FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo

Go down 
AutorPoruka
Berač šparuga na utvrdama
Džomba
Džomba
Berač šparuga na utvrdama

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 100
REPUTACIJA : 16
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 48
M(j)esto Pula

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Empty
KomentarNaslov komentara: knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo   knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Icon_minitime30.11.20 18:07

Nisam našao da postoji ova tema pa sam je otvorio.
Ljetos sam pročitao nekoliko desetaka knjiga o povjesnoj-vojnoj tematici.
Kupio sam ove godine nekoliko desetaka knjiga koje ću valjda pročitati iduće godine.
Stalno sam u potrazi za nečim zanimljivim u knjigama, a pod time podrazumijevam informacije o bivšim vojnim područjima u Puli i povjesnim događanjima na tom području. Ali ne samo to.

Ovo su moje preporuke iz 2020.:

1. Puna je Pula, Mate Balota, ~400 str formata A5 iz 1953.
Mijo Mirković (alias Mate Balota) napisao je 1952. i 1953. godine kako mu je bilo u Puli od 1914. do kraja 1918. godine i to je najzanimljiviji dio knjige jer je prepričao iz prve ruke tijek ratovanja i raspada Austro-Ugarske u glavnoj ratnoj luci carstva i kraljevstva. Velik je naglasak dan na stvaranje slavenske narodne vlasti i prije 1918. te na koncu detaljno opisuje okupaciju talijanske vojske. U knjizi ima puno podataka, statističkih, o razdoblju prije 1914., ali čitatelja "proguta štivo" tek kada pisac počinje pisati o svojoj ulozi u Velikom rat koji počinje u kolovozu 1914.

2. Naredba broj 12, Pula u doba Austrije, Elmo Cvek, ~300 str formata 4A iz 2015.
Elmo Cvek knjigu posvećuje pokojnom djedu koji je služio u Austro-Ugarskoj vojsci i stoga knjiga ima jednu dublju notu od sličnih izdanja. Kada se čita knjiga stječe se dojam da je kozmopolitska Pula do 1914. bila u rangu razvikanih svjetskih metropola.

3. Austrougarska Pula - grad kojem su zavidjeli, 119 str iz 2015.
Isti zaključak kao i za prethodnu knjigu: kada se čita stječe se dojam da je kozmopolitska Pula do 1914. bila u rangu razvikanih svjetskih metropola.

4. Luka Pula austrougarskog doba - odsjaj grada u zaljevu, 1850.-1918., Branko Perović, 2003.
Puno zanimljivih detalja u maloj knjizi. Knjiga me toliko upila da je nisam ispuštao iz ruke dok je nisam pročitao do zadnje stranice.
Vratio je u knjižnicu pa kupio u na uličnom štandu. Neka se nađe u kućnoj biblioteci.

5. Pulska kruna 1 i 2, Attilio Krizmanić, 257+231 stranica formata A5 iz 2008.
Knjiga je to koja se pročita jednom, a onda u njoj stalno traže podaci o pulskim utvrdama. I svaki put kada proučavam brojke ili kronološki razvoj ili povjesne podatke - otkrijem nešto novo. Neiscrpan izvor informacija. Moja omiljena knjiga, ali kako nije za svačiji gušt zbog stručnosti stavljam je na 5. mjesto.

6. Werk – austro-ugarske tvrđave u Crnoj Gori, Radojica Rašo Pavićević, 496 str. formata A4 iz 2012.
Crnogorska verzija "Pulske krune", ali s manje teksta i puno više fotografija.

7. Feldmaršal Svetozar Borojević. Životopis prešućenoga velikana - Danijel Tatić, 240 str formata A4 iz 2019.
Tatić teleportira čitatelje u svijet austrijskih oficira iz kraja 19. i početka 20. stoljeća te donosi perspektivu tih oficira u Prvom svjetskom ratu. Jedan posve novi pogled na tu stvarnost koja je u domaćoj literaturi do sada bila prikazana u svijetlu omraženih, od naroda i vojnika, zapovjednika austrijske vojske. Ponovno ću pročitati knjigu i u 2021.

8. Sto godina ratnog zrakoplovstva u Hrvatskoj, Aralica-Čopec-Jeras-Kinjerovac-Haraminčić, 420 str formata A4 iz 2012.
Otkriće je bilo pročitati kako su tri pulska događaja iz 1912. označeni kao početak hrvatskog ratnog zrakoplovstva.

9. Mračni dosjei iz sefa UDBE, Igor Alborghetti, 180 str formata A5 iz 2019.
Nisam očekivao puno od knjige, ali našao puno zanimljivih priča. 

10. Cronache di Pola e dell Istria 1915-1938, Marcello Bogneri. 212 str formata A5 iz 1990.
Pregled Prvog svjetskog rata iz perspektive pulskog dnevnog lista tiskanog od talijanske nacionalne većine u Istri.
Kada misliš da sve znaš, a ono otkriješ drugačiju perspektivu na opće poznate ratne godine. A to je tek početak knjige.

- - -

To je moja lista top 10 za 2020.
Već počinjem pripremati što ću čitati 2021.
Napišite ako imate svoje prijedloge.
Forumaš goran9030 dao je zanimljiv prijedlog što čitati:
@goran9030 (citat):
@Stanko1 (citat):
Početak operacije Uran, okruženja njemačke 6. armije u Staljingradu, 19. studenog/novembra 1942.

Vezano uz gornji tekst, u posjedu sam jedne stare knjige u kojoj je pripadnik njemačke armije (u obliku romana) opisao stanje koje je vladalo na njemačkoj strani. Dok sam čitao knjigu - uz uvjet da je pisac zaista vjerno opisao tadašnje stanje i događaje - stekao sam potpuno drugačiju sliku o samoj njemačkoj armiji. Nije ni kod njih sve klapalo po poznatom "njemačkom redu i organizaciji". 
Neka ovo bude moj prilog i komentar operaciji Uran, iako nije naučno/povijesno argumentiran.

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2062

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2063

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
goran9030

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2742
REPUTACIJA : 49
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 55
M(j)esto Đakovo

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Empty
KomentarNaslov komentara: Re: knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo   knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Icon_minitime21.05.21 23:28

Za ljubitelje avijacije, svakako preporučam knjigu "Od Ikara do Marsa" - Đorđe Milanović, izdanje "Rad" Beograd 1980. 
knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2094
Osim početaka civilne avijacije, ima jako puno opisa aviona iz oba svjetska rata, prikazani su mnogi asovi svih avijacija koje su sudjelovale u ta dva rata. 

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2095
knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2096
knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2099
knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2098
knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo Img_2097

Berač šparuga na utvrdama and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr

knjige o vojnoj tematici koje preporučujemo
Na vrh 
Stranica 1/1