FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!

Go down 
3 posters
AutorPoruka
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime26.12.16 14:47

Zovu ih podvodni skuter ali ja ih poznajem kao jahaći torpedo. Koliko znam koristili su ih u Divuljama početkom 70ih.
Jedan amer rekao mi je da ih poznaje kao R1 JRM, iako je po meni to varijanta Pegaususa Dimitria Berikoffa.
Imam metalni model napravljen 1:1 , toliko detaljno da izgleda kao pomagalo u nastavi tj obuci diverzanata.

Evo , zanima me ako netko zna više o navedenom "jahaču" i njegovom porijeklu tj proizvodnji i uporabi u JRM.

Lp
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime26.12.16 15:53

Beks (citat):

Imam metalni model napravljen 1:1 , toliko detaljno da izgleda kao pomagalo u nastavi tj obuci diverzanata.

Pozdravljeni Beks. Priložite kakšno sliko in mogoče malo opišite kako se upravlja.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime26.12.16 21:52

Beks (citat):
Jedan amer rekao mi je da ih poznaje kao R1 JRM, iako je po meni to varijanta Pegaususa Dimitria Berikoffa.
Evo, zanima me ako netko zna više o navedenom "jahaču" i njegovom porijeklu tj proizvodnji i uporabi u JRM.

U ovom članku je ukratko razvoj ronilice Dimitrija Rebikoffa (ne Berikoffa kako si naveo).
[You must be registered and logged in to see this link.]

U SFRJ je ronilice R-1 i R-2 projektirao/usavršio Brodarski institut iz Zagreba, a proizvodile su se u BSO Split.
Ronilica R-1 je služila sa prijevoz diverzanta i nije torpedo već tzv. mokro podvodno prijevozno sredstvo. (Brzina nije velika, adekvatniji naziv bi bio podvodni skuter.) Diverzantska podmornica klase Una je mogla prevesti četiri ronilice R-1.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime28.12.16 13:40

arcibald01 (citat):
Beks (citat):

Imam metalni model napravljen 1:1 , toliko detaljno da izgleda kao pomagalo u nastavi tj obuci diverzanata.

Pozdravljeni Beks. Priložite kakšno sliko in mogoče malo opišite kako se upravlja.

Pozdrav arcibald01,
kao novi član nemogu još postavljati fotografije.
Postaviti ću naknadno.
Na vrh Go down
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime28.12.16 13:54

Max Blitz (citat):
Beks (citat):
Jedan amer rekao mi je da ih poznaje kao R1 JRM, iako je po meni to varijanta Pegaususa Dimitria Berikoffa.
Evo, zanima me ako netko zna više o navedenom "jahaču" i njegovom porijeklu tj proizvodnji i uporabi u JRM.

U ovom članku je ukratko razvoj ronilice Dimitrija Rebikoffa (ne Berikoffa kako si naveo).


U SFRJ je ronilice R-1 i R-2 projektirao/usavršio Brodarski institut iz Zagreba, a proizvodile su se u BSO Split.
Ronilica R-1 je služila sa prijevoz diverzanta i nije torpedo već tzv. mokro podvodno prijevozno sredstvo. (Brzina nije velika, adekvatniji naziv bi bio podvodni skuter.) Diverzantska podmornica klase Una je mogla prevesti četiri ronilice R-1.


Pozdrav Max Blitz,

najprije isprika zbog krivog navoda tj prezimena Rebikoff. To je školski primjer kako puno ića i pića za čas promjene čovjeku prezime  Laughing

Hvala za info o Brodarskom institutu ZG , nisam znao da su oni radili navedeni skuter iako mislim da je R1 JRM preinaka izvornog Pegasusa.

Postaviti ću fotografije mog modela R1 čim mi administrator dopusti.
Na vrh Go down
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime03.01.17 11:13

[You must be registered and logged in to see this image.]
[url=<a][/url][You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime03.01.17 14:09

Tvoj model nije R-1, već baš taj stariji tip ronilice T-14 Pegasus francuske proizvodnje, kojeg je bilo u JRM.
Pripadnici 82. pomorskog centra ranih sedamdesetih godina. Podvodni skuter je stariji tip ronilice T-14, a ronioci su opremljeni lakim autonomnim aparatima na kisik Dräger M-600.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime03.01.17 14:45

Hvala Max,
ipak sam bio u pravu kad sam mislio na T 14 Pegasus.
Jedan Amer zapeo za R1 i ja ga poslušao.

Znači ovaj moj model je ustvari preteča R1 ali svejedno je korišten u JRM.

Hvala još jednom.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime03.01.17 14:57

Beks (citat):
Hvala Max,
ipak sam bio u pravu kad sam mislio na T 14 Pegasus.
Jedan Amer zapeo za R1 i ja ga poslušao.

Znači ovaj moj model je ustvari preteča R1 ali svejedno je korišten u JRM.

Vidi se na očigled na T-14 i R-1 nisu iste.
R-1 je manja i ima bolje karakteristike što se tiče plovnosti i otpora vode, sve detalje ne znam. Kasnije je dana prednost ronilici R-2.
Našao sam podatak da je ove modele T-14 izrađivo jedan zastavnik u Remontnom zavodu Tivtu (ne znam koliko komada), a vjerojatno je tvoj jedan od njih.

Na vrh Go down
Beks
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2016-12-26
M(j)esto Rijeka

Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime03.01.17 17:12

Puno hvala na ovoj informaciji o remontnom zavodu u Tivtu!
Lp
Na vrh Go down
Sponsored content





Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!   Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?! Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Jahaći torpedo R1 tj Pegasus my Dimitri Berikof ?!?!
Na vrh 
Stranica 1/1

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: