FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
NA VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 10461 ČLAN OD: : 2014-08-01 DOB : 62 Bijelo Polje
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 22.05.17 20:00
Gorica 660 (citat):
Ovo je jedna od mojih najomiljenijih igračaka iz djetinjstva, riječ je o automatu na baterije kojeg sam gotovo svaki put kada sam sa roditeljima išao u Mađarsku (Harkanj banja) kupovao...
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
PORUCNIK Pukovnik
NA VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 10461 ČLAN OD: : 2014-08-01 DOB : 62 Bijelo Polje
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 06.07.17 19:13
Ovo pomagalo u moru nisam rado koristio jerme je slijepljeno mjesto na strani do tijela ranjavalo, naročito ispod paziha. Radije sam se samo držao za njega.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
PORUCNIK Pukovnik
NA VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 10461 ČLAN OD: : 2014-08-01 DOB : 62 Bijelo Polje
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 09.07.17 15:04
ĆERALO
Za djecu predškolskog uzrasta u mom selu je to bila vrlo popularna igračka. U suštini, vrlo je jednostavna stvar, ali su mogli da je naprave samo dječaci spretni sa čekićem i iskusni u odabiru materijala.
Da bi se napravilo ćeralo, potreban je štap, ili letvica dužine do pazuha dječaka, ekser, poklopac od neke kante (najpogodniji je bio poklopac metalne kante vitalovog biljnog masla od pet kila) i čekić.
Dužina drške je bitna jer, ako bi bila prekratka, dječak bi povijen trčao. Obim mora biti takav da lijepo liježe u šaci dječaka.
Prvo se ekserom probije rupa u centru poklopca sa unutrašnje strane. Ovo je bitno, jer u slučaju da se probije sa vanjske strane bilo bi teško pravilno okretanje , što je vrlo bitno pri jurnjavi. U tom slučaju ekser se nije mogaso ukucati do kraja i, ako bi bio jače ukucan, ivica poklopca je zapinjala za štap i usporavala, ili onemogućavala okretanje, a ako bi bio manje ukucan, poklopac bi "šverao", ili landarao. Iskusniji su uspijevali da odrede centar, sa priličnom tačnošću i bez mjerenja. Ekser je bio poluosovina tog točka od poklopca.
Onda je trebalo odrediti mjesto na štapu gdje će se ukucati ekser. I to je vrlo bitna radnja jer, ako se odredi na dužini većoj od poluprečnika poklopca, taj istureni dio može zapinjati za neravnineili se zabosti u zemlju što, pri većoj brzini, može biti opasno i dovesti do povrede dječaka. Ako je prekratka, onda umanjuje stabilnost pravca okretanja točka. A može štap ili letvica "puknuti", pocijepati se pri ukucavanju eksera. Da bi se smanjila mogućnost tog cijepanja, naročito ako je letvica suva, oni najiskusniji bi vrh eksera malo zatupili čekićem.
Bitan je i izbor eksera. Ekser ne smije biti preveliki, jer njegova debljina može izazvati pucanje drške pri ukucavanju. Takođe ostaje predug dio za savijanje nakon probijanja drške što, takođe, nije poželjno i može da bude opasno. Premali ekser, kraći od prečnika štapa, može da se djelimično ili potpuno izvuče tokom igre, pa točak opet "švera", ili otpadne. Ne smije imati premalu glavu, jer vremenom tijelo eksera "izjede" poklopac, proširi rupu i tako točak može opet da otpadne. Najbolje je da ekser, kad se ukuca, viri vrhom oko 1cm. Taj dio se zakrivi (vrlo oprezno, da ne pukne drška pri tom) ukoso (oko 45 stepeni) na dolje, prema vrhu drške koji se drži u ruci. Ukucavane pravo ili na gore može da bude opasno. "Na dolje" se određuje po tome je li dječak ljevak ili dešnjak. Ako se iskrivi ravno, suprotno od drške nije praktično, jet kroz travu može da zapinje, ako nije dobro savijen.
Nije dobro ni ukucavati ekser na način da se prvo uluca u štap, a onda kroz poklopac. Taj način je vrlo opasan, jer točak ima veliku mogućnost da spadne. Pa sad zamislite dječaka u punom trku da mu spadne točak sa te naprave, a drška se zabije u zemlju. Obavezna je povreda. Nedajbože da drži dršku ispred, a ne pored sebe.
Važno je da dječak zna i da upravlja ćeralom, da navija na lijevu i desnu stranu pod pravilnim uglom pri skretanju. Ako ga previše nagne, dobije se efekat tupog ašova.
E, kad je sve to gotovo, ćerala u ruke i - ĆERA'!!! Da vidimo čije je najbrže.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
arcibald01 Poručnik
VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 2963 ČLAN OD: : 2013-12-19
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 11.07.17 15:09
Izdelek Mehanotehnike iz Izole iz sredine 50 tih let.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
PORUCNIK Pukovnik
NA VZ VZ JM PV BROJ POSTOVA: : 10461 ČLAN OD: : 2014-08-01 DOB : 62 Bijelo Polje
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 17.07.17 2:32
Moj plašljivac, koji je koristio ovakvu municiju, nije imao formu kolta. A kolt mi je imao dužu cijev i koristio je plastičnu municiju, ona koja se otkida sa plastično tračice.
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 29.07.17 3:04
Karet - imali su ga dječaci u Dalmaciji, ja ne. Vožnja s njim nije bila bezopasna, mogla se pošteno oguliti koža pri padu, ili nešto slomiiti, a nisam baš bio dijete za svaku vrst hazarda. Danas je to 'vozilo' gotovo sasvim izumrlo. Karet je, jasno, ručni rad, nije postojao gotovi 'industrijski'. Opis je s wiki, dobar: Sastoji se od drvene šperpločne daske pravokutnog oblika koja služi kao sjedište. Na nju su pričvršćene nepokretna zadnja osovina i pokretna prednja osovina. Na zadnju su stavljena dva manja kuglična ležaja van gabarita daske, a na prednju, na sredinu, jedan veći kuglični ležaj koji se popularno nazivaju balinjerama. Osim toga, prednja osovina, onim dijelom van gabarita daske, služi kao upravljač. To je omogućeno njenim središnjim spojem s prednjim dijelom daske. Radi većeg prednjeg ležaja, prednji dio kareta je uzdignutiji u odnosu na zadnji. Igranje se sastoji od spuštanja niz nagib, uglavnom asfaltne podloge. U posljednjem slučaju korištenje proizvodi karakterističan zvuk zujanja, dijelimično nalik buci automobila.
Natjecanje novijeg doba, prije se nije nosila baš nikakva zaštitna oprema. Spuštalo se s vrha strme ulice, prometnice, pa iako promet nije bio gust kao danas, ponekad bi iznenada naišao automobil...
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 02.08.17 20:51
Raspored sjedenja u autobusu na školskim izletima i ekskurzijama...
“Ring” na engleskom jeziku znaci prsten ili krug, a “Ring of Roses” (crveni prsten, prsten od ruža) označava prve simptome kuge – crvenasti krugovi na koži…
Izvorno, pjesmica izgleda ovako: Ring-a-ring o’ roses, A pocket full of posies, A-tishoo! A-tishoo! We all fall down. Cows in the meadows Eating buttercups A-tishoo! A-tishoo! We all jump up.
Dakle, engleskoj verziji nema govora o čika Paji, jajima, mućku i čučanju. Radi se o opakoj bolesti koja kosi djecu pred sobom. Zbog toga tekst i govori: prsten od ruža, pun džep buketića, a-pćiha, svi padamo… Prva strofa dječije pjesmice govori o bolesti i umiranju, a druga o lijeku i ozdravljenju: Krave na poljani, pasu ljekovito bilje (žablji cvet), a-pćiha, svi skačemo…
U ovoj pjesmi spominju se dva cvijeta – Ruža i žablji cvijet, jedan je crvene boje, poput crvenih prstenova koji predstavljaju simptome kuge, a drugi cvet je žut i tradicionalno se koristio kao lijek protiv groznice, upala, reume, iritacija kože i slično… Pjesmica se pjevala slično kao i kod nas – djeca se uhvate za ruke i formiraju kolo oko jednog djeteta, igraju oko njega i pjevaju pjesmu. Ko je najsporiji u kolu u sledećem krugu stoji u sredini (postaje Rosie – Ružica). Simbolično, dete u sredini predstavlja osobu oboljelu od kuge, samu, izolovanu. U kasnijim verzijama, dijete koje stoji u sredini na kraju pjesmice poljubi nekoga iz kola i tako ga “zarazi” da ono postane Ružica, te zamjene mjesta… Od kada je nastala, pjesmica Ringe Raja imala je mnogo prepjeva i verzija na različitim jezicima, a kako je prsten od ruža postao čika Paja koji donosi jaja od kojih je jedno mućak, nije izvjesno. U našoj verziji, dijete u sredini predstavlja mućak. Djeca se vrte u kolu i pjevaju pesmicu. Na kraju sva djeca čučnu (simbolično popadaju). Koje dijete zakasni, postaje mućak i ide u sredinu… Ringe, ringe, raja došo čika Paja pa pojeo jaja, jedno jaje muć, a mi djeca čuč. Međutim, korjeni ove dječje pesmice sežu još dalje od 17. veka i pošasti koje su morile svijet. Smatra se da je ovo u početku bila dječja igra koja se zaista igrala oko ružinog drveta, koje je u paganizmu bilo simbol života, svjetlosti, nadarenosti natprirodnim moćima.
Dakle, ova dječija pesmica datira još iz paganskog doba. Kijanje, koje se spominje u pjesmi, simbolizuje izlazak duše iz tijela. Paganski narodi su vjerovali da duša može da nam pobjegne iz tijela prilikom jakog kijanja, zbog čega se i razvio običaj da se prilikom kijanja ruka stavlja na usta i nos. Tek kasnije, mnogo kasnije, sa otkrićem bakterija i virusa, stavljanje ruke na usta postalo je način da se spriječi širenje bolesti.
Od ovog narodnog vjerovanja potiče i izraz “duša u nosu”. “Duša mi je u nosu” – ovim izrazom saopštavamo da smo toliko iscrpljeni da smo na ivici smrti – duša se popela u nos i samo što ne izađe iz tijela.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 19.08.17 3:10
Figurice visine cca 5 cm koje su se mogle kupiti na kioscima, proizvođač Tvornica igračaka 'Biserka' Zagreb. Pravi kolekcionar ih čuva neraspakirane... znači onda je kupio kolekciju i od tada tako stoji, bar 30-tak godina....
Ovako smo mi, kao klinci, skakali u vir na prozivku. Ko skoči a ne prozove nikog, mora ponovo skočiti, a ako opet zaboravi, onda su ga bacali u vodu. Isto ni se desilo ako prozvani nije htio skočiti.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 05.09.17 19:26
Stoni fudbal "pucomet" sam prvi put vidio kad ga je donio rođak iz Sarajeva. Sličan je ovom sa slike, ali golman ke bio zakačen žicom u obliku luka, koja je pričvršćena iza gola i pomerali smo golmana lijevo - desno prstima.
Poslije sam za sebe improvizovao pucomet. Iskoristio sam unutrašnjost stare šahovske table za to. Obojio sam zelenom bojom površinu, bijelom izvukao potrebne linije, i po nekom rasporedu ukucao 26 ekserčića. Četiri duža su poslužila da napravim golove (nijesu imali prečke), a manje simetrično rasporedio po tabli. Jedanaest glava eksera sam ofarbao crvenom, a drugih jedanaest plavom bojom. Umjesto lopte sam koristio malo bijelo dugme od košulje, a za šutiranje sam koristio polovinu od drvene štipaljke za veš. U stvari, više je ličilo na hokej, ali sa fudbalskim pravilima. Jedan igrač igra tako što štipaljkom jednim potezom dodaje dugme svojim eksercićima sve dok dugme ne pređe aut ili gol-aut liniju, da gol, ili se dugme ne doda bliže protivničkom igraču nego svom.
_________________ Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda. porucnik ness
Max Blitz KONTRA ADMIRAL
NA VZ VZ VZ JM JM PV BROJ POSTOVA: : 24246 ČLAN OD: : 2012-10-30
Naslov komentara: Re: Igre i igracke mog djetinjstva 08.09.17 23:23
Iz kataloga robne kuće NAMA Zagreb, jesen/zima 1969/70.