FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 INŽENJERIJA

Go down 
+38
vojnik 84
karaulac
milutins
voja64
bežigrad
SveJug
vargas
013gonzo
Djida
Dino-Priboj
Pero™
stari FAZAN
Mikula 67
josip
boyan64
saban
hawk
vladimir
sasa staza
lacoš
Jozo Trklja
dpuric
stanislavk
semsudin
East&West
bojnik
miler
zastavnik
Boske
Stazio
Max Blitz
pukovnik
oficir s ruzom
Puky
simostanic
Kaplar M
Patrick
inzenjerac
42 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutorPoruka
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime28.02.13 0:40

East&West (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Max, mornarica ima minolovac, a KoV minočistač. A ono čudo od rovokopača ne verujem da je neko video u radu. Ja sam video na otpadu. Very Happy

Lijepa slika kolega no bitno je naglasiti da se sekcija za razminiranje nije mogla montirati na svaki tenk isto kao ni dozerski uređaj. U sastavu oklopnog bataljona je bila i desetina ili vod inžinjerije koja je u svom sastavu dužila i prevozila na kamionima tri dozerska uređaja (na svaku četu po jedan a služili su za brzo ukopavanje i izradu tenkovskih zaklona) te tri sekcije za razminiranje. Lanac koji vidite između sekcija na sebi ima čelični kalem (popularno zvan pasija kost) koji se kotrlja i aktivira protupješadijske mine. Na tenku su obavezno zatvoreni svi lukovi. Prilikom nailaska na minu sekcije ju aktiviraju i dižu se u zrak uslijed detonacije koliko im dopuštaju čelična užad kojima su (između ostalog) pričvršćene za tenk te ponovo padaju na zemlju. Nakon određenog broja aktiviranih PT mina sekcije se moraju mijenjati jer se oštećuju. Tenk normalno može bojno djelovati svim naoružanjem osim što mu je smanjena manevarska sposobnost i veće je opterećenje motora. Uglavnom vrlo stresno ali i neponovljivo iskustvo. Na slici dolje možete vidjeti kako to izgleda u živo jer sam za potrebe snaga UN-a vršio određena razminirananja. Priprema i slika za uspomenu pred izvršenje zadaće (major kanadskog bataljona, ciljać Brkić, moja malenkost i vozać Bogović dok poslužitelj negdje "zuji").

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime28.02.13 0:44

To je stvarno stresno, vrijedi li za PT mine ovaj dodatak?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime28.02.13 0:50

Stazio (citat):
To je stvarno stresno, vrijedi li za PT mine ovaj dodatak?

Ako misliš na "pasiju kost" NE. Ona aktivira samo protupješačke nagazne i potezne mine. Da je stresno stvarno JE jer kod svake aktivacije PT mine sekcije skaču ali se i tenk trese pa ti u podsvjesti prolazi ono "sad je gotovo". Uglavnom moraš imati dobre živce, biti smiren i koncentriran na ono što radiš pa sve prođe tako da imaš o ćemu poslije pričati.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime28.02.13 1:03

To mogu razumjeti kada je hitno, zar nije bilo drugog načina nego tako?
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime28.02.13 17:07

Stazio (citat):
To mogu razumjeti kada je hitno, zar nije bilo drugog načina nego tako?

Je ali je ovaj najbrži, najsigurniji i najjednostavniji.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.03.13 5:01

zastavnik (citat):
pukovnik (citat):
Osim njih onda treba spomenuti i tenk za razminiranje, pa tenk nosač mosta i razviti raspravu tipa pripada li to u oklopništvo ili inžinjeriju.

Tenk za razminiranje kao posebno vozilo mislim da ne postoji. Na standardni tenk se dodavao uređaj za razminiranje, koji je tenk gurao ispred sebe. Takav tenk se potpom zvao "tenk - čistač mina", a sam uređaj se zove Uređaj za otvaranje prolaza u minskom polju.
Tenk nosač mosta je inžinjerijska mašina.
pukovnik (citat):
U njihovom sastavu je bio i tenk nosač mosta (TNM MT-55A) koji je za razliku od TZI imao dva člana posade i nikakvo formacijsko naoružanje osim onoga što je imala posada.

Tenk nosač mosta MT-55A

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.03.13 5:22

U sastavu oklopnih i mehaniziranih brigada nalazila se i specijalna verzija tenka - mostopolagača MT-55A, izrađena na osnovi T-55A, koja je predviđena za ofenzivno premošćivanje manjih vodenih prepreka ili protutenkovskih rovova. Riječ je o tenku mostopolagaču, koji je od 1971.g. nabavljan iz tadašnje Čehoslovačke. Svaki oklopni bataljon je dobio po jedan ovakav tenk.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Tenk nosač mosta MT-55A je modificiran i specijalno uređen tenk MT-55A, bez kupole i naoružanja. On je opremljen mostom i uređajima koji omogućuju polaganje mosta preko prepreke i smještaj mosta natrag na oklopno tijelo tenka nosača mosta.
Ovi uređaji se sastoje iz:
— mehanizma za polaganje mosta, koji osigurava polaganje (postavljanje, lansiranje) i smještaj (podizanje) mosta;
— hidrauličnog uređaja, koji pokreće mehanizam za polaganje mosta;
— električnog uređaja, za automatsko polaganje i smještaj mosta;
— pogona pumpi hidrauličnog uređaja, i
— oslonaca, na kojima leži most kada se nalazi smješten na oklopnom tijelu tenka nosača mosta.

study
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.03.13 11:32

Na ovoj zadnjoj slici do TNM (bez mosta) lijepo vidiš podesivu stopu za reguliranje dubine ulaska noža u zemlju sklopljenu u neradni bočni položaj i ralicu M67 montiranu na TZI. Usput ove skalamerije sa desne strane TNM su ti povjesni primjerak sanitetskih kolica za prevoz ranjenika.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.04.13 4:44

[You must be registered and logged in to see this image.]
Što je na slici? M-74...

Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.04.13 17:07

Djeluje impresivno taj tenk nosac mosta koji kao sto je kazano sluzio za premoscivanje manjih rijeka kao i protutenkovskih rovova.Sluzio sam vojni rok u drugoj vojnoj oblasti Nis u kasarni Prokuplje koja je imala neke veze sa jednom inzinjerijskom kasarnom u Nisu i kada su izvodili neku vjezbu vecih razmjera na prelazku rijeke Juzna Morava.Pontoni su dovozeni na nekim labudicama i spustani na rijeku gdje su ih vojnici osposobljeni za to sklapali u jednu cjelinu tj.pontonski most.Na kraju vjezbe prelazak tenkova preko rijeke. Moja pozadinska jedinica sa svojim vozilima je bila tu ali po nekom drugom zadatku.Pozdrav za sve inzinjerce JNA.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime21.04.13 14:11

semsudin (citat):
Djeluje impresivno taj tenk nosac mosta koji kao sto je kazano sluzio za premoscivanje manjih rijeka kao i protutenkovskih rovova.Sluzio sam vojni rok u drugoj vojnoj oblasti Nis u kasarni Prokuplje koja je imala      neke  veze sa jednom inzinjerijskom kasarnom u Nisu i kada su izvodili neku vjezbu vecih razmjera na prelazku rijeke Juzna Morava.Pontoni su dovozeni na nekim labudicama i spustani na rijeku gdje su ih vojnici osposobljeni za to sklapali u jednu cjelinu tj.pontonski most.Na kraju vjezbe prelazak tenkova preko rijeke.  Moja pozadinska jedinica sa svojim vozilima je bila tu ali po nekom drugom zadatku.Pozdrav za sve inzinjerce  JNA.

Misliš u drugoj armiji ili drugoj armijskoj oblasti. Vojne oblasti su formirane 1988 i bile su 3 :prva u Beogradu - formirana od 1. i 7. armijske oblasti, treća u Skopju (kasnije u Nišu -  '92 od marta do oktobra, kada je rasformirana) - formirana od 2. i 3. armijske oblasti; i peta u Zagrebu - formirana od 5. i 9. armijske oblasti, do 01.12.'91, kada je preseljena u Sarajevo i preimenovana u drugu vojnu oblast. Postojala je jedno kratko vreme i četvrta vojna oblast u Podgorici. Sve vojne oblasti rasformirane su u drugoj polovini '92 godine
Na vrh Go down
semsudin
Podporučnik
Podporučnik
semsudin


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1435
ČLAN OD: : 2013-03-11
DOB : 56
M(j)esto GRABOVAC, VELIKA KLADUSA

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime21.04.13 15:46

Kolega ja govorim o vremenu 86-87 godina kada su se bas tako zvale ili ih mi vojnici zvali.Koliko je meni poznato zvale su se ovako redom . -prva beogradska -druga niska -treca skopska -peta zagrebacka -sedma sarajevska -deveta ljubljanska -i bili su mornaricki sektori Dosao u LJubljanu u devetu armijsku oblast na obuku a otisao u Prokuplje u prekomandu u drugu vojnu oblast.Ovo sto navodis je bilo kasnije kad je ukinuta deveta armijska oblast i kad su bile samo tri i cini mi se da su se zvala vojista.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime21.04.13 15:59

semsudin (citat):
Kolega ja govorim o vremenu 86-87 godina kada su se bas tako zvale ili ih mi vojnici zvali.Koliko je meni poznato zvale su se ovako redom . -prva beogradska -druga niska -treca skopska -peta zagrebacka -sedma sarajevska -deveta ljubljanska -i bili su mornaricki sektori Dosao u LJubljanu u devetu armijsku oblast na obuku a otisao u Prokuplje u prekomandu u drugu vojnu oblast.Ovo sto navodis je bilo kasnije kad je ukinuta deveta armijska oblast i kad su bile samo tri i cini mi se da su se zvala vojista.

Zdravo Šemsudine!
Imaš na temi, počev od zadnjeg posta na ovoj stranici:

[You must be registered and logged in to see this link.]

dosta dobro naveden ustroj JNA u posljednjim godinama postojanja, preneseno iz izvora. I bilo bi dobro razgovor o tome nastaviti tamo, jer je ovdje 'Inženjerija'. Very Happy

Na vrh Go down
Gost
Gost




INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime30.04.13 8:53

Ima li nekog iz pontonjerije
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime25.05.13 5:59

[You must be registered and logged in to see this image.]

Spajanje amfibijske skele GSP nosivosti 60 t
Na vrh Go down
stanislavk
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 100
ČLAN OD: : 2013-04-29
DOB : 56
M(j)esto Pula

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime25.05.13 9:18

Prvi put vidim tu amfibijsku skelu .... mi smo to radili od dva članka , a pokretao ju je remorker...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime25.05.13 15:28

To je ova skela, sastoji se iz dva dijela, lijevog i desnog:


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime25.05.13 23:01

[You must be registered and logged in to see this image.]

Rovokopač BTM-3, na šasiji gusjeničara AT-T (teški artiljerijski tegljač), mase 31.6 tona mogao je po satu iskopati 265-1120 metara rovova (dubine do 1.5m, širine 70 cm) ovisno o vrsti zemljišta. Snaga motora 415 KS.


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.07.13 17:58

a gde su mineri
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.07.13 19:22

oficir s ruzom (citat):
a gde su mineri

U Vasim komentarimam na ovoj i drugim temama postavljate samo pitanja a o sebi skoro da nista niste ni rekli (doduse niste ni obavezni) niti ste dali neki suvisli komentar, Vase delovanje na forumu se moze posmatrati kao spamovanje tako da vam ovom prilikom izricem OPOMENU!
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.07.13 21:46

Majke vam inženjerijske je li ova mrcina ikad igdje iskopala ijedan rov?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime16.07.13 23:43

[You must be registered and logged in to see this image.]
 MDK-2M, kopač zaklona, mase 28 t, max. brzina 35km/h. Širina zaklona 3.5 m, dubina 3.4 m, 200 m2 materijala na sat.

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
BAT-M, dozer mase 27.5 t, izrada privremenog puta 1.5-10 km/h, iskop zemljišta do 200 m2 na sat.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime16.07.13 23:48

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime18.07.13 8:39

Max Blitz (citat):
MDK-2M, kopač zaklona, mase 28 t, max. brzina 35km/h. Širina zaklona 3.5 m, dubina 3.4 m, 200 m2 materijala na sat.

BAT-M, dozer mase 27.5 t, izrada privremenog puta 1.5-10 km/h, iskop zemljišta do 200 m2 na sat.
 
Jesli li možda mislio 200 m3, nekako mi logičnije zbuči nego  200 m2. Količina materijala se meri u m3, a površina u m2, samo mi je brojka od 200m3 malo prevelika.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime18.07.13 11:56

zastavnik (citat):
Jesli li možda mislio 200 m3, nekako mi logičnije zvuči nego  200 m2. Količina materijala se meri u m3, a površina u m2, samo mi je brojka od 200m3 malo prevelika.
 
Da, mislio sam kubika, znači m3, krivo sam napisao.
Količina je velika, vjerojatno je to maksimalna vrijednost na najpogodnijem terenu.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime18.07.13 13:06

U Sahari još i više Laughing Laughing Laughing
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime10.08.13 20:29

nikad negovori sve sto znas... tako su me ucili, gospodine dpuricu
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime10.08.13 20:37

oficir s ruzom (citat):
nikad negovori sve sto znas... tako su me ucili, gospodine dpuricu

Sve - svakako. No, nesto malo. Ipak...U odredjenim sluzbama se  pak govorilo. *Kazi mnogo - da ne kazes nista(vazno)*
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.08.13 20:27

ha,ha,ha..provokatorski komentar nema sta...
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.08.13 20:29

ja sam ga video u radu, tj.rovokopac..paklena stvar
Na vrh Go down
oficir s ruzom
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 106
ČLAN OD: : 2012-12-16

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.08.13 20:30

tenk, nosac mosta...moze se koristiti i za unistavanje pojedinih pesadijskih mina...licno gledao, teren je bio preoran
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime14.08.13 21:07

Pozdrav drustvo-imao bih dodati nesto u vezi amfibiskog transportera-igrom slucaja zaduzio sam 7 kom.98 god.Tokom agresije nato-a 99,vozio ga tri meseca i mogu vam reci da je vrlo opasna stvar i veoma mocna.Na suvom ja brz kao metak i sva vozila koja dolaze iz suprotnog pravca begaju u stranu jer je neobican kao pojava a prilikom ulaska u vodu jednostavnom komandom iskljucite gusenice a ukljucite propelere i pravac na pecanje gde vam dusa zeli.lumpovanje tenk2 
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime15.08.13 7:42

PTS-M je zaista mocno vozilo
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime16.08.13 21:16

Jeste mocno a navescu vam jedan primer-kada se upali a vi se zadesite na par metara od njega na betonu ili asvaltu toliko se trese da ne mozete mirno stajati.A sto se tice upravljanja nista lakse-vozi se kao tenk i toliko je lako da sam ja naucio za par dana.A inace mislim da ima mocniji i jaci motor od tenka M-84.lumpovanje tenk 
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime16.08.13 23:11

amfibija predje savu dok kazes keks.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime17.08.13 19:19

Sve je tako kako kazes i nije mu potreban poseban ulaz ili izlaz iz vodi.Moze da savladjuje sve obale i strme i koje su u korovu bez problema.A posebno kada ubaci kamion u njega a na prikolicu top ili neko drugo orudje i vozi po vodi kao mi auto po asvaltu.bijeg pionir ban 
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime17.08.13 22:57

nama je amfibija sluzila iskljucivo za prebacivanje vojske na drugu obalu. nikad nisam video da vuce top ili nesto drugo.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime18.08.13 14:24

 Svaki amfibiski transporter u svom borbenom kompletu ima i prikolicu za orudje koje vuce po vodi.Znaci utovari u njega fapa a u prikolicu top ili nesto drugo i tako vozi preko vode a moze i vojsku ali neznam koliko tacno moze stati u njega.Imao sam priliku da ga vozim malo duze i stvarno mi se svideo i to je bila ljubav na prvi pogled.lol! pionir 
Na vrh Go down
vladimir
Podpukovnik
Podpukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 6132
ČLAN OD: : 2011-01-25

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime18.08.13 23:17

za prebacivanje tehnike koristili smo GSP ili skelu napravljenu od pontonskih clanaka koju su gurali remorkeri.
Na vrh Go down
sasa staza
Podporučnik
Podporučnik



Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1231
ČLAN OD: : 2013-02-06
M(j)esto Svuda po malo

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.08.13 0:03

Postoji i skela koja se sastojala od dve polu skele koje kada se sastave u vodi mogu nositi tenk ili neko drugo orudje.A remorkeri su gurali po vodi onu skelu koju su nosili kamioni.Very Happy bounce cheers 
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime07.09.13 0:55

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 07.02.14 0:25; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime07.09.13 0:58

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime08.09.13 4:45

vladimir (citat):
PTS-M je zaista mocno vozilo
sasa staza (citat):
Jeste mocno a navescu vam jedan primer-kada se upali a vi se zadesite na par metara od njega na betonu ili asvaltu toliko se trese da ne mozete mirno stajati.A sto se tice upravljanja nista lakse-vozi se kao tenk i toliko je lako da sam ja naucio za par dana.A inace mislim da ima mocniji i jaci motor od tenka M-84.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Još fotografija amfibijskog transportera PTS-M na:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 29.05.14 2:45; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime08.09.13 5:56

[You must be registered and logged in to see this image.]


Max Blitz: komentar modifikovan dana: 29.05.14 2:47; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime08.09.13 6:17

Na drugoj slici prethodnog posta s parade, vidi se da amfibijski transporter PTS-M moze vući plovnu prikolicu PKP-5 cija je nosivost 5t i koja prvenstveno služi za prijevoz artiljerijskih oruđa (uz istovremeno prevoženje vučnog vozila na transporteru.)
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime12.09.13 2:26

Amfibijski transporter K-61

[You must be registered and logged in to see this image.]

Amfibijski transporter K-61 je nešto manji od transportera PTS-M


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime12.09.13 2:33

[You must be registered and logged in to see this image.]

Amfibijski transporter K-61


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime12.09.13 2:35

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime12.09.13 22:03

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime19.10.13 0:10

Max Blitz (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]

Što je ovo? Shocked
 
Ovo radno vozilo su jednom prilikom dovezli iz Skoplja kod nas u Stip. To je bilo neposredno uoci jednog manevra koji je trajao petnaestak dana. Bilo nam je zanimljivo da blize osmotrimo o cemu se radi i pitali se ko ce sa njim da rukuje? Ostali smo bez odgovora a kasnije ovo "cudo" nije bilo sa nama na manevru... Pricalo se da je njegova radna sposobnost "problematicna" kada se pojave manje kolicine sljunka u zemlji ili ukoliko ima zila od drveca i rastinja pa se zato nije ni pokrenulo na teren. Sta je prava istina, ne znam. Prema ovoj fotografiji, ovo radno vozilo ipak deluje mocno.

Na vrh Go down
Sponsored content





INŽENJERIJA - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: INŽENJERIJA   INŽENJERIJA - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
INŽENJERIJA
Na vrh 
Stranica 1/7Idi na stranicu : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
 Similar topics
-
» Inženjerija Štip 7036/24 kapetan Holik Boris
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: