FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91

Go down 
+5
Slavko Kostić
sceric
vmol
Gringo
Comy
9 posters
AutorPoruka
Comy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-24

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime24.07.14 13:11

Otvaram temu pre svega zbog kontakta posto izgleda da iz klase niko ni sa kim ne kontaktira od 91 kada smo se skinuli.
Na vrh Go down
Comy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-24

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime24.07.14 13:24

Evo nekih imana kojih se kao secam,  Resetar Mladen - Hrvatska, Djorovic Zarko - Hrvatska, Zijad Hodzic - Bosna, Goran Filipovic - Bosna, Bolta Mladen - Bosna, Vukajlovic Miroslav - Bosna, Vujacic Dusan Vujke - Srbija, Ristic Dusan - Srbija itd naravno da se predstavim i ja Goran Radenkovic Komarac - Zajecar Srbija
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime24.07.14 20:16

Dobro, dok čekaš napiši i koju anegdotu iz tih vremena, jer vjerujem da imaš što napisati!!!
Možda se tko prepozna a i ti se sjetiš još ponekog!!!
Tko su vam bili oficiri koliko vodova i tako....

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
Comy
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-07-24

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime24.07.14 22:41

Komandir cete je bio kapetan Aleksa Markisic prvog voda Tesic Djoko a drugog ne secam se imena i prezimena ali nadimak je  porucnik Masa.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime25.07.14 17:49

Ajde nadam se da će se netko pojaviti!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
vmol
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-02-23

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime23.02.16 12:58

nikad nije kasno  Very Happy
Na vrh Go down
vmol
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2016-02-23

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime23.02.16 13:24

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
sceric
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2016-05-08

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime10.05.16 20:36

Mladene ja se tebe sjecam. Ja sam Sefik Ceric bio kurir i vozac kapetana Markesica, a Icic Sabahudin je bio cato (Zajedno smo se skinuli 4 septembra) 1991. Mnogih imena se nesjecam proslo je puno vremena.
Ovaj komentar sam ostavio na forumu (da ne pisem ponovo):
Alexa Markesic: Kapetan, Komandir Cete Vojne Policije u Stipu  VP7036 do jula 1991 kad dobija cit Kapetan I Klase i prelazi na duznost Nacelnika bezbjednosti garnizona Stip. Veliki covjek, ljudina sta drugo da kazem. Vojnik i officir u pravom smislu od drzanja ponasanja i komandovanja. Bio sam njegov kurir i dosta sam vremena provodio sa njim. Vojsku nije ganjao ali je trazio PS. Volio bih znati sta je sa njim. Maso: Porucnik bio komandir II vodu, jako fin covjek posten neznam dali je ikad kaznio vojnika ali nije dao da se sa njim vojska igra, uvjek zahtijevao ozbiljnost i rad na nivou PS. Djoko Tesic: Podporucnik, komandir I voda, ljudina izgledao je strogo znao je ostro kritikovati ali nikad nisam vido niti cuo da je nekog kaznio, uvjek obucen u zimsko odjelo dali je +45C ili -45C. Znao je prkositi visim oficirima kad nisu bili u pravu, tad mu cin ne znaci nista. Sa Kapetanom Markesicem se odlicno slagao i njih dvojica su se odlicno razumjeli. Stanimirovic: Stariji vodnik komandir interventnog odjeljenja, jako fin covjek. Uglavnom je bio ozbiljan ali se znao i nasaliti. Zivkovic: Zastavnik I Klasse, nas "Brko" krimtehnicar, nije imao svoje odjeljenje.Uvjek raspolozen i cesto nasmijan. Nikad nisam cuo niti vidio za mojih 10 mjeseci provedenih u ceti da je izdao kakvu nardbu. U Julu 1991 kao sto sam rekao Marskesic odlazi u komandu garnizona kao nacelnik bezbjednosti a nakon par dana Maso isto odlazi u komandu. Na njihovo mjesto je dosao neki kapetan iz Gradiske porijeklom. Zaboravio sam mu ime. Papcina da nemoze biti veca. I dan danas se pitam ko mu dade da bude oficir. Jednostavno covjek nije bio normalan. A na mjesto Mase dolazi mladi podporicnik tek sto je zavrsio VA. Miran tih i ono raja sto se kaze. Mi to nismo iskoristavali i naravno da smo njegova naredjenja izvrsavali bez pogovora. u Oktobru 1991 sam pricao zadnji put sa dezurnom sluzbom (tad sam bio u civilu) i saznao da su starijesine otisle za Nis a da je pola cete otislo za Vukovar a druga polovina za Knin. Ostala samo dezurna sluzba. Ove starijesine sto sam ih spomenuo (sem ovog kapetana papka iz Gradiske) su fantasticni ljudi, ljudine koje cijenin i postujem i dan danas. Ja sam bio septembarska klasa 1990/1991.

Imas Pozdrave i mahanje sa sjevera Evrope  cheers
Na vrh Go down
Slavko Kostić
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 8
ČLAN OD: : 2017-12-24
DOB : 51
M(j)esto Smederevska Palanka

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime24.12.17 4:01

Da se nadovežem na temu . Ovo sto je rekao kolega se slaže sa pričom jer sam ja došao u septembru 91 .
Takođe dva voda kapetan o kome pričaš se zvao Jozo Meščić i bio komandir jednog voda a drugog Živković koji je bio unapređen u čin podporučnika . 
Markišića sam znao i on je bio načelnik bezbednosti .
Ako nekoga ima iz moje klase da se nadoveže ...
Na vrh Go down
chata
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 55
M(j)esto Pula

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime30.05.19 0:31

Pozdrav kolege.
Ja sam bio policajac mart 87/88 i evo organiziramo susret svih bivših policajaca naše vojne pošte 8. juna. Ovdje sam objavio: [You must be registered and logged in to see this link.]
Javite mi se ovdje ili u grupu na Fejsbuku da vas dodam kao kolege.
Pozdrav.
Na vrh Go down
chata
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 55
M(j)esto Pula

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime13.06.19 22:32

chata (citat):
Pozdrav kolege.
Ja sam bio policajac mart 87/88 i evo organiziramo susret svih bivših policajaca naše vojne pošte 8. juna. Ovdje sam objavio: [You must be registered and logged in to see this link.]
Javite mi se ovdje ili u grupu na Fejsbuku da vas dodam kao kolege.
Pozdrav.
Nismo uspjeli dovesti nikog od kolega mlađih od klase mart 87/88 nažalost. Ne znam gdje ste kolege...
Ovdje prilog Štipske televizije o našem susretu prošle subote u Štipu: https://youtu.be/3LONBjOZLmc
Pozdrav
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime14.06.19 8:47

chata (citat):

Nismo uspjeli dovesti nikog od kolega mlađih od klase mart 87/88 nažalost. Ne znam gdje ste kolege...
Ovdje prilog Štipske televizije o našem susretu prošle subote u Štipu: https://youtu.be/3LONBjOZLmc
Pozdrav

Ovako izgleda bolje.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
arcibald01
Poručnik
Poručnik
arcibald01


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2963
ČLAN OD: : 2013-12-19

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime14.06.19 10:45

vmol (citat):
[You must be registered and logged in to see this image.]
Gledam sliko in se spominjam časa ko sem služil JLA. OK, slika je verjetno iz leta 1990 ali celo 1991, jaz pa sem služil 20 let pred tem. Kaj hočem povedati. Da v mojem času kot prvo v kasarni sploh ni bilo dovoljeno slikati. Kot drugo nobenih civilnih oblek ni bilo dovoljeno imeti v kasarni (razen en teden preden si šel domov, pa še ta civilna obleka je bila zaklenjena v skladišču). Tu na sliki pa je več "civilov" kot vojakov. Da o sončnih očalih sploh ne govorim. Bila so prepovedana. Še očala z dioptrijo niso bila dovoljena. Če je še kdo iz moje generacije na forumu bo potrdil, da takrat (leta 1970 in seveda še pred tem) nisi videl vojaka, ki bi nosil očala (ti so bili kratko malo začasno nesposobni za vojsko), sicer pa je bilo nekaj na tem. Kako pa bi si nadel masko nekdo, ki ima očala. Če pa bi snel očala pa ne bi ničesar videl. Isto je veljalo za brado. Vsako jutro si moral biti obrit. Sedaj pa gledam profesionalne vojake z očali in dioptrijo 3 ali 4 in z bradami. Pa ostanimo pri sliki: na sliki je eden, ki je samo v gatah, ima pa opasač in opartače. Pa saj to je norčevanje iz vojske. Tam davnega leta 1970 bi vsak, ki bi se tako oblekel najmanj 14 dni čistil stranišče, pa še srečen bi lahko bil, da ni fasal še kaj več. Kakšen mesec ali več zapora. Dobro, bilo je kot je bilo, leta 1970 tako, leta 1990 pa že čisto drugače.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime14.06.19 13:00

arcibald01 (citat):

Gledam sliko in se spominjam časa ko sem služil JLA. OK, slika je verjetno iz leta 1990 ali celo 1991, jaz pa sem služil 20 let pred tem.
Kaj hočem povedati.
Da v mojem času kot prvo v kasarni sploh ni bilo dovoljeno slikati.
Kot drugo nobenih civilnih oblek ni bilo dovoljeno imeti v kasarni (razen en teden preden si šel domov, pa še ta civilna obleka je bila zaklenjena v skladišču).
Tu na sliki pa je več "civilov" kot vojakov.
Da o sončnih očalih sploh ne govorim. Bila so prepovedana.
Še očala z dioptrijo niso bila dovoljena.
Če je še kdo iz moje generacije na forumu bo potrdil, da takrat (leta 1970 in seveda še pred tem) nisi videl vojaka, ki bi nosil očala (ti so bili kratko malo začasno nesposobni za vojsko), sicer pa je bilo nekaj na tem.
Kako pa bi si nadel masko nekdo, ki ima očala. Če pa bi snel očala pa ne bi ničesar videl.
Isto je veljalo za brado. Vsako jutro si moral biti obrit.
Sedaj pa gledam profesionalne vojake z očali in dioptrijo 3 ali 4 in z bradami.
Pa ostanimo pri sliki: na sliki je eden, ki je samo v gatah, ima pa opasač in opartače.
Pa saj to je norčevanje iz vojske.
Tam davnega leta 1970 bi vsak, ki bi se tako oblekel najmanj 14 dni čistil stranišče, pa še srečen bi lahko bil, da ni fasal še kaj več.
Kakšen mesec ali več zapora.
Dobro, bilo je kot je bilo, leta 1970 tako, leta 1990 pa že čisto drugače.

Slikavanje unutar kasarni JNA nigdje nije bilo dozvoljeno slikavati.
Nije bilo dozvoljeno ni slikavanje tih vojnih objekata izvana.
Tako da te to ne treba čuditi.
Tako je bilo svugdje.
Ja sam imao prilike vidjeti u Sloveniji u Mariboru u kasarni "Tone Tomšić" 1988 godine, kako kapetan jednom vojniku uzima fotoaparat i vadi film iz fotoaparata tj. da se na svjetlu uništi.
A zašto, jer se slikao u krugu kasarne sa puškom.

arcibald01 (citat):
Da o sončnih očalih sploh ne govorim. Bila so prepovedana.  
Ni sunčane naočale nitko od nas nije nosio.

arcibald01 (citat):
Še očala z dioptrijo niso bila dovoljena.  
Što se tiče naočala za vid tj. dioptrijom.!?
Sad se baš ne mogu sjetiti da li je netko to imao.


arcibald01 (citat):
Isto je veljalo za brado.    
Brijanje je bilo obavezno.
Bar ja nisam vidio oficire ili vojnike sa bradom.  Very Happy

arcibald01 (citat):
Sedaj pa gledam profesionalne vojake z očali in dioptrijo 3 ali 4 in z bradami.    
Sad su neka druga pravila.
Nema više JNA pravila.
Nove države, nova vojska, nova pravila...


arcibald01 (citat):
Pa ostanimo pri sliki: na sliki je eden, ki je samo v gatah, ima pa opasač in opartače. Pa saj to je norčevanje iz vojske.    
Ovo je zajebancija u zatvorenom  prostoru, daleko od pogleda oficira i građana...
Tako da im nije za zamjeriti.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 14.06.19 14:10; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
chata
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 22
ČLAN OD: : 2011-03-17
DOB : 55
M(j)esto Pula

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime14.06.19 14:01

Naravno da su sada neka druga vremena.
A da vidiš tek neke naše slike... U gaćama s puškom, pištoljem, gas maskom, u oficirskoj uniformi, pendrecima, itd... Foto aparat smo krišom unijeli u kasarnu, jer nije bilo dozvoljeno slikati osim ovlašćenih fotografija od strane starješina, i ajde...
Sve je to bilo opet nikom na štetu, već samo neka vrsta uspomene na te, recimo, bezbrižne dane provedene u vojsci. I danas kada gledam te slike obuzme me sjeta...
Prošlu subotu kada smo imali susret kolega u Štipu, mislio sam pokazati bivšem kapetanu neke slike da vidi šta smo sve radili sa njegovom uniformom koja je bila obješena u njegovoj kancelariji, ali - nisam. Bolje je tako... Very Happy
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime14.06.19 14:14

chata (citat):
Naravno da su sada neka druga vremena.
A da vidiš tek neke naše slike...
U gaćama s puškom, pištoljem, gas maskom, u oficirskoj uniformi, pendrecima, itd...
Foto aparat smo krišom unijeli u kasarnu, jer nije bilo dozvoljeno slikati osim ovlašćenih fotografija od strane starješina, i ajde...
Sve je to bilo opet nikom na štetu, već samo neka vrsta uspomene na te, recimo, bezbrižne dane provedene u vojsci.
I danas kada gledam te slike obuzme me sjeta...
Prošlu subotu kada smo imali susret kolega u Štipu, mislio sam pokazati bivšem kapetanu neke slike da vidi šta smo sve radili sa njegovom uniformom koja je bila obješena u njegovoj kancelariji, ali - nisam. Bolje je tako... Very Happy
Tko god je donio fotoaparat u JNA to je uradio bez znanja starješine i dopuštenja JNA.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
OKI1971
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2020-04-08

STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime08.04.20 17:47

postovanje svima

nazalost nisam ranije saznao za ovaj forum , vidim da je davno zapoceta komunikacija. 
ja sam u septembru 90 dosao u Stip, i bio tamo do decembra iste godine, kada sam poslat na obuku u Protivteroristicko odeljenje voda Vojne Policije u Ladjevce.

moje ima je Oliver Glisic, mozda ce se setiti neko ko je u to vreme samnom sluzio

pozdrav
Na vrh Go down
Sponsored content





STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91   STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
STIP VOJNA POLICIJA clasa 90/91
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» VOJNA POLICIJA 91792 ŠTIP
» Vojna policija Štip klasa septembar 91/92
» Vojna Policija Štip 4444/3 (kasnije 7036/3) klasa mart 87/88
»  Vjna Policija Štip 91/92
» Karlovac, Petrova gora, vojna policija 1990/91

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR MAKEDONIJA-
Idi na: