FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 NUMIZMATIKA

Go down 
+7
SveJug
flexi
Srdjan Radovanov
arcibald01
mirko bratuš
PORUCNIK
bojnik
11 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime24.08.15 23:42

Poštovane kolege Forumaši, nadam se da i među nama ima numizmatičara, ako već ne možemo skupljati ove vrijedeće novce, onda imamo one stare.
kao numizmatičar amater ne patim od toga da mi primjerci novčanica (papirnih jer mi nekako one metalne nisu nešto) koje imam u kolekciji budu oznaka AFC, UNC i štatijaznam kakvih već, bitno je da su cijele i ne toliko uništene.
Iste smatram pravim remek djelima, fascinantnih detalja, pa eto da krenemo, evo par iz moje kolekcije:

neizostavna austrougarska:
[You must be registered and logged in to see this image.]

male notegeld novčanice:
[You must be registered and logged in to see this image.]

za početak dovoljno, dalje će slijediti njemačke, tu su najjaće one inflacijske tj. hiperinflacijske, ujutro u 7 kreneš kupiti kilo kruha za 1000 maraka do 7.15 je već ista za 100000 maraka. Štampaj miki.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 14:45

dok sam se zahebavao na drugoj temi, smetnuo sam sa uma jednu aukciju koju sam pratio, pa mi je novčanica promakla, no postoji i drugi puta, pogledjte sliku, svi je se sjećamo, mala zelena petodinarka:

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:12

bojnik (citat):
dok sam se zahebavao na drugoj temi, smetnuo sam sa uma jednu aukciju koju sam pratio, pa mi je novčanica promakla, no postoji i drugi puta, pogledjte sliku, svi je se sjećamo, mala zelena petodinarka:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Koja joj je procijenjena, tj izlicitirana vrijednost?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:20

˘1,60€
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:21

ma nije im velika vrijednost, možeš ih naći za 10 kuna u solidnome stanju, no štos je u tome da je imam u kolekciji, kao i onu prije nje

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:27

bojnik (citat):
ma nije im velika vrijednost, možeš ih naći za 10 kuna u solidnome stanju, no štos je u tome da je imam u kolekciji, kao i onu prije nje

[You must be registered and logged in to see this image.]
A da razmijenimo? ja nemam ovu Surprised

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:28

mirko bratuš (citat):
˘1,60€
tako je Mirko, ima ih i na Bolhi, Aukcijama i Njuškalu, cijena se vrti tu negdje, novije novčanice me ne zanimaju, a od kovanica imam jedino rimske novčiće (večinu sam ih sam iskopao) i Half dolar sa likom JFK.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:29

PORUCNIK (citat):
bojnik (citat):
ma nije im velika vrijednost, možeš ih naći za 10 kuna u solidnome stanju, no štos je u tome da je imam u kolekciji, kao i onu prije nje

[You must be registered and logged in to see this image.]
A da razmijenimo? ja nemam ovu Surprised
e prika moj, onda je ne bi ni ja imao, ako naletim na duplikat, čujemo se preko PP.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:46

bojnik (citat):
PORUCNIK (citat):
bojnik (citat):
ma nije im velika vrijednost, možeš ih naći za 10 kuna u solidnome stanju, no štos je u tome da je imam u kolekciji, kao i onu prije nje

[You must be registered and logged in to see this image.]
A da razmijenimo? ja nemam ovu Surprised
e prika moj, onda je ne bi ni ja imao, ako naletim na duplikat, čujemo se preko PP.
Ups! Ispade da i ja imam samo jednu od 5 dinara iz serije AP 1968. godina. Mislio sam da ih imam vise. elephant
Koje te novcanice sve zanimaju? Imam jednu neurednu gomilu raznih, ali nisu previse stare.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:53

je že kdo videl bankovec za 200 EUR v zlatu?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 15:59

arcibald01 (citat):
je že kdo videl bankovec za 200 EUR v zlatu?

[You must be registered and logged in to see this image.]
Koliko eura je 200eura u zlatu Rolling Eyes

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 16:29

To je "fantazijski" bankovec. Namenjen je zbirateljem in ni mogoče kupovati z njim. Pa tudi z zlatom je tako: osnova je plastična folija v obliki in velikosti 200 EUR bankovca. Na foliji je  tanka plast  24 karatnega zlata, tako kot piše na certifikatu. In vrednost: okoli 10 EUR (jaz sem plačal 8 EUR , ker sem  kupil 4 komade in sem imel popust. Za oba otroka in snaho, eden pa je ostal meni).
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 17:17

PORUCNIK (citat):
Ups! Ispade da i ja imam samo jednu od 5 dinara iz serije AP 1968. godina. Mislio sam da ih imam vise. elephant
Koje te novcanice sve zanimaju? Imam jednu neurednu gomilu raznih, ali nisu previse stare.
isključivo me zanimaju sve do 1940.g., akcent je na austrougarskim, njemačke (posebice inflacijske), jugoslavenske do 1980. (tu imam sve osim par sa početka one partizanske i gore narečena), imam nešto iz kraljevine shs/jugoslavije, carske rusije, i to bi bilo to, e da i austrijske do 2.svj.rata, posebno gradske monete. U biti njemačkih inflacijskih i gradskih ima na tone, izdavalo ih se malo-malo, svi po meni su zanimljivi urdci.

evo jedne ruske iz moje kolekcije 10 rublji iz 1909.g., ovaj tjedan dolazi i 3 rublje iz 1905.g..

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 19:59

Na eni gornjih slik je že prikazan AO bankovec za 2 kroni. Uporabljal se je na ozemlju monarhije. Po končani prvi vojni pa se skoraj enak denar uporabljal v državah, ki so nastale na ozemlju propadle monarhije. Da se je nov bankovec razlikoval od denarja, ki se je uporabljal v AO je novi bankovec imel pretisk. Na spodnji sliki je nov bankovec, ki se je uporabljal na ozemlju novo nastale Avstrije, kar je razvidno iz pretiska. In še nekaj ima nov bankovec, grb novonastale Avstrije. Enaki bankovci so se še nekaj časa uporabljali tudi v Sloveniji, vendar je bil pretisk drugačen. Kvaliteta bankovca je slaba, ko bom imel čas bom poiskal boljše bankovce.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:10

Da ima dosta takvih novčanica sa žigom, ima jedna zanimljiva sa žigom Rijeke (Fiume), dosta je bilo novčanica od Kraljevine Jugoslavije sa žigom, no gledam da su novčanice koje skupljam bez pretiska. Ove tvoje su super, ja sam poćeo ponovno skupljati prije nekog vremena, pošto mi je stara kolekcija otišla u 3PM tijekom rata, inaće sam kolekcionar medalja i odlićja (ima post na tu temu). Neke stvari sam i nabavio preko Bolhe.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:17

Na spodnji sliki pa je eden prvih bankovcev, ki se je takoj po prvi vojni uporabljal na ozemlju Jugoslavije, takrat še SHS. Zanimivo je, da je na bankovcu označen menjalni tečaj: 1 dinar za 4 krone AO, kar za denar ni običajno. Bodite pozorni kako je napisano "krone" Gre za napako: piše "kurne" Pa še nekaj, vrednost teh bankovcev je odvisna od tega kako so oštevilčeni, bankovec na sliki ima poleg 6 mestne številke še dvo mestno številko in črko, zato ne spada med najdražje. Je pa bankovec na spodnji sliki slabo ohranjen, kar mu tudi niža ceno. Ko bom imel čas bom poslikal bankovcev v zelo "dobri kondiciji". Zanimivi so bankovci carske Rusije, sploh višje nominale. Ti bankovci so zelo veliki in prav umetniško izdelani. Bom jih poiskal in poslikal.

[You must be registered and logged in to see this image.] [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:29

Ova novčanica od 1000 maraka mi je jedna od dražih, u umjetničkome smislu

[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:30

bojnik (citat):
Da ima dosta takvih novčanica sa žigom, ima jedna zanimljiva sa žigom Rijeke (Fiume), dosta je bilo novčanica od Kraljevine Jugoslavije sa žigom, no gledam da su novčanice koje skupljam bez pretiska. Ove tvoje su super, ja sam poćeo ponovno skupljati prije nekog vremena, pošto mi je stara kolekcija otišla u 3PM tijekom rata, inaće sam kolekcionar medalja i odlićja (ima post na tu temu). Neke stvari sam i nabavio preko Bolhe.
Celo posamezne občine so na denar dale svoj žig in še kolek. Nekje imam tak denar s kolekom Čakovca, pa ne vem kam sem ga dal.

Tudi jaz zbiram medalje, imam kar precej tega, manjkajo mi tiste dražje pa se mi zdi škoda denarja, ker nikoli ne vem kdaj je kakšna medalja ponarejena. Zadnjič sem videl red narodnega heroja, nikoli ne bi sam ugotovil, da je ponaredek. No ko sem že pri ponaredkih in sva pri temi numizmatika: v zadnjem času se je pojavilo ogromno ponarejenih kovancev za 2 din Srbija, 1875. Fantastičen ponaredek, celo iz srebra so. Kolega mi je pokazal kako ga ločiš od pravega: ponaredek je odlitek pa se pod lupo to da opaziti in pri številki "2" manjkajo šrafure.



Glede bolhe bodi previden, roba je precej draga. Mnogo ceneje je na kakšni angleški spletni strani z medaljami. Dragi so tudi Avstrijci in Nemci.
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:53

Bom si vzel čas in poiskal nemške inflacijske marke, kjer je nominala tudi bilijon mark. Sem pa poslikal nekaj tako imenovanih "ekzotičnih" bankovcev. Teh imam tudi kar precej. So zanimivi in nekateri kar lepi za pogledati. So pa vsi bankovci iz časa po WW2.  

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:55

Slike so bolj slabe, ker sem slikal pri luči in z mobilnikom. če koga zanima naj pove, bom naredil boljše slike.
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:56

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 20:57

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:00

arcibald01 (citat):
Bom si vzel čas in poiskal nemške inflacijske marke, kjer je nominala tudi bilijon mark. Sem pa poslikal nekaj tako imenovanih "ekzotičnih" bankovcev. Teh imam tudi kar precej. So zanimivi in nekateri kar lepi za pogledati. So pa vsi bankovci iz časa po WW2.  
Zar nije novcanica sa navise cifri jugoslovenska crvena od 100 milijardi dinara?
Koliko ona vrijedi u numizmatici?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:06

Novčanice prije 1965 imaju neku vrijednost (ne sve), ali većina da. Vrlo važan faktor ovdje je stupanj očuvanosti. Neke novčanice imaju vrijednost samo ako su jako dobro očuvane. Ako su osrednje ili slabije očuvane, njihova vrijednost je zanemarivo mala.
Novčanice nakon 1965 do 1991 su praktički bezvrijedne, osim ako nisu u prvom stupnju očuvanosti – to su savršeno očuvane novčanice bez ikakvih tragova rukovanja, savijanja, prljavštine i sl. Ako su novčanice iz tog perioda imalo korištene – numizmatička vrijednost im je zanemarivo mala.
Jedina iznimka ovdje su novčanice iz tzv. serije „Spomenici“ iz 1989-1990 koje dizajnom odudaraju od ostalih novčanica iz tog razdoblja 500 000 din, 2 000 000 din, 50 din, 200 din. Ovdje, vrijedi spomenuti novčanice s greškama i to: 1000 dinara 1978 kod koje piše „GUVERNE“ umjesto „GUVERNER“, te 5000 dinara s likom Tita kod koje postoji greška u godini smrti „1930“ umjesto „1980“.
Novčanice Jugoslavije nakon 1991 izdavala je SR Jugoslavija (Srbija i Crna Gora) i karakterizira ih veliki broj nula. Tih novčanica na tržištu ima ogroman broj, osobito u nižim stupnjevima očuvanosti. Tržišna vrijednost im je minimalna. Jedina iznimka je novčanica od 500.000.000.000 dinara (pet stotina milijardi) i to ako je u visokom stupnju očuvanosti. Sve ostalo nije vrijedno veće pažnje.

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:14

Kolega Arči, svaka čast, dobra kolekcija, izgleda da ova novootvorena tema neće završiti odmah po otvaranju.
Danas sam gledao na Njuškalu (isto prodaja, kupnja svega i svačega), pojavila su se neka odlikovanja iz bivše Juge, pa idem redom:
PARTIZANSKA SPOMENICA 1941, 1. RUSKI TIP - 1000 kuna
MEDALJA ZA ZASLUGE, FNRJ TIP U KUTIJI - 900 kuna
spomenica 41 u kutiji i minijatura ikom - 800 kuna
RED ZA ZASLUGE ZA NAROD 1.STUPNJA - 1050 kuna

prodavač je iz Maribora

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:21

bojnik (citat):
Kolega Arči, svaka čast, dobra kolekcija, izgleda da ova novootvorena tema neće završiti odmah po otvaranju.
Danas sam gledao na Njuškalu (isto prodaja, kupnja svega i svačega), pojavila su se neka odlikovanja iz bivše Juge, pa idem redom:
PARTIZANSKA SPOMENICA 1941, 1. RUSKI TIP - 1000 kuna
MEDALJA ZA ZASLUGE, FNRJ TIP U KUTIJI - 900 kuna
spomenica 41 u kutiji i minijatura ikom - 800 kuna
RED ZA ZASLUGE ZA NAROD 1.STUPNJA - 1050 kuna

prodavač je iz Maribora
Ja to ne bih prodao po cenu života, to je samo slika o nama svima gde smo, i kolko smo glupi, primitivni, itd.
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:32

Ja posedujem neke novčanice koje sam dobijao od prijatelja i rodjaka koji su posetili ove Afričke i Azijske i druge zemlje ostavio sam ih kao neku uspomenu  mada su izgleda jos sve vazece u tim zemljama jer relativno skoro sam ih dobijao pre par godina 


evo počećemo sa afričkim državama ,  Gana 


[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:35

[You must be registered and logged in to see this image.]



Nigerija
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:37

Nemške inflacijske marke so imele tudi nominalo bilijon. Vendar to ni bil bankovec narejen s to nominalo temveč bankovci z mnogo nižjo vrednostjo, mogoče tudi samo 1000 mark. Na te bankovce pa so potem kar natisnili novo vrednost: milijon, 100 milijonov ali bilijon. Tako bo verjetno res "Tesla" bankovec z najvišjo natisnjeno (ne pretisnjeno) vrednostjo. Glede vrednosti pa kot je že bilo napisano, vrednost je zelo majhna, pri inflacijskih markah mogoče do 10 EUR pri najvišji ohranjenosti, pri dinarjih pa od 50 centov do mogoče tudi do 10 EUR če je zelo dobro ohranjen (kot se reče: "bankfriš")
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:38

Kongo 


 [You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:40

Liberija 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:43

Sijera Leone 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:46

Kenija

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:50

Onda slede Azijske 

Indija 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:53

Singapur 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:56

Ujedinjeni Arapski Emirati 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 669
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:57

Liban 

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 21:59

bojnik (citat):
Kolega Arči, svaka čast, dobra kolekcija, izgleda da ova novootvorena tema neće završiti odmah po otvaranju.
Danas sam gledao na Njuškalu (isto prodaja, kupnja svega i svačega), pojavila su se neka odlikovanja iz bivše Juge, pa idem redom:
PARTIZANSKA SPOMENICA 1941, 1. RUSKI TIP - 1000 kuna
MEDALJA ZA ZASLUGE, FNRJ TIP U KUTIJI - 900 kuna
spomenica 41 u kutiji i minijatura ikom - 800 kuna
RED ZA ZASLUGE ZA NAROD 1.STUPNJA - 1050 kuna

prodavač je iz Maribora

Glede cen lahko rečem, da so to dokaj realne cene, ki veljajo pri nas, odstopanja v + ali - so lahko do 15 %. Naštete medalje niso nekaj posebej redkega (mogoče le ruska spomenica, to je malo težje dobiti). Verjetno pa medalje prodaja kakšen, kot mu jaz pravim "diler", robo dobi poceni in potem drago proda. Me pa čudi kako so nizke cene nekaterih medalj: medalja dela, medalja zaslug za narod, medalja za hrabrost  in celo red za hrabrost pridejo med 5 in 10 EUR, mogoče 15 EUR če je zraven škatlica, nadomestni trakec in listina o podelitvi. Ruski modeli medalje za hrabrost ali reda za hrabrost so nekoliko dražji.

Ravno danes sem zasledil oglas, da se prodaja starejši model ordena dela 1. stopnje na dva vijaka, št. 433, s škatlico in nadomestnim trakcem za 210€, kar je dokaj ugodna cena glede na številko podelitve.
Se pa strinjam, tudi jaz ne razumem kako lahko nekdo proda medaljo za škatlico cigaret (te pri nas stanejo 4,50 EUR ali pa več, odvisno od znamke)
Na vrh Go down
bojnik
Poručnik
Poručnik
bojnik


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2745
ČLAN OD: : 2012-11-13
DOB : 59
M(j)esto Slavonija - Slanina & kulen + čvarci & kobasice

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 22:13

Srdjan Radovanov (citat):
Ja to ne bih prodao po cenu života, to je samo slika o nama svima gde smo, i kolko smo glupi, primitivni, itd.
Dijelim tvoje razmišljanje, svoja osobna ni po koju cijenu ne bi prodao makar kruha željan. Pisao sam na temi "Vojna odlikovanja, sve o skupljanju, dodjeljivanju i izradbi" o odlikovanjima mojega pradjeda, priča je zanimljiva od onoga što je sačuvano, na temelju fotografije koja je ostala uspio sam kompletirati sve. Ima tu u mojoj kolekciji svega i svačega, no žao mi je što član pod nickom Pukovnik, nije sa nama već duže vrijeme, čovjek je Leksikon za temu i strastveni kolekcionar cheers

_________________
Quidquid latine dictum sit, altum videtur. – Šta god se kaže na latinskom, zvuči mudro.
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 23:14

Srdjan Radovanov (citat):
bojnik (citat):
Kolega Arči, svaka čast, dobra kolekcija, izgleda da ova novootvorena tema neće završiti odmah po otvaranju.
Danas sam gledao na Njuškalu (isto prodaja, kupnja svega i svačega), pojavila su se neka odlikovanja iz bivše Juge, pa idem redom:
PARTIZANSKA SPOMENICA 1941, 1. RUSKI TIP - 1000 kuna
MEDALJA ZA ZASLUGE, FNRJ TIP U KUTIJI - 900 kuna
spomenica 41 u kutiji i minijatura ikom - 800 kuna
RED ZA ZASLUGE ZA NAROD 1.STUPNJA - 1050 kuna

prodavač je iz Maribora
Ja to ne bih prodao po cenu života, to je samo slika o nama svima gde smo, i kolko smo glupi, primitivni, itd.
Normalno da ne bi ako je to zasluzio neko tvoj.
Ali, ako je to stvar razmjene tudjih stvari - gubi se fetiska vrijednost i postaje roba kao i svaka druga, po zakonima ponude i potraznje Crying or Very sad

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
PORUCNIK
Pukovnik
Pukovnik



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10461
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 62
M(j)esto Bijelo Polje

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime25.08.15 23:19

bojnik (citat):
Srdjan Radovanov (citat):
Ja to ne bih prodao po cenu života, to je samo slika o nama svima gde smo, i kolko smo glupi, primitivni, itd.
Dijelim tvoje razmišljanje, svoja osobna ni po koju cijenu ne bi prodao makar kruha željan. Pisao sam na temi "Vojna odlikovanja, sve o skupljanju, dodjeljivanju i izradbi" o odlikovanjima mojega pradjeda, priča je zanimljiva od onoga što je sačuvano, na temelju fotografije koja je ostala uspio sam kompletirati sve. Ima tu u mojoj kolekciji svega i svačega, no žao mi je što član pod nickom Pukovnik, nije sa nama već duže vrijeme, čovjek je Leksikon za temu i strastveni kolekcionar cheers
Drug Pukovnik, mislim, nije banovan, nego razocaran nekim stvarima na forumu, dobrovoljno se povukao.
Definitivno se osjeca nedostatak njegovih postova i ja se najiskrenije nadam da ce nastaviti s aktivnoscu na ovom forumu.

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Srdjan Radovanov
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 432
ČLAN OD: : 2013-12-16

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 8:20

PLUS za ovo! Very Happy
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 12:08

Popolnoma se strinjam, da bi Pukovnik lahko povedal in prikazal marsikaj na temo numizmatika in medalje. Priznam, tudi jaz ga pogrešam, če Darko to bereš in si premisliš, boš več kot dobrodošel.

Pa da se vrnemo od medalj nazaj na bankovce. Na sliki bom prikazal nekaj inflacijskih dinarjev. Za njih je značilno, da so bili vsi izdani v letu 1993 kar pove dovolj o inflaciji. V zbirki imam (glej sliko) bankovec za 50 milijard dinarjev, moram pa pogledati če je kje tudi bankovec za 100 milijard dinarjev.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 12:10

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 12:11

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 12:18

In za konec malo za šalo. Kot veste Evropska banka zamenjuje bankovce in jih nadomešča z novimi, bolj varnimi pred ponarejanjem. Doslej so zamenjali bankovca za 5 in 10 EUR. Na sliki pa je predlog kako naj izgleda nov bankovec za 50 EUR:

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
SveJug
Kapetan I klase
Kapetan I klase
SveJug


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 4341
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 13:12

arcibald01 (citat):
In za konec malo za šalo. Kot veste Evropska banka zamenjuje bankovce in jih nadomešča z novimi, bolj varnimi pred ponarejanjem. Doslej so zamenjali bankovca za 5 in 10 EUR. Na sliki pa je predlog kako naj izgleda nov bankovec za 50 EUR:


Laughing

_________________
Više ne krivim ljude koji me razočaraju, od sad krivim sebe što očekujem previše!
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 15:14

Tu bom pokazal še nekaj bolj zanimivih bankovcev. ker jih je kar nekaj, naj admin če misli da je slik preveč, nekatere izbriše. So pa na sliki bankovci SHS, Kraljevine Jugoslavije, SFRJ, nemške inflacijske marke s pretiskom, zanimiv je bankovec, ki ga je izdala Gvineja ob smrti Tita, nekaj bankovcev carske Rusije in na koncu še bankovec Kitajske iz leta 1930. če koga kaj posebej zanima pa naj vpraša.  Bom pa še poiskal inflacijske marke za bilijon mark.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 15:15

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime26.08.15 15:15

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Sponsored content





NUMIZMATIKA Empty
KomentarNaslov komentara: Re: NUMIZMATIKA   NUMIZMATIKA Icon_minitime

Na vrh Go down
 
NUMIZMATIKA
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
OTVORENA CIVILNA PLATFORMA
 :: SPORT, ZABAVA I SLOBODNE AKTIVNOSTI
-
Idi na: