FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories

HomeEventsRegistracijaLogin

Pasija groblja

Go down 
+2
PORUCNIK
vladimir
6 posters
AutorPoruka
vladimir
Kapetan
Kapetan

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3198
REPUTACIJA : 154
ČLAN OD: : 2011-01-25

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime23.02.21 20:30

danas prvi put cujem za ovaj izraz i zivo me zanimalo sta je to. ispostavilo se da su to neobelezena groblja gde su komunisti za vreme rata i posle rata streljali i sahranili sve one koje su smatrali klasnim neprijateljem. ni 30 godina posle pada komunizma nikad nije formirana nikakva vladina komisija ili agencija koja bi utvrdila tacan broj streljanih ljudi.

SrdjanK ne voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9372
REPUTACIJA : 137
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 59
M(j)esto Bijelo Polje

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime23.02.21 22:30

E, a kako su rojalisti uredno vodili evidenciju o zaklanim, živo spaljenim, streljanim nemoćnim osobama i neistomišljenicima...

SrdjanK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 8:19

vodjena je i ta evidencija.1943 upucen je dopis saveznicima i vladi u Londonu da je od 1941-1943 pobijeno 500000 srba zapadno od drine.  radjeno je to sistematski i to ne od okupatora. o tome sta se dogadjalo u okupacionim zonama postoje brojni izvestaji i italijanskih i nemackih komandanata  upucenih Rimu i Berlinu.  pasija groblja ne postoje samo u Srbiji vec sirom YU. da bi prikrili zlocine koje su pocinili nad svim narodima  komunisti su ih pripisivali okupatorima.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7111
REPUTACIJA : 272
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 51
M(j)esto Split

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 14:29

@vladimir (citat):
Danas prvi put cujem za ovaj izraz i zivo me zanimalo sta je to.
Ispostavilo se da su to neobelezena groblja gde su komunisti za vreme rata i posle rata streljali i sahranili sve one koje su smatrali klasnim neprijateljem.
Ni 30 godina posle pada komunizma nikad nije formirana nikakva vladina komisija ili agencija koja bi utvrdila tacan broj streljanih ljudi.
Vladimire evo i mene si iznenadio sa ovim izrazom "pasija groblja".
Na prvu sam pomislio da se radi o groblju za pase.
A onda čitajući dalje vidim da se radi o grobljima u koja su sahranjeni ljudi ubijeni od strane komunista.
Pa se pitaš kako nije formirana nikakva komisija koja bi istražila točan broj ubijenih.
Kako će biti oformirana komisija kad komunisti i danas vladaju.
U Hrvatskoj je komunista vladao do 1999 godine.

Pasija groblja Franjo10

Pasija groblja Franjo11

Komunista je u stopu slijedio svog idejnoga vođu komunistu.

Pasija groblja Franjo12

Pasija groblja Franjo13

A onda su došla djeca komunista.

Pasija groblja Franjo14

Pasija groblja Josipo10

Pasija groblja Milano10

Pasija groblja Milano11

I što očekivati od takvih.!?

vladimir and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 14:52

ista banda je i u Srbiji na vlasti. sam pojam klasni neprijatelj je meni potpuno fascinantan.po toj definiciji apsolutno je svako mogao biti oznacen kao neprijatelj. zakonom o rehabilitaciji u Srbiji tacno je propisano koja se lica ne mogu rehabilitovati. lica koja su saradjivala sa okupatorom,lica koja su naredjivala ili vrsila ratne zlocine. zasto se nemogu i dan danas rehabilitovati klasni neprijatelji? u tom slucaju kad bi se to dogodilo komunjare bi morali vratiti svu nezakonito oduzetu imovinu

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 16:38

Baš se nešto čudim kako ti "vaši", tako brojni, pravedni, omiljeni u narodu i uz opštenarodnu podršku izgubiše rat od omrznutih gologuzana, kako jedni izgubiše podršku od Engleza, Amera i Rusa, pa ujedinjeni s drugim krenuše u bježaniju, te ne utekoše, nit se odbraniše...
Kolko, ono, velite da je izginulo u toj bježaniji?

SrdjanK voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 17:53

a ti se porucnice ponadao da ce komunizam potrajati 100 godina.

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime24.02.21 23:09

@vladimir (citat):
a ti se porucnice ponadao da ce komunizam potrajati 100 godina.
Kako može trajati nešto što nije ni počelo? Ali i ono štro je trajalo koliko i kako je trajalo, u jednoj etapi je bilo među najnaprednijim u svijetu. A sa sadašnjim se ne može ni uporediti...

mirko bratuš and SrdjanK vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 12:31

.......Citat Moše Pijade iz 1942 godine:.......Potrebno je zato stvoriti toliko mnogo beskućnika, da ovi beskućnici budu većina u državi.
Stoga mi moramo da palimo. Pripucaćemo pa ćemo se povući. Nemci nas neće naći, ali će iz osvete da pale sela. Onda će nam seljaci, koji tamo ostanu bez krova, Pijadesami doći i mi ćemo imati narod uza se pa ćemo na taj način postati gospodari situacije. Oni koji nemaju ni kuće ni zemlje ni stoke, brzo će se i sami priključiti nama, jer ćemo im obećati veliku pljačku.
Teže će biti sa onima koji imaju neki posed. Njih ćemo povezati uza se predavanjima, pozorišnim predstavama i drugom propagandom... Tako ćemo postepeno proći kroz sve pokrajine. Seljak koji poseduje kuću, zemlju i stoku, radnik koji prima platu i ima hleba, za nas ništa ne vredi. Mi od njih moramo načiniti beskućnike, proletere... Samo nesrećnici postaju komunisti, zato mi moramo nesreću stvoriti, mase u očajanje baciti, mi smo smrtni neprijatelji svakog blagostanja, reda i mira

ovakvi su nam pravili drazvu

Vojnik Graničar and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Veteran Foruma SP
Forumska Spomenica 2009 FS
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 9151
REPUTACIJA : 182
ČLAN OD: : 2009-05-01

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 12:58

@vladimir (citat):
zato mi moramo nesreću stvoriti, mase u očajanje baciti, mi smo smrtni neprijatelji svakog blagostanja, reda i mira

Pa to kao da su čitali ovi današnji...

Vojnik Graničar, SrdjanK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 14:35

to sto su uradili 1941 ponovili su i 1991
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 18:50

@vladimir (citat):
.......Citat Moše Pijade iz 1942 godine:.......Potrebno je zato stvoriti toliko mnogo beskućnika, da ovi beskućnici budu većina u državi.
Stoga mi moramo da palimo. Pripucaćemo pa ćemo se povući. Nemci nas neće naći, ali će iz osvete da pale sela. Onda će nam seljaci, koji tamo ostanu bez krova, Pijadesami doći i mi ćemo imati narod uza se pa ćemo na taj način postati gospodari situacije. Oni koji nemaju ni kuće ni zemlje ni stoke, brzo će se i sami priključiti nama, jer ćemo im obećati veliku pljačku.
Teže će biti sa onima koji imaju neki posed. Njih ćemo povezati uza se predavanjima, pozorišnim predstavama i drugom propagandom... Tako ćemo postepeno proći kroz sve pokrajine. Seljak koji poseduje kuću, zemlju i stoku, radnik koji prima platu i ima hleba, za nas ništa ne vredi. Mi od njih moramo načiniti beskućnike, proletere... Samo nesrećnici postaju komunisti, zato mi moramo nesreću stvoriti, mase u očajanje baciti, mi smo smrtni neprijatelji svakog blagostanja, reda i mira

ovakvi su nam pravili drazvu
Čiji citat Moše Pijade citiraš?

SrdjanK voli ovaj upis

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato

BROJ POSTOVA: : 189
REPUTACIJA : 10
ČLAN OD: : 2012-12-08

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 19:24

Vladimir je kao Fiat Panda - da ga nema trebalo bi ga izmisliti.... 
Nazlost, sto rece Bora, "pogledaj dom svoj, andjele"..... 
Nitko ne tvrdi da je prije bilo loše, ali nije bilo tako crno kako sada neki tvrde, vecinom izvana.

vladimir, SrdjanK, PORUCNIK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime25.02.21 23:07

croato + od mene za komentar
Na vrh Go down
barbican
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 34
REPUTACIJA : 1
ČLAN OD: : 2017-07-01

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime14.03.21 23:09

@vladimir (citat):
 .....pasija groblja ne postoje samo u Srbiji vec sirom YU. da bi prikrili zlocine koje su pocinili nad svim narodima  komunisti su ih pripisivali okupatorima.

Neznam za ostatak Jugovine i sto su komunisti prikrivali ali znam za Srbiju i "pasje groblje" u Soko Banji dje je zavrsio i Alkesa Markisic kad su njega i grupu partizana poslije izdaje sacekali bradonje i iz zasjede ih pobili na padini Ozrena.

Cak ja iz Dubrovnika to znam a ti ne.

SrdjanK voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 9:25

Учесник Народноослободилачке борбе је од 1941. године. Дана 3. августа је са групом другова постао борац Озренског партизанског одреда. Био је први политички комесар одреда. Крајем септембра 1941. враћен је на сокобањски терен у својству секретара Среског комитета КПЈ за бањски срез.
Приликом ликвидације једног провокатора у Сокобањи, Алекса и Рајко Вићентијевић су били издани, након чега су их опколили недићевци и жандарми. Након 12-часовне борбе, жандарми су потпалили кућу у којој су се утврдили. Њих двојица су извршили пробој, при чему је Рајко погинуо. Алекса је одмакао, али је био рањен у кичму. Последњим метком је извршио самоубиство да не би жив пао непријатељу у руке.  da te malo demantujem 
Na vrh Go down
barbican
Gušter
Gušter

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 14:18

Može mene i moja baba danas opovrgnuti, i dijete od 10 godina.

Wikipedia i google čuda čine.

I jel tamo pise, odakle si to prepiso, da su ih bili vezali za noge i vukli volovskom zapregom niz nekadasnju ulicu JNA a danas, mislim da se zove, Vojvode Misica do "pasjeg groblja" i niko ih nije smio pokopat od obitelji nego su bradonje vikali da ih vode na pasje groblje, zato malo smanji dozivljaje o "komunjarama" i "pasjem groblju".

Pozdrav od Raguzina ciji su po crkvenim knjigama vec 500 godina na Peljescu i ciji je stari bio u peljeskom partizanskom odredu pa onda u drugoj dalmatinskoj brigati i kome je osobno žo (meni) sto vas jos vise nije poslo na "pasja groblja", i vas bradonje i bracu vam usrase.

Ovako nesto....

Pasija groblja U-c

SrdjanK voli ovaj upis

Na vrh Go down
croato
Džomba
Džomba
croato

BROJ POSTOVA: : 189
REPUTACIJA : 10
ČLAN OD: : 2012-12-08

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 15:36

E moj barbicane, nazalost imas posla s jakim revizionizmom a tu kolega prednjaci  Laughing
A kako ide, uskoro ces morati saptom reci i u kojoj si drzavi rodjen ...
Zivio

SrdjanK and PORUCNIK vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 20:45

a ko kaze da ove fotografije nisu falcifikat. ili su fotografije u boji postojale za vreme drugog svetskog rata
Na vrh Go down
barbican
Gušter
Gušter

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 21:24

Ahahahaaaaa, falsifikat, evo ti onda jos malo falsifikata......

https://www.express.hr/top-news/prica-o-bratstvu-xxx-i-cetnika-iza-legendarne-slike-10163
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime15.03.21 21:30

Pasija groblja 20479910
originalna fotografija a ipak falcifikat
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime01.05.21 13:02

odlukom vlade FNRJ iz decembra 1945 zabranjeno je podizanje spomenika svima onima koji su bili u neprijateljskim formacijama ali i rusenje vec podignutih spomenika ili vojnickih groblja. izuzetak po zakonu su bili oni koji su mogli dokazati da su poginuli u borbi sa okupatorom ili su streljani od strane okupatora. to je u praksi bila retkost a porodice poginulih ili streljanih  cekale su i vise od 20godina dozvolu vlasti.
Na vrh Go down
Sponsored content

Pasija groblja Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Pasija groblja   Pasija groblja Icon_minitime

Na vrh Go down

Pasija groblja
Na vrh 
Stranica 1/1