FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez - Everyone has the right to memories
 
HomeEventsRegistracijaLogin

 

 LASTOVO

Go down 
+20
flexi
Ljiljan
PORUCNIK
Gringo
88mm
diverzantLastovo
izoljubljana
howitzer
Barba 1100/6
more6
dpuric
vezist 84
taxi
purger
vladimir
Max Blitz
Djole71
SveJug
Stazio
Kaplar M
24 posters
Idi na stranicu : Previous  1, 2
AutorPoruka
purger
Kapetan I klase
Kapetan I klase
purger


Forumska Spomenica 2009 FS
Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) Orden NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Jubilarna Medalja 10 godina JM
BROJ POSTOVA: : 4400
ČLAN OD: : 2009-11-15
DOB : 58
M(j)esto ZAGREB

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime27.12.13 15:20

Barba veliki + za iscrpno izvješće!

_________________
Tko pjeva često zlo i misli
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime02.01.14 3:01


Lastovo 89/90



 
Lastovo 2008.



Na vrh Go down
Djole71
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 36
ČLAN OD: : 2012-09-25
M(j)esto Београд

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime18.02.14 20:28

I šta sad...? Krene,krene,pa stane... Gde su svi oni koji su bili na Lastovu?
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime18.02.14 22:34







Na vrh Go down
taxi
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2013-07-17
DOB : 55
M(j)esto Beograd

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime21.02.14 15:36

Pogled sa Huma prema Italiji

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
howitzer
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 5
ČLAN OD: : 2014-03-04

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime04.03.14 17:18

Na Lastovu u Pasaduru je apartmanska vila posljednjeg zapovjednika otoka, generala hrv. vojske Luke Đanka. Odsjeli smo jednom kod njega desetak dana. Jako zanimljiv lik, pun pripovijesti.
Na vrh Go down
izoljubljana
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 4
ČLAN OD: : 2014-04-07
DOB : 53
M(j)esto Ljubljana

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime08.04.14 19:17

Pozdrav svima Evo i ja sam bio na Lastovu 88 došao iz knina radio sam u mehanički radionici.Imena oficira se ne sečam dobro se sečam majstora civila sa kim smu išli okolo i popravljali čamce avte mjerili kopresiju na topovima.
 Ponekad se sretnem sa slovencima koji su bili tamo Robert glavni kuhar onda Vojko iz celja pa sven iz sevnice pre par dana sam sreo Perota iz trzina. Kafu smo kuvali u pumpi za vodu koju je dužio neki slovenac. Skoro svaki dan smo slušali muziku u razglasu koju je isto dužio slovenac,Prvo što smo napravili kad smo došli  popravili prozore u zajedničkoj sobi popravili parket zakrpili rupu na platfonu i ofarbali hodnik.Cigarete Safari i pivo kupovali u kantini pored razglasa .U kinu dole u Ubliju sam bio možda dva puta ali smo više puta išli u kafanu legalno ili preko ograde. Jedno smo bili u nekom disku tamo gde je neku hotel ili motel izvadile nas neka grupa cura iz slovenije presvukli se u civil i žurka a u disku sami oficiri jao.No nije bilo frke jer smo bili sa djevojkama,...
Ponekad sam bio na straži na Mrčari i svugdje samo plavo nebo i more.
Sječam se vojnika iz Karlovca koji se napio i razbio fapa.
ako se još nešto sjetim napisaču
pozdrav svima

Na vrh Go down
diverzantLastovo
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2013-01-21

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime11.04.14 20:03

Pozdrav forumašima!

Ovo mi je prvi post, do sada sam samo čitao vaša iznimno zanimljiva iskustva Smile

Nisam bio u JNA; spadam u dosta mlađu generaciju ('89te sam bio zadnja generacija pionira), no povijest, kultura, običaji,

priče i slično su mi kako hobi, tako i profesija; tako da sam na ovom i sličnim forumima uvijek mogao naći kakvu zgodnu

pričicu-anegdotu za "zapalit znatiželju" u ionako već radoznalim turistima.

Na Lastovo odlazim, kako sam s prijateljima, tako i s grupama turista, od 2006te (nisam bio možda jedno ili dva ljeta od

onda, zbog drugačijih programa i posla itd.); pa ako vas zanima priča o otoku iz perspektive nekog mlađeg poput mene, evo

mojih iskustava:

Prije dolaska na Lastovo nisam znao praktički ništa o otoku, zbog vrlo šture literature i sl., osim onog "školskog", kako

su Lastovo i Vis bili vojna uporišta i zatvoreni za posjete stranaca, osim za jugoslavene.

Sjećam se i jedne rečenice pokojne Savke Dabčević-Kučar, s jednog njenog gostujućeg predavanja na Filozofskom fakultetu u

Zagrebu kojeg sam pohađao (mislim da je bilo povodom neke obljetnice "Hrvatskog proljeća"), ne sjećam se točno o čemu je

pričala svo vrijeme (no svakako se radilo o političko-ekonomskoj situaciji u Jugoslaviji), netko joj je postavio pitanje u

stilu "Pa kako to da se taj ogromni turistički potencijal Dalmacije, poglavito južne, nije ranije iskoristio?" (misleći na

mas-turizam i slično), na što je odgovorila, parafraziram dakako, po sjećanju, "Drug Tito je primio takve prijedloge, koje

je odbio riječima - Pa ne smije neprijatelj da vidi naše podmorje i baze!". Istinito ili ne, vrlo je moguće; a u to se

Lastovo svakako može ubrojiti, kao dio južne Dalmacije (koju "predvodi" Dubrovnik i koji je uz Istru i dalje turistički

najpoznatija regija) i kao vrlo značajno vojno uporište ("Tko kontrolira Lastovo i Vis, kontrolira Jadran!").

Uglavnom, većina mog stečenog znanja o otoku proizlazi iz pričanja sa samim Lastovcima i Lastovkama, te iz jedne

izvanredne knjige (koju svakome preporučam, ukoliko ju uspijete nabaviti. Mislim da se može bez problema kupiti u

Turističkoj zajednici Lastova, ili naručiti, itd) "Lastovo kroz stoljeća", autora Antuna Jurice; te kasnije, razumljivo, i

iz mojih vlastitih iskustava i zapažanja.

Prvi puta kad sam došao tamo, s grupom turista, odmah sam osjetio da je "vrijeme tamo stalo" (što uopće ne

smatram negativnim, dapače).

Ukrcali smo se u Hvaru na "moderni" katamaran, te nakon "hvarskog turističkog ludila" (uz Dubrovnik je Hvar danas

vjerojatno "najelitističkija" i najskuplja destinacija na Jadranu) smo krenuli prema Lastovu. Stigli smo relativno brzo

(od Hvara je oko 1h 45min, uz stajanje u Vela Luci na Korčuli za iskrcaj i ukrcaj putnika, znači oko 2h sve skupa) u luku

Ubli. Tamo nas je dočekao "živopisan" bus, star i naizgled u jedva voznom stanju, s natpisom "Komunalac" Smile
U desetak kilometara do "Sela", tj. samog mjesta Lastova, cestom se mogla vidjeti zaista zapanjujuće lijepa priroda,

polja, uvale (pogotovo uvala mjesta Zaklopatica, nekoliko kilometara prije Lastova), pogled na Korčulu... I jedno odvratno

smetlište koje je katastrofalno zaudaralo, potpomognuto ljetnim temperaturama 30+.

Moglo se primjetiti i nekoliko stazica koje su silazile prema moru s ceste, no niti kraj jedne nije bila nikakva tabla,

oznaka, ništa; osim table za uvalu Kručicu.

Valja spomenuti, što se tiče "prvog pogleda i doživljaja", pri polasku busa iz Ubla - vanjskim izgledom zanimljiva crkva i

već spomenuti hotel "Sirena" (upečatljiv kompleks u tako malom mjestu; derutan, neiskorišten, uništen - mislim da je tamo

bio nekakav dućančić pri početku kompleksa hotela, danas ga više nema ako se ne varam: lanac supermarketa "Studenac" se

napokon proširio i do Lastova: postoje dva na otoku, jedan u Ublima, drugi u Lastovu). Kad smo već kod dućana, da ne

zaboravim spomenuti, bio je isto tako jedan manji kraj hotela Solitudo na Pasaduru, mislim da ni njega danas više nema.

Mjesto Lastovo: pošta, turistička zajednica, dve birtije (dakako, konkurentne itd), pizzeria, apoteka, nekakav dućan s

raznim drangulijama i suvenirima, dućan i odmah kraj njega drugi (koji je slovio kao "mesnica", no vidjela se nekakva

"konkurencija" kao i kod kafića Very Happy ). Naravno, pokušao sam odmah nabaviti kartu otoka u Turističkom uredu: karta koja se

mogla kupiti je bila vrlo zastarjela i ne-indikativna (naravno, asfaltirane ceste su korektno bile ucrtane, no nas su

zanimale staze, stazice, kozji putevi i sl.). Odmah sam dobio objašnjenje kako je detaljna (topografska) karta Lastova

bila vojna tajna, a od '90ih (tj. otkada je otišla vojska) se nikada nije napravila "prava" karta, zbog praktički

nepostojećeg interesa...

Nakon što smo kupili namirnice za "piknik" slijedećeg dana, krenuli smo prema našem odredištu, kampu u Skrivenoj Luci

(koju mještani i danas zovu Portorus/š, ime je "iskrivljeni" oblik talijanskog imena Porto Rosso - postoji i restoran

identičnog imena u samoj uvali, kraj mora odmah; mislim da je ime promijenjeno za vrijeme Jugoslavije/JNA).
Opremu i većinu osoba je prebacio kamionetom sam vlasnik kampa, inače ribar "tko zna koje generacije u obitelji", a i

poštar Smile "Komunalac" tada nije vozio na relaciji Lastovo-Skrivena Luka...

Atmosfera u kampu je bila i ostala fenomenalna, ljudi iz svih dijelova ex-Yu (najviše iz Slovenije, Hrvatske, Srbije,

BiH), ostali su većinom bili talijani; su se bez obzira na godine i "generacijski jaz" (pa čak i unatoč "jezičnim

barijerama" -- tu mislim isključivo na talijane Wink ) su se uvijek fenomenalno dobro slagali, čemu je zaslužna i gospođa

vlasnica sa svojom fenomenalnom kuhinjom. Neću o tome previše, da se ne shvati kao reklama, no svakako preporučam

posjetiti!


Prvi dan pješačenja (ukoliko čitate i dalje, te ako vas zanima, mogu staviti satelitske slike s Google Eartha da vidite

puteve itd, ili skenirati sadašnju odličnu i vrlo preciznu kartu, recite u komentarima!) je planirano ići od kampa do

Lastova putem koji je ucrtan na toj tadašnjoj, lošoj karti. Prvi dio, od kampa do jednog od vinograda u polju je prošao

relativno ok, ako zanemarimo da je put bio jedva uočljiv i zarastao u šikaru, trnje (kupine), postojale su nekakve vrlo

blijede markacije i više smo se igrali istraživanja nego "pravog" pješačenja po "znanoj/zadanoj" ruti... Drugi dio, uf.

Izgubili smo jako puno vremena, jer smo naišli na račvanje koje nije bilo na karti. Došavši do pumpne stanice, naišli smo

na usku cestu (no asfaltiranu), pa smo njome nastavili "logičnim" smjerom prema Lastovu.

Ovdje bih, prije nastavka, spomenuo dvije stvari:

1. Mora se uzeti u obzir da je Lastovo 2003.god poharao jedan ogroman i devastirajući požar. Lokalni piroman (i vjerojatno

narkoman) je zakurio praktički cijeli otok, "zbog neuzvraćene ljubavi"... Priča zvuči nevjerovatno, no zaista je istinita,

evo detalja na webu od Slobodne Dalmacije:
[You must be registered and logged in to see this link.]

Od nekada najšumovitijeg i najzelenijeg jadranskog otoka (danas je to oficijelno Mljet, nacionalni park itd, svojevrsna

"reklama"; no točnije je to ipak Lokrum kraj Dubrovnika - odnos površine i pošumljenosti itd), izgorilo je oko dvije

trećine otočne površine... To možete uočiti i sada na satelitskim snimkama (google earth: sve što je "bijelo" oko Skrivene

Luke je gorjelo). Znate već kakva bude situacija s terenom kad se požar ugasi i tlo natrpa morskom vodom - stvori se sloj

soli pa treba čekati godinama da se priroda vrati na svoj stari izgled. Tek je prije 2-3god krajolik postao nešto manje

"ćelav", treba još čekat...
Osim te štete solju, postojala je i šteta izgorenih stabala koja su popadala i blokirala te nekad prohodne stazice, te

sakrila markacije, itd.

2. "pumpna stanica" - Lastovo se opskrbljuje vodom pumpajući je iz dubina (kao i Vis, npr). Ono što je zanimljivo, a ujedno i porazno, regionalni vodovod se zove "NPKL" (Neretva-Pelješac-Korčula-Lastovo), ured je u Korčuli (gradu)! Korčula je spojena na kontinentalnu vodu ako se ne varam, 1986.god. Po pričama Lastovaca, do Lastova su položene cijevi i sve je bilo spremno, no voda nikada nije potekla... Sada situacija ide prema boljem; ukoliko vas ta tema više zanima, proguglajte.

Nedavno je spojen i Mljet, tj. završila je prva etapa povezivanja.


Drugi dan je bilo u planu popest se na sami vrh (Hum, 417m), pa se spustit ucrtanom stazom do asfaltne ceste Ubli-Lastovo, pa nastavit prema uvali Kručici, iz koje bi išli ucrtanom stazom prema Pasaduru. To je bila živa katastrofa Smile Do vrha nije bio nikakav problem doć, no put do asfalta je bilo nemoguće naći -- tamo se nalazi bivše komandno mjesto (neki kažu da je komandno mjesto bilo drugdje, no meni su svi lokalci rekli da je to na Humu: sad o čemu se točno radi, eto, možda vi stariji znate točno šta je taj kompleks JNA predstavljao), ograđeno žicom, natpis "pažnja, mine"! Kasnije sam saznao da je to netko od lokalnih na svoju ruku ogradio i stavio tablu, tamo je čuvao ovce i koze (svašta). Kraj tog kompleksa se nalazi povelika kamena petokraka na zemlji (pretpostavljam kako bi objekt bio što uočljiviji iz zraka). Velim, o čemu se točno radi, ne znam... Nismo uspjeli naći ucrtani put, pa smo promijenili plan i spustili se kraj heliodroma na cestu prema Ublama, te pješačili po asfaltu (bljak) sve do Pasadura...

Tek sam s drugom ili trećom grupom uspio naći taj put s Huma. Pentrali smo se po izgorenim balvanima, gmizali ispod njih, no uspjeli smo. Sve je bilo puno paučjih mreža (a lastovski pauci i njihove mreže su doslovno i bez pretjerivanja, ogromni Smile nasreću nema otrovnih; vidjeli smo jednu preko cijele cestice prema Pasaduru, između dva čempresa, impozantno). Uspjeli smo i do Kručice doći, u uvalu (spomenuo sam već da je to bila jedina markirana staza s glavne ceste, bar tablom koja je označavala početak). Iz Kručice prema Pasaduru, put nismo našli, potpuno je bio obrastao šumom i nigdje se nije nazirao niti početak.

Nekoliko godina kasnije, kada je oformljen Park Prirode Lastovo, tj. zaista stavljen u funkciju, dolaskom i organizacijom rendžera i sl., situacija se kompletno promijenila. Počistili su sve prije neprohodne puteve, profesionalno ih markirali (crveno-bijele planinarske oznake), održavaju ih, itd. U suradnji s HGSS-om (hrv. gorska služba spašavanja) su izdali kartu otoka na kojoj je sve jasno ucrtano, vidljivo i izvanredno napravljeno - asfaltne ceste, požarni putevi, pješačke staze, biciklističke staze... Zahvaljujući PP-u, i otok je pomalo oživio - nova radna mjesta (naravno, ne enormno puno, no ipak..), naplata brodovima ulaza u akvatorij... Nove konobe, agroturizmi tj. seoska domaćinstva su samo dodatni bonusi. Smrdljivo smetlište je isto tako sanirano Smile

Ipak, problema na otoku svakako ima, ponajviše što se tiče prometne povezanosti i odlaska mladih sa otoka. Prva nelogičnost koja se uočava: otok administrativno spada u Dubrovačko-neretvansku županiju, no oni s Dubrovnikom nemaju normalnu povezanost! Ukoliko netko treba ići poslom u Dubrovnik (ili privatno, svejedno), procedura je sljedeća: -mora- se ići na katamaran (linija je Ubli-Vela Luka-Hvar-Split) ujutro u 4.30h (kada kreće i trajekt, razmak je 5min samo, no trajekt je naravno znatno sporiji), te se mora "uhvatiti" autobus koji vozi iz Vela Luke u Dubrovnik. Problem je "samo" što kataraman stiže na Korčulu za nekih 45min, dakle oko 5:15h, u ISTO vrijeme kada bus polazi u Dubrovnik!! Lastovci su već naviknuti zvati kolodvor u Vela Luci, te moliti da zamole vozača da ih pričeka dok ne siđu s katamarana! Oni iskusniji nazovu kolodvor i samo pitaju koji će vozač bit, pa zovu njega direktno na mobitel Smile Nevjerovatno.

U sezoni doduše postoji katamaranska linija (ne od Jadrolinije), no samo dva puta tjedno, u vrijeme koje lokalnom čovjeku nikako ne odgovara za otić do Dubrovnika i vratit se isti dan (šta je i nemoguće zapravo).

Što se tiče odlaska mladih - na otoku postoji samo osnovna škola. Nakon toga, idu u đačke domove u Split (jer tko bi se vraćao svaki dan na Lastovo, em što se tiče vremena, em novaca...). Dođu za vikend, blagdane.. Neki nakon srednje odu i na fakultet u Zagreb, Dubrovnik, još se rjeđe vraćaju, a još rjeđe vraćaju za stalno nakon studija.

Jedna izvanredna solucija bi im bila da djeca mogu ići u srednju školu u Blatu na Korčuli (jedna od boljih u cijeloj državi; njihovi maturanti su godinama visoko na listama upisanih na fakultete); u tom slučaju bi se svaki dan mogli vraćati doma i život bi im sigurno svima bio drugačiji: no naravno, tko će financirati brod za nekolicinu školske djece? Nažalost nitko, država i Jadrolinija sigurno ne...


Eto, ukratko Very Happy Ukoliko je netko zainteresiran za dijeljenje ovih "suvremenijih priča", hajmo! Smile

Na vrh Go down
88mm
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2014-07-21

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: 1.OAB   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime21.07.14 22:21

bio tamo 85/86 na 88mm, ima li neko možda iz tog vremena?
Na vrh Go down
dpuric
Kapetan
Kapetan
dpuric


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
JM10 JM
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 3438
ČLAN OD: : 2012-10-22
DOB : 57
M(j)esto Kraljevo

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime21.07.14 22:22

88mm, dobro dosao na forum!
Na vrh Go down
Stazio
Major
Major
Stazio


Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 5085
ČLAN OD: : 2012-11-24
DOB : 56
M(j)esto HN

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime21.07.14 23:52

88mm (citat):
bio tamo 85/86 na 88mm, ima li neko možda iz tog vremena?

Blizu tebe, na Korčuli, u isto vrijeme.  Very Happy 

 cheers
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.08.14 4:59

Prežba je otok smješten sjeverozapadno od Lastova, s kojim je kod zaselka Podlenga mostom povezan s naseljem Pasadur.
Na njemu se nalaze dva potkopa.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Potkop Sito


[You must be registered and logged in to see this image.]

Potkop Kremena
Članak o Lastovu:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Gringo
Kapetan
Kapetan
Gringo


BROJ POSTOVA: : 3705
ČLAN OD: : 2011-09-29

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.08.14 10:10

A more je kristalno čisto!!!

_________________
Čovjek je gospodar svih onih riječi koje nikada nije izgovorio, kao i rob svega onoga što mu je izmaklo!  
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.08.14 23:47

vladimir (citat):
do 1989 na Visu je bio zabranjen pristup strancima ali je Vis  imao 4000 stalnih gostiju ,tj. pripadnika JNA.

To se, nezvanicno , zvalo - stalni vojni turizam.
Na Visu sam placao turisicku tarifu i to za dva kreveta. Sreca sto su plate bile dobre.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.08.14 23:56

Djole71 (citat):
Max Blitz (citat):
Djole71 (citat):
Šta je sad?Otvori se tema i ...Ništa!Jel moguće da niko nema još neku zanimljivu priču o Lastovu?

Zdravo Djole! Very Happy
Imaš pravo, i ja bih čuo nešto iz prve ruke s Lastova. Na netu ima svašta, al' nije to ono pravo... Very Happy

Neverovatno da se niko ne javlja ko je služio vojsku tamo.Ja jedino mogu da pričam o sećanjima kada sam tamo kampovao,jednom prilikom moj otac i naš prijatelj iz Slovenije su bili na nekom noćnom pecanju kada je na nekoliko desetina metara prošla podmornica,tiha kao duh...Nije im bilo sve jedno...A i pomorske patrole su znale da dovuku italijanske ribarske brodove koji su bili u krivolovu u našim teritorijalnim vodama.
Eto,čisto da se krene sa nečim,ostalo ostavljam drugima.
Pozdrav,Max.Naravno i drugi forumaši, pozdrav! Very Happy

I ja se sjecam da je na Visu, u jednoj uvali pod kontrolom JRM, (gdje su i vojnici iz garnizona Vis imali obuku u plivanju), bio jedan od zarobljenih italijanskih ribarskih brodova, koji su cekali otkup. Penjanje na njih  je bilo zabranjeno vojnicima, jer su bili u jadnom stanju, ali ko je to mogao da zabrani potporucniku, koji je nadzirao obuku, kad naredi - izlazak iz vode Smile
U brodu sam nalazio, u nekim kabinama, neke porno-stripove na italijanskom, propale djelove odjece mornara tog broda. I sve je ostalo na brodu. ne znam da li je istrulio, ili izvucen i iskoriscen za ogrijev.

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.08.14 23:56

Mislim da je 1989. počeo bit dozvoljen pristup i stranim državljanima na Vis i Lastovo, uglavnom jahtašima, ali su se po 'kopnu' užurbano počele postavljati nove žičane ograde.

Mogli su i prije dolaziti 'stranci' tj. naši ljudi porijeklom tko je imao rodbinu na otoku.
Na vrh Go down
PORUCNIK
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL
PORUCNIK


Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 10453
ČLAN OD: : 2014-08-01
DOB : 61
M(j)esto Bijelo Polje

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime15.08.14 0:02

Na jednom seminaru InSl, bio je mladji kolega s Lastova. Pricao nam je o farmi zeceva u kasarni i zalio se kako ih neke starjesine upucavaju, a onda peku.
Zna li neko nesto o tome?

_________________
Bili smo veca 'gospoda' dok smo bili 'drugovi', nego sto smo drugovi, sad, kad smo gospoda.
porucnik ness
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime02.09.14 6:58

Jurjeva luka, 1977/78...

[You must be registered and logged in to see this image.]





[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime14.09.14 6:12

Kasarna 'Maršal Tito' 2012.


[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime24.10.14 15:09

[You must be registered and logged in to see this image.]

Veća slika:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Još slika plana sadržaja u Jurjevoj luci:

[You must be registered and logged in to see this link.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime29.10.14 5:06

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Ljiljan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-11-15

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime15.11.14 3:07

Vojni Hotel u centru ublija zvao se sirena a Novi 80-te napravljen je solitudo..inace sam bio aprilska 80,4 dana odbrojao kad je Tito umro 13 mjeseci i 10 dana sam proveo tamo u komadu tako da mi je ostalo dosta u sjecanju pa i ostrvo mrcara gdje sam mjesec dana proveo kao vezista
Na vrh Go down
Ljiljan
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 2
ČLAN OD: : 2014-11-15

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime15.11.14 3:26

Halo vezist brdo iznad kasarne je bila kota 262 a 80 su na humu bili relejci i mornari koji su bili zaduzeni za Radar uh bilo je dosta ubuna za specijalni vod a ja po kazni sa rupovkom na ledjima pa preko strelista na kotu sjecas li se oficira iz voda veze zanima me Jesu li jos bilo Dragan milovanovic vodnik,Semso nuhovic ili nuhic vodnik pa onda jovica petkovic
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:36

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:37

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:40

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:43

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:45

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime19.11.14 20:46

[You must be registered and logged in to see this image.]
Na vrh Go down
flexi
Stariji Vodnik
Stariji Vodnik
flexi


BROJ POSTOVA: : 668
ČLAN OD: : 2013-02-05
M(j)esto Aleksinac

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime20.11.14 10:57

[You must be registered and logged in to see this image.]


The main rocket fuel was located in the chamber, sealed behind these HUGE blast doors. — у Lastovo - Otok Lastovo.
Na vrh Go down
transporter
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 99
ČLAN OD: : 2015-03-09

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime08.04.15 20:59

pozdrav svima. na lastovo sam dolazio kao vatrogasac na ispomoć preko ljeta od2005-2011. sviđa
se tamo nema gužve nio presinga.prešao sam dobar dio otoka i vojnih objekata, hum, sozanj, tunele sa topovima , jurjeva luka itd. pogled sa huma je neopisiv . ljudi su dobri. rado se sjetim tih dana.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime20.06.15 0:28

Jurjeva luka, Lastovo.... patrolni čamci PČ, raketna topovnjača RTOP, raketni čamci RČ...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Laslo
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2016-03-10

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime10.03.16 16:51

na lastovu sam sluzio vojsku 1975-1976 kao radio telegrafista dal ima neko iz te generacije neka mi se javi
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime03.07.16 19:58

Djole71 (citat):
Jedna od kasarni je bila više Ubla gde je kasnije pristajao trajekt...
U samom mestu je bio i vojni hotel "Sirena", ako se dobro sećam.
Barba 1100/6 (citat):
Hotel Sirena kojeg spominjete je potpuno napušten,devastiran i propao.

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime24.07.16 13:39

Kasarna Velje More...

[You must be registered and logged in to see this image.]

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL



Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24246
ČLAN OD: : 2012-10-30

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime03.12.16 3:14

Kombijem iz Ubla na Hum....



Na vrh Go down
kastor
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2016-12-09

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime09.12.16 17:02

Pozdrav,bio na Lastovu od novembra 89 do septembra 90 Jurjeva Luka - mornar ,staresine zastavnik Rakic  vodnik Hidanovic
Na vrh Go down
huh
Gušter
Gušter



BROJ POSTOVA: : 1
ČLAN OD: : 2017-01-03

LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime03.01.17 15:28

88mm (citat):
bio tamo 85/86 na 88mm, ima li neko možda iz tog vremena?
ja sam bio i zvali su me slovenac
Na vrh Go down
Sponsored content





LASTOVO - Page 2 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: LASTOVO   LASTOVO - Page 2 Icon_minitime

Na vrh Go down
 
LASTOVO
Na vrh 
Stranica 2/2Idi na stranicu : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Ne možete odgovoriti na teme ili komentare u ovom forumu
FORUM БИВШИХ PRIPADNIKA НЕКАДАШЊЕ JNA 22.12.1941 - 18.07.1991 :: SLUŽBA PO BIVŠIM REPUBLIKAMA I POKRAJINAMA :: SR HRVATSKA-
Idi na: