FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

EU čestitka

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next
AutorPoruka
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 9160
REPUTACIJA : 136
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 58
M(j)esto Bijelo Polje

EU čestitka - Page 12 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime02.09.18 15:22

@pucflek (citat):
@VBČ (citat):

Ja se opirem od same pomisli da ću nekad u mirovinu. To mi je tako odbojno, i presretan sam što imam radit još 20 godina. 
Ne kužim ljude koji broje dane i godine kad će u mirovinu.

Ja sam suprotna strana. Volim i ja raditi ali je još mnogo ljepše raditi ono što te veseli i raditi bez pritisaka i svakodnevnih, ponekad dosadnih, ponekad oštrih, obaveza. Zato zbrisati u penziju...kad se može prije! A ne brojim, jer je, fijuuu,daleko !

S koliko godina se u JNA odlazilo u penziju, druže Poručniče ?
Zavisilo je od posla (da li je bio benificiran) i godina. Trebalo je 40 godina staža.
Ja sam otišao u 29. godini starosti. salutiranje 2

pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

BROJ POSTOVA: : 447
REPUTACIJA : 26
ČLAN OD: : 2016-02-26

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime03.09.18 20:07

@PORUCNIK (citat):

Već ? Question
Na vrh Go down
VBČ
GENERAL JNA NAČELNIK GŠ Administrator
GENERAL JNA   NAČELNIK GŠ   Administrator
VBČ

Član foruma od prvog dana SP
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 8765
REPUTACIJA : 180
ČLAN OD: : 2009-05-01

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime03.09.18 22:09

Blago državi u kojoj se s 29 ide u mirovinu No (Izuzev ako nije invalidska).

https://jna-sfrj.forumbo.net
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime03.09.18 22:49

@pucflek (citat):
@PORUCNIK (citat):

Već ? Question
Bio nesposobaan za nastavak aktivne vojne službe. O tome sam već pisao otvoreno na ovom forumu.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime03.09.18 23:45

@PORUCNIK (citat):

Evo kako se može ranije u mirovinu, snimak iz 2009., glavni dio je na oko 1:10...  Smile

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 0:58

Države bivše SFRJ nikako da se riješe boračkih mirovina. A i kako bi kad se svakih 50 godina ratuje,
pa ne odu jedni, dodju drugi.

No u Njemačkoj toga nema. Sudjelovanje u regularnoj vojsci za vrijeme Drugog svjetskog rata nije povlačilo nikakvu mirovinu za sobom, jedino su godine provedene u vojsci bile uračunate u mirovinski staž. Svatko je morao do starosti zaradit mirovinu u civilstvu.

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 1:12

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Evo kako se može ranije u mirovinu, snimak iz 2009., glavni dio je na oko 1:10...  Smile

Smrdi priča.
Razredna 2009. puni 50 godina.
Znači, rođena je 1959. godine.
Slušateljki bila razredna 1978. godine. Znači sa 19 godina bila razredna u srednjoj školi.
A slušateljka je tada mogla imati najmanje 17 godina. Ne znam koliko razreda ima upravna škola.
Možda su je sa srednjom pedagoškom postavili da predaje u srednjoj školi i daju joj razred na starješinstvo scratch vojnik

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 1:13

@VBČ (citat):
No u Njemačkoj toga nema. Sudjelovanje u regularnoj vojsci za vrijeme Drugog svjetskog rata nije povlačilo nikakvu mirovinu za sobom, jedino su godine provedene u vojsci bile uračunate u mirovinski staž. Svatko je morao do starosti zaradit mirovinu u civilstvu.

I ovdje je (otprilike) tako, samo se muljarilo s invaliditetom i PTSP-om.

Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 1:17

@PORUCNIK (citat):

Smrdi priča.
Slušateljki bila razredna 1978. godine. Znači sa 19 godina bila razredna u srednjoj školi.
A slušateljka je tada mogla imati najmanje 17 godina. Ne znam koliko razreda ima upravna škola.
Možda su je sa srednjom pedagoškom postavili da predaje u srednjoj školi i daju joj razred na starješinstvo scratch vojnik

Možda je i razredna dala P pa postala razrednom prije vremena. Very Happy

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 1:26

@Max Blitz (citat):
@VBČ (citat):

I ovdje je (otprilike) tako, samo se muljarilo s invaliditetom i PTSP-om.

Osim toga i kako se ciklički godinama smanjivao aktivni sastav, ljudi su umjesto na biro (jbg) slani mladi u penziju.
Objektivno, nakon rata pa kasnije još s npr. 5-6-7 godina vojne službe teško je bilo i naći 'običan' posao, a i uopće ga raditi, ali to je bilo individualno.
No, također masa ljudi nema ništa osim spomenice i koje medalje, kako tko.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 2:05

@VBČ (citat):
@PORUCNIK (citat):

Smrdi priča.

Možda je i razredna dala P pa postala razrednom prije vremena. Very Happy
Razred je morala preuzeti početkom školske godine, dakle sa 18. A 18 je napunila nakon početka godine, ako uzmemo kao rođendan datum objavljivanja snimka. onda e dala P kao maloljetnica zatvor

pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime04.09.18 20:02

@PORUCNIK (citat):

Možda sem već malo dosadan...ali onda ni penzija nije "debela"?!
 Otprilike pola manja od drugova s "punim" godinama ?!
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime05.09.18 4:58

@pucflek (citat):
@PORUCNIK (citat):

Možda sem već malo dosadan...ali onda ni penzija nije "debela"?!
 Otprilike pola manja od drugova s "punim" godinama ?!
Mislim da je u rangu, ili malo veća, zavisno od čina do kog su dogurali... Bar u CG.

pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime05.09.18 19:47

@PORUCNIK (citat):
Mislim da je u rangu, ili malo veća, zavisno od čina do kog su dogurali... Bar u CG.

Ako je tako, onda još puno zdravih godina.
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime05.09.18 20:35

Citat :

Druže Poručniče, znaš li da te državni sustav ne voli!
 Zapravo si velik državni neprijatelj, kad već tako dugo primaš penziju.

Moraš crnčiti do 60 + starosti, usput pokupite što vise bolesti, a biti što manju na bolovanju. Primiti tri, najviše četiri (najbolje nijednu) obroke penzije kraj mjeseca, toliko da osjetiš plodove svog rada, a onda je red da ti moraju drugi posljednji put izuti vlastite cipele.
 Vrijeme je da te mora nešto strefit! 
 Ali te mora strefiti do kraja - ne ono, da se ti još boriš i hoćeš živjeti pa te moraju selit iz one bolnice u ovu ustanovu na troškove iz državnog proračuna. Cool

E, to je uzor primjernog državljanina!  Smile
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime05.09.18 20:42

Izgleda da bi mogli ostati bez pomicanja kazaljki, ali i na ovom 'ljetnom' vremenu.

"Milijuni su se oglasili na anketu i mislim da trebamo cijele godine biti na ljetnom računanju vremena, to će se i dogoditi", rekao je Jean-Claude Juncker.

https://www.express.hr/top-news/ljeto-zauvijek-sto-nam-donosi-novo-racunanje-vremena-17346

Meni je to ok (ako će biti ljetno vrijeme), jedino će u 'špici' zime dosta kasno svitati, ... po oblačnom vremenu oko 8 h.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 1:24

Iskustva Šveđanke koja se preselila u Hrvatsku:
Švedska useljenica o hrvatskoj birokraciji: Pečat za tvrtku je kao iz Monthy Pythona

Melisse Blixt, švedska državljanka rođena u Hrvatskoj, odrasla u Italiji, koja se odlučila ovog ljeta trajno preseliti iz Švedske u Hrvatsku piše na blogu - među njenim iskustvima uvjerljivo su najgora ona s birokracijom.
Shvatila je da u Hrvatskoj ne vole toliko turiste, premda mnogi žive od njih, a jasno joj je i zašto – jer se cijeli svijet zaustavlja samo da turist napravi selfie.
Začudilo ju je što trgovci u dućanima nerijetko ne skrivaju prijezir prema kupcima, te što kompanije nisu posvećene zadovoljavanju potreba kupca, već gledaju kako ga prevariti. Nije joj jasno ni zašto se u Hrvatskoj čak i manje razdaljine prelaze automobilom.
Posve joj je nejasno i zašto njeni hrvatski susjedi ne uspijevaju razdvojiti svoju osobu od države te se nađu uvrijeđenim kad ona kritizira državu u koju je došla. Iznenađenje joj je bilo što život u Hrvatskoj nije toliko jeftiniji kao što je očekivala, dapače, istaknula je da su poneke stvari i skuplje nego u Švedskoj. ...

Naravno, nije cijeli blog Melisse Blixt posvećen kritikama, dapače. Ova Šveđanka piše i zašto se odlučila doseliti u Hrvatsku. Klima, hrana, slaba izgrađenost, vrijednosti i briga za drugog, fjaka – neki su od razloga zašto se odlučila doseliti. A najavila je i da će na svom blogu uskoro objaviti tekst o pozitivnim iskustvima u prva tri mjeseca u Hrvatskoj.

https://lider.media/aktualno/tvrtke-i-trzista/poduzetnici/svedska-useljenica-o-hrvatskoj-birokraciji-pecat-za-tvrtku-je-kao-iz-monthy-pythona/

EU čestitka - Page 12 Pecat-10

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 8:39

@pucflek (citat):
Citat :

Druže Poručniče, znaš li da te državni sustav ne voli!
 Zapravo si velik državni neprijatelj, kad već tako dugo primaš penziju.

Moraš crnčiti do 60 + starosti, usput pokupite što vise bolesti, a biti što manju na bolovanju. Primiti tri, najviše četiri (najbolje nijednu) obroke penzije kraj mjeseca, toliko da osjetiš plodove svog rada, a onda je red da ti moraju drugi posljednji put izuti vlastite cipele.
 Vrijeme je da te mora nešto strefit! 
 Ali te mora strefiti do kraja - ne ono, da se ti još boriš i hoćeš živjeti pa te moraju selit iz one bolnice u ovu ustanovu na troškove iz državnog proračuna. Cool

E, to je uzor primjernog državljanina!  Smile
Paa, nekako tako ispada... Više sam primio nego polovina penzionera sa punim radnim stažom iz mog sela  Embarassed

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 8:41

@Max Blitz (citat):
Izgleda da bi mogli ostati bez pomicanja kazaljki, ali i na ovom 'ljetnom' vremenu.

"Milijuni su se oglasili na anketu i mislim da trebamo cijele godine biti na ljetnom računanju vremena, to će se i dogoditi", rekao je Jean-Claude Juncker.

https://www.express.hr/top-news/ljeto-zauvijek-sto-nam-donosi-novo-racunanje-vremena-17346

Meni je to ok (ako će biti ljetno vrijeme), jedino će u 'špici' zime dosta kasno svitati, ... po oblačnom vremenu oko 8 h.

Protivprirodno...
Podne bi bilo u 13h vojnik

jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 717
REPUTACIJA : 43
ČLAN OD: : 2016-09-07
DOB : 69
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 10:09

poručnik:

za tebe in za mene penzionista je pa tako in tako vseeno, kakšen čas imaš, Very Happy, hebeš "protivprirodno",
važen je pa za nas tenisače, da je prajmtajm pravi od 18...20, in ta premik v letni čas je prava stvar in to to smijehx , junker že ve kaj dela...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 12:00

Dakle, kako sam i govorio, ključne riječi ovdje su:  Smile

@jozl52 (citat):
penzionista, "protivprirodno",...tenisač...

Radni čovjek ne vidi djecu zimi po zimskom računanju vremena osim po mraku, ovako će popodne biti bar malo svjetla.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 13:57

Zanimljiv detalj na oko 7:00...
Savo Štrbac se u emisiji kod Marića pohvalio da je za 18 godina prethodnog radnog staža u Hrvatskoj (kao sudac) ostvario mirovinu, i to 3,5 puta veću nego za kasnijih 16 godina staža u Srbiji (kao advokat).
Ostatak priče je o nestalima, teška tema, ali nije ništa novo i što ne znamo.

Na vrh Go down
jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 14:45

jaz dobim od hrvaškega "mirovinskega" 15 € (evriča / mesec) za eno leto in tri meseca dela na hrvaškem, v osnovo mi je šlo 1300 DEM, leto 89/90, sem pa šel po hrvaški zakonodaji leta 2014 mislim tri leta predčasno v penzijo pri nas  40 let..., če bi imel hrvaško penzijo jo bi imel glede na osnovo cca 600...700 € evrića, podobno kot zdaj slovensko..., no, ker ni bil savo kar "nekaj", sodnik v zadru..., ima cca 300...400 "evriča"??? od hrvaškega "mirovinskog" izgleda, da plačajo...tudi savi, ni slabo... in kolikšne so penzije v bivših republikah, pojma nimam...

prijatelj zobar tu pri nas, makedonec, pravi da ima njegova mati v makedoniji cca 150...200 €...???

še nekaj cen tu pri nas v deželi:

pivo laško .5 u birtiji: 2.2+
kilo kruha                  1+
meko                       .7+
cigareti                    3.8+
elktrika živim sam     33
voda                          7
mobitel                     20
internet + tv              55
zdravstveno zav. dodatno  30
zavarovanje nezgodno       50
komunala                          17
becin 95                           1.3???
radio+tv nacional         13

to je malo za ilustracijo, vse je na mesec v € evrićih...
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 15:20

@jozl52 (citat):

mobitel                     20
internet + tv              55

affraid

PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 15:48

@Max Blitz (citat):

@jozl52 (citat):

Radni čovjek ne vidi djecu zimi po zimskom računanju vremena osim po mraku, ovako će popodne biti bar malo svjetla.

Nek pomjere radno vrijeme, a ne sat, ako im je do toga... Nek rade od 9h, ili od 5, alipodne je kad je sjenka najkraća i pokazuje sjever. sunny
Meni lično puca opasač za sate, kao i jozlu  Arrow samo imam osjećaj da se neko zahebava, eksperimentišući koliko se može zafrkavati čovječanstvo... geek

VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 15:54

Podupirem da se ukine promjena vremena, hoće li biti ljetno ili zimsko vrijeme, nebitno mi je...

jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 16:15

tudi meni se sere u fišeklije, samo poletni čas je kar v redu..., naj junker naredi tako...

vbč; kaj ni jasno..., je preveč ali premalo..., to je to...
Na vrh Go down
VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 16:20

Preveč!

Kod mene:

Mobil = 8,99

Internet = 11,99

jozl52
Stariji vodnik I klase
Stariji vodnik I klase
jozl52

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto kočevje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 16:40

ja nas tu "derejo", hebiga
osnovni paket mobi imam 12, ta mesec malo tujine 26, prenos podatkov, ja malo navigacije..., kaj je dvignilo ceno niti ne gledam, jebiga plačam..., trpi...
internet+tv kabel             55, ta Telemach ima monopol, pa sere na polno..., pa tudi ostali operaterji..., so v kartelu, (levje kardelo)...
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 20:54

@Max Blitz (citat):
@jozl52 (citat):

Kad porastem hoću biti penzioner ! Cool
Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime06.09.18 22:17

@PORUCNIK (citat):
Citat :
samo imam osjećaj da se neko zahebava, eksperimentišući koliko se može zafrkavati čovječanstvo... geek

... ona priča o žabi, bačenoj u lonac hladne vode, koji  se vrlo polako grije na šporetu ....
 Postajem pristaša teorija zavjere - da više ne odlučuju vlade i političari, nego korporacije i novac. Gledao sam neki dan dobar intervju s K. Mišakom (Na rubu znanosti).
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime07.09.18 4:10

@pucflek (citat):
@PORUCNIK (citat):
Citat :
samo imam osjećaj da se neko zahebava, eksperimentišući koliko se može zafrkavati čovječanstvo... geek

... ona priča o žabi, bačenoj u lonac hladne vode, koji  se vrlo polako grije na šporetu ....
 Postajem pristaša teorija zavjere - da više ne odlučuju vlade i političari, nego korporacije i novac. Gledao sam neki dan dobar intervju s K. Mišakom (Na rubu znanosti).
Ni jedna vlada nije (zvanično) odlučila ni odobrila zaptašivanje svim i svačim, a to se događa.
Kod mene neki žuti puževi golaći sve jedu. jedu druge puževe, meso i mlijeko(koje ostavim za lutalice), opale jabuke, Ima ih na svakom koraku.

VBČ
VBČ

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime07.09.18 9:42

@PORUCNIK (citat):

Kod mene neki žuti puževi golaći sve jedu. jedu druge puževe, meso i mlijeko(koje ostavim za lutalice), opale jabuke, Ima ih na svakom koraku.

affraid affraid

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime13.09.18 0:53

U vezi pomicanja kazaljki na satu, ove godine se još vraćamo na zimsko vrijeme, pa onda sljedeće opet na ljetno, a za dalje:

"Prema prijedlogu Europske komisije, svaka država članica bi do travnja 2019. godine trebala odlučiti namjerava li trajno primjenjivati ljetno ili zimsko računanje vremena kako bi se olakšala tranzicija.

Posljednje obvezno pomicanje sata na ljetno računanje vremena bilo bi u nedjelju 31. ožujka 2019. Države članice koje se žele vratiti na zimsko računanje vremena mogle bi napraviti još jedno, posljednje polugodišnje pomicanje u nedjelju 27. listopada 2019. Nakon tog datuma, polugodišnje promjene više ne bi bile moguće."
"Komisija predlaže ukidanje polugodišnjeg pomicanja sata za cijelu Europsku uniju, postavlja jasan i kratak vremenski okvir kako bi promjene stupile na snagu te potiče konzultacije na nacionalnoj i europskoj razini kako bi se osigurao koordinirani pristup među državama članicama.
Zakonodavni prijedlog nastoji osigurati da se sve izmjene dogode na koordinirani način između susjednih država članica kako bi se zaštitilo pravilno funkcioniranje unutarnjeg tržišta i izbjegla fragmentacija. Kako bi prijedlog Komisije stupio na snagu na vrijeme, Europski parlament i Vijeće Europske unije trebaju ga usvojiti najkasnije do ožujka 2019. godine."

https://www.index.hr/vijesti/clanak/gotovo-je-s-pomicanjem-sata-2019-to-cemo-raditi-posljednji-put/2023384.aspx

EU čestitka - Page 12 Eu_sat10

Na vrh Go down
pucflek
Vodnik
Vodnik
pucflek

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime14.09.18 19:32

@Max Blitz (citat):

Europski povjerenici nisu otkrili hoće li kazaljke trajno ostati na ljetnom računanju vremena ili na zimskom. Predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker, da podržava ostanak na ljetnom računanju vremena, ne na zimskom.
 Međutim, države članice su te koje odlučuju o svojim vremenskim zonama i u budućnosti će odlučiti jesu li za trajno ljetno ili zimsko računanje vremena.

Prije će se kćerka oženiti nego što će birokrati odlučiti.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime16.09.18 18:53

Jesmo li spremni za ulazak u eurozonu?

Javnost se boji rasta cijena pa nerijetko iz razgovora izostavlja čitav niz prednosti zato što bi, prema njima, pozitivni učinci na blagostanje građana uglavnom bili indirektni.
U suštini, mogli bismo reći da su Hrvati euro već izabrali samim time što su odlučili većinu svoje štednje čuvati upravo u toj valuti, a ona se pokazala najpopularnijom i pri kupovini stanova i automobila. Iako se većina građana i dalje sjeća perioda hiperinflacije, zbog čega više vjeruje u euro, istovremeno strahuje od pada životnog standarda za koje smatraju da je neminovnan ishod kada Hrvatska uvede euro kao svoju službenu valutu.
U ukupnu cijenu uvođenja eura ulaze i jednokratni troškovi neposredno prije i u kratkom razdoblju nakon, koji se odnose na pribavljanje i izradu novčanica, njihovu distribuciju i povlačenje novčanica i kovanica kune te neke druge prilagodbe. Ipak, procjenjuje se da visina ovih troškova ne prelazi 0,5 posto BDP-a.
Istovremeno, postoji niz prednosti od uvođenja eura koje će se osjetiti na duži rok. Ukidanje valutnog rizika povezanog s tečajem kune prema euru zasigurno je glavna korist pristupanja eurozoni. Ta će mjera predstaviti posebno velik problem za sve one čije su obveze denominirane u stranoj valuti i rastu kao rezultat deprecijacije eura, dok postoje znatne kolebljivosti na sezonskoj razini. Također, ova bi mjera mogla predstavljati i razlog zbog kojeg se inozemni investitori suzdržavaju od ulaganja u određenu domaću imovinu, s obzirom na to da postoji strah od gubitka dijela vrijednosti po osnovi tečajnih razlika.
U tom kontekstu, uvođenje eura moglo bi pogodovati privlačenju inozemnih investicija radi smanjenja tečajnih neizvjesnosti i ostalih neformalnih prepreka ulaganjima.
Zajednička valuta će povoljno utjecati i na ocjenu rizika države, što će pojeftiniti trošak financiranja zemlje. ...

https://euractiv.jutarnji.hr/HRiEU/europskapitanja/jesmo-li-spremni-za-ulazak-u-eurozonu/7810140/
https://www.euractiv.com/section/economy-jobs/news/is-croatia-ready-to-join-the-eurozone/

EU čestitka - Page 12 Euro_610

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime17.09.18 15:33

U ponedjeljak i utorak u glavnom gradu Rumunjske se održava sastanak na vrhu 'Inicijative triju mora', neformalne političke platforme o kojoj je ideju prvi put iznijela hrvatska predsjednica 2015., a vrlo brzo joj se priključio i poljski predsjednik Andrzej Duda, izabran upravo te godine.
Radi se o projektu boljeg, prije svega infrastrukturnog, povezivanja 12 država članica EU po smjeru Baltik, Jadran i Crno more (Hrvatska, Poljska, Mađarska, Češka, Slovačka, Rumunjska, Bugarska, Litva, Letonija, Estonija, Slovenija i Austrija) te se percipira kao hrvatsko-poljska inicijativa.
Platforma je predstavljena na prvom summitu u Dubrovniku 2016., a sastanku na vrhu 2017. u Varšavi je nazočio i američki predsjednik Donald Trump. Špekulira se da bi u ovu inicijativu mogla ući i Njemačka kao punopravna članica, a u Bukurešt dolazi i predsjednik Europske komsije Jean-Claude Juncker.

Opširnije:
https://vijesti.hrt.hr/461768/hrvatska-na-summit-inicijative-tri-mora-dolazi-s-11-projekata
https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/summit-inicijative-tri-mora-predsjednica-ce-u-bukurestu-traziti-ulagace-za-projekte-vrijedne-178-mlrd-eura-na-skup-dolaze-i-juncker-i-heiko-maas/7832178/
http://business-review.eu/news/three-seas-initiative-summit-begins-today-in-bucharest-seeking-to-enhance-economic-cooperation-between-12-european-countries-184347

EU čestitka - Page 12 3-seas10

EU čestitka - Page 12 Three-10

12 zemalja EU članica platforme 'Inicijativa triju mora'

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime20.09.18 10:58

Europska komisija više ne dozvoljava isplatu plaća iz proračuna radnicima Uljanika, a od 1992. je za održavanje brodogradilišta na životu potrošeno 30 milijardi kuna...

Na pitanje kolika su u ovom trenutku državna jamstva koja bi mogla teretiti državni proračun, a tiču se brodogradilišta Uljanik, ministar gospodarstva Horvat je rekao kako se pokušava uvjeriti sve one koji su naručili brodove u Uljaniku ili 3. maju i koji su u visokom stupnju gotovosti, da se ti brodovi i završe.
"Uspije li nam to, pritisak na državni proračun bit će upola manji, negdje na razini možda milijarde kuna", rekao je Horvat, napominjući da to ovisi o uspjehu dogovora sa svim naručiteljima koji su brodove krenuli graditi.
Na novinarski upit je li počelo prikupljanje novca za plaće u Uljanik Grupi za deveti mjesec, Horvat je odgovorio "još uvijek ne". ...

https://www.tportal.hr/biznis/clanak/europska-komisija-ne-dozvoljava-isplatu-placa-radnicima-uljanika-za-rujan-krece-li-se-prema-stecaju-foto-20180919
http://www.poslovni.hr/hrvatska/ek-nema-zelenog-svjetla-mijenjajte-plan-za-uljanik-345080
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/za-odrzavanje-brodogradilista-na-zivotu-drzava-je-spalila-30-milijardi-kuna-20160330

EU čestitka - Page 12 83930210

Na vrh Go down
puc(f)lek
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
puc(f)lek

Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
BROJ POSTOVA: : 323
REPUTACIJA : 68
ČLAN OD: : 2016-02-29

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 7:47

Francuski parlament je prihvatio zabranu koristenja mobitela u osnovnim skolama, sto je bilo predizborno obecanje predsjednika Emmanuela Macrona.

Nacrt zakona zabranjuje uporabu bilo kakvog uredaja s mogucnoscu mreznog povezivanja, poput mobitela i tableta, u osnovnim skolama koju u Francuskoj pohadaju djeca do 14. ili 15. godine.

EU čestitka - Page 12 Linkstergeneration
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 17:33

Eh, ta EU postavlja baš neka 'čudna i besmislena' pitanja....
Trebalo bi spomenuti i da radnici imaju 47% vlasništva Uljanika u dionicama.

'Kako ćete isporučiti 3 broda godišnje kad od 2010. gradite dva na godinu i kasnite?'

Europska komisija prilično je detaljno demolirala prijedlog programa restrukturiranja Uljanika d.d., koji je napravila Uprava tvrtke, a hrvatska Vlada neformalno uputila u Bruxelles. U dokumentu Generalnog odjela za Konkurentnost (DG Competition) EK, koji smo dobili na uvid, postavljena su ukupno 75 pitanja, ako smo ih dobro pobrojali, s tim da neka od njih sadržavaju potpitanja, a EK očekuje odgovor u roku od 30 dana. Odmah na početku navodi se da “prijedlog programa restrukturiranja (PR) nije sukladan sa Smjernicama za spašavanje i restrukturiranje”.

Ključna pitanja Europske komisije na koja nije odgovorio plan restrukturiranja Uljanika

1. Iz plana je ostalo nejasno je li u poteškoćama samo brodogradilište Uljanik, 3. maj ili cijela Uljanik Grupa.

2. Europska komisija zbog tog pita kako će država kontrolirati da se pomoć dana brodogradilištu Uljanik ne prelijeva u 3. maj.

3. EK je primijetio da se organizacijska struktura Uljanik Grupe prikazana u zahtjevu za kreditom početkom godine razlikuje od strukture Grupe prikazane u prijedlogu programa restrukturiranja, pa traži pojašnjenje tih razlika.

4. EK traži i pojašnjenje svih financijskih i operativnih stavki unutar programa restrukturiranja.

5. Europski “inspektori” traže od Uprave Uljanika informacije u vezi s povratom na kapital i povratom na imovinu za svaku od tih poslovnih aktivnosti u odnosu na industrijski standard tog sektora.

6. Kada je u pitanju plan gradnje marine Bruxelles zanima koje pravne zahtjeve za promjenom koncesije i zemljišta je Uprava podnijela lokalnoj upravi i državi i kakav je stav lokalne uprave i države po tim pitanjima.

7. EK inzistira da uprava Uljanika predstavi poslovni plan i plan održivosti i zaposlenosti za brodograđevnu djelatnost, marinu i druga nebrodograđevna društva koji će biti vjerodostojniji i bolje analitički pripremljen od prvog prijedloga.

8. Bruxelles također traži detaljne podatke o cijeni ugovorenih brodova, fazi njihove izgrađenosti, isplaćenim avansima, državnim jamstvima, ugovorenim rokovima isporuke, kašnjenjima, penalima, mogućim otkazivanjima ugovora, ali i informacije o prijavljenom novom ugovoru za gradnju broda vrijednom 670 milijuna kuna.

9. EK traži da se udjel privatnog strateškog partnera poveća sa 40 na 50 posto u troškovima restrukturiranja.

10. Posebno pitanje EK se odnosi na to tko je i na osnovi čega procijenio da “know-how“ koje će Uljanik d.d. prenijeti na brodogradilište Uljanik vrijedi 300 milijuna kuna.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/kako-cete-isporuciti-3-broda-godisnje-kad-od-2010-gradite-dva-na-godinu-i-kasnite/7856022/

EU čestitka - Page 12 Uljani10

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2649
REPUTACIJA : 88
ČLAN OD: : 2014-12-21
DOB : 57
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 22:00

Negde sam pročitao da bi pomeranje kazaljki uticalo na ekonomske tokove. Ne znam, samo na koje misle vreme, da li letnje ili zimsko, ako bi se pomerilo. Navodi, usledili bi ekonomski gubici. Nije mi jasno kakve to veze ima sa satovima i vremenima !
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 22:40

@Sloba1 (citat):
Negde sam pročitao da bi pomeranje kazaljki uticalo na ekonomske tokove. Ne znam, samo na koje misle vreme, da li letnje ili zimsko, ako bi se pomerilo. Navodi, usledili bi ekonomski gubici. Nije mi jasno kakve to veze ima sa satovima i vremenima !

Ako bi zimi bilo ljetno vrijeme, značilo bi sat vremena 'duže' sunčevog svjetla u odnosu na radno vrijeme građana, a time posljedično i manje grijanja kući.

Ljeti ljetno vrijeme također donosi više svjetla, i do 21 h, znači do kasniji boravak turista vani, veću mobilnost  i potrošnju.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 23:10

@Max Blitz (citat):
@Sloba1 (citat):

Ako bi zimi bilo ljetno vrijeme, značilo bi sat vremena 'duže' sunčevog svjetla u odnosu na radno vrijeme građana, a time posljedično i manje grijanja kući.

Ljeti ljetno vrijeme također donosi više svjetla, i do 21 h, znači do kasniji boravak turista vani, veću mobilnost  i potrošnju.

Tanko i neubjedljivo.
I dalje tvrdim da podne treba da bude u 12h i ljeti i zimi, a poslodavci nek interno regulišu radno vrijeme.
Lično me boli uvo koliko je sati. Turisti su na odmoru i koji moj oni gledaju na sat?Samo sam za to da s poštuje priroda i njeni zakoni.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 23:23

@PORUCNIK (citat):
Tanko i neubjedljivo.
I dalje tvrdim da podne treba da bude u 12h i ljeti i zimi, a poslodavci nek interno regulišu radno vrijeme.
Lično me boli uvo koliko je sati. Turisti su na odmoru i koji moj oni gledaju na sat?Samo sam za to da s poštuje priroda i njeni zakoni.

S obzirom na tvoje obaveze možeš si namjestiti svoj osobni sat kako god tebi paše, pa radne ljude pusti na miru i općenito druge ljude, a na prirodne cikluse, biljke i životinje ovo ionako ne utječe, možda malo na domaće životinje.

Podne, s obzirom na Sunce u zenitu nije opet svuda točno tako u istoj vremenskoj zoni u odnosu na kazaljke.

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 23:45

Možda je bolja ona letnja varijanta, em, noć pada tek u 21 sat i više se ima vremena za rad i ostale aktivnosti te u tom smislu bi bilo produktivnije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 23:55

@Sloba1 (citat):
Možda je bolja ona letnja varijanta, em, noć pada tek u 21 sat i više se ima vremena za rad i ostale aktivnosti te u tom smislu bi bilo produktivnije.

Dobro, tako bi bilo u 'špici' ljeta, ali u zimi, uz ljetno računanje vremena, bi bio mrak oko 17:30 - 18:30 h, što je ok, manja bi bila potrošnja električne energije u kućanstvima općenito.

Na vrh Go down
Sloba1
Poručnik
Poručnik
Sloba1

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Petrovaradin

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime23.09.18 23:59

Onda neka tako bude. Ja sam za tu varijantu.
Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime24.09.18 0:13

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):
Tanko i neubjedljivo.

S obzirom na tvoje obaveze možeš si namjestiti svoj osobni sat kako god tebi paše, pa radne ljude pusti na miru i općenito druge ljude, a na prirodne cikluse, biljke i životinje ovo ionako ne utječe, možda malo na domaće životinje.

Podne, s obzirom na Sunce u zenitu nije opet svuda točno tako u istoj vremenskoj zoni u odnosu na kazaljke.

Ajd da prihvatimo taj časovnozonski dogovor, iako par minuta sam ispred tebe (geografski).
Kad bi Ameri i zapad rekli da treba da sjeverni pol bude tamo gdje je i magnetni sjeverni pol, da nema odstupanja od kompaskih pokazatelja, ti bi potrčao da podržiš. Pola dana je u podne, 12h i tačka.
Bio sam radni čovjek i nije bilo pomeranja sata, samo pomjeranje radnog vremena, vremena ustajanja i ostalih obaveza. Bar u početku.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime24.09.18 0:27

@PORUCNIK (citat):
Bio sam radni čovjek i nije bilo pomeranja sata, samo pomjeranje radnog vremena, vremena ustajanja i ostalih obaveza. Bar u početku.

Kod nas je pomicaje kazaljki na ovaj način uvedeno 1983. godine.

Uvijek je škola u jutarnjoj smjeni počinjala u 8 h, a moj stari radio od 7 do 15 h, bez obzira bilo zimsko ili ljetno računanje vremena.

Btw, ne sjećam se da je u JNA bilo kakvih pomicanja rasporeda u odnosu na pomicanje kazaljki, tj. nije.

Zimi bi, uz ljetno vrijeme, kasnije svitalo, ali mislim da za većinu ljudi danas ipak nije važno je li svanulo npr. u 6:30 ili 7:30.
Sad se pak dosta radi od 9 do 17 h, pa također mislim da bi čovjeku dosta značilo da ziimi kad završi s poslom ipak odmah nije već i mrak, bez obzira i na uštedu na energiji.

Ljeti je lijepo biti na plaži do 20 h i duže.

Na vrh Go down
PORUCNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
GENERAL POTPUKOVNIK
PORUCNIK

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Bijelo Polje

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime24.09.18 0:44

@Max Blitz (citat):
@PORUCNIK (citat):

Kod nas je pomicaje kazaljki na ovaj način uvedeno 1983. godine.

Uvijek je škola u jutarnjoj smjeni počinjala u 8 h, a moj stari radio od 7 do 15 h, bez obzira bilo zimsko ili ljetno računanje vremena.

Btw, ne sjećam se da je u JNA bilo kakvih pomicanja rasporeda u odnosu na pomicanje kazaljki, tj. nije.

Zimi bi, uz ljetno vrijeme, kasnije svitalo, ali mislim da za većinu ljudi danas ipak nije važno je li svanulo npr. u 6:30 ili 7:30.
Sad se pak dosta radi od 9 do 17 h, pa također mislim da bi čovjeku dosta značilo da ziimi kad završi s poslom ipak odmah nije već i mrak, bez obzira i na uštedu na energiji.

Ljeti je lijepo biti na plaži do 20 h i duže.

Ne sjećam se kad je uvedeno pomicanje sata i nije ni važno. Niko nikom ne brani da bude na plaži dok zađe sunce ili kasnije, bez gledanja na sat... Rad ugostiteljskih objekata takođe semože regulisati lokalnim zakonima u zimskom i ljetnjem periodu. Kod nas radni ljudi (u mnooogo firmi) rade od zvijezde do zvijezde, i onako.

Sponsored content

KomentarNaslov komentara: Re: EU čestitka   EU čestitka - Page 12 Icon_minitime

Na vrh Go down

EU čestitka
Na vrh 
Stranica 12/15Idi na stranicu : Previous  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Next