FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Dezerteri u JNA

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik
arcibald01

Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 1831
REPUTACIJA : 69
ČLAN OD: : 2013-12-19

Dezerteri u JNA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime23.10.20 21:37

Saj sem že vnaprej vedel, da se ne bova razumela. Vidiš to pa je demokratično, ti si povedal svoje in jaz svoje.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 8943
REPUTACIJA : 181
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime23.10.20 21:43

E pa ne razumijem slovenski najbolje, šta mogu clown

vladimir voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://jna-sfrj.forumbo.net
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9235
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime23.10.20 22:04

U kojoj još zemlji postoji zakon koji dozvoljava neizvršenje i zabranjuje izvršenje nekih naređenja? Ne kažem da nema takvih, samo me zanima koje su.

VBČ, istorijske okolnosti su bile takve da je morala biti jaka i policija i vojska i država. Vidjeli smo šta se desilo kad to više nije bila, kad su mangupi itd...

goran9030
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2742
REPUTACIJA : 49
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 55
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime23.10.20 23:37

@VBČ (citat):
Ja sam osobno za vojnu obvezu, te za obranu u slučaju da moja demokratska i pravna država bude napadnuta. Uvijek bih otišao u vojsku.
Ja sam rado otišao na odsluženje vojnog roka u JNA i danas sam ponosan na to doba i rado ga se sjećam. Moje osobno mišljenje je da je to bila prava i organizirana vojska. Tamo sam puno toga naučio i nisam bio ni svjestan koliko je st. vodnik I kl. Raković bio u pravu kada nam je na početku obuke rekao da je on tu da nas nauči kako da preživimo barem prvi dan rata. 

Nije mi niti na kraj pameti bilo da se ne odazovem odlasku na odsluženje vojnog roka. Isto tako nisam mogao shvatiti one koji su ga opstruirali ili dolazili u jedinice (imao sam i ja jednog takvog) sa "prigovorom savjesti" kako ne mogu nositi pušku. 

Jednako tako nije mi niti na pamet bilo da dezertiram ili zbrišem u trenutku kada mi je doslovce bila ugrožena kuća i obitelj, a imao sam ponudu da sve prodam i odem na zapad. Tada sam primjenio sve ono što sam u JNA naučio. 
No bilo je dosta onih koji su hvatali svaki mogući prijevoz u smjeru Münchena, a prethodno su bili iznimno glasni i žestoki. 

Iz svega ovoga, bilo bi logično da i ja kažem kako sam za uvođenje vojne obveze, ali istina je da sam žestoko protiv nje. 
Razlog? Nema demokracije u vojsci i ne može je biti. Oni ročnici koje sam kasnije dobio nisu bili loši dečki, ali nisu vrijedili niti malog prsta onih momaka koji su odslužili JNA. Ponavljam, nema u vojsci demokracije. Ne može biti radnog vremena i nakon "završetka smjene" automatskog slobodnog vremena i samovoljnog odlaženja kući. Disciplina i poslušnost na nivou nižem nego u vatrogasnoj postrojbi. Donošenje droge i opojnih sredstava javno i bez straha, te njihovo korištenje na dužnosti... da ne nabrajam dalje. 

Stoga je moje mišljenje - bolje nemati nikakvu nego takvu vojsku. Nemam uvida u to kako se danas radi u profesionalnoj vojsci, ali vidim da i oni putuju autobusima ujutro u 7 i vraćaju se oko 16 sati kući. Vikendom su kod kuće...

U mojoj obitelji su svi bili "vojna lica" ili se borili u svim ovim ratovima još od mog pradjeda, a znam da je bilo i njegovih predaka koji su ratovali. Završilo je (nadam se) sa mnom. Moj sin oduvijek priča kako želi biti vojnik, ali istovremeno ga ja i moj otac odgovaramo od toga. Jednostavno, to više nije to i nadam se da neće biti obveze kako ga ne bih morao savjetovati kako da je izbjegne...

VBČ voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3106
REPUTACIJA : 150
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime24.10.20 1:08

kako to mislite to vise nie to?
Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime24.10.20 1:40

Vladimire, da se ne "vijamo" - svi smo ovdje na "ti" Wink

Opisao sam zašto "to više nije to" - smatram da današnja vojska više nije na razini  nekadašnje JNA po ustroju i organizaciji. 
Otac i stric vozili ročnika u vojsku - istina bio je već kraj tjedna, malo se zapili uz put kad su ga već ostavili - i dok se vratili kući, momak stigao prije njih na vikend...
Neću ponavljati onaj dio o ročnicima koji su mi stigli sa završene obuke. Shvaćanje vojske se strašno promjenilo. 
Nekad si u vojsku poslao sina i bio si siguran da će se vratiti kao odrastao čovjek, formiran. Sada da ga pošaljem, ili bi mi visio svaki vikend kod kuće i bio mi na trošku, ili bih razmišljao da mi se ne vrati kao narkoman. Šogor mi je pričao, sav ushićen kako im je bilo super na obuci, nitko nikoga ne ferma, osobito kada se malo našmrkaju. No, ne bih više o tome. Tema su dezerteri, a ne nivo discipline u vatrogasnim jedinicama...

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3106
REPUTACIJA : 150
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime24.10.20 21:53

verovatno je tako u RH U Srbiji je to malo drugacije. armija se sluzi dobrovoljno i priliv dobrovoljaca je konstantno veci od mogucnosti vojske da ih primi. to za shvacanje vojske si apsolutno u pravu.  ugled vojske i svih pripadnika oruzanih snaga je konstantno godinama urusavan.

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime24.10.20 22:01

Da me krivo ne shvatiš, ima i ovdje interesa i priliva ročnika. Puno ih se odlučuje za služenje u profesionalnim brigadama. 
Međutim, moj komentar se odnosio na nivo svih vojski nastalih od JNA. Možda tu ima i puno subjektivnog i nerealnog  s moje strane. 
Ja sam svoje mišljenje napisao na osnovi osobnog iskustva. Kad sam vidio kakvi mlatimudani i nepismenjaci imaju naziv "instruktora", prvo sam pomislio da je u pitanju neka šala. Ipak puno je postavljanja svojih "rodijaka" i prijatelja na dobro plaćena mjesta. A znanje, obuka i sposobnost je ipak na zadnjem mjestu. 
Toga je možda i nekada bilo, ali definitivno ne u ovakvoj mjeri.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Dezerteri u JNA   Dezerteri u JNA - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down

Dezerteri u JNA
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2