FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Teorija taktike u pešadiji

Go down 
+14
lacoš
pera84
BEOGRAD
alexandar
Max Blitz
ZAGORAC
dinosaurus
milutins
pukovnik
strela
Pero™
Stazio
East&West
Zemunac
18 posters
Idi na stranicu : 1, 2  Next
AutorPoruka
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime11.08.13 15:09

Evo još malo o PČ.
PČ maršuje uglavnom noću i to peške i/ili mot.vozilima.
Brdska i planinska uglavnom peške zbog konfiguracije terena.
Četa može maršovati samostalno,u glavnini bataljona ili kao osiguravajući organ više jedinice.
Marševski poredak čete čine glavnina, čelno/začelno i bočno osiguranje.
Ispred/iza glavnine čelna/začelna patrola na 500-1000m a čelni izvidjači do 500m.
Bočno osiguranje ili izvidjači do 500m.
Razmak izmedju vodova 300-500m.
 
Borbeno osiguranje BOs istura KČ, jačine SO ojačan npr sa M i/ili RRb.
Zadatak: obezbediti jedinice čete od iznenadnog napada i sprečiti izvidjanje prednjeg kraja Pk odbrane kao i da stvori lažnu predstavu o Pk odbrane.
 
Neposredno osiguranje (straže, objavnice, zasede, patrole, osmatrači, dežurna orudja) organizuju sve starešine i jedinice u svim uslovima svojim snagama i sredstvima.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Literatura: Skripta Rukovodjenje i komandovanje jedinicama u toku pripreme i u borbi
 
E ajde sada da vidimo iskustva i probleme ( javi se Zagorac)

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime24.10.13 14:01

hawk (citat):
Da li možeš nešto reći o kretanju marševanjem (pješke i na motornim vozilima) i rejonima razmještaja taktičkih jedinica?

Npr. neka pitanja:
- koliko iznosi dubina mtč (sa 7 mt/v) na maršu u sastavu više jedinice (bataljona)? Koliko iznosi rastojanje između vozila u koloni?
- koliko iznosi rastojanje između mt četa na maršu u sastavu više jedinice? Pretpostavimo da četa i bataljon ne maršuju samostalno nego svaka od njih u sastavu marševske kolone više jedinice.
- koliko iznosi dubina odeljenske kolone, vodne, četne i bataljonske kolone te veličina odstojanja između navedenih marševskih dijelova kad maršuju u sastavu više jedinice i to pješke? Dakle pretpostavimo da nas zanima marševski ešelon koji čini jedan pešadijski bataljon u sastavu puka ili brigade i sve niže jedinice u sastavu toga pešadijskog bataljona (od odeljenja do čete)!?

- koliko iznosi u EVOLUCIONOM poretku čete i raščlanjenom stroju voda dubina odeljenske kolone i odstojanje između vojnika? Koliko iznosi dubina vodne kolone u evolucionom poretku? Koliko iznosi odstojanje između odeljenja u evol. poretku voda?

- koliko iznosi veličina rejona razmještaja streljačkog odeljenja kao i veličina međuprostora između odeljenskih rejona u sklopu rejona razmještaja voda i čete? Da li se tu rejoni odmaranja i očekujući rejoni odnsono rejoni prikupljanja podudaraju svojom veličinom?
 
Kolega hawk mi je postavio par pitanja pa bih želeo da mu zajednički odgovorimo

Ja nisam najbolje razumeo pojam * dubina mtč na maršu, dubina odeljenske kolone…
Šta bi to bilo dubina ?

Rastojanje izmedju vozila su do 50 m i ne smeju biti manja od dužine vozila.
Pri većim brzinama rastojanja su veća.

Vodovi u glavnini čete se kreću na odstojanju do 500m (o ovome sam već nešto pisao)

Za više jedinice nije precizirano ali se može izračunati ko ima volje.
Mora se uzeti u obzir da svaka jedinica istura svoja osiguranja pa se tako uvećava dužina cele jedinice na maršu

Pogledaj sliku u gornjem postu.Tu je data 1 pešadijska četa.

Četa kao čelno osiguranje bataljona ,kreće se na 1-2 km od glavnine.

Postoji još  jedna stavka koja kaže: ”Način kretanja m/v čete pri maršu peške, reguliše se zavisno od situacije” , tako da to otvara prostor za razne improvizacije.

Definisane su pauze kao zastanci, odmori i predanci i na njima se “peglaju“ rastojanja i kontrolišu  i regulišu prolazak jedinica( regulativne tačke) da ne bi došlo do rasipanja i kidanja kolone ili nagomilavanja.


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: ....   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime24.10.13 20:20

[You must be registered and logged in to see this image.]

Rejon odmaranja čete je veličine 1-2 km2 a voda do 0.3 km2.
Medjusobna udaljenost vodova u rejonu razmeštaja je oko 100 m
Obavezno se preduzimaju mere bezbednosti.

Razmeštaj čete u svakom slučaju treba da odgovara borbenoj situaciji

Ako se četa/vod dovodi u očekujući rejon, onda se u njemu rasporedjuje rastresito po vodovima/odelenjima.
Dovodjenje čete/voda za napad iz očekujućeg rejona na polazni položaj, vrši se po pravilima za marš i potčinjenim jedinicama se odredjuje linija raščlanjivanja.
Četa se sa te linije raščlanjava u vodne kolone a vodovi pre izlaska na polazni položaj, prelaze u raščlanjeni borbeni stroj da bi se razvili u streljački stroj i sa linije razvoja prešli u napad

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime25.10.13 9:48

Pešadija kraljica rodova
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime25.10.13 10:04

Kao laik po pitanju pješadije pažljivo ću pratiti ovu temu.
Bilo bi interesantno napraviti upoređenje današnje teorije upotrebe pješadije sa teorijom iz vremena JNA.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime25.10.13 22:25

Dali bi mogao nešto da zamoli, molim, molim...

Kad pišete skračenice, napišite prvo šta znače sa celim imenom, pa onda nastavite sa skračenicama.

Iako sam bio pešadija, nisu nam nikad govorili u skračenicama, a i ovo što je počeo Zemunac, je više stvar oficira, nego stvar običnih vojnika.

Onda ču moči da komentiram kako se šta izvodilo u neratnim uslovima što sam jih ja prošao i šta su nama običnim prašinarima govorili.

Hvala.

PS - dodato: a nebi bilo loše da malo i obrazložite slike. Nešto malo mi je poznato ali više iz vremena kad je bio moj otac Rezervni oficir, ali tad sam bio mali pa nisam ni pregledao sve, a možda ni zapamtio.
Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 0:33

Stazio (citat):
Bilo bi interesantno napraviti upoređenje današnje teorije upotrebe pješadije sa teorijom iz vremena JNA.

Nista se revolucionarno nije promenilo po pitanju nacela upotrebe i zadacima pesadije. Promene su evidentne u licnoj formaciji (opremanje i naoruzanje pojedinca) sa novim softiciranim naoruzanjem, sredstvima i opremom, sto je uticalo na smanjenje brojnog stanja osnovnih pesadiskih jedinica. To je uglavnom karakteristika za razvijene i bogate zemlje. I pored takvih vojnika "narednog veka", rusi i dalje zadrzavaju tzv. trojnu formaciju i termin "progorevanje fronta". Osnovne pesadiske jedinice JNA su takodje bile trojne formacije. Zakljucak se namece sam po sebi.
Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 10:45

strela (citat):
Stazio (citat):
Bilo bi interesantno napraviti upoređenje današnje teorije upotrebe pješadije sa teorijom iz vremena JNA.

Nista se revolucionarno nije promenilo po pitanju nacela upotrebe i zadacima pesadije. Promene su evidentne u licnoj formaciji (opremanje i naoruzanje pojedinca) sa novim softiciranim naoruzanjem, sredstvima i opremom, sto je uticalo na smanjenje brojnog stanja osnovnih pesadiskih jedinica. To je uglavnom karakteristika za razvijene i bogate zemlje. I pored takvih vojnika "narednog veka", rusi i dalje zadrzavaju tzv. trojnu formaciju i termin "progorevanje fronta". Osnovne pesadiske jedinice JNA su takodje bile trojne formacije. Zakljucak se namece sam po sebi.

Ipak, modernizacija transporta je povećala mobilnost i smanjila potrebu držanja većeg broja vojnika na određenim prostorima. Sve više se "forsiraju" neke specijalne jedinice (ili se o njima više priča), stekao sam utisak da taj rod ipak trpi neke restrikcije u odnosu na ono kako je nekada izgledao a to se sigurno mora odraziti i na način upotrebe. Sumnjam da iko u svijetu više uvježbava klasični frontalni juriš pješadijske jedinice (možda S. Koreja i Kina Rolling Eyes  ).
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 12:49

Pero™ izvinjavam se, omaklo mi se.
U ranijim postovima sam pisao pun naziv.

Kolega hawk me je zatrpao pitanjima na PP a nisam stigao da odgovorim ni na ono prvo koje sam citirao.
Pokušaću danas da počnem ako mi ova moja vojska kod kuće dozvoli.
Ipak mi treba malo vremena . 14 godina nisam otvorio nijednu vojnu literaturu.

Teorija taktike je kako sama reč kaže - teorija . Tu je uvek 2+2= 4 . Medjutim u praksi to često ispadne 3 ili 5.
Gledajući kroz istoriju( i našu i svetsku),malo je oficira dobrih taktičara.
Teorija taktike je samo osnova koju treba nadograditi , osnova koje se ne treba slepo pridržavati (sve što znamo mi, zna i neprijatelj).
Potrebno je mnogo kreativnosti ,umeća,mašte,snalažljivosti i brzog reagovanja u datom trenutku.
To se ni u jednoj školi ne uči. Sa tim se radja.
To vam je kao šah, možda znate da povlačite figure ali to ne znači da ćete pobediti.

Ovde ćemo pričati samo o teoriji koja se predavala u ŠRO pešadije a i na Vojnoj Akademiji
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 14:48

hawk (citat):
Možda bi umjesto termina dubina kolone bio pravilniji izraz dužina mjereno od čela do začelja

Tako može.
Termin * dubina * se koristi kod prostora (prostorija ili površina) pa se tako kaže * Četa brani rejon širine 1-1.5km i oko 1 km po dubini*

Za kolone se koristi termin dužina (kao dužina linije).

Dužina kolona jedinica nije precizno definisana (ili ja nemam te podatke).
U prvom postu je data okvirna šema čete na maršu.
Vidi se da je jedan streljački vod rasporedjen po osiguranjima i da glavninu čete čine 4 voda(od 5).
To je oko 140 vojnika na 300m .Svakom vodu "pripada"  oko 75 m.
Ako se vojnici kreću na 1 m odstojanja, po meni to izlazi da je odstojanje izmedju vodova je oko 20 m a izmedju odelenja možda 5 m. Generalno gledajući,mala su odstojanja izmedju jedinica u glavnini kolone čete. Tek izmedju četa je veće rastojanje.


 
hawk (citat):
- koliko iznosi veličina rejona razmještaja streljačkog odeljenja kao i veličina međuprostora između odeljenskih rejona u sklopu rejona razmještaja voda i čete? Da li se tu rejoni odmaranja i očekujući rejoni odnsono rejoni prikupljanja podudaraju svojom veličinom?

U 3. postu data je šema 21 koja pokazuje raspored čete na odmaranju.
Četa odmara kada je izvučena iz borbe ili pre stupanja u borbu.
Potpuno se isto organizuje na odmoru i u rejonu skupljanja osim u prekidu borbe i neposredno pre stupanja u borbu kada se odmara na položaju u punoj borbenoj gotovosti.

Raspored voda na odmaranju u okviru čete se isto ovako organizuje kružno.
Na površini 0.3km2 ( To je prostorija otprilike 500m x600m = 30 hektara ha) su rasporedjena 4 odelenja.
Svakom odelenju "pripada" oko 7 ha što je jako velika površina i imamo desetak vojnika na prostoriji 350m x 200m .
Kad zaračunamo udaljenost odeljenja (medjuprostor) to onda ispadne  manje.


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 17:32

hawk (citat):
- koliko iznosi u EVOLUCIONOM poretku čete i raščlanjenom stroju voda dubina odeljenske kolone i odstojanje između vojnika? Koliko iznosi dubina vodne kolone u evolucionom poretku? Koliko iznosi odstojanje između odeljenja u evol. poretku voda?
 
Evolucioniranje ili razvijanje, četa primenjuje pri uvodjenju u borbu kad prelazi u napad iz pokreta.
To podrazumeva da se četa razvila u 5 kolona ( 5 vodova).
Oni se šire ,rastojanje izmedju tih kolona je 150- 300m zavisno od zemljišta .
Na brdsko planinskom može biti i 500 m.
To se zove Evolucioni (razvijeni)poredak čete.
Evo kako četa može da se razvije:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Kod voda se to zove raščlanjeni stroj

Dužina kolona je još uvek ista kao na maršu

Vodovi (odelenja ) se mogu kretati u koloni ili raščlanjeno po odelenjima (grupama)

Rastojanja i odstojanja nisu precizno definisana u metrima
( sve zavisi od situacije na terenu, ali moraju biti tolika da obezbede sigurnost kretanja i brzo razvijanje u borbeni stroj).
Širina razvijene čete(voda) je približna širini napada.
Četa načelno napada širinom 500-700m a vod 250m.
Na brdovitom,ispresecanom i pošumljenom zemljištu ,četa do 1 km, vod oko 500m.

Pravo razvijanje dolazi tek kod Streljačkog odelenja SO.
Ovo su neki od načina razvijanja:

[You must be registered and logged in to see this image.]


I kada se razvije SO izgleda ovako:

[You must be registered and logged in to see this image.]

Borbeni stroj SO može biti kao streljački stroj ili po grupama (sve zavisi od situacije i odluke komandira odelenja KO).
Rastojanja se vide na slici.


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 18:40

Pre nego što nastavim evo tablica tablica za lakše čitanje karata

TAKTIČKI ZNACI

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
strela
Džomba
Džomba



BROJ POSTOVA: : 115
ČLAN OD: : 2013-01-28
DOB : 73
M(j)esto Beograd, Kragujevac

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime26.10.13 21:41

Stazio (citat):
... Sumnjam da iko u svijetu više uvježbava klasični frontalni juriš pješadijske jedinice (možda S. Koreja i Kina).

Nacini napada pesadije, od kojih je jedan i frontalni napad, jos 60-tih godina proslog veka su "prevedeni" u takticke postupke tj. u nize nivoe komandovanja zakljucno sa pesadiskim bataljonom. Tu se borbena takticka pravila za upotrebu pesadiskog voda, cete i bataljona, nisu uopste promenila do danasnjeg dana.
U navedenom periodu sve savremene armije su masovno pocele sa formiranjem zdruzenih sastava, rasformirajuci krupne pesadiske jedinice (pesadiske pukove, brigade i divizije). Danas na primer u regionu i sire samo Albanija ima ciste pesadiske pukove. Operatika koja se bavi borbenom upotrebom ovih sastava je radikalno izmenjena i prilagodjena novoj formaciskoj strukturi formiranih zdruzenih jedinica. Jedan od najadekvatnijih danasnjih predstavnika zdruzenih sastava je brigada KoV (kopnene vojske). Zato je Vasa sumnja apsolutno na mestu.


Na vrh Go down
http://zarko_strela@yahoo.com
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime27.10.13 0:07

strela (citat):
Nacini napada pesadije, od kojih je jedan i frontalni napad, jos 60-tih godina proslog veka su "prevedeni" u takticke postupke tj. u nize nivoe komandovanja zakljucno sa pesadiskim bataljonom. Tu se borbena takticka pravila za upotrebu pesadiskog voda, cete i bataljona, nisu uopste promenila do danasnjeg dana. ...

U sklopu ŠRO RM prošli smo veoma kratku pješadijsku obuku, svega 7 dana praktičnog rada i obuke na terenu (uključujući dvije proslave sa dobrom lokalnom jagnjetinom i vinom i jedan manji požar koji smo izazvali "igrajući se" brzogorećim štapinom). Tu je bilo "upakovano" gotovo sve iz KoV-a pomalo (taktičke radnje čete/voda, inžinjerija, ABHO, ...). Vjerovatno je i to bilo mnogo za nas mornare. Laughing 
Ostala mi je u sjećanju vježba četa/vod u napadu koju smo izvodili "baš onako starinski" - juriš, kao u ratnim filmovima Very Happy. To je bila '85 i valjda je to bilo tako po tadašnjim pravilima. scratch 
Iako smo se izvodeći takve "frontalne napade" dobro zabavljali, komentarisali smo to kao nešto veoma zastarelo i sumnjali da je upotrebljivo u vremenu modernog naoružanja.
Nikada poslije nisam bio u prilici baviti se pješadijskim taktičkim radnjama pa mi je to što smo tada radili ostalo kao neka polazna tačka za ovu temu.
Tema je zanimljiva i nadam se da će biti dosta "uključenja" vas koji ste se ovim poslom nekada bavili profesionalno. Very Happy
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime27.10.13 3:16

hawk (citat):
E sad, koliko iznosi u raščlanjenom stroju voda odstojanje od čela jedne odeljenske kolone do začelja druge odeljenske kolone? Toga podatka u onoj pravilskoj šemi nema.

Borbeni strojevi streljačkih odeljenja se ne dodiruju!? Koliko iznosi međuprostor (rastojanje) između njih?
 
Ako je vod raščlanjen ,onda se kreće u vidu 3 paralelne kolone(i 4. mitraljesko odelenje blago iza njih  ) .
Ti me pitaš koliko ima od čela jedne do začelja druge kolone, što ispada dijagonala ?!?

Ako misliš na borbeni stroj voda koji se kreće u liniji, onda tu nemaš ni čelo ni začelje.
Vod napada front širine 250 m a odelenje do 100m .
Imamo i Mitraljesko odelenje koje se kreće neposredno iza jedinice koju podržava (U ovom slučaju to je vod) i to kroz medjuprostore ili po krilu.
O tome nešto više biće kod voda u napadu.

Ovako napada jedno SO

[You must be registered and logged in to see this image.]

SO napada na frontu širine 100 m (načelno)
Ovde imamo prikazano 2. odeljenje 2. streljačkog voda 2/2 SV. Levo od njega nastupa 1/2 SV
1 Pokret SO ka polaznom položaju P/P (liniji razvoja L/R)
2 Izlazak na P/P
3 Posedanje P/P , izdavanje zapovesti KO komandira odeljenja, organizacija i priprema napada
4, 5 * Prebacivanje SO po grupama i/ili pojedinačno , po kolonicama ili kombinovano
6 Izlazak na jurišni položaj J/P , dopuna i priprema oružja, vatrena priprema za juriš
7 Izvršenje juriša prolaskom kroz žičane prepreke , upad u 1. liniju rovova neprijatelja.Ovde ide ono čuveno URA

*napomena nastupanje SO od P/P do J/P može biti u koloni,u streljačkom stroju ,po grupama ili kombinovano (zavisi od situacije i kako KO naredi)

Udaljenost  od 3 (P/P)  do 6 (J/P) je 800 - 1000 m
Udaljenost od 6 (J/P)  do 7 (1. neprijateljska linija) je oko 200 m
Ove udaljenosti važe za napad svih jedinica.


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime28.10.13 11:50

hawk (citat):
Zapažam na P/P-L/R kao i na J/P 2 taktička znaka za puškomitraljez. Da li to znači da je so imalo u svom sastavu i 2 pm kao i po F-81.? Po školskoj formaciji iz 1981. godine so imalo je 9 ljudi, a ne 8 kao po RF iz 1985, 1987. i 1990.
U F-81 streljačko odeljenje u sastavu streljačkog voda i brdskog voda ima 2 puškomitraljeza i 7 pušaka (pretpostavljam 2 poluatomatske puške i 5 automatskih???).
 
Ovu skicu sam iskopao negde, možda se crtač malo zaneo ili dodao nekog dobrovoljca  scratch  To nije bitno ovde.Ovo je samo skica
 
 
hawk (citat):
Što se tiče onih udaljenja (odstojanja) pogledaj malo u šemi 3 - Evolucioni poredak čete, šemu C/UGLOM NAZAD: vidimo da su u prvoj liniji 3 odeljenske kolone i to na desnom krilu kolona streljačkog odeljenja, u centru kolona odeljenja RB (po F-1981 i onim starijim sv imao je tri so i četvrto je bilo odeljenje RB, a čini mi se da je brdski vod imao takvu formaciju sve do kraja 80-ih) i na lijevom krilu kolona streljačkog odeljenja. Ispod centralne kolone, ili možda pravilnije na pravcu kretanja odeljenja RB u drugoj liniji voda (da li je to ispravan izraz??) kreće se kolona streljačkog odeljenja (da li treće po redu??) i sad me zanima na kojem je odstojanju to 3.so u odnosu na začelje centralne odeljenske kolone RB??? Nadam se da nisam zakomplicirao!?

Mislim da sam te već bio pitao za odeljenje RB i mitraljesko odeljenje!? Po napadnoj šemi, ako ne griješim, izgleda da je mitraljesko odeljenje kao i odeljenje RBR van samog poretka streljačkih odeljenja, dakle nije u njihovoj visini!?? Koliko metara iza streljačkih odeljenja? Da li 30, 50 ili 60 m?
 
Na toj slici * C/UGLOM NAZAD * je skicirana evolucija (razvijanje) čete u vodove i razvijanje vodova u odeljenja. Načelna struktura voda je 3 streljačka odelenja SO + 1 mitraljesko odelenje MO, pa bi to malo zaostalo odelenje bilo mitraljesko. Ono je na takvoj udaljenosti da može efikasno podržavati juriš streljačkih odelenja. Nije definisana udaljenost MO od SO a ja kao KV bi ga stavio na oko 100-150 m .

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime28.10.13 12:28

hawk (citat):
Osvrnuo bih se na skicu napada motorizovane čete. Iz šeme se vidi da streljačka odeljenja prate mitraljesko odeljenje i odeljenje RBR. ... Pretpostavljam da su odeljenja RBR ona dva iz organskog sastava protivoklopnog voda? Znači RBR se pridaju vodovima,a u ČPOG ostaju samo BsT!?

Znaš , to bi kod nas rekli * Može da bude ali ne mora da znači*

Očigledno su i 1. i 2. vod u prvoj liniji dobili po odelenje ručnih raketnih bacača ( piše *2.SV sa ORBR*).
Diskutabilno je šta je crtač skice zamislio , da li ih je uzeo sa strane i dodao vodovima ili ih je uzeo iz protivoklopnog voda POV.

Ja sam često na svojim skicama *četa u napadu ili odbrani* uzimao 1 OdRb iz POV i dodavao ga napred nekom vodu u 1. liniji gde bih kao očekivao oklop ili utvrdjenje.
Sve je to zasnovano na odluci KČ i njegovoj zapovesti.

Ako se napad izvodi na ispresecanom ili pošumljenom zemljištu, delovi POV se pridodaju SV .
Oni prate SV, kreću se u skokovima, ili se SV kreću u njihovoj liniji tako da nijednog trenutka ne ostanu bez podrške.

Četna protivokolpna grupa ČPOG se formira po potrebi , ne mora uvek da postoji. Kreće se na pravcu verovatne upotrebe neprijateljskih oklopnih sredstava ili na pravcu na kome očekujemo utrvdjene bunkere i zgrade.


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime28.10.13 16:27

Evo jedna moja skica sa  polaganja nekog kursa.
Ovo je šema odluke za napad 2. mpč   

 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Pa da objasnimo malo : Na pravcu napada naše čete je 1 vod
(kod napada važi pravilo da jača jedinica napada slabiju ;vod napada odelenje, četa vod ,bataljon četu...)

Osnovni pravac napada smo dobili od komadanta bataljona.  

 Nekim komandirskim izvidjanjem ili pomoću izvidjača ,dobili smo informaciju kako su oni rasporedjeni i gde im je težište odbrane.
Mi se organizujemo suprotno. Glavni pravac napada ide desnom stranom gde oni imaju samo 1 odeljenje a pomoćni pravac levo.

Na glavnom pravcu smo angažovali 2. SV a iza njega na 200-300 m ide 3.SV kao rezerva.
 Retko je ceo vod u rezervi . Obično to budu 2 odeljenja.

Vidi se da sam smestio ČPOG u 1. liniju zajedno sa 1.i 2. vodom.
Na pomoćnom pravcu napada je 1. SV.

Nacrtani su bliži i sledeći (dalji) zadatak.
Borbeni raspored ove čete je u 2 linije sa ČPOG i ČVG.


O Četnoj Vatrenoj Grupi ČVG sam pisao ovde:

 
Zemunac (citat):
Evo jos malo o MB minobacačima
ČVG četna vatrena grupa se formira od formacijskih vodova MB ili pridodatih MB sa zadatkom da podržava napad/odbranu vodova 1. linije. U napadu se kreće u skokovima na odstojanju* od vodova 1. linije koje im omogućava da im pruži efikasnu podršku,menjajući vatreni položaj po odelenjima.
Vatrom štiti bokove i krila čete.
U odbrani se rasporedjuje na pogodne položaje pozadi rejona odbrane pri čemu se vodi računa da mogu dejstvovati ispred pk prednjeg kraja.

* To odstojanje zavisi od vrste minobacača koji se koriste 82 ili 60 mm

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime28.10.13 17:04

Kako izgleda vod sa odeljenjem ručnih bacača RRb u napadu

[You must be registered and logged in to see this image.]


ili 1 "običan " vod koji ima 3 SO i 1 MO

[You must be registered and logged in to see this image.]


Samo da napomenem; pravilo je ,kada se crta šema odluke , komandir crta 2 stepena niže jedenice .
To znači da KČ crta i odeljenja , KV crta i grupe u odeljenju a KO crta svakog vojnika posebno.
Tako svaka jedinica i svaki vojnik dobijaju precizan zadatak ( preko  zapovesti komandira)

Evo da ubacimo i šemu napada pešadijskog bataljona

 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime03.11.13 20:14

Streljačko odeljenje SO organizuje odbranu u sastavu voda.Brani položaj širine oko 100 m.
Vojnici se rasporedjuju po grupama oko puškomitraljeza. Rastojanje izmedju grupa je 20-50 m zavisno od zemljišta.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na slici 1 prikazan je položaj formacijskog SO u odbrani .
Sastoji se od  3 grupe :1.i 3. čine 2 strelca i 1 puškomitraljezac , a u 2. su KO i snajperista .
KO se nalazi na najpogodnijem mestu odakle može da komanduje i osmatra.

Rezervni položaj se uredjuje na odstojanju 100-150 m od osnovnog položaja.
Zavisno od situacije i raspoloživog vremena , zakloni  se povezuju spojnim rovovima, a osnovni i rezervni položaj se povezuju saobraćajnicom.
Rezevni položaj se poseda po grupama uz medjusobnu podršku.

Na položaju odeljenja mogu biti rasporedjena i neka vatrena sredstva voda ili čete( mitraljez iz Mitraljeskog odeljenja, par ručnih bacača iz odeljenja RRb....)

Rastojanje izmedju vojnika u grupi je do 10 m zavisno od tipa zaklona
(kod grupnih zaklona za 3 vojnika rastojanja su manja a ako se koriste pojedinačni zakloni, onda su rastojanja nešto veća).

Neki od najčešćih zaklona :

[You must be registered and logged in to see this image.]

Mogu se koristiti i prirodni zakloni (oboreno stablo, gomila kamenja....) ukoliko ih ima


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime03.11.13 20:23

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Na slici 2 prikazan je raspored SO ojačan sa 2 mitraljeza
(levi otvara vatru preko glava svojih jedinica a desni izmedju dve grupe ,kroz medjuprostor)
 i grupom (par) RRb sa sistemom vatre koji je napravio (isplanirao) KO.

KO ( KV/KČ) je odredio PGPGZV (prednja granica pojasa glavne zaprečne vatre) na udaljenosti do 400 m .
Preko te granice vatra se otvara isključivo na komandu .
Kada neprijatelj predje granicu, vatra se otvara samostalno.

Strelci dobijaju osnivni i dopunski pravac dejstva a orudja zonu dejstva.
Tu su i orjentiri radi lakše taktičke orjentacije i pokazivanje neprijateljskih snaga

Ako raspored odeljenja nije otkriven, neprijatelj se pušta na blisko odstojanje kako bi se iznenadnom vatrom naneli što veći gubici i zaustavio njegov napad.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na slici 3 je jedno SO koje ima 5 strelaca,1 mitraljez , 1 puškomitraljez i snajperistu( desno od KO).

Kada ima dovoljno vremena za organizovanje odbrane (do početka napada) , organizacija teče ovim redosledom:
- KO prima zadatak od KV
- KO odlazi na položaj i upoznaje se sa zemljištem
- KO pravi plan i vrši procenu
- KO dovodi odelenje na položaj
- Rasporedjuje vojnike levo i desno od sebe i izdaje Zapovest
- Vojnici odlaze na mesta koja su im odredjena i pristupaju izradi zaklona na osnovnom položaju pa zatim na rezervnom ,sledi povezivanje zaklona pa povezivanje osnovnog i rezervnog položaja  saobraćajnicom
- izrada prepreka
Po završetku radova, vojnici se odmaraju na položaju do početka napada.


Na vrh Go down
pukovnik
Poručnik
Poručnik
pukovnik


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2090
ČLAN OD: : 2012-02-29

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime03.11.13 21:28

Sve je to lijepo na papiru. Ratujući po šabloni si predvidiv i osuđen na gubitak. Prošao sam kroz to i iskustvo govori u prilog tome.

_________________
Semper Fidelis
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 0:34

Kolega, znamo da se danas  sve manje govori o klasičnom ratu. Uglavnom se od vojnika zahtevaju i u prvi plan stavljaju  mirovnjačke i pregovaračke sposobnosti, znanje stranih jezika i upotreba komunikacionih sisitema. Bez obzira na sve to, moje mišljenje je da se moraju imati znanja i sposobnosti za klasično ratovanje. Potpuno se slažem da je za takva znanja i veštine šablonizacija pogubna. Šabloni treba da služe samo kao osnov za dalje usavršavanje.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 1:12

Jedno pitanje, za one što znaju....

koliko je JNA posvečivala usposabljanju za borbu po gradovima. Ja sam bio pešadinac, ali mi nikad nisu ništa govorili o borbi u gradskim uslovima.

Borba po gradovima je sasvim druga nego u šumi. Nije bio više prvi svetski rat, več i u drugom su se pokazale specifike gradskih borbi.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 1:28

Pero™ (citat):
Jedno pitanje, za one što znaju....

koliko je JNA posvečivala usposabljanju za borbu po gradovima. Ja sam bio pešadinac, ali mi nikad nisu ništa govorili o borbi u gradskim uslovima.

Borba po gradovima je sasvim druga nego u šumi. Nije bio više prvi svetski rat, več i u drugom su se pokazale specifike gradskih borbi.

Da ostavimo to Zemuncu kada  je već sam sebi nametnuo obavezu. Pitao sam takođe za borbu u napadu sa nasilnim prelaskom reke (popularno nazvano forsiranje). Ili možda ima drugačijih mišljenja?

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 2:31

pukovnik (citat):
Sve je to lijepo na papiru. Ratujući po šabloni si predvidiv i osuđen na gubitak. Prošao sam kroz to i iskustvo govori u prilog tome.
East&West (citat):
  Kolega, znamo da se danas  sve manje govori o klasičnom ratu. Uglavnom se od vojnika zahtevaju i u prvi plan stavljaju  mirovnjačke i pregovaračke sposobnosti, znanje stranih jezika i upotreba komunikacionih sisitema. Bez obzira na sve to, moje mišljenje je da se moraju imati znanja i sposobnosti za klasično ratovanje. Potpuno se slažem da je za takva znanja i veštine šablonizacija pogubna. Šabloni treba da služe samo kao osnov za dalje usavršavanje.

Apsolutno se slažem i dao sam svoj komentar o tome na prethodnoj strani.
Ako želite igrati šah, ipak morate prvo naučiti pomerati figure

 
Zemunac (citat):
Teorija taktike je kako sama reč kaže - teorija . Tu je uvek 2+2= 4 . Medjutim u praksi to često ispadne 3 ili 5.
Gledajući kroz istoriju( i našu i svetsku),malo je oficira dobrih taktičara.
Teorija taktike je samo osnova koju treba nadograditi , osnova koje se ne treba slepo pridržavati (sve što znamo mi, zna i neprijatelj).
Potrebno je mnogo kreativnosti ,umeća,mašte,snalažljivosti i brzog reagovanja u datom trenutku.
To se ni u jednoj školi ne uči. Sa tim se radja.
To vam je kao šah, možda znate da povlačite figure ali to ne znači da ćete pobediti.

Pokušaću ovih dana da obradim GRAD i REKU iz ugla pešadinca.
Bilo bi zanimljivije kad bi mogao neki inženjerac da se priključi za reku .


Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 2:42

Zemunac (citat):
Bilo bi zanimljivije kad bi mogao neki inženjerac da se priključi za reku .[/font]

Nema žurbe, kad stigneš. Javiće se valjda neki inžinjerac. Možda se i ja uključim sa teorijom , ono skelska mesta  prelaza, sredstva, čamci, amfibije....ili  oni priručni splavovi. Ipak je tu najbitniji pešak, naročito komande "Nož na pušku" i "Bombe bacaj". Kažu stručnjaci, najteža taktička radnja.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
milutins
Kapetan
Kapetan



Jubilarna Medalja 7 g. Jubilarna Medalja 7 g.
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3644
ČLAN OD: : 2009-08-19
DOB : 62

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime04.11.13 3:09

Zavrsetak moje pjesadijske obuke bila je terenska obuka.Krenuli smo iz skopske marsalke u noci 17 marta 1981.Marsuta Skopje-Kumanovo-Kriva Palanka -Kratovo.Sve pjesice,usput izvodeci "ceta u napadu",zatim ukopavanje "ceta u odbrani".Kopali smo rovove za glavni ali i za rezervni polozaj.
Na kraju forsiranje Krive Reke,pregazili smo nabujalu reku,sjecam se da smo se drzali za sajlu prilikom forsiranja.Mislim da smo prevalili preko 100 km,najvecim dijelom usiljeni mars ili izvodeci gore navedene vjezbe.
Za tih 15 dana smrsao sam 12 kg,sada bi mi dobro dosao jedno mjesec dana pokretnog logorovanja,da obnovim znanje ali i da doteram kilazu.
Tih 15 dana su mi najteze u zivotu,nevidjeni napori-kao sam izdrzao ni sam neznam.
Vrijedi napomenuti da smo pred teren non stop radili na sticanju kondicije.

_________________
ko istinu gudi,gudalom ga po prstima biju
Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 1:37

Napad sa forsiranjem reke  

Najzahtevnija takticka radnja

- Forsiranje reke može biti  na više načina: gazom, skelskim prelazom, pontonima, čamcima.

Četa može forsirati reku u sastavu više jedinice(bataljona )ili samostalno.Vod prelazi reku u sastavu čete a može i kao jurišna grupa.
Četa nasilno prelazi reku iz pokreta ili neposrednog dodira.
Iz pokreta prelazi u ulozi prednjeg odreda i tada teži da što pre izbije na obalu reke i ovlada postojećim prelazima.
Četi se na vreme dodeljuju odgovarajuća(raspoloživa ) plovna sredstva.

Formacijska sredstva za prelazak reke:

* Čamci :

izvidjački ; mali laki gumeni do 3 vojnika
desantni : drveni metalni gumeni 8-10 vojnika
jurišni : drveni metalni gumeni sa motorom do 10 vojnika

[You must be registered and logged in to see this image.]

 
 
Citat :
U JNA postojale su dve vrste ovih čamaca naziva Čamac Aluminijski Desantni-ČA i Čamac Aluminijski Desantni-ČA M70.
Služili su (ili još služe) za prevoženje desanta, za izviđanje reka, za službu spasavanja, za rečne straže kao i za plovne potpore pri postavljanju skela, pontonskih mostova i guranje skela i članaka pontonskih mostova.
Oba su približno identičnih gabarita.
Obični ČA težine je 280 kg / M70 je težak 200 kg.
Obični ČA ima nosivost od 9 vojnika + 2 poslužioca / M70 prevozi 15 vojnika ili 2.5 tona tereta + 2 poslužioca.
Pokreću se pomoću vanbrodskih motora JOHNSON jačine 14,7-29,4 kW ili pomoću vesala.
Brzina plovidbe iznosi 20 do 35 km/h

[You must be registered and logged in to see this image.]

Postoji simpatična komanda *  UJA * na koju veslači prestaju veslati


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 1:57

Čamci
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
 
 
Legenda
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 2:11

* Mesna (lokalna) sredstva

Sva sredstva koja koristi lokalno stanovnistvo : čamci ,skele

[You must be registered and logged in to see this image.]


* Priručna sredstva

Splavovi izradjuju se od dasaka buradi gredica plovaka automobilskih guma

[You must be registered and logged in to see this image.]


Skele  izradjuju se od raznih vrsta čamaca i plovaka

[You must be registered and logged in to see this image.]


Mostovi izradjuju se od dasaka, za prelaz manjih i sporih reka

[You must be registered and logged in to see this image.]


* Gaz  osnovni način prelaska plitkih reka

brzina reke 1m/s - gaz 1 m  ; 2 m/s - gaz 0.8m ;  3 m/s - gaz  0.6 m

[You must be registered and logged in to see this image.]


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 2:25

[You must be registered and logged in to see this image.]
 
Forsiranje iz neposrednog borbenog dodira vrši se noću.
Četa prelazi reku na * desantnom mestu prelaska *  vidi sliku.

Najpogodnija mesta za prelazak  na reci su :
- delovi reke koji su lučno istureni ka vlastitim jedinicama
- delovi reke gde ima ostrva
- gde ima prikrivenih(pošumljenih) prilaza do reke
- gde je vlastita obala viša (zbog osmatranja i vatrene podrške)

Na desantnom mestu prelaska se odredjuju:
1. Polazna linija do 300 m od reke ,na nju jedinice izlaze razvijene i sa sredstvima za prelazak
2. Linija ukrcavanja odakle se jedinice otiskuju
3. Linija pristajanja na drugoj obali gde se jedinice iskrcavaju i prelaze u napad

Borbeni raspored čete ima iste elemente kao i pri napadu u drugim uslovima.
Ako je u prvom talasu ojačava se protivoklopnim sredstvima.

Mogu se formirati i jedna ili više jurišnih grupa .
Jurišna grupa,načelno jačine voda ojačanog sa BsT ili RRb i pionirima,formira se kada je prednji kraj neprijatelja na samoj obali i/ili
kada pojedine vatrene tačke nisu uništene u vatrenoj pripremi.

Četna vatrena grupa ČVG sa Mb 60 ili 82 mm poseda vatreni položaj tako da može efikasno dejstvovati na neprijatelja koji otvara vatru na reku .


Na vrh Go down
Zemunac
Vodnik
Vodnik
Zemunac


Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 404
ČLAN OD: : 2013-07-19
M(j)esto Zemun

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 2:27

KČ na komandirskom izvidjanju izdaje zadatke svim elementima čete: vodovima prve linije, jurišnim grupama,rezervi, ČVG...

Četa se približava reci prikrivenim pravcima ,u prolazu uzima raspoloživa plovna sredstva i u raščlanjenom rasporedu izlazi na polaznu liniju.
Na njoj se razvija i produžava ka liniji ukrcavanja.
Snage za zaštitu prelaska izlaze na položaj pre ili istovremeno kad i ostali delovi čete.

Nasilni prelazak počinje sa otiskivanjem prve ture sa linije ukrcavanja.
Njihovo prebacivanje preko reke podržavaju ČVG ,ČPOG i Mitraljesko odelenje.
Vatrom se dejstvuje i iz čamaca.

Prve jedinice , čim predju reku, uklanjaju prepreke, prodiru u dubinu da zauzmu dominantne objekte i tako stvore uslove za prelaz ostalih.

Komandiri vodova prelaze reku sa svojim vodovima, u prvoj turi, a komandir čete u drugoj.
Druga tura podržava svojim vatrenim sredstvima prvi talas

U pripremi za nasilni prelaz ,četa se dopunjava municijom preko norme , kako bi bila sposobna da duže deluje samostalno.
Kada se četa prebaci na drugu obalu, napad nastavlja kao i u ostalim uslovima.

Crvena Armija forsira Vislu

[You must be registered and logged in to see this image.]


Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 19:15

Interesuje me ko pešadijskoj četi vrši izvidjanje i kako ih oficir odredjuje?
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 19:38

Obično sve "privilegije" u većini situacija pokupi prva desetina prvog voda.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 19:44

ZAGORAC (citat):
Obično sve "privilegije" u većini situacija pokupi prva desetina prvog voda.

Zagorac,
Znači li to da oni nisu izvidjači nego im je to trenutni zadatak
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3576
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 19:49

Da,tako smo mi 82" "rješavali" Bregalnicu.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 19:57

Pitao sam jer sam ja služio u izvidjačkoj jedinici a nesećam se da smo vršili izvidjanja za pešadijske jedinice u nekim njihovim vežbama,skapirao sam hvala
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 20:54

dinosaurus (citat):
Pitao sam jer sam ja služio u izvidjačkoj jedinici a nesećam se da smo vršili izvidjanja za pešadijske jedinice u nekim njihovim vežbama,skapirao sam hvala

Nisam baš najbolje razumeo? Vi ste bili izviđačka četa motorizovane brigade i valjda ste izviđali za potrebe pešadije i (i ostalih jedinica) vaše brigade!
 
Inače, u četi nema "posebnih izviđača". Četa je u toku borbenih dejstava u stalnom kontaktu sa neprijateljem. Ili mu diše za vrat ili "njuši" njegovo primicanje. U tavoj situaciji svaki vojnik je izviđač jer osluškuje, osmatra i o uočenome obaveštava komandira, kao i vojnika levo i desno od sebe.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 21:10

East&West (citat):
dinosaurus (citat):
Pitao sam jer sam ja služio u izvidjačkoj jedinici a nesećam se da smo vršili izvidjanja za pešadijske jedinice u nekim njihovim vežbama,skapirao sam hvala

Nisam baš najbolje razumeo? Vi ste bili izviđačka četa motorizovane brigade i valjda ste izviđali za potrebe pešadije i (i ostalih jedinica) vaše brigade!

Inače, u četi  nema "posebnih izviđača". Četa je u toku borbenih dejstava u stalnom kontaktu sa neprijateljem.  Ili mu diše za vrat ili "njuši" njegovo primicanje. U tavoj situaciji svaki vojnik je izviđač jer osluškuje, osmatra i o uočenome obaveštava komandira, kao i vojnika levo i desno od sebe.
 
Da 549 motorizovana brigada.
Nismo nikada,obuka je trajala svih 12 meseci i izvodili smo je uglavnom samostalno osim jedne situacije vezane za letnju obuku kada smo imali zajedničku vežbu sa četom V.P. IZ Prištine koja je logorovala pored nas.Mi smo trebali minirati most u sklopu diverzatske obuke a oni to da spreče u vezi njihove protiv diverzantske.
 
 
Nije mi bilo jasno to u vezi pešadije pa sam zato postavio to pitanje vezano za izvidjanje njihove jedinice.

Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 21:39

Uvijek komandir u svojoj četi/bateriji ima nekog svog "aduta", rođenog izviđača, da obavi takve stvari. Nije pravilo nego se samo nametne da upotrebiš najboljeg vojnika kog imaš za ono u čemu je najvještiji.
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 21:50

Stazio (citat):
Uvijek komandir u svojoj četi/bateriji ima nekog svog "aduta", rođenog izviđača, da obavi takve stvari. Nije pravilo nego se samo nametne da upotrebiš najboljeg vojnika kog imaš za ono u čemu je najvještiji.

Zbunilo me to što smo mi bili samostalna jedinica i koliko se sećam imali smo vodove radio izvidjača,motorizovane(BRDM) i dve I.G.(izvidjačke grupe), a momci iz pešadije pominju svoje izvidjače.
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:07

dinosaurus (citat):
Stazio (citat):
Uvijek komandir u svojoj četi/bateriji ima nekog svog "aduta", rođenog izviđača, da obavi takve stvari. Nije pravilo nego se samo nametne da upotrebiš najboljeg vojnika kog imaš za ono u čemu je najvještiji.

Zbunilo me to što smo mi bili samostalna jedinica i koliko se sećam imali smo vodove radio izvidjača,motorizovane(BRDM) i dve I.G.(izvidjačke grupe), a momci iz pešadije pominju svoje izvidjače.
 
Izviđačka četa nije samostalna jedinica već je jedinica brigade i disciplinski je potčinjena komandantu brigade, a stručno Pomoćniku načelnika štaba za obaveštajne poslove. Zadatak izviđačke čete je da prikuplja podatke o neprijatelju. Zato su vas izviđače zvali "oči i uši" komandovanja.  Zbog toga ste i imali tri izviđačka voda sa opremom koju si opisao. Izviđačka četa formira osmatračnice, patrole, grupe. Inače izviđači načeno podatke prikupljaju nenasilno, znači tiho i neupadljivo, bez kontakta sa neprijateljem. Upotreba oružja je samo u krajnjoj nuždi. Izuzetno se izviđačke jedinice iz sastava brigade upotrebljavaju kao diverzantske, svejedno diverzantska obuka se morala proći, kao što si i napisao.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:22

Kad sam napisao samostalna nisam mislio u odnosu na brigadu,sa ostalim delom se slažem i dobro je pročitati neke informacije sa kojima raspolažeš druže
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:32

Evo da vam upadnem s ovom slikom, možda pomaže za razgovor. Very Happy 
 
 
[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:36

Bravo Makse ovo su pripadnici I.G. (izvidjačka grupa),komandir grupe i vezista
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:39

Može Max, poznata fotografija izviđača. Uopšte posmatrano, svi vidovi, rodovi i specijalnosti u vojsci, neki podrškom, neki obezbeđenjem, radili su za potrebe pešadije.

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 22:54

Dok sam bio mlad vojnik bio sam u sastavu I.G.2 a kasnije kao desetar komandir I.G.1.
Šteta što mi neke informacije iz obuke nisu baš ostala u sećanju jer je bilo veoma korisnih stvari ali me valjda u to vreme nisu baš zanimale Sleep
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West


Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2557
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 68
M(j)esto BG

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 23:04

dinosaurus (citat):
Dok sam bio mlad vojnik bio sam u sastavu I.G.2 a kasnije kao desetar komandir I.G.1.
Šteta što mi neke informacije iz obuke nisu baš ostala u sećanju jer je bilo veoma korisnih stvari ali me valjda u to vreme nisu baš zanimale Sleep

A zato bi ti sada da nadoknadiš propušteno. Laughing

_________________
Bata Nidža, zvani Đole, u slobodno vreme iskusni politički radnik
Na vrh Go down
dinosaurus
Kapetan I klase
Kapetan I klase



BROJ POSTOVA: : 4064
ČLAN OD: : 2013-10-10
M(j)esto Beograd

Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime09.11.13 23:10

East&West (citat):
dinosaurus (citat):
Dok sam bio mlad vojnik bio sam u sastavu I.G.2 a kasnije kao desetar komandir I.G.1.
Šteta što mi neke informacije iz obuke nisu baš ostala u sećanju jer je bilo veoma korisnih stvari ali me valjda u to vreme nisu baš zanimale:sleep:

A zato bi ti sada da nadoknadiš propušteno. Laughing 
 
Svašta bi se moglo uraditi...ali sad je kasno

Na vrh Go down
Sponsored content





Teorija taktike u pešadiji Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Teorija taktike u pešadiji   Teorija taktike u pešadiji Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Teorija taktike u pešadiji
Na vrh 
Stranica 1/2Idi na stranicu : 1, 2  Next
 Similar topics
-
» Karaula Nikolić Dojransko jezero

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: VOJNA PLATFORMA :: Kopnena vojska-
Idi na: