FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA

Go down 
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2649
REPUTACIJA : 88
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 57
M(j)esto Petrovaradin

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Empty
KomentarNaslov komentara: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 12:22

Ne znam da li ima tema ovog ili sličnog sadržaja, ali mi je cilj da vidimo kako sada živimo Mi pripadnici nekadašnje JNA, kako smo se snašli u životu. Naravno, to ne znači da "otvorimo" dušu u smislu podataka koji zadiru u privatnost, već svako će odlučiti šta će naravno reći i dokle misli da je prihvatljivo. U sklopu teme sam mislio da izrazimo mišljenja kako smo se uklopili u društvene sredine gde živimo, obzirom da je dobar deo bio učesnik oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, te i oko statusa u tom smislu. Sada smo ratni veterani ali nisu sve republike isto uradile po svoje pripadnike. Neke su ispoštovale svoje borce a neke su pustili niz vodu.
To su okviri u kojima sam mislio da se iskomuniciramo, ako ste saglasni.

Doktor Živago voli ovaj upis

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 7116
REPUTACIJA : 270
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 51
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 13:31

@Sloba1 (citat):
Ne znam da li ima tema ovog ili sličnog sadržaja, ali mi je cilj da vidimo kako sada živimo Mi pripadnici nekadašnje JNA, kako smo se snašli u životu.
Naravno, to ne znači da "otvorimo" dušu u smislu podataka koji zadiru u privatnost, već svako će odlučiti šta će naravno reći i dokle misli da je prihvatljivo.
U sklopu teme sam mislio da izrazimo mišljenja kako smo se uklopili u društvene sredine gde živimo, obzirom da je dobar deo bio učesnik oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, te i oko statusa u tom smislu.
Sada smo ratni veterani ali nisu sve republike isto uradile po svoje pripadnike.
Neke su ispoštovale svoje borce a neke su pustili niz vodu.
To su okviri u kojima sam mislio da se iskomuniciramo, ako ste saglasni.
Vidim da nitko još nije komentirao ovu temu.
Hajde da je kratko odgovorim.
Meni je sada kud i kamo bolje nego što je bilo prije JNA i za vrijeme JNA.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 13:45

Meni je bilo bolje u tim godinama kada sam služio armiju, jer te 80 te behu još dobre godine. Tada sam bio i mlađi ali da mi je sadašnja pamet a one godine, sve bi bilo drugačije. Smatrao sam da će uvek biti zlatne godine i da nema razloga za brigu ali sam se prevario a ništa nisam prištedeo za crne dane i sada sam u kiriji sa 55 godina. Jedino što je dobro što imam 36 g radnog staža i to mi je najveći kapital. Dosta moje generacije nema toliko staža niti će penziju dočekati.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 13:50

@Sloba1 (citat):
Meni je bilo bolje u tim godinama kada sam služio armiju, jer te 80 te behu još dobre godine.
Tada sam bio i mlađi ali da mi je sadašnja pamet a one godine, sve bi bilo drugačije.
Smatrao sam da će uvek biti zlatne godine i da nema razloga za brigu ali sam se prevario a ništa nisam prištedeo za crne dane i sada sam u kiriji sa 55 godina.
Jedino što je dobro što imam 36 g radnog staža i to mi je najveći kapital.
Dosta moje generacije nema toliko staža niti će penziju dočekati.
Dobro da su tebi bile dobre te 80-te godine.
Za ih po ničemu dobrim neću pamtiti.
Ima ona narodna poslovica koja kaže: "Dok nekome ne smrkne drugome ne svane".
Eeee to se meni dogodilo.
Svanilo a da se nisam baš ni nadao. Very Happy
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 13:58

1982 g sam završio srednju školu, postao sekretar omladine u MZ, pa postao član SKJ, pa odmah posle škole dobio stalni posao, tako da radim još od te 82 g.... 84/87 sam bio profesionalni omladinski političar. Plaćena funkcija, proputovao gotovo celu Jugu, odlazio na radne akcije i posete bratskim opštinama. Posle funkcije vratio se u firmu, radio do juna 87 i otišao u Zadar na odsluženje vojnog roka... Društvena firma stabilna, para kao pleve.
Za mene su te godine bile zlatne.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 14:23

@Sloba1 (citat):
1982 g sam završio srednju školu, postao sekretar omladine u MZ, pa postao član SKJ, pa odmah posle škole dobio stalni posao, tako da radim još od te 82 g.... 84/87 sam bio profesionalni omladinski političar.
Plaćena funkcija, proputovao gotovo celu Jugu, odlazio na radne akcije i posete bratskim opštinama.
Posle funkcije vratio se u firmu, radio do juna 87 i otišao u Zadar na odsluženje vojnog roka...
Društvena firma stabilna, para kao pleve.
Za mene su te godine bile zlatne.
Pionir sam bio jer sam morao biti kao i svi ostali nisi znao što je to, ono stavljen si pred gotov čin.
Roditelji se u to nisu mješali jer da nebi ispalo da mi brane pa da su protiv te države i tog sistema.
Onda je došlo vrijeme omladinaca.
Ja nisam htio ići na to primanje.
Međutim došli mi na vrata prijatelji iz razreda i nakon pola sata me uspiju nagovoriti da odem i da postanem član omladine.
Otišao sam preko volje.
Meni to nije nikad ništa značilo.
Ne znači mi ni danas.
Komunista pogotovo nisam bio.
Nikada.
Ja sam bio i ostao katolik.
Crkva i partija nisu baš bili u dobrim odnosima.
Mogao si birati ili jedno ili drugo.
Po Jugoslaviji nisam baš putovao kao ti.
Ti si to obavio "poslovno".
Ja nisam bio "poslovan" po tom pitanju. Very Happy
Da se mene danas pita ja bih zakonom zabranio rad stranaka u Hrvatskoj.
To su gutači novaca, država ogromne novce daje za te ljude i njihov rad, prostorije.....
Dozvolio bi da se pojedinci kandidiraju sa svojim imenom i prezimenom.
Ako se uspije kandidirati u sabor dozvolio bi da ga država financira sa nekon platom od recimo 10000 kuna.
To je pristojan novac.
Ako će se bavit politikom bavi se ako nećeš tko ti je.. mater.

Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3019
REPUTACIJA : 150
ČLAN OD: : 2011-01-25

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 15:21

Obrisano (Administracija)!
Na vrh Go down
pera84
GENERAL PUKOVNIK Moderator
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4533
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 16:18

Ne mogu ravnopravno diskutovati s vecinom vas jer zivim u drugom podneblju i u drugim okolnostima.
Ali, kad pogledam sta je u zivotu postigla moja kcer kojoj su tek dvadeset i cetiri, zao mi je sto se nije raspalo kad sam ja bio dijete.
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
BROJ POSTOVA: : 8766
REPUTACIJA : 180
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 17:17

@Vojnik Graničar (citat):
Ja sam bio i ostao katolik.

Za svaki respekt! salutiranje

https://jna-sfrj.forumbo.net
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 17:17

@vladimir (citat):
Po pitanju ratnih veterana u Srbiji se nista nije promenilo zadnjih 100 god.
Jednostavno zaboravljeni i gurnuti pod tepih istorije.
Zadnjih godinu dana pominju heroje sa kosara a ja se pitam zasto ih 20 godina niko nije pomenuo.
Evo da ja promjenim tih zadnjih 100 godina na bolje, dajem ti jedan plus za ovaj komentar. Very Happy
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 17:18

@pera84 (citat):

Ali, kad pogledam sta je u zivotu postigla moja kcer kojoj su tek dvadeset i cetiri, zao mi je sto se nije raspalo kad sam ja bio dijete.

smijehx

Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 17:41

Na vrh Go down
Brkakougar
Zastavnik
Zastavnik

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 808
REPUTACIJA : 56
ČLAN OD: : 2015-01-15

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 19:06

Sto se tice ove teme mislim da je malo specificno porediti neko vreme proslo i sadasnje, recimo vreme pre JNA ne mogu diskutovati dali je bilo bolje jer tada smo uglavnom bili svi srednjoskolci i ko je tada razmisljao kakvo je to vreme i da li je ono dobro ili lose, za vreme JNA bili smo u JNA-zar ne? Nebi trebalo sada pricati da li je bilo lose ili dobro, a u kojoj vojsci drugih drzava sa redovnim vojnim rokom bolje je bilo? Posle JNA mnogi su otisli na fakultete i tek posle zavrsenih studija i opredeljenjem sta hocu da radim u zivotu i to je period kada formiramo i porodicu, tada nailazimo na na put gde se gradi karijera u poslu podizu deca i tek tada vidimo sta valja a sta ne valja, ja imam sada 54-godine pre JNA imao sam 19, posle JNA 20, nemoguce je porediti period pre 30 godina i sada jer 95% nas od 19 godina nije znalo da ce se drazava raspasti, sto se mene tice licno ja sam vaspitan da je moj kraj 1945 okupiran od strane komunista ali u vreme kada sam ja imao 19 godina jos uvek nisam znao kada cemo se osloboditi komunizma, medjutim kako stvari stoje u Srbiji je izgleda jos uvek komunizam samo u nekom drugom obliku i sada je u ime demokratije.
Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 718
REPUTACIJA : 43
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 69
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime11.04.19 19:51

pazi imaš i danas kao Pionira, neki dan me sin pozove i kaže: idemo familia u Belgiju u Bruxeles iz ljublane, i..., ma malo me gebe..., Hina kao žena dobila posau u EU..., pazi to su opasni euriĆĆĆi..., i nisu to tamo neki kao "plejeri"..., Very Happy , ma lepše je dok su tu...., al jebi ga, nori su..., idu ..., ćut čemo se...

a iču i ja kod njih...

pa da vidimo što ima u bijelom - belom svijetu- svetu..., jarani moji...
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 7:47

okupiran od strane komunista?  ovo je vrlo zanimljiva teza koja je inace u opticaju u celoj Evropi. najglasniji su Poljaci. ja stvarno ne znam sta bi se desilo u Evropi  da je crvena armija stala na granicama SSSR? inace ovu tezu zastupa i danasnja Ukrajinska vlast. kao da se istorija ponavlja od 1918  nekadasnji oslobodioci danas se proglasavaju za okupatore.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 8:59

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 12:41

Opomena!

Status / položaj bivših boraca ratova 90-tih, nije tema Foruma!

salutiranje

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 14:32

@Sloba1 (citat):
Ne znam da li ima tema ovog ili sličnog sadržaja, ali mi je cilj da vidimo kako sada živimo Mi pripadnici nekadašnje JNA, kako smo se snašli u životu. Naravno, to ne znači da "otvorimo" dušu u smislu podataka koji zadiru u privatnost, već svako će odlučiti šta će naravno reći i dokle misli da je prihvatljivo. U sklopu teme sam mislio da izrazimo mišljenja kako smo se uklopili u društvene sredine gde živimo, obzirom da je dobar deo bio učesnik oružanih sukoba na prostoru bivše Jugoslavije, te i oko statusa u tom smislu. Sada smo ratni veterani ali nisu sve republike isto uradile po svoje pripadnike. Neke su ispoštovale svoje borce a neke su pustili niz vodu.
To su okviri u kojima sam mislio da se iskomuniciramo, ako ste saglasni
.

Može li pojašnjenje postavljača o čemu je htio da se piše na ovoj temi?
Status bivših pripadnika JNA?
Nekolicine članova foruma ili općenito?
Bivši pripadnici JNA su velika većina muškaraca starijih od 1972. godišta rođenja, znači ima ih jako puno i prilično su nedefinirana, heterogena i raznolika skupina, ne znam što bi ih još tako povezivalo u grupu sa zajedničkim obilježjima.

Postoji već rekao bih ista ili slična, zaključana tema 'Život poslije JNA':
https://jna-sfrj.forumbo.net/t903p175-zivot-poslije-jna

Status bivših sudionika oružanih sukoba na prostoru ex-Yu bi bila jedna konkretno korisna tema, (ali je očito protivna postojećim pravilima foruma) jer izgleda nije svuda adekvatno i zadovoljavajuće riješen.
U stvarnosti, vjerovali ili ne, postoji ovdašnja međunarodna suradnja u tom smjeru na nivou pojedinih udruženja, u svrhu međusobnih razmjena informacija i savjeta oko zakonskih rješenja.

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 18:44

Status, položaj, mislio sam uopšte za sve ovde na forumu koji su članovi, jer ovo je forum bivših pripadnika JNA. Odnosi se na učesnike ovog foruma ako žele da pričaju kako su se snašli u životu, jer nisu svi ostali u svojim mestima življenja, neki su vani u Evropi, a neki žive još dalje, "preko bare"... To ne znači da svako treba da otkriva neku intimu jer to i nije cilj. Ja npr. se nisam snašao posle 2000 g.. zbog privatizacije, recimo. Firma propala, i onda traži novi posao a godine stigle itd...
Ako tema nije jasna, onda neka je zvaničnici ugase. Svakako mi nije cilj da se priča o ratnim operacijama, jer to i nije u skladu sa forumom.
Kako hoćete, ugasite je. Ja nisam sujetan. Idemo dalje.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 18:57

@Sloba1 (citat):
Ako tema nije jasna, onda neka je zvaničnici ugase. Svakako mi nije cilj da se priča o ratnim operacijama, jer to i nije u skladu sa forumom.

Eto meni nije bilo jasno, a svejedno mi je što se gašenja ili ne tiče, nego vidim da je praktički ista tema, nešto jasnijeg naslova 'Život poslije JNA' zaključana, a nisam siguran je li dozvoljeno otvarati ponovo iste ili vrlo slične teme nakon što je prethodna zaključana.

Također, što se naslova ove teme tiče, ne znam po čemu bi bivša pripadnost JNA, ako se radi o činjenici redovnog odsluženja obaveznog vojnog roka, osiguravala bilo kakav položaj ili status.

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 19:00

@pera84 (citat):
Ne mogu ravnopravno diskutovati s vecinom vas jer zivim u drugom podneblju i u drugim okolnostima.
Hoćeš reći da smo Mi protraćili svoj život i nismo ga mogli bolje materijalizovati a tvoja ćerka sa ovim brojem godina u ovom veku je daleko više postigla. Tako sam te shvatio. Izvini, ako sam u krivo otišao.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 19:07

@Max Blitz (citat):
@Sloba1 (citat):

Eto meni nije bilo jasno, a svejedno mi je što se gašenja ili ne tiče, nego vidim da je praktički ista tema, nešto jasnijeg naslova 'Život poslije JNA' zaključana, a nisam siguran je li dozvoljeno otvarati ponovo iste ili vrlo slične teme nakon što je prethodna zaključana.

Također, što se naslova ove teme tiče, ne znam po čemu bi bivša pripadnost JNA, ako se radi o činjenici redovnog odsluženja obaveznog vojnog roka, osiguravala bilo kakav položaj ili status.

Ja nisam napisao reč JNA u nazivu teme, da bi se pričalo o prednostima služenja vojske. Ta reč je dodata, jer smo na forumu bivših pripadnika nekadašnje JNA. U tom smislu je i ništa više a bez da pričamo zašto nemamo neka prava a bili smo deo te formacije.
Opet kažem, ugasite je i idemo dalje. Ja ne mogu da kažem npr: Ajde, Maks, ti imaš toliko i toliko godina, kako si se snašao sada u ovom okolnostima, šta radiš, da ti je ova pamet a one godine šta bi uradio itd... 
Ako je tema već bila slična onda nije problem da se ugasi.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 19:27

@Sloba1 (citat):
Ja ne mogu da kažem npr: Ajde, Maks, ti imaš toliko i toliko godina, kako si se snašao sada u ovom okolnostima, šta radiš, da ti je ova pamet a one godine šta bi uradio itd... 

Možeš, zašto ne.... konkretno ja bio sam za vrijeme ex-Yu mlad, zelen i balav i nisam tada stigao osobno zaraditi ni za zvakaću gumu.
Eventualni ekonomski problemi mojih roditelja me se, hebi ga, nisu doticali, to je bilo na njima.

A najbolje godine su mi bile negdje od cca 25-te do 45-te, znači debelo u novije vrijeme, tako da ne žalim osobito ni za samo tom mojom ranijom mladošću.

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 19:52

To je cilj teme, baš to, ako hoće drugari da se otvore.... Sada si pogodio smisao, šta hoću sa objavom.
Ne znam, zašto Pera misli da nije ravnopravan ovde jer živi na drugom podneblju. Mislim da to nije razlog da ne čuje njegovo mišljenje. Mislim da je Pera rekao da nije uporedljivo sa našim "domaćim" životima.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 19:53

Opet mi je neko lupio minus a nemam vremena da istražujem gde sam pogrešio, ali mi to već smeta.
Na vrh Go down
alexandar
GENERAL ARMIJE Načelnik Pravne Službe

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 4587
REPUTACIJA : 619
ČLAN OD: : 2011-06-23

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 20:11

Alooo.....Slobodaneee.... Very Happy

Pa zasto reputacija tebe toliko dotice?
Ja bi rek'o da si ti mnooogo mladji nego kad smo isli u JNA. Rolling Eyes  

Kao ono dok smo igrali klikera ....secas se? Very Happy
Jbg losije si odigrao , gubis kliker.... Wink 

Igra se u odnos..... silent
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 20:32

@alexandar (citat):
Alooo.....Slobodaneee.... Very Happy

Pa zasto reputacija tebe toliko dotice?
Ja bi rek'o da si ti mnooogo mladji nego kad smo isli u JNA. Rolling Eyes  

Kao ono dok smo igrali klikera ....secas se? Very Happy
Jbg losije si odigrao , gubis kliker.... Wink 

Igra se u odnos..... silent
Možda shvatam to preozbiljno jer mislim da sam baš korektan ali probaću da se time ne teretim Smile
Na vrh Go down
alexandar

JM10 JM

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 20:38

Evo ti za to +     Very Happy Very Happy

Al' nemoj probati vec se stvarno opusti Wink
Na vrh Go down
pera84
pera84

JM10 JM
BROJ POSTOVA: : 4533
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 20:47

Slobo, namjera je jasna, naslov je konfuzan u 3pm.
Neko je vec rekao (parafraziram) skoro svi smo sluzili, sta je to posebno sto nas izdvaja. Druga bi prica bila da je tema kako su u zivotu prosli posle raspada (jos prolaze) AVL . 
Ravnopravno ne mogu da ucestvujem jer pozicije s kojih nastupamo ti i ja su diametralno suprotne. Niti mi utice na zivot dal' sam sluzio ili ne. Sto sam mislio to sam i rekao, pametnom je i jedna dosta.
Kad je voz (koji sa polazne stanice nije krenuo ispravan) posle drndave voznje konacno iskocio iz kolosijeka, neki su se prebacili na Simplon Expres i produzili dalje, neki su ostali u njemu da cekaju kad cje biti popravljen. Zao mi je vremena koje sam (nepovratno) izgubio drndajuci se.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 21:05

Nije cilj teme da to što smo služili armiju da to bude da nas izdavaja. Ne znam, zašto mislite, da je služenje vojske nešto iznad i da je tako tema postavljena. Ono što je Maks o sebi napisao, je ono što sam Ja zamislio. I ti si ovde rekao da si dugo bio u pogrešnom vozu i da se sada kaješ. Ja npr. i gomila drgih kolega, i dalje se nalazimo u tom drndavnom vozu, i živimo tako, jer nismo se svi snašli i otišli vani da radimo. Neko je imao sreće, neko se nije snašao, neko je imao rodbinu u Ino i tako ga povukao da uspe.
Ne znam kod tebe šta je bilo. Da li si ovako na slepo otišao pa se posrećilo ili si imao rodbinu pa ti pomogla...
Na vrh Go down
alexandar

JM10 JM

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 21:15

@pera84 (citat):

...............Kad je voz (koji sa polazne stanice nije krenuo ispravan) posle drndave voznje konacno iskocio iz kolosijeka, neki su se prebacili na Simplon Expres i produzili dalje, neki su ostali u njemu da cekaju kad cje biti popravljen. Zao mi je vremena koje sam (nepovratno) izgubio drndajuci se.

Ovo me podseti.....
Ovde u mom kraju, davno pre svih ratova uradjena je pruga.....skoro i nesto renovirana , cak saobraca i putnicki voz od skora. Gore uz Drinu ide do M.Zvornika , jedan novi krak se odvaja ranije u BiH a taj nastavlja i zavrsava se kod starog gvozdenog mosta i to tako sto sine zavrsavaju bukvalno u litici ogromne stene. Dotle moze i dalje nemaaaa.... Very Happy
To je ona stena u kojoj je ono poznato skoro aktuelno neistrazeno skloniste , gde su vlada i Kralj prenocili poslednju noc u Otadzbini.
Ta stena se definitivno nece pomeriti....

Malo slikovito opisah , ali eto , neka bude status i polozaj tih nasih generacija.......negde je bilo vozova , pruga .....negde ima voza ali nema pruge dalje , negde se neki krak odvojio pa prosao.......a neko opet u drndavom vozu jos spava. Uff to je naj.......obicno se u tim drndavim vozovima zadrema , pa dok se probudis a ti vec stigao ili iskocio iz sina... Wink
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 21:29

Ili i prođe život dok se probudimo iz takvog voza Smile
Na vrh Go down
vladimir
Kapetan
Kapetan

Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 21:50

kao pripadnik JNA nisam mogao da koristim redovno odsustvo ,davanja krvi, nagradnog odsustva  dosta ranije odsluzio vojni rok. medjutim prilikom upisivanja radnog staza dosli su na ideju da sam sledeci dan po odsluzenju vojnog roka morao da se javim na posao. sto uopste nije tacno i trazili mi da to platim. sve u svemu prica je sledeca to sto sam bio dobar vojnik moram da platim drzavi  jer ja nemam pravo na odmor.
Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 21:57

@vladimir (citat):
kao pripadnik JNA nisam mogao da koristim redovno odsustvo ,davanja krvi, nagradnog odsustva  dosta ranije odsluzio vojni rok. medjutim prilikom upisivanja radnog staza dosli su na ideju da sam sledeci dan po odsluzenju vojnog roka morao da se javim na posao. sto uopste nije tacno i trazili mi da to platim. sve u svemu prica je sledeca to sto sam bio dobar vojnik moram da platim drzavi  jer ja nemam pravo na odmor.
Nisi mogao da koristiš redovno odsustvo.. to mi baš nije najjasnije. Jel te zakačila neka vanredna situacija u zemlji pa nisi mogao. Ja sam sve koristio i redovno, i privatne poslove tako da sam ostao do poslednjeg dana i nisam imao skraćenja po osnovama ne odlaska na te osnove... Posle vojske, sada se ne sećam ali mislim da sam dobio od firme odmor da dođem malo sebi i javio se u firmu na posao i ne znam o kakvom to plaćanju pričaš... Zašto bi se nešto plaćalo, zaista te, kolega ne razumem.
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime12.04.19 23:45

@Sloba1 (citat):
tako da sam ostao do poslednjeg dana i nisam imao skraćenja po osnovama ne odlaska na te osnove...

scratch

VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 0:50

@Max Blitz (citat):

Tema je zaključana jer je skrenula u stranu a ne što je sama po sebi bila loša. Stoga je i u ovoj temi dato upozorenje da se ne ide van "zacrtanoga",
jer bi bila šteta zaključavati je.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 4:23

@Sloba1 (citat):
Nije cilj teme da to što smo služili armiju da to bude da nas izdavaja. Ne znam, zašto mislite, da je služenje vojske nešto iznad i da je tako tema postavljena. Ono što je Maks o sebi napisao, je ono što sam Ja zamislio. I ti si ovde rekao da si dugo bio u pogrešnom vozu i da se sada kaješ. Ja npr. i gomila drgih kolega, i dalje se nalazimo u tom drndavnom vozu, i živimo tako, jer nismo se svi snašli i otišli vani da radimo. Neko je imao sreće, neko se nije snašao, neko je imao rodbinu u Ino i tako ga povukao da uspe.
Ne znam kod tebe šta je bilo. Da li si ovako na slepo otišao pa se posrećilo ili si imao rodbinu pa ti pomogla...

Koliko sam zapamtio Pera84 je otišao u SAD u sklopu programa međunarodne zajednice kad su iz BiH npr. sklanjali u druge zemlje potencijalno ugrožene u binacionalnim brakovima + trenutna (opća) neimaiština i dr.
Svakako opravdano.

Max Blitz: komentar modifikovan dana: 13.04.19 17:38; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
toz972
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 78
REPUTACIJA : 2
ČLAN OD: : 2010-04-02
DOB : 49
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 10:21

Ja sam služio 1990/1991 godine.U novim okolnostima nakon odsluženja u uslovima sistematske i društvene tranzicije se nisam baš najbolje snašao.Nije to bila voda u kojoj sam znao dobro da plivam.Uslovi u kojima se vrši prvobitna akumulacija kapitala,otimačina,pad morala,siromašenje većine bogaćenje manjine na račun većine,kriminal na sve strane,partokratija,korupcija,gubitak sistema pravih vrednosti,otuđenjivanje ljudi jednih od drugih itd. nisu uslovi u kojima mogu ja sa svojim karakteristikama da funkcionišem uspešno.Mada se evo trudim već tridesetak godina da se prilagodim ali mi nešto neide od ruke.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 12:11

@Brkakougar (citat):
Sto se tice ove teme mislim da je malo specificno porediti neko vreme proslo i sadasnje, recimo vreme pre JNA ne mogu diskutovati dali je bilo bolje jer tada smo uglavnom bili svi srednjoskolci i ko je tada razmisljao kakvo je to vreme i da li je ono dobro ili lose, za vreme JNA bili smo u JNA-zar ne?
Nebi trebalo sada pricati da li je bilo lose ili dobro, a u kojoj vojsci drugih drzava sa redovnim vojnim rokom bolje je bilo?
Posle JNA mnogi su otisli na fakultete i tek posle zavrsenih studija i opredeljenjem sta hocu da radim u zivotu i to je period kada formiramo i porodicu, tada nailazimo na na put gde se gradi karijera u poslu podizu deca i tek tada vidimo sta valja a sta ne valja, ja imam sada 54-godine pre JNA imao sam 19, posle JNA 20, nemoguce je porediti period pre 30 godina i sada jer 95% nas od 19 godina nije znalo da ce se drazava raspasti, sto se mene tice licno ja sam vaspitan da je moj kraj 1945 okupiran od strane komunista ali u vreme kada sam ja imao 19 godina jos uvek nisam znao kada cemo se osloboditi komunizma, medjutim kako stvari stoje u Srbiji je izgleda jos uvek komunizam samo u nekom drugom obliku i sada je u ime demokratije.
Mislim da ne treba baš biti toliko pametan da nebih mogao procjeniti da li mi je bolje sada ili prije JNA.
100% sam siguran da mi je sad bolje.
I kamo sreće da mi je onda bilo kao što mi je danas.
Ako ti treba nabrajati mogu i to.
U Jugoslaviji mi je jedino bilo dobro što je bio mir.
Sve ostalo mi je bilo loše.
JNA je držala do svoga kadra oficiri i podoficiri.
Ovdje u gradu Splitu su im otvorili trgovinu samo za njih gdje su po niskim cijenama kupovali odjeću i obići.
Nama koji nismo biti njihov kadar mogli smo ih gledati samo kroz izlog te trgovine.
I što misliš na tom primjeru tko je živio bolje.!?
Moj otac kad je zamilio jednog od tih JNA kadrova da mu kupi u toj trgovini jednu košulju, on se počeo prepirati sa njim, a što ako saznaju ovi moju iz JNA da sam ti to uzeo, a što ću im reći, a imat ću problema, a kako ću ovo a kako ću ono....

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 13:51

Naravno da je partijašima, koji se u novim okolnostima nisu snašli, gore.
No od žala nema ništa. Bar su malo uživali, dok drugima nije bilo dobro.
Kolo sreće (ali i života) se okreće.

Vlad N
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-12

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 15:52

@Sloba1 (citat):
...kako smo se snašli u životu?
Najjednostavniji odgovor bio bi: "Snašlo nas je." Sj****e nas ideologije, religije, stare i nove partije. Ništa nije vrijedno izgubljenih života za ideologije, religije i slično, mada na žalost ima i takvih kojima životi, (gle čuda) najčešće tuđi, ne vrijede ništa. Ali najveća promjena kod mene od ovog zadnjeg rata je ta što sam od nekadašnjeg zadrtog vjernika zbog čega sam imao velikih problema u JNA, postao ateist. Danas žalim svaku sekundu života potrošenu na religijske fantazije. Dok sam fantazirao kraj mene je prolazio i razvijao se stvaran život... Imam obitelj, teško živim, ispod razine siromaštva. Sudbina je to velikog broja Balkanaca. A mogao sam se samo uklopiti u struju. Na Balkanu ne gledaju blagonaklono na "izrode".
Na vrh Go down
toz972
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 78
ČLAN OD: : 2010-04-02
DOB : 49
M(j)esto Novi Sad

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 17:36

@VBČ (citat):

Nisam ja partijaš niti su moji ikada bili.Kršten u pravoslavnoj crkvi 1973.godine.Roditelji bili obični radnici i nikada članovi partije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 17:44

@Vlad N (citat):
Ali najveća promjena kod mene od ovog zadnjeg rata je ta što sam od nekadašnjeg zadrtog vjernika zbog čega sam imao velikih problema u JNA, postao ateist. Danas žalim svaku sekundu života potrošenu na religijske fantazije. Dok sam fantazirao kraj mene je prolazio i razvijao se stvaran život...

Šteta za takve isključive stavove.
Meni je što se religije tiče skoro jednako prije i sad.

Uzimam one dijelove koji meni odgovaraju, a odbacujem one s kojima se zdravorazumski ne slažem.Tako nekako.
Religiju shvaćam najviše kao dio, segment, opće kulture i folklora naroda, važan, ali ne i najvažniji.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Podpukovnik
Podpukovnik
Vojnik Graničar

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Split

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 17:54

@VBČ (citat):

Dok jednom ne smrke, drugom ne svane. Very Happy
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba

BROJ POSTOVA: : 114
REPUTACIJA : 9
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 70
M(j)esto Beograd, Kragujevac

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime13.04.19 23:10

@Sloba1 (citat):
Ne znam da li ima tema ovog ili sličnog sadržaja, ali mi je cilj da vidimo kako sada živimo Mi pripadnici nekadašnje JNA, kako smo se snašli u životu...

Prava tema ali za nekadasnje pripadnike aktivnog sastava JNA. U razlicitim fazama staresinama je raspad zemlje prekinuo vojnu karijeru. Neki su bili na pocetku vojne karijere, neki u sredini a neki pri kraju. Veliki broj staresina jednostavno nisu hteli posle svega da nastave da se bave svojom profesijom odnosno zasta su zavrsili skolovanja i osposobljeni. Bili su prinudjeni da se snalaze u daljem zivotu na razlicite nacine. Cak i oni koji su penzionisani za vreme JNA nisu bili postedjeni od novog snalazenja u zivotu? Ima na tu temu veoma interesantnih prica.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
dpuric
GENERAL JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
GENERAL  JNA - Zam(j)enik Načelnika GŠ
dpuric

JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3443
REPUTACIJA : 564
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 54
M(j)esto Kraljevo

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime14.04.19 11:27

Godine 1994. upoznao sam prevremeno penzionisanog ppukovnika. Bez resenog stambenog pitanja -podstanar, sa nezaposlenom suprugom i dve cerke na fakultetu. Penzija - dovoljna za kiriju i osnovne potrebe. Radio je kao fizikalac na gradjevini gde ga je preduzimac posebno kinjio.
Na vrh Go down
Vlad N
Gušter
Gušter

BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-12

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime14.04.19 13:45

@strela (citat):
Prava tema ali za nekadasnje pripadnike aktivnog sastava JNA.
Da, ta bi tema više bila za njih. Ipak im je to bilo profesionalno zanimanje. Mnogi su ostali aktivni i u sastavu nacionalnih vojski kojoj pripadaju. Prije nekoh 10 godina iznenadilo me je kada sam na HTV-u prepoznao Dragana Andreskog (1984. je bio kapetan 1. klase iz Maršalke u Skoplju) a bio je u delegaciji makedonske vojske koja je bila u posjetu hrvatskoj vojsci. Ne sjećam se koji je povod bio. Bili su u uniformama.
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba

BROJ POSTOVA: : 114
REPUTACIJA : 9
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 70
M(j)esto Beograd, Kragujevac

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime14.04.19 20:24

@Vlad N (citat):
@strela (citat):
Prava tema ali za nekadasnje pripadnike aktivnog sastava JNA.
Da, ta bi tema više bila za njih. Ipak im je to bilo profesionalno zanimanje. Mnogi su ostali aktivni i u sastavu nacionalnih vojski kojoj pripadaju. Prije nekoh 10 godina iznenadilo me je kada sam na HTV-u prepoznao Dragana Andreskog (1984. je bio kapetan 1. klase iz Maršalke u Skoplju) a bio je u delegaciji makedonske vojske koja je bila u posjetu hrvatskoj vojsci. Ne sjećam se koji je povod bio. Bili su u uniformama.

Takvi koji su vise puta polozili vojnicku obavezu(zakletvu) su i najbolje prosli ako se nedoticemo morala . Nastavili su virtuelnu vojnicku karijeru koja nije garantovala isti polozaj kao pre. Oni drugi koji nisu pogazili datu svoju prvu rec morali su da traze svoje novo mesto pod "suncem". Znam mnoge koji su napravili mnogo uspesnije karijere od vojne.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9162
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime15.04.19 1:27

@Sloba1 (citat):
Opet mi je neko lupio minus a nemam vremena da istražujem gde sam pogrešio, ali mi to već smeta.
Moguće da sam ja, ako si citirao kilometarski status i komentarisao jednom rečenicom. Lakše mi je bilo da ti lupim minus,nego da da pet-deset minuta trošim da ispravljam tvoj post. A ako ti je na nekom drugom postu lupljen minus, ne znam razlog.

Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime15.04.19 8:39

@VBČ (citat):
@Sloba1 (citat):
tako da sam ostao do poslednjeg dana i nisam imao skraćenja po osnovama ne odlaska na te osnove...

scratch
Koristio sam sve što je nuđeno, da uprostim i tako kako sam došao tako sam poslednjeg dana se i skunuo. U tom smislu sam pominjao te osnove... Kolega koji je služio u Đakovici nije koristio redovna i privatne poslove i skinuo se ranije i čak me posetio u Zadru a Ja još ostao jer sam sve koristio i zadnjeg dana se skinuo.
Na vrh Go down
Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA   Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA Icon_minitime

Na vrh Go down

Status /položaj/ u društvu Bivših pripadnika nekadašnje JNA
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next