FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Teorija taktike u pešadiji

Go down 
+14
lacoš
pera84
BEOGRAD
alexandar
Max Blitz
ZAGORAC
dinosaurus
milutins
pukovnik
strela
Pero™
Stazio
East&West
Zemunac
18 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
pera84
Podpukovnik
Podpukovnik
pera84


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
BROJ POSTOVA: : 6178
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime02.01.14 21:27

Taktika je prava, nema sta. Cudi me da nisu u kupacim.  Laughing 

Malo je off, ali ako moze neko da odgovori zasto nismo duzili i rezervne cizme. Ako dobijes toliko i toliko pari carapa, potkosulja, kosulja, pantalona.... scratch
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime02.01.14 21:43

Sa tolikim brojem čizama morala bi se nositi zaštitna maska u hodniku... stražar
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime02.01.14 22:49

pera84 (citat):
Malo je off, ali ako moze neko da odgovori zasto nismo duzili i rezervne cizme. Ako dobijes toliko i toliko pari carapa, potkosulja, kosulja, pantalona.... scratch

Zato sto smo bili proleteri. Very Happy 
Mada vremena se menjaju. Mi smo nosili one pocepane potkosulje zbog stabilizacije a ovi klinci danas kupuju pocepane farmerke za debele pare.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime02.01.14 23:32

pera84 (citat):
Taktika je prava, nema sta. Cudi me da nisu u kupacim.  Laughing 

Malo je off, ali ako moze neko da odgovori zasto nismo duzili i rezervne cizme. Ako dobijes toliko i toliko pari carapa, potkosulja, kosulja, pantalona.... scratch

Ko nije dužio rezervne čizme?
 
Mi na granici smo zadužili dva para ganc novih čizama. Trebale su nam 12 sati na dan. Mi smo jih koristili svaki dan. Usnje se ne posuši isto brzo kao tkanina. Za običnu vojsku su dovoljne jedne ako jih redovno mažeš. Ako ne, sam si si kriv. Što nisi mazao čizme svaki dan.
 
Na obuci sam zadužio pešadinke,što su u ono vreme bile več stare čizme.
 
A za košulje, pantalone, itd su dovoljno jedne, dok jih pereš koristiš druge. Imaju 12/24 sati da se posuše.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 15:17

Na 3. strani ove teme postoji već slika gde se vidi da su vojnici nosili čizme oko vrata pri forsiranju reke...
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 15:24

dinosaurus (citat):
Na 3. strani ove teme postoji već slika gde se vidi da su vojnici nosili čizme oko vrata pri forsiranju reke...
 
Ok, al' takva vježba i manevri...?  Nije baš isto. scratch 
Vjerojatno je ovisilo o trenutnoj situaciji i potrebama.
Ako baš nije bilo prijeko potrebno sasvim smočiti čizme, skidale su se, to je moj zaključak.  Very Happy 
 
Iako su neke jedinice valjda trebale imat i obuku u plivanju u čizmama, odnosno njihovo skidanje u vodi.
Čuo sam za takvu obuku kod mornara, ali je ja nisam imao.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 15:31

Da,vrovatno si u pravu da je zavisilo od date situacije.. Smile 
Izvidjači su imali plivanje u čizmama i pantalonama ali nesećam se da su se skidale u toku plivanja...moguće da si u pravu..davno je to bilo pa se nesećam svih detalja
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 15:46

dinosaurus (citat):
Izvidjači su imali plivanje u čizmama i pantalonama ali ne sećam se da su se skidale u toku plivanja...moguće da si u pravu..davno je to bilo pa se nesećam svih detalja
 
 
Opet ovisi o situaciji.  Very Happy 
 
U slučaju potonuća broda i potrebe možda dugotrajnijeg boravka u moru, brodske čizme se trebaju skinuti jer je lakše plivati.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 16:01

Max Blitz (citat):
dinosaurus (citat):
Izvidjači su imali plivanje u čizmama i pantalonama ali ne sećam se da su se skidale u toku plivanja...moguće da si u pravu..davno je to bilo pa se nesećam svih detalja
 
Opet ovisi o situaciji.  Very Happy 
 
U slučaju potonuća broda i potrebe možda dugotrajnijeg boravka u moru, brodske čizme se trebaju skinuti jer je lakše plivati.
 
Naravno,mornarica ima svoje razloge  Very Happy

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 16:24

Pero™ (citat):
Ko nije dužio rezervne čizme?

Mi na granici smo zadužili dva para ganc novih čizama. Trebale su nam 12 sati na dan. Mi smo jih koristili svaki dan. Usnje se ne posuši isto brzo kao tkanina. Za običnu vojsku su dovoljne jedne ako jih redovno mažeš. Ako ne, sam si si kriv. Što nisi mazao čizme svaki dan.

Ja recimo nisam imao rezervne cizme. One koje smo dobili su bile stare i mogao su da ih mazes pet puta dnevno, kada su djonovi pustali vodu. Ako si prvog dana na terenu zgazio u baru ili raskvasen sneg, ostatak terena si proveo sa mokrom obucom. Bilo je onih koji su zavijali stopala u plasticne kese, pa su zavrsili sa plikovima i infekcijom. Pukovski lekar je kasnije naredio da svi prekinu da ih koriste.

Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 16:43

Pravilo je kod sve obuče da se ne nosi tuđa.Svaki čovjek drugačije hoda tj razgazi ubuču na svoj način pa sljedeći nosioc može imati problema,najčešće sa leđima kroz neko vrijeme.Zašto se zaduživalo nošene čizme neznam,možda da se nešto uštedi.
Kod mene se moglo zamijeniti čizme u magacinu ako bi bilo problema,ali večinom opet za rabljene i uz dozvolu stariješine naravno.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD


Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1648
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 16:49

Sva oprema koju sam ja zaduzio je bila polovna. Od cizama pa do gaca. Mozda je u drugim kasarnama bilo drugacije ali kod mene je bilo tako. Cizme si mogao da zamenis ali se desilo da dobijes jos gore. Moje su imale budj sa unutrasnje strane kada sam ih dobio.
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 17:01

Ja sam zadužio nešto novo nešto rabljeno.Ali to novo je bilo kratkog vijeka,kod prvog pranja sve se izmješalo.Jedino vjetrovka i oprtači trajali su cijeli rok.
Poslije je jedan kolega iz moga voda radio u magacinu pa je bilo bolje.Čak sam uspio zamijeniti šinjel za oficirski,da sam mogao ponio bi ga kući kako je bio dobar.

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 17:07

Takodje,nešto novo...nešto korišćeno ali u dobrom stanju.Čizme smo zadužili svi nove...sećam se da smo imali probleme dok se ne razgaze...
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime03.01.14 19:06

lacoš (citat):
Ja sam zadužio nešto novo nešto rabljeno.Ali to novo je bilo kratkog vijeka,kod prvog pranja sve se izmješalo.Jedino vjetrovka i oprtači trajali su cijeli rok.
Poslije je jedan kolega iz moga voda radio u magacinu pa je bilo bolje.Čak sam uspio zamijeniti šinjel za oficirski,da sam mogao ponio bi ga kući kako je bio dobar.
 
Obzirom na specifičnost oficirskog šinjela u odnosu na vojnički (materijal, boja, gumbi, oznake, ispusci/rubovi u crvenoj boji..) baš me zanima kako si prolazio na jutarnjoj smotri u njemu. scratch
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime04.01.14 12:01

Dobro pitanje Pukovniće.Moj drug iz voda koji je radio u magacinu i ja skinuli smo sve što se dalo skinuti,gumbe i oznake.Crveni rub i svjetliju boju nismo mogli i naravno da je šinjel bio uočljiv.Ali pošto sam otjeran od strane mog komandanta baterije da zamjenim stari(bio je toliko kratak i mastan da je bilo smiješno kako sam u njemu izgledao)a nije bio neki izbor na moju odgovornost ja sam zadužio oficirski.Dobro je bilo jedino to što komandir nije odmah primjetio,tek kad sam bio dežurni,a za to vrijeme već je bio sređen,mastan(dužio M56 uvijek dobro podmazan).Izgovor je bio da nije bilo drugog izbora i da je otpisan kao oficirski.
Bilo je malo gunđanja ali je nasreću prošlo.Ali kao što sam već pisao izvrstan kaput.
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime04.01.14 18:28

lacoš (citat):
Dobro pitanje Pukovniće.Moj drug iz voda koji je radio u magacinu i ja skinuli smo sve što se dalo skinuti,gumbe i oznake.Crveni rub i svjetliju boju nismo mogli i naravno da je šinjel bio uočljiv.Ali pošto sam otjeran od strane mog komandanta baterije da zamjenim stari(bio je toliko kratak i mastan da je bilo smiješno kako sam u njemu izgledao)a nije bio neki izbor na moju odgovornost ja sam zadužio oficirski.Dobro je bilo jedino to što komandir nije odmah primjetio,tek kad sam bio dežurni,a za to vrijeme već je bio sređen,mastan(dužio M56 uvijek dobro podmazan).Izgovor je bio da nije bilo drugog izbora i da je otpisan kao oficirski.
Bilo je malo gunđanja ali je nasreću prošlo.Ali kao što sam već pisao izvrstan kaput.

Onda ti je komandir daltonista ili je trebao oftamologu. Iz aviona u brišućem letu iznad piste bih istog trena primjetio razliku.  Twisted Evil

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
lacoš
Kapetan
Kapetan
lacoš


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3968
ČLAN OD: : 2012-12-07

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime05.01.14 18:28

Pa napisao sam da je primjetio,kad sam stajao  ispred stroja.Ali šinjel je bio prerađen,ako se to tako može reći.Ona siva boja bila je uočljiva kao i crveni rub po šavu.Skinuli smo sve drugo,čak smo odrezali girtl sa zadnje strane.Bilo je gunđanja ali uspio sam ga zadržati,na sreću-moju. Very Happy

_________________
"Teško nama,Mardonije, kad nas vodiš u borbu protiv takvih ljudi koji se ne bore za novac, nego za slavu."  -Tritantehma
Na vrh Go down
jure17
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 44
ČLAN OD: : 2013-05-07
M(j)esto Zagreb

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime07.01.14 14:21

Definitvno nisam upućen u finese teorije taktike u pješadiji...odnosno znam onoliko koliko zna bivši (običan) vojnik - vojni policajac.
Da li netko može preporučiti (ili još bolje ima u "elektronskom obliku") kakvu korisnu literaturu na tu temu?
Zemunac je spominjao skriptu "Rukovodjenje i komandovanje jedinicama u toku pripreme i u borbi" koju izgleda ima skeniranu... ili neko drugi nešto korisno na tu temu.
Hvala!
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime07.01.14 17:08

jure17 (citat):
Definitvno nisam upućen u finese teorije taktike u pješadiji...odnosno znam onoliko koliko zna bivši (običan) vojnik - vojni policajac.
Da li netko može preporučiti (ili još bolje ima u "elektronskom obliku") kakvu korisnu literaturu na tu temu?
Zemunac je spominjao skriptu "Rukovodjenje i komandovanje jedinicama u toku pripreme i u borbi" koju izgleda ima skeniranu... ili neko drugi nešto korisno na tu temu.
Hvala!

*Rukovodjenje i komandovanje...* je druga oblast i tu u vezi taktike neces imati puno koristi.
Iz tog vremena preporucujem
1. Taktika - udzbenik za vojne akademije i fakultete-smerove ONO
2. Osnovi ratne vestine za studente ONO (ovde imas i delove koji se odnose i na operatiku i strategiju)
Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime07.01.14 17:22

Nabavi Priručnik za rezervne oficire pješadije.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime13.06.15 18:11

Taktika? Sve se svodilo na dvije teme: Kretanje vojnika u napadu i obrani. Razvij se u strijelce pa onda : lezii gotovs , za 50 m puzeći naprijed; za 20 m pognuto trčeći, atomski, neprijatelj sa desna, kopaj rov za stojeći stav, i sve to po koprivama, blatu, snijegu, izoranoj njivi,ili po travi na +30.
Na vrh Go down
zastavnik
Zastavnik
Zastavnik
zastavnik


BROJ POSTOVA: : 899
ČLAN OD: : 2010-12-07
DOB : 62
M(j)esto Bačka Topola

Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime21.06.15 10:46

Najbolje stvari za proučavanje "sitne" taktike su Priručnik za vojnika pešadije i Priručnik za komandira odeljenja u pešadiji. Takođe, tu je Borbeno pravilo grupa vojnika - odeljenje pešadije.
Obrađene su sve vrste odeljenje - streljačko, mitraljesko, odeljenje RB i RRB, odeljenje BsT i minobacačko odeljenje 60 i 82mm.
Specijalna odeljenja kao odeljenje vojne policije i izviđačko odeljenje obrađeni su posebnim pravilima.
Za više nivoe taktike postoje posebni priručnici i pravila.
Na vrh Go down
Sponsored content





Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji - Page 3 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Teorija taktike u pešadiji
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2
 Similar topics
-
» Karaula Nikolić Dojransko jezero

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: