FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Nestašice u SFRJ

Go down 
AutorPoruka
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 8766
REPUTACIJA : 180
ČLAN OD: : 2009-05-01

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime19.10.20 22:58

Nestašica kave je bila simptom krize

Nestašice u SFRJ S-l640

Privredno je stvarno krenulo nizbrdo tek u eri koja je nastupila posle Tita. Odlasci u tu zemlju, u međuvremenu moju drugu domovinu, bili su kao male selidbe: nosio sam prašak za pranje, električne uređaje (naravno bez carine) i prije svega - kavu. Najbolje je bilo donijeti Minas kavu, koju bih kupio na austrijsko-jugoslavenskoj granici na prijelazu Korensko sedlo ili Ljubelj. Nestašica kave je bila simptom krize. I police u lokalnom supermarketu „Brodokomerc" bile su sve praznije.

https://www.dw.com/hr/komentar-toliko-smo-ju-voljeli-tu-u%C5%BEasnu-jugoslaviju/a-46534105

Zoran I, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3662
REPUTACIJA : 51
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 53
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 8:18

Ja sam stajao u redu za kavu, prašak za rublje, a kasnije je bilo i gorivo, vozilo se na par nepar.
Kava koju si pokazao je bila melem, Franckove uopće nije bilo, a nije bilo nešto ni mesa ako se ne varam..
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3019
REPUTACIJA : 150
ČLAN OD: : 2011-01-25

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 8:36

sve mogu da shvatim ali nestasica struje to nije bilo normalno
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 8:39

@vladimir (citat):
Jao, pa i sad ponekad kod nas ima nebjašnjivih nestašica struje
Na vrh Go down
LiS55
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 4
REPUTACIJA : 4
ČLAN OD: : 2013-11-16

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 10:39

Prošao sam sve te probleme: par -nepar, bonovi za gorivo, nestašica kave, redukcija struje. Za par - nepar nije bilo izbora. Za bonove za gorivo sam se snalazio i nije mi falilo. Kavu sam kupovao u Italiji. Za struju , osim televizije, smo se snalazili kad bi je imali. E sad, osim nestašice kave, SVE je to PRIJE nas imala zapadna Evropa. Razlike su bile samo u vremenu trajanja. Recimo redukcija struje u Evropi je trajala nekoliko mjeseci a kod nas je trajala cca 2 godine. Za te 2 godine neznam dali je u Jugi uopće izgrađena niti 1 nova elektrana i odjednom "struje ima". Zato sada imamo, nešto što je malo tko primjetio, gotovo ne možemo nigdje besplatno parkirati. U Jugoslaviji nisam nikad platio parkiranje. Svako vrijeme nosi svoje, nešto bolje a nešto gore i kako za koga.

VBČ, mirko bratuš, goran9030, ilija zastavnik and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 11:20

@Doktor Živago (citat):
@vladimir (citat):
Jao, pa i sad ponekad kod nas ima nebjašnjivih nestašica struje
Ovi si jaki dobro primijetio i pozdravljam tvoj komentar U SFRJ je svugdje bilo besplatno parkiranje, s tom činjenicom, da nije bilo toliko automobila koliko ih danas ima
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 11:48

sve u svemu u odnosu na drzave istocnog lagera bili smo amerika

mirko bratuš, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2230
REPUTACIJA : 45
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 55
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 15:57

@vladimir (citat):
Apsolutno se slažem s ovim. Sjećam se Čeha i Poljaka koji su kod nas prodavali raznorazni alat, potopne pumpe i sličnu kramu. Njima su (doslovno) gume za žvakanje bile san. Sjećam se da su Mađari dolazili i kupovali hladnjake, i ostalu bijelu tehniku...
Kad sam otišao na ekskurziju u Mađarsku, Slovačku - sa 50 DM sam bio gazda. Skoro da sam mogao zakačiti robnu kuću za autobus. 

Problem je u tome što su oni danas za nas Amerika, htjeli mi to priznati ili ne.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:19

@goran9030 (citat):
@vladimir (citat):
Apsolutno se slažem s ovim. Sjećam se Čeha i Poljaka koji su kod nas prodavali raznorazni alat, potopne pumpe i sličnu kramu. Njima su (doslovno) gume za žvakanje bile san. Sjećam se da su Mađari dolazili i kupovali hladnjake, i ostalu bijelu tehniku...
Kad sam otišao na ekskurziju u Mađarsku, Slovačku - sa 50 DM sam bio gazda. Skoro da sam mogao zakačiti robnu kuću za autobus. 

Problem je u tome što su oni danas za nas Amerika, htjeli mi to priznati ili ne.

Točno tako!

Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:21

Oni si svi za nas SF svijet a mi smo nigdje i dugo cemo i ostati nigdje.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:23

@Doktor Živago (citat):
Oni si svi za nas SF svijet a mi smo nigdje i dugo cemo i ostati nigdje.

Pa nije baš tako crno.  Neutral

Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:24

Nije tebi u Njemačkoj..
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:27

Ima svega..rade trgovine sve moguce..nema nestašica.
Ali nema proizvodnje,nema mlađih ljudi koji su otišli van za poslom..evo zdravstveni sustav nam se raspada jer je dug bolnica za lijekove oko 5 milijardi kuna koji je rjesiv samo ako se opet zaduzimo..a sad smo zaduzeni 85,2 % BDP a.
Tamam kad smo malo prodisali i poceli izlaziti iz krize..eto nam corone.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:34

Pa nije nigdje, kako je bilo prije korone. 

Svugdje je malo recesija i pomanjkanje novca. Ipak mora se bit optimističan.

goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:39

Ja bih volio da nije baš tako crno kao što Doktor opisuje, ali činjenica je da tonemo kao mlinski kamen bačen u vodu. 
Da su Japan ili Švicarsku ovako sustavno potkradali (iznutra), već bi davno propali i bankrotirali. A mi se još nekako držimo. 
Znam da je nemoguće vratiti ono što je uništeno i opljačkano tijekom procesa "privatizacije", ali barem bi trebali podvući crtu i već jednom odlučiti da počinjemo raditi za korist svih nas, a ne kao do sada. 
Oni koji najviše drže ruku na srcu kada svira himna, najviše i lapaju. (čast izuzecima koji potvrđuju pravilo). 
Pa čak se i u saboru prije desetak i nešto godina čulo ono - 'ajmo sada pošteno. 'Ko jamio - jamio, 'ajmo sada drugačije. To je onda izrekao Rojs, i svi smo se smijali, ali ništa se nije promjenilo i više nam nije do smijeha. 
Nekako mi je bila draža ta nestašica. Nema za (skoro) nikoga. Ovako, vidiš sve i svašta u trgovinama, a ne možeš si priuštiti. I nisu to neke velike stvari, neki luksuz. 
Ima ljudi koji si ne mogu priuštiti meso jednom tjedno. Kojima je kupovina novih cipela događaj godine...
I tko nam je sada kriv? Društveno uređenje? Nerad? Stranci koji nas sustavno pljačkaju? 
Ili činjenica koju ne volimo čuti: mi smo dobri sluge, ali loši gospodari.

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:43

Bravo Gorane. Kazem,meni malo toga nedostaje ne zalim se niti cu. Ali ne mogu gledati svoju okolinu koja je malo reci čemerna

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:47

@goran9030 (citat):

Ima ljudi koji si ne mogu priuštiti meso jednom tjedno. 

Uz dužno postovanje potrebitih, ali meso se ne mora jesti svakog dana.

I ja ga jedem jednom ili nijednom tjedno.

goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 16:51

Ja sam zaista sve ove godine bio optimističan. I sada još uvijek naivno vjerujem da se nešto može promjeniti, ali svakodnevno me ispravljaju vijesti na radiju i TV. 
I što je najzanimljivije, nitko se ne buni. Svima dobro. 
Jel' nešto kažeš, već si protiv države, protiv nacije... "hajde onda seli ako ti se ne sviđa..."
Ali ne znam do kada može ovako. 
Još mi je i jasno da ovi naši koji su u prilici nemilice kradu i otimaju od vlastite zemlje i vlastitog naroda. Ali mi nije jasno da EU ne lupi šakom po stolu i kaže da bi bilo dosta??? Pa mi smo dio uređene Europe, a po onome što nam se događa bili bismo na sramotu i u Africi. 
I onda kad mi susjed uvjereno kaže da su za sve ove naše nedaće danas krivi (doslovce) Tito i komunisti koji su nas unazadili...
Pa ljudi, prošlo je 30 godina od "osamostaljenja", a mi sve više tonemo. Još će nam i Marija Terezija za neke stvari biti kriva. Bolje nismo ni zaslužili.

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 17:06

Kazem..potpuno se slazem sa Goranom.
Valja imati u vidu i činjenicu da je Goran privatni poduzetnik i svakodnevno je na tržištu,dok sam ja u drz.sluzbi.
On,ako ima srece i sposobnosti moze jako dobro zaraditi,a moja placa je u kunu ista kao i prije 2 godine.
Sad kad je pandemija Goranu je iznimno tesko,a ja svakog 9.tog u mjesecu dobijem placu.
Sto je sa onima koji ne rade..kako li je tek njima.
Meso ne jedem svaki dan ali moja platezna moc da si kupim i najskuplje meso je bitno bolja od vecine mojih sugrađana.
Tu smo neusporedivi.
Ja cu nekako dočekati mirovinu ako budem ziv no veliko je pitanje,da li cu je i primiti.
Tu je razlika izmedu nas i npr. Njemačke.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 18:09

@goran9030 (citat):
Ja sam zaista sve ove godine bio optimističan. I sada još uvijek naivno vjerujem da se nešto može promjeniti, ali svakodnevno me ispravljaju vijesti na radiju i TV. 
Jel' nešto kažeš, već si protiv države, protiv nacije... "hajde onda seli ako ti se ne sviđa..."
Još mi je i jasno da ovi naši koji su u prilici nemilice kradu i otimaju od vlastite zemlje i vlastitog naroda. Ali mi nije jasno da EU ne lupi šakom po stolu i kaže da bi bilo dosta??? Pa mi smo dio uređene Europe, a po onome što nam se događa bili bismo na sramotu i u Africi. 
I onda kad mi susjed uvjereno kaže da su za sve ove naše nedaće danas krivi (doslovce) Tito i komunisti koji su nas unazadili...
Pa ljudi, prošlo je 30 godina od "osamostaljenja", a mi sve više tonemo. Još će nam i Marija Terezija za neke stvari biti kriva. Bolje nismo ni zaslužili.

Pa jesu dijelom i oni krivi, ali ne isključivo.

Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 808
REPUTACIJA : 56
ČLAN OD: : 2015-01-15

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 19:19

Ja licno nigde nebih iz svoje Drzave otisao da zivim ili radim pa na zapadu mozda nema nestasica ali svako zivi po nekim restrikcijama i stednjom pa to ubija psihu, u Nemackoj idu subotom u kafanu da se napiju i zaborave predhodnu sedmicu, ja svaki dan u kafani nekada i do ponoci taksi me vodzi kuci a sutradan taksi da uzmem auto ispred kafane o cemu vi to pricate? okrecemo jagnjice prasice i ostalu zivinu, pecemo rakiju imamo vino medju naj boljima  na svetu, moji prijatelji iz nemacke dodju kod mene, Hansa iz Baden Badena svako drugo vece vodim u hitnu na ispiranje jer u Nemackoj moze da pije samo subotom ovde kada ko pozeli, na zapadu niko ni sa kim ne razgovara de je tu zivot? Kod nas za Bozic se okrene na raznju oko 400.000 sto jagnjica sto prasica, za Vaskrs oko 250.000 hiljada, za Kurban Bajram izmedju 30 i 40.000 Kurbana (Ovnova) koliko se okrene i ispece u Nemackoj, hajte molim Vas...sta nama fali u ovoj Drzavi?

PORUCNIK, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Jugoslovan
Gušter
Gušter
Jugoslovan

BROJ POSTOVA: : 19
REPUTACIJA : 3
ČLAN OD: : 2017-09-06
M(j)esto Dobrnič

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 19:50

Drugoci vojnici, podoficiri i oficir - ZDRAVO!
E, bila je jedna nestašica što nije bila toliko tražena. Nestašica glupih i prljavih političara. U odnosu na danas, naravno. He, he, he, ....

Pozdrav, vojnik Pečar

pera84, PORUCNIK, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 21:20

Druže Jugoslovan  ZDRAVO i dobro nam došao u diskusiju.
Vidjet ces vremenom..Forum je super.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime22.10.20 21:34

Uvijek je bilo glupih političara, ne samo u SFRJ.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 8:58

@Jugoslovan (citat):
Drugoci vojnici, podoficiri i oficir - ZDRAVO!
E, bila je jedna nestašica što nije bila toliko tražena. Nestašica glupih i prljavih političara. U odnosu na danas, naravno. He, he, he, ....

Pozdrav, vojnik Pečar
Zdravo i tebi bivši vojniče Smile

goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 9:03

@VBČ (citat):

Ako su i bili krivi, onda je njihova krivnja tokom godina izblijedila. Mogu oni biti krivi za sve do 1989, ali nakon toga krivnja prelazi na druge. 
Ili ako ćemo ljudski i pošteno - krivnja ostaje na velikoj većini baš njih, jer su tokom 1989 i 1990 masovno odlazili iz SK i prelazili u novostvorene stranke i partije. Na kraju su u SK ostali samo oni koji su u tu partiju vjerovali, a ovi koji su je zagadili i njihovi nasljednici, gade nam svakodnevicu i danas.

goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 9:09

@VBČ (citat):

Slažem se s tobom, i nemam prigovor na tvoj argument. 
Razlika je samo u tome što ti svojom voljom jedeš meso jednom u tjednu ili mjesecu. 
Veliki dio ljudi su postali "vegani" silom prilika, jer nemaju prihoda za kvalitetnu prehranu. 
Pa se onda jede krumpir na sto načina, kupus - kelj, pa kelj - kupus,  grah/pasulj za nekakve svece i petke, a za posebne dane se može malo i zamastiti.

Na vrh Go down
NebojsaB
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 43
REPUTACIJA : 2
ČLAN OD: : 2016-10-26
DOB : 52
M(j)esto Doboj

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 11:43

Несташице су одговарале трговцима који су робу продавали испод руке и тако стицали додатни приход, као и онима који су такву робу доносили из иностранства и продавали на по кућама или на пијаци. Добро познати београдски Зелењак или комисиони.
 Несташице струје су биле и у Титово доба, сјећам се сваке зиме није било струје по 2 сата, питали смо која смо група... Кад причам дјеци о томе они ме не контају...

vladimir and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 12:02

Eh, pa uvijek se netko okoristi na nečijoj nevolji. Zato je i nastala ona uzrečica: dok jednome ne smrkne, drugome ne osvane. Wink

vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 12:11

nema interneta,kablovske, daleko od toga da je svaka kuca imala telefon,tv u boji retkost, samo prvi i drugi program, mobilni nije postojao . moja deca se cude i pitaju me kako smo uopste tada ziveli. postojala je fudbalska lopta, skolsko dvoriste,bazeni, bioskopi, druzenje.drugarstvo ali ne preko FB

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 12:32

@vladimir (citat):
nema interneta,kablovske, daleko od toga da je svaka kuca imala telefon,tv u boji retkost, samo prvi i drugi program, mobilni nije postojao . moja deca se cude i pitaju me kako smo uopste tada ziveli. postojala je fudbalska lopta, skolsko dvoriste,bazeni, bioskopi, druzenje.drugarstvo ali ne preko FB
Ma vidi Vladimire, mi smo prije imali pravo djetinjstvo i pravo drugarstvo. Ovi danas mladi ništa od toga nemaju. Sjednu na kavu i svatko bulji u svoj mobitel.
Mi smo se upoznavali sa djevojkama na radnima akcijama, na plesu i na korzu, a oni se upoznaju preko FB-a

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 12:33

bila su to lepa vremena
Na vrh Go down
pera84
GENERAL PUKOVNIK Moderator
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 4533
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 15:58

@goran9030 (citat):
@VBČ (citat):

Slažem se s tobom, i nemam prigovor na tvoj argument. 
Razlika je samo u tome što ti svojom voljom jedeš meso jednom u tjednu ili mjesecu. 
Veliki dio ljudi su postali "vegani" silom prilika, jer nemaju prihoda za kvalitetnu prehranu. 
Pa se onda jede krumpir na sto načina, kupus - kelj, pa kelj - kupus,  grah/pasulj za nekakve svece i petke, a za posebne dane se može malo i zamastiti.

Kod mene je obrnuta situacija u vezi i prvog i drugog komentara.
I ne kazem to da se kurcim, govorim o mojoj okolini, generalno.
Evo i razloga.
Kilogram svinjskog buta u prodavnicama kosta izmedju 3 i 4 dolara.
Otprilike toliko i za kilogram piletine.
Isto toliko kostaju i dvije paprike.
Sta mislite sta ce prije staviti u korpu cetvoroclana porodica kad planira rucak.
Uz stil zivota, to je i najveci razlog zasto je dvije trecine americkog zivlja gojazno.
Ovdje je skupo ako hoces da budes vegetarijanac.  clown
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 16:08

Pa da i ovdje je meso jeftinije od povrća.

Pa ipak ne mogu se trpat mesom da uštedim.

pera84
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 4533
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 16:16

@VBČ (citat):

Ne trpas se jer mozes da priustis. 
Govorim ovdje o porodicama, narocito onim s nizim primanjima i vise djece.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 16:20

@pera84 (citat):
@VBČ (citat):

Pa oni ovdje uglavnom moraju jesti meso. 

Nekakve ogromne salame od kilograma za 1 euro, pa da su od papira - kilo papira je skuplje.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 16:34

@VBČ (citat):
@pera84 (citat):
@VBČ (citat):

Pa oni ovdje uglavnom moraju jesti meso. 

Nekakve ogromne salame od kilograma za 1 euro, pa da su od papira - kilo papira je skuplje.
Oni kupuju najeftinije..i hrane se def.nezdravo.
Sve zavisi od novčanika i u Americi kod Pere i kod tebe u Njemačkoj i kod nas u Hrvatskoj.
Ja mogu kupiti sto zelim i 2 puta tjedno jedem ribu koja ne mora biti skupa..nekad obična konzerva sardina,nekad tijesto sa salatom od tunjevine,nekad fiš.
Izbjegavam sve sto je masno..ali to sam ja koji si to mogu priuštiti. Velika većina ne može. I to je suština.

VBČ and PORUCNIK vole ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 22:02

hleb u Svedskoj 25SEK ili priblizno 2.5eur u Srbiji 0.4eur   meni licno i jedan i drugi dobar.

VBČ, PORUCNIK and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime23.10.20 23:59

Meni je svaki kruh ili hleb svejedno kako ga zovu dobar.
Ja ga skoro nikad ne jedem a samo onda kada bas moram.
Jedem i sarmu npr.bez kruha.
U Njemačkoj i skandinavskim zemljama mi se cini da je tradicija takva da se kruh puno manje jede nego kod nas.
Mislio sam da nikad necu moci bez kruha,no navikao sam i odlicno se osjecam. Kod nas je kruh 5 kuna..1 eur je 7.5 kuna..to je za usporedbu
Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 0:24

Kad smo kod kruha/hleba, ja sam ipak malo izbirljiviji. 
Kupujem tzv "domaći" u jednoj pekari u blizini. Vekna od 1 kg košta 8 kn (malo više od 1€), ali je puno bolji od onih po 4-5 kn. Ovaj se ne mrvi niti nakon 3-4 dana, niti gubi na mekoći. 
Inače, tu u susjednom selu se može kupiti jednom tjedno onaj pravi domaći, pečen u krušnoj peći i bez kvasca. Nekad smo i mi to znali ispeći u krušnoj peći, pa se onda ispeklo 5-6 komada. Jeste malo deblja kora, ali to je ono pravo. 
Priznajem, prilično sam slab na tek pečeni kruh, onako vruć i hrskav mogu pojesti bez ičega ohoo-hooo

jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 718
REPUTACIJA : 43
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 69
M(j)esto kočevje

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 8:51

sva bila leta 89 v crikvenici s husom - bosancem na pici, dobiva pici, on pa, "agde je kruh/hleb", padel sem dol, kako simpatično, resnično...

dragan57, goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9162
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 20:10

@VBČ (citat):
@goran9030 (citat):

Da, i biciklisti...

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 20:15

Odlican Goranov komentar koji na slikovit i tragičan način objašnjava kako nam je sad lijepo..odn.kako nam bilo prije.
Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 20:18

Nestašice u SFRJ Pizza_10
@jozl52 (citat):
sva bila leta 89 v crikvenici s husom - bosancem na pici, dobiva pici, on pa, "agde je kruh/hleb", padel sem dol, kako simpatično, resnično...

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 20:23

A...vratija se Šime. Nema nestašice..tko govori o nestašici?? Very Happy
Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 20:37

Bio sam u Metropoli. Tamo je tuga i jad - kiša pada i ljudi se posakrivali. 
Pred West Gate-om oko 14 sati nije bilo više od 15 automobila. Sve zjapi prazno. Od kako su ukinuli javni prijevoz iz grada do WG, ta građevina se pretvorila u zgradu duhova. 
Pred dvije Emmezete i jednom Lesninom (onom na Slavonskoj av.) parkinzi zadovoljavajuće puni, a dalje praznjikavo. 
Po završetku sam sa sinom otišao na leskovački roštilj u Magazinsku klet. Okrenuli smo Leskovački voz, ja popio jedno Velebitsko pivo (bilo je i Nikšićko, ali sam ipak prednost dao Velebitskom), pa se vratili kući. Roštilj solidan, jedino mi se ćevapi baš nisu nešto posebno dojmili.
Lepinja i (kažu) domaći Užički kajmak su mi sjeli odlično - ali da ne pričam o finoj klopi u temi o nestašicama... Smile

Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 21:57

Ma nema nikakve nestašice hrane i pića. Ima nestašice posla i novaca,pa i tog nesretnog cjepiva i lijeka protiv te corone.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 22:00

u srednjoj skoli smo imali predmet marksizam i marsisticka filozofija mislim da se tako zvao. jedan dan profesor iznerviran neznam cime rece. deco pustite to vese za sve su turci krivi ako je i od njih vala je dosta. nama je uvek neko kriv  samo ovi koji su na vlasti nikad nizasta nisu krivi.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
Poručnik
Poručnik
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime24.10.20 22:02

Vladimire, pročitao si mi misli Smile

Sponsored content

Nestašice u SFRJ Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Nestašice u SFRJ   Nestašice u SFRJ Icon_minitime

Na vrh Go down

Nestašice u SFRJ
Na vrh 
Stranica 1/1