FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2649
REPUTACIJA : 88
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 57
M(j)esto Petrovaradin

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime15.04.19 8:43

@VBČ (citat):

Naravno da je partijašima, koji se u novim okolnostima nisu snašli, gore.
No od žala nema ništa. Bar su malo uživali, dok drugima nije bilo dobro.
Kolo sreće (ali i života) se okreće.
Okrenulo se druže ali na gore. Dok sam bio omladinac i partijac bilo mi je super. Plaćena funkcija, šofer, kola, odelo i kravata a para kao Dragan Džajić /izreka u Srbiji takva je bila/...
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime15.04.19 8:47

@toz972 (citat):
@VBČ (citat):

Naravno da je partijašima, koji se u novim okolnostima nisu snašli, gore.
No od žala nema ništa. Bar su malo uživali, dok drugima nije bilo dobro.
Kolo sreće (ali i života) se okreće.
Nisam ja partijaš niti su moji ikada bili.Kršten u pravoslavnoj crkvi 1973.godine.Roditelji bili obični radnici i nikada članovi partije.
Ja sam bio partijac, tata i mama nisu. Radnik i domaćica behu moji roditelji. Međutim deda je poštovao Crkvu, popa, slave i to u doba komunista. Niko mu ništa nije naudio jer je gurao svoj fazon do smrti... Ja sam počeo kao omladinac u MZ, radne akcije i onda me stariji drugovi zapazili i ubacili u partiju a posle kao profesionalnog omladinskog političara.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime15.04.19 8:52

@strela (citat):
@Sloba1 (citat):
Ne znam da li ima tema ovog ili sličnog sadržaja, ali mi je cilj da vidimo kako sada živimo Mi pripadnici nekadašnje JNA, kako smo se snašli u životu...

Prava tema ali za nekadasnje pripadnike aktivnog sastava JNA. U razlicitim fazama staresinama je raspad zemlje prekinuo vojnu karijeru. Neki su bili na pocetku vojne karijere, neki u sredini a neki pri kraju. Veliki broj staresina jednostavno nisu hteli posle svega da nastave da se bave svojom profesijom odnosno zasta su zavrsili skolovanja i osposobljeni. Bili su prinudjeni da se snalaze u daljem zivotu na razlicite nacine. Cak i oni koji su penzionisani za vreme JNA nisu bili postedjeni od novog snalazenja u zivotu? Ima na tu temu veoma interesantnih prica.
Nama su nudili u Zadru da ostanemo još 6 meseci ako hoćemo da se aktiviramo i onda nas bacaju u kasarne širom Jugoslavije. Niko od nas 9 nije se aktivirao. Ne znam, možda sam i pogrešio ali ko zna kako bi završio jer samo 2-3 godine kasnije se zaratilo.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 8765
REPUTACIJA : 180
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime15.04.19 13:18

@Sloba1 (citat):
Nama su nudili u Zadru da ostanemo još 6 meseci ako hoćemo da se aktiviramo i onda nas bacaju u kasarne širom Jugoslavije. Niko od nas 9 nije se aktivirao. Ne znam, možda sam i pogrešio ali ko zna kako bi završio jer samo 2-3 godine kasnije se zaratilo.

Kako dvije-tri godine kasnije, ako ti je sad 55 godina?

U kojoj dobi si ti služio vojsku?

https://jna-sfrj.forumbo.net
Engels
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 23
REPUTACIJA : 7
ČLAN OD: : 2016-08-10
DOB : 82
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.04.19 23:14

@Brkakougar (citat):
Sto se tice ove teme mislim da je malo specificno porediti neko vreme proslo i sadasnje, recimo vreme pre JNA ne mogu diskutovati dali je bilo bolje jer tada smo uglavnom bili svi srednjoskolci i ko je tada razmisljao kakvo je to vreme i da li je ono dobro ili lose, za vreme JNA bili smo u JNA-zar ne? Nebi trebalo sada pricati da li je bilo lose ili dobro, a u kojoj vojsci drugih drzava sa redovnim vojnim rokom bolje je bilo? Posle JNA mnogi su otisli na fakultete i tek posle zavrsenih studija i opredeljenjem sta hocu da radim u zivotu i to je period kada formiramo i porodicu, tada nailazimo na na put gde se gradi karijera u poslu podizu deca i tek tada vidimo sta valja a sta ne valja, ja imam sada 54-godine pre JNA imao sam 19, posle JNA 20, nemoguce je porediti period pre 30 godina i sada jer 95% nas od 19 godina nije znalo da ce se drazava raspasti, sto se mene tice licno ja sam vaspitan da je moj kraj 1945 okupiran od strane komunista ali u vreme kada sam ja imao 19 godina jos uvek nisam znao kada cemo se osloboditi komunizma, medjutim kako stvari stoje u Srbiji je izgleda jos uvek komunizam samo u nekom drugom obliku i sada je u ime demokratije.

Engels
Mislim da cilj teme nije nikakvo upoređivanje prošlosti i sadašnjosti već status u društvu nakon odsluženja vojnog roka sve do danas. Svi smo mi na određeni način službom u JNA bili u nekoj časnoj misiji odbrane domovine zašto su mnogi dali i svoje živote. Kako se sadašnja društva  /nakon raspada bivše države/ "odužuju" svima nama prvenstveno kroz zakone ? Koliko i na koji način je služba u JNA, utjecala na nas da se kao mladi ljudi formiramo u društveno svesne i odgovorne osobe i koliko to danas koristimo u životu i radu.
Na vrh Go down
Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 808
REPUTACIJA : 56
ČLAN OD: : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime17.04.19 17:28

Engels,
da slazem se, nakon odsluzenja vojnog roka zavrsio fakultet, zaposlio se, na rukovodecim mestima bio kao i sada, vojni rok smatram obavezom prema domovini i bila mi je cast biti vojnik, JNA je na mene u to vreme ostavila snazan utisak jedinstva svih nas jer smo bili slozni i druzili se i ziveli zajedno i nismo imali nikakvih tenzija jedni prema drugima, drzava se raspala drustvo se raspalo, sto se tice drzave Srbije ona nikada nije marila za svoje vojnike ni poginule ni prezivele, razlika izmedju poginulih i preziveli je ta da poginuli su zavrsili i to je to, preziveli se proganjaju jer verovatno zato sto su preziveli jer sta ce im takvi, cak je jednom generalu receno da on Srbiji ne treba ziv, i ja sam sa svakom promenom vlasti morao se presaltati na nove pozicije ali evo opstajem i radim, pre dve godine jednom pomocniku ministra otvoreno sam rekao da je drzava uvela sivu ekonomiju i naravno posle sedam dana morao sam otici u drugo preduzece ali tako je to u Srbiji....
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9160
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime17.04.19 21:18

S obzirom da je vojni rok bio obaveza, trebalo bi da državice to priznaju u radni staž, da se bar malo približimo ženskim pravima.

VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime17.04.19 22:59

Zar nije vojni rok priznat u radni staž?

Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 6:22

@VBČ (citat):
@Sloba1 (citat):

Kako dvije-tri godine kasnije, ako ti je sad 55 godina?

U kojoj dobi si ti služio vojsku?
88 završio armiju a 90 se počelo polako gužvati a 91 zaratilo.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 6:24

@VBČ (citat):
U Srbiji nije. Samo se priznaje učešće u ratu. Da se priznaje, onda bih bio blizu odlaska u penziju jer sada imam 36 g staža a u tom slučaju da priznaju imao bih 37 i plus skoro 6 meseci učešća u ratu imam, tako da do one okraćene penzije imao bi 3-4 godine još da radim.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 6:31

@Brkakougar (citat):
Engels,
da slazem se, nakon odsluzenja vojnog roka zavrsio fakultet, zaposlio se, na rukovodecim mestima bio kao i sada, vojni rok smatram obavezom prema domovini i bila mi je cast biti vojnik, JNA je na mene u to vreme ostavila snazan utisak jedinstva svih nas jer smo bili slozni i druzili se i ziveli zajedno i nismo imali nikakvih tenzija jedni prema drugima, drzava se raspala drustvo se raspalo, sto se tice drzave Srbije ona nikada nije marila za svoje vojnike ni poginule ni prezivele, razlika izmedju poginulih i preziveli je ta da poginuli su zavrsili i to je to, preziveli se proganjaju jer verovatno zato sto su preziveli jer sta ce im takvi, cak je jednom generalu receno da on Srbiji ne treba ziv, i ja sam sa svakom promenom vlasti morao se presaltati na nove pozicije ali evo opstajem i radim, pre dve godine jednom pomocniku ministra otvoreno sam rekao da je drzava uvela sivu ekonomiju i naravno posle sedam dana morao sam otici u drugo preduzece ali tako je to u Srbiji....
U pravu si i što se tiče odlaska u vojsku u Srbiji, jer to je zaista bila čast. I takođe si u pravu posle onih zlih događanja jer vlasti nas više ne uvažavaju kao da ne postojimo. Šta da vam pričam, odem u taj VMC na pregled za bruh i umesto da imam neku prednost kao rezervni oficir a pogotovo kao učesnik rata, oni me ne šišaju ni jedan posto, i na kraju mi uzeli još 50 d za participaciju.. eto, niko me i nije pitao ništa niti Mi pripadnici nekadašnje JNA imamo neku prednost.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 9:29

@Sloba1 (citat):
@VBČ (citat):
U Srbiji nije. 

U Njemačkoj je priznat, za vrijeme vojnoga roka država uplaćuje za mirovinsko osiguranje. Tako je i za civilnu službu, danas dobrovoljna socijala godina. 
U mirovinski staž ulazi i vrijeme stručne izbobrazbe (kod vas srednja stručna škola), a i vrijeme studija ulazi u mirovinski staž iako bez uplata za staž. 

Bezveze je da država nekog prisili da joj služi, a da mu se to vrijeme oduzima od mirovinskoga, pa ispada da je to izgubljeno vrijeme.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 11:12

@Sloba1 (citat):
@VBČ (citat):
U Srbiji nije. Samo se priznaje učešće u ratu. Da se priznaje, onda bih bio blizu odlaska u penziju jer sada imam 36 g staža a u tom slučaju da priznaju imao bih 37 i plus skoro 6 meseci učešća u ratu imam, tako da do one okraćene penzije imao bi 3-4 godine još da radim.
Po godinma, trebalo bi da radiš još 10ak godina 
salutiranje

Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 11:54

@PORUCNIK (citat):
@Sloba1 (citat):
@VBČ (citat):
Po godinma, trebalo bi da radiš još 10ak godina 
salutiranje
Mogu ići za 4 godine u onu prevremenu koja je umanjena ako budem teo a inače imam skoro 10 godina do te starosne.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 15:47

@VBČ (citat):

Nije, benefit je bio čuvanje radnog mjesta, tko je bio prethodno zaposlen.

Je li se u Njemačkoj čuvalo radno mjesto; isto, ili?

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 16:18

Ja pošto sam imao sreće odmah sam posle škole dobio posao ali nisam vojsku služio i primili me, pa sam armiju odgodio. Međutim, ubrzo sam izabran za omladinskog funkcionera plaćena funkcija, pa sam i zbog toga produžio odgodu vojske jer sam već 84 postao političar do 87 g.. i onda još malo radio i u junu otišao u Zadar. Radno mesto mi mirovalo i ostalo sačuvano ali ne kao radni staž.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.04.19 16:58

@Max Blitz (citat):
@VBČ (citat):

Nije, benefit je bio čuvanje radnog mjesta, tko je bio prethodno zaposlen.

Je li se u Njemačkoj čuvalo radno mjesto; isto, ili?

Načelno i u pravilu da, mada je bilo izuzetaka. Za velike firme jedno radno mjesto manje više nije značilo puno.
No, za male firme, s 3 do 5 ljudi je to predstavljalo itekakav problem. Država je tu morala nać balans izmedju
propisane obveze i gospodarske računice.

puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
BROJ POSTOVA: : 323
REPUTACIJA : 68
ČLAN OD: : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime23.06.19 10:39

@Sloba1 (citat):
...dok sam bio omladinac i partijac bilo mi je super. Plaćena funkcija, šofer, kola, odelo i kravata a para kao Dragan Džajić...

Ovo mi je vrlo zanimljivo, ovo te moram pitati prije nego sto me izpace. Pitanje je naravno sasvim dobronamjerno, saznacu nesto novo.
 Koliko godina si imao kada si postao profesionalni politicar, kola, kravata,...? Vec nakon srednje skole ? I sto si radio ? Kancelarijska posla vjerojatno, tada nisi imao velikih zivotnih iskustva ?!
 Jer da si imao neka predavanja ili drzao govore...da bi ja tada bio stariji radnik gledao bi te zmireci i slusao, kroz jedno unutra - kroz drugu van, i mislilo si...pa sto mi ovaj  klinac  ima za soliti i paprati !
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime28.06.19 18:55

@puc(f)lek (citat):
@Sloba1 (citat):
...dok sam bio omladinac i partijac bilo mi je super. Plaćena funkcija, šofer, kola, odelo i kravata a para kao Dragan Džajić...

Ovo mi je vrlo zanimljivo, ovo te moram pitati prije nego sto me izpace. Pitanje je naravno sasvim dobronamjerno, saznacu nesto novo.
 Koliko godina si imao kada si postao profesionalni politicar, kola, kravata,...? Vec nakon srednje skole ? I sto si radio ? Kancelarijska posla vjerojatno, tada nisi imao velikih zivotnih iskustva ?!

1982 g, završio srednju školu, postao član partije, dobio stalno zaposlenje i postao sekretar omladine u MZ... Dve godine kasnije, znači 1984 g. izabran sam za Opštinskog omladinskog funkcionera, znači imao sam 21 godinu života i ostao dva mandata na položaju. Početkom 1987 g, mandat gotov, Ja se vratio u svoju firmu, bazu odakle sam i otišao na funkciju i po sporazumu se natrag vratio. Radio sam do juna 1987. godine i otišao da odslužim vojni rok u Zadar.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime28.06.19 22:43

Kad bolje razmislim, u životu sam mogao mnogo jednostavnije proć da sam se znao i mogao uklopit u tekuću masu.
Ali nisam ni znao ni mogao, i ne žalim.

Za katolički vjeronauk bio previše protestant, za protestantski bio odveć tradicionalist, pa nisam pohadjao ni jedan.  

Za demokršćane bio previše "crven", za socijaldemokrate bio previše religiozan, pa nisam nikad ni bio u partiji.

Za naprednu gradjansku emigraciju bio odveć "titoist", za titoiste bio neprijateljski element.

I, čak u svemu ovome i ima istine, bio sam i jesam svašta pomalo, ali nikad masa, nikad trend...

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime29.06.19 13:52

@Sloba1 (citat):
1982 g, završio srednju školu, postao član partije, dobio stalno zaposlenje i postao sekretar omladine u MZ... Dve godine kasnije, znači 1984 g. izabran sam za Opštinskog omladinskog funkcionera, znači imao sam 21 godinu života i ostao dva mandata na položaju. Početkom 1987 g, mandat gotov, Ja se vratio u svoju firmu, bazu odakle sam i otišao na funkciju i po sporazumu se natrag vratio. Radio sam do juna 1987. godine i otišao da odslužim vojni rok u Zadar.

Zbog godina nisi uskoro više mogao imati omladinske funkcije, ali želim pitati i uz uvjet da je ostao sustav, jesi li imao cjeloživotne političke ambicije?
(Btw, njih si možda mogao ostvariti u bilo kojem sustavu.)

Koji je bio put omladinskog funkcionera za dalje, koje su bile sljedeće funkcije i eventualni krajnji domet?
(Dobro, to je individualno, a na vrhu nema mjesta za mnoštvo. No, u hladovini na nižim funkcijama može biti vrlo ugodno, još i bolje.)

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime29.06.19 15:30

@Max Blitz (citat):
@Sloba1 (citat):

Zbog godina nisi uskoro više mogao imati omladinske funkcije, ali želim pitati i uz uvjet da je ostao sustav, jesi li imao cjeloživotne političke ambicije?
(Btw, njih si možda mogao ostvariti u bilo kojem sustavu.)

Koji je bio put omladinskog funkcionera za dalje, koje su bile sljedeće funkcije i eventualni krajnji domet?
(Dobro, to je individualno, a na vrhu nema mjesta za mnoštvo. No, u hladovini na nižim funkcijama može biti vrlo ugodno, još i bolje.)

Mandat mi je bio 1+1 ako me izaberu i izabrali me još jednu godinu, znači dve godine i to je kraj za Opštinski nivo. Potom sledi Pokrajinski nivo gde se gleda aktivnost u Opštini. Međutim, do 27 g sam mogao biti omladinac. Po isteku funkcije imao sam 24 g i vratio se u firmu ali vojska me sputala kao i radni odnos prethodno. Tako da sam morao ići u armiju i po dolasku iz vojske 1988 godine, ispao sam iz toga. Bio sam običan član a dve godine kasnije postao sekretar partije u firmi do raspada komunista. Po raspadu komunista, došli iz komiteta i rekli mi - skj više ne postoji, sada se zovemo sps i popuni pristup, te ponesi ostalim partijcima da popune... Ipak sam bio dosta opušten i mislio sam da će lepo vreme funkcije stalno biti, nesluteći da će Memorandum SANU iz 1987 g razbuktati strasti i odvesti zemlju u krvavi rat.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime29.06.19 19:28

@Sloba1 (citat):
nesluteći da će Memorandum SANU iz 1987 g razbuktati strasti i odvesti zemlju u krvavi rat.

Nije memorandu SANU ništa specijalno donio niti slagao. Ali to je bilo gledište iz srpskoga kuta.
Da su i drugi narodi iznosili svoj memorandum, vjerojatno bi bili slični. Svi narodi su bili utamničeni u jednu nedemokratsku zajednicu,
i od svakog se ponešto oduzimalo, štošta davalo - ali svi su mislili da je samo kod njih to tako i da su baš oni najgore prošli.
U tako nedemokratskome društvu, stvaranom na mitovima, bajkama i kultu jedne osobe, ljudi uspavani lagodnim životom na opći kredit, nisu ni mogli ni znali sagledat globalnu problematiku društva, pa sagledat i probleme drugih... što je sve preduvjet mogućega dogovora.

Još veću konfuziju u tu zbrku je unio ustav SFRJ koji je veliki dio suvereniteta davao republikama pa i pokrajinama, dok pravo na samoodredjenje do odcjepljenja nije dao federalnim jedinicama već narodima. Medjunarodno pravo dakako ne poznaje suverenitet naroda već država, i ovo je u ovakvom obliku postojalo samo u SFRJ. Stoga je za raspad SFRJ krivo više čimbenika, a najzaslužniji za krvavi rat je bio ustav SFRJ s potpuno nerazumnom, i medjunarodnom pravu stranom, formulacijom suvereniteta naroda.

puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime29.06.19 20:32

@VBČ (citat):
Kad bolje razmislim, u životu sam mogao mnogo jednostavnije proć da sam se znao i mogao uklopit u tekuću masu.
Ali nisam ni znao ni mogao, i ne žalim.

Nedostatak instinkta stada.  I kod mene.
Na vrh Go down
puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime29.06.19 20:34

@Sloba1 (citat):
Citat :

Kad pricas o stalnom zaposlenju... od koga si dobivao platu ? Firma ili partija ?
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime06.07.19 16:13

@puc(f)lek (citat):
@Sloba1 (citat):
Citat :

Kad pricas o stalnom zaposlenju... od koga si dobivao platu ? Firma ili partija ?
Za vreme funkcije u omladini od budžeta namenjenog za omladinu a komunisti su bili vladajuća partija... Isto su budžetom bila i sredstva za funkcionere boraca. sindikata, ssrn i komiteta. Velike smo plate imali a formalno smo pare dobili u firmi gde smo radili ali novci su uplaćivani od budžeta.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime08.07.19 21:12

@Sloba1 (citat):

Za vreme funkcije u omladini od budžeta namenjenog za omladinu a komunisti su bili vladajuća partija... Isto su budžetom bila i sredstva za funkcionere boraca. sindikata, ssrn i komiteta. Velike smo plate imali a formalno smo pare dobili u firmi gde smo radili ali novci su uplaćivani od budžeta.

Pa to je kao prebacivanje iz čarape u čarapu...

jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 717
REPUTACIJA : 43
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 69
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime09.07.19 10:02

pa še moja zgodba, če dovolite...
v osmem razredu osnovne šole so me kot mladinca delegirali kot enega boljših učencev, bil sem pa tudi že visok 185 v "CK" občinske mladinske organizacije, dobro, na začetku je bilo kar fino, (ena mama je rekla - kazala "tako mlad, tako lijep, pa več..." veste o kom govorim, naj mu bo lahka zemlja...), po par mesecih sem pa videl, da to ni to..., po enem letu sem dal "neopozivu" odpoved, iz "komiteta" in odšel, zdaj, ko malo gledam nazaj imam občutek, da se mi je to v karieri malo vračalo..., dobo nisem pristaš teorije zarote...
Na vrh Go down
puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime09.07.19 14:51

@Sloba1 (citat):
@puc(f)lek (citat):
@Sloba1 (citat):
Citat :

Malo zamotano za mene (posao cekao, a ti profesionalni politicar,...) koji sam tek za dlaku uhvatio truli komunizam i rastao u blistavoj demokraciji.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime09.07.19 15:13

@puc(f)lek (citat):
@Sloba1 (citat):

Malo zamotano za mene (posao cekao, a ti profesionalni politicar,...) koji sam tek za dlaku uhvatio truli komunizam i rastao u blistavoj demokraciji.
Dobijao je platu u preduzeću, kojem je novac za nju refundiran iz budžeta.

U suštini, bitnije je u šta čovjek izraste, nego gdje raste. Svuda ima dobrih ljudi.

VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime09.07.19 16:36

@PORUCNIK (citat):

U suštini, bitnije je u šta čovjek izraste, nego gdje raste. Svuda ima dobrih ljudi.

Oprosti na pitanju, ali ne kužim smisao ove akrobatike. Možda ga i ima, ali ja ne mogu pohvatat... 

Dobija plaću u poduzeću u kojem ne radi, jer je politički aktivan na nekom drugom mjestu... 
Ok, ako je "zamrznuo" svoj radni odnos - on nije (više) u radnome odnosu i nema s tvrtkom ništa. 
Država ga plaća iz budžeta (je li to javni proračun?) preko tvrtke u kojoj ne radi, umjesto da ga izravno isplati. 

scratch

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime10.07.19 5:07

u OUR-ima u SFRJ nisu radili samo proizvođači. Radilo se na tome da bude što više zapošljenih. Tako je bilo malo više administracije, birokratije...

Partijski i omladinski profesionalni funkcioneri su dobijali plate iz dijela budžeta koji se punio članarinom. Zato se i prilično nekritički primalo u SK. Vrlo mali broj, u odnosu na članstvo, je bio zaista odan komunističkoj ideji. Otprilike, kao sada u nekoj religiji u odnosu na populaciju koja se izjašnjava kao religiozni.
Političke organizacije (SK, SUBNOR, SSOJ) nisu bila preduzeća, koja su mogla davati plate funkcionerima, pa su tako riješile to pitanje.

Sve radne organizacije su imale i svoje političke organizacije. Ispred omladine u svojoj firmi je delegiran i izabran drug Sloba1. I tako je primao platu preko svoje radne organizacije.

Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime15.09.19 19:30

U Srbiji je danas ili juče održan skup Rezervnih starešina. Ja ne znam kako je u Vašim mestima kao pripadnicima ŠRO i da li ste aktivni. Ja još nijednom nisam dobio neki poziv za skup Rezervnih starešina ili Oni ne znaju za mene ili treba otići i sam se raspitati.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7116
REPUTACIJA : 270
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 51
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 10:50

@Sloba1 (citat):
U Srbiji je danas ili juče održan skup Rezervnih starešina.
Ja ne znam kako je u Vašim mestima kao pripadnicima ŠRO i da li ste aktivni.
Ja još nijednom nisam dobio neki poziv za skup Rezervnih starešina ili Oni ne znaju za mene ili treba otići i sam se raspitati.

Zato moj prijatelj viceadmiral JRM u penziji Fridrih Moretti se neda.
On i njegovi kompanjoni redovno održavaju sastanke, skupove, predavanja....

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Flote_10

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Flote_11

https://www.bokanews.me/featured/flote-kojih-vise-nema-flote-nisu-stradale-vec-su-nestajale-zbog-politike/
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
pera84
GENERAL PUKOVNIK Moderator
pera84

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 4532
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 17:56

@Vojnik Graničar (citat):
@Sloba1 (citat):
Ja još nijednom nisam dobio neki poziv za skup Rezervnih starešina ili Oni ne znaju za mene ili treba otići i sam se raspitati.

Sastanci pripadnika necega cega vise nema, iz vremena i drzave kojih vise nema....
Mene to podsjeca na Forum.(s razlikom sto to rade "in live")
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7116
REPUTACIJA : 270
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 51
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 18:21

@pera84 (citat):

Sastanci pripadnika necega cega vise nema, iz vremena i drzave kojih vise nema....
Nema juge, nema JNA, nema partije, nema bravara, nema zastava, nema parada, nema puno toga.
Ali mog frenda viceadmirala je ta država školovala, zaposlila, dala mu dobar stan na dobroj lokaciji u gradu, imao je dobru plaću, u gradu je imao trgovinu gdje su kupovali samo JNA kadar i njihove obitelji....
Tako da nije ni čudno da se sastaju i o tim danima raspravljaju.
Baš sam danas vidio njegovu ekipu kako razgovaraju ali falio je viceadmiral...
Želi mi se da ima problema sa srcem.
Eto ja mu dajem još 1-2 godine.
Pokušat ću ga nagovoriti da mi da jednu sliku iz JNA koju internet nije vidio.
Prije nego ode kod svog vrhovnog zapovjednika.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik
arcibald01

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 1821
REPUTACIJA : 69
ČLAN OD: : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 18:46

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Flote_10

Pa to na sliki ni predavanje, gre za predstavitev knjige, če sem prav razumel. In knjiga se očitno ne nanaša samo na JRM, temveč na ladjevje tudi izpred 200 let.
Na vrh Go down
arcibald01
Podporučnik
Podporučnik
arcibald01

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 1821
REPUTACIJA : 69
ČLAN OD: : 2013-12-19

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 18:52

@Sloba1 (citat):
U Srbiji je danas ili juče održan skup Rezervnih starešina. Ja ne znam kako je u Vašim mestima kao pripadnicima ŠRO i da li ste aktivni. Ja još nijednom nisam dobio neki poziv za skup Rezervnih starešina ili Oni ne znaju za mene ili treba otići i sam se raspitati.
Povsod po svetu so organizacije v katerih so rezervni ali aktivni oficirji. Pri nas je že tako. V tej zvezi sem že od leta 1972, najprej v ZRVS, sedaj pa v Zvezi časnikov Slovenije. Če sem iskren, plačujem članarino, aktiven pa nisem. Mogoče grem kdaj na predavanje, ko se prikaže nova oborožitev. Je pa organizacija dokaj aktivna, organizira izlete, predavanja, ... je pa res, če ne bi plačeval članarine me tudi vabili ne bi nikamor. Samo danes ne pošiljajo več pisna vabila, vse je na internetu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 18:54

@pera84 (citat):
@Sloba1 (citat):

A godišnjice mature?

pera84
pera84

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 4532
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime16.09.19 22:34

Citat :
A godišnjice mature?

Porucnik, nisam ja tu mislio nista lose.
Sastaju se i druze ljudi i zbog mnogo banalnijih razloga.
Htio sam samo da kazem Slobi koliko to ima "tezine".
Narocito u ovim vremenima kad i ono sto se juce desilo vec sutra nece interesovati nikoga a kamoli nesto cega se i sami sve slabije sjecamo. A (pre)zivjeli smo to.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime18.09.19 7:13

@pera84 (citat):
Citat :
A godišnjice mature?

Porucnik, nisam ja tu mislio nista lose.
Sastaju se i druze ljudi i zbog mnogo banalnijih razloga.
Htio sam samo da kazem Slobi koliko to ima "tezine".
Narocito u ovim vremenima kad i ono sto se juce desilo vec sutra nece interesovati nikoga a kamoli nesto cega se i sami sve slabije sjecamo. A (pre)zivjeli smo to.
Znam, druže.
I mi se ovdje "sastajemo" da bismo se prisjetili nekih davnih (i lijepih) dana, pa i družili virtualno, a nekad se posreći da se podružimo i uživo.

PORUCNIK: komentar modifikovan dana: 02.09.20 9:35; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime18.09.19 10:45

Ja osobno nemam potrebu sastajanja s ljudima iz prošlosti, a s kojima ne postoji neka veza u sadašnjosti. Tko je kome bitan, taj ostane s tim drugim u kontaktu, a ne samo da se vide svakih 10 godina. To su odlične prigode za narcisoidne i hvaldžije svakog soja, da se malo isprofiliraju i napune baterije. A, oni naivni koji uistinu dodju s najboljom namjerom, ne mogu od ovih drugih doći do riječi.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime18.09.19 17:22

@VBČ (citat):
Ja osobno nemam potrebu sastajanja s ljudima iz prošlosti, a s kojima ne postoji neka veza u sadašnjosti. Tko je kome bitan, taj ostane s tim drugim u kontaktu, a ne samo da se vide svakih 10 godina. To su odlične prigode za narcisoidne i hvaldžije svakog soja, da se malo isprofiliraju i napune baterije. A, oni naivni koji uistinu dodju s najboljom namjerom, ne mogu od ovih drugih doći do riječi.
Svakako ima i šepurenja (zbog uspjeha, posla, porodice)...
Ja nisam bio ni na jednom okupljanju proslave mature, ali želim vidjeti drugove s kojim sam 4-8 godina dijelio životne uslove. Inače, nemam se čime šepuriti...

Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime18.09.19 20:11

Možda me niste razumeli. Nisam mislio na obične sastanke i viđanje, već oficielnog tipa, kao organizacija rezervnih starešina. To je bio zvanični skup. Obično povodom nekih godišnjica. Na takvu vrstu okupljanja sam mislio, ako u vašim mestima postoje prostorije Saveza rezervnih vojnih starešina ili je to samo pri Ministarstvima odbrane, tj. odeljenjima po gradovima...
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime18.09.19 23:29

@Sloba1 (citat):
Možda me niste razumeli. Nisam mislio na obične sastanke i viđanje, već oficielnog tipa, kao organizacija rezervnih starešina. To je bio zvanični skup. Obično povodom nekih godišnjica. Na takvu vrstu okupljanja sam mislio, ako u vašim mestima postoje prostorije Saveza rezervnih vojnih starešina ili je to samo pri Ministarstvima odbrane, tj. odeljenjima po gradovima...
Ima li u nastavnim centrima Vojske Srbije ŠRO?
U CG nema.
A da li je organizacija RVS opstala ne znam.
Znaam da je nekadašnji SUBNOR opstao, malo je modifikovan i prima nove, mlade članove.

dpuric
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
dpuric

JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3443
REPUTACIJA : 564
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 54
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime19.09.19 11:11

U Srbiji je SRVS trenutno skup nekolicine ljudi koji (kao i uvek) podrzavaju garnituru na vlasti za sitnu apanazu
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3585
REPUTACIJA : 50
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 53
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime02.09.20 9:24

Bravo za Vojnika Graničara jer i sam sve potpisujem što je rekao. Meni je u Jugoslaviji bilo dobro jer je bio donekle mir,a kako mi je blizak rođak emigrirao ( pobjegao ) iz države zbog političkih razloga, to kao obitelj nismo imali mira jer smo bili i vjernici i i išli u školu. Moj otac je služio kao običan vojnik JNA u Karlovcu kao inžinjerac( pionirska inžinjerija ), bio je upisao medicinu i uvijek mi je pričao kako je u JNA upoznao sjajne ljude sa kojima je cijeli život ostao u sjajnim odnosima. Nažalost, preminuo je a ja sam i dalje kućni prijatelj sa njegovim kolegama iz JNA ( meni su sad 53, a tim momcima skoro 90 godina, ali su sjajni ljudi.." srbina, 2 Hrvata i 1 Slovenac)
Nikada nije bio član SKJ ( jer je bio vjernik )pa nije mogao ni napredovati.
S druge strane, ja sam prije JNA upisao pravni faks, i u JNA sam otišao jer je to bilo normalno, i moralo se, da se nije, ne bih ni otišao jer sam tada to smatrao gubljenjem vremena na 1 godinu ( gdje počinje vojska tu prestaje logika ), premda poštujem sve one koje su se odlučili za vojni poziv.
Velika većina nas je sudjelovala u oružanim sukobima u posjednje vrijeme u regiji, ja imam sve uvjete da odem u vojnu mirovinu, no kada je rat završio imao sam 27 godina, i bilo mi je glupo da provodim vrijeme po kafićima. Bio sam premlad za mirovinu, nego sam odlučio završiti fakultet i sad radim u struci i imam za hrvatske prilike dobro plaćen posao. Nisam ranjen niti sam invalid, hvala Bogu, izgubio sam nekoliko članova obitelji, ali idemo dalje. Imam teško bolesno dijete i nemam vremena za plakanje. Slobo 1 je počeo temu, koja je po meni ok, i netko se bolje snašao netko nije., Takav je život. Njega mi je žao, iako čovjeka nikad vidio nisam, ali i on se bori kako zna i umije. Sloba je odgojen u nekom drugom duhu nego Vojnik Graničar, ja ili netko drugi sa ovih prostora, ali i to poštujem.
Od beneficija ima dionice nekih propalih poduzeća u vlasništvu države, i ratni staž u posebnom dvostrukom trajanju, što će mi biti dobro ako dočekam mirovinu. E, da i sjajna prijateljstva do kraja života braće po oružju.
To je što mi je ostalo od rata koji se nikako nije smio dogoditi.
U JNA sam pak stekao krasna iskustva bez obzira na jednogodišnje traćenje vremena, a ima i par prijatelja iz tog vremena. Boja kože i nacionalnost pa i vjera mi ne znače ništa. Ili si čovjek ili govno. To je to.
Na vrh Go down
Doktor Živago
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3585
REPUTACIJA : 50
ČLAN OD: : 2020-07-15
DOB : 53
M(j)esto Vinkovci

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime04.09.20 8:15

Isto tako, da se vratim na temu, status bivših pripadnika JNA je URH dobar, pogotovo onih koji su se aktivirali u RH u profesionalni sastav, i koji su još uvijek tamo. Svo oni su penzionisani i u pravilu uživaju vrlo dobre mirovine i statuse. Svi siu dobili stanove koje su otkupili po znatno nižim cijenama od tržišne, dakle ništa im ne nedostaje. Prijatelj sam sa jednim bivšim majorom JNA, koji je bio jedno vrijeme komandant kasarne u Vinkovcima, on je sad u penziji, Puk. HV, ima odličnu mirovinu i kaže da je jako zadovoljan.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2