FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama

Go down 
2 posters
AutorPoruka
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime21.05.21 13:41

Prije godinu sam tražio putem Googlea odgovore o svrsi neobičnih pronađenih predmeta u bivšim vojnima zonama, a Google me doveo na ovaj forum. Jedan od mojih prvih postova (zapravo treći u nizu) bio je upravo upit bivšim vojnicima o svrsi tih predmeta. Prošla je godina dana, odgovore nisam dobio, pa zaključujem da su moji upiti porazbacani na nekoliko tema (ovisno o kasarni gdje sam predmete pronašao) i da ih nisu zamjetili oni koji nisu služili vojni rok u tim pulskim kasarnama. Procjenjujem da će u ovoj novoj pokrenutoj temi ti predmeti biti vidljiviji širem krugu forumaša, pa da bih tako mogao doći do odgovora. Dakako, obvezujem se da ću ubuduće tu objavljivati fotke tih neobičnih predmeta na koje nailazim u berbi šparuga, ali pozivam i ostale forumaše da također objavljuju postove ovdje ukoliko su poput mene radoznali i žele saznati namjenu nekog neobičnog vojnog predmeta. Unaprijed se zahvaljujem svima koji će pomoći da rasvjetlimo namjenu tih predmeta.


Ovo je jedan od mojih prvih postova na ovom forumu, a gdje sam pitao o svrsi pronađenih neobičnih predmeta:
Berač šparuga na utvrdama, FIZELA - PULA 1986., Temeljna obuka, 05.06.2020. (citat):
Ono što sam ja našao u berbi šparuga oko Obalne baterije Fižela su ovi plastični komadi kojima ne znam namjenu. Ako netko ima volje neka mi objasni čemu su služili. Slijedi fotka:
[You must be registered and logged in to see this image.]
...a čemu je služilo ovo dolje?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Je li ovo dolje ostatak ručne granate iz doba Austro-Ugarske?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Je li ovo dolje kolut za postavljanje bodljikave žice?
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime21.05.21 18:32

Od svih predmeta nepoznate namjene za jedan sam ipak našao čemu je služio. To je ovo čelično postolje na vrhu Obalne poligonalne topničke bitnice Fižela (Kusten-Batterie Fisella) na poluotoku Muzil.
[You must be registered and logged in to see this image.]
U povijesnim knjigama našao sam da je to bilo postolje oko koje se okretao prednji dio lafete (nosača) topa od 21 cm (Kustenkanonen L/20) iz kraja 19 stoljeća. To je ovo što sam označio žutim strijelicama:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Mikula 67, goran9030 and St vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime21.05.21 22:45

Bravo!!!
Znači to je jedna vrsta "sidra" oko kojeg se mogao okretati top, a bila je bitna i polukružna šina na zadnjoj strani.

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime22.05.21 12:16

goran9030 (citat):
Bravo!!!
Znači to je jedna vrsta "sidra" oko kojeg se mogao okretati top, a bila je bitna i polukružna šina na zadnjoj strani.
Točno!
Sve nabrojano nalazilo se na kamenom postolju do kojeg se stizalo željeznim stepenicama. To kameno postolje bilo je oko 1 m uzvišeno, a oko kojeg je bila druga dupla šina (tračnice) kojima su se dovozili projektili od susjednog spremišta koje je bilo povezano sa podzemnim skladištem. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]

A sada nešto posve drugo.
Nedavno našao, u berbi šparuga na Muzilu, predmet za koji mislim da je ručno izrađen uteg za podizanje objema rukama. Prema dobrom stanju cilindričnog rukohvata zaključujem da je iz doba SFRJ. Na donjoj fotki možete vidjeti da je u ruzinavu/hrđavu kockastu limenu/metalnu posudu uliven beton te u središte uboden cilindrični rukohvat dužine oko 2 metra. Nažalost samo sam jednu fotku opalio i nisam ga mjerio pa ne znam prave dimenzije. Ali da je težak - težak je! Fotka:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na drugoj lokaciji na Muzilu (pored fašističke Baterije Giovanni Viglione, a između austro-ugarske poligonalne topničke bitnice Mussil i jugoslavenske ukopane topničke bitnice Muzil) našao sam ovaj ručno izrađen uteg za podizanje jednom rukom. Prema ruzinavom stanju kvadratnog rukohvata ne mogu zaključiti iz kojeg je doba: SFRJ ili Kraljevina Italija. Onaj na gornjoj fotki imao je cilindrični rukohvat i kockasti uteg, a ovaj dolje ima cilindrični uteg i kvadratni rukohvat. Na donjoj fotki možete vidjeti da je u ruzinavu/hrđavu cilindričnu limenu/metalnu posudu uliven beton te u središte uboden kvadratni rukohvat dužine 24 cm. Ukupna dužina iznosi 52 cm, a širina 11 cm. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Sličan takav uteg, za jednu ruku, pronašao sam na još jednoj vojnoj građevini iz doba Kraljevine Italije. Riiječ je objektu pored topničke bitnice P.300, a koji se nalazio odmah do austro-ugarske merzerske bitnice (merzer batterie) Signole. U odnosu na gornju, ovaj dolje ima cilindrični rukohvat, a sve ostalo je isto. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Četvrti, uteg cilindričnog oblika i dugačkog cilindričnog rukohvata, našao sam u bunaru austro-ugarske Obalne poligonalne topničke bitnice Punta Fižela (Kusten-Batterie Fisella):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Pitanja za bivše vojnike JNA.

- Jesu li to utezi s kojima ste vi ili vaši drugovi vježbali tijekom vojnog roka u Puli?

- Jesu li se, i u vrijeme vašeg vojnog roka, ručno izrađivali utezi?

goran9030, Doktor Živago and St vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime23.05.21 5:34

Po pitanju utega mogao bih reći da to definitivno ne bi bilo iz "mog" vremena. Mi nismo bili baš nešto ludi za dodatnim vježbanjem, jer smo imali dosta redovnog drila. Ali sjećam se da su se razni rekviziti mogli zadužiti preko ćate. Ćato nam je pribavljao lopte za nogomet, košarku i odbojku i opet ih vraćao (vjerojatno u skladište). Osim toga sjećam se da je bilo i onih opruga za rastezanje. 
Tako da vjerujem kako su se mogli nabaviti i pravi utezi ako ih je netko trebao. 
No, nikad ne treba podcijeniti vojnika i njegovu snalažljivost. Sigurno je bilo takvih koji su bili poduzetniji i željeli nešto sami napraviti. 
Eh da ti odbačeni utezi mogu pričati... Smile

_________________
In medias (t)res...

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 112
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 51
M(j)esto Pula

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime23.05.21 18:12

Berač šparuga na utvrdama (citat):
...ručno izrađen uteg za podizanje objema rukama. Prema dobrom stanju cilindričnog rukohvata zaključujem da je iz doba SFRJ. Na donjoj fotki možete vidjeti da je u ruzinavu/hrđavu kockastu limenu/metalnu posudu uliven beton te u središte uboden cilindrični rukohvat dužine oko 2 metra. Nažalost samo sam jednu fotku opalio i nisam ga mjerio pa ne znam prave dimenzije.
Danas sam u berbi šparuga prošao pored tog utega (nalazi se sjeverno od nogomentnog igrališta i vojnog poligona) i uzeo sam mu mjere:
173 cm - ukupna dužina
21 x 21 cm - dužina i širina svakog kockastog utega


- - -

Na drugoj lokaciji naišao odbačeni LPD (lični pribor za dekontaminaciju). Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Pored LPD-a našao sam aluminijski tanjur na čijem je dnu otisnuto: JNA Al.Mg-3. Na drugoj lokaciji, u podnožju poligonalne topničke bitnice Fižela, našao sam aluminijsku čašu na čijem je dnu otisnuto: ALMg3 1963 JNA BRATSTVO. Foto:
[You must be registered and logged in to see this image.]
Tanjur:
promjer 22,5 cm
visina 3,5 cm

Čaša:
promjer 10,5 cm
visina 6 cm

U bivšim vojnim zonama često nalazim odbačene plastične tanjure (tvrda plastika) novije proizvodnje, ali njih nisam fotografirao jer nisu mi zanimljivi kao ovi stariji aluminijski predmeti.

goran9030 and Stevan K. vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podpukovnik
Podpukovnik
goran9030


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7506
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 58
M(j)esto Đakovo

NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime31.05.21 11:33

LPD su vjerojatno iz devedesetih. 
Mi smo ih zaduživali na dolasku, ali i razduživali kod "skidanja". U principu smo ih imali samo na nekim većim vježbama, i to radi formalnosti. Otvarali smo ih samo na obuci kada su ti pribori bili tema. 
Aluminijsko posuđe je zanimljivo jer je ipak puno ranije izašlo iz redovne uporabe. Mi smo imali plastične posude u restoranu, a na vježbama standardnu porciju sa priborom koja se također zaduživala kod dolaska i vraćala na odlasku iz JNA.

_________________
In medias (t)res...
Na vrh Go down
https://sked.com.hr/shop/
Sponsored content





NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama   NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama Icon_minitime

Na vrh Go down
 
NEOBIČNI pronađeni predmeti u ex-vojnim zonama
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Zapisi o vojnim letjelicama i ratovanju u zraku

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Vojna Historija / Vojna Povijest / Војна историја-
Idi na: