FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

MUZIL SLIKE DANAS

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next
AutorPoruka
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1801
REPUTACIJA : 33
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 55
M(j)esto Đakovo

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 13:26

Evo, sve nešto razmišljam dok postavljam ove slike - sve kasarne u bivšoj državi ovako izgledaju ako nisu u uporabi. 
Da objave poziv bivšim stanarima, tj. nama - puno bi nas došlo i ponijelo lopatu, čekić, kramp, gajbu piva ili štogod drugo. U roku par dana bismo obnovili te građevine i očistili krug. 
Samo bi ostalo pitanje - kome bi one ostale na čuvanje, tko bi to dalje održavao? 
Opet bi se pojavile ekipe "demontera" koji bi u domoljubno/rodoljubnim akcijama devastirale kao što su i prije. I bez kazne

dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

BROJ POSTOVA: : 48
REPUTACIJA : 1
ČLAN OD: : 2020-10-22
DOB : 57
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 13:42

E da bilo bi to divno da se okupite ovdje ponovo sa zeljim da se rascisti sve,uostalom vi najbolje poznajete teren..

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 13:48

Gorane puuno ti hvala..jaki mi je drago sto sam sasvim slucajno nasla ovaj forum i da sam sada mogu reci dio njega. Tebi hvala za ovaj naziv izvjestitelja..sad sam upravo na Muzilu u iscekivanju ribe..pozz svima sa foruma.
DUNJA963

PORUCNIK and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 13:53

Nadam seda ce se netko tko je sluzio na Muzilu i nac sa svoiim potpisom..

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 16:11

@dunja963 (citat):
Gorane puuno ti hvala..jaki mi je drago sto sam sasvim slucajno nasla ovaj forum i da sam sada mogu reci dio njega. Tebi hvala za ovaj naziv izvjestitelja..sad sam upravo na Muzilu u iscekivanju ribe..pozz svima sa foruma.
DUNJA963
Dunja, drago mi je da si s nama i nadam se da ćeš nam se pridružiti i u drugim temama. Siguran sam da bi pronašla i ponekog tko je bio u Kninu. 
Što se ribe tiče, samo javi kad će na gradele i eto nas. Još ako se nađe štogod vina, ružmarin ćemo već negdje nakidati Smile
Želim ti dobar ulov i čekam(o) nove uradke. 
Do tada možeš baciti pogled na ono što sam obećao objaviti na temi "Katarina"

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
Berač šparuga na utvrdama
Gušter
Gušter
Berač šparuga na utvrdama

BROJ POSTOVA: : 40
REPUTACIJA : 12
ČLAN OD: : 2020-06-02
DOB : 47
M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 16:47

1. "MUZIL SLIKE DANAS"
Bio bi bolji naslov "Muzil i Fižela - fotke 2020."
Jer, ako to netko pogleda 2030. reći će: "pa danas više nema tih livada, sve je pošumljeno", a kako su se livade prevorile u šikare od 2007., kada je HV napustila to područje.

2. FOTKE.
Prema objavljenim fotkama držim da je dunja963 u početnoj istraživačkoj fazi, jer objavljuje fotke novijih nadzemnih objekata, a koje je izgradila JNA. Ima i fotki nekih manje bitnih austrijskih objekata.
Vjerujem da će, kako bude dalje istraživala, fotkati utvrde i vidikovce, s njih. Potom, njihovu unutrašnjost. Pa ulaziti u sve podzemne hodnike. I na kraju tražiti vojne ostatke u moru.
Ja sam u fazi da istražujem nepostojeće objekte na Muzilu. Npr ostatke austrijske utvrde koju nisu pronašli ni arheolozi, ni arhitekti, ni povjesničari. A ja sam našao i: gradinu staru više od 2200 godina, kasarnu koja je nestala s karti prije 75 godina, topničku bitnicu za koju je u knjizi napisano da je više nema, utvrdio postojanje 3 topničke bitnice koje nisu spomenute u dvije studije o Muzilu, a najveće oduševljenje mi izaziva posjet ukopanom i sakrivenom naselju, sa kazalištem u šumi, pokraj luke Fižela. Ja grafite-natpise JNA i HV vojnika više niti ne gledam otkako sam otkrio uklesane u kamen krasopise austrijskih vojnika. Dakako, o mojim otkrićima sam obavijestio pulske arheologe i povjesničare.
@dunja963 (citat):
Ovo se nalazi na Smokvici, uz more, naravno da ja nemam pojma kako se zove, ali pretpostavljam da je za neke topove
@goran (citat):
E sad kada bismo imali točniju lokaciju, siguran sam da bi nam Berač šparuga dao više informacija o ovoj obalnoj bitnici.
To je područje istočne Smokvice, blizu uvale koja se zove Mala Fižela ili Fižela.
Do 1910. to je bila divlja obala, a onda je do 1914. pretvorena u kamenolom iz kojeg se eksploatirao kamen radi gradnje obližnjeg lukobrana. Istovremeno su duž čitave Smokvice divlju plažu pretvarali u luku i dodavali molove i privezišta. Te kamene blokove, za tu luku, su po mojom mišljenju radili u ili pored tog kruga kojeg goran naziva obalna bitnica.
@dunja963 (citat):
Berac sparoga sada bere gljive! ... sad sam upravo na Muzilu u iscekivanju ribe
Jučer sam pobrao nar s kazamatirane topničke bitnice Fižela, a ribara vidio na samom istoku luke Fižela kako peca ribičkim štapom. Očito je pecala vojna osoba jer je autom došla do vojne luke.
@goran (citat):
Da objave poziv bivšim stanarima, tj. nama - puno bi nas došlo i ponijelo lopatu, čekić, kramp, gajbu piva ili štogod drugo. U roku par dana bismo obnovili te građevine i očistili krug.
Samo bi ostalo pitanje - kome bi one ostale na čuvanje, tko bi to dalje održavao?
Opet bi se pojavile ekipe "demontera" koji bi u domoljubno/rodoljubnim akcijama devastirale kao što su i prije. I bez kazne
@dunja963 (citat):
E da bilo bi to divno da se okupite ovdje ponovo sa zeljim da se rascisti sve,uostalom vi najbolje poznajete teren..
Ja sam na Muzilu, kao ročnik 1998., tjedan dana šetao se i proučavao područje (to se službeno zvalo guljenje straže). A onda tjedan dana ujutro čistio utvrde, a popodne išao raditi u ured, u centar Pule. S obzirom da sam iz Pule, imao sam posao koji sam radio i za vrijeme vojnog roka, ali popodne. Držim da nema smisla angažirati takvu vojnu silu (ročnike) da čitav vojni rok vode borbu s nabujalom vegetacijom.
I eto rezultata. HV je izgubila bitku protiv prirode. Nakon 15 godina borbi (1992.-2007.) priroda je pobjedila i ponovno preuzima to područje. Kada pišem priroda mislim na vegetaciju, ali i životinje: divlju svinju, srnu, lane, ježeve, zmije, šišmiše...
Što se može postići jednom radnom akcijom? Ništa! Pa na Muzilu je više od 100 objekata, a od kojih su polovoca kulturno dobro i mogu se obnavljati samo uz nadzor konzervatora.
Koje je rješenje? Pa ako Muzil pretvore u nove Brijune (park prirode ili nacionalni park ili zaštićeno područje) onda pristup neće biti moguć, kao što kada idem na Brijune ne mogu slobodno posjetiti niti jednu od 20-ak fortificiranih građevina iz doba Austrije.
Ovako kako je sada mene ispunjava i zadovoljava - slobodno istražujem i sve je otvoreno.
@Goran_1988/89 (citat):
Dunja sjedi ispod nekadašnjeg restorana odn. kantine. Na tim sa salonitom nadkrivenim, udubljenim betonskim stolovima sa priključkom vode smo prali odore.
@Dunja: Pokušao sam pretprošle godine sam da obiđem Muzil, ali sam samo stigao do glavnog ulaza, koji je još uvijek u službi HRM u sklopu vojarne Vargarola. Zanima me kako si uspjela ući?
Takve priče bih volio pročitati (npr pranje odore). U doba mojeg vojnog roka imali smo roditelje par kilometara od Muzila pa smo uvijek imali čistu i mirisnu odoru koju je oprala mamina perilica rublja, s omekšivaćem.
Kada drugi put planiraš do Pule javi se meni ili dunji963 pa ćemo ti pokazati kako ući.

Berač šparuga na utvrdama: komentar modifikovan dana: 01.11.20 22:07; prepravljeno ukupno 3 puta

goran9030, Goran_1988/89 and dunja963 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 16:56

Evo, znao sam da ćemo dobiti iscrpan odgovor. Smile
Za isti sam kliknuo na jubilarni deseti plus, a za čega služi baš taj deseti - siguran sam da to zna Doktor Živago Smile

Što se tiče moje napomene o radnoj akciji - ona je bila u obliku šale. No bez obzira koliko na Muzilu ili oko njega ima objekata, svi oni su nekad imali "stanare" koji su se brinuli o njima. Zato sam napisao da bismo ih u par dana mogli dovesti u nekadašnje stanje. 
No isto tako, opet bi se ista stvar desila nakon njihovog napuštanja. Došli bi "demonteri" koji bi opet nešto poplašili i ponijeli  za uspomenu i preprodaju. A priroda je neumoljiva i ona bi opet preuzela svoj teritorij prije ili kasnije.

Berač šparuga na utvrdama voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 17:14

Da svakako imas pravo.
Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime01.11.20 21:15

@dunja963 (citat):
Da svakako imas pravo.
Daj berac sparuga javi se na moj mail, please: jsurlan963@gmail.com
Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime07.11.20 15:31

Dunja, hvala na današnjim slikama, nadam se da će idućih dana riba bolje gristi Smile
Bivši "stanari" Muzila će se vjerojatno prisjetiti ovih lokacija.
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-2310MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-bb11

goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime07.11.20 16:45

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-2b10
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-bb12

dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime07.11.20 21:21

Evo jos malo slika sa Muzila..gustajte jer danas je bio bas lip dan za slikanje..Gorane tebi jos jednom hvala sto mi pomazes staviti ih ovdje..
Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime08.11.20 0:18

Nema na čemu Dunja, to mi pričinja zadovoljstvo Smile

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-3612MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-9010MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-0710

goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime08.11.20 0:19

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-2311MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-a812

goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime08.11.20 0:20

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-f612MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-f410

Bucko1812
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 8
REPUTACIJA : 0
ČLAN OD: : 2016-11-17

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 13:28

@goran9030 (citat):
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-8111

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-9210

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Img-2210
Zgrada druge i treće čete 6. nastavnog bataljona. VP 1159/97 B i C.
Bio sam 93.klasa 1988/89 .komandir 2. čete Stefanović Aleksandar zvani Stefke.
Hvala puno za slike.?.

goran9030 and dunja963 vole ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 14:37

Milim, molim i drugi put. Gorana zamolim d postavi slike jer meni na poslu to ne dopuste.
Lp

goran9030 and Bucko1812 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 14:41

Evo, ja i Dunja radimo u duetu. 
Ona slika, ja objavljujem. Još samo da nađemo nekog trećeg da naplaćuje Wink Wink Wink

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 14:43

Ma nema naplate Gorane, mene raduje da se netko prisjeti tih dana, eventualno da netko prepozna svoj potpis..volila bi da se javi netko tko je svoj potpis prepoznao. U Zgrade na Katarini tesko je ulazuti jer se sve rusi, a i Katarina se sada obnavlja tako da ako budem imala priliku poslikam jos.
Pozz svima na forumu
Na vrh Go down
Bucko1812
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 8
REPUTACIJA : 0
ČLAN OD: : 2016-11-17

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 15:47

@dunja963 (citat):
Ma nema naplate Gorane, mene raduje da se netko prisjeti tih dana, eventualno da netko prepozna svoj potpis..volila bi da se javi netko tko je svoj potpis prepoznao. U Zgrade na Katarini tesko je ulazuti jer se sve rusi, a i Katarina se sada obnavlja tako da ako budem imala priliku poslikam jos.
Pozz svima na forumu
Ako slučajno na Muzilu nađete potpis Bucko,Bos Novi,93 KLASA molim vas uslikajte...
Ako mi zdravlje dopusti,navratiću u Pulu i ako se mogne ući,posjetiću Muzil. Lijepe me uspomene vežu za njega.
Još jednom hvala za fotke...

dunja963 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Podporučnik
Podporučnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 16:40

@dunja963 (citat):
Pozz svima na forumu
šala mala...

dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 19:37

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img10
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img11
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img12

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 19:39

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img13
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img14
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img15

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 19:40

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img16
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img17
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img18

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
dunja963
Gušter
Gušter
dunja963

M(j)esto Pula

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime09.11.20 19:41

MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img19
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img20
MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Fb_img21

goran9030 and dunja963 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: MUZIL SLIKE DANAS   MUZIL SLIKE DANAS - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down

MUZIL SLIKE DANAS
Na vrh 
Stranica 3/4Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4  Next