FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Skakanje padobranom u more JRM?

Go down 
5 posters
AutorPoruka
G1C
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2018-02-13

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 12:49

Drago mi je što sam našao ovaj forum. Ovo mi je prva tema pa unapred se izvinjavam za moguće greške.

Otac mi je služijo vojni rok u Mornarici. O tome ne priča nikad samo da se razboleo i bijo otpušten od služenja vojnog roka. Čuo sam po nekim pričama da mu se navodno nije otvorijo padobran i po padanjem u more da se davijo (nije znao plivat). Po tom slučaju se razboleo. Dali je imalo takvih "vežbi" skakanjem padobranom u JRM ili su to izmišljene priče? Ja se čudim da je bijo bačen padobranom u more a nije znao da pliva. Da li je to bila normalno procedura tada? Hvala unapred na informacijama i pozdrav svima.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 14:02

G1C (citat):

Drago mi je što sam našao ovaj forum.
Ovo mi je prva tema pa unapred se izvinjavam za moguće greške.

Otac mi je služijo vojni rok u Mornarici.
O tome ne priča nikad samo da se razboleo i bijo otpušten od služenja vojnog roka.
Čuo sam po nekim pričama da mu se navodno nije otvorijo padobran i po padanjem u more da se davijo  (nije znao plivat).
Po tom slučaju se razboleo.
Dali je imalo takvih "vežbi" skakanjem padobranom u JRM ili su to izmišljene priče?
Ja se čudim da je bijo bačen padobranom u more a nije znao da pliva.
Da li je to bila normalno procedura tada?
Hvala unapred na informacijama i pozdrav svima.

Možda je trebao sletjeti negdje na kopno ali ga je vjetar odnio u more.!? Suspect
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 14:23

Ne verjamem. V času obstoja SFRJ in JLA so se padalske enote  usposabljale, vsaj kolikor jaz vem, le v Nišu.  Večino skokov so opravili na letališču. Mornarica pa ni imela svojih padalskih enot. 
Tisti, ki ste služili v JRM pa fantu opišite kakšno je bilo usposabljanje v JRM. Mislim, da so vsi mornarji morali opraviti tečaj plavanja. Da pa bi kar tako mornarje metali iz letala v morje pa je pravljica, ena izmed mnogih iz obdobja JLA. Za skoke iz letala  je namreč veljal do zadnje podrobnosti izdelan protokol.
Verjetno je bil tvoj oče odpuščen iz JLA kot trajno nezmožen za službo zaradi drugih razlogov. Če bi bil vzrok le bolezen bi ga zdravili v vojaški bolnici in potem bi nadaljeval služenje v enoti. Sicer pa poglej v njegovo vojaško knjižico. Tam piše vse.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 14:25

Vojnik Graničar (citat):



Možda je trebao sletjeti negdje na kopno ali ga je vjetar odnio u more.!? Suspect
Fant piše, da se očetu domnevno ni odprlo padalo.  V tem primeru pa bi moral biti že orkan, da bi očeta nosilo po zraku.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 16:20

arcibald01 (citat):
Ne verjamem.
V času obstoja SFRJ in JLA so se padalske enote  usposabljale, vsaj kolikor jaz vem, le v Nišu.
Večino skokov so opravili na letališču.
Mornarica pa ni imela svojih padalskih enot. 
Tisti, ki ste služili v JRM pa fantu opišite kakšno je bilo usposabljanje v JRM. Mislim, da so vsi mornarji morali opraviti tečaj plavanja.
Da pa bi kar tako mornarje metali iz letala v morje pa je pravljica, ena izmed mnogih iz obdobja JLA.
Za skoke iz letala  je namreč veljal do zadnje podrobnosti izdelan protokol.
Verjetno je bil tvoj oče odpuščen iz JLA kot trajno nezmožen za službo zaradi drugih razlogov.
Če bi bil vzrok le bolezen bi ga zdravili v vojaški bolnici in potem bi nadaljeval služenje v enoti.
Sicer pa poglej v njegovo vojaško knjižico.
Tam piše vse.

Ovo je dobra ideja.!
Prelistaj njegovu vojnu knjižici i vidi što piše zašto je otpušten iz JNA. Suspect
Sam pada iz aviona a da mu se padobran ne otvori bilo na kopno ili more mislim da bi završilo smrću.
Ja sam jednom imao prilke pasti na kopnu sa otvorenim padobranom.
I mogu vam reći da se nisam baš dobro proveo.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 16:23

Vojnik Graničar (citat):

Možda je trebao sletjeti negdje na kopno ali ga je vjetar odnio u more.!? Suspect
arcibald01 (citat):
Fant piše, da se očetu domnevno ni odprlo padalo.
V tem primeru pa bi moral biti že orkan, da bi očeta nosilo po zraku.
Padobran se može ne otvoriti nikako a može i djelomično.
Ako je preživio pad iz aviona mislim Suspect  da je padobran bio djelomično otvoren.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 18:23

Imel sem kolegico, sedaj je že nekaj časa pokojna, ki je preživela skok iz letala, pri tem pa se ji je padalo odprlo le delno. Grozljive posledice je imela, od polomljenih kosti naprej. 
Zato mislim, da je fantov oče imel druge zdravstvene težave, da so ga odpustili iz JLA, trajno. Fant bi verjetno pri očetu opazil, da pri hoji, če sploh bi lahko še hodil, moja kolegica je bila na vozičku, uporablja bergle. Pa je vseeno ali je padel na trda tla ali v vodo. Površinska napetost vode deluje včasih še huje kot padec na tla. Si predstavljaš, da letiš s pospeškom 9,8 z višine (verjetno) 400 m ali 500 m in padeš kot kamen na tla. Postaneš trajni invalid, če seveda sploh preživiš. In fantov oče bi verjetno imel priznano kakšno invalidnino, če že ne vojaško, pa vsaj civilno. In verjetno nikoli v življenju ne bi več delal.
Zato še vedno mislim, da je fantova zgodba pravljica za lahko noč. Sicer pa naj pogleda vojaško knjižico. Tudi kje je oče služil vojaški rok in kot kaj. Verjetno mornarica, kot mornar in ne kot padobranec.
Na vrh Go down
G1C
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2018-02-13

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime13.02.18 19:15

Hvala na odgovorima. Mislim ako je to istina šta narod priča da je djelomično otvoren bijo padobran (čisto sam citirao kako narod kaže). Mada i ja često pomislim da se narod tad pravijo važan i terao cirkus kako kažu to je bilo velika sramota ko nije odslužijo vojni rok. Vojna knjižica je nažalost u domovini sada živimo u inostranstvu. Kad budem išao na odmor pokušaču da je nadjem ako je nije otac sakrijo/bacijo. U knjizici samo piše diagnoza neke bolesti ili ima i neki izvestaj uz to?

Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 58
M(j)esto Kraljevo

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime14.02.18 15:41

Ne verujem da u vojnoj knjizici pise dijagnoza. Moj otac je tri meseca pre kraja roka otpusten iz JNA (zbog cira na 12-to palacnom crevu) a u vojnoj knjizici pise * Otpusta se iz JNA kao trajno nesposoban za vojnu sluzbu* - datum, potpis i pecat
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime14.02.18 16:14

Vsaka diagnoza se vodi pod točno določeno šifro (podobno kot VES). Seveda dopuščam, da v vojaški knjižici ni vpisana diagnoza, niti šifra diagnoze. Včasih se je vpisala. Kot zanimivost, v moji vojaški knjižici je vpisana celo moja karakteristika. Dobesedno prepisana z vojaškega kartona, ki ga je hranil vojni odsek (tako se je takrat ta oddelek imenoval). Če diagnoza ni vpisana v vojaški knjižici je pa zagotovo na vojaškem zdravstvenem kartonu, ki ga je vsak, ki je odslužil JLA dobil skupaj z vojaško knjižico. 
Zadnja možnost pa je, da gre fant na Vojni odsek (nimam pojma kako se to sedaj imenuje) in prosi za vpogled v očetovo vojaško kartoteko. Morali mu bodo dovoliti, če bo njegov oče s tem soglašal ali bo fant izkazal pravni interes za vpogled.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime15.02.18 11:50

Evo jedva pronašao moje slike.
Bilo je to godine gospodnje ‎25. ‎03. (ožujka) ‎2011. godine.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Slikano je ovdje.

Kad padobranom lupiš o ovaj dalmatinski kamenjar ishod je ovakav.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Možete samo zamisliti kako bi netko završio da je pao sa padobranom koji se nije otvorio ili je bio poluotvoren.!?  Suspect
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Mikula 67
Podporučnik
Podporučnik
Mikula 67


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
Tehnička Služba Tehnička Služba
BROJ POSTOVA: : 1546
ČLAN OD: : 2013-12-22
DOB : 57
M(j)esto Šabac

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime17.02.18 15:48

Graničar, koji tip padobrana je bio u pitanju kada si se tako ubio,
mora da si išao kontra vetru, mogao si malo i kočiti... Smile

_________________
Koliko god bila varljiva, nada služi barem tome da nas ugodnim putem vodi do kraja života.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime18.02.18 14:09

Mikula 67 (citat):

Graničar, koji tip padobrana je bio u pitanju kada si se tako ubio,
mora da si išao kontra vetru, mogao si malo i kočiti... Smile
Ima ona izrekao u narodu koja kaže: "Kad si vidio da ćeš pasti zašto nisi stao". Very Happy
Imam jednu vido snimku jednog poznanika koji je u Splitu padobranom lupio o zemlju  ovdje.
I on je kočio.  Very Happy
Pa je završio ovdje.
Za razliku od njega ja nisam završio u bolnici.
Mada sam neko vrijeme iza tog događaja šepao.
Uglavnom nema nekih trajnih posljedica.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Skakanje padobranom u more JRM? Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Skakanje padobranom u more JRM?   Skakanje padobranom u more JRM? Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Skakanje padobranom u more JRM?
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
VOJNA PLATFORMA
 :: Ratna mornarica
-
Idi na: