FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.

Go down 
+30
humka83
SiniZkk
013gonzo
zeljoni
tomerc
lacoš
vladimir
BEOGRAD
halo 92
Gringo
arcibald01
Saša Nikolić
flexi
SveJug
East&West
milutins
vargas
mirko bratuš
mijo iz pg
ado1
zokika
Kemo Specijalac
purger
Nik
Max Blitz
miran cvilak
Vojnik Graničar
Pero™
šepa
ZAGORAC
34 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next
AutorPoruka
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime27.11.13 7:58

Vojnik Graničar (citat):
šepa (citat):
A za vojnika graničara- nije bilo u graničnom pojasu komande "stoj pucat ću" samo "stoj" i "stoj pucam", jedna se preskače u odnosu na kasarnu, koliko se ja sjećam.
Vojnik Graničar (citat):

Mislim da sam preskočio ono kad moraš jednom pucati u zrak ako uopće imaš vremena za tako što,  ukoliko se ne izgubiš u svemu ovome što sam prethodno naveo, he he he he
ZAGORAC (citat):
U nekim situacijama najsigurnije je preskočiti sve tri.

Zagorac.
Moja, tvoja ili sigurnost bilo kojeg graničara u graničnom pojasu je na prvom mjestu.
"Preskakanje upozorenja" prilikom upotrebe vatrenog oružja.!?
Daj navedi jedan primjer kako zamišljaš tu situaciju jer ovako nedorečeno ima puno varijanti za zamišljanje situacije.

Podforum:Kantina
Strana:3
Tema:Mrtva straža
Stranica:6

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime27.11.13 11:02

Ako si na granici kde znaš da je večina onih što izlaze iz zemlje, blizu graničnih prelaza, onda stvarno ne treba da jih ubijaš.

Ako si na 1800 a bogami i više, znaš da noču niko nije slučajno tamo i pobrineš se za svoj život. Srečom smo preživeli, a monogi i nisu. Na terenu se je našlo puno čaura 7,9. Sigurno nisu imali vojne vežbe uz granicu sa pravom municijom.

Znam da nije po PS, ali tako smo radili.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični vod Graničnog odsjeka Maribor.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime27.11.13 13:28

vargas (citat):
Pozdrav ekipa.
Služio sam u graničnom vodu u 28 GO Prizren i išli smo na obuku na granicu po rejonima od karaule do karaule nekad dan, nekad dva i više dana.

Imali smo tri karaule bez posade, tu bismo prespavali, ili bi nam bila baza za dalje.
To su bile karaule Planeja, Branko Mandić i Orčuša. Prvi put Orčušu smo zaposjeli noću oko 22 sata.
Pošto je karaula bila skroz zatvorena dulje vrijeme, otvorili smo sve prozore da se provjetri.
Pojma nismo imali kako izgleda okolica karaule i još k tome kraj karaule je tekao potok.
Desetar Lipar Roman je držao stražu na ulaznoj strani i desnoj, a ja na zadnjoj i lijevoj.
Tamo oko 23 sata čujem lom grana iza karaule i korake koji idu točno prema otvorenim prozorima spavaona.
Obavijestim desetara da je netko iza karaule, on probudi poručnika Neškovića komandanta voda.
Za to vrijeme meni je bilo već gusto i kroz mrak poviknem stoj ,repetiram pušku i poviknem stoj pucam!
Poručnik mi je povikao ne pucaj i onda je on ispalio dva hica iz pištolja u zrak.
Koji je to bio trk kroz šumu!
Ujutro smo našli tragove cipela, očigledno smo iznenadili nekog domaćeg iz sela koji je švercao s Albancima s druge strane granice.
Inače selo Orčuša je naseljeno Goranima i iz njega je bilo puno slastičara po cijeloj bivšoj YU.

Ja sam samo jednom doživio da je do moje karaule došao granični vod koji je bio na proputovanju čitavim graničnim odsjekom Maribor.
Išli su od istoka prema zapadu.
Potrudit ću se da to pronađem u dnevniku.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime27.11.13 13:51

Ima li nešto a da nije u tom dnevniku Question  Question  Question
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime27.11.13 17:42

I mi smo jednom imali u prolazu jedan granični vod. Dali su išli preko svih karauli neznam, mi smo bili prvi na redu. Odspavali su u jednoj napuštenoj karauli, što je izgledala identično kao naša i bila je na našem (razširenom) rejonu. Dali su jim dovezli krevete ili su spavali na podu neznam.

Inače ta kraula je bila iza brda, pa je bugari nisu mogli da vide, našu su mogli da vide, ali je bila toliko daleko da bi mogli da nas gađaju samo sa topom.
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime28.11.13 13:42

ZAGORAC (citat):
Ima li nešto a da nije u tom dnevniku Question  Question  Question

Naš drug "vojnik graničar" ima sabrana djela ko' Ivo Andrić.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA dnevnik.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 0:59

ZAGORAC (citat):
Ima li nešto a da nije u tom dnevniku Question  Question  Question

Ima.
Jedan moj dnevnik su ovi moju brižni ukućani bacili jer su mislili da je to nije toliko važno.
I tako su otišli mnogi meni važni podaci.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični kamen 45 - sekcija VIII   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 2:41

Zahvaljujući mome dopisniku iz Šentilja Miranu Cvilku napokon sam danas dobio slike graničnog kamena 45/VIII.

Taj granični kamen se nalazi u Graničnom odsjeku Maribor.
To je zadnji granični kamen na zapadnoj strani odgovornosti karaule „Ceršak“.
Nalazi se kod zasjednog mjesta „Rupa“ i simbol je tog zasjednog mjesta.
Nema tog graničara iz karaule „Ceršak“ koji nije bio u blizini tog graničnog kamena i zasjednog mjesta „Rupa“.
Postavljam granični kamen 45/VIII ovdje da se svi sjete svoje mladosti koju su proveli na tom brdu u toj šumi na tom zasjednom mjestu.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Pogled na isti granični kamen sa austrijske strane.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Da se sjete koliko su tu proveli dana i neprospavanih noći, koliko su jatara dočekali ispod krošanja stabala zasjednog mjesta "Rupa",  tu smo bili na kiša, na snijegu, šetali po blatu, hladnoći, vjetru..
Da se sjete koliko su tu straha pretrpjeli i doživjeli više loših nego dobrih stvari.

Sve što je lijevo od graničnog kamena 45/VIII je bila odgovornost garničara iz karaule „Šentilj“.
Ovdje kod graničnog kamena 45/VIII su graničari iz karaule „Ceršak“ najviše puta demonstraciju silu.
Tu je mjesto gdje je JNA mnogim ljudima zagorčala život.
Tu se pucalo i po danu i po noći, tu sam ja Jugoslaviju i JNA utjerao u trošak zbog pucnjave.
Mnogim ljudima smo donijeli tu „nesreću“.
Mnogim ljudima smo tu onemogućili odlazak u bolji život.
Za razliku od onoga  života kojeg smo poznavali u tadašnjoj Jugoslaviji.
Srećom dok sam ja tu bio 1988/1989 godine nitko ni od graničara ni od onih koji su ulazili u granični pojas nije bio ozlijeđen.
Što ne mogu reći za one koji su bili graničari prije mene i poslije mene.
Svaki put kad se sjetim zasjednog mjesta „Rupa“ pitam se što je sa 17 ljudi koje sam ja „zarobio“ kod  zasjednom mjestu „Rupa“.
Gdje li su, što rade, kako danas žive, sjete li se oni tog „zarobljavanja“, što je sa njima bilo nakon što smo ih predali policiji iz policijske stanice Šentilj-Pesnica.
Većina je i danas  živa.
Samo šteta što neće znati gdje su zarobljeni kao i tko ih je zarobio.

Danas na tom mjestu nema nikoga ni od vojske ni od graničara.
Danas tu prolazi tko hoće i kad hoće.
Danas se može živjeti i bez graničara iz karaule „Ceršak“.

Na kraju se pitam što je to meni trebalo.
U što sam potrošio svoj život te 1988/1989 godine.
Za koga.


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 29.11.13 6:40; prepravljeno ukupno 4 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 2:53

Vojnik Graničar (citat):
Na kraju se pitam što je to meni trebalo.
U što sam potrošio svoj život te 1988/1989 godine.
Za koga.
 
Very Happy 
Graničaru, malo si previše patetičan.
Svako vrijeme nosi svoje, i kaže se da je najlakše bit general poslije bitke...
 
Tko je onda znao što će bit? Baš onako kako je bilo i kako je sada.
I tko zna što donosi budućnost, za 20, 50 ili 150 godina.
Hoće li na tom mjestu ponovo bit granica?
Koja, čija...?
Tko zna, možda hoće možda neće, nikad ne reci nikad.
Ja to nekako tako gledam. Very Happy
 
I ako ništa drugo, ostale su ti uspomene, zar je to tako loše? Very Happy 
Što bi napravio u tih godinu dana da nisi bio u JNA, nešto jako važno?? Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Područje oko graničnog kamena 45 - sekcija VIII   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 3:09

Vrhom ovoga brda smo se kretali prema zasjednom mjestu "Rupa" koje je negdje na mjestu označeno strelicom.
A ovaj metalni dalekovod se je to ljeto počeo graditi.
Gledao sam kako mikseri dovoze beton i kako pune njegove temelje.
A ovih tragova (vjerojatno od traktora) tu nikada nije bilo jer nije bilo šumskog puta.

[You must be registered and logged in to see this image.]


A ovo je vjerojatno lovačka čeka ili kako se to već kaže.
Toga tu 1988/1989 godine nije bilo.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Gledajući je ovako, izgleda da je i ona prepuštena zubu vremena.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: 25 godina poslje.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 6:51

ZAGORAC (citat):
Ima li nešto a da nije u tom dnevniku Question  Question  Question
šepa (citat):
Naš drug "vojnik graničar" ima sabrana djela ko' Ivo Andrić.

Evo jutros naj ranije sam prepolovijo karaulu "Ceršak".


Šepa.
Znaš da me ponekad ova moja "sabrana djela" nasmiju kad ih pročitam nakon 25 godina.
Neke stva sam skoro i zaboravio.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 10:39

Citat :
Na kraju se pitam što je to meni trebalo.
U što sam potrošio svoj život te 1988/1989 godine.
Za koga

Jbg čemu onda uopće živjet bolje odmah na Lovrinac,Mirogoj............kad nas to ionako čeka Smile
To je život nikad neznaš što nosi.

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 20:41

Granicar, ovo je slika vojnickih cizama slozenih ISPRED jedne karaule...

[You must be registered and logged in to see this image.]


ne znam iz kog razloga provetravaju cizme, verovatno da se unutra ne bi od istih ugusili Smile

Da li ste i vi, periodicno, drzali vase cizme ovako ispred/van karaule?

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Život u kasarni - život u karauli.!?   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime29.11.13 21:06

purger (citat):
Jbg čemu onda uopće živjet bolje odmah na Lovrinac,Mirogoj............kad nas to ionako čeka Smile
To je život nikad neznaš što nosi.

Jesam li mogao normalno kao i svi ostali vojnici spavati u krevetu u kasarni čitavu noć.
Biti u toplome i na sigurnome.
Ujutro se dignuti kao i svi normalni ljudi.
Izići u grad među ljude, kupiti što te volja.

Graničari su u karauli imali sve obrnuto.

Jugoslavija se je toliko bojala tih vanjskih neprijatelja da to nije bilo normalno.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ti vanjski neprijatelji su i danas živi.
Ako su oni bili onda opasni za nas "Balkance" onda su i danas opasni.
A sada granicu Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine (za ostale balkanske države ne znam) ne čuva vojska.
Kako to da nas sada nije strah tih istih vanjskih neprijatelja.
Što više sada mogu po Evropi se kretati kuda ih je volja.
Evo popgledajte do kuda sve sežu zemlje evropske unije, označene su plavom bojom.
Čak i u južnoj americi ima francuski teritorij "Guyana" koji je područje Evropske Unije.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 30.11.13 15:49; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: JNA čizme.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime30.11.13 8:31

Kemo Specijalac (citat):
Granicar, ovo je slika vojnickih cizama slozenih ISPRED jedne karaule...

[You must be registered and logged in to see this image.]

ne znam iz kog razloga provetravaju cizme, verovatno da se unutra ne bi od istih ugusili Smile

Da li ste i vi, periodicno, drzali vase cizme ovako ispred/van karaule?

Specijalac.
Ovako, NIKADA baš NIKADA nitko od graničara iz karaule "Ceršak" nije držao čizme ispred karaule "Ceršak" da bi ih naprimjer provjetravao.
Možda nisi znao ali mi skoro pa i nismo znali što znače JNA cipele.
U čizmama smo bilo od jutra do večeri i tako svaki dan do kraja JNA.
Cipele smo jedino nosili kada bi netko išao u grad a to je bilo vrlo, vrlo, vrlo rijetko.
Kada su se čizme skidale ostavljale bi se u karauli u hodniku ispred spavaonice i nigdje više.
Čizme bi se čistile ispred karaule.
Imam jednu sliku kako ja čistim čizme ispred karaule.
Jednom ću je postaviti.
Evo pogledaj ovu sliku svi u čizmama.
Nađi nekoga sa cipelama.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Zanimljivo je bilo kada sam se skinuo iz JNA.
Kada sam obukao tenisice i kada sam u njima počeo hodati koračaš sa nevjerojatnom lakoćom.
Kao da nešto nije bilo u uredu sa tim tenisicama, he he he he....

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime30.11.13 17:56

Vojnik Graničar (citat):
Jesam li mogao normalno kao i svi ostali vojnici spavati u krevetu u kasarni čitavu noć.
Biti u toplome i na sigurnome.
Ujutro se dignuti kao i svi normalni ljudi.
Izići u grad među ljude, kupiti što te volja.

Graničari su u karauli imali sve obrnuto.
 
 
Sorry, stvarno ne kužim tvoje jadikovke.
Zapalo te da budeš graničar u JNA, kao i mnoge druge, ne znam u čemu je problem.
Granični režim je bio takav kakav je bio, možda će za 50 godina bit još rigorozniji.
 
Mogao si svaki dan baciti pušku i zbrisati u Austriju, nitko te ne bi spriječio, na znam zašto nisi kad te toliko žuljalo.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime30.11.13 18:52

Kemo: neznam ni ja zašto su ovako složene, a ima i cipela. Možda neka smotra, jer ove mi ne izgledajuu baš najčistije. Ja sam svoje dva para redovno čistio i mazao. Sa kremom se jih impregnira pa ne puštaju vodu. Zanisli kako je, kad si svaki dan po12 sati (svega zajedno) u patroli, pa i više ako se radi nešto oko karaule, na snegu.

Mi smo (kao i sva vojska), morali da budemo ceo radni dan u čizmama, cipele sam nosio samo jednom - kad sam išao na godišnji odmor.

Graničaru: ima jedan sa cipelama - tamo u sredini i drži pušku Razz 

Max: nije to tako lako, i da ima civilku, nikad više nebi mogao da se vrati u Jugu, dobio bi opasnu kaznu za dezerterstvo, a da je u uniformi i da ga austrijanci dobiju, odma bi ga vratili pa opet kazna za dezerterstvo. Neznam kolika je bila, ali sigurno ne mala za odbijanje služenja je bila 4 godine, pa ako opet nisi hteo opet 4 (bar tako sam ja čuo). A kde ču ja da bežim? U Bugarsku? Kde če Zagorac, u Albaniju?

Max: da si bio na grnici, razumeo bi. Ja se u potpunosti slažem sa Graničarom, a i tačno je, neko je morao i to da odradi. Koliko si trebao od Pule do ZG? 3-4 sata? Meni je trebalo preko 24 sata do LJ.

Ali nije sve bilo crno, bilo je teško, ali bilo je i lepih momenata što jih gradska vojska nije doživela.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime30.11.13 19:08

Pero™ (citat):
Ali nije sve bilo crno, bilo je teško, ali bilo je i lepih momenata što jih gradska vojska nije doživela.
Na takve momente i mislim.

Meni je godina provedena u JNA bila vrlo bezbrižan period života.
Kasnije sam imao u životu puno težih godina.
Kome se nije sviđalo, mogao je izbjeći služenje vojnog roka, bilo je načina.
Krajem osamsdesetih se moglo naći liječnika koji bi potpisao nesposobnost.
Već se skoro polujavno pričalo o tome.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime30.11.13 22:54

Ne, u Ljubljani nije bilo tako, preglede su pravili samo doktori zaposleni u JNA. I kde češ nekog da podmitiš kad ga uopšte ni ne poznaješ.

Mogao bi da dodam još puno loših stvari, što u stvari nisu zbog sistema, nego zbog pojedinaca.

Ali ajde da pređemo na debate o nečem drugom, več smo rekli svako svoje. Forum je namenjen izmeni iskustva i mišljenu o prošlim vremenima, a ne mlatenju prazne slame.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime01.12.13 0:51

Pero™ (citat):
Ali ajde da pređemo na debate o nečem drugom, več smo rekli svako svoje. Forum je namenjen izmeni iskustva i mišljenu o prošlim vremenima, a ne mlatenju prazne slame.
 
 
 
Lagani off topic, ali potkrijepljuje ovo čega smo se dotakli:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Slažem se s psihijatrom V. Grudenom. Very Happy
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime02.12.13 10:20

Kemo Specijalac (citat):
Granicar, ovo je slika vojnickih cizama slozenih ISPRED jedne karaule...

[You must be registered and logged in to see this image.]

ne znam iz kog razloga provetravaju cizme, verovatno da se unutra ne bi od istih ugusili Smile

Da li ste i vi, periodicno, drzali vase cizme ovako ispred/van karaule?

Ove su čizme najvjerojatnije iz skladišta opreme neke od karaula.
Vidi se da nisu u trenutnoj uporabi.
Netko je vjerojatno dobio zadatak da napravi malo reda u skladištu.

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime04.12.13 8:05

Kemo,kojoj to karauli pripadaju te čizme?
Na vrh Go down
šepa
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik
šepa


BROJ POSTOVA: : 384
ČLAN OD: : 2012-04-27
DOB : 54
M(j)esto ZENICA

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime04.12.13 9:06

ZAGORAC (citat):
Kemo,kojoj to karauli pripadaju te čizme?

Ne znam o kakvom skladištu čizama govorite. Na karauli nije bilo skladišta takve opreme. Pred sam odlazak na karaulu zaduživali smo nove čizme a stare ostavljali u kasarni, na karauli nije bilo niti jednog para čizama da bi se eventualno mogle zamijeniti, bar je tako bilo na Špičniku.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime04.12.13 12:05

šepa (citat):
ZAGORAC (citat):
Kemo,kojoj to karauli pripadaju te čizme?

Ne znam o kakvom skladištu čizama govorite. Na karauli nije bilo skladišta takve opreme. Pred sam odlazak na karaulu zaduživali smo nove čizme a stare ostavljali u kasarni, na karauli nije bilo niti jednog para čizama da bi se eventualno mogle zamijeniti, bar je tako bilo na Špičniku.

Radi se o skladištu vojne opreme.Na karauli Drenak je u tom skladištu bilo opreme za otprilike jednu desetinu.
Oprema je bila za slučaj da se nešto poderalo,strgalo ili na terenu u nekom vidu uništilo.
U tom skladištu je bilo i rezervno naoružanje.
Skladište streljiva i ostalih BTS je bilo zasebno i ukopano u zemlju.

Na vrh Go down
Kemo Specijalac
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
GENERAL POTPUKOVNIK u rezervnom sastavu
Kemo Specijalac


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
BROJ POSTOVA: : 1139
ČLAN OD: : 2012-03-03
M(j)esto Beograd

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime04.12.13 23:42

ZAGORAC (citat):
Kemo,kojoj to karauli pripadaju te čizme?

nekoj od karaula GO Kikinda, Vojvodina, tamo gde sam nasao slike karaula koje sam postavljao u istoj temi...ne pise ispod slike gde je tacno slikano
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični kamen 40-01   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime07.12.13 8:17

Evo od moga dopisnika iz Šentilja, Mirana Cvilka dobio sam i ovu sliku.
Pronašao je kod zasjednog mjesta "Rupa" i ovakav granični kamen.
Evo slika.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Miran mislim da si ovaj granični kamen pronašao negdje ovdje.
Na satelitskoj snimci sam žutom bojom zaokružio područje gdje je taj granični otprilike trebao biti.
Jesam li pogodio.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Je li netko od graničara nešto slično vidio.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime07.12.13 8:31

Graničaru dobro ti je sečanje.Taj kamen je otprilike tamo kde si obeležio na karti,možda malo zapadnije od žutog kruga Smile
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični kamen 40-01   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime07.12.13 21:25

miran cvilak (citat):
Graničaru dobro ti je sečanje.
Taj kamen je otprilike tamo kde si obeležio na karti, možda malo zapadnije od žutog kruga Smile

Miran.
Vidim na slici da je sa lijeve strane neka strmina ali odavde gdje sam sada ja nakon 24 godine pogoditi gdje je granični kamen 40.01 postavljen teško.!!!
A za ovo pitanje:
Miran Cvilak (citat):
Jeli možda znaš šta znači onaj broj 40,001 na kamenu, to je jedini takav u šumi.

Ovako morat ću te razočarati.
Komandir karaule "Ceršak" Spasković Radoje nam je to objasnio kada samo sa njim obišli sva granična kamenja sa zapadne strane karaule "Ceršak" ali kada godinama nešto tako ne vidiš i tako nešto ne ponavljaš onda jednostavno ZABORAVIŠ.!!!
Tako sam i ja zaboravio i na taj granični kamen, što znači kao i to gdje je točno postavljen.
Uglavnom onaj broj 40 označava njegov broj, on je 40 granični kamen od rijeke Mure do tu.
A što znači onaj broj 01, hm hm hm, jednostavno sam zaboravio.

Znaš tko bi to mogao znati tj. da nam dešifrira tu enigmu.
Tvoj susjed Rade Vojinović zvani Fiks, tj. bivši komandir karaule "Šentilj".
On je često znao nama graničarina iz karaule "Ceršak" dolaziti u kontrolu na zasjedno mjesto "Rupa" i on bi prolazio pokraj tog graničnog kamena 40.01/VIII da bi nam došao na zasjedno mjesto "Rupa".
Pa dok je još živ kad ga sretneš pitaj ga.
Reci mu da ako nam dešifrira značenje graničnog kamena 40.01/VIII da ću mu otkriti nakon 24 godine kako su graničari iz karaule "Šentilj" ispucavali rakete bez raketnog pištolja kojeg im je znao oduzeti he he he he
A značenje graničnog kamena 40.01/VIII bi trebao znati i zadnji komandir karaule "Ceršak" Deleut Mensud.
Neka njega vrbuje Dušan Spasković ili netko tko je sa njim dobar u Ceršaku.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 12:02

Svakako ću se raspitati za ovaj kamen,ali da nije možda drugčiji od ostalih zbog toga što kod njega granica skreče.Do njega ide u pravcu Sever-Jug a kod njega skrene u pravak Istok-Zapad?
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 14:33

Jel moguće da još dan danas od svih tih graničara koji su ovdje neznamo što znače sve oznake? Shocked 

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 15:25

purger (citat):
Jel moguće da još dan danas od svih tih graničara koji su ovdje neznamo što znače sve oznake? Shocked 

Moguce je iz vise razloga.
Najvjerovatnije da novoosnovana FNRJ nije imala uniformisan zakon o granicnim obiljezjima,jednostavno su se koristile stare oznake iz nekih ranijih razgranicenja.Ja zaista neznam kada je uspostavljeno razgranicenje izmedju-moguce je Kraljevine SHS i Austrije.Postoji i ta opcija.
Meni su bile nelogicne oznake u mom rejonu na granici sa Grckom.Kako objasniti da najjuzniji kamen nosi oznaku 34.
Ovdje je cudna oznaka RS-trebalo bi da stoji SFRJ,opet vjerovatno je prefarbano i RS oznacava Republiku Sloveniju.
Vojnik Granicar je 100%u pravu,broj 40 oznacava redni broj kamena,rimski VIII bi trebao da nam  ukaze
na cinjenicu da je u pitanju pomocni kamen?
Po logici oznaka 0,1 trebala bi da predstavlja reper-moguce visinsku razliku izmedju dva pomocna kamena?
E Purgeru,ja sam od tebe kao vrhunskog vojnog strucnjaka ocekivao odgovor na sve ove nedoumice,iskreno se nadam da ce Max iscackati nesto

ps-jedna od opcija je da nije u pitanju granicni kamen-tj oznaka koja oznacava liniju razgranicenja-postojale su i (barem u mom rejonu)oznake patrolne staze-nikada nismo obilazeci rejon patrolirali po samoj granicnoj liniji.
Marin bi mogao tu dosta pomoci-ukoliko ovaj kamen nije na gr liniji

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 17:55

Ukoliko se ovaj granicni kamen izgledom,velicinom i sl razlikuje od ostalih u svom okruzenju najvjerovatnije se radi o "originalnom"granicnom kamenu iz vremena razgranicenja Kraljevine SHS i dvojne monarhije.
S druge strane,bazirano na cinjenici da nosi oznaku RS(Republika Slovenija),moguce da je prefarban i modifikovan od strane Slovenaca.
U vrijeme FNRJ/SFRJ granicne oznake su imale na sebi drzavnu skracenicu a ne republicku ili pokrajinsku.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični kamen 40.01   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 18:01

miran cvilak (citat):
Svakako ću se raspitati za ovaj kamen, ali da nije možda drukčiji od ostalih zbog toga što kod njega granica skreće.
Do njega ide u pravcu Sever-Jug a kod njega skrene u pravac Istok-Zapad?

Miran.
Nema to veze sa skretanjem granične linije.
Granična linija može krivudati lijevo-desno ili ići gore dolje, ovisno o konfiguraciji terena, tako da to ne utječe na oblik kamena.
Evo ti primjer.
Pogledaj ovu sliku.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Označio sam krugom otprilike gdje je pozicija graničnog kamena 40.01.
Po toj logici bi i granični kamenovi koji se nalaze u praznom krugu trebali biti drugačiji od ostalih.
Kad budeš šetao šumom pogledaj ovu poziciju gdje je ovaj prazni krug gdje granica naglo skreće i tu bi granični kamenovi trebali biti isti kao i većina.

Ja se ne mogu sjetiti koji je broj graničnog kamena prije a koji poslije tog graničnog kamena 40.01.!?
Nas je komandir karaule "Ceršak" Spasković radoje baš vodio od jednog do drugog graničnog kamena i objašnjavao nam oznake na njima.
Samo ..... 24 godine su prošle.!!!
Čim nešto ne ponavljaš onda jednostavno zaboraviš.
Ja sam zaboravio da taj granični kamen uopće i postoji.
Znao sam za onoga što si ga pronašao i ima na sebi strelicu ali ovoga si izvukao koooo iz šešira za lutriju.
Jedino da nije u pitanju neki razmak između graničnih kamenova.
Ne znam koje je pravilo da jedan kamen mora minimalno biti udaljen od drugoga.
E sad ako iz pozicije jednog graničnog kamena (naprimjer graničnog kamena 39) ne možeš vidjeti (granični kamen broj 40) naprimjer zbog krivudanja granične linije lijevo - desno ili gore dolje, mislim da se tada postavlja ovakav pomoćni granični kamen 40-01.
Mislim.!!!

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 18:04

purger (citat):
Jel moguće da još dan danas od svih tih graničara koji su ovdje neznamo što znače sve oznake? Shocked 

Moguće.
Ja se čudim kada Zagorac spominje međukamenje.!?
Toga kod mene nije bilo.!
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Granični kamen 40.01   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 18:18

purger (citat):
Jel moguće da još dan danas od svih tih graničara koji su ovdje neznamo što znače sve oznake? Shocked
milutins (citat):
Moguce je iz vise razloga.
Najvjerovatnije da novoosnovana FNRJ nije imala uniformisan zakon o granicnim obiljezjima,jednostavno su se koristile stare oznake iz nekih ranijih razgranicenja.
Ja zaista neznam kada je uspostavljeno razgranicenje izmedju-moguce je Kraljevine SHS i Austrije.
Postoji i ta opcija.
Meni su bile nelogicne oznake u mom rejonu na granici sa Grckom.
Kako objasniti da najjuzniji kamen nosi oznaku 34.
Ovdje je cudna oznaka RS-trebalo bi da stoji SFRJ, opet vjerovatno je prefarbano i RS oznacava Republiku Sloveniju.
Vojnik Granicar je 100% u pravu, broj 40 oznacava redni broj kamena, rimski VIII bi trebao da nam  ukaze na cinjenicu da je u pitanju pomocni kamen?
Po logici oznaka 0,1 trebala bi da predstavlja reper-moguce visinsku razliku izmedju dva pomocna kamena?
E Purgeru, ja sam od tebe kao vrhunskog vojnog strucnjaka ocekivao odgovor na sve ove nedoumice, iskreno se nadam da ce Max iscackati nesto

ps-jedna od opcija je da nije u pitanju granicni kamen-tj oznaka koja oznacava liniju razgranicenja-postojale su i (barem u mom rejonu) oznake patrolne staze-nikada nismo obilazeci rejon patrolirali po samoj granicnoj liniji.
Marin bi mogao tu dosta pomoci-ukoliko ovaj kamen nije na gr liniji

Milutins.
Na graničnom kamenu broj 40 označava baš broj graničnog kamena.
Ali ovaj broj "01" me buni.
Da nije u pitanju neki pomoćni kamen ili međukamen.!?
Ova oznaka sa rimskim broje "VIII" označavao je (mi smo to zvali sekciju) ili (seriju).
Naprimjer sekcija VII ima granične kamenove od broja 1 do broja 99, sekcija VIII ima granične kamenove od broja 1 do broja 70, itd.....
Druga stvar, ovaj granični kamen ne označava visinsku razliku u to sam u potpunosti siguran.
Jer po toj logici (to zna Miran Cvilak) od graničnog kamena 1-VIII koji je u podnožju brda pa do ovoga 40.01-VIII koji je na vrhu brda, trebao bi svaki kamen na sebi imati neku dodatnu oznaku.
Ali to ima samo ovaj granični kamen i niti jedan drugi.
Tako da ta mogućnost otpada.

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 18:36

Citao sam objasnjenja od strane kolege granicara Zagorca u vezi granicnih kamenova.
Da,postojali su medjukamenovi,mi smo ih zvali pomocni kamenovi.
Kod mene su glavni granicni kamenovi bili u obliku piramide,pomocni su bili manji i ovakvog oblika kao sto je ovaj gore.
I kod mene je problem sto se dosta toga zaboravilo-skinuo sam se 16/09/1981.
Vjerovatno nisam u pravu sa pretpostavkom da se na gr oznakama nalazila i oznaka visinske razlike,to odbacujem kao mogucnost.
Mene zbunjuje oznaka RS?
Vi koji ste tamo na teritoriji Ex Yu,pogotovo ako imate vojnickog iskustva u novoformiranim armijama trebali bi vise da znate.
Ipak sam od 1986-e na tim prostorima proveo sve ukupno 2 1/2 mjeseca

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Stari i novi granični kamen na području odgovornosti karaule "Ceršak".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 19:27

milutins (citat):
Citao sam objasnjenja od strane kolege granicara Zagorca u vezi granicnih kamenova.
Da,postojali su medjukamenovi,mi smo ih zvali pomocni kamenovi.
Kod mene su glavni granicni kamenovi bili u obliku piramide,pomocni su bili manji i ovakvog oblika kao sto je ovaj gore.
I kod mene je problem sto se dosta toga zaboravilo-skinuo sam se 16/09/1981.
Vjerovatno nisam u pravu sa pretpostavkom da se na gr oznakama nalazila i oznaka visinske razlike, to odbacujem kao mogucnost.
Mene zbunjuje oznaka RS?
Vi koji ste tamo na teritoriji Ex Yu,pogotovo ako imate vojnickog iskustva u novoformiranim armijama trebali bi vise da znate.
Ipak sam od 1986-e na tim prostorima proveo sve ukupno 2 1/2 mjeseca

Milutins.
Ne treba te zbunjivati ova oznaka "RS" koja je na ovome graničnom kamenu.
Evo ti slika starog i novog graničnog kamena sa područja odgovornosti karaule "Ceršak".

[You must be registered and logged in to see this image.]

Ovo mi je slikao Miran Cvilak kada je obilazio granični pojas moje karaule.
Mislim da ne treba puno objašnjavati.
Stari kamen je izvađen i razbijen.
Na njemu je pisalo SFRJ i broj 29-VIII.
Na mjesto staroga je postavljen novi granični kamen na kome piše RS i broj 29-VIII.
E sada kada je to mijenjano to treba pitati Mirana Cvilka možda on nešto o tome zna kao i tko je bio zadužen da to mijenja.
Mene zanima da li su baš svi granični kamenovi zamijenjeni ili su neki samo prepravljani tj. oznaka SFRJ se prepravila u oznaku RS.!?

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime08.12.13 20:10

Hvala na objasnjenju,jasno je da je novonastala RS sa punim pravom stavila na svoju granicnu liniju oznaku svoje drzave.Da li je postojeci kamen trebalo vaditi ili lupati je drugo pitanje.
Pretpostavljam da je i FNRJ isto to uradila sa gr oznakama Kraljevine SHS.
Sa kulturoloskog aspekta to je van pameti.
Moglo se to iskoristiti,ima istorijsku vrijednost,bilo bi interesantno kao turisticka atrakcija.
Ljubitelji starina,bez obzira na nacionalnu pripadnost bi voljeli u svojoj kolekciji imati stare granicne oznake FNRJ,SFRJ ili Kr SHS.
Zamisli da razbijamo ili prepravljamo stare spomenike culture,stecke i sl.
To su ipak neka pitanja van teme,drago mi je da si ulozio ovoliki trud.
Za vodjenje teme,njeno realno posmatranje- zasluzio si jedan veliki +.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 0:37

milutins (citat):
...iskreno se nadam da ce Max iscackati nesto.
 
 
 
Ne znam puno o sustavu oznaka graničnih kamena, čitao sam što ste do sad pisali.
 
Ako naiđem na drugom mjestu nešto novo i zanimljivo, prenijet ću uz navođenje izvora...Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 3:18

milutins (citat):
Da li je postojeci kamen trebalo vaditi ili lupati je drugo pitanje.
Pretpostavljam da je i FNRJ isto to uradila sa gr oznakama Kraljevine SHS.
Sa kulturoloskog aspekta to je van pameti
.
Moglo se to iskoristiti, ima istorijsku vrijednost, bilo bi interesantno kao turisticka atrakcija.
Ljubitelji starina,bez obzira na nacionalnu pripadnost bi voljeli u svojoj kolekciji imati stare granicne oznake FNRJ,SFRJ ili Kr SHS.
Zamisli da razbijamo ili prepravljamo stare spomenike culture,stecke i sl.
 
 
Ponekom starom graničnom kamenu može biti mjesto u muzeju, ali je van pameti da ih se sve ostavlja sa oznakama prošlih država da obilježavaju granice postojećih država.
Ne mogu se uspoređivati spomenici kulture, kako kažeš npr. stećci i granični kamenovi. Very Happy 
Ti kamenovi nemaju neku osobito značajnu povijesnu vrijednost.
Ovo kaže struka (povjesničari), a ne ja. Very Happy 
Također ih je vjerojatno i ostalo sa starim oznakama... (izgubljeni, zaboravljeni, zarasli u žbunje, itd, itd...).
 
U šestom postu je primjer graničnog kamena koji je označavao granicu prema Rapalskom ugovoru između Italije i Kraljevine SHS:
 
[You must be registered and logged in to see this link.]
 
Nitko ga ne dira, propisno je označen, tj. putnicima namjernicima je ukazana pažnja na njega, i to je to. Ne predstavlja neku osobitu atrakciju.
I što je najvažnije, ne označava današnju granicu između država.
Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 8:46

Ovdje je nekoliko primeraka kamena,koji još uvjek stoje.

[You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 9:23

Što se tiče graničnih kamena.Kada su menjani neznam,ali su menjani svi.Neke su ljudi uzeli za uspomenu i imaju ih kuči (moj jedan drug ima stari kamen zakopan u dvorištu,kao uspomenu)A ostale je država odvezla pitaj boga kamo.Kako je u šumi ostao ovaj koji sam pronašao neznam,ali su ga verovatno zaborabili.Slomljen je bio verovatno kod vađenja iz zemlje.Mogu vam reči da se mnogo kamenova na vrhu slomi i traktorima kojima ljudi vade drvo iz šume.Nedugo toga tako je traktorom slomljen vrh kamena na zasednom mestu VIS.Slikaću ga kada budem išao tamo,da vidite da se to nije. i ne radi se namerno.


miran cvilak: komentar modifikovan dana: 09.12.13 9:48; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 9:31

Vojnik Graničar (citat):
miran cvilak (citat):
Svakako ću se raspitati za ovaj kamen, ali da nije možda drukčiji od ostalih zbog toga što kod njega granica skreće.
Do njega ide u pravcu Sever-Jug a kod njega skrene u pravac Istok-Zapad?

Miran.
Nema to veze sa skretanjem granične linije.
Granična linija može krivudati lijevo-desno ili ići gore dolje, ovisno o konfiguraciji terena, tako da to ne utječe na oblik kamena.
Evo ti primjer.
Pogledaj ovu sliku.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Označio sam krugom otprilike gdje je pozicija graničnog kamena 40.01.
Po toj logici bi i granični kamenovi koji se nalaze u praznom krugu trebali biti drugačiji od ostalih.
Kad budeš šetao šumom pogledaj ovu poziciju gdje je ovaj prazni krug gdje granica naglo skreće i tu bi granični kamenovi trebali biti isti kao i većina.

Ja se ne mogu sjetiti koji je broj graničnog kamena prije a koji poslije tog graničnog kamena 40.01.!?
Nas je komandir karaule "Ceršak" Spasković radoje baš vodio od jednog do drugog graničnog kamena i objašnjavao nam oznake na njima.

Samo ..... 24 godine su prošle.!!!
Čim nešto ne ponavljaš onda jednostavno zaboraviš.
Ja sam zaboravio da taj granični kamen uopće i postoji.
Znao sam za onoga što si ga pronašao i ima na sebi strelicu ali ovoga si izvukao koooo iz šešira za lutriju.
Jedino da nije u pitanju neki razmak između graničnih kamenova.
Ne znam koje je pravilo da jedan kamen mora minimalno biti udaljen od drugoga.
E sad ako iz pozicije jednog graničnog kamena (naprimjer graničnog kamena 39) ne možeš vidjeti (granični kamen broj 40) naprimjer zbog krivudanja granične linije lijevo - desno ili gore dolje, mislim da se tada postavlja ovakav pomoćni granični kamen 40-01.
Mislim.!!!

Graničaru nijedan drugi kamen u šumi nema takvu oznaku ni oni u onom drugom krugu,i svi su iste veličine i oblika,i svi imaju puni broj,brz zareza.Ali je moguče ono što si rekao ,da se od tog kamena ,kamen br. 39 ne vidi a br. 41 se od tog kamena vidi.

Na vrh Go down
miran cvilak
Vodnik
Vodnik



BROJ POSTOVA: : 443
ČLAN OD: : 2013-01-29
M(j)esto Šentilj

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 9:39

[You must be registered and logged in to see this image.]


Graničaru ovo nisi imao prilike videti,ali viđali su ih graničari sa karaule Šentilj?

Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 10:54

[You must be registered and logged in to see this image.]

E-26/9 (međukamen),ali nije u zoni odgovornosti karaule Ceršak.
Na tjemenu kamena je vidljiva oznaka strana svijeta.

Na vrh Go down
mirko bratuš
Kapetan
Kapetan



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3737
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 76

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 12:09

@ZAGORAC,mislim,da to ni označba za stran neba,ampak kaže smer meje(granice).
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 12:36

I jedno i drugo,pogledaj tjeme kamena,na kom dijelu je oznaka iscrtana.
Na vrh Go down
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 12:39

Predlažem jedan granični kamen za Pukovnika za njegovu kolekciju u dnevni boravak Smile

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime09.12.13 15:09

purger (citat):
Predlažem jedan granični kamen za Pukovnika za njegovu kolekciju u dnevni boravak Smile
 
 
Kako jedan??!!  Surprised 
 
Morao bi onda skupit SVE!  Laughing 
Znaš kako to ide kod kolekcionara. Cool 
Rekao je da je to zaraza, kad te primi, gotovo je.
Samo, što bi ukućani rekli... tko zna, možda se i slože...  Laughing
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Protutenkovske prepreke "Ježevi".   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime10.12.13 12:40

miran cvilak (citat):
Graničaru ovo nisi imao prilike videti, ali viđali su in graničari sa karaule Šentilj?

[You must be registered and logged in to see this image.]

Miran.
Ovo su protutenkovske prepreke ili kako se u narodu znalo reći "Ježevi", vjerojatno su ostaci iz II svjetskog rata kao i oni bunkeri izpod zasjednom mjesta "Rupa".
E sad me zanima jedna stvar a to je dali su graničari iz karaule "Šentilj" svoje zasjedno mjesto "Ježevi" dali po tim betonskim preprekama ili po ovim malim životinjama.!?

[You must be registered and logged in to see this image.]

I gdje je lokacija ovih betonskih "Ježeva".

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Sponsored content





Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.   Karaula "Ceršak"  V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina. - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
Na vrh 
Stranica 3/16Idi na stranicu : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 16  Next
 Similar topics
-
» Karaula "Ceršak" V.P. 5457 - granični odsjek Maribor - 1988 -1989 godina.
» Karaula "ŠPIČNIK" VP 5457, granični odsjek Maribor sept. 1988.-1989.
» Karaula 'Vipolže' VP 2146
» Karaula 'Sladki Vrh'
» Karaula 'Šentilj' januar 1990. - januar 1991.

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR SLOVENIJA-
Idi na: