". Kako sam u kontaktu sa kap. Stanimirovićem (mnogi od nas ga se još sjećaju), pitao sam ga o tome i on mi je jasno i glasno odgovorio da niti jedna mina nije postavljena na Katarini ni u Dugoj Uvali. Rekao je da bi on o tome morao znati, ali da nije niti bilo planirano bio što postaviti. 
E sad, godine su prošle od kad je JNA napustila te kasarne i mislim da zaista nikome ne bi pala kruna s glave kad bi kontaktirali protagoniste tih događaja, i to one koji takve informacije mogu imati i znaju ih iz prve ruke.
1.
Lokalna vlast nije vlasnik otoka Katarina i Monumenta pa stoga ne može tražiti EU novac za tuđe vlasništvo. Ali prostornim planovima lokalna vlast (Grad Pula i Istarska županija) diktira što će biti na tom području.
RH (državna agencija) je vlasnik i ona je raspisalala međunarodni natječaj da bi pronašla koncesionara koji će plaćati koncesiju 50 godina te realizirati ono što je lokalna vlast u prostornim planovima predvidjela za to područje.
Na natječaju su stigle dvije ponude. Odabrana je ponuda Danka Končara koji je ujedno vlasnik 1,1 milijun m2 priobalja nasuprot Brijuna (između Peroja i Barbarige), a odbačena ponuda bivšeg vlasnika pulskog remontnog brodogradilišta Heli.

2.
U vezi minirane Vallelunge.
U mom gornjem postu pojasnio sam da je to područje bombardirano tijekom Drugog svjetskiog rata (1945.) te da su anglo-američke bombe pogodile skladište naoružanja (koja su koristili Nijemci, ali bilo napunjeno još od talijanske vojske) koje se razneslo po šumi unutar kasarne Vallelunga. Tek je 2018. utvrđena velika količina eksploziva pod vedrim nebom. Ne znam zašto JNA to nije sanirala od 1947. do 1991. , vrijeme u kojem je to područje i držala.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: Wed Jun 10, 2020 5:17 am; prepravljeno ukupno 2 puta (Reason for editing : ispravak jedne godine i tipfelera)
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jun 08, 2020 9:00 pm

Berač šparuga na utvrdama (citat):


1.
Lokalna vlast nije vlasnik otoka Katarina i Monumenta pa stoga ne može tražiti EU novac za tuđe vlasništvo. Ali prostornim planovima lokalna vlast (Grad Pula i Istarska županija) diktira što će biti na tom području.

2.
U vezi minirane Vallelunge.
U mom gornjem postu pojasnio sam da je to područje bombardirano tijekom Drugog svjetskiog rata (1945.) te da su anglo-američke bombe pogodile skladište naoružanja (koja su koristili Nijemci, ali bilo napunjeno još od talijanske vojske) koje se razneslo po šumi unutar kasarne Vallelunga. Tek je 2018. utvrđena velika kolilčina eksploziva pod vedrim nebom. Ne znam zašto JNA to nije sanirala od 1947. do 1991. , vrijeme u kojem je to područje i držala.
Zapravo, nisam siguran ni da bi bilo drugačije i da je lokalna vlast vlasnik tih objekata. Žalosno je reći, ali kod nas ne vlada običaj čuvanja starog i stjecanja novog, već je bitno držati ruku na srcu a istovremeno grabiti za sebe ono što je "ničije". No, to je "never ending" tema i nije za ovaj forum. Uglavnom, birokracija i nezainteresiranost su krivi što sve oko nas propada, pa tako i (ne samo ovi) bivši vojni kompleksi. 
Tvoj post sam pročitao, ali se moj komentar nadovezivao na post kolege "bežigrad". Moram priznati da nitko od nas koji smo bili u JNA u tim objektima nije znao za ta minsko-eksplozivna sredstva koja su rasuta okolo. 
U kasarni "1. maj"  - ili da je nazovem "Katarina" do toga nije nikako moglo doći. Naime, čitava brigada je održavala to područje. Svaka jedinica je imala svoj "krug" koji je čistila i uređivala. U Dugoj uvali je bilo manje vojnika i to je bio remontni centar (ili tomu slično) pa se tamo vjerojatno nije baš toliko pedantno lickalo, a površina je ogromna. Ipak, zaista je čudno da se toliki broj opasnih sredstava nije uočio kroz sve godine dok je JNA boravila u toj kasarni. Ipak nije u pitanju 2-3 zaostale granate, nego gotovo 3000.  granata

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeSat Jun 20, 2020 5:18 am

Da nastavimo gdje smo stali o Vallelungi - pulskog priobalja odmah do bivše kasarne 1. maj, popularno zvane Katarina.

Ranije sam prenio informaciju iz novina da su policijski službenici od početka veljače 2020., kada je počelo razminiranje skladišta, uklonili su 2.780 eksplozivnih sredstava pod ruševinama razorenih za savezničkih bombardiranja Pule tijekom Drugog svjetskog rata. Eksplozivi su pronađeni tek u jesen 2018., čak 73 godine otkako se velik dio eksplozivnih sredstava razletio šumom. Inače, Lučka uprava Pula je od Republike Hrvatske u travnju 2018. dobila na upravljanje područje Vallelunge zbog izgradnje putničkog terminala.


Novina je da je 17. lipnja 2020. krenula druga faza uklanjanja neeksplodiranih sredstava.

U međuvremenu sam u knjizi Pulska kruna II, Attilia Krizmanića pronašao podatke o eksplozijama na K.u.K. Mornaričkom zavodu streljiva na Vallelungi (od Punte Accuzzo do uvale Sv.Petra/Mandrača):
 
a) 23.7.1921. (u doba Kraljevine Italije) eksplodiralo je skladište izazvavši paniku među Puljanima koji su bježali prema predgrađima.
b) 21.2.1945. (u doba nacističke Njemačke) nakon Savezničkog zrakoplovnog bombardiranja srušeno je 56% vitalnih građevina, odnosno 30 do 54 građevina.
c) 12.1.1946. (u doba britanske uprave) od eksplozije je zabilježeno 40 ranjenih
d) nakon 1947. (od FNRJ) Zavod na Vallelungi se više ne obnavlja, a preostale zgrade se koriste kao skladišta ili za servise.

Slijede povjesne karte tog područja.
Prvo iz doba Austro-Ugarske Monarhije:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Potom iz vremena Kraljevine Italije:
[You must be registered and logged in to see this image.]

te kao zadnje iz doba SFRJ:
[You must be registered and logged in to see this image.]

završni komentar:
Zar je moguće da je Krizmaniću promaknulo ime otoka? Piše Katerina iako je na svim povjesnim kartama navedeno Katarina.
Mulimenti ili Monumenti je ista stvar, na različitim kartama rabi se ili prvi ili drugi naziv.
Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeSun Jun 21, 2020 5:44 am

Bio sam slobodan kopirati dio zadnje objave u FB grupu Mornarička pješadija Pula. 
Naveo sam naziv foruma, pa se nadam da se netko iz FB grupe pojavi i ovdje. Ne bi škodilo da nas je više

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jul 13, 2020 11:55 am

piše u jučerašnjem Glasu Istre:
Nakon što su ishodovane sve neophodne dozvole i dovršen veći dio pripremnih radova, ovih dana krenuli su završni radovi vezani uz realizaciju prve faze velikog turističkog projekta u bivšim vojnim zonama na sjevernoj strani Pulskog zaljeva. Gradilište je oživjelo, a prema najavama investitora Danka Končara prvi vezovi u marini Sv. Katarina bit će spremni primiti plovila već u proljeće naredne godine.


Nakon što je sredinom 2017. godine potpisan ugovor o koncesiji pomorskog dobra radi izgradnje i gospodarskog korištenja dviju luka posebne namjene na ovaj bi način trebao konkretno zaživjeti prvi dio mozaika ovog 60 milijuna eura vrijednog projekta. Taj se projekt, podsjetimo, sastoji od tri funkcionalne cjeline. Prva je Sveta Katarina - Monumenti, druga je tzv. luka 2, a odnosi se na kamenolom Monumenti, a treća je faza hotelski kompleks na poluotoku Monumenti, gdje Končar namjerava urediti hotel sa stotinu smještajnih jedinica, podzemnu garažu i mali šoping-centar u postojećim zgradama.

- Sada krećemo sa Svetom Katarinom, odnosno gradnjom marine na tom području. Ugovoreni su svi potrebni radovi za ovu fazu, te smo već počeli graditi obalne zidove i pomorsku gradnju. Ugovoreni su i pontoni, oni se proizvode, a prva četiri već su izrađena tako da će uz gradnju betonskih blokova za obalni zid uskoro krenuti i izrada betonskih blokova za njih. Što se potrebne infrastrukture tiče, ona je praktički u potpunosti riješena, izgrađene su dvije trafostanice, a raspisan je i natječaj za izgradnju uređaja za pročišćavanje voda na lokaciji koji ćemo praktički u potpunosti sami financirati, kazala nam je voditeljica projekta Barbara Peruško iz tvrtke Coin Inženjering.

link:
[You must be registered and logged in to see this link.]

fotkano s otoka Sv. Katarina u pravcu rta Monumenti:
[You must be registered and logged in to see this image.]

rt Monumenti i otok Sv. Katarina danas (Google Earth 2D)...
[You must be registered and logged in to see this image.]
... i današnji plan kako bi trebalo izgledati za nekoliko godina.

rt Monumenti i otok Sv. Katarina danas (Google Earth 3D)...
[You must be registered and logged in to see this image.]
... i današnji plan kako bi trebalo izgledati za nekoliko godina.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: Tue Jul 14, 2020 12:29 am; prepravljeno ukupno 3 puta

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeMon Jul 13, 2020 9:14 pm

Drago mi je da se ponešto miče u slučaju Katarine, odnosno Monumenta. 
Valjda će se taj kompleks najzad urediti i to je dobro, a opet u isto vrijeme mi je žao što će sigurno doći do rušenja određenih objekata i tako se narušiti postojeća vizura. 
Ne znam kako su arhitekti osmislili čitav projekt, ali siguran sam da bi se svaki od čvrstih objekata mogao prenamjeniti za neku funkciju i spriječiti rušenje. No, koga briga za to kad je u pitanju "privatna" imovina.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitimeTue Jul 14, 2020 12:37 am

goran9030 (citat):
...žao što će sigurno doći do rušenja određenih objekata i tako se narušiti postojeća vizura
Ne znam kako su arhitekti osmislili čitav projekt, ali siguran sam da bi se svaki od čvrstih objekata mogao prenamjeniti za neku funkciju i spriječiti rušenje.
Pozdrav Gorane9030.
Eto nadopunio sam moj prethodni post i priložio fotke sadašnjeg i planiranog budućeg stanja.
Iz navadeniog možeš vidjeti "kako su arhitekti osmislili čitav projekt" i da će "sigurno doći
do rušenja određenih objekata", ali onih manje značajnih.

Hoće li se "narušiti postojeća vizura"? Naravno da hoće!
Ubuduće će vizura biti jarboli jedrilica i motorne jahte.

A sada ću ti navesti nešto što ti se možda neće svidjeti, a ja se nadam da mi nećeš zamjeriti, već da ćeš se nasmijati, a kako što sam se ja nasmijao kada si pismeno izrazio zabrinutost da će se narušiti postojeća vizura.

Jer, koja je postojeća vizura? To su građevine iz doba fašističke Kraljevine Italije:
- na rtu Monumenti zgrade škola-kasarna za časnike i dočasnike podmorničare,
- most Monumenti-otok Sv. Katarina, u dužini od 250 m,
- na otoku podmornička škola i ronilački toranj.

Nasmijao si me Gorane9030 jer se kao bivši vojnik komunističke armije brineš hoće li se sačuvati fašistička građevinska vizura iz 30-ih i 40-ih godina prošlog stoljeća.

Kada sam pročitao tvoj post pomislio sam jesu li se stanovnici Kraljevine Italije brinuli hoće li se "narušiti postojeća vizura" kada su fašisti srušili austrijsku monarhističku vizuru na rtu Monumenti i otoku Sv. Katarina. Jer, Austrijanci su izgradili, a Talijani srušili obalnu topničku bitnicu na rtu Monumenti, a na Sv. Katarini K.u.K. Mornaričku zrakoplovnu postaju, a kasnije Zrakoplovni arsenal i Hidrozrakoplovnu luku.

Na crno-bijeloj fotki može se vidjeti vizura rta Monumenti i kružnog otoka Sv. Katarina s početka 20-og stoljeća (tijekom Prvog svjetskog rata ili možda koju godinu ranije), u doba Austro-Ugarske:
[You must be registered and logged in to see this image.]
A na gornjoj fotki u boji (od Google Earth 3D) vidljivo je stanje tog područja kakvo je od kraja 30-ih i početka 40-ih godina prošlog stoljeća, nakon drastičnih izmjena koje su napravili fašisti Kraljevine Italije. Vidljivo je i kako je kružni otok nakon nasipavanja dobio kvadratni oblik.

Još jedna vizura otoka Sv. Katarina iz doba Austro-Ugarske. Na fotki su prvi serijski proizvedeni hidrozrakoplovi (izviđački Donnet-Leveque/FBA Type A). Prva dva takva zrakoplova su željeznicom dopremljeni u Pulu, iz Pariza, u siječnju 1913. te potom sklopljeni u Zrakoplovnom arsenalu. Tu su sagradili ukupno 5 tih hidroplana, prema licenci Francuza:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na nižoj fotki je vidljivo slijetanje hidroplana u kanal između rta Monumenti i otoka Sv. Katarina tijekom Prvog svjetskog rata. Osim hidroplana u poniranju na fotki su istaknute konture zgrade Časničke kasarne-zapovjedništva (izgrađene oko 1912.) na rtu Monumenti. Taj objekt nisu srušili fašisti i ostao je sačuvan do današnjeg dana. Desno od te zgrade vidi se kontura obalne topničke bitnice, a ona crna mrlja na desnom djelu fotke je rub otoka Sv. Katarina:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Gornja fotka uslikana je 1915. u Hidrozrakoplovnoj luci:

Donji snimak nastao je na Sv. Katarini u rano ljeto 1918. po sklapanju ili servisu hidroplana u tamošnjem arsenalu:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovaj dolje snimak nastao je 4. travnja 1916. u Zrakoplovnoj postaji na otoku Sv. Katarina. Hidroplanom s fotke (Lohner Type Te L65) započela je serija tandemskih tipa sjedala (pilot i motritelj, jedan uz drugog). Samo pola godine prije nego je nastala ta fotka u Puli, u noći s 24. na 25. listopad 1915. tim je hidoplanima bombardirana Venecija: vojne utvrde, željeznička infrastruktura, arsenal i hangari talijanskog mornaričkog zrakoplovstva:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Sv. Katarina u jesen 1915. I ovaj Lohner (Type Te L59) krenuo je iz Pule bombardirati Veneciju:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Kada gledam što su sve Austrijanci tu napravili pitam se kako su li samo Talijani i Hrvati gledali na to da im Austrijanci u 19. i početkom 20. stoljeća na gradinama iz doba Rimskog carstva, i onih još starijih iz doba Histra, grade fortifikacije.
Baš bi me zanimalo kako su pulski rimokatolički vjernici gledali da Austrja ruši crkvice i gradi fortifikacije. Zato puno pulskih utvrda, bitnica i "vojnih" otoka ima u svom nazivu riječ Sveti (npr. o. Andrija, o. Katarina, o. Petar, Mihovil, Juraj, Daniel, Ivan i Maištada). Austrijanci jesu na mjestu crkva izgradili fortifikacije, ali su fortifikacijama dali imena po crkvama koje su na tim mjestima srušili.


Tako je na otoku Sveta Katarina dana 23.2.1912. svečano puštena u rad Zrakoplovna postaja Pula čiji je zapovjednik bio Viktor Klobučar u sklopu Mornaričkog zrakoplovstva (koji je pak bio dio Ratne mornarice A-U), a Klobučar je 27.9.1912. obavio prvi probni let hidroplanom kod Pule.
Prije tog svečanog otvorenja prve ratne-mornaričke zrakoplovne baze 1912. godine otočić je proširen nasipavanjem, sagrađena je infrastruktura s hangarima i prilaznim stazama. S rta Monumenti Mornaričko-zrakoplovnim korupsom (novi naziv Mornaričkog zrakoplovstva nakon preustroja iz 1917.) upravljao je Borivoj Radon. Novija hrvatska literatura pripisuje Klobučaru i Radonu hrvatsko podrijetlo, kao i Emilu Uzelcu (zapovjedniku Austro-Ugarskog ratnog zrakoplovstva od travnja 1912.).
Zbog ova 3 događaja (svečano otvorenje Zrakoplovne postaje Pula, prvog probnog leta Hrvata hidroplanom kod Pule i postavljenje Hrvata za zapovjednika Austro-Ugarskog ratnog zrakoplovstva) ta se 1912. godina računa kao začetak ere ratnog zrakoplovstva Hrvata ili u Hrvatskoj, a kako navodi monografija "Sto godina ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj" iz 2012.

Inače, ljubiteljima hidrozrakoplova savjetujem da pogledaju japanski dugometražni animirani film Porco Rosso iz 1992. U filmu se radnja odvija nakon što je Austro-Ugarska istočna obala Jadranskog mora podjeljena između dviju kraljevina, Italije i SHS. Film pokazuje zračne bitke hidroplanima iznad Dalmacije i Istre.
[You must be registered and logged in to see this link.]


Da se vratim na temu očuvanja postojeće vizure.
Stanovnici Kraljevine Italije se očito nisu brinuli kada su fašisti srušili austrijsku monarhističku vizuru na rtu Monumenti i otoku Sv. Katarina, a kako su samo Austrijanci gledali na rušenje njihovih utvrda od 1943. kada su se ponovno vratili u Pulu, ali sada u sklopu vojske Trećeg Reicha. U naredne dvije godine Britanci i Amerikanci su bombardiranjima uništili gotovo polovicu pulskih bitnica i značajno oštetili nekoliko utvrda. Što su imali za reći Austrijanci kada su se vraćali u Jugoslaviju, kao turisti, i na mjestima austrijskih obalnih bitnica dočekali nove hotele: Pula, Brioni i Histria/Palma. Ali i poznati disco Piramida.

Jugoslaveni su 60-ih godina samljeli u cementari utvrdu Max i topničku bitnicu Max, a Hrvati su to dokrajčili uništenjem merzerske bitnice Max (2002. godine). Zato na mjestu Max fortifikacija već dvije godine imamo trgovački centar Max City (između vojne luke Vergarola i mornaričkog groblja). Slijedi crno-bijela fotka Max fortifikacija i fotka u boji trgovačkog centra Max City, dok je bio u gradnji:
.[You must be registered and logged in to see this image.]

U kamenolomu je završila i topnička bitnica Lesso, na Velom Vrhu.

Zapravo, i Austrijanci i Talijani i Jugoslaveni i Hrvati mogu biti ponosni samo na preuređenje obalne poligonalne utvrde Verudella koja je prenamjenjena u akvarij. Četiri etaže očuvane u izvornom obliku, s time da su morska bića u bazenima zamjenila naoružanje, a turisti zamjenili vojsku:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Možda će za nekoliko desetljeća pulski hoteli i veliki trgovački centri biti nepotrebni pa će se javiti oni koji će se brinuti da ih se ne sruši, a kako bi se zadržala postojeća vizura.

Da zaključim.
Otok Sv. Katarina i rt Monumenti su područje u kojemu se naseljenost može pratiti unatrag više od 3.000 godina, od gradina brončanog i željeznog doba, antičkih i kasnoantičkih sakralnih, stambenih, gospodarskih i lučkih sadržaja  smještenih na ovom području te naposljetku fortifikacijskih i vojnih sklopova izgrađenih prvenstveno za potrebe  austrougarske vojske i mornarice u razdoblju od 1854. do 1918., zatim za potrebe kopnene vojske i ratne mornarice Kraljevine Italije u razdoblju 1918.-1943., za potrebe njemačkog Wehrmachta od 1943. do 1945. te za potrebe jugoslavenske vojske i ratne mornarice u razdoblju od 1945. do 1991.

Uglavnom, bitno da se Goran9030 nije uvrijedio mojim osvrtom na njegovu brigu da se sačuva postojeća vizura.


Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: Tue Jul 21, 2020 12:28 am; prepravljeno ukupno 20 puta (Reason for editing : nadopuna posta fotkama)

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content





Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pula - Katarina, mornarička pešadija   Pula - Katarina, mornarička pešadija - Page 15 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Pula - Katarina, mornarička pešadija
Na vrh 
Stranica 14/17Idi na stranicu : Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15, 16, 17  Next
 Similar topics
-
» Mornaricka pesadija Trebinje 1988\89
» KATARINA I MONUMENTI - HOTELI
» VP 1159, VP 6030, Saura, Katarina, Vojna Bolnica, sve PULA 1977/1978
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PT- ???
» PULA(07.01.1981. FIZELA), PREKOMANDA: BRIONI, PREKOMANDA: KATARINA- PETA CETA PLOVNIH SREDSTAVA, TRANSPORTER PJT-401

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: