FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Drniš ima mornaricu... a nije na moru

Go down 
+14
mdbozic
013gonzo
Sjeta
mornar71
PORUCNIK
Gringo
Jna momak
Jozo Trklja
flexi
Minolovac
Max Blitz
Stazio
Patrolni
Kaplar M
18 posters
AutorPoruka
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeMon 26 May 2014 - 10:46

Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima. Ne znam tačno o čemu je reč, jer, bili su oko 25 kilomatara udaljeni od obale ?!? Tu je služio brat od mog školskog druga, bio vozač u Čapljini pa došao u prekomandu. Sve je kući šokirao, videli ga na zakletvi u SMB a poslao im nakon prekomande fotografiju u mornaričkoj uniformi. Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.
Na vrh Go down
Patrolni
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 27
ČLAN OD: : 2014-04-20
DOB : 52
M(j)esto Zagreb

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeMon 26 May 2014 - 23:07

Da se ne radi o Kukuzovcu? Tamo je bila streljana i išlo se na gadjanje. I ja se više ne sjećam da li su tamo bili mornari,ili Smb...
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeMon 26 May 2014 - 23:15

Drniš je bio u zoni odgovornosti Vojno Pomorske Oblasti, nije čudno da je bilo mornara.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeMon 26 May 2014 - 23:28

Kaplar M (citat):
Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima.
Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.

U samom gradu Drnišu nije bilo kasarne.

Kasarne su bile u Žitniću (osiguranje skladišta MTS) i u Trbounju (raketna baza i skladište armijskih rezervi).

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeTue 27 May 2014 - 9:56

Na ovoj karti su neka mesta obeležena plavom a neka crvenom bojom... Čemu služi ili, čemu je služila ovakva karta, s obzirom da su u pitanju mesta sa ljudima različitih nacionalnosti ?!?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeTue 27 May 2014 - 12:17

Kaplar M (citat):
Na ovoj karti su neka mesta obeležena plavom a neka crvenom bojom... Čemu služi ili, čemu je služila ovakva karta, s obzirom da su u pitanju mesta sa ljudima različitih nacionalnosti ?!?

To je statistička karta iz '91., netko je postavio na forum.hr, ne znam čemu je točno služila.
1991. je bio popis stanovništva u SFRJ, pa je moguće vezano za to.
Stavio sam jer je precizan popis mjesta oko Drniša.
Na vrh Go down
Minolovac
Desetar
Desetar
Minolovac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 290
ČLAN OD: : 2013-03-09
DOB : 63
M(j)esto Zagreb

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeTue 27 May 2014 - 14:07

U Drnišu su čuvali rakete P15 za RČ OSA i P20 za RTOP i fregate
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeTue 27 May 2014 - 14:48

Vidim da je Kaplara zbunilo da su tamo bili 'mornari'.
Pa nije bilo rijetko da se služi vojni rok u mornarskoj uniformi i ne na brodu.
Možda su ovi oko Drniša bili malo dalje od mora, ali to sve skupa nije ništa čudno.
Nečiji roditelji (i djed i baka!) su bili sretni jer je sin/unuk u Mornarici, i svi zadovoljni.  Very Happy

Hoću reći da kada bi vidio mornara u gradu (u bijelom ili plavom izlaznom odijelu, svejedno) to samo po sebi nije govorilo gdje on služi vojni rok.
Možda se osim za izlaz, nije skidao iz pješadijskih čizama, bilo je takvih koliko hoćeš.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 28 May 2014 - 1:08

Minolovac (citat):
U Drnišu su čuvali rakete P15 za RČ OSA i P20 za RTOP i fregate

U Trbounju je bila smještena 55. mornaričko-tehnička raketna baza s oko 150 ljudi.

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 28 May 2014 - 1:38

U Trbounju je izgrađeno novo poluukopano skladište u koje se spremaju perspektivna ubojita borbena sredstva (UbS), a jedno je od najsuvremenijih skladišta u Hrvatskoj. Sastoji se od sedam objekata.

[You must be registered and logged in to see this image.]
[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 28 May 2014 - 12:37

Podsetiste me prekomande sa ovim gradićem Drnišom , u Puli posle obuke došla prekomanda i momak dobio Drniš i ide i pita svakog gde je to jer ga nema na obali gledao kartu mnogi isto nisu znali ali mislim da su  mu Šibenčani objasnili gde je , naravno znalo se ko ne razduži pešadijske čizme ne ide na brod i koliko se sećam bilo je sigurno desetak takvih prekomandi mozda i neka  više  od nas 70  , znači ko je išao na ostrva u prekomandu , onda taj Drniš , ustanove na kopnu( komande , domovi JNA itd ) i koji su ostajali u Puli na kurs za desetare.
Na vrh Go down
Jozo Trklja
Vodnik I klase
Vodnik I klase



BROJ POSTOVA: : 502
ČLAN OD: : 2013-02-27
M(j)esto Zagreb

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 28 May 2014 - 20:38

Ja mislim da je to bila VP 4747
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeFri 30 May 2014 - 2:13

flexi (citat):
...naravno znalo se ko ne razduži pešadijske čizme ne ide na brod i koliko se sećam bilo je sigurno desetak takvih prekomandi mozda i neka više od nas 70, znači ko je išao na ostrva u prekomandu, onda taj Drniš, ustanove na kopnu (komande, domovi JNA itd) i koji su ostajali u Puli na kurs za desetare.

I bitan dio mornara koji nisu bili na brodovima - obalna artiljerija...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mislim da mornari obalne artiljerije nisu imali osnovnu obuku u Puli kao ostali...  scratch

Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeFri 30 May 2014 - 10:36

Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...  bijeg
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeFri 30 May 2014 - 14:05

Kaplar M (citat):
Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...

A, ti to tako gledaš, je li blizu more?

Meni je nekako glavna razlika kopno - brod.
Ako su bili na kopnu, nije bila neka razlika u službi između njih i SMB vojnika.

Btw, nismo spomenuli mornare u Novom Sadu (RRF) i makedonskim jezerima.  Smile 
Na vrh Go down
Kaplar M
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
Kaplar M


BROJ POSTOVA: : 657
ČLAN OD: : 2010-11-06
DOB : 58
M(j)esto Belgrade

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeFri 30 May 2014 - 15:12

Znaš kako, mi koji do mora putujemo celu noć, daljinu ili odnos kopno-brod gledamo malo drugačije.  Very Happy
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeFri 30 May 2014 - 17:01

"Mornarički artiljerci" su u stvari bili Obalska artiljerija, dio roda pomorstvo. U moje vrijeme obučavani su direktno u jedinicama OA od Istre do Boke, to znači bez standardne mornaričke osnovne obuke u Puli a ni za zemaljsku artiljeriju u Zadru.
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 31 May 2014 - 10:45

jel nisu imali osnovnu pešadijsku obuku u Puli pa tek onda u prekomandu u obalsku artiljeriju ? Iz moje čete je otišlo nekoliko njih na ostrva a šta su tamo bili neznam
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 31 May 2014 - 11:36

Dolazili su iz Pule u nešto manjem broju ali ne za popunu po osnovnim VES-tima OA nego za popunu drugih pozicija.
Na vrh Go down
Jna momak
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2014-08-15

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: drnis   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 16 Aug 2014 - 21:40

U Drnišu  se nalazila 55 rb JRM i skladište raketa 1987/1988 komandant kasarne je bio pukovnik Crnogorac Pavle; a zamjenik pp Landeker Jožef i u kasrni se nalazilo oko 60 mornara i 40 oficira i pod oficira kasarna je imala 110 motornih vozila i bilo je dosta pod oficira vodnika iz okolnih sela i jedni od njih su : Vukašin Todor,Mrđan Jovo,Ivas Petar,Kosor Željko,Mirčeta Nikola i to su bili veoma dobri ljudi. I bio je jedan kapetan bezbijednosti Popović Himzo bio je mnogo zao.Da li zna netko di su završili ti ljudi.
Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 16 Aug 2014 - 22:34

Pozdrav i Dobrodošao!!!  i jedno pitanje kasarna nije bila Drniš ali se vodila kao VP ili kaj??

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSun 17 Aug 2014 - 2:14

Kaplar M (citat):
Zanimljivo je istaći da je u Drnišu, dakle u kontinentalnom delu (Dalmatinska Zagora) postojala kasarna sa mornarima. Ne znam tačno o čemu je reč, jer, bili su oko 25 kilomatara udaljeni od obale ?!? Tu je služio brat od mog školskog druga, bio vozač u Čapljini pa došao u prekomandu. Sve je kući šokirao, videli ga na zakletvi u SMB a poslao im nakon prekomande fotografiju u mornaričkoj uniformi. Znam samo da su bili neki raketaši ili artiljerci.

Mozda se slikao u tudjoj uniformi...
Na vrh Go down
mornar71
Razvodnik
Razvodnik



BROJ POSTOVA: : 202
ČLAN OD: : 2013-03-05
M(j)esto valjevo

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeMon 18 Aug 2014 - 23:04

Tacno je to da su vozaci iz Capljine dolazili sa sb uniformom a kod nas su zaduzivali mornarsku i sluzili su

kraci vojni rok i jos ako je slabo slusao, kao vozaci su oslobodjeni fizickog rada onda nam nisu ni trebali.Radni dan stizemo iz Segeta u Loru kod sidrista gde su ukotvljeni teretni brodovi da preuzmemo dve palete malo tezih aklumatora i ukrcamo u dajc.Staresina uze papire i ode svojim poslom.Ja stojim sam neznam kako dautovarim robu.Okrecem se da nadjem da mi neko pomogne.Oko magacina i njemu svi nesto rade samo moj mladi vozac tek je meseci nesto dana kod nas mornara stoji naslonjen na haubu pozovem ga da moramo ovo sami da odradimo.On je nesto gundjao pricao mi o pravilima kako soferi ne smeju nista da rade.Za to me je prijavio i bio sam na raportu kod st.vod. gde mi je citao pravila sluzbe koja su vazila za vozace.
Na vrh Go down
Sjeta
Gušter
Gušter
Sjeta


BROJ POSTOVA: : 6
ČLAN OD: : 2014-11-05

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 5 Nov 2014 - 2:13

Max Blitz (citat):
Kaplar M (citat):
Možda su mornarički artiljerci bili u Zadru, ali i to je na moru...

A, ti to tako gledaš, je li blizu more?

Meni je nekako glavna razlika kopno - brod.
Ako su bili na kopnu, nije bila neka razlika u službi između njih i SMB vojnika.

Btw, nismo spomenuli mornare u Novom Sadu (RRF) i makedonskim jezerima.  Smile 

U Novom Sadu je bila rijecna mornarica.

Na vrh Go down
http://mrvicak.blog.hr
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 5 Nov 2014 - 3:17

Sjeta (citat):
U Novom Sadu je bila rijecna mornarica.

Riječna mornarica je jedan vrlo neslužben termin, bilo je sjedište riječne ratne flotile (RRF), kao sam i napisao kraticom.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 14 Oct 2015 - 1:50

Max Blitz (citat):
U Trbounju je bila smještena 55. mornaričko-tehnička raketna baza s oko 150 ljudi, a sada je izgrađeno i novo poluukopano skladište u koje se spremaju perspektivna ubojita borbena sredstva (UbS) i sastoji se od sedam objekata.

[You must be registered and logged in to see this image.]

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo


Medalja za Vojne Zasluge VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1958
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 73
M(j)esto Beograd

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 14 Oct 2015 - 8:48

Stazio (citat):
"Mornarički artiljerci" su u stvari bili Obalska artiljerija, dio roda pomorstvo. U moje vrijeme obučavani su direktno u jedinicama OA od Istre do Boke, to znači bez standardne mornaričke osnovne obuke u Puli a ni za zemaljsku artiljeriju u Zadru.

Sada sam tek video ovu temu, pa da dodam da kada sam došao oktobra 77' u ŠRO Zadar, 
da smo bili prva generacija bez pitomaca Obalske artiljerije koja je u septembru prebaćena mislim u Split. bounce
Na spratu našeg paviljona u učionici prema pisti ostala je maketa / vežbaonica za obalce i moj vod je 
učestvovao u "demontiranju" i tovarenju u kamion novembra 77'.

_________________
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam 
Što se ostaloga tiče, smatram da Kartaginu treba razoriti
Na vrh Go down
mdbozic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-11

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeThu 25 Feb 2016 - 21:01

Jna momak (citat):
U Drnišu  se nalazila 55 rb JRM i skladište raketa 1987/1988 komandant kasarne je bio pukovnik Crnogorac Pavle; a zamjenik pp Landeker Jožef i u kasrni se nalazilo oko 60 mornara i 40 oficira i pod oficira kasarna je imala 110 motornih vozila i bilo je dosta pod oficira vodnika iz okolnih sela i jedni od njih su : Vukašin Todor,Mrđan Jovo,Ivas Petar,Kosor Željko,Mirčeta Nikola i to su bili veoma dobri ljudi. I bio je jedan kapetan bezbijednosti Popović Himzo bio je mnogo zao.Da li zna netko di su završili ti ljudi.

Ja sam bio u proleće 90-te tamo. Br. stanje vojnika je bilo oko 100, ne 60. Po neproverenim informacijama puk. Pavle (Paja kako smo ga svi zvali od milja jer je to zasluživao time što je bio divan čovek) je na žalost poginuo u napadima na kasarnu već do septembra 90-te koji su se dešavali nakon upada (i preuzimanja) šibenske milicije u milicijsku stanicu u Drnišu. Za te napade na kasarnu JNA se nije nigde znalo tada. Komandu je preuzeo pp Landeker i isti izvor mi je rekao da je odlično vodio vojsku. Na žalost sam izgubio kontakt sa klasićem koji je ostao duže od mene u kasarni pa mi je samo te informacije preneo o događanjima do septembra. Za dalje ne znam ništa pa ako neko ima info neka kaže..
Na vrh Go down
Goran_1988/89
Gušter
Gušter
Goran_1988/89


BROJ POSTOVA: : 17
ČLAN OD: : 2016-02-27
DOB : 54
M(j)esto Sarajevo

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 27 Feb 2016 - 14:55

Jna momak (citat):
U Drnišu  se nalazila 55 rb JRM i skladište raketa 1987/1988 komandant kasarne je bio pukovnik Crnogorac Pavle; a zamjenik pp Landeker Jožef i u kasrni se nalazilo oko 60 mornara i 40 oficira i pod oficira kasarna je imala 110 motornih vozila i bilo je dosta pod oficira vodnika iz okolnih sela i jedni od njih su : Vukašin Todor,Mrđan Jovo,Ivas Petar,Kosor Željko,Mirčeta Nikola i to su bili veoma dobri ljudi. I bio je jedan kapetan bezbijednosti Popović Himzo bio je mnogo zao.Da li zna netko di su završili ti ljudi.

Nakon pješadijske obuke u Puli stigao sam 12/1988 kao mornar u Drniš VP 8189/5-A, gdje je bila 55. mornaričko-tehnička raketna baza. Kao ćato sam bio u intendantskom odjeljenju. Komandir nam je bio vodnik Omeragić.


@Jna_momak: kada si se skinuo, možda smo bili zajedno u tom kršu kod Trbounja?
Na vrh Go down
Sasa1968
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2016-12-08
DOB : 55
M(j)esto Bar

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeThu 8 Dec 2016 - 21:59

Ja sam bio1987/1988 godine u Drnisu-kasarna Trbounje VP8189 od 01.12.1987 do 16.09.1988. Sjecam se Vodnika Mircete, Kapetana Spasojevića i Pukovnika Pavla Crnogorca. Zanima me ima li neko informaciju o sudbini kasarne i tih ljudi.
Na vrh Go down
Mornar_
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2017-03-05

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSun 5 Mar 2017 - 23:07

ja sam bio u drnisu od 3.9.90 do21.6.91 pre toga u rojcu tacno je da je bilo oko 100 vojnika i 40 tak oficia govorim o 55 mtb puk crnogorac pavle paja komandant kasarne todor,vucko,kik peric milivoj ,kap mato zulj pero irvas jedan brka specijalac nemogu da se setim imena i jancev pavle i jos mlogo dobrih ljudi .inace bio sam prvo u vob sefko rastodel aposle u 2 pogonu
Na vrh Go down
Janchev
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2020-06-20

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 20 Jun 2020 - 20:56

Pozdrav
Tacno je da je u Drnisu bila raketna baza i tu smo sladirali i odrzavali Rakete Brod-Brod, Koje smo ukrcavali na Rakete camce po potrebi. Ne znam jel se sjecas Meni, ja Sam u to doba Bio Vodnik prve klasse Jancev u trecem vodu zaduzen za skladiranja, konzervacije i utovar-istovar Rakete.
Na vrh Go down
Janchev
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2020-06-20

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeSat 20 Jun 2020 - 21:08

Ja sam bio u proleće 90-te tamo. Br. stanje vojnika je bilo oko 100, ne 60. Po neproverenim informacijama puk. Pavle (Paja kako smo ga svi zvali od milja jer je to zasluživao time što je bio divan čovek) je na žalost poginuo u napadima na kasarnu već do septembra 90-te koji su se dešavali nakon upada (i preuzimanja) šibenske milicije u milicijsku stanicu u Drnišu. Za te napade na kasarnu JNA se nije nigde znalo tada. Komandu je preuzeo pp Landeker i isti izvor mi je rekao da je odlično vodio vojsku. Na žalost sam izgubio kontakt sa klasićem koji je ostao duže od mene u kasarni pa mi je samo te informacije preneo o događanjima do septembra. Za dalje ne znam ništa pa ako neko ima info neka kaže..

Kommandant u 90 godini Bio je Pukovnik Samardjic Pavao i nije poginuo nego je presao u HV i Bio Kommandant Skolskog centra Lora u Splitu.
Na vrh Go down
mdbozic
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 3
ČLAN OD: : 2015-04-11

Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitimeWed 1 Jul 2020 - 16:47

Janchev (citat):

Kommandant u 90 godini Bio je Pukovnik Samardjic Pavao i nije poginuo nego je presao u HV i Bio Kommandant Skolskog centra Lora u Splitu.

Kao što rekoh, samo sam preneo šta mi je rekao klasić koji je ostao duže od mene u kasarni, do septembra 1990. U pravu si da se tako zvao, veoma me razočaralo ovo što sam sada čuo Sad Ima li još neko informacije, zaista me zanima šta se dešavalo..
Na vrh Go down
Sponsored content





Drniš ima mornaricu... a nije na moru Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Drniš ima mornaricu... a nije na moru   Drniš ima mornaricu... a nije na moru Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Drniš ima mornaricu... a nije na moru
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» VA - Inžinjerija Karlovac - Mekušje
» KNIN
» Pančevo kasarna Stevica Jovanović VP 2015
» Maribor - kasarna "Tone Tomšič" - VP 8164/20-3 - godina 1988.
» Nije baš narodna ali je blizu

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Ratna mornarica-
Idi na: