FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA

Go down 
AutorPoruka
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4586
REPUTACIJA : 59
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 53
M(j)esto Vinkovci

Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 10:10

Poštovani kolege!
Napokon sam stekao mogućnost da otvorim novu raspravu, a temu nisam vidio na ovom Forumu, premda ima niz sjajnih tema 
koju sam većinu pregledao, i ako sam našao za shodno sam i komentirao.
Vojnik Graničar je negdje, gdje bi bila otvorena nova tema komentirao da i onaj koji ju otvara, mora nekoliko riječi o temi i napisati,
a kako se s njim u potpunosti slažem to ću napraviti i mali uvod.Ipak  je on i po činu i po stažu viši od mene. Very Happy

" Strah, žalost, radost, srdžba u kontekstu boravka u JNA"

Dat ću nekoliko definicija navedenih pojmova;

STRAH - percepcija opasnosti ili prijetnje, a ključni moment je nedostatak
moći ili sposobnosti da se osoba bori sa opasnošću.
Najdublji užas javlja se pred svemoćnom silom kao što su prirodne katastrofe,
ratovi i sl.

RADOST - prekrasan osjećaj, vrlo ugodno i intenzivno čuvstvo( emotivno)
koje obuzme čovjeka kad doživi nešto lijepo i kad mu se ispune njegove velike želje
i kad se ostvare njegovi snovi.
Intenzitet radosti ovisi o nivou napetosti koja se u osobi nagomilala.

Naime, ja tu razlikujem dvije situacije. 
Onu, kada osoba  olako i uz malu cijenu postigne veliku radost, i drugu
situaciju, kada se ta radost postigne uz veliki trud i muku.
Činjenica jest da radost dodiruje sve razine neke osobe.
Sama emocija radosti se javlja kad se postigne važan cilj na bilo
kojoj razini osobnosti: tjelesnoj, emocionalnoj, društvenoj i duhovnoj.

ŽALOST - percepcija gubitka nečega čemu smo jako težili 
ili što smo veoma cijenili.
Jačina intenziteta žalosti ili njegova osjećaja ovisi o vrijednosti
objekta: najjača tuga nastaje zbog gubitka voljene osobe.
Žalost može varirati od razočaranja do očaja.

SRDŽBA - GNJEV - osnovni uvjet za navedeno je percepcija zapreke
na putu do postizanja nekog važnog cilja.
Srdžba je osobito jaka ako se zapreka percipira kao zlonamjerna
ili neopravdana.
S obzirom na intenzitet varira od uznemirenosti do mahnitosti.

Evo, naveo sam nekoliko pojmova i njihovu različitost.
Napominjem da nisam psiholog, sociolog ili filozof, nego sam obični
član ovog cjenjenog Foruma koji je dobio priliku postaviti novu temu.
Ona mi se učinila zanimljivog prvenstveno zbog toga, što je svatko
od nas, netko u većoj ili manjoj mjeri, kroz boravak u JNA osjetio, 
siguran sam neke od ovih pojmova.
Pozivam Vas, stoga, da iznesete svoja događanja vezano za iste.

Vojnik Graničar voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 10:43

Najžalosniji sam bio kad mi je tijekom služenja red.vojnog roka preminuo iznenada najbolji prijatelj Steva. On me je čak dva puta posjetio u Gospiću, gdje sam služio vojsku, a ne treba zaboraviti da je to oba puta bilo u zimu, a putovao je po 12,13 sati vlakom od Vinkovaca do Gospića.
Taman je bio pred ženidbom, umro je od srčane kapi, iznenada u 27.godini života.
Nisam mogao vjerovati, a ne vjerujem i danas. Bio je stariji od mene, ali zajedno smo odrasli, obitelji su nam se posjećivale...učio me je kako se veže udica..kako se prave mamci..odlazili smo u pecanja na Bosut i bare okolo Vinkovaca. I danas ga se često sjetim, nikako mi nije jasno kako je tako naglo i prerano preminuo. Ne znam, ja se i danas od toga nisam oporavio.
Bio je po struci bravar, i dok sam ja upisivao fakultet, on bi svim našim susjedima pomagao u popravku raznih kućnih uređaja, biciklova i slično. Ono što se kaže: " Što očima vidi, to rukama napravi". Bili smo nerazdvojni...ja sam mu bio kao mlađi brat.

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 10:44

Ovo sam napisao da Vas potaknem da napišete riječ dvije o temi koju sam postavio.

Na vrh Go down
Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 862
REPUTACIJA : 56
ČLAN OD: : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 15:23

Bice komentara polako da se zahukce...nije lako tema je cetiri u jedan...

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 15:26

Slažem se..nekako mi to palo na pamet. Tesko je jer je bilo puno puno dobrih tema.
Valjda..kako mi je ovo prva tema sam nestrpljiv.
Ajde..tvoje riječi se pozlatile.
Pa makar 1 od 4

Na vrh Go down
goran9030
GENERAL MAJOR Moderator stažist(a)
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2742
REPUTACIJA : 49
ČLAN OD: : 2015-03-20
DOB : 55
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 18:14

Evo, da se i ja uključim. Dobro je da si mi sugerirao da postoji nova tema, pa sam je potražio. Forum je super postavljen, ali nisam uočio da postoji neka mogućnost gledanja zadnjih objava, odnosno zadnje postavljenih tema. Nego ja tu okolo "pecam" pa što uleti. Tek kad se uključim u neku od tema i nešto napišem, onda mi stižu obavijesti o odgovorima i nekakvoj aktivnosti na konkretnoj temi. 

A sada oko straha, radosti, žalosti i srdžbi u JNA. Prijatelju, moram ti priznati da se ne sjećam puno takvih emocija, a da bi bile naglašene i da bi mi ostale u sjećanju. 
U vojsku sam otišao po nekom difoltu, završio srednju školu - svi idu, pa zašto ne i ja. 
Otac mi je svojevremeno bio aktivni podoficir i ja sam odrastao u vojnim zgradama, igrao se sa "vojnom" djecom, čak i u odgoju sam dobio jedan dio vojne obuke. Dolaskom u JNA, prepustio sam se događajima od dana do dana, nisam u startu imao nikakva očekivanja (pozitivna ili negativna) pa se nisam razočarao ili razveselio. Obuka i ritam gardijske brigade je ubitačan, otišao sam sa 86, a vratio se sa 77 kg iako sam jeo kao termit. 
Djevojku nisam imao dolaskom u JNA, pa nisam kao neki stalno visio u VE i čekao poštu. Kako sam došao kao završeni RTG, st. vodnik Raković (Žika) me testirao, zadovoljno klimnuo glavom i "uvalio" mi moju generaciju da ih naučim telegrafiju. Pa onda nakon toga još jednu, pa započeo još jednu... i otišao kući. 
Između obuke, stalno sam trčao na teren sa inžinjercima ili izviđačima kad je bila PP ili BG. 
Imao sam starješine iz snova (ok, 3/4 njih) koji su nam objasnili da se posao mora odraditi i nakon toga se (skoro) sve može. 
Možda bi uz ova četiri termina trebalo dodati i "zadovoljstvo". Tako bi opisao osjećaj kada sam neformalo dobio slobodno za Božić, ili kada nam je na jednoj vježbi u foru Štinjan kap. Radovanović donio par gajbi piva jer smo dobro odradili posao. Istina, flaše smo nas trojica-četvorica ujutro skupljali navrat-nanos, jer je u inspekciju i da nas pohvali banuo komandant kasarne pukovnik Pero Kodžo - a on je (blago rečeno) bio za***an tip. 
Da li dodati "nezadovoljstvo" jer u čitavoj strci nikako nisam mogao dobiti da odem kući, ali zato sam za dan JNA dobio 10, a za dan JRM 7 dana (skupilo se tu još nešto za datu krv i aktivnost u radio-amaterskoj sekciji) - pa sam se relativno brzo "skinuo". 
Možda se od radosnijih dana može izdvojiti kada se iz prethodne klase augustovaca skinuo jedan zamoran tip kojeg ne bih imenovao, ali kada je otišao ostatak njegovih klasića i mi koji smo ostali smo napravili proslavu. Jer kako je (Pantelija?) u "Maratoncima" rekao - tko je vas (njega) upoznao, ni pakao mu neće teško pasti...
Eto Doktore, možeš ti sada osjećati žalost ili srdžbu (što ti kvarim temu), ali ja se takvih osjećaja ne mogu sjetiti iz dana JNA.

goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 18:29

Eeeeej, eto me!!!! Lažem!!!
Sjetio sam se žalosti i srdžbe iz dana JNA. 
Naime, kad god se netko skidao, bilo od augustovske klase koji su nas dočekali ili moje sa kojima sam provodio dane, uvijek je nečiji odlazak (osim jednog) bio pomalo tužan dan. 
E jednog ću se sjećati dugo, dugo. 
Kad je odlazio des. Marinov Slaven (mislim da je bio relejac) - nije mi bio nadređen, ali je pomagao svima nama u svemu što je trebalo dok smo bili gušteri, pa i do praktički zadnjeg dana. 
I onda kod pozdravljanja na postrojavanju, ja mu onako lakonski kažem "ma bio si najgori desetar u čitavoj kasarni" - i mislio sam da sam bio humorističan. On me lagano kvrcne po ramenu i kaže "ma boli me uvo" i ode dalje, a ja ostanem pos**n jer nisam stigao reći da se šalim. 
Hajde mislim, riješit ćemo to nakon postrojavanja. Međutim, nakon postrojavanja njega više nije bilo u kasarni. Uglavnom, bio sam žalostan radi toga što sam mu rekao, a ljut na sebe jer sam ispao konjina (da se blago opišem). 
Dugo nakon vojske sam pokušavao nekako da ga nađem. Znao sam da je bio u Splitu, ali je navodno onda odselio negdje u Crnu Goru i nikako nisam uspijevao doći do njega. 
Zahvaljujući ovom portalu, uspio sam. Tu sam ga našao prije (ako se ne varam) 5 godina i uspio sam mu objasniti "šalu" koje se on (valjda) nije više ni sjećao, a koja me je dugo mučila. 
Uglavnom, i na ovom portalu mi je na popisu prijatelja (ali je neaktivan), na FB-u također - povremeno izmjenjamo poruke i one stare srdžbe (prema meni samome) više nema.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
https://sked.com.hr
pera84
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
pera84

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 4616
REPUTACIJA : 683
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 19:05

Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Screen11

Vojnik Graničar and PORUCNIK vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 19:14

Pero, pa ti zaista radiš sve da se ubijemo od graševine!!!
Svaka čast i hvala na reakciji. Kažu ljudi da samo treba dobro pogledati i pročitati, ali valjda sam počeo ulaziti u te godine kada sve manje gledam i čitam, a sve više radim po nekim navikama. 
Evo, definitivno i javno - dužan sam piće!!!

pera84
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 4616
REPUTACIJA : 683
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 19:35

@goran9030 (citat):
Pero, pa ti zaista radiš sve da se ubijemo od graševine!!!
Svaka čast i hvala na reakciji. Kažu ljudi da samo treba dobro pogledati i pročitati, ali valjda sam počeo ulaziti u te godine kada sve manje gledam i čitam, a sve više radim po nekim navikama. 
Evo, definitivno i javno - dužan sam piće!!!

Nisi ti star nego ti je to u krvi.
Znas kako kazu, svi citaju uputstvo da vide kako se nesto radi, samo Balkanci da vide dje su se zajebali.

A za pice (c sa crticom iznad) te definitivno drzim za rijec.

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 19:38

Jeste se naoštrili. De,popićemo nešto zajedno Very Happy
Uvijek cijenim dobro društvo pogotovo ljudi i drugova sa ovog Foruma

Vojnik Graničar and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 19:49

Što se pića - sa crticom iznad c, ali bez crtice na čaši - tu sam u svako doba. 
Znaš kako se kod nas kaže, čovjeka držiš za riječ, a stoku za rogove...
Ako ovako nastavimo, morat ćemo mi Slavonci napraviti nekoliko treniga da vidimo kako bi to onda išlo dalje sa vama koji ste nam (kilometarski) udaljeni Smile

Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 20:28

Sunce mu kalaisano..napišem cijeli komentar i izbriše mi se..
Pišem sa moba..ali evo..idem na comp...sin mi ga je okupirao pa ne mogu do njega

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 20:30

Trening..nego šta..moramo biti dobro baždareni za druženje sa drugovima..nisu ni oni mačji kašalj!!
Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 20:35

Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Krevet11
evo, ja sam započeo sa laganim istezanjem prije treninga

Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 21:33

Sjajno..krenulo te..poceo si sa ozbiljnim pripremama
Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime14.09.20 21:56

Of skroz!
Znaš i sam da je prije svakog treninga i napora bitno dobro se istegnuti.

Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime15.09.20 8:48

Ja ću nastaviti temu opisujući radost i srdžbu, pa i žalost.
Naime, Vojnik Graničar mi je prije nekog vremena javio da je naš prekrasni čovjek i starješina st. vod. I klase Branko Bižić preminuo 2007. godine u Karlovcu.
Bio je predivan čovjek, uvijek mrk i šutljiv, strog kad je trebalo da bude strog, ali pravedan, u svakom smislu mi je zamijenio oca.
Kad smo dali krv, a nismo smjeli nas 4 smo završili u pritvoru na prijedlog našeg komandira veze potporučnika X, jer nije zaslužio ni da mu ime napiše. Branko Bižić, kojem je X bio neposredno nadređen je zatražio od komandanta puka da nas puste iz pritvora jer smo dajući krv, spasili život majke i djeteta koji su noć prije stradali u teškoj prometnoj nezgodi u kojoj je dvoje ljudi poginulo. Ja sam bio dežurni na SCV kad sam primio pozivdež.liječnika iz bolnice koja je bila preko puta kasarne u Gospiću, a tamo je i danas. Zvao sam dež.oficira koji je spavao, pa sam pozvao požarnog u vodu veze da mi digne sve koji su imali A Rh neg.krvnu grupu. To je bilo oko 2 u noći, njih trojica i ja četvrti smo otišli ( oni u pidžamama i papučama jer je bilo ljeto )u bolnicu i dali krv, a mene je mijenjao kolega iz Varaždina.
To smo obavili i naravno, saznalo se jer se liječnik ujutro zahvalio dež.oficiru, a ovom našem mamlazu komandiru voda nije dugo trebalo da nas spraši u pritvor, no zahvaljujući drugu st.vod.I klase smo tamo proveli svega nekoliko sati.
Ja inače kolabiram kad mi se vadi krv, pa sam i tamo nakon vađenja pao u nesvijest, jer to nije bila igla kojom se vadi, neko, je prije ličilo na slamku, tako je bila debela, pa su doktori i oko mene imali posla, ali sam ipak smogao hrabrosti.
Tek sam prije 2 mjeseca saznao od mog klasića Petrić Srđana koji je sa mnom bio na odsluženju i on je jedan od nas 4 koji je dao krv, da je bio poslovno u Gospiću i upoznao jednu liječnicu koja se tog događaja sjetila, i rekla da su hrabrom reakcijom četvorice vojnika spašena 2 života, majke i djeteta, dok je suprug i otac te majke poginuo u nesreći. Naime, mi smo to učinili, ne znajući što je bilo, ali eto, sudbina je htjela da se i to saznalo i zbog toga sam neizmjerno sretan, ali zaista neizmjerno.
Moja radost je eto nastala nakon izlaska iz JNA, ali je povezana sa boravkom u vojsci.
Srdžbu ili ljutnju ili čak i mržnju, premda je ovo posljednje preteška riječ, se odnosi na našeg komandira veze, koji je prema vojsci bio grozan, maltretirao je svakoga koga je mogao. Mi, koji smo bili na SCV smo imali poseban režim ( nismo morali na postrojavanje, podizanje zastave, na objed smo išli prije svih ostalih, nosili smo izlazne uniforme, dužili smo pištolje a kad smo bili slobodni ništa nam nije mogao narediti bez posljedica ).
Posebno se bio okomio na našeg evidentičara-"ćatu" kojeg je jako mrzio, no nikad nisam saznao razloge.
Jednom prilikom mu je u posjetu došla djevojka, tada se govorilo zaručnica koja mu to nije bila i njegovi roditelji iz Vinkovaca ( putovali 12 i više sati ) i posjeta je bila najavljena, mogao je izaći na vikend, ovaj ga je zvao na raport, da nije propisno odjeven, da se nije obrijao ( iako je bio u cijelosti po PS-u) i tražio je od njega 18 puta " ostav", sve pred tom djevojkom i njegovim jadnim roditeljima. Nakon toga je tražio da napravi 20 sklekova i 20 čučnjeva.
Kolega je poludio, potporučnik ga je jedva pustio nakon toga i slatko se smijao. Nakon tog događaja ga je ćato prijavio komandantu garnizona, koji je našeg komandira veze kaznio, ali nikad nismo saznali kako.
Kolika je bila srdžba u kolegi, govori činjenica da je nakon što se " skinuo", danima u ljetnim mjesecima dočekivao vlakove koji su iz Zagreba išli prema Beogradu kroz Vinkovce i pregledavao je sve kupee ne bi li ga pronašao.
To je trajalo jedno 2 godine, a nakon toga je odustao.
Sad naravno drukčije razmišlja, smijemo se na to,  ali onda, ne znam, ne bih bio u koži komandira veze da ga je ovaj pronašao.

Vojnik Graničar, šole and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9235
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime15.09.20 16:39

Koje godine je to bilo, Doktore? U kojoj kasarni?

Vojnik Graničar and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime15.09.20 19:08

Kasarna Staniša Opsenica  Gospić 1986/87.
Znao sam ime komandanta kasarne..pitam i javim

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime15.09.20 19:25

Komandant je bio potpukovnik po činu a u to vrijene je oficir za bezbednost bio major Desimir Šarenac..ako sta pomogne. Potvrđujem sve sto sam napisao da je istinito.
Sad sam zvao tog ćatu i rekao mi je da se zalio komandantu da se osjeća ugrozeno od komandira voda veze koji je bio 163.ili 1964.godiste i konandant je naredio da mu odmah da 5 daba odsustva.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime15.09.20 20:01

Evo poručniče..sad mi javlja ćato da se komandant garnizona u Gospiću te godine zvao Adolf Temišanović potpukovnik
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 10:25

@Doktor Živago (citat):
Kasarna Staniša Opsenica  Gospić 1986/87.
Znao sam ime komandanta kasarne..pitam i javim
Dripac nije iz moje klase...

Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 10:39

Kako bi se moglo više saznati o tom dripcu kako ga nazivaš, naime on je 1963. ili 1964. godište, stalno nam je kukao kako ne može napredovati jer valjda nije završio redovnu vojnu akademiju??
Zvao se Zoran Jovanović i bio je iz Užica.
Takvih osoba u srbiji sa tim imenom i prezimenom ima mnogo...to je problem.
a i ne znam kako se postajalo potporučnik bez akademije, mislim da je imao višu..a i ne znam gdje su vezisti bili imali akademiju, da li u Beogradu ili negdje dalje ?
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 11:46

@Doktor Živago (citat):
Kako bi se moglo više saznati o tom dripcu kako ga nazivaš, naime on je 1963. ili 1964. godište, stalno nam je kukao kako ne može napredovati jer valjda nije završio redovnu vojnu akademiju??
Zvao se Zoran Jovanović i bio je iz Užica.
Takvih osoba u srbiji sa tim imenom i prezimenom ima mnogo...to je problem.
a i ne znam kako se postajalo potporučnik bez akademije, mislim da je imao višu..a i ne znam gdje su vezisti bili imali akademiju, da li u Beogradu ili negdje dalje ?
Izvinjavam se, možda nije dripac, ali je ponašanje bilo dripačko!
Vezisti su u BG završavali VA.
Po potrebi službe mogao se aktivirati i neko iz građanstva sa odgovarajućim fakultetom i odgovarajućom vojnom obukom (ŠRO ili slično) u činu potporučnika ili poručnika...
Viša vojna škola je uvedena kasnije, 1987-8, nisaam siguran.

Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 14:03

Hvala puno na info! Sad mi je sve jasnije. Tada je bio dripac..a ponašanje..katastrofa...svinjarija

Vojnik Graničar and goran9030 vole ovaj upis

Na vrh Go down
Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 15:44

Takozvana visa strucna skola u JNA mislim da su prvi polaznici bili od oktobra 1985g. ili mozda i koji mesec ranije. Dvojicu koje sam poznavao bili su vodnik Renji Antal i vodnik I-klase Arsenovic imena trenutno ne mogu da se setim, to skolovanje trajalo je cini mi se godinu dana i vracali su se u kasarnu iz koje su otisli na skolovanje.

PORUCNIK voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 18:48

Puno si mi pomogao. E sad,s obzirom da ste vi kolege profesionalci za razliku od mene običnog vojnika,imam dva pitanja.
1. Da li bih nekako mogao pronać naseg stažistu veze iz Petrinje. Nazalost ne mogu mu se sjetiti prezimena ali zvao se,Sead ili Senad, no kad bih vidio spisak klase koja je prethodila mom služenju 1986/87. Srednja ŠRO za vezu je valjda bila u Beogradu? Da li postoji negdje spisak tih lhudi a da je javno dostupan ?
2. Viša stručna vojna škoka u JNA dentično. Postoji li spisak ljudi koji su je završili? Rod je veza.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 18:50

Ovaj kijeg ja tražim je bio potporučnik i sigurno je završio višu vojnu školu JNA jer nam je govorio da nikako ne moze bapredovati sa činom
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 19:29

Pišem sa mobitela pa se ispričavam na greškama
Na vrh Go down
Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 20:05

Nije da nije mogao napredovati i oni napreduju ali dosta sporije, on ce nositi cin potporucnika 5-6 godina,  i ograniceni su sa cinom k I kl. Imao sam jednog poznanika u Kragujevcu kojeg sam bio angazovao u mom nekom poslu, bio je tehnickog usmerenja telekomunikacija ( slaba struja ) odavno se nismo culi to je bilo 2007 g. a 2005 je cini mi se otisao u penziju sa cinom kapetana.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 21:55

@Doktor Živago (citat):
Ovaj kijeg ja tražim je bio potporučnik i sigurno je završio višu vojnu školu JNA jer nam je govorio da nikako ne moze bapredovati sa činom
Nemam ideju kako bi našao drugove o kojima skoro da nema podataka. Možda ako naiđe neki tvoj klasić, pa dopuni informacije...

goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 21:59

@Brkakougar (citat):
Takozvana visa strucna skola u JNA mislim da su prvi polaznici bili od oktobra 1985g. ili mozda i koji mesec ranije. Dvojicu koje sam poznavao bili su vodnik Renji Antal i vodnik I-klase Arsenovic imena trenutno ne mogu da se setim, to skolovanje trajalo je cini mi se godinu dana i vracali su se u kasarnu iz koje su otisli na skolovanje.
Onda je to bio neki kurs bez obzira na to što je trajao godinu dana. Nekako mi je čudno da je vodnik ili vodnik I klase mogao nakon godinu dana školovanja preskočiti 4 ili 5 rangova. Kod nas se pričalo o tome da je moguće otići na neki kurs i od vojnika, razvodnika ili desetara postati vodnik.

goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 22:05

@Brkakougar (citat):
Nije da nije mogao napredovati i oni napreduju ali dosta sporije, on ce nositi cin potporucnika 5-6 godina,  i ograniceni su sa cinom k I kl. Imao sam jednog poznanika u Kragujevcu kojeg sam bio angazovao u mom nekom poslu, bio je tehnickog usmerenja telekomunikacija ( slaba struja ) odavno se nismo culi to je bilo 2007 g. a 2005 je cini mi se otisao u penziju sa cinom kapetana.
Vojne penzije iz JNA mi nisu sasvim poznate, ali sjećam se da se uvijek govorilo kako zastavnik I kl po plaći šije kapetana. Vjerujem da se to odnosilo i na visinu penzije. Ako je to istina, onda se tvoj poznanik nije baš usrećio. 
S tim u vezi, jedan naš kapetan, Brionac je otišao u penziju kao pukovnik. Pričao sam s njim nedavno i koliko sam shvatio, penzije vojnih lica u Srbiji nisu baš na nekom visokom nivou.

goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 22:12

@Doktor Živago (citat):
Puno si mi pomogao. E sad,s obzirom da ste vi kolege profesionalci za razliku od mene običnog vojnika,imam dva pitanja.
1. Da li bih nekako mogao pronać naseg stažistu veze iz Petrinje. Nazalost ne mogu mu se sjetiti prezimena ali zvao se,Sead ili Senad, no kad bih vidio spisak klase koja je prethodila mom služenju 1986/87. Srednja ŠRO za vezu je valjda bila u Beogradu? Da li postoji negdje spisak tih lhudi a da je javno dostupan ?
2. Viša stručna vojna škoka u JNA dentično. Postoji li spisak ljudi koji su je završili? Rod je veza.
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
To će ti vjerojatno brzo pronaći u grupi na FB. Tamo ima mnogo članova iz različitih gradova. 
Zato bi ti trebalo da se sjetiš njegovog imena, godine služenja, čina i mjesta u kojem je živio. Kad ima puno članova koji prate takvu temu, onda je i velika vjerojatnost da će ga netko poznavati, ali ima i onih koji pretražuju telefonske imenike. 
Ne moraš ti biti na FB da bi se to odradilo, samo se sjeti Smile

Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 22:30

U to vreme imao je penziju 51.000 i nesto dinara, mislim da je kurs bio 1e-81 ili 82dinara.
Moj drug poznanik otisao je u penziju u cinu zastavnika prve klase, bio je u mornarici u Tivtu, penzionisan 2008 g. resenje za penziju bilo je 49.000 i nesto dinara, e sada koliko trenutno ima ne znam.
Na vrh Go down
goran9030
goran9030

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Đakovo

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 22:34

pa ako je visina penzije 500-600 i više eura, onda to i nije tako loše. Ja sam iz nedavnog razgovora shvatio da je to sada puno manje.

Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 22:48

Ja se izvinjavam Doktoru jer pisah o necemu sto nije tema ove njegove postavke, pa da ne skrecem temu u nekom drugom pravcu zavrsicu o ovome i dodati da kod nas u Srbiji mnogo ima nejasnog sto se penzija tice, tako da ni ja mnogo toga ne razumem i tesko je pohvatati kriterijume za osnovicu obracuna penzija.

goran9030 and Doktor Živago vole ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime16.09.20 23:10

Kad ste vec krenuli sa penzijama ni kod nas u RH nije puno jasnije. Goranu se odmah i unaprijed zahvaljujem i privatno cu ga kontaktirati u vezi pronalaska nekih osoba preko FB grupre jer ja nisam na FB. S druge strane i kod nas su penzije niske..ali su zato ogromne ovima koji su sudjelovali u ratu..bili ranjeni ili u logoru i jos nek imaju neku invalidnost. Od 800 pa nadalje EUR mjesecno.
Eto..moj dobar prijatelj je otišau penziju kao brigadir HV i ima penziju oko 1700 eur mjesečno. Priznata mu je invalidnost..mislim 30 %. Penzije običnih građana su puno manje. Moj pok.otac je bio doktor u bolnici..imao je 43 godine radnog staža i penziju od 750 eur. Sve je to neujadnačeno

goran9030 voli ovaj upis

Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan I klase
Kapetan I klase

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime10.10.20 13:35

Hvala ti druže Poručniče. Nisam za to da se bilo koga naziva dripcem,a pogotovo ne kolegu jer je nosio istu uniformu kao većina nas ovdje. Ali, njegovo ponašanje prema vojsci je bilo u najmanju ruku sramotno jer je koristio svoj položaj nadređenog na nedopustiv način.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA   Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA Icon_minitime

Na vrh Go down

Strah, radost, žalost, srdžba u kontekstu boravka u JNA
Na vrh 
Stranica 1/1