FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 karaula stanko paunović

Go down 
+10
privorac
RudiFridrih
PORUCNIK
aronija
Bart
Begi
aleks1
Kemo Specijalac
ZAGORAC
karakondja
14 posters
Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
AutorPoruka
karakondja
Gušter
Gušter
karakondja


BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-02-20
M(j)esto Split

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime20.02.15 12:17

Godina 88/89 u blizini  sela Rajac davno je to bilo ako ima koja slika
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3580
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime20.02.15 12:22

Dobro došao! cheers
Koji GO? Tko je bio zapovjednik?
Daj malo više podataka i doživljaja, već će se netko javiti. Wink
Na vrh Go down
karakondja
Gušter
Gušter
karakondja


BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-02-20
M(j)esto Split

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime20.02.15 12:44

Zapovjednik poručnik Gajić Dragan zvali smo ga karington kralj koji je vozio GolfaI ako mu ne otvoriš kapiju ujutro kad dolazi ode kapija. Bija je ženskaroš kad bi ujutro doša iša bi spavati do kraja radnog vrimena a, nekada bi se javlja od kuće majoru nebi ni doša do karaule. Zbog njega sam ostao dan duže ja i još jedan momak iz Dervente mislim da mu je prezime Gradišar nisam siguran jedan od desetara se zvao Dajčman Borut Slovenac.

Bilo nas 22 vojnika od toga 4 desetara i kuvar.
Karaula je bila kod kamena 540 mi smo pokrivali od 527 do 559 

Ako ima ko nekih slika vojnika ili karaule da se malo podsjetimo.

Ovaj forum sam slučajno otkrio dobro se podsjetiti kad sam imao 20god

RudiFridrih voli ovaj upis

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime20.02.15 16:45

Najverovatnije se radi o Timockoj Krajini, GO Zajecar.

Rajac je selo poznato po dobrom vinu, blizu bugarske granice; interesantno je da, iako je bugarska granica u pitanju, na nasoj strani nije bilo bugarskog, vec vlaskog stanovnistva.

Ovo bi trebao biti taj rejon:

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this link.]

ovo je priblizan link, a ti nam posalji pribliznu lokaciju svoje karaule.

Inace, porucnik spomenut u tvom postu se pominje jos i u temi o karauli Dusan Petrovic Sane:

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
karakondja
Gušter
Gušter
karakondja


BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2015-02-20
M(j)esto Split

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime26.04.15 23:19

To je to granični kamen 558 bio je uz samu rijeku triba se samo vratit unatrag 9 kilometara uz granicu i tu se nalazila karaula na 540
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime27.04.15 13:13

Pozdrav za karakondju i dobrodošao na forum a posebno što  smo bili koliko vidim u istom graničnom odsjeku jer sam ja bio na karauli Mali Jasenovac početkom osamdesetih (Tema "karaula Mali Jasenovac).
Ja sam iz Dervente ali prezime Gradišar mi je za sada nepoznato mada mogu lako provjeriti. Između moje i tvoje karaule trebala bi biti koliko me pamćenje služi karauča Braćevac. I naš kk se zvao Dragan a popitanju švaleranja i vožnje auta izgleda ko da ih je isti ćaća pravio. I ja sam ostao dan duže na karauli da bih učestvovao na turniru malog fudbala u susjednom selu. Život na karauli je posebno iskustvo i lijepo je sjećati se tih dana i mladosti.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime28.04.15 3:11

Prema opisu clana Karakondja, ovo mi najvise lici na njegovu karaulu:

pozicija na mapi:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Verujem da vam je bilo zanimljivo u pohodima na obliznja sela Zlokuće (danas Aleksandrovac), kao i na selo Rajac (čuvene rajačke pivnice u kojima se drži i služi VINO Smile) ...ili, kako ih mestani zovu, piMnice.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime29.04.15 3:06

da se jos malo igramo istrazivanja i kartografije (kad sam vec u JNA zabusavao, sada necu  Smile ):


karakondja (citat):
Karaula je bila kod kamena 540 mi smo pokrivali od 527 do 559

[You must be registered and logged in to see this image.]

zahvaljujuci ovoj malo boljoj topografskoj karti, evo i kamena 559 kao oznake za kraj rejona tvoje karaule. Dalje je nadleznost preuzimala (verovatno) karaula Mokranje, gde je i istoimeni granicni prelaz sa Bugarskom


karakondja (citat):
To je to granični kamen 558 bio je uz samu rijeku triba se samo vratit unatrag 9 kilometara uz granicu i tu se nalazila karaula na 540

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo, vratili smo se 9 km uz granicu; kamen 540 nije oznacen, ali je tu 539 Smile sto znaci da je polozaj karaule u proslom postu dobro utvrdjen Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]

sto na Google maps daje ovu sliku:
[You must be registered and logged in to see this image.]

oficir s ruzom voli ovaj upis

Na vrh Go down
aleks1
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2015-08-23
M(j)esto Ljubljana

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime23.08.15 9:54

karakondja (citat):
Godina 88/89 u blizini  sela Rajac davno je to bilo ako ima koja slika

Pozdrav svima

Ja sam služio godine 1990/91 na karauli Stanko Paunović. Komandir je bio stariji vodnik Avdić Ačif. Ne sječam se više od kog KGK do KGK je bio naš rajon ali imali smo kraču patrolu i dužu, duža je bilo preko osmatračnice i one stare karaule do skoro tromeđe između Bugarske, Romunije i Jugoslavije, a krača je išla lepo lagano, za četiri sata, dva do kraja rajona i nazad. Poštu smo preuzimali u Rajcu, svaki dan je bio neko odabran da ide po nju pa da se vrati, valjda u ispravnom stanju ... imam i nekih fotografija i ako jih nađem, postaviću ih na forum ... Gajić mislim, da je samo dolazio sa kampanjolom od vremena do vremena i nadgledao šta se radi ... tako nešto ... kad pronađem još sve adrese od nas što smo služili tamo, postaviču post i možda se čujemo posle toliko vremena ... izvinjavam se na lošem srpskohrvatskom ali mislim, da može da se razume ... pozdrav iz Ljubljane svima bivšima graničarima .... Aleks
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime23.08.15 14:36

aleks1, dobrodosao na forum.
Nadam se da nosis lepe uspomene iz Timocke Krajine;
Slobodno postavi sve fotografije koje budes pronasao, jer su slike karaula iz tog kraja jako retke i nedostupne na netu.

Citat :
valjda u ispravnom stanju ...

Da li je preuzimanje poste u Rajcu ukljucivalo i obaveznu posetu nekih Rajackih "pimnica" ? Smile
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime14.02.16 18:55

Nema ništa bez tebe Kemo boriš se ko lav da pomogneš nama graničarima. Svaka čast.
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime14.11.16 21:06

karakondja (citat):
Zapovjednik poručnik Gajić Dragan zvali smo ga karington kralj koji je vozio GolfaI ako mu ne otvoriš kapiju ujutro kad dolazi ode kapija. Bija je ženskaroš kad bi ujutro doša iša bi spavati do kraja radnog vrimena a, nekada bi se javlja od kuće majoru nebi ni doša do karaule. Zbog njega sam ostao dan duže ja i još jedan momak iz Dervente mislim da mu je prezime Gradišar nisam siguran jedan od desetara se zvao Dajčman Borut Slovenac.

Bilo nas 22 vojnika od toga 4 desetara i kuvar.
Karaula je bila kod kamena 540 mi smo pokrivali od 527 do 559 

Ako ima ko nekih slika vojnika ili karaule da se malo podsjetimo.

Ovaj forum sam slučajno otkrio dobro se podsjetiti kad sam imao 20god


Zdravo
Ja Boris Begelj sam bio sa Dajčmanom na obuki u Knjževcu onda smo zajedno išli na karaulu.
Dobro se sečam poručnika Gajiča, neko vreme se na posao vozio sa motorom Tomos a jednog dana mu izgorio, video sem da pred njegovom kučom, jedno ve
vodio kuči, neznam tačno zašto.
Za ono vreme bio je i desetar Kranjc Dragan...
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime27.12.16 13:19

Pozdrav za sve graničare zaječarskog graničnog odsjeka. Malo smo se pasivizirali, nema slika, nema novih informacija....???? affraid affraid
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: generacija 1973/74   karaula stanko paunović Icon_minitime12.02.17 19:48

Pozdrav svima,
Da li ima netko od generacije 1973/74.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime12.02.17 20:39

Sa obuke iz Smederevske Palanke došli smo u Zaječar nakon dva dana vlakom do Rogljeva pješke preko Kovilova na karaulu tj. 10.km.Zapovjednik je bio desetar Milorad Pantović iz Trebinja .Kući sam otišao sa karaule 01.04.1974.


aronija: komentar modifikovan dana: 16.02.17 22:18; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime14.02.17 20:19

aronija (citat):
Sa obuke iz Smederevske Palanke došli smo u Zaječar nakon dva dana vlakom do Rogljeva pješke preko Kovilova na karaulu tj. 10.km.Zapovjednik je bio Milorad Pantović .Kući sam otišao sa karaule 01.04.1974.

Zanimljivo da smo mi 1987 došli vlakom u Rajac, po opremu je došao pincgauer, a mi som išli pešice preko Zlokuča na karaulu. Kovilovo je za nas bilo prepovedano selo, namam pojam
zašto. Kada se je išlo u selo se je išlo u Zlokuče  i po poštu u Rajac.
Na Googlu sada za selo Zlokuče piše Aleksandrovac, neznam dali je to greška ili se je promjenilo ime sela ...
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime14.02.17 22:33

Zlokuće su promjenile ime u Alleksandrovac.Čak sam sa vojskom išao sa karaule preko Kovilova,Rogljeva, Veljkova na karaulu Mokranje.Sastajali smo se  sa vojnicima i zapovjednikom karaule Braćevac kod  kammena 527.Po poštu išlo se u Rajac ,ali u trgovinu i inače češće se išlo u  Kovilovo  .Čak se dvojica vojnika oženila iz Kovilova.
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime15.02.17 21:32

aronija, hvala za informacije

Sječam se da smo mi imali rajon do kraje kdje je Timok došao na granico, ali do tamo smo redko išli,
ja sam bio tamo 3,4 puta (po zapovesti bi trebao biti najmanje 20 puta). jedno smo iamli spoj sa susjednom karaulom, sa poručnikom Draganom Gajičem i još jedn vojnik smo išli u tami u jokoj kiši do kamena 559, čekali tamo a na drugoj strani Timoka sa druge karaule nisu došli, kada smo se vračali por, Gajič otišo u Kovilovo, a nas dvoje smo se
u kiši vratili u karaulu negdje u 2 sata u noči.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime15.02.17 22:24

Na kamenu 559. susjedni reon je karaule Mokranje ,išao sam tamo  na tromeđu Bugarska,Rumunija, Juga na Dunavu.  Pred kraj mog vojnog roka došao je vodnik Osman Suljić od 1974 na karauli Stanko Paunović. Zna li neto ko je bio prije njega neka se javi .Granični odsjek u Zaječaru potpukovnik LJubisav Mutavđžić ,itedant Radoslav Bibić ,zapovjednik granićnog voda Sredić Sretko nekad bio zapovjednik na karauli Sanko Paunović.
U dobrom sjećanju ostao mi je potporučnik Petar Sovilj i kapetan 1. kl.Stanislav Stamenković.
Posebni pozdrav destaru Nikoli Svilokos,des.Edi Stoklasa,des.Zoranu Mitiću,vojnicima Boris Barčot,Ivica Ćarija,Zlate Matevski i ostalim sa kojim sam bio na karauli.
Na vrh Go down
Bart
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2016-12-03
M(j)esto Solkan, Slovenija

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime22.02.17 23:38

Begi (citat):
Citat :
Zanimljivo da smo mi 1987 došli vlakom u Rajac, po opremu je došao pincgauer, a mi som išli pešice preko Zlokuča na karaulu.

Pozdrav klaso!
Očigledno smo u isto vreme služili u Knjaževcu (septembarska 87). Ja sam bio u drugoj četi kod kapetana Nikolića. Posle obuke prekomanda u GO Pirot. Kažeš, da ste na karaulu došli več u 87. Kako je to moguče, kad znam, da smo išli u prekomandu posle nove godine? Pola kasarne u Zaječar, a pola u Pirot. Krajem 87 bili smo na terenu. Dali slučajno pamtiš ime tog kraja?
Ako te zanima moja karaula, tu sam nešto napisao:
[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime26.02.17 20:33

Bart (citat):
Begi (citat):
Citat :
Zanimljivo da smo mi 1987 došli vlakom u Rajac, po opremu je došao pincgauer, a mi som išli pešice preko Zlokuča na karaulu.

Pozdrav klaso!
Očigledno smo u isto vreme služili u Knjaževcu (septembarska 87). Ja sam bio u drugoj četi kod kapetana Nikolića. Posle obuke prekomanda u GO Pirot. Kažeš, da ste na karaulu došli več u 87. Kako je to moguče, kad znam, da smo išli u prekomandu posle nove godine? Pola kasarne u Zaječar, a pola u Pirot. Krajem 87 bili smo na terenu. Dali slučajno pamtiš ime tog kraja?
Ako te zanima moja karaula, tu sam nešto napisao:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Pozdrav
Pogrešno sam napisao, na karaulu smo stigli u januaru 1988, ja se ne sačam - kapetan je bio ali ne sečam se prezime, mislim da sam bio u drugi četi, bio sem u protivoklopnom vodu
jedini nišanđija BST (beztrzajni top, prošle  godine sam ga video u Pivki u muzeju) ... Da krajem 1987 smo bili na terenu, ako se sječam je to bila bataljonska vežba,
sječam se da smo  izkopali zakol za BST na oranici i jednu noč smo proveli  u tim rovovima.
U vojsku došao sam sa još 4 slovenaca s taksijem malo pre pola noči,  samo za jednog se sečem neki Kleindinst iz Gorenjske .. Sve smo vozove i autobuse zakasnili ...
Pročitao sam tvoje postove, vi ste zaista bili u planinama. Kad su nas razpoređivali na karavule svi so se bojali onih donjih - granični odsek Pirot, zbog ovih planina.
Na vrh Go down
Bart
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2016-12-03
M(j)esto Solkan, Slovenija

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime01.03.17 22:35

Znači bili smo u istoj četi. Mislim, da je bio vaš ulaz u spavaone prvi ili drugi kad bi dolazio od kapije, a naš je bio sledeči. Taj Kleindienst bio je u našom vodu. Inače slabo pamtim imena ali njegovo slučajno pamtim: Matjaž Kleindienst.
Spomenuo si planine. Mogu zamislit, da večina vojnika to ne voli, zbog napora i to. A sa druge strane planine ti pružaju više mira i zaklona. Pogotovo ako je karaula smešćena u nekom zabačenom području. Zaboraviš, da si u vojsci.
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime03.03.17 20:39

Bart (citat):
Znači bili smo u istoj četi. Mislim, da je bio vaš ulaz u spavaone prvi ili drugi kad bi dolazio od kapije, a naš je bio sledeči. Taj Kleindienst bio je u našom vodu. Inače slabo pamtim imena ali njegovo slučajno pamtim: Matjaž Kleindienst.
Spomenuo si planine. Mogu zamislit, da večina vojnika to ne voli, zbog napora i to. A sa druge strane planine ti pružaju više mira i zaklona. Pogotovo ako je karaula smešćena u nekom zabačenom području. Zaboraviš, da si u vojsci.

Da Matjaž je bio, on je sada bio više godina na planini iznad Tržiča preko ljeta, kao pastir i upravnik planine ...
I ja se nikako ne mogo setiti imena, sječam se da je bio moj desetar u Knjaževcu Smajo - tako su ga zvali ne sečam pa se prezimena.
Više se sječam nekih događaja, recimo gađanja beztrajnim topom, izpalo sam tri prave granate, dvije nastrelištu, kje smo išli iz Knjaževca, isto se ne sečam
kdje je bil oto strelište, išli smo pešice milim da nekih 6 kilometara, jednu pa na bataljonski bežbi koju si več spomenuo.
Pogledao sem i na Googlu oko kasarne pa je izgleda vse napušteno ...
Na vrh Go down
Bart
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 15
ČLAN OD: : 2016-12-03
M(j)esto Solkan, Slovenija

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime03.03.17 23:44

Mi smo išli na strelište pogotovo svake sedmice. Iz kasarne desno pa onda uz glavnu cestu prema Zaječaru. Nakon cirka pet kilometara je selo Zumiće. Tamo smo skrenuli desno i tu nekde je to bilo. Tamo smo bacali i bombu. Možda ste i vi imali tu gađanja. Sećam se tih teških drvenih sanduka, punih bojeve municije, koje smo pešice nosili.
Čuo sam, da je kasarna u Knjaževcu bila kaznena kasarna. Skinjeni činovi i to. Neznam, meni se Knjaževac kao grad vrlo sviđao. Ali jest kasarna bila stara i neudobna, nas bilo 60 vojnika u jednoj spavaoni. Od svega mi najviše smetalo zabrana zaključavanja kaseta. Krađa košulja, podkošulja pa čak i šinjela bio je zakon u toj kasarni. Za krađu niko nije odgovarao. Ali ako si stavio lanac na svoju kasetu, tretirali su te kao kriminalca. Ko nije znao krast, platio je i za druge na kraju obuke.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime04.03.17 22:08

aronija (citat):
Na kamenu 559. susjedni reon je karaule Mokranje ,išao sam tamo  na tromeđu Bugarska,Rumunija, Juga na Dunavu.  Pred kraj mog vojnog roka došao je za zapovjednika vodnik Osman Suljić od 1974 na karauli Stanko Paunović.Granični odsjek u Zaječaru potpukovnik LJubisav Mutavđžić ,itedant Radoslav Bibić ,zapovjednik granićnog voda Sredić Sretko nekad bio zapovjednik na karauli Sanko Paunović.
U dobrom sjećanju ostao mi je potporučnik Petar Sovilj i kapetan 1. kl.Stanislav Stamenković.
Posebni pozdrav mojem zamjeniku destaru Nikoli Svilokos,des.Edi Stoklasa,des.Zoranu Mitiću,des.Petkovski Naume ,vojnicima Andrija Raguž, Boris Barčot,Ivica Ćarija,Zlate Matevski,Imre Širovica,Jovica Civrić,Branko Milojčić i ostalim sa kojim sam bio na karauli.

Pozdrav od njihova zapovjednika.1973/74.
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime07.03.17 20:16

Bart (citat):
Mi smo išli na strelište pogotovo svake sedmice. Iz kasarne desno pa onda uz glavnu cestu prema Zaječaru. Nakon cirka pet kilometara je selo Zumiće. Tamo smo skrenuli desno i tu nekde je to bilo. Tamo smo bacali i bombu. Možda ste i vi imali tu gađanja. Sećam se tih teških drvenih sanduka, punih bojeve municije, koje smo pešice nosili.
Čuo sam, da je kasarna u Knjaževcu bila kaznena kasarna. Skinjeni činovi i to. Neznam, meni se Knjaževac kao grad vrlo sviđao. Ali jest kasarna bila stara i neudobna, nas bilo 60 vojnika u jednoj spavaoni. Od svega mi najviše smetalo zabrana zaključavanja kaseta. Krađa košulja, podkošulja pa čak i šinjela bio je zakon u toj kasarni. Za krađu niko nije odgovarao. Ali ako si stavio lanac na svoju kasetu, tretirali su te kao kriminalca. Ko nije znao krast, platio je i za druge na kraju obuke.
Da, više puta smo smo išli na strelište, mislim sa sam ga našao na Google mapsu, ima možda oko 6-7 kilometara od kasarne.
Sječam se kako so se drugovi iz Srbije smijali, kada smo Slovenci kazali, da idemo na streljanje, umjesto na gađanje.
Ja sam bio našandžija BST pa ga u početku nismo uzimali sa sobom jer nije bilo metkiča za vežbe. Puške nisam dužio, trebo bi imati škorpiona,
ali ga nisu imali tako da sam jedno nekomu iz Beograda nosio PM (šarac) iz strelišta do kasarne, ako se ne varam imao je preko 9 kg po nekoliko kilometara
postao je jako težak ...
Jednom sam bio i osmatrač kada su gađali rezerviste, to so tada bili oko 40 godina, naviknuti još na puške M48, koje je bilo trebalo repetirati za svaki metak,
Koliko so oni metaka izbacili prilikom gađanja poluavtomatskom paljbom, repetriranjem koje nije trebalo.
Krađe so bile problem, ja sam par puta ostao bez petokrake, prviput sam jo kupio u kantini, a onda sam se i ja poslužio
iz 3 voda, - 3 i protivoklopni vod smo imali isto spavaonu.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime08.03.17 22:15

Na karauli 1973/74 nije bio aktivni zapovjednik već desetar.Kemo specijalac je odlično locirao mjesto karaule studena voda,tj.Stanko Paunović. Mi tada nismo imali kapiju na karauli,a pincgauer pogotovu.GO Zaječar je tada imao sedam karaula.Sa lijeve strane Mokranje,sa desne Braćevac.
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime15.03.17 11:08

"Aronija" dali ti je poznato dali je u to vrijeme postojala karaula u Malom Jasenovcu a 81 godine ta karaula je bila susjedna od karaule u Braćevcu.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime15.03.17 20:17

Od Šipikova prema Malom Jasenovcu.Mi smo je zvali Šipikovo.Inače više smo karaule poznavali po nadimcima, tj.šiframa.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime31.03.17 22:31

1973/74.Knjaževac nije pripadao zaječarskom G.O. Karaula Šipikovo-Mali jasenovac je postojala od prije mog služeja bivše jna.
Zbog toga nije baš izgrađeno puno karaula ,već je spojen Knjaževac ili dio .Prije 43 godine 1.4.1974.otišao sa karaule u komandu u Zaječar isti dan kući.
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime27.05.17 15:56

aronija (citat):
aronija (citat):
Na kamenu 559. susjedni reon je karaule Mokranje ,išao sam tamo  na tromeđu Bugarska,Rumunija, Juga na Dunavu.  Pred kraj mog vojnog roka došao je za zapovjednika vodnik Osman Suljić od 1974 na karauli Stanko Paunović.Granični odsjek u Zaječaru potpukovnik LJubisav Mutavđžić ,itedant Radoslav Bibić ,zapovjednik granićnog voda Sredić Sretko nekad bio zapovjednik na karauli Sanko Paunović.
U dobrom sjećanju ostao mi je potporučnik Petar Sovilj i kapetan 1. kl.Stanislav Stamenković.
Posebni pozdrav mojem zamjeniku destaru Nikoli Svilokos,des.Edi Stoklasa,des.Zoranu Mitiću,des.Petkovski Naume ,vojnicima Andrija Raguž, Boris Barčot,Ivica Ćarija,Zlate Matevski,Imre Širovica,Jovica Civrić,Branko Milojčić i ostalim sa kojim sam bio na karauli.

Pozdrav od njihova zapovjednika.1973/74.

Aronija, na kog zapovednika mislis?
Sredic Sretko je otac moje skolske drugarice koju nisam video najmanje 30 ak godina. Da nisi u kontaktu sa njim?
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime29.05.17 21:59

Sredić Sretko prije 1973. bio zapovjednik karaule Stanko Punović.Kada sam ja 1973/74 bio je zapovjednik graničnog voda u komandi u Zaječaru pa smo se dobro upoznali dok sam bio na karauli Sanko Paunović.Nisam u kontaktu,poslje vojske nisam više nikoga vidio.


aronija: komentar modifikovan dana: 30.05.17 15:53; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime29.05.17 23:28

aronija (citat):
Sredić Sretko prije 1973. bio zapovjednik karaule Stanko Punović.Kada sam ja 1973/74 bio je zapovjednik graničnog voda u komandi u Zaječaru pa smo se dobro upoznali dok sam bio na karauli Sanko Panović.Nisam u kontaktu,poslje vojske nisam više nikoga vidio.
Poznajem ga licno, jer sam, kao sto sam vec pisao, isao u skolu sa njegovom cerkom. Nisam ga video otkad sam se odselio iz Zajecara 88 godine. Nasao sam kontakt njegove cerke, pa cu, izmedju ostalog, pitati gde je i kako je Sretko sada.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime30.05.17 15:51

Često sam dolazio u komandu na sastanke pa smo se sretali,pa mi je pričao kako je bio zapovjednik na karauli.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime21.09.17 13:07

aronija (citat):
Pozdrav svima,
Da li ima netko od generacije 1973/74.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime29.01.18 19:02

Stanko Paunović,Mokranje,Šipikovo,Mali Jasenovac, Gradskovo,Halovo, Vrška Čuka.JAVI SE.
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime30.01.18 10:33

Mali Jasenovac na prijemu .... Very Happy
Na vrh Go down
Begi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 10
ČLAN OD: : 2016-11-14
DOB : 56
M(j)esto Cerklje na Gorenjskem

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime04.02.18 19:30

aronija (citat):
Stanko Paunović,Mokranje,Šipikovo,Mali Jasenovac, Gradskovo,Halovo, Vrška Čuka.JAVI SE.

Javlja se Mlava (Stanko Paunović)
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime14.02.18 15:49

Pozdrav za sve graničare... salutiranje
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime05.03.18 19:14

Posavljak svaka čast.1.Krčun-Aladinac2.Novo Korito3.Vratarnica4.Avramica5.Vrška Čuka6.Halovo7.Gratskovo8. Mali Jasenovac9.Braćevac10.Stanko Paunović-Rajac11.Mokranje12.Kobišnica.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime05.03.18 19:29

To je moja karaula, na njoj sam bio 10. mjeseci. Pozdrav svim graničarima.
Karaula Stanko Punović-Studena Voda-RAJAC.
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime06.03.18 14:58

Ja ganjam slike sadašnjeg stanja svoje karaule preko prijatelja sa fejsbuka pa ćemo vidjeti šta će biti od toga... Smile
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime25.05.18 22:50

Posavljak ipak  upornost se isplati Svaka čast . Pozdrav graničari ma gdje bili.
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime26.05.18 11:28

Tako je druže. Nedamo se mi graničari.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime28.06.18 23:35

Kemo Specijalac (citat):
da se jos malo igramo istrazivanja i kartografije (kad sam vec u JNA zabusavao, sada necu  Smile ):


karakondja (citat):
Karaula je bila kod kamena 540 mi smo pokrivali od 527 do 559

[You must be registered and logged in to see this image.]

zahvaljujuci ovoj malo boljoj topografskoj karti, evo i kamena 559 kao oznake za kraj rejona tvoje karaule. Dalje je nadleznost preuzimala (verovatno) karaula Mokranje, gde je i istoimeni granicni prelaz sa Bugarskom


karakondja (citat):
To je to granični kamen 558 bio je uz samu rijeku triba se samo vratit unatrag 9 kilometara uz granicu i tu se nalazila karaula na 540

[You must be registered and logged in to see this image.]

Evo, vratili smo se 9 km uz granicu; kamen 540 nije oznacen, ali je tu 539 Smile sto znaci da je polozaj karaule u proslom postu dobro utvrdjen Smile

[You must be registered and logged in to see this link.]

sto na Google maps daje ovu sliku:
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime28.06.18 23:44

Prošlo 45. godina malo čudno da se nitko nije javio sa karaule 1973/74 Stanko Paunović -STUDENA VODA.Rajac,Kovilovo,Zlokuće,Rogljevo,
Na vrh Go down
posavljak
Vodnik I klase
Vodnik I klase



Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 553
ČLAN OD: : 2013-04-08
DOB : 62
M(j)esto Derventa, Republika Srpska, BiH

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime02.07.18 13:21

Malo ti je požutio rodni list "aronija" graničaru stari.... Very Happy ... Sve ćemo se msnje javljati...malo staros ...malo bolest...slabo poznavanje računara....i to je to.. Sad
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime29.09.18 21:29

Požutijo rodni list -graničari su to još se ne daju .Pozdrav svim graničarima.Nekad bilo Rajac-Kovilovo 1973/74.
Na vrh Go down
aronija
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 88
ČLAN OD: : 2017-02-12
DOB : 70
M(j)esto Čapljina

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime23.10.18 22:13

malo starost , malo bolest ...slabo poznavanje računala izgleda to je istina graničari stari nedaj te se još smo živi .Posavljak ,ercof 54
još smo živi.Pozdrav svima ma gdje bili.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime24.10.18 3:25

Pozdrav graničarima i na odsustvu i u službi salutiranje
Ne priznajemo godine dok imamo lijepa sjećanja cheers

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Sponsored content





karaula stanko paunović Empty
KomentarNaslov komentara: Re: karaula stanko paunović   karaula stanko paunović Icon_minitime

Na vrh Go down
 
karaula stanko paunović
Na vrh 
Stranica 1/3Idi na stranicu : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-
» ZAJEČAR Karula STANKO PAUNOVIĆ VELJKO Rajac 1987
» Nikola Paunovic i Divlje jagode: Krivo je more
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA
 :: SR SRBIJA
-
Idi na: