FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUM BIVŠIH PRIPADNIKA NEKADAŠNJE JNA 22.12.1941 - 18.07.1991

Sva(t)ko ima pravo na sjećanja - Свако има право на сећања - Vsak ima pravico na spomine - Секој има право на сеќавање - Gjith kush ka të drejt për kujtime - Mindenkinek joga van az emlekeihez

HomeEventsRegistracijaLogin

Automobili i motori u ex YU

Go down 
Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Next
AutorPoruka
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™

Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima Orden za VZ
Prim(j)eran Vojnik Značka PV
BROJ POSTOVA: : 2062
REPUTACIJA : 101
ČLAN OD: : 2012-10-29
M(j)esto LJ, nekad SFRJ

Automobili i motori u ex YU - Page 6 Empty
KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 5:11

@Max Blitz (citat):
Eeeee, nekad iz Njemačke doć u rodni kraj s ovakvim merdžanom, nije imalo cijenu.
Jedna od onih stvari koje se ne mogu kupit novcem i samo su gastarbajteri imali to zadovoljstvo, možda jedno od rijetkih u teškom životu u tuđini.  Smile
Danas da dođeš s helikopterom i privatnim avionom, nije to više to.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2ni90cj

A možda se ovdje radi o turistu jer vuče gliser i Rijeka je u pitanju, ali auto ja TAJ; jedan jedini ikada u povijesti, neponovljiv.  Laughing

Max, ovde malo grešiš, ovih W123 je bilo puno kod nas. Model 200D je bio krntija od auta, jedva da je dogurao do 130 po ravnom. Sa malo sređenom peglicom (+10%) ili fičom, nije bio problem da ga pređeš na uzbrdici. 

Imao sam priliku u osamdesetih da vozim 300D. Još uvek krš od auta. Tad sam imao Renault R 30, e to je bio luksuz i brzina. Recimo miljon posto bolji od W123. 

E a šta su si obični ljudi mislili o MB je drugo. IPAK nije bio vredan svoje reputacije.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

Orden Narodne Armije sa srebrnom zvijezdom (III.) NA
Orden za vojne zasluge s velikom zvijezdom (I.red) VZ
Orden za vojne zasluge sa srebrnim mačevima VZ
Medalja za Vojne Zasluge VZ
JM10 JM
Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 24335
REPUTACIJA : 657
ČLAN OD: : 2012-10-30

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 5:58

@Pero™ (citat):
Max, ovde malo grešiš, ovih W123 je bilo puno kod nas. Model 200D je bio krntija od auta, jedva da je dogurao do 130 po ravnom. Sa malo sređenom peglicom (+10%) ili fičom, nije bio problem da ga pređeš na uzbrdici. 

Pričam Pero ipak o počecima tih auta, a ne 80-tima... tad ih je bio...

Gledaš stvarii od kasnije kad si ti bio mladić... ja kako sam čuo od starijih, razlika je velika.

Osim toga, SLO je ipak nešto drugo bila kako god da se uzme. Wink

Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

Jubilarna Medalja "Prva Petol(j)etka Prva Petol(j)etka
Prim(j)eran Vojnik Prim(j)eran Vojnik
BROJ POSTOVA: : 2575
REPUTACIJA : 191
ČLAN OD: : 2012-11-06
DOB : 65
M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 20:25

Malo kviza, Koji je kombi u pitanju??

Automobili i motori u ex YU - Page 6 10614166_10205365506640671_8080294079995520552_n

Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 1964
REPUTACIJA : 193
ČLAN OD: : 2014-08-16
DOB : 70
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 20:32

East&West (citat):

Automobili i motori u ex YU - Page 6 10614166_10205365506640671_8080294079995520552_n
Na žalost moram da priznam da nije moj kmeeee
Crying or Very sad

mirko bratuš
Kapetan
Kapetan

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
Prim(j)eran Vojnik PV
BROJ POSTOVA: : 3117
REPUTACIJA : 225
ČLAN OD: : 2012-04-15
DOB : 73

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 20:43

East&West (citat):

Kateri kombi?Kje ga vidiš?
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD

Prim(j)eran Vojnik PV
Pravna Služba Pravna Služba
BROJ POSTOVA: : 1672
REPUTACIJA : 57
ČLAN OD: : 2013-03-15
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 20:43

@Pero™ (citat):
Citat :

Imao sam priliku u osamdesetih da vozim 300D. Još uvek krš od auta. Tad sam imao Renault R 30, e to je bio luksuz i brzina. Recimo miljon posto bolji od W123. 

A gde da poredis formulu jedan sa dizelasom? Laughing
Salim se zato sto je Renault u F1 imao model R 30. Dizel modeli su bili lenji jer su imali 50/80 konja , sto je jako malo za tezak auto. Ja sam vozio 200D automatik i kao sto kazes, uzbrdo fica lako da ga prestigne.
Ta generacija dizela su bili penzionerski automobili i sa njima nisi mogao brzo da vozis. Ako si ga forsirao brzo bi unistio motor, koji nije dizajniran za sportsku voznju. Jedn je siguno. Bili su dugovecni i bez problema prelazili 200K, a i generalka nije bila skupa.
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 22:52

Mislim da u R30 nije bio F1 motor. F1 mislim da je bio blok na 60 stepeni sa svečicom u sredini, verovatno 4V a PRV (Peugeot Reanult Volvo) je bio na 90 stepeni sa svečicom sa strane, definitivno 2V U planu je bilo V8 ali su mu odsekli dva cilindra. Tad bi bilo logično 90 stepeni. Fora je u blansiranju. Iako je imao PRV kučište od aluminija, unutrašnji delovi su mu bili isuvište teški. Kasnije je taj motor koristila i Lancia. 

Odprilike su iste klase, R20/30 i MB 123. Imao sam priliku da vozim oba modela. Iako slični po cenama i klasi na zpadnom tržištu, meni je bio Renault 100% bolji, udobniji, brži, više opreme...
Na vrh Go down
Pero™
Poručnik
Poručnik
Pero™

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 23:01

East&West (citat):

Koji kombi, kde je.....

e da usporim konje... iako nisam ginekolog video sam svšta. 

Ovo nije ništa naročito. E&W ako češ nači nešto naročitno ''sočno'' šalji na privatne pouke, da ne kvarimo decu. 

Inače mislim da dole piše Folks Lager... pa mora da je nešto švapsko, recimo ''transporter'' za... Jao nemojte je slati na ''čiščenje'' plinom, ipak nije toliko loša.
Na vrh Go down
pera84
GENERAL PUKOVNIK Moderator
GENERAL PUKOVNIK Moderator
pera84

JM10 JM
Jubilarna Medalja 7 g. JM
BROJ POSTOVA: : 4533
REPUTACIJA : 682
ČLAN OD: : 2011-03-17
M(j)esto USA

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 23:20

Nidzi +! cheers

A ti imenjace kupi naocare. Odakle iskopa ono "lager" ako Boga znas? Laughing
Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik
Četni evidentičar

BROJ POSTOVA: : 1320
REPUTACIJA : 64
ČLAN OD: : 2014-01-18
DOB : 51
M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 23:48

@Pero™ (citat):
@Max Blitz (citat):
Eeeee, nekad iz Njemačke doć u rodni kraj s ovakvim merdžanom, nije imalo cijenu.
Jedna od onih stvari koje se ne mogu kupit novcem i samo su gastarbajteri imali to zadovoljstvo, možda jedno od rijetkih u teškom životu u tuđini.  Smile
Danas da dođeš s helikopterom i privatnim avionom, nije to više to.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2ni90cj

A možda se ovdje radi o turistu jer vuče gliser i Rijeka je u pitanju, ali auto ja TAJ; jedan jedini ikada u povijesti, neponovljiv.  Laughing

E a šta su si obični ljudi mislili o MB je drugo. IPAK nije bio vredan svoje reputacije.

Slažem se sa Perom, da W123 usporedivši sa R30 baš i nije neki auto. Kod nas su si obični ljudi kupovali takve Mercedese 70 godina. Evo za primer sasvim novoga je privatno kupio šofer zaposlen u poduzeču IMV (jes da je vozio direktora Levičnika, ali nema veze). Ali R30 nije imao svako.  No To je bio metuljček, divota od auta. Rezerviran za funkcionare i direktore. I u osamdesetih to je bio auto, pa ako si ga imao Pero i onda, nisi bio tek tako. 

Ali da, Maxe je u pogledu, kako su gledali na Mercedese (prosječni ljudi - neznalice) u pravo, pa atkva je percepcija još danas. Što više je upravo, da danas ni privatni avion nije ekvivalentan takoj mečki u ona doba. Ali R30 je bio avijon. Ja tvrdim, da je Renault prestao proizvoditi dobre automobile odkako su prestali proizvoditi R18, ma da se ta nije mogao usporediti sa R30, no bio je i niži razred. 

Ali Maxe jako grešiš, kad kažeš, da je bilo, što se automobilskog standarda tiče, u Sloveniji u 70 jako naprednije, jer je Zagreb bio sa nebroj mnogo boljih automobila nego Ljubljana.  A i zagrebački sajam je bio sasvim nešto drugo nego ljubljanski. Za prodavanje auta višjeg razreda odlazilo se u Zagreb iz cele Slovenije.

Podporučnik
Podporučnik
Četni evidentičar

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.10.14 23:53

East&West (citat):

Bata Nidža stavlja sve bolje i bolje slike. Onaj statički elektricitet je bio u tom rangu. Pa ljudska su to kola za ljudske oči.

Poručnik
Poručnik
East&West

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 0:49

Poručnik
Poručnik
Pero™

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 1:49

Četni, nisam ja neki bogataš, ja sam pre niko i ništa. Imao sam R30 kad su jih firme rasprodavale napola za đabe. Njihov problem je bila limarija. Kao razvili zaštitu od rđe, pa ''napucali'' penu po vrovima, ali baš tu se počela skupljati voda. Tako da su po svim varovima zarđale. 

Sečam se jednog šofera iz iskre, pričao mi je da ode on sa R30 u jedno selo, pa pita neke klince za put, odma se jih javilo desetak da bi išli sa njim da mu pokažu put. 

Imao sam i rođaka što je radio za Krku (tvornica lekova), rekao je da imaju samo dva R30 da prevoze strane goste. Isto su mi potvrdili i drugi što su radili u ono vreme u Krki. Nije se jim isplatilo imati imati službene aute, ako su imali poso na relacija Ljubljana-Novo Mesto imali su ugovore sa taxi firmama. E sad je drugo, svako ima službeni auto kuči, za kao firmu.
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 2:54

Francuzima limarija nije bila jaca strana, narocito Citroenu. Ono sto se meni kod njihovih automobila svidja je fantasticna amortizacija.Moj rodjak je imao Peugeot 504 i to je bio auto za uzivanje.Potrosnja mu je bila malo visoka za danasnje standarde.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 4:31

Promatrate onaj mercedes iz perspektive gradskih dečki 80-tih ! Laughing

Ajd' se malo vratite dalje u prošlost i ne u (veliki) grad. Smile

Četni, uvijek ste imali više para od ostalih, to je poanta! Smile
Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 6:18

@Max Blitz (citat):
Promatrate onaj mercedes iz perspektive gradskih dečki 80-tih ! Laughing

Ajd' se malo vratite dalje u prošlost i ne u (veliki) grad. Smile

Četni, uvijek ste imali više para od ostalih, to je poanta! Smile

U to vreme je Golf II ipak bio zakon. Secam se ekskurzije 86te u Porecu. Ja i drugar stopirali dve dame prvog dana na putu za Plavu Lagunu. Dame su definitivno bile starije od od nas ali nismo postavljali pitanja. Zadnjeg dana smo zurili da ne propustimo voz, a ukore smo vec prezalili. Laughing
Da budem iskren, ta ekskurzija mi je ostala u secanju...
Na vrh Go down
East&West
Poručnik
Poručnik
East&West

M(j)esto BG-RU

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 9:52

Automobili i motori u ex YU - Page 6 31440545301186891334

Automobili i motori u ex YU - Page 6 92564780180931515364

Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 12:07

Slikano danas 11.10.14 u bgd
Izvinjavam se što sam odsekao ogledalce, primetio sam tek kada sam prebacio na računar.
Nadam se da ne smeta što nisam zacrnio reg.br.
Automobili i motori u ex YU - Page 6 21j940j Automobili i motori u ex YU - Page 6 Wje7iw

013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Mantra za prevozne Špice ...   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 19:33

Ako misliš da je gužva u javnom prevozu,
pogledaj ovu sliku ili se nje seti i biće ti odmah lakše

Mantra proverena naročito u vreme jutarnje i popodnevne špice.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 10cvw2s

sarics
Džomba
Džomba
sarics

BROJ POSTOVA: : 186
REPUTACIJA : 6
ČLAN OD: : 2013-11-11
DOB : 54
M(j)esto Zagreb

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 22:15

Prikolice za vespu sa slike pravi jedan vespaš iz Valjeva,pravo remek djelo
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 22:25

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.10.14 22:30

Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 8:43

greška preskočila konekcija

013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 8:44

@sarics (citat):
Prikolice za vespu sa slike pravi jedan vespaš iz Valjeva,pravo remek djelo
A što bi rekli s' juga a ne s' ladu
Kam gi fotke Valjevačkog remek dela?

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 14:44

Smile
Automobili i motori u ex YU - Page 6 1z15mx3

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 14:54

Novosadski sajam...

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2vl78f5

Na vrh Go down
tomerc
Razvodnik
Razvodnik

BROJ POSTOVA: : 230
REPUTACIJA : 17
ČLAN OD: : 2014-01-09

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 19:53

@Max Blitz (citat):
Citroën DS 'žaba' saobraćajne milicije Zagreb s jednim zanimljivim uređajem, u to doba vrlo modernim - Stereofotokamerom C-120.

http://www.mup.hr/main.aspx?id=3819

U Hrvatskoj -Zaba. u Srbiji  - Ajkula.
Jos neki naziv?

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 21:26

Kako sam malo letimično gledao po oglasima, cijene su im 5.000 - 10.000 eura.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2ngufpl

Na vrh Go down
Četni evidentičar
Podporučnik
Podporučnik
Četni evidentičar

M(j)esto Tu i Tamo

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 21:27

@tomerc (citat):
@Max Blitz (citat):
Citroën DS 'žaba' saobraćajne milicije Zagreb s jednim zanimljivim uređajem, u to doba vrlo modernim - Stereofotokamerom C-120.

http://www.mup.hr/main.aspx?id=3819

U Hrvatskoj -Zaba. u Srbiji  - Ajkula.
Jos neki naziv?

U Francuskoj - La Déesse i u Nemačkoj - Die Göttin, što oboje znači Boginja.

Ali treba naglasiti, kako verujem, da jih malo zna, da mu u Francuskoj to nije bio nadimak, več zvanično ime. Naime  DS se izgovora - déesse, što je upravo skračenica (DéeSse) za Boginju.

Legendarni auto, koji se i danas smatra jednim od najboljih dizajna u automobilizmu se počeo proivoditi 1955. Istotako imao je niz naprednih tehničkih rešenja. Suviše je reči, da  je to prvi auto na svetu sa samoporavnavajućim hidropneumatskim sustavom ovjesa. Poznati nadimak mu je zato bio i Leteči tepih.
Ali sam opet siguran, da jih malo onih koji znaju, da je to bio prvi auto proizveden u Evropi sa disk kočnicama. Da več 1955. 

Automobili i motori u ex YU - Page 6 ?di=V2HK

http://www.nuancierds.fr/DT%20Slovenie.htm

Poručnik
Poručnik
Pero™

M(j)esto LJ, nekad SFRJ

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime12.10.14 23:59

@Max Blitz (citat):
Kako sam malo letimično gledao po oglasima, cijene su im 5.000 - 10.000 eura.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2ngufpl

Jao Max, nemoj mi više stavljati slike ''Ajkula''

Kod nas su se se zvale Žabe, a  na jugu Ajkule.  Od početka su bile ID a kasnije DS. Kade se jim promenili prednja stakla na farovima neznam, neka neko potraži po internetu. Meni se kasniji model puno više sviđao. 

ID je bio kod mnogih stvari revolucionaran. Prvi je imao radijalne gume, kod boljih modela svetla su se mu okretala sa volanom, prvi serijski sa disk kočnicama napred, disk kočnice kod menjača da sa smanji masa na toćku, motor iza predne osovine, pa je bio skoro so centralnom sedištem težine. Servo volan, hidro-pneumatsko vešanje, servo volan, mogao da se vozi sa samo 3 točka, nastavljivane visine za vožnju, tapecranje oh i ah, 15'' kotači, kvaliteta vožnje po rupama, skoro neprevaziđenja, poluautomatski menjači, klima uređaji (za doplatu), Dobra aerodinamika neprevziđena nekih 20-30 godina...

Imao sam dve, da sad imam mesta kupio bi još koju. Ali sad kad je oldtimer nije više jeftin za održavanje, dok se srede špageti oko hidraulike, promene pneumatske kugle. sredi limarija, farbanje, sitnice oko motora... ode puno para. Ali vredi takav kvlitet vožnje ne doživiš svaki dan.  Tako da 5-10k € i nije preterano
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime19.10.14 5:08

@Pero™ (citat):
Jao Max, nemoj mi više stavljati slike ''Ajkula''...

Smile
Netko ju je imao u Makarskoj 1969. ...

Automobili i motori u ex YU - Page 6 J8z3it

Na vrh Go down
BEOGRAD
Podporučnik
Podporučnik
BEOGRAD

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Scottsdale

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime19.10.14 6:21

Otac mog drugara je bio neki glavonja u Jugobanci, te je imao ajkulu  kao sluzbeni auto.Vozio sam se vise puta u istoj, a ostalo mi je u secanju da se visina vozila podesavala iznutra. Za nas klince je to bilo cudo od  tehnike , a svaki put kada nas je vozio, mi smo ga gnjavili da nam pokaze "kako to radi". Very Happy
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime26.10.14 2:24

Automobili i motori u ex YU - Page 6 25ft9ch

Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime26.10.14 12:49

Auto trke Beograd  GP 1939  bounce
Automobili i motori u ex YU - Page 6 2jffygl

SveJug
Poručnik
Poručnik
SveJug

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
Prim(j)eran Vojnik Znacka PV
BROJ POSTOVA: : 2977
REPUTACIJA : 38
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime27.10.14 12:48

Automobili i motori u ex YU - Page 6 14ilvte

Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime28.10.14 6:10

Ovo može i u slike iz EX-YU  bounce
Automobili i motori u ex YU - Page 6 10ngx9k

SveJug
Poručnik
Poručnik
SveJug

Medalja za Vojne Zasluge Medalja za VZ
BROJ POSTOVA: : 2977
REPUTACIJA : 38
ČLAN OD: : 2012-12-16
M(j)esto Svedska

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime10.11.14 11:17

Prodali 6 komada. Shocked
Automobili i motori u ex YU - Page 6 11adgn4

Automobili i motori u ex YU - Page 6 Smwmmx

KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 4:01

Automobili i motori u ex YU - Page 6 35i7yqc

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 4:03

Automobili i motori u ex YU - Page 6 29crkv9
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 4:05

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2l9r68h

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 4:08

Automobili i motori u ex YU - Page 6 52xrog

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 4:13

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2u3wme0

Na vrh Go down
vargas
Mladji Vodnik
Mladji Vodnik

BROJ POSTOVA: : 376
ČLAN OD: : 2013-05-29
DOB : 52
M(j)esto Ludbreg

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime11.11.14 20:52

Crvene tablice!? I "majstor" u ancugu.
Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime17.11.14 4:46

Automobili i motori u ex YU - Page 6 Mhq14k

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime17.11.14 4:50

Automobili i motori u ex YU - Page 6 5uqwde

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime28.11.14 17:50

Automobili i motori u ex YU - Page 6 Rus83q

Na vrh Go down
013gonzo
Podporučnik
Podporučnik
013gonzo

Prim(j)eran Vojnik PV
M(j)esto Beograd

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime03.12.14 17:26

Listajući Blic'online našao sam sledeći članak:bounce:

"Prvenac" - nesuđeni auto SFRJ
Nikola Marinković | 03. 12. 2014. - 10:29h Automobili i motori u ex YU - Page 6 E:\DOCUME~1\Dragan\LOCALS~1\Temp\msohtml1\01\clip_image001 12:21h | Komentara: 9 

Da je razvoj automobilske industrije u bivšoj Jugoslaviji mogao da krene potpuno 
drugim tokom od onog koji nam je dobro poznat, najbolje svedoči ovaj neobični prototip.
Automobili i motori u ex YU - Page 6 2dmo3r

Maleni automobil neobičnog imena "Prvenac" svetlost dana ugledao je daleke
1958. godine pod krovom fabrike David Pajić Daka, koja je svoje ime u nekadašnjoj 
državi stekla proizvodnjom liftova.

Iako nije jedini prototip automobila koji je nastao u SFRJ, "Prvenac" je zasigurno 
najinteresantniji i to iz više razloga. Kao prvo, prvoizveden je među prvima, 
a drugi kuriozitet vezan za njega su nekonvencionalno postavljeni točkovi imali veću pokretljivost.

"Prvenac" je mogao da okreće sve točkove, tako da je krajem 50-tih godina 
prošlog veka mogao paralelno da se parkira, što je koncept na kome u sadašnjem 
vremenu rade mnogi proizvođači automobila.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 1zewqqo
"Prvenac" je imao agregat od svega 250 kubika i dužinu od tri metra, što bi savršeno 
odgovaralo potrebama vozača u savremenim urbanim zonama, pa se slobodno može reći 
da je ovaj prototip bio daleko ispred svog vremena.

U skladu sa svojom gradskom naravi, "Prvenac" je imao zaokretni luk od svega 3,5 metara.

O "Prvencu" se malo zna i govori, a pod velom tajne je zbog čega nije ušao u serijsku 
proizvodnju, ali je o tome u svakom slučaju odluku donosilo rukovodstvo fabrike, 
koje je bilo u vezi sa političkim strukturama tog vremena. 
Da se to, kojim slučajem dogodilo, možda bi upravo ovaj gradski mališan preuzeo primat 
među nacionalnim vozilima, kao što je "Fića", koji se u Jugoslaviji počeo proizvoditi tri godine ranije.

Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime15.12.14 0:38

Nagrada za prvo mjesto utrke prikoličara Ljubelj 1955.
Pobjednici: Nijemci Fritz Hillebrand i Manfred Grunwald.

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2psj51x

Automobili i motori u ex YU - Page 6 123mc7o

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2cf719g

Na vrh Go down
Max Blitz
KONTRA ADMIRAL
KONTRA ADMIRAL

JM10 JM
Prim(j)eran Vojnik PV

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime25.12.14 5:35

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2a11qs

Automobili i motori u ex YU - Page 6 Esp092

Automobili i motori u ex YU - Page 6 2wqzzbk

Automobili i motori u ex YU - Page 6 21wsi8

Automobili i motori u ex YU - Page 6 F3s4dt

Jedan je u muzeju, jedan ovako stoji...
Iako je na razglednici Mi-8 (koji nikad zapravo nisu bili obojani u žuto), a na slikama je Mil Mi-2.

Na vrh Go down
Pera-Sopot
Razvodnik
Razvodnik
Pera-Sopot

BROJ POSTOVA: : 244
REPUTACIJA : 15
ČLAN OD: : 2013-12-12
DOB : 62
M(j)esto Sopot Srbija

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime25.12.14 6:21

Automobili i motori u ex YU - Page 6 29288E02-D5B7-CD4A-8BBF-05534A4608E4_thumb

KomentarNaslov komentara: Re: Automobili i motori u ex YU   Automobili i motori u ex YU - Page 6 Icon_minitime

Na vrh Go down

Automobili i motori u ex YU
Na vrh 
Stranica 6/21Idi na stranicu : Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 13 ... 21  Next