FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 Gevgelija Karaula Golubac

Go down 
+2
suca
humka83
6 posters
AutorPoruka
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 13:58

suca, ovo što si napisao o karauli Golubac je toćno, vas nije mogao nitko kontrolirati, bili ste predaleko od Gevgelije a vjerujem da vam i nije bilo lako, mislim da vi niste niti vidli civilizaciju dok niste odslužili svoje, možda mali broj vas je došao do grada (možeš potvrditi ili demantirati), ja se ne sjećam premda sam morao registrirati sve, bio sam u komandi Gevgelija na "261"


humka83: komentar modifikovan dana: 14.06.13 21:59; prepravljeno ukupno 1 puta
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac    Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:20

sasvim si u pravu [You must be registered and logged in to see this link.], ali nije bilo tako ni strasno imali smo mi svoih zanimacija pa smo ubijali dosadu igrali:  stoni tenis, fudbal, zimi skijane, jahanje konja, itd cak jedna od zanimacija moze biti i smijesna najedemose graha (pasulja) i ko vise prdne al mora u tom trenutku zapaliti opaljacem i pobjednik je onaj cia je vatra najveca tad je zaplatijo grah iz konzerve heehee
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:36

hahaha ma da trebalo je nekao stvarno prebroditi to vrijeme gore na tim udaljenim karaulama, a zanima me ak se sjećaš kolko je planina Košuf bila daleko od vas ili mislimda ste bili negdje u podnožju iste, te još jedno pitance, kad ste se skidali dolazili ste u komandu Gevgelija ili?, a pitam stoga što sam zapamtio vojnika koji je došao s jedne karaule nesjećam se, neka m kolege oproste ali kao da je bio u đungli, a dobro su se vidjele posljedice dugog boravka na karauli, tu bi podcrtao : pogled, stav, pokreti,općenito ponašanje i još u onom trenutku nama koji smo bili u komandi a napominjem da sam i ja bio na karauli, te na svima kad smo imali tu treću obuku u vojnom roku. suca Lp
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac    Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:39

suca (citat):

Sasvim si u pravu [You must be registered and logged in to see this link.], ali nije bilo tako ni strasno imali smo mi svoih zanimacija pa smo ubijali dosadu igrali:  stoni tenis, fudbal, zimi skijane, jahanje konja, itd cak jedna od zanimacija moze biti i smijesna najedemose graha (pasulja) i ko vise prdne al mora u tom trenutku zapaliti opaljacem i pobjednik je onaj cia je vatra najveca tad je zaplatijo grah iz konzerve heehee

Suca.
Hajde postavi link satelitske snimke karaule "Golubac" da vidim gdje je ta mala zabačena karaula.!
Evo ja sam našao grad Gevgeliju a ti nađi karaulu "Golubac".

Ipak sam je pronašao.!!!

[You must be registered and logged in to see this link.]


Vojnik Graničar: komentar modifikovan dana: 14.06.13 22:10; prepravljeno ukupno 2 puta
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:43

da mi smo bili u podnozju Košufa, ali zato kad smo isli u patrolu morali smo se penjat na brdo jer sam pisao da smo udaljeni bili od granice 7 km..
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:46

evo linka [You must be registered and logged in to see this link.]
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:46

suca,imaš + zbog brice!
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 21:51

ZAGORAC (citat):
suca,imaš + zbog brice!
haahhaaa, samo bi ovu temu trebalo ispravit da se moze jos ko ukljuciti da bude jasnije da glasi Gevgelija Karaula Golubac
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 22:03

kad si spomenuo bricu, ja dosao da se razduzim onako cupav a kosa prljava, jer nam je trebalo dva dana da stignemo do devdelije prenocili u konopistu pa cekali prevoz, i bijo u kasarni 2 dana a nisam prao kosu nisam imao gdje, taj dan kad sam trebao kuci kapetan me vidijo i kaze odma na sisanje, ja brici kad neki guster sisa nekog vojnika oderaga ko ovcu ja natrag i nisam se osisao, posle kad sam posao kuci srecom tog kapetana nije bilo..
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 22:09

Nama je brico dolazio jedanput na mjesec,kako smo ga izbjegavali,opisao sam na temi 
karaula Drenak 82/83. 
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime14.06.13 22:25

suca sad mi je jasno sve, i pomozi mi još na jednom djeliću, koja je treća karaula bila kad ste se spajali prek zime Golubac, Konopište i ?
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime15.06.13 21:48

nismo se mi spajali ni sa kim, mismo i preko zime isli u patrole, samo je susjedna karaula povlacila se u konopiste, nemogu da se sjetim naziva te ljetne karaule, ako se ti sjecas pomozimi.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime15.06.13 22:00

da ta treća i mene zanima, nemogu se sjetiti, Gevgelija je imala 8 ili 9 karaula, pola naziva sam zapamtio a pola ne:D, možda se bude netko javio tko ima bolje pamćenje.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime17.06.13 8:45

suca (citat):

Nisam pobrko kod mene je karaula bila udaljena od granice 7 km, a duzina reona je bila 15 km, koje su dvije patrole pokrivala to jest kada krenes do granice 7 i plu 7 km duz granice i tako isto druga patrola imala reon. al sva sreca pa nam je komanda bila udaljena od nas 150 km pa nismo morali da obilazimo reon jer bi nam javili vezisti iz devdelije kada krene kontrola, islismo samo iz radoznalosti u patrolu i rekreacije, samo za mog sluzenja vojnog roka uhvatilismo 1 ilegalca i to uhvatijo ga je strazar pored karaule jer ga je vidijo da ide iz pravca granice a i strazar nije bijo na strazarskom mijestu tad je bijo u klubu slucajno ga je vidijo kroz prozor.
Evo ovdje mozete vidjeti gdje je karaula a gdje je granica sad se zove mihajlovo a zvala se golubac
[You must be registered and logged in to see this link.]  

Suca.
Reci mi za tog ilegalca, čiji je bilo državljanin i koje su mu bile namjere kad je prešao ilegalno granicu.
Kakva je procerura kod vas bila kad uhvatite ilegalnog prelaznika.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime17.06.13 10:05

bijo je makedonac, imao je rushak u rushaku su bile stvari koje sluze za dugo pjesacenje, cajnik na plin nesto hrane odjeca i neke sitnice, a posto je bijo nas nismo se drzali procedure trebali smo ga vezati lisicama al nismo, a sto sto se tice procedure zaustavljanja i hvatanje ilegalaca to je bila standardna: slijedi zaustavljanje, ako nema dozvolu za kretanje u granicnom pojasu onda se preduzimaju odredene radnje, pretresanje vezanje i privodenje u karaulu gdje ostaje dok ne dodu civilne vlasti...
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime17.06.13 10:47

suca (citat):

Bijo je makedonac, imao je rushak u rushaku su bile stvari koje sluze za dugo pjesacenje, cajnik na plin nesto hrane odjeca i neke sitnice, a posto je bijo nas nismo se drzali procedure trebali smo ga vezati lisicama al nismo, a sto sto se tice procedure zaustavljanja i hvatanje ilegalaca to je bila standardna: slijedi zaustavljanje, ako nema dozvolu za kretanje u granicnom pojasu onda se preduzimaju odredene radnje, pretresanje vezanje i privodenje u karaulu gdje ostaje dok ne dodu civilne vlasti...

Suca.
Spominješ dozvolu za kretanje graničnim pojasom.
Jesi li ikada u životu vidio tu dozvolu kako izgleda i što na njoj piše.
Tko izdaje tu dozvolu ima li možda na internetu njena slika.
Očito da sam ja jedini koji sam na stranicama karaule "ceršak" objavio sliku dozvole za kretanje graničnim pojasom.
Ima graničara koji pojma nemaju kako dozvola izgleda niti su je ikada vidjeli.
A mene baš zanima kako izgleda Makedonska dozvola za kretanje graničnim pojasom.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime17.06.13 18:35

dati pravo kazem, neznam kako je izgledala dozvola za kretanje, jer sam jednom samo kontrolisao, a desilo se ovako bijo sam voda patrole, posto je komandir karaule preko dana bijo prisutan na karauli jer je radijo osmocasovno vrijeme, pa smo morali otici u patrolu, da nebi cekalu kad ce otici kuci i da nebi cekali u sumarku kod karaule mismo krenuli u patrolu posto ima do granice 7 km a na samoj granici bila je stara karaula tu smo planirali da provedemo vrijeme, bas kad smo izasli na granicu sustigli su nas sumari sa dzipm i pitali su nas da nas povezu jer i oni idu u tom pravcu gdje i mi, posto je bijo prevoz pristali smo da idemo do kraja, kad smo stigli na odrediste tamo vaser svijeta beru borovnice, kad su nas ugledali poceli su se neki da polako povlace da se neprimjetno iskradaju, i bilo mi je jasno da nemaju dozvolu za kretanje u granicnom pojasu, ja sam onda prisao onom koji nije se trzao znao sam da on ima dozvolu on mi je tad pokazao ja je u opste ni nisam citao samo sam vidijo da je dozvola za kret. u gr. pojasu nisam ni zagledao u pecat pa sad nemogu reci ko je izdaje, a ostale nisam ni kontroliso bilo mi ih zao sve su to seljaci treba i nesto oni da zarade, a i ugledali smo na grckoj strani grcku porodicu kako cuvaju ovce i bila je sa njima lijepa djevojka nasih godina i normalo da su hormoni proradili i mi smo otisli kod njih kroz razgovor smo doznali da im je tokci, i tu je slijedilo cascenje sa njihove strana dali su nam sira ovcieg bijo je ukusan i sok da se osvjezimo.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime17.06.13 18:44

Graničaru, za ovo moram da ti dam veliki plus.

Kod nas smo imali malo pre dolaska na granicu u komandi rejona neku političku nastavu. Komandir je pričao o svemu, čak je mene kao slovenca izdvojio (pa kako je znao da sam baš ja iz Slovenije, ako nije video sliku) pitao me nešto, pa sam mu rekao zainat par stvari što nije očekivao..... I naravno vi morate da pregledavate za dozvole u graničnom pojasu.... kako je ta iskaznica izgledala nam nije pokazao, znao je sve drugo da priča ali ono važno je zaboravio.

Jednom ja kao vođa patrole i moj gušter vidimo jednog seljaka kako kosi travu uz granicu, naravno da nije bio ilegalac.... pitam ja guštera dali da mu proverimo dozvolu, naravno da, pa krenemo nizbrdo, nekde na pola puta ja skapirm da ja uopšte neznam kako ta dozvola izgleda, ipak dođemo do njega, dobar dan, dobar dan, dali imate dozvolu, pa nam poturi neki kartončič, imao je neke žigove, ja se pravim kao da sam stručnjak, pregledam, vratim mu, kažem hvala, pitam ga dali mu treba neka pomoč, zahvali se da ne... odemo mi, ja još dan danas neznam tačno kako izgleda dozvola, onu je mogao i sam da napravi sa dva pečata.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime18.06.13 10:47

suca (citat):
Dati pravo kazem, neznam kako je izgledala dozvola za kretanje, jer sam jednom samo kontrolisao, a desilo se ovako bijo sam voda patrole, posto je komandir karaule preko dana bijo prisutan na karauli jer je radijo osmocasovno vrijeme, pa smo morali otici u patrolu, da nebi cekalu kad ce otici kuci i da nebi cekali u sumarku kod karaule mismo krenuli u patrolu posto ima do granice 7 km a na samoj granici bila je stara karaula tu smo planirali da provedemo vrijeme, bas kad smo izasli na granicu sustigli su nas sumari sa dzipm i pitali su nas da nas povezu jer i oni idu u tom pravcu gdje i mi, posto je bijo prevoz pristali smo da idemo do kraja, kad smo stigli na odrediste tamo vaser svijeta beru borovnice, kad su nas ugledali poceli su se neki da polako povlace da se neprimjetno iskradaju, i bilo mi je jasno da nemaju dozvolu za kretanje u granicnom pojasu, ja sam onda prisao onom koji nije se trzao znao sam da on ima dozvolu on mi je tad pokazao ja je u opste ni nisam citao samo sam vidijo da je dozvola za kret. u gr. pojasu nisam ni zagledao u pecat pa sad nemogu reci ko je izdaje, a ostale nisam ni kontroliso bilo mi ih zao sve su to seljaci treba i nesto oni da zarade, a i ugledali smo na grckoj strani grcku porodicu kako cuvaju ovce i bila je sa njima lijepa djevojka nasih godina i normalo da su hormoni proradili i mi smo otisli kod njih kroz razgovor smo doznali da im je to kći, i tu je slijedilo cascenje sa njihove strana dali su nam sira ovcieg bijo je ukusan i sok da se osvjezimo.

Suca.
Ako sam dobro razumio ovo što si napisao da si ti i tvoj kolega ste prešli u Grčku i onda ste sa ovim "čobanima" što su čuvali ovce,  jeli sir i pili sok.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime18.06.13 22:04

ma ne nimo tada ulazili u grcku, dosli smo do crte i oni takode..a bilo je slucajeva, kada smo prelazili granicu..
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime19.06.13 21:24

suca (citat):

Ma ne nimo tada ulazili u grcku, dosli smo do crte i oni takode..a bilo je slucajeva, kada smo prelazili granicu..

Suca.
Ako sam dosadan samo reci.

Ali puno stvari me zanima kako je bilo kod vas u Makedoniji na granici sa Grčkom.
Reci mi kako su Grci osiguravali svoju granicu tj. tko je obilazio njihovu granicu da li je to radila vojska ili policija, i jeste li se sretali u graničnom pojasu.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime21.06.13 15:27

Graničaru, kaj se tiće dozvola za kretanje ili boravak u pogranićnom prostoru istu je izdavao MUP grada gravitiranja odnosno Policija jel su imali samo oni registrirane takve osobe također i mještane što su živjeli uz samu granicu, naravno prjavljeni na mjesto boravka. Mislim da dozvola koju navodiš je bila jedinstvena u cjeloj državi, eventalno je pisalo i na jeziku dotićne republike. Dalje što pitaš sucu za Grčke čuvare granice, ja sam to već negdje opisao a bilo je ovako pa sam budem ukratko napisao, Grčku granicu su čuvali najviše oficiri vojske i to ne u uniformama Grčke nego u Američkim odijelima kako sam ja svojim oćima vidio, a napose to nije bilo čuvanje granice klasnićno kao naše nego je to bilo vjećito u sklopu lova sa njihove strane, tj. sami lovci. Ja na karauli Yma ili Humka kako smo je mi nazivali nisam vidio njihovog vojnika u blizini granice. Imali su jednu karaulu blizu granice cca 1 km a snaše strane bilo je osmatrćko mjesto gdje smo dalekozorom dosta ćesto motrili na njih a od svega što smo vidli bilo je diznje zastave oko 9 sati i to istrći u gaćama te nabrzinu podigne, niti nama nije bilo jasno, što rade po cjele dane, kam se kreću a na kraju smo se pitali dali ih ima i kolko na karaulama. Moje mišljenje je da smo mi i samo mi čuvali tako i njihovu granicu, vrlo jednostavni ljudi dosta smo razgovarali s njima, nisu se nas bojali, a na koncu imali su tada 1982/3 i vojne Amerićke baze. Posle karaule povućen sam u komandu na vrlo odgovorno mjesto, neznam kako sam završio ali eto dogodilo se, pa su bili preleti Američkih aviona iznad grada i komande a to ću opisati jednom drugom prilikom. pozdrav

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime21.06.13 22:38

Suca, pitanje...

Kde je živeo komandir karaule, naš je bio odprilike sat hoda u selu, zimi je dolazio pešice, leti mopedom ili autom.

A bricu smo dobili samo jednom, inače smo se šišali sami. Više je bio problem brijanje, jer nismo baš redovno to radili, poneki put smo se vadili da smo kao došli iz patrole, ali ako smo preterali sa bradom, dobili bi ''nagradno'' čiščenje svinjca.
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime22.06.13 9:55

suca (citat):

Dati pravo kazem, neznam kako je izgledala dozvola za kretanje, jer sam jednom samo kontrolisao, a desilo se ovako bijo sam voda patrole, posto je komandir karaule preko dana bijo prisutan na karauli jer je radijo osmocasovno vrijeme, pa smo morali otici u patrolu, da nebi cekalu kad ce otici kuci i da nebi cekali u sumarku kod karaule mismo krenuli u patrolu posto ima do granice 7 km a na samoj granici bila je stara karaula tu smo planirali da provedemo vrijeme, bas kad smo izasli na granicu sustigli su nas sumari sa dzipm i pitali su nas da nas povezu jer i oni idu u tom pravcu gdje i mi, posto je bijo prevoz pristali smo da idemo do kraja, kad smo stigli na odrediste tamo vaser svijeta beru borovnice, kad su nas ugledali poceli su se neki da polako povlace da se neprimjetno iskradaju, i bilo mi je jasno da nemaju dozvolu za kretanje u granicnom pojasu, ja sam onda prisao onom koji nije se trzao znao sam da on ima dozvolu on mi je tad pokazao ja je u opste ni nisam citao samo sam vidijo da je dozvola za kret. u gr. pojasu nisam ni zagledao u pecat pa sad nemogu reci ko je izdaje, a ostale nisam ni kontroliso bilo mi ih zao sve su to seljaci treba i nesto oni da zarade, a i ugledali smo na grckoj strani grcku porodicu kako cuvaju ovce i bila je sa njima lijepa djevojka nasih godina i normalo da su hormoni proradili i mi smo otisli kod njih kroz razgovor smo doznali da im je tokci, i tu je slijedilo cascenje sa njihove strana dali su nam sira ovcieg bijo je ukusan i sok da se osvjezimo.

Suca.
Kažeš da ste od karaule "Golubac" do granice imali 7 kilometara.
Znači 7 kilometara do karaule do granice,  + 7 kilometara od granice do karaule, to je ukupno 14 kilometara šetnje u dva smjera.
Sad se pitam kolike je vaša karaula "Golubac" imala terene odgovornosti, tj. većinom se to radilo od lijevom i desnom terenu odgovornosti te da li ste ikada uspjeli preći od karaule do granice te obići (recimo) desni teren odgovornosti i vratiti se nazad u karaulu i za koliko vremena bi to obavili i koja je to kilometraža.
Jer po ovome što pišeš ovo je nevjerojatno koja je to kilometraža.
Po pređenoj kilometraži svaki od vas u karauli "Golubac" je zaslužio da dobije značku primjeran vojnik.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime25.06.13 22:36

kao sto si rekao imali smo lijevi i desni reon, 7 km do granice i plus 7 km jednog reona, otprilike to bi bilo  oko 15 km u jednom pravcu, a svaka patrola je trajala 8 sati, i uvjek bi jedna patrola bila na terenu  u jednom pravcu a smijena bi se vrsila sat prije nego sto dode stara patrola krenula bi nova patrola u drugom pravcu, i tako uvjek bi bila jedna patrola na granici al samo u razlicitim pravcima, a da smo se drzali ps-a nebi nam fabrika obuce bila dovoljna, u prijasnjim sam postovima opisao kako nismo isli u patrole samo kad smo morali...
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 11:28

jel se sjećaš toćno tko vam je javljao iz Gevgelije, sa centrale ili sa "261" ili netko treći?
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 11:32

i mi na ymi smo imali 15 km za odrađivati a zaboravio sam ostale karaule odsjeka Gevegelija kolko su imale, i znam za karaulu Selemli da je imala dosta oni su se spajali sa Debar znaći zadnja u odjeku Gevgelija na jednoj strani a vi tri ispod planine Kožuf ste bili zanji na drugoj strani odsjeka Gevgelije.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 13:00

humka83 (citat):
i mi na ymi smo imali 15 km za odrađivati a zaboravio sam ostale karaule odsjeka Gevegelija kolko su imale, i znam za karaulu Selemli da je imala dosta oni su se spajali sa Debar znaći zadnja u odjeku Gevgelija na jednoj strani a vi tri ispod planine Kožuf ste bili zanji na drugoj strani odsjeka Gevgelije.





Ne,niste se spajali sa Debrom,32.granični odsjek Ohrid vam je bio susjed.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 13:12

ohrid s jedne strane a s druge neznam nisam siguran, pogledat ću
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 13:18

upravu si ZAGORAC, sa druge strane je stari Dojran
Na vrh Go down
suca
Gušter
Gušter
suca


BROJ POSTOVA: : 31
ČLAN OD: : 2013-03-29
M(j)esto sapna BiH

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 17:42

humka83 (citat):
jel se sjećaš toćno tko vam je javljao iz Gevgelije, sa centrale ili sa "261" ili netko treći?
pretezno bi nam javljali sa centra veze iz gevgelije, ako bi veza bila prekinuta ili njima promaklo da neznaju da su nama u kontrolu otisli onda bi sigurno javili ovi iz konopista, jer bi kontrola uvjek njima prva dosla pa nama, al tad smo imali vrlo malo vremena da dovedemo karaulu u red.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 18:33

neznam kako je na ostalim karaulama bilo u bivšoj državi ali mislim i dalje da ste zaslužili sve pohvale i tiule iako niste odrađivali sve po ps-u, to bi se odnosilo najviše na pitanje izolacije ipak treba tolko izdržati u toj planini, kao što sam negdje opisao vojnika koji se skidao sa vaših karaula, ta mi je slika ostala još i dan danas neizbrisiva, na kraju mislim da mu je trebalo dugo u civilizaciji da se oporavi i dojde k sebi, a još se jednom pitam po tko zna koji put: koje su to zaluge iliti nezazluge da mladi čovjek završi na ovakav naćin a netko nije pušku ni vidio oćima a odslužio je svoje, lutrija ili????...pozz suca
Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 19:57

suca (citat):

Kao sto si rekao imali smo lijevi i desni reon, 7 km do granice i plus 7 km jednog reona, otprilike to bi bilo  oko 15 km u jednom pravcu, a svaka patrola je trajala 8 sati, i uvjek bi jedna patrola bila na terenu  u jednom pravcu a smijena bi se vrsila sat prije nego sto dode stara patrola krenula bi nova patrola u drugom pravcu, i tako uvjek bi bila jedna patrola na granici al samo u razlicitim pravcima, a da smo se drzali ps-a nebi nam fabrika obuce bila dovoljna, u prijasnjim sam postovima opisao kako nismo isli u patrole samo kad smo morali...
 
Suca.
Po tvom mišljenju da li je bilo potrebno na karauli "Golubac" forsirati toliku kilometražu (30 kilometara) i iscrpljivati graničare.
Ili je to bilo ono hajde da "zaposlimo" graničare da im ne bi padale na pamet neke gluposti dok u karauli nema komandira karaule.
A usput evo, poklanjam ti moje JNA čizme za obilazak granice, nemoj da se ti brineš za "fabriku obuće", uvijek ima na skladištu za prave graničare.
 
[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime26.06.13 22:50

humka83 (citat):
neznam kako je na ostalim karaulama bilo u bivšoj državi ali mislim i dalje da ste zaslužili sve pohvale i tiule iako niste odrađivali sve po ps-u, to bi se odnosilo najviše na pitanje izolacije ipak treba tolko izdržati u toj planini, kao što sam negdje opisao vojnika koji se skidao sa vaših karaula, ta mi je slika ostala još i dan danas neizbrisiva, na kraju mislim da mu je trebalo dugo u civilizaciji da se oporavi i dojde k sebi, a još se jednom pitam po tko zna koji put: koje su to zaluge iliti nezazluge da mladi čovjek završi na ovakav naćin a netko nije pušku ni vidio oćima a odslužio je svoje, lutrija ili????...pozz suca
 
Humka, hvala za pohvale, svako od graničara si je zaslužio pohvale, žalostno je što osim na redkim forumima to niko i ne spominje. Večina vidi kao da smo hvatali neke krivine, a u stvari smo stavljali svoj život na kocku, ako bi stvarno došlo do nekog rata, mi bi prvi nastradali. Nebi bilo baš nekog povlačenja, borba do kraja.
 
To što kažeš po PS, ja sam razumeo moj ''posao'' na granici da pazim da neko ne pređe, verovatno ni ti nisi nosio kapu ceo dan. Nisam je ni ja, ali sam bio na granici kad se od mene to tražilo. PS i nije tako važan, važno je da se odradi zadatak!
 
Suca je imao veči teren i više do granice nego ja, ali to ne znači da nismo na kraju dana prehodali isto. Nama su desetari dali zapovest kde moramo da budemo u koje vreme na terenu. Sat do granice, sat nazad, pa zimi 3x4 sata ili leti 2x6 sati uz granicu... nakupi se kilometara. Nisu nam đabe dali dva para sasvim novih čizmi.
 
Što se tiče skidanja, nekoliko nedelja pre ''datuma'' je bila na kraj leta prva magla na karauli. Kad sam izašo iz karaule, pomirišem tu maglu i pomislim, još malo pa če skidanje i prava Ljubljanska magla. Dođe i taj dan, pa skoro u šest ustanem poslednji put na karauli, poslovim se od drugova, nisam ni doručak pojeo, pokupim stvari u civilki krenem na autobus,  natrag prema komandi, pa nas tamo zadržavaju tačno do 12.00 pa ja i nekoliko drugova sa drugih karaula krenemo natrag kuči, menjamo sve vozove samo da što prije dođemo kuči. Sad mi je malo žao da jih nisam pitao kako su se oni proveli, ali tada sam želeo samo da se što pre skinem. Na kraju sam završio na poslovnom vozu LJ-ZG, bila jedna simpatična hostesa, i ja sam ji očigledno bio OK, jer nisam bio tipičan putnik tog voza.... ali ja sam samo mislio da što pre stignem kuči. Kad sam stigao kuči, prvi posao mi je bio da odem po auto i po pare, pa u trgovinu, po hranu što je nisam imao tamo u zabačenom selu... E tada sam se oporavio i završio u civilizacij. Tada sam skoro sve zaboravio, osim što sada imam kome da pričam, pa se vračaju sečanja, i mislim da je pravilno, neka generacije iza nas znaju kako je bilo tada.
 
Kako sam završio na granici? Neznam? Možda je neka karaula izgledala kao kaznena ali nije bila, neko je morao i to da odradi. Verovatno stvarno kao lutrija, samo da neki u životu ne dobijemo velike nagrade, nego obične loše stvari. Ali nije mi žao ni minuta na karauli, vredelo je to probati.

Na vrh Go down
Vojnik Graničar
Pukovnik
Pukovnik
Vojnik Graničar


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 8112
ČLAN OD: : 2011-09-05
DOB : 54
M(j)esto Split

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime16.07.13 22:23

suca (citat):

Ma ne nimo tada ulazili u grcku, dosli smo do crte i oni takode..
A bilo je slucajeva, kada smo prelazili granicu..

Suca.
Što ste zaspali na karauli, odjednom vas nema nigdje.

Daj mi ovo objasni, to će sve zanimati na F.B.P.N. JNA.
Kada ste i zašto prelazili graničnu liniju i ulazili u Grčku.
Na vrh Go down
http://www.liveleak.com/
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime27.07.13 12:39

Pero™ (citat):
humka83 (citat):
neznam kako je na ostalim karaulama bilo u bivšoj državi ali mislim i dalje da ste zaslužili sve pohvale i tiule iako niste odrađivali sve po ps-u, to bi se odnosilo najviše na pitanje izolacije ipak treba tolko izdržati u toj planini, kao što sam negdje opisao vojnika koji se skidao sa vaših karaula, ta mi je slika ostala još i dan danas neizbrisiva, na kraju mislim da mu je trebalo dugo u civilizaciji da se oporavi i dojde k sebi, a još se jednom pitam po tko zna koji put: koje su to zaluge iliti nezazluge da mladi čovjek završi na ovakav naćin a netko nije pušku ni vidio oćima a odslužio je svoje, lutrija ili????...pozz suca
 
Humka, hvala za pohvale, svako od graničara si je zaslužio pohvale, žalostno je što osim na redkim forumima to niko i ne spominje. Večina vidi kao da smo hvatali neke krivine, a u stvari smo stavljali svoj život na kocku, ako bi stvarno došlo do nekog rata, mi bi prvi nastradali. Nebi bilo baš nekog povlačenja, borba do kraja.
 
To što kažeš po PS, ja sam razumeo moj ''posao'' na granici da pazim da neko ne pređe, verovatno ni ti nisi nosio kapu ceo dan. Nisam je ni ja, ali sam bio na granici kad se od mene to tražilo. PS i nije tako važan, važno je da se odradi zadatak!

 
Kako sam završio na granici? Neznam? Možda je neka karaula izgledala kao kaznena ali nije bila, neko je morao i to da odradi. Verovatno stvarno kao lutrija, samo da neki u životu ne dobijemo velike nagrade, nego obične loše stvari. Ali nije mi žao ni minuta na karauli, vredelo je to probati.


Selekcija,vojničke sposobnosti i na neki način nisi bio baš primjeran vojnik. Pri tome ne mislim ništa loše nego jednostavno na to da nisi slijepi poslušnik i da imaš određeni vid osobnosti.
To je onako suštinski rečeno.Iz toga lako razlučiš i ostale "podobnosti" da završiš tamo gdje smo završili.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime28.07.13 1:28

Zagorac, na tu karaulu me je opomenu još jedan prijatelj (zapravo školski drug mog brata) kad je čuo kde idem na obuku i da je to kao kaznena karaula, jedan njegov rođak je bio na njoj. U stvari je i bila jer je imala najteži rejon od ostalih iz naš komande.

Naravno da nije bila kaznena u smislu golog otoka, i naravno da su dolazili i ostali što nisu ništa skrivili. Moram da priznam da moja kartoteka nije bila baš idealna, ali nikad nije bilo napisano da nisam izvršavao/izvršio naređenja.

kde sam završio u JNA... ja nemam sreče u životu, da mi ide malo bolje, super bi bilo, ali i ovako ne mogu da se žalim, ništa mi ne fali. Bilo je teško na karauli, ali ipak preživelo se, a bilo je i super momenata, koje obična gradska vojska neče nikad razumeti.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime28.07.13 13:12

Pero, mislim da je i tada bilo veza, protekcija, mita, i svega što čovjek može dozvoliti samom sebi tako da je odgovor na to kad sam postavio to pitanje. Pa kao što sam rekao negdje bilo je vojnika koji nisu niti pušku vidjeli a da neprićam o svim tim gađanjima, i vječito nošenje o ramenu od poćetka do kraja vojnog roka. Auto jedinicu da ne spominjem kako se tu samo ulazilo a mi graničari izgleda smo bili fakat kažnjeni iako je morao i to biti netko ali opet pitanje zakaj baš ja. A kao što navodiš bilo je svašta i nežalim se, danas kad sagledam sve i prisjetim se svega 90% bi ponovno prošao toga samo ne onog dijela u kojem nepismeni zapovjedni kadar se iživljavao nad nama. Dobra i duga obuka, iskustvo sa karaule i posle operative u komandi bila je zaista savršena zrela škola.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime28.07.13 19:21

Pero™ (citat):
Zagorac, na tu karaulu me je opomenu još jedan prijatelj (zapravo školski drug mog brata) kad je čuo kde idem na obuku i da je to kao kaznena karaula, jedan njegov rođak je bio na njoj. U stvari je i bila jer je imala najteži rejon od ostalih iz naš komande.

Naravno da nije bila kaznena u smislu golog otoka, i naravno da su dolazili i ostali što nisu ništa skrivili. Moram da priznam da moja kartoteka nije bila baš idealna, ali nikad nije bilo napisano da nisam izvršavao/izvršio naređenja.

kde sam završio u JNA... ja nemam sreče u životu, da mi ide malo bolje, super bi bilo, ali i ovako ne mogu da se žalim, ništa mi ne fali. Bilo je teško na karauli, ali ipak preživelo se, a bilo je i super momenata, koje obična gradska vojska neče nikad razumeti.

 Kaznena nije bila nijedna,samo je na nekima bilo bitno teže i zahtjevnije nego na drugima.
Pod slijepi poslušnik nisam mislio na izvršavanje ili ne izvršavanje zadataka i obaveza,mislio sam na one svakodnevne stvari u vojničkom životu na obuci.
Netko se prema tim nekim stvarima odnosio kao"mangup" a netko kao "tetkica".
Uz vojničke sposobnosti to je bilo bitno za profil(starješine znaju na što mislim i oni su u nekim bitnim stvarima
više preferirali mangupe)
Poslije obuke nisu svi išli na granicu.Neki su otišli u druge garnizone a neki su ostali.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime29.07.13 0:05

humka83 (citat):
Pero, mislim da je i tada bilo veza, protekcija, mita, i svega što čovjek može dozvoliti samom sebi tako da je odgovor na to kad sam postavio to pitanje. Pa kao što sam rekao negdje bilo je vojnika koji nisu niti pušku vidjeli a da neprićam o svim tim gađanjima, i vječito nošenje o ramenu od poćetka do kraja vojnog roka. Auto jedinicu da ne spominjem kako se tu samo ulazilo a mi graničari izgleda smo bili fakat kažnjeni iako je morao i to biti netko ali opet pitanje zakaj baš ja. A kao što navodiš bilo je svašta i nežalim se, danas kad sagledam sve i prisjetim se svega 90% bi ponovno prošao toga samo ne onog dijela u kojem nepismeni zapovjedni kadar se iživljavao nad nama. Dobra i duga obuka, iskustvo sa karaule i posle operative u komandi bila je zaista savršena zrela škola.

Humka, bilo je svačega, veze, protekcije... u ono vreme niko nije hteo d bude na granici, da stavlja svoj život na kocku da ga neo napuca sa one strane.

Ja sam na obuci spucao puno više metaka nego drugovi (iz civilstva) sa kojima sam pričao. Bilokde da sam išao iz kruga karaule uvek smo nosili pušku Exclamation 

Bili smo neke vrste kažnjeni, ali ipak je morao neko to da odradi. Ne žalim se na to, recimo padobranci od početka nisu voleli da skaču, pa su na kraju skakali.....

A što se tiče zapovednog kadra na granici, o tome čemo na privatno. I ne kažem da je svugde bilo tako. Verujem da su to izuzetci, nisu pravilo.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime29.07.13 11:21

Pero™ (citat):
humka83 (citat):
Pero, mislim da je i tada bilo veza, protekcija, mita, i svega što čovjek može dozvoliti samom sebi tako da je odgovor na to kad sam postavio to pitanje. Pa kao što sam rekao negdje bilo je vojnika koji nisu niti pušku vidjeli a da neprićam o svim tim gađanjima, i vječito nošenje o ramenu od poćetka do kraja vojnog roka. Auto jedinicu da ne spominjem kako se tu samo ulazilo a mi graničari izgleda smo bili fakat kažnjeni iako je morao i to biti netko ali opet pitanje zakaj baš ja. A kao što navodiš bilo je svašta i nežalim se, danas kad sagledam sve i prisjetim se svega 90% bi ponovno prošao toga samo ne onog dijela u kojem nepismeni zapovjedni kadar se iživljavao nad nama. Dobra i duga obuka, iskustvo sa karaule i posle operative u komandi bila je zaista savršena zrela škola.

Humka, bilo je svačega, veze, protekcije... u ono vreme niko nije hteo d bude na granici, da stavlja svoj život na kocku da ga neo napuca sa one strane.

Ja sam na obuci spucao puno više metaka nego drugovi (iz civilstva) sa kojima sam pričao. Bilokde da sam išao iz kruga karaule uvek smo nosili pušku Exclamation 

Bili smo neke vrste kažnjeni, ali ipak je morao neko to da odradi. Ne žalim se na to, recimo  padobranci od početka nisu voleli da skaču, pa su na kraju skakali.....

A što se tiče zapovednog kadra na granici, o tome čemo na privatno. I ne kažem da je svugde bilo tako. Verujem da su to izuzetci, nisu pravilo.

Po tom pitanju,na karauli Drenak je hvala bogu bilo sve u redu.
Svaka čast "Gavri"!
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime29.07.13 23:42

humka83 (citat):
Pero, mislim da je i tada bilo veza, protekcija, mita, i svega što čovjek može dozvoliti samom sebi tako da je odgovor na to kad sam postavio to pitanje. Pa kao što sam rekao negdje bilo je vojnika koji nisu niti pušku vidjeli a da neprićam o svim tim gađanjima, i vječito nošenje o ramenu od poćetka do kraja vojnog roka. Auto jedinicu da ne spominjem kako se tu samo ulazilo a mi graničari izgleda smo bili fakat kažnjeni iako je morao i to biti netko ali opet pitanje zakaj baš ja. A kao što navodiš bilo je svašta i nežalim se, danas kad sagledam sve i prisjetim se svega 90% bi ponovno prošao toga samo ne onog dijela u kojem nepismeni zapovjedni kadar se iživljavao nad nama. Dobra i duga obuka, iskustvo sa karaule i posle operative u komandi bila je zaista savršena zrela škola.


Humkka, naravno da je bilo svačega, jedino mito ne mogu da potvrdim. Koliko sam pričao o događajima iz JNA, sa drugovima, svi su rekli da su puno manje proživeli, prepucali, prepešačili nego mi graničari.

Ne osečam se da sam u principu bio kažnjen, neko je morao to da uradi. Ali siguran sam da sam ja i neki bili poslani namerno na najtežu karaulu. Sigurno nisam ja i ostali ''dobio'' tu karaulu po naključju. Recimo u mojoj JNA kartoteci je pisalo ''želi da napusti JNA'' nije bio nikakav politički stav. Ajde oni što su nas slali na karule su nas poslali kao po njihovoj dobroti ili prema kartotekama. Kartoteke su stigle na karaule pre nas!!!!

Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 2042
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime30.07.13 0:07

ZAGORAC (citat):


Selekcija,vojničke sposobnosti i na neki način nisi bio baš primjeran vojnik. Pri tome ne mislim ništa loše nego jednostavno na to da nisi slijepi poslušnik i da imaš određeni vid osobnosti.
To je onako suštinski rečeno.Iz toga lako razlučiš i ostale "podobnosti" da završiš tamo gdje smo završili.


Kao što sam napisao, u kartoteci mi piše; želi da napusti JNA. Ipak izvšavao i izvršio sam sve zadatke. Ništa politički, imao sam neke privatne poslove da završim. Jedino zbog toga nisam bio primeran vojnik.

Naravno, onaj ko je birao, sigurno je poslao mene na najteži rejon. 99% nas je iz naše kasarne otišlo na karaule. Kartoteke su došle u komandu i karaule pre nas!

Što se tiče psiho-fizičkih osobina ostalih iz moje generacije, nislim da su bili vrhunski. Da je započeo neki rat, rado bi bio na njihovoj/našoj strani.
Na vrh Go down
humka83
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik



BROJ POSTOVA: : 368
ČLAN OD: : 2013-01-09

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime30.07.13 21:58

sve jasno kao dan i slažem se s tobom ali morao je postojati nekakav klik ili već nešto drugo kak se zove za nas odabrane koji smo završili po šumama. Za karakteristike kak su se zvale znam da su došle prije te je u njima pisalo sve, a primijetio sam da je najviše vojnika iz pješadije završavalo na karaulama, te još jednom ponavljam da je mali broj tih zapovjednika rješavalo sudbinu mnogih vojnika, bio sam u Skopju i ponadao se koji kilometar bliže a oni mene još dosta kilometara dalje pa zato mi još nije sjelo u glavucu, pa zašto, kako, zbog ćega itd.
Na vrh Go down
ZAGORAC
Kapetan
Kapetan
ZAGORAC


Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3590
ČLAN OD: : 2012-02-13
DOB : 60

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime30.07.13 22:09

humka83 (citat):
sve jasno kao dan i slažem se s tobom ali morao je postojati nekakav klik ili već nešto drugo kak se zove za nas odabrane koji smo završili po šumama. Za karakteristike kak su se zvale znam da su došle prije te je u njima pisalo sve, a primijetio sam da je najviše vojnika iz pješadije završavalo na karaulama, te još jednom ponavljam da je mali broj tih zapovjednika rješavalo sudbinu mnogih vojnika, bio sam u Skopju i ponadao se koji kilometar bliže a oni mene još dosta kilometara dalje pa zato mi još nije sjelo u glavucu, pa zašto, kako, zbog ćega itd.

 O tome sam ti ja prvi puta razmišljao kad sam se vozio u "dajcu" iz Velesa u Debar.
Piše sve iznad i na mojoj karauli(vezano za prekomandu i datume),pa ti vidi jesam li u pravu.
Na vrh Go down
cele iz fotelje
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2021-03-04

Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime04.03.21 1:35

humka83 (citat):
suca sad mi je jasno sve, i pomozi mi još na jednom djeliću, koja je treća karaula bila kad ste se spajali prek zime Golubac, Konopište i ?
Puljevac, letnja karaula Konopišta. Desetar Pošmuga Toni iz Smedereva komandir  (ZKK) od maja do septembra 1989.
Na vrh Go down
Sponsored content





Gevgelija Karaula Golubac Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Gevgelija Karaula Golubac   Gevgelija Karaula Golubac Icon_minitime

Na vrh Go down
 
Gevgelija Karaula Golubac
Na vrh 
Stranica 1/1
 Similar topics
-
» Ohrid VP 7059/9, pa Gevgelija VP 8628, karaula Golubac
» Skopje - Goce Delčev, Gevgelija - karaula Humka 1982/83
» Graničari Gevgelija '83.
» Karaula BITUŠE 73/74 (četvrti dio teme)
» Karaula DUB

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: 
SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA
 :: SR MAKEDONIJA
-
Idi na: